مشخصات فنی PlayStation Vita

Corrinne Yu

کاربر سایت
Aug 11, 2008
676
نام
Mahdi
خوش بحالت
كجا گرفتي دستت؟
از همين ريجين جي ها بود ؟
نظرت چي بود؟
بازي هم كردي ؟
من بيشتر قصدم از خريدش استفاده از جانبي هاي كنسول هستش نه همش بازي :)

خوش به حالت :) کدوم مدلش بود ؟ وای فای خالی بود یا 3G هم داشت ؟ محیطش چجوریاست ؟ به دل میشینه ؟ کیفیت دوربینش رو تست کردی؟

خیلی کنسول ماهیه و خیلی هم دوست داشتنی
اونی که من گرفتم دستم واسه سفارش هنگ کنگ بود و مدل Wifi

اما این کنسول صرفا واسه بازی به شدت حال میده ! اگه بخواین واسه کارای دیگه بگیری و میخوای همیشه همراهت باشه برو سمت Sony Tablet P
PS Vita هم به نسبت هیکل اش خیلی سبک و خوب بود
چیزی هم که واسم جای تعجب بود این بود که دکمه های R3 و L3 رو نداشت ! ( دکمه فشار دادن آنالوگ ها )
بدنه ای هم که من ازش دیدم فکر نکنم به این راحتیا رنگش بخواد بپره
دکمه هاش هم به شدت ریزه ! شاید اول کار دستتون بگیرین و بگین مشکلی نداشتین ولی بعد یه مدت وقتی وسط بازی حواستون به دکمه ها نباشه یهو دیدین Game Over شدین :d
از اونجایی هم که خود کنسول هیچ حافظه ای نداره واسش باید مموری کارت بگیرین !
حتی بعضی از بازی ها هم نیاز به نصب دارن که دیگه اگه مموری کارت باهاش نگیرین تقریبا خیلی از بازی ها رو از دست میدین ( روی خود بازی ها میزنه که مموری کارت لازمه یا نه )

brokensword

کاربر سایت
Jan 11, 2012
371
نام
کاوه
با سلام خدمت دوستان عزیز:d

فکر میکنید قدرت psvita چقدره؟

ایا به ps3 و xbox360 میرسه؟

خوب بیاید یه کم در موردش بیشتر صحبت کنیم.

اول باید با سخت افزار psvita بیشتر اشنا بشیم:

همونطور که میدونید cpu و gpu و ram این کنسول به این صورت هستش:

cpu: ARM Cortex A9 4 core

gpu: powervr SGX543MP4

ram: 512 megabyte LPDDR2

videoram: 128 megabyte

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cortex_00.jpg

در مورد cpu باید بگم که این مدل cpu که تو موبایلها و تبلتها هم مورد استفاده قرار میگیره از یک هسته تا چهار هسته رو ساپورت میکنه یکی از قدرتمندترین cpu موبایلیتی که روی موبایلها و همینطور psvita استفاده شده که psvita قویترین این مدل سی پی یو رو که 4 هسته ای هستش رو ساپورت میکنه.این cpu از تکنولوژی VFPv3 استفاده میکنه که سرعت (fpu(floating-point unit رو دو برابر نسلهای قدیمیش میکنه.این cpu همچنین مصرف انرژی پایینتری نسبت به cpu های همرده خودش داره که عمر باتری رو هم افزایش میده.سرعت این cpu بین 800 تا 2000 مگاهرتز هستش که روی psvita با سرعت 1500 مگاهرتز برای هر هسته کار میکنه.البته 3 هسته از 4 هسته این cpu برای اجرای برنامه ها و بازیها مورد استفاده قرار میگیره و هسته چهارم فقط برای مواردی که نیاز هست شروع به کار میکنه که به گفته سونی این بستگی به برنامه ها و یا بازیهایی داره که شرکتهای مورد نظر برای این کنسول میسازند و تو اون بازیها و یا برنامه ها کنترل میشه که ایا این هسته مورد استفاده قرار بگیره یا نه.در حالت عادی این هسته قفل هستش و این کار مصرف انرژی رو کاهش میده و عمر باتری رو افزایش میده....(حالا سونی میمرد هر 4 هسته رو فعال میکرد و عوضش یه باتری قویتر میذاشت؟همیشه کاراش همینطوریه سونی:d)یه قابلیت خوب دیگه ای هم که این cpu داره اینه که ساختار معماری این cpu ها به صورتی هستش که محدودیت پردازش این cpu ها به رم وابستگی چندانی نداره بر خلاف کامپیوترهای شخصی که اکثر عملیات پردازشیشون رو با واسطه گری رم انجام میدن.همینطور که خودتونم میدونید cpu باید برای اکثر عملیات کاری خودش منتظر بمونه که رم اطلاعات رو به مقصد برسونه و یا برعکس از مقصد دریافت کنه.ولی کنسولهای بازی اگه دقت کرده باشین با همین مقدار کم رمشون میتونن بازیهای با کیفیت بالا رو که اگه بخوای روی pc اجرا کنی کمه کمش 2gig رم باید داشته باشی رو به راحتی اجرا کنن.این در مورد cpu کنسول psvita هم صدق میکنه.که البته cpu های این نسخه از arm برای این کار کاملا بهینه شده هستن.;)

رم دستگاه از نوع lpddr2 هستش.که این نوع رم سرعت بالا رو با مصرف کم mix کرده تا بهترین بازدهی رو برای این دستگاه به ارمغان بیاره.البته
امیدوارم که همینطور باشه
.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
و حالا در مورد gpu که خیلی مهمتره:b-)

94%7cd6b2cb%7cc10b_15069-10368powervr.jpg

psvita از gpu سری powervr شرکت arm استفاده میکنه.

مدلی که تو psvita استفاده شده یکی از مدلهای قوی این سری یعنی SGX543MP4 هستش که یه علامت + هم جلوش داره.این مدل gpu تو ipad2 هم بکار رفته البته مدل 2 هسته ایش SGX543MP2.

اون علامت + نشون دهنده اینه که این gpu سازگار با psvita طراحی شده که عملکرد بهتری رو نسبت به مدلهای معمولیش داره.
اون mp4 که در اخر مدل این gpu اومده نشان دهنده اینه که این gpu دارای 4 هسته میباشد.

از قابلیتهای این gpu نسبت به مدل بدون علامت + اینه که این مدل کاملا directx 10.1 رو ساپورت میکنه بر خلاف مدل معمولیش که directx 9c
رو ساپورت میکنه.و همینطور سازگاری بسیار خوبش با psvita که عملکرد خیلی خوبی رو تو تستها از خودش نشون داده.(برید حالشو ببرید:d)

هر هسته این gpu از 4 موتور سایه زنی پشتیبانی میکنه که در مجموع میشه 16 تا موتور سایه زنی(shader engine):d

سرعت هر هسته تو حالت load کامل 200 مگاهرتز هستش که در مجموع هر 4 هسته میتونن 133 میلیون پولیگون در ثانیه تولید کنند که خیلی خفنه.و همینطور سرعت fillrate هم 4 گیگا پیکسل در ثانیه هستش.:-o

مقدار رم ویدیویی برای این gpu حدود 128 مگابایته که هنوز معلوم نشده چه نوع رم ویدیویی برای این کنسول استفاده شده.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

حالا که با سخت افزار این غول جدید سونی بیشتر اشنا شدیم میریم سراغ سوال اول:

ایا psvita این قدرت رو داره که با xbox360 و یا ps3 رقابت کنه؟؟؟؟؟؟؟؟b-)

برای جواب دادن به این سوال باید دید که نوع پردازش این کنسولها به چه گونه هستش:

ps3 دارای 24 تا pixel pipeline و 8 تا vertix pipeline و همینطور 275 میلیون پولیگون در ثانیه هستش.

xbox360 دارای 48 تا unified pipeline و 500 میلیون پولیگون در ثانیه هستش.{اونجا که نوشته unified pipeline منظور اینه که بر خلاف ps3 که vertix pipeline و pixel pipeline هاش از هم جدا هستن در xbox360 این دو تا با هم یکی هستن)

psvita دارای 16 تا usse2 pipeline (چهار تا در هر هسته) و 133 میلیون پولیگون در ثانیه هستش.

خوب با نگاه به نوشته های بالا در کل میشه گفت که psvita از این کنسولها ضعیفتره
ولی یه چیزی هست که باید بهش دقت کرد:

ps3 و xbox360 بازیها رو با رزولیشن 1920.1080 و 1280.720 نشون میدن که معروفه به 1080p و 720p خوب در حالت معمول و در کمترین حالت این کنسولها باید
921,600 پیکسل رو پردازش کنند.
اما psvita چون رزولیشنش qhd هستش(960.544) باید فقط 522,240 پیکسل رو پردازش کنه.یعنی تقریبا 43% پیکسل کمتر پردازش میکنه نسبت به ps3 و xbox360 ;)

و همین باعث میشه که اختلاف گرافیکش با ps3 فقط 15% باشه که این خیلی عالیه.

این هم بازی مورد علاقه ps3 بازا uncharted که تو این عکس شما خودتون میتونید گرافیک ps3 رو با psvita مقایسه کنید...عکس سمت راست برای psvita و عکس سمت چپ برای ps3 هستش:

UnchartedVitavsDF.jpg

این هم بازی virtua tennis که تو این عکس هم میتونید گرافیکها رو با هم مقایسه کنید.بالایی برای psvita و پایینی برای ps3...شگفت انگیزه نه؟:x

Virtua_Tennis_4_PS_Vita_Vs_PS3_2.jpg

من فکرشم نمیکردم که چنین گرافیک بالایی روی یه کنسول دستی بیاد و قابل رقابت با کنسولهای پرقدرت خانگی بشه :d

با این قدرت پردازشی و مخصوصا موتور سایه زنی قدرتمندی که psvita داره باید منتظر شاهکارهای گوناگونی براش بود.

من که خیلی منتظر یه بازی وحشتناک و خفن مثل سبک resident evil code veronica هستم اونم با گرافیک خفن psvita دیگه چی میشه:d...من عاشق این سبک بازیهام>:d

امیدوارم که مطالب بالا مورد توجه دوستان عزیز قرار گرفته باشه.

ممنون و موفق باشید@};-

آخرین ویرایش:

hdxc

کاربر سایت
Apr 29, 2011
1,581
نام
امیرحسین
و همین باعث میشه که اختلاف گرافیکش با ps3 فقط 15% باشه که این خیلی عالیه.
پونزده درصد؟باتریش رو روی 1100(خدابیامرز)بزارن تا اخر سال 3000 شمسی دووم میاره.من موندم چجوری با این قدرتش 5-6 ساعت میشه باهاش بازی کرد:-o

brokensword

کاربر سایت
Jan 11, 2012
371
نام
کاوه
اگه واقعا تا 5 یا 6 ساعت دووم بیاره که خوبه تو اخرین خبرها که در مورد psvita خونده بودم گفته بود که اخرش تا 5 ساعت دووم میاره اونم نه همیشه.بیشتر تا 4.5 دووم اورده.به نظر من که یه مقدار کمه اونم برای یه کنسول دستی که همش اینور و اونور میبریمش.امیدوارم طوری نشه که هر جا که بخوام برم اداپتورشم همرام اینور و اونور ببرم........:(

آخرین ویرایش:

Phoenix-rsx

کاربر سایت
Jan 10, 2007
311
نام
Hamed
امروز موفق شدم ویتا رو از نزدیک لمس کنم واقعا لقب س. ک .س .ی ترین وسیله دیجیتالی بازار برازنده این کنسول دستی است فوق العاده خوش دست ... از لحاظ رابط کاربری هم فوق العاده پر افکت و زیباست ..... چیزی که تو زق می زنه سایز بزرگ دستگاه و شبیه بودن به psp معمولیه .... به نظرم می شد فضایی تر روش تز داد....

ismael_73_hz

کاربر سایت
Sep 29, 2011
343
نام
اسماعیل
امروز موفق شدم ویتا رو از نزدیک لمس کنم واقعا لقب س. ک .س .ی ترین وسیله دیجیتالی بازار برازنده این کنسول دستی است فوق العاده خوش دست ... از لحاظ رابط کاربری هم فوق العاده پر افکت و زیباست ..... چیزی که تو زق می زنه سایز بزرگ دستگاه و شبیه بودن به psp معمولیه .... به نظرم می شد فضایی تر روش تز داد....

خوش بحالت...:(;):x

hdxc

کاربر سایت
Apr 29, 2011
1,581
نام
امیرحسین
اگه واقعا تا 5 یا 6 ساعت دووم بیاره که خوبه تو اخرین خبرها که در مورد psvita خونده بودم گفته بود که اخرش تا 5 ساعت دووم میاره اونم نه همیشه.بیشتر تا 4.5 دووم اورده.به نظر من که یه مقدار کمه اونم برای یه کنسول دستی که همش اینور و اونور میبریمش.امیدوارم طوری نشه که هر جا که بخوام برم اداپتورشم همرام اینور و اونور ببرم........:(
توی اون تست وایفای هم روشن بوده که انرژی وحشتناکی مصرف می کنه.روشنی تصویر هم زیاد بوده(75%)من که یه ادت دارم باید با کمترین Brightness ممکن بازی کنم:dهمچنین یه ادت دیگه که خیلی مسخرس:بدون صدا بازی می کنم:dالبته اگه به خوام بازی رو نقد کنم کمی صدا رو زیاد می کنم:d

SMM9

عضو تحریریه
Aug 9, 2010
6,819
نام
مرتضی
توی اون تست وایفای هم روشن بوده که انرژی وحشتناکی مصرف می کنه.روشنی تصویر هم زیاد بوده(75%)من که یه ادت دارم باید با کمترین Brightness ممکن بازی کنم:dهمچنین یه ادت دیگه که خیلی مسخرس:بدون صدا بازی می کنم:dالبته اگه به خوام بازی رو نقد کنم کمی صدا رو زیاد می کنم:d

بدون صدا؟!!کمترین روشنایی؟
بازی نکنی بهتر نیست؟:d

bayern_vahid

کاربر سایت
Dec 9, 2009
5,727
نام
وحید
من اگه به خاطر انچارد هم شده با عرضه جهانی یکی حتما میگیرم از قبل هم میدونستم از نظر بازی که مهم هم همینه اسمارت فون ها باید برن بوق بزنن
ولی سونی اگه سیستم عامل اندروید رو بهش اضافه میکرد میشه گفت دیگه دست نیافتنی میشد

RockIT

کاربر سایت
Apr 29, 2010
2,314
نام
افشین
بچه ها ویتا خروجی تصویر نداره؟؟؟؟؟
تا اون جایی که یادمه می گفتن hdmi داره که؟؟
---------------
ورژن سفید چی شد من توی پیشنهاد های سایت سونی ندیدم :(

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر