معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

*Mohammad*

کاربر سایت
Mar 6, 2007
674
نام
محمد
یه چن وقتی بود از گیر کردن وسط بازی خبری نبود ! تا امروز که 3 بار تو بازی ( 2 دقیقه نبود که وارد بازی شده بود ) و 2 بار هم تو داشبورد گیر کرد . من هم اومدم هاردو باز کردم یه دستی به سیم برق و کامپوننت زدم و تا روشن کردم واسه اولین بار چشم به 3 چراغ خوشکل قرمز رنگ مزیین شد ! :biggrin1: دوباره یه چن باری باهش ور رفتم دیدم درس شد یه 10 دقیقه ای بازی کردم دیدم ارور دو چراغ داد ! به نظر شما مشکل از چیه و چجوری میتونم درستش کنم ؟ ( البته یه دو بار قبلا ارور e 74 داده بود ).
لطفا دوستانی که وارد نیستند جواب ندن ! :blushing::biggrin1:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
یک دقیقه سکوت.
خوب سلام بعد ازشنیدن خبر دردناک دوستمون .میخواستم بدونم میشه از او پاک کن ها یا نمیدونم همونا که پشت رم میزارن تو لانچ.برای رمهای برد فالکون استفاده کرد روی برد.من یه جا دیدم نوشته بود فالکون گیره های پشت رو نداره ولی مال من داره!!؟؟
یک سوال دیگه برای فن ها که اگه24 ولت کنم چقدر دووم میاره فن؟

بهشون میگند thermal pads که وظیفه جذب و انتقال حرارت رو دارند.
بله میشه از اونها روی رم برروی برد نصب کرد، حتی میتونید واشر فلزی بزارید و یا از سکه استفاده کنید.
ولی بهترین کارایی که میشه گرفت از نصب قطعه ای برروی رم از سینک هستش که بیشترین درصد
کاهش درجه حرارت رو داره. آموزشش کاملش توی همین تالار هستش.

در مورد 24 ولت کردن قبلاً توی همین تاپیک آموزشی ازش نوشتم بگردی میتونی پیدا کنی.
ولی بیشتر این کار و این ولتاژ بالا به صورت گرمایی حدر میره و همین گرما بالا در 20 دقیقه اول
به اوج خودش میرسه و روی اتصالات پلاستیکی فن تاثیر منفی میزاره و سیم پیچ ش رو خراب میکنه
و در نهایت فن از کار می افته و یا کارایی اولیه خودش رو از دست میده.

من داشتم بازی میکردم یه دفعه وسط بازی کل صفحه تلویزون به صورت یکی در میون پر شد از مربع های قرمز یعنی ارتیفکت تو مربع :D
دستگاه هم فریز شد بعد که ری استارت کردم درست شد میخواستم ببینم مشکل از چیه؟به سه چراغ نزدیک شدم دیگه اره؟:)

ویرایش:بعله!کنسول ماهم دقایقی پیش جان به جان افرین تسلیم نمود:D
3چراغ شد رفت(چه رو حیه خوبی دارم!):D

یه چن وقتی بود از گیر کردن وسط بازی خبری نبود ! تا امروز که 3 بار تو بازی ( 2 دقیقه نبود که وارد بازی شده بود ) و 2 بار هم تو داشبورد گیر کرد . من هم اومدم هاردو باز کردم یه دستی به سیم برق و کامپوننت زدم و تا روشن کردم واسه اولین بار چشم به 3 چراغ خوشکل قرمز رنگ مزیین شد ! :biggrin1: دوباره یه چن باری باهش ور رفتم دیدم درس شد یه 10 دقیقه ای بازی کردم دیدم ارور دو چراغ داد ! به نظر شما مشکل از چیه و چجوری میتونم درستش کنم ؟ ( البته یه دو بار قبلا ارور e 74 داده بود ).
لطفا دوستانی که وارد نیستند جواب ندن ! :blushing::biggrin1:

شماها دیگه چرا.؟
شماها که خیلی وقت هستش که توی این تاپیک هستید.
تا کد خطای سه چراغ قرمز رو پیدا نکنید نمیشه هیچ نظری داد.

سلام به دوستان عزیزم .
کسی از عزیزان میدونه جائی هست که ( یا روشی هست که .. ) اون سینک سوم رو تهیه کرد ؟

شما باید اون سینک رو از روی کنسول های خراب بردارید.
یعنی سینک GPU اون رو به همراه سینک دومش از برد جدا کنید و در صورت قرار گیری
کل سینک برروی بردتون اون رو قرار بدید در غیر این صورت باید سینک دوم GPU رو جدا کنید
و در بین سینک GPu خودتون قرار بدید و با استفاده از لحیم و سشوار صنعتی اون رو جوش بدید
به سینک GPU خودتون. ( اگر مایل بودید بیشتر توضیح بدم به همراه تصویر )

امروز يه اتفاق جالبي افتاد
اونم اين بودكه سه روز پيش دستگاه من سه چراغ شد
قبلا هم سه چراغ شده بود و تعميرش كرده بدم
امروز دستگاه رو 15 دقيقه روشن گذاشتم (با همون حالت سه چراغ) بعد خاموش كردم و دوباره روشن كردم ديدم دستگاه بالا اومد
كسي ميدونه دليلش چي بود؟

در حقیقت شما عمل Reflow رو برروی کنسول خودتون انجام دادید با گرمای خودش.

*Mohammad*

کاربر سایت
Mar 6, 2007
674
نام
محمد
شماها دیگه چرا.؟
شماها که خیلی وقت هستش که توی این تاپیک هستید.
تا کد خطای سه چراغ قرمز رو پیدا نکنید نمیشه هیچ نظری داد.

شرمنده خلیل جان ! تا الان فقط دنبال مسائل کولینگ بودم و چون سه چراغ نداده بود پیگیر این مسائل نشده بودم .
میشه بگید چجوری میشه این کد رو پیدا کرد ؟ ( چون موقعی که 360 رو روشن کردم هیچ تصویری بالا نیومد ! )
راستی من یکم عجله کردم :blushing: و 360 رو باز کردم ، سینک ها و کلامپ ها ( قبل از اینکه شما پست بدید این کار رو انجام داده بودم ! :biggrin1:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
شرمنده خلیل جان ! تا الان فقط دنبال مسائل کولینگ بودم و چون سه چراغ نداده بود پیگیر این مسائل نشده بودم .
میشه بگید چجوری میشه این کد رو پیدا کرد ؟ ( چون موقعی که 360 رو روشن کردم هیچ تصویری بالا نیومد ! )
راستی من یکم عجله کردم :blushing: و 360 رو باز کردم ، سینک ها و کلامپ ها ( قبل از اینکه شما پست بدید این کار رو انجام داده بودم ! :biggrin1:

برید به این تاپیک کدهای خطا در XBox 360 و دلایل بروز آن ها

*Mohammad*

کاربر سایت
Mar 6, 2007
674
نام
محمد

خلیل جان کد خطا این بود : 0102
راستی گفته بودم که سینک ها و کلامپ ها رو باز کردم ، وقتی میخواستم دوباره رو هم سوارشون کنم که کد خطا رو بفهمم خمیر سلیکون cpu و gpu رو هم تعویض کردم . رو شن که کردم یه دو ساعت دیشب و 2 ساعت هم امروز بازی کردم ولی بعد از اون دوباره سه چراغ نمایان شد !
( راستی این خمیر سلیکونی که تعویض کردم خیلی قدیمی بود و خیلی هم مایع و جنس هم معلوم بد داغونه ! رنگش هم سفید بود ) اینو از یکی از دوستان گرفتم چون مغازه ها تعطیل بود و میخواستم کد خطا رو بدونم مجبور شدم از این استفاده کنم !
حالا باید چیکار کنم ؟

capitan milan

کاربر سایت
Apr 18, 2008
491
می خواستم بدونم بهترین روش برای 12 ولت کردن فن ها چی هست یعنی ولتاز از یک منبع خارج از کنسول بگیرم یا از power خود کنسول ؟ کدام از این روش بهتر هست؟

sinasafari

کاربر سایت
Jan 30, 2008
763
نام
سینا صفري
سلام
مال منم0102رو داد X-clampهم شده بوده
کلا در تعجبم چون من بیشتر کارهای کولینگ که دیدم رو کنسول کردم:confused:
حتی یه فن هم رو Gpuویه فن رو cpuگذاشتم برقشونم از کنسول گرفته بودم
هر ماه هم کنسولو باز میکردم و تمیز میکردمو گرد و خاک فنهای کنسول رو پاک میکردم
ولی بازم سه چراق نصیبم شد البته بیچاره خیلی کار کرد یعنی در واقع عمرشو کرد ازش انتظار بیشتری نداشتم!:cheesygri

Fu11 GAME

کاربر سایت
Nov 13, 2007
2,195
نام
مهدی
می خواستم بدونم بهترین روش برای 12 ولت کردن فن ها چی هست یعنی ولتاز از یک منبع خارج از کنسول بگیرم یا از power خود کنسول ؟ کدام از این روش بهتر هست؟

اگه میخوای 12 ولته کنید شما بهتره برق فن ها رو از خارج کنسول توسط یه اداپتور بگیرید

djesi

کاربر سایت
Sep 29, 2006
414
نام
احسان
امروز يه اتفاق جالبي افتاد
اونم اين بودكه سه روز پيش دستگاه من سه چراغ شد
قبلا هم سه چراغ شده بود و تعميرش كرده بدم
امروز دستگاه رو 15 دقيقه روشن گذاشتم (با همون حالت سه چراغ) بعد خاموش كردم و دوباره روشن كردم ديدم دستگاه بالا اومد
كسي ميدونه دليلش چي بود؟

كسي نميدونه چيكار كنم؟

گرما باعث شده که اتصال solder joint ها با پایه های زیر GPU یا CPU برقرار بشه. اگر از کنسول کمی کار بکشی، خیلی زود دوباره 3 چراغ میشه.

خب حالا راه حلش چيه؟

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
خلیل جان کد خطا این بود : 0102
راستی گفته بودم که سینک ها و کلامپ ها رو باز کردم ، وقتی میخواستم دوباره رو هم سوارشون کنم که کد خطا رو بفهمم خمیر سلیکون cpu و gpu رو هم تعویض کردم . رو شن که کردم یه دو ساعت دیشب و 2 ساعت هم امروز بازی کردم ولی بعد از اون دوباره سه چراغ نمایان شد !
( راستی این خمیر سلیکونی که تعویض کردم خیلی قدیمی بود و خیلی هم مایع و جنس هم معلوم بد داغونه ! رنگش هم سفید بود ) اینو از یکی از دوستان گرفتم چون مغازه ها تعطیل بود و میخواستم کد خطا رو بدونم مجبور شدم از این استفاده کنم !
حالا باید چیکار کنم ؟

من الان درست متوجه نشدم یعنی شما الان X-Clamp کردید یا نه اگر انجام دادید چه شیوه ای
اگر هم X-Clamp نکردید انجام بدید، این کد بیشتر مربوط به GPU هستش و در کمتر موردی دیدم
که از CPU باشه ولی وقتی که X-clamp میکنید بهتره که هر دو پردازنده ( CPU & GPU ) رو X-Clamp کنید.

برای خمیر سیلیکون هم بهتره برید دوباره از این خمیر سرنگی بگرید ولی در کل زیاد حساسیت
به خرج ندید بهترین خمیر ها هم مثل AS5 به سرعت کارایی خودشون رو از دست میدند و عملکرد
برعکس پیدا میکنند، یعنی باعث بالا رفتن درجه حرارت کنسول در حد 1 الی 2 درجه.

سلام
مال منم0102رو داد X-clampهم شده بوده
کلا در تعجبم چون من بیشتر کارهای کولینگ که دیدم رو کنسول کردم:confused:
حتی یه فن هم رو Gpuویه فن رو cpuگذاشتم برقشونم از کنسول گرفته بودم
هر ماه هم کنسولو باز میکردم و تمیز میکردمو گرد و خاک فنهای کنسول رو پاک میکردم
ولی بازم سه چراق نصیبم شد البته بیچاره خیلی کار کرد یعنی در واقع عمرشو کرد ازش انتظار بیشتری نداشتم!:cheesygri

سینا جان خوبه که میگید قبلاً X-Clamp شده ( برداشت میشه از پست شما، که یعنی قبلاً کنسول خراب شده ( سه چراغ قرمز ) ).

خوب اگر این طور باشه میشه گفت که قبلاً BGA پردازنده ها اسیب دیده و دوباره سر زخم قدیمی
باز شده، یک نگاهی به اتصالات CPU و GPU بندازید و کمی شل سفت کنید.

قبلاً هم گفته بودیم که قرار دادن فن برروی سینک ها به اون شکل متداول زیاد جالب نیست
و از نظر من و تعدادی از دوستان کلاً کار جالبی نیست.
( کاری به تاثیر خوبش ندارم، میشه با کارهای دیگه همون کارایی رو گرفت )

الان چند وقت هستش که کنسول رو داری.؟
اینکه هر ماه در کنسول رو باز کنی و گرد گیری کنی تاثیر داره ولی نه تاثیری که دوست داشته باشید
که روزی سه چراغ قرمز نشه.

همون طور که گفتند یکی از روش های خوب 12 ولت خارجی هستش و از مزایای خوب این روش
روشن بودن Fan ها هستش در زمانی که کنسول خاموش میشه و هنوز گرما داره.

البته در شیوه 12 ولت داخلی راهی هم هستش که تقرییاً همین کارایی رو داره ولی بازم بهترین
کارایی رو میشه توی 12 ولت خارجی دید.

آموزش کاملش توی سایت هستش
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=16060

كسي نميدونه چيكار كنم؟

خب حالا راه حلش چيه؟

دلیلش رو که توی همین صفحه ( 107 ) اخر پست شماره #1593 گفتم.

الان دقیقاً مشکل شما چی هستش آیا همچنان سه چراغ قرمز میده یا اینکه فعلاً رفع شده.

اگر اینکه فعلاً رفع شده و دوست نداری کاری باهاش داشته باشی بزارش به حال خودش
اگر مشکل جدی باشه قطعاً سر یک الی دو هفته خودش رو دوباره نشون میده.

اگر هم دوست داری پیش گیری و تعمیرات کنی بهتره همون شیوه متداول یعنی X-Clamp
رو انجام بدی یا خودت یا بدی بیرون.

آموزش کاملش توی چند سطح مختلف توی سایت هست.
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=13871

آقایون 360 من 3 چراغ داد!
error 0020
ولی جالب اینجاست که 2 چراغ قرمز بالا و 1 دونه پایین روشن میشه ؟
به نظر شما تعمیر میشه ؟

ایا قبلاً هم سه چراغ قرمز شده بوده یا این بار اول هستش.
اگر بار اول هستش زیاد مشکلی نیست و با X-Clamp و یا شیوه های مشابه قابل حل هستش
ولی اگر بار دوم یا سوم هستش که سه چراغ قرمز میده کار کمی پچیده میشه و باید شیوه های دیگه ای
از X-Clamp رو انجام بدی و تست کنی که ببنی جواب میده یا نه
برای دیدن اون آموزش X-Clamp به این تاپیک برو
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=13871
و برای اموزش های خاص X-Clamp به این تاپیک
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=18302

در نهایت اگر بخوایم خیلی بد نگاه کنیم و با این شیوه ها قابل تعمیر نباشه میتونید شیوه های
Heat GUN و Reball رو امتحان کنید که هم هزینه بر و سختر هستش.

البته اگر برای بار اول یا احتمالاً بار دوم هستش که سه چراغ قرمز میده فکر نکنم کار به این جاها
بکشه بیشتر در مواردی کار به این جاها میکشه که وضعیت سطح BGA خیلی خطرناک شده باشه.

در کل این کد خطا 0020 بیشتر برای GPU هستش و اگر 0022 باشه برای CPU
البته این دو کد بسیار نزدیک به هم هستش و از اون دسته کد های بد و ناجور.

*Mohammad*

کاربر سایت
Mar 6, 2007
674
نام
محمد
Police _ 110

ن الان درست متوجه نشدم یعنی شما الان X-Clamp کردید یا نه اگر انجام دادید چه شیوه ای
اگر هم X-Clamp نکردید انجام بدید، این کد بیشتر مربوط به GPU هستش و در کمتر موردی دیدم
که از CPU باشه ولی وقتی که X-clamp میکنید بهتره که هر دو پردازنده ( CPU & GPU ) رو X-Clamp کنید.

برای خمیر سیلیکون هم بهتره برید دوباره از این خمیر سرنگی بگرید ولی در کل زیاد حساسیت
به خرج ندید بهترین خمیر ها هم مثل AS5 به سرعت کارایی خودشون رو از دست میدند و عملکرد
برعکس پیدا میکنند، یعنی باعث بالا رفتن درجه حرارت کنسول در حد 1 الی 2 درجه.

اون موقع که گفتم ارور 0102 داده هنوز x clamp نکرده بودم !
امروز تصمیم گرفتم که x clamp رو انجام بدم . ولی چون چند دفعه ای پیچ های پشت برد ها رو باز و بسته کرده بودم ( واسه فقط تعویض خمیر سلیکون ) دو تا از پیچ ها هرز شده بودن ! هر کاری کردم و با هر وسیله ای که امتحان کردم باز نشدن من هم به اجبار مجبور شدم پیچ گوشتی دو پخ رو روی پیچ ها گذاشته و با تقه چکش روی اون پیچ ها ، شیار پیچ دو پخ بوجود بیارم ( میدونم کار احمقانه ای بود ولی مجبور شدم ! :blushing::biggrin1:) واسه ایجاد این شیار که روی برد طرق cpu بود فشار زیادی وارد شد ! تا تونستم بالاخره پیچ ها رو باز و برد رو خارج کنم .
بعد از همه این مشکلات من x clamp روش سوم رو انجام دادم ، طبق اون مقاله ای که خودتون نوشتید . هم cpu و هم gpu .
حالا وقتی که دستگاه رو روشن میکنم به یه ثانیه نرسیده ارور 3 چراغ ظاهر میشه . اگه دقت کرده باشد موقعی که میخواهیم کد خطا رو مشاهده کنیم اول کلید Sync و بعد کلید eject رو مزنیم ولی الان من هر کاری میکنم این دکمه ها کار نمیکنه و کد خطا رو نشون نمیده ! جالب اینجاست که اگه کنسول رو تو حالت 3 چراغ و بدون فن رو روشن بزاریم اصلا هیت سینگ cpu و gpu گرم نمیشن !
راستی با همین سشوارهای معمولی هم اومدم به سینک ها حرارت دادم ( فک کنم اگه تو حالت 3 چراغ بود اینقدر گرم نمیشد ) ولی باز هم هیچ .
پیچ های x clamp رو هم شل و سقت کردم ولی باز هم هیچ !
-------------------------------------------------------
اون دو تا پیچی که گفتم هرز شده بودن مربوط به سینک cpu بودن ! به نظر خودم cpu داغون شده ( البته اثری از خوردگی و اینا روش نیست ، شاید از محل bga مشکل براشون بوجود اومده ؟ )
نظر شما چیه ؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر