مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
خب من از rx6900xt کوچ کردم به rtx3090
تفاوتهایی که قابل مشاهده بود رو میگم

کلا ۳۰۹۰ کارت قویتری هست نسبت به ۶۹۰۰ ولی تفاوت فریم دهی بدون ری تریسینگ زیاد نیست

تو بحث ری تریسینگ انویدیا برنده قاطع هست با اختلاف زیاد

بزرگترین تفاوت که خیلی باعث تعجبم شد بحث shader stutter بود هم dead space remake هم Lord of fallen روی rx6900xt بشدت استاتر داشتن برای بار اول بعد از نصب درایور
مثلا شما یه محیط داخل بازی dead space رو برای بار اول میرفتین روی ۶۹۰۰ استاتر زیاد داشتین ولی برای دفعات بعد استاتر خیلی کمتر می شد
روی کارت ۳۰۹۰ این مشکل وجود نداشت و شما فقط همون load اول بازی رو دارید و برای بار اول بازی کاملا روان داره اجرا میشه که باعث تعجب من شد چون چند جا خوندم شیدر استاتر ربطی به کارت گرافیک نداره ولی اینجا ثابت شد درایور و سخت افزار کارت گرافیک خیلی هم ربط داره به این قضیه
و واقعا تو این قضیه انویدیا من رو سوپرایز کرد

تنها ویژگی مثبت ۶۹۰۰ بحث مصرف کمترش هست و یه مسئله دیگه شارپتر نشون دادن تصاویر هست داخل دسکتاپ و گیم

به غیر از این انویدیا با rtx3090 برنده با اختلاف و قاطع هست چه در زمینه درایور چه در زمینه سخت افزار در برابر rx6900xt amd

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,030
نام
احمد

کلا ۳۰۹۰ کارت قویتری هست نسبت به ۶۹۰۰ ولی تفاوت فریم دهی بدون ری تریسینگ زیاد نیست

بزرگترین تفاوت که خیلی باعث تعجبم شد بحث shader stutter بود هم dead space remake هم Lord of fallen روی rx6900xt بشدت استاتر داشتن برای بار اول بعد از نصب درایور
مثلا شما یه محیط داخل بازی dead space رو برای بار اول میرفتین روی ۶۹۰۰ استاتر زیاد داشتین ولی برای دفعات بعد استاتر خیلی کمتر می شد
روی کارت ۳۰۹۰ این مشکل وجود نداشت و شما فقط همون load اول بازی رو دارید و برای بار اول بازی کاملا روان داره اجرا میشه که باعث تعجب من شد چون چند جا خوندم شیدر استاتر ربطی به کارت گرافیک نداره ولی اینجا ثابت شد درایور و سخت افزار کارت گرافیک خیلی هم ربط داره به این قضیه

تنها ویژگی مثبت ۶۹۰۰ بحث مصرف کمترش هست و یه مسئله دیگه شارپتر نشون دادن تصاویر هست داخل دسکتاپ و گیم

به غیر از این انویدیا با rtx3090 برنده با اختلاف و قاطع هست چه در زمینه درایور چه در زمینه سخت افزار در برابر rx6900xt amd
مبارکه داداش منم بزودی 3090 میخرم.

ولی این مشکلی که گفتی رو من تنها با DEAD SPACE ریمیک داشتم، بلکه با لست پارت1، با انچارتد 4، اسپایدرمن، و حتی re3/re2 rE4 و الن ویک 2 هم داشتم، یک M2 GEN 4 خریدم مشکل حل شد... سرعت این M2 هم بدلم نیست بزودی این عوض میکنم با یک مدل با سرعت 6 گیگ یا بیشتر... بعید بدونم ربطی به انویدیا یا AMD داشته باشه اگه این مشکل این طوری بود که الان شلوار AMD رو به زیر کشیده بودن... :D

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,415

خوب دوست عزیز حداقل ۱۰ تومنی پیاده شدی خوب مسلمه که باید ۳۰۹۰ بهتر باشه ولی در کل همین که گفتی بدون ری ترسینگ نزدیک هم هستن برا ۶۹۰۰ کافیه
ری ترسینگ یه آپشن لاکچریه برا یه سریا که پول اضافه دارن
کلا الان کارت ۶۸۰۰xt و ۶۹۰۰xt رو رو هوا میزنن چون زیر ۲۰ تومن واقعا قدرت خوبی دارن بعد از این دو تا کارت باید مستقیم بری سمت ۴۰۸۰ به بالا تا فرق زیادی ببینی

• Like
Reactions: Pzt_Kami

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
مبارکه داداش منم بزودی 3090 میخرم.

ولی این مشکلی که گفتی رو من تنها با DEAD SPACE ریمیک داشتم، بلکه با لست پارت1، با انچارتد 4، اسپایدرمن، و حتی re3/re2 rE4 و الن ویک 2 هم داشتم، یک M2 GEN 4 خریدم مشکل حل شد... سرعت این M2 هم بدلم نیست بزودی این عوض میکنم با یک مدل با سرعت 6 گیگ یا بیشتر... بعید بدونم ربطی به انویدیا یا AMD داشته باشه اگه این مشکل این طوری بود که الان شلوار AMD رو به زیر کشیده بودن... :D
ممنون دوست گرامی
امیدوارم شما هم بزودی خریداری کنید
در مورد m2 من برای گیم و سیستم عامل هر دو m2 gen4 استفاده میکنم با سرعت بالا

اون موردی که اشاره کردم خودتون dead space رو بازی کردن انشالله بعد که rtx 3090 خریدین خودتون متوجه می شین برای بار اول بازی بدون استاتر اجرا میشه و تفاوت روان بودن گیم رو کامل احساس میکنید
این جریان شیدر استاتر مخصوصا dead space و چند تا بازی دیگه بشدت روی اعصابم بود که حتی سر این موضوع من cpu آپگرید کردم و هیچ نتیجه ایی نگرفتم

• Like
Reactions: Paradise Lost

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,030
نام
احمد
ممنون دوست گرامی
امیدوارم شما هم بزودی خریداری کنید
در مورد m2 من برای گیم و سیستم عامل هر دو m2 gen4 استفاده میکنم با سرعت بالا

اون موردی که اشاره کردم خودتون dead space رو بازی کردن انشالله بعد که rtx 3090 خریدین خودتون متوجه می شین برای بار اول بازی بدون استاتر اجرا میشه و تفاوت روان بودن گیم رو کامل احساس میکنید
این جریان شیدر استاتر مخصوصا dead space و چند تا بازی دیگه بشدت روی اعصابم بود که حتی سر این موضوع من cpu آپگرید کردم و هیچ نتیجه ایی نگرفتم
منم 25 میلیون باندل خریدم سر همین استاتر همین چند روز پیش هم 5 میلیون دیگه دادم سر رم و اس اس دی ام تو

اگر در مرحله اول گلوگاه رم-گلوگاه پردازنده و پهنای باند همشون رو رفع کنی
مشکل اخر میرسه به SSD m2
نمونه بارزش همین دیروز alan wake 2 رو پلی دادم خداشاهده رو hdd خیلی وضعیت وخیم بود

مورد اخر در مورد استاتر هم خود بازی هست!

بعضی بازی ها واقعا مشکل دارن مثل همین دد اسپیس من این بازی رو حتی رو سریز ایکس، با مود 60 فریم هم بازی کردم رو اون کنسول هم رون نیست، اقا بازی مشکل داره، سخت افزار مشکل نداره بعضی سازنده ها گشاد بازی در میارن هیچ کاری هم نمیشه کرد!

استاتری که من داشتم اولش سر این بود پردازنده گلوگاه بود
دومش برای این بود رم تک کانال خریدم
سومش برای این بود alan wake 2 رو HDD نصب کرده بودم

من تمام مراحل رو برای از بین بردن استاتر انجام دادم پیشرفت 99 درصدی حاصل شد ولی هنوز هم هستش در حد نیم ملی ثانیه بر اساس کیفیت فنی بازی!
الان من رو پی اس 5 بازی میکنم، رو سریز ایکس بازی میکنم بازم استاتر هست، ولی رو سیستم که بستم به ندرت قابل فهم هست مگر این که نرم افزار پنج مارک ام اس ای رو بزاری و چشم روش برنداری ...

• Like
Reactions: 8030v2

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
منم 25 میلیون باندل خریدم سر همین استاتر همین چند روز پیش هم 5 میلیون دیگه دادم سر رم و اس اس دی ام تو

اگر در مرحله اول گلوگاه رم-گلوگاه پردازنده و پهنای باند همشون رو رفع کنی
مشکل اخر میرسه به SSD m2
نمونه بارزش همین دیروز alan wake 2 رو پلی دادم خداشاهده رو hdd خیلی وضعیت وخیم بود

مورد اخر در مورد استاتر هم خود بازی هست!

بعضی بازی ها واقعا مشکل دارن مثل همین دد اسپیس من این بازی رو حتی رو سریز ایکس، با مود 60 فریم هم بازی کردم رو اون کنسول هم رون نیست، اقا بازی مشکل داره، سخت افزار مشکل نداره بعضی سازنده ها گشاد بازی در میارن هیچ کاری هم نمیشه کرد!

استاتری که من داشتم اولش سر این بود پردازنده گلوگاه بود
دومش برای این بود رم تک کانال خریدم
سومش برای این بود alan wake 2 رو HDD نصب کرده بودم

من تمام مراحل رو برای از بین بردن استاتر انجام دادم پیشرفت 99 درصدی حاصل شد ولی هنوز هم هستش در حد نیم ملی ثانیه بر اساس کیفیت فنی بازی!
الان من رو پی اس 5 بازی میکنم، رو سریز ایکس بازی میکنم بازم استاتر هست، ولی رو سیستم که بستم به ندرت قابل فهم هست مگر این که نرم افزار پنج مارک ام اس ای رو بزاری و چشم روش برنداری ...
من cpu م 13700k هست با رم ddr5 6400 دوئل کانال
M2 ها هم گفتم هر دو gen4 و پرسرعت هستن
تا همین ۲ روز پیش که ۶۹۰۰xt رو سیستم بود بعد از نصب درایور کارت گرافیک من مشکل استاتر داشتم تو این بازی به طوریکه آدم سر درد می‌گرفت
الان با 3090 همون بار اول بازی داره بدون استاتر اجرا میشه
هیچ چیزی تغییر نکرده فقط کارت گرافیک تغییر کرده
مسئله دقیقا کارت گرافیک amd و درایور ش بوده

واقعا چیز پیچیده ایی نیست
درسته بعضی بازیها برای gpu یه شرکت خاص بهینه می شن
ولی این مورد استاتر فقط برای dead space تنها نیست و یکی دو تا بازی دیگه هم روان اجرا شدن

• Like

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,030
نام
احمد
تا همین ۲ روز پیش که ۶۹۰۰xt رو سیستم بود بعد از نصب درایور کارت گرافیک من مشکل استاتر داشتم تو این بازی به طوریکه آدم سر درد می‌گرفت

ولی این مورد استاتر فقط برای dead space تنها نیست و یکی دو تا بازی دیگه هم روان اجرا شدن
بنظرت 3080 TI ارزش داره؟! ویرم کمی داره بدبختی.... :|
یک مورد پیدا کردم 15 میلیون ...کارت خودم رو بدم بهش فقط 4 میلیون سر میدم.

آخرین ویرایش:

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
3080 ti اختلاف قدرت کمی با 3090 داره
بستگی داره رو چه رزولوشنی بخوای بازی کنی
اگر 4k بازی نمیکنی مشکلی نداره
فقط حواست باشه کارت پر مصرفیه و ۴۰۰ وات مصرف میکنه
بنظرم ارزش داره

• Like

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,415
15 تومن 3080ti?
رو هوا بزن همچین قیمتی هیچ جا ندیدم
6800xt رو الان زیر 14 کمتر جایی میتونی پیدا کنی

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,030
نام
احمد
15 تومن 3080ti?
رو هوا بزن همچین قیمتی هیچ جا ندیدم
6800xt رو الان زیر 14 کمتر جایی میتونی پیدا کنی
اره نسخه Palit
ولی بعید بدونم برم طرفش همین الان یک بازی مثل GOD 2018 رو 2k الترا 8900 ویرم مصرف میکنه، چه برسه به 4K

Vice City FM

کاربر سایت
Aug 2, 2021
2,472
اره نسخه Palit
ولی بعید بدونم برم طرفش همین الان یک بازی مثل GOD 2018 رو 2k الترا 8900 ویرم مصرف میکنه، چه برسه به 4K
با وجود fsr, dlss و امثالش ، اجرا کردن بازیها بصورت 4k native دیگه منطقی نیست.
بخصوص که با dlss حتی کیفیتی بهتر از 4k native بهت میده ،دیگه پرفورمنس که جای خودش

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,415
اره نسخه Palit
منکه فعلا با 6800xt سه سال بیخیال ارتقا گرافیک شدم اکثر بازیهارو دارم با 4k یا 4k fsr بازی میکنم
از این به بعد کلا کارت گرافیک دست دوم میخرم چون خرید آکبند برام نمیصرفه 50 تومن به کارت پول بده بعد موقع فروش ازت 25 هم برندارن
منتظر میمونم کارتهای سری 4000 یا 7000 دو ساله دیگه تو بازار کارکردش زیاد شه بعد بخرم

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,030
نام
احمد
با وجود fsr, dlss و امثالش ، اجرا کردن بازیها بصورت 4k native دیگه منطقی نیست.
بخصوص که با dlss حتی کیفیتی بهتر از 4k native بهت میده ،دیگه پرفورمنس که جای خودش
dlss رو نمیدونم ولی
fsr که تصویرو خیلی بلور میکنه، AA رو هم میاره پایین، ولی فریم ریت رو تقریبا دو برابر میکنه
شخصا هم همیشه فریم ریت رو به روزلوشن بیشتر ترجیح میدم نه اینجا بلکه رو همه پلتفرم ها، اخه کی میاد بخاطر 10 درصد کیفیت بیشتر از 40 تا فریم اضاف بگذره؟

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,030
نام
احمد

یک بازی دیگه امروز تست کردم که اصلا اصلا با HDD سکته میزنه، وقتی ریختم رو SSD در حد 2 ثانیه اول که برای هر مپ اول بازی شیدر ها رو پردازش میکنه بقیه بازی 144 فریم ثابت!
Battlefield 2042 اگه تونستی و بازیشو داری تست کن ببین رو انویدیا این بازی بدون مشکل اجرا میشه اگر شد یعنی من حرفتو سند قبول میکنم در مورد DEAD SPACE... رو AMD 2 ثانیه استاتر داره...حتی رو m2

بدبختی اینجاست هر بازی من دوست دارم کلا SSD میخواد :|

• Like
Reactions: 8030v2

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,135
نام
متوئیدی
منکه فعلا با 6800xt سه سال بیخیال ارتقا گرافیک شدم اکثر بازیهارو دارم با 4k یا 4k fsr بازی میکنم
از این به بعد کلا کارت گرافیک دست دوم میخرم چون خرید آکبند برام نمیصرفه 50 تومن به کارت پول بده بعد موقع فروش ازت 25 هم برندارن
منتظر میمونم کارتهای سری 4000 یا 7000 دو ساله دیگه تو بازار کارکردش زیاد شه بعد بخرم
دقیقا! اون قدیم بود که همزمان با ریلیز و موجود شدن کارت تو ایران کارت آکبند میانرده میتونستیم بخریم و کلی هم ذوق و شوق داشتیم. gtx 460 آکبند زوتاک رو میخریدیم 280 هزار تومن یا بعدترش gtx 1060 ام اس آی میخریدم 1300 یا gtx 1080 رو بچه ها بدون گارانتی میآوردن تو این فروم ها فله ای میدادن 2 تومن. نهایتش هم میشد با 100 تا 150 هزار تومن پایینتر فروختش. من اون اوایل سال به سال کارت عوض میکردم اصلا شده بود هدف زندگیم. اختلاف بین کارکرده و آک هم کم بود. الان دیگه با این وضعیت اسفناک شاید هر سه یا چهار سال بتونم کارت عوض کنم یعنی الان دو سه سالی هست که هیچی نمیتونم پس انداز کنم که بخوام مثلا 40 تومن بگذارم کنار که 4070s بخرم. اصلا و ابدا. همون دو سال دیگه هم شاید نتونم کارکرده همین نسل 4000 رو بخرم. تمام عشق ما پی سی گیمرا بیشتر از بازی کردن همین تعویض قطعات و بروز کردن سیستم هست.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر