مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,007
نام
احمد
دوستان پیرو سوال قبلیم
رفتم نت رو شخم زدم
خوشبختانه این کار شدنیه
ولی
متاسفانه تو سیستم باگ بوجود میاره
مخصوصا برا گیمینگ
تصمیم گرفتم 2 تا سیستم اسمبل کنم
چرا دو تا سیستم برادر من؟

Pzt_Kami

کاربر سایت
Sep 27, 2007
394
نام
کامبیز
@HIGH VOLTAGE
تا اونجا که من دیدم و متوجه شدم RX 7900 XTX در مقایسه با RTX 4090 حداقل در حالت رسترایز در خیلی از گیمها عملکرد مشابهی داره. با توجه تفاوت قیمتی این دو کارت چه در ایران چه در جاهای دیگه (ایران فکر کنم عملا 4090 دو برابر گرونتر باشه) بنظرم حداقل در شرایط فعلی اشتباهه خرید 4090 ! البته مشکل دیگه هم که هست اینه که در کمال تاسف کارتهای AMD در ایران بسیار محدود هستند از جمله این کارت که بتازگی بسیار نایاب شده

• Love
Reactions: HIGH VOLTAGE

r.t.1.n

کاربر سایت
Dec 4, 2008
2,938
نام
آرتین
آقایون سلام
من آخرش نفهمیدم میشه رو یدونه سیستم 2 تا گرافیک داشت و موقع استفاده از یکی اونیکی رو غیر فعال کرد یا نه ؟
سوالم جدیه
قصد خرید 4090 دارم منتها میبینم تو بعضی بازی ها 7900 فریم بهتری میده
ممنون میشم بنده رو روشن بفرمایین
با سپاس
بهتره این مقایسه رو خارج بازی هایی که AMD لطف کرده اسپانسرشون شده نگاه کنی :D

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
مقوله ray tracing داره به جزئی از پایه و اساس گرافیک بازیها تبدیل میشه و در صورت غیر فعال بودنش کاملا مشهوده
amd ضعف اساسی داره روی ray tracing و با فعال بودنش کارت غولی مثل rx 7900xtx در حد 4070ti یا حتی با ری تریسینگ سنگین در حد 4070 افت فریم داره.
amd رو بازی‌هایی که ری تریسینگ سنگین ندارن عالی عمل میکنه
مثلا روی dead space remake یا رزیدنت اویل ۴ با ری تریسینگ کارت rx 6900xt داره شونه به شونه rtx 3090 عمل میکنه
ولی رو بازیی مثل Cyberpunk یا Alan wake2 یا control در صورت فعال بودن ری تریسینگ افت فریم به قدری زیاده که حتی روی رزولوشن 1080 هم فریم قابل قبولی نمیده

بیشتر مشتری های کارتهای amd ماینرها هستن
چون به نسبت قیمت به hash rate و مصرف برق کارتهای amd عالی هستن و گزینه اول ماینرها هستن و حاضرن با چند برابر قیمت کارتها رو بخرن در صورت کمبود کارتهای amd ماینرها مجبورن برن سراغ انویدیا

فعلا اوضاع ماین خراب هست ولی امکان داره یه سیگنال‌هایی بیاد که چند ماه دیگه اوضاع شاید تغییر کنه و دوباره کارت‌ گرافیکها افزایش قیمت چند برابری داشته باشند و کلا amd نایاب بشه!!

HIGH VOLTAGE

Gold User
Dec 2, 2011
1,527
نام
علی
از لطف دوستان ممنونم
من مجبورم 2 تا سیستم اسمبل کنم
یکی دانلود یکی گیمینگ
گیمینگ که تکلیفش مشخصه
منتها چون قصد دارم 8k TV بگیرم در نتیجه باید سیستم دانلودم هم گرافیک خوبی داشته باشه
واسه همین گفتم با یه تیر 2 تا نشون بزنم
در نتیجه میخوام سیستم دانلودم رو به 7900 مجهز کنم

pedram_2009

کاربر سایت
Dec 2, 2009
55
دوستان بین 4060 و 6700xt کدوم را پیشنهاد میدن و کارت های دیگه در رنج قیمت تا 23 تومان ؟
با قیمت حدود 16 تومن میشه 4060 خرید اصلا 6700xt با قیمت 21 ارزش داره ؟

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,133
نام
متوئیدی
رو سیستم دانلود میخوای 7900xt ببندی؟!؟ برای خروجی تصویر 8k یه کارت 3060 یا 6600 هم کفایت میکنه.

دوستان بین 4060 و 6700xt کدوم را پیشنهاد میدن و کارت های دیگه در رنج قیمت تا 23 تومان ؟
با قیمت حدود 16 تومن میشه 4060 خرید اصلا 6700xt با قیمت 21 ارزش داره ؟
اگر اینکار رو نکنی و بیایی از بازار دسته دو و کارکرده بخری باور کن با 23 تومن میتونی یه 3080ti تمیز و سالم و کم کار بخری تازه چند میلیون تومنم سیو کنی.

pedram_2009

کاربر سایت
Dec 2, 2009
55
اگر اینکار رو نکنی و بیایی از بازار دسته دو و کارکرده بخری باور کن با 23 تومن میتونی یه 3080ti تمیز و سالم و کم کار بخری تازه چند میلیون تومنم سیو کنی.
بله اینکه درست هست ولی برای کسی میپرسم کلا کدام مدل کارت نو تو این رنج قیمت از همه بهتر هست ؟

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,133
نام
متوئیدی
بله اینکه درست هست ولی برای کسی میپرسم کلا کدام مدل کارت نو تو این رنج قیمت از همه بهتر هست ؟
6700 که اصلا اونم با قیمت 21 تومن. 4060 هم وضعش خرابه ولی خوب قیمتش ارزونتره حداقل. تو این رنج برای کارت آکبند 4060ti هست و 3070. الان 4060ti مدل ایسوس تاف رو لیون کامپیوتر تخفیف خوبی گذاشته 23.8 مدلای ارزون دوربره 22 تومن هم هستن.

• Like
Reactions: pedram_2009

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
@HIGH VOLTAGE
تا اونجا که من دیدم و متوجه شدم RX 7900 XTX در مقایسه با RTX 4090 حداقل در حالت رسترایز در خیلی از گیمها عملکرد مشابهی داره. با توجه تفاوت قیمتی این دو کارت چه در ایران چه در جاهای دیگه (ایران فکر کنم عملا 4090 دو برابر گرونتر باشه) بنظرم حداقل در شرایط فعلی اشتباهه خرید 4090 ! البته مشکل دیگه هم که هست اینه که در کمال تاسف کارتهای AMD در ایران بسیار محدود هستند از جمله این کارت که بتازگی بسیار نایاب شده
کسی که کارت های اند می خره. می خره که ری تریسینگ ببینه دیگه اصلا فرق های اند با کنسول ها در همینه اگه نه که اصلا بره یک 5 یا سریز ایکس بخره

کارت های amd به دلیل ماین و خیلی ارزون شدنشون در ایران طرفدار پیدا کردن چون کلا هر کی هر چی بخره ماله اون بهترینه اما اینطور نیست amd خیلی وقته که بازی رو به انویدیا باخته اختلاف شدید فروششونم اینو ثابت می کنه حتی امارهای استیم هم نشون دهنده همینه
توی ایرانم amd بخری خیلی سخته فروشش از ماینی های ارزون قیمت که بگذریم اما من حتی 4090 خودم 10 زیر قیمت نوش 3 روزه فروختم
گذشته از اینا dlss هم دو نسخه ش برتری واضخی به نسبت fsr(که البته کپی برداری dlss هست) داره
اتفاقا gamenexus بررسی جدیدی از بهترین سخت افزارها کرده همین 4090 به عنوان بهترین خرید های اند انتخاب کرده گفته برخی جاها اختلافش 50 درصد از 4080 بیشتره و در کنار 8 گیگ وی رم با پهنای رم بیشترش ارزش خرید خیلی بیشتری داره amd هم اصلا ادم حساب نکرده

نسل سری 2000 خوب مشکلی نبود که رسترایز مطرح می کردیم اما دیگه الان همه ی بازی های مطرح ری دارن به شدت هم بازی ها رو زیر رو می کنه اینکه بگیم مهم نیست یا اصلا مطرحش کنیم بیشتر گول زدن خودمونه با اومدن dlss جدید با path هم که اصلا داستان عوض شد به قدری بازی گرافیکش عوض می شه که فرق شب و روزه دیگه
شاید برای یک کارت ضعیفی که اصلا از پس ری بر نمیاد سری های amd منطقی باشن اما در باقی موارد انویدیا خیلی بهتره خیلیم نرم افزاری قوی تره خیلی. حالا با ترول منوش شبیه xp هست نمی شه از حقیقت فرار کرد منویی که قرنی یک بار قراره تنظیم بشه و اصلا دخلی در ارزشش نداره خیلی غیر منطقیه که مبنای خرید کسی باشه

کلا سعی کنید بهترین چیز رو با پولتون بخرید نه اینکه خودتون الکی قانع کنید با دلایل بی اهمیتی چون کیفیت رنگ فلانی بهتره یا کنتراستش فلانه یا پنل کدوم قشنگ تره. دیگه والا این حرف ها فقط توی بی سی هست توی هیچ نقد یا حتی فروم خارجی مبنای خرید یا ایراد و نقطه مثبت نیست که حتی کسی بخواد راجبش حرف بزنه

یعنی اینطوری به نظر میاد که اینقدر انویدیا توی موارد اصلی سرتره که گیر دادین به همچین چیزهای بی ارزشی باید مبنای فن بازی بشه

amd اگر توی بازار کنسول ها به دلیل ادغامش و زدن چیپ های ارزون قیمتش که 2 تا رو ساپورت می کرد نبود تا الان بارها جمع کرده بود رفته بود و البته شانس اوردیم چون اگه نه انودیا الان 4090 داشت 3000 تا 4000 تا احتمالا می داد

اگه amd ضعیف کار نمی کرد اصلا انویدیا به خودش اجازه همچین قیمت یا پرفورمنس هایی برای این نسل نمی داد کی باورش می شد سری XX80 از بیس 700 دلاری به 1200 دلاری برسه یا فاجعه سری 4060ti که عملا پیشرفتی نداشته

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Pzt_Kami

esemech

کاربر سایت
Jan 27, 2011
731
نام
مهدی
خب از آدم های پولدار که بگذریم 😁

برای ما فقرا یه مشاوره بدین ،
انتخاب این دوتا کارت دسته دوم کدومش منطقی تر و بهتره ؟

8gig 3060ti حدود ده میلیون و پونصد
16gig 6800xt حدود ۱۱ و پونصد

یه انتخاب عمری باشه که تا چندسال جوابگو باشه
فول اچ دی

یه سوال دیگه ،کارت های ای ام دی کلا ریتریسنگ اجرا نمیکنه ؟یا می‌تونه و مشکل داره ؟ یعنی مثلا این کارت در حد ۳۰۶۰ تی ای هم نمیتونه ریتریسنگ اجرا کنه ؟

مرسی

NHM

کاربر سایت
Jun 26, 2010
3,668
ببین مقایسه دقیق پیدا نکردم ها، ولی عملا RT رو فعال کنی 6800xt معادل 3060ti فریم میده، شاید یکم کمتر یا بیشتر بسته به بازی که داری میری

یه سوال دیگه ،کارت های ای ام دی کلا ریتریسنگ اجرا نمیکنه ؟یا می‌تونه و مشکل داره ؟ یعنی مثلا این کارت در حد ۳۰۶۰ تی ای هم نمیتونه ریتریسنگ اجرا کنه ؟
نه "مشکل" نداره، صرفا کارت های AMD و Nvidia که از نظر پرفرمنس بدون RT مشابه باشن، تو AMD اگر RT روشن کنی خیلی از Nvidia عقب میافته

ولی الان طبق گراف مقایسه نسبی کارت های Techpowerup نگاه کنی 6800xt از 3060ti حدود 32% قوی تره، واسه همین میگم RT هم روشن کنی بازم 6800xt انتخاب بهتریه چون در یک سطح فریم میده :D

RT خاموش باشه هم که 6800xt کیلومتر ها بهتره :D

این از خود پرفرمنس و RT، بعد 6800xt VRAM بیشتری هم داره که ممکنه لازمت بشه حتی اگر حالا حالا ها بخوای 1080p بازی کنی هم ممکنه در آینده 8GB VRAM کم بیاد

میمونه DLSS و CUDA، که DLSS تو فول اچ دی اصلا جالب نیست و نیازت هم نمیشه پس این مورد هم بیخیال

CUDA و اون Tensor Core های Nvidia واسه AI به مراتب از AMD بهتر عمل میکنن، پس اگر کار AI میخوای انجام بدی دور AMD رو خط بکش

کارای تدوین و Productive دیگه هم فکر نکنم 6800xt کم بیاره

TL;DR: اگر اون 1 میلیون اختلاف برات مهم نیست برو 6800xt :D

پ.ن: سوالی درمورد AMD یا درایور هاش داشتی بپرس

esemech

کاربر سایت
Jan 27, 2011
731
نام
مهدی
ببین مقایسه دقیق پیدا نکردم ها، ولی عملا RT رو فعال کنی 6800xt معادل 3060ti فریم میده، شاید یکم کمتر یا بیشتر بسته به بازی که داری میری

نه "مشکل" نداره، صرفا کارت های AMD و Nvidia که از نظر پرفرمنس بدون RT مشابه باشن، تو AMD اگر RT روشن کنی خیلی از Nvidia عقب میافته

ولی الان طبق گراف مقایسه نسبی کارت های Techpowerup نگاه کنی 6800xt از 3060ti حدود 32% قوی تره، واسه همین میگم RT هم روشن کنی بازم 6800xt انتخاب بهتریه چون در یک سطح فریم میده :D

RT خاموش باشه هم که 6800xt کیلومتر ها بهتره :D

این از خود پرفرمنس و RT، بعد 6800xt VRAM بیشتری هم داره که ممکنه لازمت بشه حتی اگر حالا حالا ها بخوای 1080p بازی کنی هم ممکنه در آینده 8GB VRAM کم بیاد

میمونه DLSS و CUDA، که DLSS تو فول اچ دی اصلا جالب نیست و نیازت هم نمیشه پس این مورد هم بیخیال

CUDA و اون Tensor Core های Nvidia واسه AI به مراتب از AMD بهتر عمل میکنن، پس اگر کار AI میخوای انجام بدی دور AMD رو خط بکش

کارای تدوین و Productive دیگه هم فکر نکنم 6800xt کم بیاره

TL;DR: اگر اون 1 میلیون اختلاف برات مهم نیست برو 6800xt :D

پ.ن: سوالی درمورد AMD یا درایور هاش داشتی بپرس
مرسی ،این مدل با این قیمت دیدم اصلا هوایی شدم :D
درایور هاش چه مشکلی دارن ؟

• Like
Reactions: NHM

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
خب از آدم های پولدار که بگذریم 😁

برای ما فقرا یه مشاوره بدین ،
انتخاب این دوتا کارت دسته دوم کدومش منطقی تر و بهتره ؟

یه انتخاب عمری باشه که تا چندسال جوابگو باشه
فول اچ دی

مرسی
دوستمون گفتنی ها رو گفت
خیلی خلاصه بهت میگم
دور کارت ۸ گیگ رو خط بکش چون همین الانم حتی با ۱۰۸۰ بخوای بازی کنی رو تنظیمات ultra خیلی از بازی‌ها بالای ۸ گیگ vram نیاز دارن اگر که بخوای rt هم فعال کنی عملا حداقل ۲ گیگابایت دیگه vram اضافی خود RayTracing اشغال میکنه

قطعا rx6800xt انتخاب خیلی بهتری هست چه با rt چه بدون rt

در مورد درایور هم هیچ مشکلی ندارن و amd سر راست تره و کار باهاش راحت تره

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر