مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

View attachment 344878
درود عزیزان
بنده یه مدت پیش یه کیس خریدم الان براش کارت کرافیک گرفتم میخوام براش یه براکت نصب کنم چون کارت سنگینه ولی به یه مشکل بزرگ خوردم
فاصله کارت تا سینک خنک کننده سی پی یو ۴ سانته و کمه و نمیشه از براکت های افقی استفاده کرد از براکت های عمودی هم نمیشه استفاده کرد چون خود سینک زیر کارته
موندم توش فکر به ذهنتون میرسه؟ :|
این روش نصب کلا اشتباه هست از نظر من
سینک cpu بهترین مکان نصبش سقف کیس هست
اینطوری که شما نصب کردین کارت گرافیک هم درست کولینگش انجام نمیشه
مواظب قطعات ده ها میلیونی باشین بخاطر یه کیس ارزونتر تو خطر قرار نگیرن

• Like
Reactions: GPSY
این روش نصب کلا اشتباه هست از نظر من
سینک cpu بهترین مکان نصبش سقف کیس هست
اینطوری که شما نصب کردین کارت گرافیک هم درست کولینگش انجام نمیشه
مواظب قطعات ده ها میلیونی باشین بخاطر یه کیس ارزونتر تو خطر قرار نگیرن
درود بر شما عزیز بعد از کلی جست و‌ جو دیدم هیچ راهی نداره که براکت نصب کرد و فضایی هم برای تهویه هوای کارت گرافیک نبود تصمیم گرفتم جای سینک خنک کننده سی پی یو رو عوض کنم بزنم به دیواره کیس توی یوتیوب دیدم میشه اینکارو انجام داد نمیدونم نتیجه درسته یا غلط این شد
IMG_20240728_002028.jpgIMG_20240728_002640.jpgIMG_20240728_002056.jpg
فقط دو چیز برام سواله مهمه
آیا نسبت ارتفاعه لوله ها و نحوه قرار گیریشون نسبت به پمپ سی پی یو درسته؟
و آیا جهت چرخش فن ها درسته؟
خواستم فنا رو داخل بزنم نشد متاسفانه بخاطر کوتاهی پیچا

کیس رو از سایت معتبر خریدم اینطور بستن متاسفانه من نبستمش

• Like
Reactions: 8030v2
درود بر شما عزیز بعد از کلی جست و‌ جو دیدم هیچ راهی نداره که براکت نصب کرد و فضایی هم برای تهویه هوای کارت گرافیک نبود تصمیم گرفتم جای سینک خنک کننده سی پی یو رو عوض کنم بزنم به دیواره کیس توی یوتیوب دیدم میشه اینکارو انجام داد نمیدونم نتیجه درسته یا غلط این شد
View attachment 344897View attachment 344898View attachment 344899

ببینید اصولا حرارت سینک باید به بیرون از کیس هدایت بشه. برای همین اصولیش اینه که بذاری در سقف یا اگر جاش بشه عقب کیس سوار بشه که اون حرارتی که از پردازنده به سینک انتقال داده شده بوسیله ی باد خروجی فن خارج بشه.
حالا شما سینک را گذاشتید جلوی کیس خب این یعنی هوای خنک از جلوی کیس میاد ، بوسیله سینک گرم میشه و میره سمت کارت گرافیک و مابقی قطعات.
مگر اینکه فنهای جلوی کیس باد رو به سمت بیرون خارج کنند اینطوری درسته البته بشرطی که از اون طرف باید فن پشت کیس یا فن اگر تو سقف هست باد رو به داخل مکش کنه.
البته در این حالت حسابی گرمت میشه چون مثل بخاری باد گرم میزنه سمتت :D

درود بر شما
به این شکل هم بسته میشه ولی بازده کمتر از حالتی هست که در سقف بسته میشه
سینک رو برعکس کنید به طوری که لوله ها رو به پایین باشن چون بیشترین تجمع مایع کولانت پایین سینک هست برای اینکه پمپ بهتر کار کنه و هوا نگیره
بهترین محل نصب سقف کیس هست

آقا شما این عکس پروفایلتو عوض کن خدایی من رگهای گردنم دچار اسپاسم میشه نمیدونم چرا عکست یجوریه
Meshuggah!!!
عکس به این خوبی! برید Bleed گوش بدید شاید رستگار شوید.

من اگر اشتباه نکنم کیس شما Fractal Torrent Compact هست. تمرکز اصلی این کیس برای خنک کردن CPU بیشتر روی تهویه هوای قوی و خنک کننده بادی هست ولی باز هم میشه رادیاتور رو مثل الان شما جلو کیس قرار داد.
تا اونجا که من اطلاع دارم دلیل اصلی قرار دادن رادیاتور رو بالای کیس پیشنهاد میشه قرار بدید جلوگیری از گیر کردن حباب داخل پمپ هست که اکثرا در AIO ها روی خود محل تماس با CPU قرار داره. برای همین رادیاتور به روی سقف قرار میگیره که حباب ها در صورت به وجود آمدن داخل رادیاتور بمونن، از طرف دیگه خوبی دیگه بالای کیس قرار گرفتن هدایت هوای گرم به بیرون کیس هست.
حالا جلو قرار دادن به صورتی که لوله های متصل جهت پایین باشند دومین محل پیشنهادی و لوله ها بالا سومین حالت های دیگه هستن که بازم از از لحاظ جمع شدن حباب داخل پمپ ایده آل هست.
نا مناسبترین حالتش هم به اون صورتی بود که سایت معتبر برای شما بسته کیس رو.
در نهایت این قرار گیری محل AIO لزوما به این صورت نیست، بعضا پمپ تو خود رادیاتور یا حتی تا وسط خود لوله ها قرار داره که باعث میشه حتی کف کیس گذاشتن رادیاتور هم ریسک مشکلات رو پایین تر بیاره.
وقتی کیس رو تهیه کردید فنی همراه کیس تحویل نگرفتید؟ این کیس همراه با دوتا فن 18 سانتی به فروش میرسه، برای تهویه بهتر گرافیک میشه اون دوتا فن رو پایین کیس قرار بدید. خوب بعد از کمی مطالعه این فن ها با مادربورد ATX کف کیس جا نمیشه و باید مادربورد mATX باشه. ولی میشه دوتا فن 14 سانتی کف قرار داد با همین مادربورد برای کمک به گرافیک.
Fractal Torrent هم بسیار کیس با کیفیتی هست، و سالی که اومد و حتی تا الان یکی از بهترین کیس ها برای گردش هوا حساب میشه، حالا نسخه Compact کمی کم حجم تره ولی بازم کیس خوبی و زیبایی هست ولی شاید ایده آل ترین انتخاب برای AIO نباشه.

آخرین ویرایش:
Meshuggah!!!
عکس به این خوبی! برید Bleed گوش بدید شاید رستگار شوید.

من اگر اشتباه نکنم کیس شما Fractal Torrent Compact هست. تمرکز اصلی این کیس برای خنک کردن CPU بیشتر روی تهویه هوای قوی و خنک کننده بادی هست ولی باز هم میشه رادیاتور رو مثل الان شما جلو کیس قرار داد.
تا اونجا که من اطلاع دارم دلیل اصلی قرار دادن رادیاتور رو بالای کیس پیشنهاد میشه قرار بدید جلوگیری از گیر کردن حباب داخل پمپ هست که اکثرا در AIO ها روی خود محل تماس با CPU قرار داره. برای همین رادیاتور به روی سقف قرار میگیره که حباب ها در صورت به وجود آمدن داخل رادیاتور بمونن، از طرف دیگه خوبی دیگه بالای کیس قرار گرفتن هدایت هوای گرم به بیرون کیس هست.
حالا جلو قرار دادن به صورتی که لوله های متصل جهت پایین باشند دومین محل پیشنهادی و لوله ها بالا سومین حالت های دیگه هستن که بازم از از لحاظ جمع شدن حباب داخل پمپ ایده آل هست.
نا مناسبترین حالتش هم به اون صورتی بود که سایت معتبر برای شما بسته کیس رو.
در نهایت این قرار گیری محل AIO لزوما به این صورت نیست، بعضا پمپ تو خود رادیاتور یا حتی تا وسط خود لوله ها قرار داره که باعث میشه حتی کف کیس گذاشتن رادیاتور هم ریسک مشکلات رو پایین تر بیاره.
وقتی کیس رو تهیه کردید فنی همراه کیس تحویل نگرفتید؟ این کیس همراه با دوتا فن 18 سانتی به فروش میرسه، برای تهویه بهتر گرافیک میشه اون دوتا فن رو پایین کیس قرار بدید. خوب بعد از کمی مطالعه این فن ها با مادربورد ATX کف کیس جا نمیشه و باید مادربورد mATX باشه. ولی میشه دوتا فن 14 سانتی کف قرار داد با همین مادربورد برای کمک به گرافیک.
Fractal Torrent هم بسیار کیس با کیفیتی هست، و سالی که اومد و حتی تا الان یکی از بهترین کیس ها برای گردش هوا حساب میشه، حالا نسخه Compact کمی کم حجم تره ولی بازم کیس خوبی و زیبایی هست ولی شاید ایده آل ترین انتخاب برای AIO نباشه.
به به بسیار جامع و عالی
بله نسخه compact همین کیسه که فرمودید
فناس خود کیس فوقالعادن ولی بخاطر وضعیت پیش اومده مجبور شدم درشون بیارم
فقط یه راهنمایی بفرمایید رو این عکسی که الان میزارم من دو تا فن خود سینکه کولر داره یکی هم خودم اضافه میکنم میشه سه تا جلو کیس
یکی هم برای پشت میگیرم
پایین هم جای دو تا سه تا فن داره
شما فقط اگر میشه بهم بگین با یه فلش که جهت فنا ها و گردش هوا رو کدوم سمت ببندم بهتر و بهینه تره

البته یه فکر دیگه به ذهنم رسید که کلا کولرو در بیارم جاش یه هیت سینک بزارم رو سی پی یو و فنای خوده کیسو وصل کنم

نمیدونم واقعا کدوم روش بهتره

مدل سی پی یو i7 13700k هست و مدل کولر deep cool lt 520

IMG_20240728_002640.jpg

• Like
Reactions: ArefTheGreat
به به بسیار جامع و عالی
فقط یه راهنمایی بفرمایید رو این عکسی که الان میزارم من دو تا فن خود سینکه کولر داره یکی هم خودم اضافه میکنم میشه سه تا جلو کیس
یکی هم برای پشت میگیرم
شما فقط اگر میشه بهم بگین با یه فلش که جهت فنا ها و گردش هوا رو کدوم سمت ببندم بهتر و بهینه تره

البته یه فکر دیگه به ذهنم رسید که کلا کولرو در بیارم جاش یه هیت سینک بزارم رو سی پی یو و فنای خوده کیسو وصل کنم

View attachment 344928
اگر برنامه نگه داشتن همین AIO هست، از نظر من، جلو و کف کیس باید ورودی هوا باشن، جلو که مربوط میشه به رد کردن هوا از رادیاتور، کف کیس هم برای رسوندن هوا به گرافیک. همون طور هم که گفتین میشه یک فن هم پشت کیس قرار داد. شاید اگر در ابتدا AIO رو 280mm تهیه کرده بودید از نظر قرار گیری جلو کیس هم جوری میشد که دیگه نیاز به اضافه کردن یک فن سوم نداشتین و جلو رو کامل پر میکرد، در کنارش توان بهتری هم برای خنک کردن CPU میداشت.
اگر ولی برنامه قرار دادن فن ها 180mm جلوی کیس و خرید یک هیت سینک هست، میشه به خرید Noctua NH D15 G2 مدل استاندارد فکر کنید که شانه به شانه بهترین AIO 240mm مثل Arctic Liquid Freezer III عمل میکنه در خنک کردن CPU و اگر برای 13700K از تنظیمات رفرنس اینتل استفاده کنید به راحتی از پس خنک کردن پردازنتون بر میاد. علاوه بر اینکه دیگه مشکل هایی که ممکن هست در زمان برای پمپ ها به وجود بیاد رو تجربه نخواهد کرد.
بازم بد نیست که کف کیس رو با سه تا فن 120 پر کنید که هوای از بیرون به داخل کیس هدایت بشه برای تهویه بهتر گرافیک.
ولی خوب مسیر دوم به نسبت خرج بیشتری رو دست شما میزاره به خصوص که Noctua NH D15 G2 از نظر قیمت هم شانه به شانه گرونترین AIO های 240mm هست...

به به بسیار جامع و عالی
یکی هم برای پشت میگیرم

View attachment 344928
من خودم هم 13700k دارم و کلا cpu داغی هست و بهترین خنک کننده های بازار هم به زور میتونن تو ماکزیمم بار دمای cpu رو زیر ۱۰۰ درجه نگه دارن
هر چه خنک کننده بهتر عمل کنه در واقع تایمی که cpu در حالت ماکزیمم کلاک کار میکنه بیشتر هست به محض رسیدن دما به ۱۰۰ درجه بر طبق تنظیمات خود اینتل cpu شروع به کاهش کمی کلاک و کاهش ولتاژ میکنه و به هیچ وجه نمیزاره دما از ۱۰۰ بالاتر بره
خنک کننده ایی که من استفاده میکنم msi coreliquid b240 هست

بنظرم روی مسئله خرید کولر شما حساس نشو و همین خنک کننده کافیه و احتیاج به خرج اضافه نیست
به جای این موضوع
شما روی نحوه قرار گیری سینک توجه کن که حتما شیلنگها رو به پایین باشن
و یه فن برای خروج هوای داغ از پشت کیس تهیه کن
بعلاوه سرعت چرخش فن‌های سقف کیس رو یه کم بیشتر کن تا با توجه به اینکه چگالی هوای گرم کمتر از هوای خنک هست و همیشه تمایل به بالا رفتن داره بیشترین خروجی هوای گرم از قسمت سقف کیس هست
نگران ورود هوای گرم سینک به داخل کیس نباش همونطور که گفتم هوای گرم تمایل به حرکت رو به بالا داره و در صورت fellow خوب فن‌های سقف حرارت به خوبی از داخل کیس خارج میشه و در صورت تهیه فن پشت کیس هم باز کمک خوبی میکنه به این موضوع

اگه امکانش بود اسم این سایت معتبر رو بهمون بگو یکم بخندیم بهشون.
:D

درود :D

آقا بین این دوتا کدومو پیشنهاد میدین؟

کارت گرافیک RX 6700 XT SAPPHIRE PULSE AMD 12GB

کارت گرافیک RX 6700 XT PowerColor Hellhound RADEON 12GB

اگه مدل بهتری در فروشگاه معتبر دیگه ای هم میشناسید لطفا معرفی کنین مرسی :)
سلام sapphire و PowerColor جفتشون بهترین برند های AMD حساب میشن و کلا اگه قرار باشه بگیم " دوتا بهترین برند های AMD کدومان" جوابش میشه این دوتا
جفتشونم دو تا رده دارن که برای Sapphire Nitro+ و Sapphire Pulse که نیترو رده بندی S+ باشه پالس A+ هست پاورکالر هم Red Devil معادل نیترو+ در میاد و Hellhound معادل Pulse
یعنی فرق خیلی زیادی ندارن باهم دیگه توی یه سطحن دقیقا
من پیشنهادم Hellhound هست مجموعا چون کولر بهتری داره

سلام
از نظر برند خب SAPPHIRE شریک اصلی AMD و برند خیلی معتبر تریه
PowerColor تو خارج از سفایر هم پر طرفدار تره از لحاظ اینکه enthusiast ها چی بخرن :D
کیسای گرون all AMD شون همه PowerColor Red Devilعه

• Like
Reactions: MAG1991

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or