مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

barney stinson

کاربر سایت
Aug 8, 2012
3,087
نام
شایان
چرا غیرتی شدی برادر؟ این جنگ و فَن بازی برندها تمومی نداره؟
از کجام در میارم؟ از کارت RX 6900 و RTX 4090 ـی که همین الان تو دَستمه در میارم! مَنی هر دویِ کارت ها رو دارم، اجازه نقد و بررسی از طرف خودمو ندارم!؟ اگر قرار باشه کسی از NVIDIA حمایت کنه اون منم که 100 تومن پول 4090 دادم!!!! :|
منتظر همچین کامنت هایی بودم...

شما اگر پست اول من رو خونده باشید، نوشتم که RGB روی FULL هست! اینقدر پیگیر هستم که تمام تنظیمات رو بالا و پائین کرده باشم! این مَواردی که شما فرمودید، نکات بسیار پیش پا افتاده و ابتدائی ـه که هر کاربری می دونه!
صحبت من چیز دیگه ای بود! مقایسه من خیلی خیلی ریزبینانه تر از صحبت های شماست! حرف منو کسی متوجه می شه که مثل خودِ من با دقت خاصی همه چی بررسی کنه! ممکنه من یه منظره رو ببینم و لذت ببرم و به سَبک خودم ازش تعریف کنم و شما همون نقطه رو ببینی و دیدگاه متضاد داشته باشی! از نظر من، تصاویر در AMD و NVIDIA متفاوت هستن و AMD برام جذاب تر بود!
همین و تمام.

در ضمن، در مورد برتری 4090 هم می تونم کلی صحبت کنم! چون امتیازاتی داره که در 6900 نبود! حتی در 7900 هم نیست! مثلا یکیش optical flow ـه که کارت های NVIDIA پشتیبانی می کنن، ولی کارت های AMD نه! این خیلی خوبه، مخصوصا تو پخش مدیا. تست کردم عالی بود، عالی!

حالا از این حرف ها گذشته، تو دنیای تکنولوژی تعصب بی معنیه! همیشه واقع بین باشید و در صورت امکان، به بقیه اطلاعات بدید!
تعصب کشیدن فقط تو ایران نیست ولی بین ایرانی ها بیشتر از هر جای دیگه ای دیده میشه :D کلا جدی نگیر
ولی میفهمم چی میگی دقیقا یکی کارت تکی داشته باشه نمیفهمه ولی وقتی 2 3 بار بینشون سوییچ میکنی مشخص میشه برای ادم

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,105
درود به همگی. ♥
یه موضوعی هست می خوام بدونم آیا شما دوستان هم تجربه ـش رو دارید یا نه... :-B

چند سالی کارت AMD داشتم و تا همین چند روز پیش با RX 6900 پلی می دادم. اما جدیدا یه RTX 4090 انداختم.
حقیتش، نمی دونم چرا... ولی رنگ و لعاب تصاویر AMD برام جذاب تر بود! :-?? یعنی روی همین مانیتور در تنظیمات یکسان با کارت AMD بازی ها چشم نوازتر به نظر میومدن! (مانیتور IPS 2K دارای G-SYNC و سی پی یو نسل 7 AMD. نمی دونم اهمیتی داره یا نه!)
حس می کنم بازی ها تو AMD واضح و شارپ تر بودن. :-?

با کنترل پنل NVIDIA هم وَر رفتم، اما گمون نکنم دیگه چیزی برای تغییر مونده باشه!
مثلا Output dynamic range رو گذاشتم روی Full که رنگ ها خیلی بهتر شد. (تو AMD خودکار روشنه)
یا مثلا تو بخش Adjust Video image setting گزینه ها رو روی 100 درصد تنظیم کردم و Super resolution روی 4 گذاشتم که تو پخش فیلم خیــــلی تاثیر داشت و واضح تر شد. (این هم AMD خودش اوکیه)
و برای شارپ تر شدن تصاویر، Adjust desktop size رو روی Integer scaling قرار دادم و از در بخش Mange 3D setting گزینه Image Sharpening رو بالا بُردم که باز هم تصاویر بهتر و واضح تر شد!
اما با این حال، این چش و چال من می گه AMD یه عطر و بوی دیگه داشت! :-??
قبل از تعویض کارت گرافیک، انتظارشو نداشتم تصاویر خروجی بین AMD و Nvidia متفاوت باشه! گفتم تهِ فرقشون تو اجرای بازی و فریمه دیگه! اما دیدم نه، بین این دو تا شرکت حتی در نوع نمایش تصاویر هم اختلافه! جدی می گم، فرق می کنه! حداقل از دید من که متفاوته!
به نظر میاد AMD و NVIDIA هر کدوم سبک خاص خودشون برای نمایش تصاویر رو دارن. ولی هرچی که هست، از نظر منی که جفتشون رو دارم و مقایسه کردم، انصافا AMD بهتره! بازم می گم، این نظر منه! شاید از روی عادت باشه، اما خب... :-??
در کارت های AMD یه Adrenalin رو اجرا می کنی و می ذاری رو حالت Game و تمام! خودش همه چیو در بهترین رنگ و حالت تنظیم می کنه! اگرم بخوای می تونی Image Sharpening رو از 80 بذاری رو 100 که واقعا بهتر می شه!
اما NVIDIA Control Panel دنیائی از آپشن های مختلفه که تهِش چیزی که باید می شد نشُد برام! :-??
قطعا به مرور زمان به NVIDIA عادت می کنم، اما دلم پیش AMD ـه :D

گفتم این تجربه و مقایسه رو با شما هم شریک بشم و نظرتونو بدونم.
سپاس ♥
ببینید این مسئله ای که شما میگید رو من توی هیچ نقد معتبری تا حالا ندیدم، نه اینکه بگم شما یا دوستان دیگه توهم زدید، منظورم اینه که این قضیه توضیح ساده ای داره و اونم اینه که شاید AMD تنظیمات پیشفرض درایورش یه مقدار دستکاری داره تا مثلا توهم تصویر بهتری بده یا شاید شما یه Preset ـی رو زدید یسری تنظیمات عوض شده، انویدیا با تنظیمات پیشفرضش، تصویر بدون دستکاری تحویل شما میده (که قاعدتا هم باید همین باشه!!) دیگه خروجی تصویر کارت گرافیک چیزی نیست که بین برندهای مختلف تفاوت داشته باشه!
شمایی که یه عمر عادت به تصویر شارپ و دستکاری شده AMD داشتی الان خروجی انویدیا به نظرت بد میاد که طبیعیه!
در ضمن، افکت شارپ هم بالاخره ایجاد انواع و اقسام Artifact میکنه (مثلا ممکنه یه هاله اطراف بعضی لبه ها ایجاد بشه و ...) و صرفا افزایش کیفیت مجانی نیست!
شما اگه رنگ و لعاب بیشتر میخوای بدون اینکه گند بخوره به تصویر، افزایش مقدار اون گزینه Digital Vibrance داخل پنل انویدیا می تونه راضیت کنه
73477801-3402ac80-4395-11ea-8af1-3d94f1132ca9.png

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,054
دیگه منم کارتش دارم اصلا همچین چیزی که می گید نیست هیچ جاییم ندیدم منبعی چیزی بگن amd تصویرش بهتره
اگرم بر فرض یکم رنگ ها یا کنتراست واشد اوت شده باشه که نشده با تنظیمات رنگ و کنتراست می شه درستش کرد

می خواید ایرداد بگیرید درست ایراد بگیرید نه الکی به فرض به قیمت هاش خیلی نقد وارده اما رنگ؟؟؟
دوست عزیز، برادر، من چرا باید بیام بی دلیل یک موضوع عجیبی مثل این رو باز کنم؟ شاید آخرین چیزی که به ذهن یک فَن بوی برای تخریب خطور کنه، همین صحبت های من باشه!
فقط دارم مشاهده های خودمو می گم، نه بیشتر، نه کمتر!
در ضمن، شما که سال هاست NVIDIA داری اجازه بده ریز به ریز کارهائی که انجام دادم رو بهت بگم تا مطلع بشی چقدر پیگیر بودم! اگر موردی رو از قلم انداختم شما راهنماییم کن، شاید من اشتباه کردم!

اول از همه در مورد کارت های AMD بگم. بعد از نصب درایور AMD سه تا حالت جلوی پات می ذاره که یکیش حالت GAME هست! از اسمش مشخصه که کارت گرافیکُو روی حالت بازی تنظیم می کنه! دیگه نیازی به هیــــچ کاری نیست، همه چی خودکار انجام می شه! تنها یک مورد برای تغییر باقی می مونه که Image Sharpening ـه که در صورت تمایل می تونی از 80 بالاتر ببری! تمام.
اما کارت NVIDIA که شما خودت همه چی رو در موردش می دونی! وقتی درایور NVIDIA رو نصب می کنی، در حالت عادی و بدون تنظیمات در مقایسه با AMD نابوده! جدا نابوده! تصویر تار و بی روح! باید وارد geforce experience یا nvidia control panel بشی تا تنظیمات ـو درست کنی! اصلا برام سواله چرا NVIDIA همچین کاری می کنه! چرا خودش اوکی نمی کنه!!! :-??
وقتی وارد nvidia control panel بشی، دنیائی از آپشن داری! از نظر من خیلی شلوغ و گیج کننده ـست! تو بخش رابط گرافیکی AMD با Adrenalin خیلی بهتر از nvidia control panel عمل کرده! خیلی ساده و راحته! یادمه قدیما GTX 950 داشتم همین ریختی بود NVIDIA، هنوزم همونه!!!! :|

بگذریم، بریم ادامه...

اولین شُک فرهنگی که بعد از کوچ AMD به NVIDIA باهاش مواجه می شی، صد در صد Image Sharpening ـه! بازی ها نسبت به AMD تار هستن. حالا باید بری برای حل این مشکل! چون عمرا بتونی باهاش کناری!
برای رفع مشکل Image Sharpening باید چی کار کنی؟ باید وارد بخش Image Sharpening در Manage 3D setting بشیم و sharpen رو ببریم بالا! امــــــا... اما مشکل کجاست؟ مشکل اینجاست که برنامه اخطار می ده اگر Sharpen رو افزایش بدی، رزولوشن رو میارم پائین!!! اینجاست که قطعا می گی WTF!!! یعنی چی!!!! :| :| :| :| خب چرا باید این کارو بکنم؟؟؟ یه عده اینجا ناامید می شن و تنظیمات رو تغییر نمی دن و با همون تصویر نسبتا تار کنار میان، اما یه عده مثل بنده می رن برای حل مشکل!
حالا مشکل چطوری حل می شه؟ باید بری Adjust desktop size. اینچا چهار تا گزینه ـست. Aspect ratio، Full-screen، No scaling و Integer scaling. اگر گزینه Integer scaling رو انتخاب کنی، می تونی Sharpen رو بدون افت رزولوشن بالا ببری. با این کار بازی واقعا شارپ تر و بهتر می شه! خب، این مشکل حل شد.
مشکل بعدی رنگه! چون رنگ ها به صورت پیشفرض نسبت به AMD ضعیف تره! برای حل این مشکل هم وارد Adjust video color settng می شی و در تب Adanced کزینه Dynamic range ـو روی Full (0-255) قرار می دی. بعش وارد Change resolution می شی و Output dynamic range رو می ذاری روی Full و تمام. رنگ ها بهتر می شن.
و باز هم مشکل بعدی وقتی فیلم پلی می کنی...
فیلم پلی می کنی می بینی باز هم خوردی به تاری تصویر! :| باز باید بری بگردی مشکلو حل کنی! چطوری؟ وارد Adjust video image setting می شی و گزینه های اونجا رو تا حُلقوم بالا می بری و مشکل حل می شه!
حالا به نظر همه چی برای استفاده آماده ست! دونه دونه بازی ها رو باز می کنی و می بینی خیلی خیلی بهتر شدن، ولــــی بازم حس می کنی AMD بهتره! :| و دیگه هیچ راهی برای تغییر نداری!
من تمام این توضیحات رو نوشتم تا شما خیال نکنی همینجوری چشم بسته اومدم یه چی نوشتم و رفتم! کارهائی رو انجام دادم که شاید یه NVIDIA فَن انجام نداده! الان شما به من بگو کاری مونده؟ اگر آره، بفرمائید من با جان و دل گوش می دم.
ما که نیومدیم اینجا کَل کَل کنیم! اومیدم از هم یاد بگیریم! اگر شما راهی برای بهتر شدن سراغ داری، به من بگو تا اونم تست کنم.

اینو بگم، الان تصاویر NVIDIA با این تنظیمات خیـــــــــلی خیـــــلی بهتر شده! اما با این حال از نظر من، تصاویر AMD تا حدودی چشم نوازتر بود! این نظر منه، فقط و فقط دارم نظر شخصی خودمو می گم!
و اضافه کنم، کارت 4090 به شکل وحشتناکی قدرتمنده! خصوصا Optical Flow که لذت تماشای فیلم رو باورنکردنی بالا بُرده! ما اینجا فقط داریم در مورد رنگ و لعاب تصاویر صحبت می کنیم! ممکنه این موارد رو بشه با تنظیمات دستی حل کرد، شــــاید، نمی دونم! :-?? اما خب، واجب دونستم بگم، چون خیلی برام عجیب بود!

اگر نکته ای چیزی هست خوشحال می شم بگید.
ممنون♥

ببینید این مسئله ای که شما میگید رو من توی هیچ نقد معتبری تا حالا ندیدم، نه اینکه بگم شما یا دوستان دیگه توهم زدید، منظورم اینه که این قضیه توضیح ساده ای داره و اونم اینه که شاید AMD تنظیمات پیشفرض درایورش یه مقدار دستکاری داره تا مثلا توهم تصویر بهتری بده یا شاید شما یه Preset ـی رو زدید یسری تنظیمات عوض شده، انویدیا با تنظیمات پیشفرضش، تصویر بدون دستکاری تحویل شما میده (که قاعدتا هم باید همین باشه!!) دیگه خروجی تصویر کارت گرافیک چیزی نیست که بین برندهای مختلف تفاوت داشته باشه!
شمایی که یه عمر عادت به تصویر شارپ و دستکاری شده AMD داشتی الان خروجی انویدیا به نظرت بد میاد که طبیعیه!
در ضمن، افکت شارپ هم بالاخره ایجاد انواع و اقسام Artifact میکنه (مثلا ممکنه یه هاله اطراف بعضی لبه ها ایجاد بشه و ...) و صرفا افزایش کیفیت مجانی نیست!
شما اگه رنگ و لعاب بیشتر میخوای بدون اینکه گند بخوره به تصویر، افزایش مقدار اون گزینه Digital Vibrance داخل پنل انویدیا می تونه راضیت کنه
View attachment 317575

خیلی ممنون. حتما تست می کنم نتیجه رو می گم.♥

آخرین ویرایش:

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,242
دوست عزیز، برادر، من چرا باید بیام بی دلیل یک موضوع عجیبی مثل این رو باز کنم؟ شاید آخرین چیزی که به ذهن یک فَن بوی برای تخریب خطور کنه، همین صحبت های من باشه!
در ضمن، شما که سال هاست NVIDIA داری اجازه بده ریز به ریز کارهائی که انجام دادم رو بهت بگم تا مطلع بشی چقدر پیگیر بودم! اگر موردی رو از قلم انداختم شما راهنماییم کن، شاید من اشتباه کردم!

اول از همه در مورد کارت های AMD بگم. بعد از نصب درایور AMD سه تا حالت جلوی پات می ذاره که یکیش حالت GAME هست! از اسمش مشخصه که کارت گرافیکُو روی حالت بازی تنظیم می کنه! دیگه نیازی به هیــــچ کاری نیست، همه چی خودکار انجام می شه! تنها یک مورد برای تغییر باقی می مونه که Image Sharpening ـه که در صورت تمایل می تونی از 80 بالاتر ببری! تمام.
اما کارت NVIDIA که شما خودت همه چی رو در موردش می دونی! وقتی درایور NVIDIA رو نصب می کنی، در حالت عادی و بدون تنظیمات در مقایسه با AMD نابوده! جدا نابوده! تصویر تار و بی روح! باید وارد geforce experience یا nvidia control panel بشی تا تنظیمات ـو درست کنی! اصلا برام سواله چرا NVIDIA همچین کاری می کنه! چرا خودش اوکی نمی کنه!!! :-??
وقتی وارد nvidia control panel بشی، دنیائی از آپشن داری! از نظر من خیلی شلوغ و گیج کننده ـست! تو بخش رابط گرافیکی AMD با Adrenalin خیلی بهتر از nvidia control panel عمل کرده! خیلی ساده و راحته! یادمه قدیما GTX 950 داشتم همین ریختی بود NVIDIA، هنوزم همونه!!!! :|

بگذریم، بریم ادامه...

اولین شُک فرهنگی که بعد از کوچ AMD به NVIDIA باهاش مواجه می شی، صد در صد Image Sharpening ـه! بازی ها نسبت به AMD تار هستن. حالا باید بری برای حل این مشکل! چون عمرا بتونی باهاش کناری!
برای رفع مشکل Image Sharpening باید چی کار کنی؟ باید وارد بخش Image Sharpening در Manage 3D setting بشیم و sharpen رو ببریم بالا! امــــــا... اما مشکل کجاست؟ مشکل اینجاست که برنامه اخطار می ده اگر Sharpen رو افزایش بدی، رزولوشن رو میارم پائین!!! اینجاست که قطعا می گی WTF!!! یعنی چی!!!! :| :| :| :| خب چرا باید این کارو بکنم؟؟؟ یه عده اینجا ناامید می شن و تنظیمات رو تغییر نمی دن و با همون تصویر نسبتا تار کنار میان، اما یه عده مثل بنده می رن برای حل مشکل!
حالا مشکل چطوری حل می شه؟ باید بری Adjust desktop size. اینچا چهار تا گزینه ـست. Aspect ratio، Full-screen، No scaling و Integer scaling. اگر گزینه Integer scaling رو انتخاب کنی، می تونی Sharpen رو بدون افت رزولوشن بالا ببری. با این کار بازی واقعا شارپ تر و بهتر می شه! خب، این مشکل حل شد.
مشکل بعدی رنگه! چون رنگ ها به صورت پیشفرض نسبت به AMD ضعیف تره! برای حل این مشکل هم وارد Adjust video color settng می شی و در تب Adanced کزینه Dynamic range ـو روی Full (0-255) قرار می دی. بعش وارد Change resolution می شی و Output dynamic range رو می ذاری روی Full و تمام. رنگ ها بهتر می شن.
فیلم پلی می کنی می بینی باز هم خوردی به تاری تصویر! :| باز باید بری بگردی مشکلو حل کنی! چطوری؟ وارد Adjust video image setting می شی و گزینه های اونجا رو تا حُلقوم بالا می بری و مشکل حل می شه!
حالا به نظر همه چی برای استفاده آماده ست! دونه دونه بازی ها رو باز می کنی و می بینی خیلی خیلی بهتر شدن، ولــــی بازم حس می کنی AMD بهتره! :| و دیگه هیچ راهی برای تغییر نداری!
من تمام این توضیحات رو نوشتم تا شما خیال نکنی همینجوری چشم بسته اومدم یه چی نوشتم و رفتم! کارهائی رو انجام دادم که شاید یه NVIDIA فَن انجام نداده! الان شما به من بگو کاری مونده؟ اگر آره، بفرمائید من با جان و دل گوش می دم.
ما که نیومدیم اینجا کَل کَل کنیم! اومیدم از هم یاد بگیریم! اگر شما راهی برای بهتر شدن سراغ داری، به من بگو تا اونم تست کنم.

اینو بگم، الان تصاویر NVIDIA با این تنظیمات خیـــــــــلی خیـــــلی بهتر شده! اما با این حال از نظر من، تصاویر AMD تا حدودی چشم نوازتر بود! این نظر منه، فقط و فقط دارم نظر شخصی خودمو می گم!
و اضافه کنم، کارت 4090 به شکل وحشتناکی قدرتمنده! خصوصا Optical Flow که لذت تماشای فیلم رو باورنکردنی بالا بُرده! ما اینجا فقط داریم در مورد رنگ و لعاب تصاویر صحبت می کنیم! ممکنه این موارد رو بشه با تنظیمات دستی حل کرد، شــــاید، نمی دونم! :-?? اما خب، واجب دونستم بگم، چون خیلی برام عجیب بود!

ممنون♥

ببین دوست من شما باید تنظیمات 3d بذاری high quality تا تکسچرها شارپ تر بشن
بعد باید به خود مانیتور یا تی وی شارپرنس کمی بدی چون بازی ها taa اینا اکثرا دارن ماتش می کنه
بعد شما لازم نیست با اون شارپنس ور بری از داخل هر بازی اگر درست یادم باشه الت با اف 3 می زنی شارپنسش میاد بالا بعد بهش هر مقداری که لازم داری رو می دی
dlss های جدید که همشون دارنش
کلا انویدیای دریایی از اپشن داره که همشونم بدون باگ هستن برعکس amd
ببین من الان رفتم سمت cpu amd بر خلاف میل باطنیم اما همچنان نرم افزارش هاش بعد از این همه ماه باگ دارن
تازه گفته توی agesa 1.0.9.0 درستش می کنم که از مرداد قراره اپدیتش بیاد اما مرده
کلا نه فقط انویدیا بلکه اپلیکشن شهرداری من هم باگ هاش از amd کمتره :D
اینم فقط من نمی گم هر جاری برید نظر همینه که می گن amd software is complete bullshit
دیگه از سوتی های بزرگش که منجر به خراب کردن کارت های گرافیکش یا cpu های جدیدش شد نگم که منفجر می شدن
برای انویدیا باید زمان بذارید و لذتش رو ببرید من اصلا به خاطر همین اپشن های عالیش که سمت amd هیچ وقت نمی رم amd خیلی چیزهاشم اسکی رفته که یک در میونم کار نمی کنه یا ناقص کار می کنه
من اینقدر کیفیت تصویر خوبی الان از انویدیا دارم که بهترین گوشی های بازار میارن کنار تی وی خودم خنده دارن کنارش
البته اینم بگم همین کیفیت هم از چیپ داخلی amd 780m دارم می گیرم من هیچ فرقی بین کیفیت تصویرهاش مشاهده نکردم فقط ابتدای تعویض مادربرد تصویرم رنگ پریده شده بود که کلا انویدیا با dds همچین چیزهایی یادمه کاملا پاکش کردم تمامی اثار کارت یا درایورهای قدیمی پاک کردم یک بار دیگه روش ویندوز ریختم درست شد

شایدم شما این مشکل اخریه منو داشتی چون درایور amd داخلی گرافیک که اومد وسط تصویر 4090 بی روح شد با این کارها درست شد حتما سیستم فایل های amd با کلی چیزهای دیگه هم باید دستی پاک کنید
اون نرم افزار dds همچین چیزهایی اسمش بود هم با بالاترین سطح اجراش کنید تا دخلش بیاره گاهی تعویض پورت hdmi یا display هم به درست کردن تصویر کمک می کنه
احتمالا مهاجرتتون از amd به انویدیا همین بی روحی به خاطر تداخل درایورها به همراه داشته و الا کیفیت خروجی جفتشون یکیه

Natural Killer

ناظم انجمن
Jan 10, 2015
2,764
اون نرم افزار dds همچین چیزهایی اسمش بود هم با بالاترین سطح اجراش کنید تا دخلش بیاره گاهی تعویض پورت hdmi یا display هم به درست کردن تصویر کمک می کنه
ddu فکر کنم میگید ؟ که برای پاک کردن کامل درایور هست

• Like
Reactions: Persia Tech

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
690
بعد باید به خود مانیتور یا تی وی شارپرنس کمی بدی چون بازی ها taa اینا اکثرا دارن ماتش می کنه
بعد شما لازم نیست با اون شارپنس ور بری از داخل هر بازی اگر درست یادم باشه الت با اف 3 می زنی شارپنسش میاد بالا بعد بهش هر مقداری که لازم داری رو می دی
ببین من الان رفتم سمت cpu amd بر خلاف میل باطنیم اما همچنان نرم افزارش هاش بعد از این همه ماه باگ دارن

اینم فقط من نمی گم هر جاری برید نظر همینه که می گن amd software is complete bullshit
دیگه از سوتی های بزرگش که منجر به خراب کردن کارت های گرافیکش یا cpu های جدیدش شد نگم که منفجر می شدن
برای انویدیا باید زمان بذارید و لذتش رو ببرید من اصلا به خاطر همین اپشن های عالیش که سمت amd هیچ وقت نمی رم amd خیلی چیزهاشم اسکی رفته که یک در میونم کار نمی کنه یا ناقص کار می کنه
من اینقدر کیفیت تصویر خوبی الان از انویدیا دارم که بهترین گوشی های بازار میارن کنار تی وی خودم خنده دارن کنارش
البته اینم بگم همین کیفیت هم از چیپ داخلی amd 780m دارم می گیرم من هیچ فرقی بین کیفیت تصویرهاش مشاهده نکردم فقط ابتدای تعویض مادربرد تصویرم رنگ پریده شده بود که کلا انویدیا با dds همچین چیزهایی یادمه کاملا پاکش کردم تمامی اثار کارت یا درایورهای قدیمی پاک کردم یک بار دیگه روش ویندوز ریختم درست شد

شایدم شما این مشکل اخریه منو داشتی چون درایور amd داخلی گرافیک که اومد وسط تصویر 4090 بی روح شد با این کارها درست شد حتما سیستم فایل های amd با کلی چیزهای دیگه هم باید دستی پاک کنید
احتمالا مهاجرتتون از amd به انویدیا همین بی روحی به خاطر تداخل درایورها به همراه داشته و الا کیفیت خروجی جفتشون یکیه
بنظرم اشتباه کردی
من از 4790k اینتل کوچ کردم سمت رایزن 3600 کلا پشیمون شدم
کلا از مشکلاتش بهت نگم بهتره
رو اعصاب ترینش ۲ تا ۳ دقیقه طول می کشید سیستم بعد ریستارت بووت بشه
Cpu خیلی داغ میکرد
اصلا عجیب داغ میکرد با اینکه ۶ هسته ایی بود
رو اپدیت agesa زیاد دل خوش نکن

گاهی یه چیزایی رو آدم خودش تجربه میکنه که تو هیچ نقد و بررسی بهش اشاره نمیکنن

dizzy

کاربر سایت
Dec 24, 2017
622
درود به همگی. ♥
یه موضوعی هست می خوام بدونم آیا شما دوستان هم تجربه ـش رو دارید یا نه... :-B

چند سالی کارت AMD داشتم و تا همین چند روز پیش با RX 6900 پلی می دادم. اما جدیدا یه RTX 4090 انداختم.
حقیتش، نمی دونم چرا... ولی رنگ و لعاب تصاویر AMD برام جذاب تر بود! :-?? یعنی روی همین مانیتور در تنظیمات یکسان با کارت AMD بازی ها چشم نوازتر به نظر میومدن! (مانیتور IPS 2K دارای G-SYNC و سی پی یو نسل 7 AMD. نمی دونم اهمیتی داره یا نه!)
حس می کنم بازی ها تو AMD واضح و شارپ تر بودن. :-?

با کنترل پنل NVIDIA هم وَر رفتم، اما گمون نکنم دیگه چیزی برای تغییر مونده باشه!
مثلا Output dynamic range رو گذاشتم روی Full که رنگ ها خیلی بهتر شد. (تو AMD خودکار روشنه)
یا مثلا تو بخش Adjust Video image setting گزینه ها رو روی 100 درصد تنظیم کردم و Super resolution روی 4 گذاشتم که تو پخش فیلم خیــــلی تاثیر داشت و واضح تر شد. (این هم AMD خودش اوکیه)
و برای شارپ تر شدن تصاویر، Adjust desktop size رو روی Integer scaling قرار دادم و از در بخش Mange 3D setting گزینه Image Sharpening رو بالا بُردم که باز هم تصاویر بهتر و واضح تر شد!
اما با این حال، این چش و چال من می گه AMD یه عطر و بوی دیگه داشت! :-??
قبل از تعویض کارت گرافیک، انتظارشو نداشتم تصاویر خروجی بین AMD و Nvidia متفاوت باشه! گفتم تهِ فرقشون تو اجرای بازی و فریمه دیگه! اما دیدم نه، بین این دو تا شرکت حتی در نوع نمایش تصاویر هم اختلافه! جدی می گم، فرق می کنه! حداقل از دید من که متفاوته!
به نظر میاد AMD و NVIDIA هر کدوم سبک خاص خودشون برای نمایش تصاویر رو دارن. ولی هرچی که هست، از نظر منی که جفتشون رو دارم و مقایسه کردم، انصافا AMD بهتره! بازم می گم، این نظر منه! شاید از روی عادت باشه، اما خب... :-??
در کارت های AMD یه Adrenalin رو اجرا می کنی و می ذاری رو حالت Game و تمام! خودش همه چیو در بهترین رنگ و حالت تنظیم می کنه! اگرم بخوای می تونی Image Sharpening رو از 80 بذاری رو 100 که واقعا بهتر می شه!
اما NVIDIA Control Panel دنیائی از آپشن های مختلفه که تهِش چیزی که باید می شد نشُد برام! :-??
قطعا به مرور زمان به NVIDIA عادت می کنم، اما دلم پیش AMD ـه :D

گفتم این تجربه و مقایسه رو با شما هم شریک بشم و نظرتونو بدونم.
سپاس ♥

توی اسکرین شات این تفاوت مشخص میشه ؟ کار سختیه ولی اگه میتونستید از بازی های مختلف با هر دو کارت توی صحنه های یکسان روی سیستمتون اسکرین بگیرید خیلی خوب میشد

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,242
توی اسکرین شات این تفاوت مشخص میشه ؟ کار سختیه ولی اگه میتونستید از بازی های مختلف با هر دو کارت توی صحنه های یکسان روی سیستمتون اسکرین بگیرید خیلی خوب میشد
Display Driver Uninstaller (DDU) download version 18.0.6.9

اینو بگیرید اگر کارت دارید shutdown اگه نه ری استارت بزنید البته بازم یک چیزایی از amd می مونه اما احتمالا مشکل بی روح بودن حل می کنه

ddu فکر کنم میگید ؟ که برای پاک کردن کامل درایور هست
اره گفتم که یک همچین چپزایی بودم حوصله نداشتم سرچ کنم دیگه الان لینکش گذاشتم
البته من خیلی حرفه ای تر دستی می رم پاک می کنم از چندین جا لعنتی amd توی هر سوراخی فایل می ندازه
منم بعدا که فکرشم کردم دیدم رنگ هام بی روح شده بود تم خاکستری گرفته بود که بعدا درست شد با این کارها
بنظرم اشتباه کردی
Cpu خیلی داغ میکرد

کلا یک سال اول amd شوت می زنه تا درست بشه منم قبلا فنوم داشتم راضی نبودم

تا الان مشکل انچنانی نداشته اما باید چند روزی براش بذارید تا 3d کش یا تایمینگ رم با تنظیمات مادربرد براش درست کنید
به نظرم برای هر گیمری که کارت بالا رده 7800x3d لازمه برای بازی های جدید واقعا کش کم میاد و داستان زیاد داره
اینتل این e core هم که داره هم خوبه هم بده از جهاتی پی کورها برای گیم مترمکز می شن از طرفی سوییچ اطلاعات بینشون درست انجام نمی شه استاتر یا گاهی باگ یا تاخیر می گیرن چون ای کورها کلا همه چیزشون فرق می کنه همخوانی خوبی با پی کورها ندارن
اما مشکل اینتل چندان مشهود نیست و گیمر انچنان اذیت نمی کنه من از cpu قبلیم هم راضی بودم اما خوب ای ام دی 10 درجه ای حداقل خنک تره
این مشکل بوت هم همه دارن کلا Amd مشکل استفاده از رم داره باید تامینگ ها رو دستی بدین 2 تا گزینه هم هست یادم رفته غیر فعال کنید با یک کاره دیگه سرعت بوت خود سیستم عین اینتل می شه اما ویندوز نه کمتر می شه اما عالی نمی شه شنیدم برای اینکه سرعت بوت ویندوز هم درست بشه باید clean install بکنید برای من الان به جای 17 ثانیه اینتل شده 35 ثانیه اما اوایل 2 دقیقه بود
من زیاد سیستم خاموش روشن نمی کنم تاخیر بوت راستش برام اهمیتی نداره عمرم توی بی سی بیش از این حرفا رفته :D

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,054

خب ببینید، الان بحث داره یکم به بی راهه می ره با این صحبت ها...
نمی دونم این باگی که شما گفتی به چی می گن، اما من سی پی یو RYZEN 5 3600 با کارت RX 580 داشتم و الآنم سی پی یو RYZEN 7 7700 با کارت RX 6900 که چند وقته RTX 4090 انداختم. تدوین، رندر، گیم و ماشین مجازی کارهائی که من انجام می دم. این باگ دقیقا کجاست؟ بی شوخی نمی دونم! :-?? چون تو این چند سال با چیزی مواجه نشدم که بخواد اذیتم کنه! الآن هرچی فکر می کنم موردی به ذهنم نمیاد! من بی تعارف نقد می کنم! اتفاقی نیوفتاده که بگم ایــــنـــجــا من اذیت شدم یا توی این بـــخـــش برام داستان شد! هیچ موردی نبوده! :-?? سی پی یو کارشو کرده و گرافیک هم به وظایف گرافیکی بودنش به درستی عمل کرده! :D اصلا برای همین دوباره AMD جمع کردم، چون راضی بودم! :-??
در مورد تنظیمات NVIDIA هم، بله همه چی روی HIGH هست. خیالت راحت، من همه سوراخ ها رو می گَردم برای کیفیت بهتر :D

حالا می خوام یک مورد دیگه رو بگم، شاید دلیل ریزبین شدن من این باشه... :-? پست های قبلی از قلم انداختم...
مانیتور من Quantum Dot ـه. بچه هائی که تجربه کار با Quantum Dot رو دارن می دونن که رنگ ها رو خیلی بهتر و جذاب تر نشون می ده. یه روح خاصی می ده به تصاویر. مانیتور قبلیم سامسونگ Quantum Dot بود و چون به تصویرش عادت کرده بودم، سخت بود با مانیتور معمولی کار کنم. برای همین یه MSI Quantum Dot گرفتم. انصافا تصاویرش با مانیتورهای دیگه فرق می کنه.
مثلا این توضیحات خودشونه، راست و دروغشو من نمی دونم: :D 👇👇👇👇
Quantum Dot Gaming Monitors leverage a Quantum Dot layer between the backlight and LCD for unparalleled color reproduction. They can display a broader range of colors with wide color gamuts of 97% DCI-P3 and 99% Adobe RGB, making your games more realistic while also allowing you to handle color-sensitive work without compromises.
Enjoy excellent contrast ratios and a more colorful experience overall with a range of over one billion colors!

ولی می تونم با اطمینان بگم که تصاویر این مانیتورها خیلی خیلی متفاوت و زیباتره. سال هاست دارم کار می کنم.
ممکنه، ممکنه، شــــایـــد دلیل این همه ریزبینی و دقتِ من به همین دلیل باشه! چون طیف رنگ هاش بیشتره! :-?? وقتی کارت AMD رو به NVIDIA تغییر دادم، تفاوت برام خیلی مشهود بود! داداش دروغ که نداریم بگیم! :-?? :D
در هر حال...
حالا می خواد این تفاوت از نوع ترکیب نرم افزاری رنگ ها باشه یا نوع پردازش کارت گرافیک ها... خلاصه همینه که هست! :D باید عادت کنم! :D 4090 دارم غُر هم می زنم! :D دیگه بهتره کم کم تموم کنیم بره این بحثو.
دم شما هم گرم که پیگیر بودی ♥

بنظرم اشتباه کردی
Cpu خیلی داغ میکرد

من سی پی یو قبلیم 3600 روی فرکانس 3200 و مادربورد B450 بود. من زیاد سیستم رو ری‌استارت نمی کنم، چون همیشه روشنه، اما فکر نکنم بوتش 3 دقیقه طول کشیده باشه :-? اینجاست که ثابت می شه نقد و بررسی های اینترنت تا یک جائی درسته، طرف خودش شخصا باید تجربه کنه! :D من شما یک سخت افزار داشتیم، اما تجربه های متفاوت. جالب بود.

در تنظیمات پیشفرض به وضوح تو اسکرین‌شات مشخصه. روز اول یه مقایسه درست کرده بودم. نتیجه ـش این بود: (اگر sharpness در تنظمیات پیشفرض nvidia خاموش هم باشه همینه)
69004090.png

اما الان با تغییراتی که انجام دادم وضوح NVIDIA خیلی بهتر شده. برای دیدن رنگ و لعاب باید روی یک مانیتور یکسان قضاوت کرد. همینطور که بالا گفتم، مانیتور من Quantum Dot ـه و رنگ ها متفاوت تره تا حدودی. اما همچنان اعتقاد دارم AMD در بخش Image Sharpening بهتر و هوشمندانه تر عمل می کنه. می شه حسش کرد. مثلا film grain درست و بجائی داره و از اون طرف تصاویر شارپِ معقول می ده. توی NVIDIA می تونی film grain رو خودت کم و زیاد کنی، اما اگر بی دقتی کنی، گند می خوره تو تصویر! مثلا اگر خیلی کم کنی، انگار بازی رو توی لَگن حموم شُستی! اما AMD خودش اوکی بود! یه تصویر خوب می داد دستت و نیازی به وَر رفتن نبود. اینا مَواردیه که شما خودت باید ببینی و تجربه کنی. با احترام به نظر دوستان، تو این مورد من رای به AMD می دم.
الانم کارت 4090 تو کِیسه و سخته برای مقایسه دوباره 6900 بندازم. نوع کابل پاورشون متفاوته. این 4090 هم قَد یه بچه شیرخواره لامصب! داستانه در بیاری بذاری :D فعلا بنده رو معاف کنید! :D
بچه هائی که NVIDIA دارید پیشنهاد می کنم حتما کامنت قبلی منو بخونید و مراحل رو انجام بدید تا وضوح تصویرتون بهتر بشه.

آخرین ویرایش:

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,417
منم چند ساله بین amd و nvidia سوییچ کردم
تنظیمات پیش فرض amd برای تصاویر رنگ مشکی رو شدیدا مشکی تر نشون میده ولی تو پنل انویدیا هم میشه همین تنظیمات رو دستکاری کرد
ولی در کل من با کیفیت تصاویر nvidia چشمم راحته
موقعی که کارت amd داشتم کشت و گذار تو محیط ویندوز و فیلم و بازی چشممو زیاد اذیت میکرد ولی با انویدیا خیلی راحت ترم

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,054
منم چند ساله بین amd و nvidia سوییچ کردم
تنظیمات پیش فرض amd برای تصاویر رنگ مشکی رو شدیدا مشکی تر نشون میده ولی تو پنل انویدیا هم میشه همین تنظیمات رو دستکاری کرد
ولی در کل من با کیفیت تصاویر nvidia چشمم راحته
موقعی که کارت amd داشتم کشت و گذار تو محیط ویندوز و فیلم و بازی چشممو زیاد اذیت میکرد ولی با انویدیا خیلی راحت ترم
خب، همین گفته های شما نشون می ده این تفاوت پیشفرض واقعا وجود داره! حالا یکی با AMD راحت تره، یکی با NVIDIA. شاید یکی باشه اصن متوجه این تفاوت نشه! :-??
حالا جالب اینجاست از وقتی NVIDIA کار می کنم چشم هام بیشتر اذیت می شه! :D دقیقا برعکس شما. :-? (به خاطر عادته. به مرور درست می شه)
بَرا همین می گم خانم، آقا.. کَل کَل نکنید! :D نگاه هرکسی به پیرامون متفاوته! :D بیاید به نظرات هم احترام بذاریم! :D
اما خوبه اینجور بحث ها باز می شه. شاید قبلا در مورد این موضوع صحبت نشده بود اینجا. بهونه ای شد یه گفتگو بشه. ♥

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,417
خب، همین گفته های شما نشون می ده این تفاوت پیشفرض واقعا وجود داره! حالا یکی با AMD راحت تره، یکی با NVIDIA. شاید یکی باشه اصن متوجه این تفاوت نشه! :-??
حالا جالب اینجاست از وقتی NVIDIA کار می کنم چشم هام بیشتر اذیت می شه! :D دقیقا برعکس شما. :-? (به خاطر عادته. به مرور درست می شه)
بَرا همین می گم خانم، آقا.. کَل کَل نکنید! :D نگاه هرکسی به پیرامون متفاوته! :D بیاید به نظرات هم احترام بذاریم! :D
اما خوبه اینجور بحث ها باز می شه. شاید قبلا در مورد این موضوع صحبت نشده بود اینجا. بهونه ای شد یه گفتگو بشه. ♥
احتمالش زیاده بخاطر عادته
ولی در کل من بیشتر فیلمهای با کیفیت بلوری میبینم که بالای 10 گیگ حجمشونه
با کارتهای amd این فیلمها کیفیتشون به دلم نمیشینه ولی با انویدیا خیلی کیفیتشون بالا میره
ولی در کل همشون به عادت برمیگرده و شاید مانیتور هم تاثیرشو داشته باشه

• Like
Reactions: Dr.Trax

NHM

کاربر سایت
Jun 26, 2010
3,689
حقیقتا مطالب زیاد بود نخوندم، نمیدونم بهش اشاره شد یا نه :D

ولی علاوه بر Sharpness خود درایور یه نگاه به LumaSharpen هم بندازین، مخصوصا واسه مواقعی که TAA زیادی تار میکنه معجزست! :D

من سر Geforce Experience هم که شده دیگه حالا حالا ها سمت Nvidia نمیرم :D

یکی از بهترین نکات AMD بجز قیمت بدون شک Overlay ـشه خیلی راحت و کاربردی بدون BS های GE مثل اکانت ساختن و اینا کار میکنه :D خود کنترل پنلش هم 100 برابر از Nvidia بهتره که تو دوران XP گیر کرده :D

کلا تو این چند ماه کارت رو خریدم دیدم نسبت به GPU های AMD کاملا عوض شد :D

از Radeon HD 6770 رفتم 1070 بعد هم 6900XT :D

• Like
Reactions: 8030v2 and Dr.Trax

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,054
احتمالش زیاده بخاطر عادته
ولی در کل من بیشتر فیلمهای با کیفیت بلوری میبینم که بالای 10 گیگ حجمشونه
با کارتهای amd این فیلمها کیفیتشون به دلم نمیشینه ولی با انویدیا خیلی کیفیتشون بالا میره
ولی در کل همشون به عادت برمیگرده و شاید مانیتور هم تاثیرشو داشته باشه
صد در صد مانیتور هم تاثیرگذاره. اینو می تونم تائید کنم. اما غیر از این، فیلم باید با یک پلیر و پلاگین خوب دیده بشه. اونوقت می تونی منصفانه نظر بدی.
حالا تجربه خودم از فیلمو بگم...
من فیلم ها رو با MPV و کلی تنظیمات شخصی و برنامه های جانبی نگاه می کنم تا فریم و کیفیت تصویر خــیـــلـــی بهتر بشه. هرچقدر کارت گرافیک قوی تر باشه، این تغییرات بهتر خودشو نشون می ده.
تو کارت AMD با همین تنظیماتِ شخصی تصاویر شارپ و فوق العاده می شدن. عالی، عالی. 👌
تو NVIDIA هم تقریبا به همین شکله، امــــا یه فرق اساسی داره! کارت های NVIDIA (سری 3000 و 4000) از Optical Flow پیشتیبانی می کنن. این یه الگو حرکتیه (می تونید سرچ کنید در موردش) که اگر تو فیلم ازش استفاده کنی، تصاویر و فریم بی نظیری بهت می ده! خصوصا در حرکات و صحنه های سریع خیلی به چشم میاد! این مهمترین تفاوت بین کارت های NVIDIA و AMD تو مدیا بود که من تجربه کردم.
در کل، فیلم دیدن با تنظیمات پیشفرض لذتی نداره! باید شخصی سازی بشه.

حقیقتا مطالب زیاد بود نخوندم، نمیدونم بهش اشاره شد یا نه :D

ولی علاوه بر Sharpness خود درایور یه نگاه به LumaSharpen هم بندازین، مخصوصا واسه مواقعی که TAA زیادی تار میکنه معجزست! :D

من سر Geforce Experience هم که شده دیگه حالا حالا ها سمت Nvidia نمیرم :D

یکی از بهترین نکات AMD بجز قیمت بدون شک Overlay ـشه خیلی راحت و کاربردی بدون BS های GE مثل اکانت ساختن و اینا کار میکنه :D خود کنترل پنلش هم 100 برابر از Nvidia بهتره که تو دوران XP گیر کرده :D

کلا تو این چند ماه کارت رو خریدم دیدم نسبت به GPU های AMD کاملا عوض شد :D

از Radeon HD 6770 رفتم 1070 بعد هم 6900XT :D

به عنوان کسی که جفتش رو تجربه کردم، حرف شما رو تائید می کنم.
کاملا درسته.

• Like
Reactions: tokio_hotel and NHM

Mayak

کاربر سایت
Oct 26, 2023
11

بگذریم، بریم ادامه...

ممنون♥

به نظرم این image sharpening یه جاهایی ارتیفکت درست میکنه مخصوصا چیزایی که تو بک گراند تصویر هستن مخصوصا لبه ها .تصویر ثابته یه جا وایسادی همه چی خوب و شارپه تو بازی ولی وقتی حرکت میکنی خودشو نشون میده. شاید بخاطر همین دیفالت خودش روشن نیست.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر