معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

Master Raiden

کاربر سایت
Oct 23, 2007
183
دوستان یک هلپی به من بدن :biggrin1:
من سینک گیر اوردم ولی......
ولی اینکه سایزش ضایع هست یک نگاه کنید
13yjp1w.jpg
29zzoz.jpg
حالا این رو میخوام بدونم کدوم رو روی رم ها بزارم ایا ببرم اگر اره با چی و نیز من گفتم خمیر سیلیکون به من چسب سیلیکون داده! که روش نوشته واسه درز گیری ظرفشویی و غیره :biggrin1: حالا این چسب مناسبه اگر مناسبه چون این چسب هست باز هم نیاز هست هست به سینک گرافیک بچسبونم ؟
البته میدونم عکس هارو بد گرفتم:(
این هم لینک عکس ولی بزگتر http://i31.tinypic.com/2el42l4.jpg

[/quote]

این چسب آکواریومه عزیز دل برادر. دقیقا واسه همون درزبندی و آب بنده ظرفشویی ودور شیشه ماشین و غیره استفاده میشه و اصلا اون خاصیت خمیر سیلیکون رو هم نداره.

اگه از این بزنی ، چند دقیقه بعد از روشن کردن کنسول همه گربه های محله از بوش جمع میشن دورت، خود چسب هم میسوزه و آب میشه و خاصیت عبوردهی گرمایی هم نداره.
قبل از این زمان احتمالا خود پردازنده هم کباب شده باشه.

مبادا از این استفاده کنی!

شما برو این پاساژها یا مغازه های تعمیرات الکترونیک یا بورسهای الکترونیک جات بگو خمیر سیلیکون میخوام. حداقلش اینه که اگر هم نداشته باشن میدونن چیه و جاش چسب اکواریوم نمیدن!

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
علی جان از روی عکس که نمیشه ابعاد سینک رو تشخیص داد خودت که رمها رو دیدی پس ببین میشه به اندازشون تقسیمش کنی یا نه .
منم شک کردم که اون عکس چسب آکواریوم باشه ولی مطمئن نبودم . فکر کنم طرف فکر کرده گفتی چسب کریستال بجای سیلیکون :laughing:
من تابحال از چسب سیلیکون استفاده نکردم و نمیدونم کاربردش چطوریه ولی شنیدم که کارایی خمیرش رو نداره .

erfan666

کاربر سایت
Nov 1, 2006
142
نام
نامعلوم
دیگر اینکه به نظر شما این سینک زیادی کوچیک نیست واسه نصف کردن و روی 2 تا رم گزاشتن
به نظر من دوست عزیز بجای اینکه شما دوتا هیت سینک درست کنی,یک هیت سینک درست کن چون مساحت سطح بیشتر میشه و گرما رو بهتر از رمها میگیره (شما هیت سینک آقا مهدی رو نگاه کن دوتا هست منظور من هم این هست که با همون اندازه ولی دوتا هیت رو به یکی تبدیل کن)
در ضمن اکثر سیلیکون هایی که در ایران هستند کیفیت خوبی ندارند برای همین زیاد حساسیت نشون نده !

Master Raiden

کاربر سایت
Oct 23, 2007
183
زیاد حساسیت نشون نده چیه برادر من؟ کل کنسول طرف به باد میره
چسب اکواریوم هم حالا درسته سیلیکون داره ولی زمین تا اسمون با خمیر سیلیکونی که واسه ارتباط گرمایی استفاده میکنن فرق داره! به کل 1 چیز دیگست. اون درزگیره! خمیر سیلیکون تا حالا استفاده کردین؟

Nko

کاربر سایت
May 6, 2008
216
نام
سپهر
ممنون. اگه این فشار رو کمتر کنم درست میشه؟ اگه درست نشه واویلاست دیگه نه؟:) به نظرتون از کدوم روش ایکس کلمپ استفاده کنم؟!

احتمالا بخاطر اینکه سینک ها رو محکم نکردی هیچ ربطی به فن نداره ببینم خمیر سیلیکون داره چون وقتی که بیش از حد گرم بشن و این گرما منتقل نشه خود به خود دور فن ها بالا میره تا خنکتر بکنه اما اگر رو سی پی یو یا جی پی یو فشار کافی نباشه یا گرما خوب منتقل نشه بدلیل نبود خمیر سیلیکون این اتفاق میافته پس باید پیچ سینک ها رو محکمتر کنی و یا اگه خمیرش کمه بیشتر کنی
البته من فکر کنم تو خمیرشو پاک کرده باشی ؟:confused:

erfan666

کاربر سایت
Nov 1, 2006
142
نام
نامعلوم
زیاد حساسیت نشون نده چیه برادر من؟ کل کنسول طرف به باد میره
چسب اکواریوم هم حالا درسته سیلیکون داره ولی زمین تا اسمون با خمیر سیلیکونی که واسه ارتباط گرمایی استفاده میکنن فرق داره! به کل 1 چیز دیگست. اون درزگیره بابا
برادر من,من کی گفتم که اون چسب رو بزنه من گفتم رفت بازار اینقدر نره در هر مغازه ای و بگه خمیر با فلان مارک می خوام !

ali954

کاربر سایت
Nov 18, 2007
1,080
نام
علی
:biggrin1:
حالا دعوا نکنید والا ما که هرچی خریدیم یک گندی توش زده بودن یا تقلبی بود یا بی کیفیت
الان میترسم اینم بخرم گند زده بشه به چیپ ها حالا اگر در حد تیم ملی تاثیر نداره بیخیال شم
چون من که تهران نیستم اینجام که شاهکارن توی اینجور چیزا یک سینک میخواستم کلی گشتم الان میرم چسب راضی میده جای سیلیکون همون 12 و SD که کردم + قاب کنسول رو هم فردا پس فردا میبرم
ممنون از همگی;):love:

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,793
من خيلی وقته پيش در رابطه با جنس مرغوب اين خميرها توضيحاتی داده بودم...الان گشتم تو صفحات قبل براتون پيدا کردم تا اونايی که نمیدونن چه جنسی بخرن با خودن اين مطلب بهترين نوع رو انتخاب کنن

در رابطه با اين خميرها و چسب ها که ترکيبهای حرارتی بهشون میگن يه سری اطلاعات به دوستان بدم فکر کنم بد نباشه چون اين اطلاعات تا حدود زيادی به رشته من مربوط میشه و مطمئناً به درده کسانی میخوره که هروز جهت بهبود 360 اشون کار تازه ای انجام میدن ، شايد اين اطلاعات به دردشون بخوره.
قطعاً همتون میدونيد که سطح يه heat sink که روی cpu يا پردازنده کارت گرافيک و... سوار میشه صاف نيست و اين خلاً بنا به اين که هوا رسانای خوبی برای انتقال حرارت نيست ، سبب انتقال نه چندان خوب گرما به بيرون میشه و مطمئناً عمل انتقال به خوبی صورت نمیگيره ...البته تو پردازنده های قديمی زياد از اين ترکيبهای حرارتی استفاده نمیشد به دليل توان مصرفی پايين اين پردازندها. ولی امروزه پردازندهای قوی با توان مصرفی بالا توليد میشن که استفاده از اين ترکيبها يه امر حياتی به حساب مياد ، از جمله پردازنده xbox360 که توان مصرفی بسيار زيادی داره و اگر اين انتقال حرارت توسط ترکيب های حرارتی يا همون ( thermal compound) ها به خوبی صورت نگيره منجر به داغ شدن بيش از حد پردازنده میشه و از اونجايی که پردازنده 360 يه پردازنده کاملاً حساس و از لحاظ کيفی در سطح پايينی قرار داره مطمعناً ميتونه صدمات جبران ناپذيری از جمله سوختگی ايجاد کنه...حتی هميشه توصيه شده که بعد از يک مدتی ترکيبهای حرارتی رو دوباره روی سطح cpu و heatsink قرار بديد ، چون بعد از يه مدتی اين ترکيبهای حرارتی به علت اصطلاک از بين میرن و يا اون تأثيری رو که بايد بزاره نمیزاره.
کلاً ترکيبهای حرارتی به چند دسته تقسيم میشن از جمله
thermal tape :
اين حالت ساده ترين حالت استفاده از ترکيبهای حرارتی هست که که عمل انتقال حرارت رو به خوبی انجام نمیده و هماننده چسبهای 2 طرفه ای هست که به وفور در بازار يافت میشه و استفاده از اين ترکيب حرارتی برای پردازنده 360 به هيچ وجه مناسب نيست ...
thermal pad :
اين حالت هم بسيار شبيهه حالت قبلی هست به اين تفاوت thermal tape حالت چسبندگی داره و heatsink به پردازنده میچسبه ولی thermal pad حالت چسبندگی نداره و بايد از heatsink هايی استفاده بشه که به پردازنده متصل بشه.اين نوع ترکيب به علت اين که از پارافين ساخته شده در دمای پايين جامد بود و در دمای بالا ذوب میشه و در سوراخ های heatsink و چيپ پخش میشه و يکی از پرکاربردترين ترکيبهای حرارتی در حالت سوکتی محسوب میشه که اين عامل هم به نظر من من برای 360 مفيد نمیتونه باشه.
thermal grease :
اين نوع که بهش خمير حرارتی میگن از پر کاربردترين خميرها برای انتقال حرارت امروزه ازش استفاده میشه .
thermal epoxy :
اين نوع هم بسيار شبيهه حالت قبلی با اين تفاوت که مواد تشکيل دهنده اين نوع ترکيب حرراتی ، در يک رزين اپوکسی ( به جای خمير ) استفاده میشه.
خوب پس از معرفی اين ترکيبهای حرارتی ، بهترين ، مفيد ترينشون به نظر من thermal grease هست...و میتونه يک عامل بسيار مهم برای انتقال حرارت باشه و بی شک استفاده از اين عامل يکی از راهای مفيد خنک نگه داشتن پردازنده 360 و ديگر چيپ ستهای موجود در اون باشه که البته اگر قراره روی رمها heat sink بزاريد بهتره يک heatsink مناسب با شيارهای مناسب انتخاب کنيد که گرمارو بتونه به سمتی انتقال بده که گرما به بيرون از کيس بره نه اين گرمارو منتقل کنه به محيطهای حساس برد..چون شيارهای سطح heatsink بسيار مهم هستند.
thermal grease يا خمير حرارتی که اکثر مردم و فروشندها به اشتباه اون رو با نام خمير سيليکون میشناسن .البته درسته که مقداری سيليکون تو اين خمير به کار رفته ولی به کار بردن خمير سيليکون برای نام اين ترکيب حرارتی اشتباه هست.
thermal grease چند نوع داره که از لهاظ مواد به کار رفته شده و همچنين کارايی به چند دسته تقسيم میشه از جمله :
1-silicon
نوع اين سيليکون معمولترين حالتی هست که که تو بازار يافت میشه ولی به علت اين که شرکتهای محدودی اونو عرضه میکنم گسترش تو بازار زياد نيست.
ceramic:
نوع اين ترکيب حرارتی از تکه های ريز سراميکی تشکيل يافته که منجر به هدايت گرمای بهتری خواهند شد.
metal:
نوع فلزی اون که حاوی ذرات معلق يک فلز ( بيشتر نقره ) میباشد...اين نوع رسانای بسيار بهتری نسبت به بقيه دارند و از لحاظ قيمت بيشتر از موارد ذکر شده در موارد بالاست .
يکی از مهمترين نکاتی که که در برسی ترکيبات حرارتی میشه بهشون اشاره کرد ضريب هدايت گرمايی بر اساس واحد watts per metere kelvin است که بهترين ضريب هدايت گرمايی بين 2 تا 3 w(m.k) میباشد.
البته من لازمه در اخر اين رو متذکر بشم که تو کشور ما اکثر اين ترکيبهای حرارتی تقلبی هستند و هيچ گونه سودی در انتخاب نادرست اونا نخواهد داشت.
من چندتا نام معتبر بهتون معرفی میکنم که البته پيدا کردنشون يه مقدار سخته...از جمله
arctic silver 5 , masscool , zerotherm
arctic silver 5 يکی از بهترين خميرهای هست که ترکيبات به کار رفته داخلش بسيار مرغوب بوده و يکی از بهترين ترکيبهای حرارتی امروزی هست.
سخن پايانی : به نظر من بهترين ترکيب حرارتی برای استفاده روی پردازنده 360
metal هست که در صورت اصل بودن اين نوع جنس عمل انتقال حرارت بسيار خوب انجام میشه...arctic silver 5 هم به دليل اين که يکی از بهترين خميرهايی هست که در دنيای ترکيبات حرارتی ازش استفاده میشه ، اين نوع خمير هم برای 360 کارايی زيادی میتونه داشته باشه.

در اخر اين که وقتی میخوهيد خمير رو سطح heatsink بزنيد بايد دقت کنيد که کاملاً اون خمير روی سطح رو گرفته باشه و برای اين منظور بهتره اول يه مقدار نازکی از خمير رو روی سطح پردازنده بزنيد بعد heatsink رو اروم بزاريد روشو بعد به وسيله گيره heatsink اونو به پردازنده محکم چفت کنيد.

ديگه ببخشيد در هم نوشتم .اگرم مشکل املايی ديديد به بزرگی خودتون ببخشيد چون ديگه حوصله نداشتم از اول چک کنم بيام پايين.

اميد وارم مطالب بالا به درده شما دوستان خورده باشه...موفق باشيد.

برای اطلاعت بيشتر در مورد ترکيب حرارتی arctic silver به سايت زير بريد.
http://www.arcticsilver.com/

آخرین ویرایش:

ali954

کاربر سایت
Nov 18, 2007
1,080
نام
علی
خوب دوستان من تصمیم گرفتم زیر x-clamp رو با دریل ببرم این قسمتی که خط کشیدم بریده میشه
14idfk5.jpg

رنگ کنسول تموم شد این هم اخر کار
28tgge9.jpg

بعد از بریدن زیر x-clamp زیرش فن 80 میزارم پشت فنهام بریده میشه
به نظر شما خوب هست یا .....

Nko

کاربر سایت
May 6, 2008
216
نام
سپهر
خوب دوستان من تصمیم گرفتم زیر x-clamp رو با دریل ببرم این قسمتی که خط کشیدم بریده میشه
14idfk5.jpg

رنگ کنسول تموم شد این هم اخر کار
28tgge9.jpg

بعد از بریدن زیر x-clamp زیرش فن 80 میزارم پشت فنهام بریده میشه
به نظر شما خوب هست یا .....

چطور رنگش کردی؟ باحال شده یه کیس دیگه خریدی؟
فکر نکنم اونجایی که میخای ببری درست باشه فقط باید سوراخاشو با مته 5 میل کنی!
البته من نمیدونما ولی بهتره صبر کنی

ali954

کاربر سایت
Nov 18, 2007
1,080
نام
علی
اره قاب خریدم !
مال خودم یک جا دیگس
کلا میبرم چون میخوام کامل X-CLAMP باد بخوره
جنس اسپری براق بوده خوب شده

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,011
نام
خلیل
hamed4002
میدونم سوالم تکراری هست ولی اونقدر مطلب دیدم که گیج شدم ، من دستگاه رو باز کردم که روش x-clamp رو روش انجام بدم ، میخواستم اگه میشه 12 ولت کردن رو بهم توضیح بدین ، از داخل خود برد بگیریم یا از اداپتور ، اگه از باید از اداپتور بگیرم چه اداپتوری بخرم و سیم ها رو چه جوری وصل بکنم؟

اگر زیاد عجله ای نداری قرار است تمامی آموزش های این تاپیک رو جمع آوری و بازنویسی کنم
ولی تا الان کسی شکایتی از مشکل بودن معرفی آموزش ها نکرده.

شما یک بار دیگه با دقت و حوصله بیشتر تاپیک رو بخونید.

Nko

البته نمي خام بكم واردم ولي اين مورد تجربه كردم
اول xclamp ‎كن احتمالا جواب نميده بعد هم سشوار با دماي 250 بكير

البته من كي بباشم !
ولي0020 طوريه كه 5 دقيقه بيش تر روشن نمي مونه بس xclamp ‎فايده نداره تازه من كفتم راه 2 سشواره
من تقريبا سايتاي خارجي رو جويدم تا 360 خودمو تعمير كنم ولي نشد الانم به اميد سشوارم تا درستش كنم اكه كمكي ميتونين بكنين خوشحال ميشم

قبلاً هم گفتم در مورد چیزهایی که اطلاعات ندارید و یا تجربه کمی دارید نظری ندید بهتره
نظریه های این طوری به جزء سردرگم کردن مخاطب چیزی دیگه ای نداره.

شیوه های حرارتی که به این صورت استفاده میشه عمر بسیار کوتاهی داره و دوباره
قسمت صدمه دیده گسترش پیدا میکنه.

ولي0020 طوريه كه 5 دقيقه بيش تر روشن نمي مونه بس xclamp ‎فايده نداره
شما این موردی که گفتید برروی چندتا کنسول تست کردید که به این نتیجه رسیدید.

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
اره قاب خریدم !
مال خودم یک جا دیگس
کلا میبرم چون میخوام کامل X-CLAMP باد بخوره
جنس اسپری براق بوده خوب شده

علی جان من بهت پیشنهاد نمیکنم که بورد رو دربیاری . ممکنه بالانس هتسینک بهم بخوره و کنسولت دچار مشکل بشه . بازم بهت میگم خطرناکه . فهلا قسمت فلزی پشت ایکس ها رو نبر ، فنها رو همینجوری هم بذاری پشتش کافیه .

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر