مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
دوستان کسی تجربه خرید و استفاده از کتابخوان رو داره؟
میشه راهنمایی کنید

من که تجربه‌ای نداشتم متاسفانه، نمی‌تونم نظری بدم.

فرشاد جان برای مادربرد asus x570 pro میخوام رم تا هشت تومن بگیرم
بنظرم میشه 4 تا رم هشت پیدا کرد توی بازار هر چی پیدا کردم 16 بود
الان در حال حاضر asus maximus vIII hero دارم
توی بازار یک جا trident z neo گیر آوردم دو تا 16 با باس 3200 تایم 16 اما احساس کردم چسب پک باز شده نگرفتم
قیمتش 6200
بنظرم که بهترین رم هستش

برای چی رم 8 رو به ماجول 16 گیگ ترجیح می‌دید؟ همون پک 32 گیگی شامل دو تا 16 بخرید.
باز شدن چسب جعبه های رم برای اینه که روی هیت سینک رم برچسب گارانتی بزنن. همون 3200 با CL پایین عالیه.

Katsura

کاربر سایت
May 25, 2011
1,111
نام
پرهام
من که تجربه‌ای نداشتم متاسفانه، نمی‌تونم نظری بدم.

برای چی رم 8 رو به ماجول 16 گیگ ترجیح می‌دید؟ همون پک 32 گیگی شامل دو تا 16 بخرید.
باز شدن چسب جعبه های رم برای اینه که روی هیت سینک رم برچسب گارانتی بزنن. همون 3200 با CL پایین عالیه.
سلام فرشید جان خسته نباشید.
فرشید جان میگم یکی از فامیلا سیستم میخواد ببنده(بدون مانیتور) واسه گیمینگ بودجه اش هم در حدود ۱۲۵ تومنه، سیستم پیشنهادیت چیه :-"؟
قیمت ryzen 5900x هم حدودا چقدره؟
خیلی ممنونم<:-P

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام فرشید جان خسته نباشید.
فرشید جان میگم یکی از فامیلا سیستم میخواد ببنده(بدون مانیتور) واسه گیمینگ بودجه اش هم در حدود ۱۲۵ تومنه، سیستم پیشنهادیت چیه :-"؟
بعد اینکه الان تهران و به خصوص خودتون گرافیکای ۶۸۰۰ و ۶۹۰۰ و ۳۰۸۰ رو با چه حدود قیمتی میتونید دست خریدار برسونید؟:-"
قیمت ryzen 5900x هم حدودا چقدره؟
خیلی ممنونم<:-P

قیمتمدلنام قطعه
پانزده میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(هجده میلیون تومان)
(پانزده میلیون و ۲۵۰ هزار تومان)
Intel Core i9 10900K
(AMD Ryzen 9 5900X)
(AMD Ryzen 7 5800X)
CPU
چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومانGREEN GLACIER 360 ARGBCOOLING
هفت میلیون و ۹۵۰ هزار تومان
(هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان)
ASUS PRIME Z490-A GAMING
(ASUS PRIME X570-PRO AM4)
MotherBoard
شش میلیون و ۲۵۰ هزار تومانGSkill Trident Z RGB 2*16GB DDR4 3200MhzRAM
شصت و پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومانAORUS GeForce RTX 3080 MASTER 10G GDDR6XVGA
یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانWD Blue 3.5" Desktop 64MB 2TBHDD
دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان
-
SAMSUNG 970 EVO Plus 500GB
(ADATA XPG SX8200 PRO 256GB)
SSD
--ODD
ده میلیون و ۹۹۰ هزار تومانASUS ROG STRIX 850G 80Plus GoldPower
پنج میلیون و ۳۶۰ هزار تومانASUS TUF Gaming GT501Case
صد و بیست میلیون و ۸۰۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

Anakin

کاربر سایت
Feb 17, 2013
2,513
دوستان سایت هایی مثل cpubenchmark.net معتبره؟ یعنی مثلا دوتا cpu لپتاپ رو مقایسه کنیم و امتیاز یکیشون بالاتر باشه قطعا بهتره یا این امتیازها تقریبی هست؟

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,700
دوستان سایت هایی مثل cpubenchmark.net معتبره؟ یعنی مثلا دوتا cpu لپتاپ رو مقایسه کنیم و امتیاز یکیشون بالاتر باشه قطعا بهتره یا این امتیازها تقریبی هست؟
چیزی که فهمیدم اینه که ارقامش معتبر هست ولی نکته ای که هست قدرت کلی رو نشون میده.ولی باز بستگی داره شما چه کاری میخواید انجام بدید.مثلا خودم i5 10400 خریدم بعد با یه مدل amd تو همین سایت مقایسه میکردم امتیاز amd خیلی بالاتر بود ولی وقتی مقایسه 2 تا سی پی یو رو داخل یوتوب میدیدم متوجه شدم مثلا 10400 با امتیاز کمتر تو بازی فریم بیشتری میداد ولی تو رندر گرفتن اون amd خیلی راحت 10400 رو قورت میداد.پس به نظرم شما هم فقط به ارقام توجه نکن و بستگی به کاری که میخواید انتخاب کنید
از آقا فرشید هم معذرت میخوام که جسارت کردم و اینجا جواب دادم.

Anakin

کاربر سایت
Feb 17, 2013
2,513
چیزی که فهمیدم اینه که ارقامش معتبر هست ولی نکته ای که هست قدرت کلی رو نشون میده.ولی باز بستگی داره شما چه کاری میخواید انجام بدید.مثلا خودم i5 10400 خریدم بعد با یه مدل amd تو همین سایت مقایسه میکردم امتیاز amd خیلی بالاتر بود ولی وقتی مقایسه 2 تا سی پی یو رو داخل یوتوب میدیدم متوجه شدم مثلا 10400 با امتیاز کمتر تو بازی فریم بیشتری میداد ولی تو رندر گرفتن اون amd خیلی راحت 10400 رو قورت میداد.پس به نظرم شما هم فقط به ارقام توجه نکن و بستگی به کاری که میخواید انتخاب کنید
از آقا فرشید هم معذرت میخوام که جسارت کردم و اینجا جواب دادم.
من رندر و .. نمیگیرم نهایتا بازی هست. به هرحال انتخاب سخته
بین i5 نسل جدید و i7 مثلا دو نسل قبل (لپتاپ) کدوم بهتر هست؟ واسه بازی و پردازش برنامه های ساده.

Augustus

Caesar
کاربر سایت
Sep 22, 2009
2,226
نام
Мojtaba
اگر رمی که می خوام بگیرم تو لیست رم های پشتیبانی شده مادربرد نباشه اتفاقی می افته نمیشه از قدرت کاملش استفاده کرد؟؟؟ الان دو تا رم کورسیر و جی اسکیل هست که مدل های جدید ترش رو تو لیست رم های ساپورت شده مادربردم B450 pro gaming asus پیدا نکردم. هر دو هم 3200 هستن اگر بگیرمشون نمی تونم به این فرکانس برسونم یا اصلا بالا نمیاد رو سیستم؟؟؟
ممنون میشم جواب بدید.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
اگر رمی که می خوام بگیرم تو لیست رم های پشتیبانی شده مادربرد نباشه اتفاقی می افته نمیشه از قدرت کاملش استفاده کرد؟؟؟ الان دو تا رم کورسیر و جی اسکیل هست که مدل های جدید ترش رو تو لیست رم های ساپورت شده مادربردم B450 pro gaming asus پیدا نکردم. هر دو هم 3200 هستن اگر بگیرمشون نمی تونم به این فرکانس برسونم یا اصلا بالا نمیاد رو سیستم؟؟؟
ممنون میشم جواب بدید.

اگر مادربردتون مدل معروف و معتبری باشه که احتمالش کمه سازگار نباشه، اما تضمینی نداره تا وقتی که با پردازنده ی خودتون تست کنید. بستگی به فرکانس هم داره البته.
به احتمال زیاد که بوت خواهد شد، ولی ممکنه در بدترین حالت برای پایداری 100درصد نیاز به افزایش ولتاژ MCC یا خود رم داشته باشید یا کاهش فرکانس.

3200 مگاهرتز اونقدری نیست که مادربردهای رده متوسط هم بخوان باهاش مشکلی داشته باشن.

• Like
Reactions: Augustus

Augustus

Caesar
کاربر سایت
Sep 22, 2009
2,226
نام
Мojtaba
اگر مادربردتون مدل معروف و معتبری باشه که احتمالش کمه سازگار نباشه، اما تضمینی نداره تا وقتی که با پردازنده ی خودتون تست کنید. بستگی به فرکانس هم داره البته.
به احتمال زیاد که بوت خواهد شد، ولی ممکنه در بدترین حالت برای پایداری 100درصد نیاز به افزایش ولتاژ MCC یا خود رم داشته باشید یا کاهش فرکانس.

3200 مگاهرتز اونقدری نیست که مادربردهای رده متوسط هم بخوان باهاش مشکلی داشته باشن.
الان من خودم 16 گیگ ADATA با فرکانس 3600 رو دارم قشنگ کار میکنه ولی این مدل های جدید 3200 کورسیر و جی اسکیل رو می خواستم بگیرم که تو لیست ساپورت مادربرد نیست. در ضمن مشکلی ایجاد نمیشه اگر 16 گیگ (دو تا 8 تایی) یا 32 گیگ (دو تا 16 تایی) کنار همین 16 گیگ 3600 خودم بذارم ؟؟؟
کولر سی پی یو 3700x من هم wraith prism هست و تا اونجایی که چک کردم با فرض گذاشتن چهار رم یک سانتی تقریبا فاصله دار با کولر. گرمای فن روی رم های کناری تاثیری نمیذاره؟؟

manhatan

کاربر سایت
Apr 14, 2009
1,232
نام
MEHDI
الان من خودم 16 گیگ ADATA با فرکانس 3600 رو دارم قشنگ کار میکنه ولی این مدل های جدید 3200 کورسیر و جی اسکیل رو می خواستم بگیرم که تو لیست ساپورت مادربرد نیست. در ضمن مشکلی ایجاد نمیشه اگر 16 گیگ (دو تا 8 تایی) یا 32 گیگ (دو تا 16 تایی) کنار همین 16 گیگ 3600 خودم بذارم ؟؟؟
کولر سی پی یو 3700x من هم wraith prism هست و تا اونجایی که چک کردم با فرض گذاشتن چهار رم یک سانتی تقریبا فاصله دار با کولر. گرمای فن روی رم های کناری تاثیری نمیذاره؟؟
کار هم کنن همه با فرکانس 3200 کار میکنن بهترین کار خرید رم با مشخصات یکسان..یا چه بهتر رم خودتون رو بفروشید 32 گیگ رم دوال بگیرید

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
سلام فرشید جان
بین Z490 AORUS ELITE AC و TUF GAMING Z490 PLUS WI-FI کدوم رو ترجیح میدید؟
پردازنده 10900k، گرافیک 1650s rog و هدف بیشتر برنامه نویسی و مجازی سازی هست. مقدار کمی هم گیم.

jujutala

کاربر سایت
Apr 27, 2011
234
چون برای دسترسی به یک سالن با مساحت مشخص، هرچی درهای ورودی و خروجی سالن بیشتر باشه نقل و انتقال سریعتر انجام میشه. حتی اگه این رم ها با سیستم دوال چنل کار کنند، از نظر منطقی گذاشتن ۴ ماجول ۸ گیگی بهتر از ۲ ماجول ۱۶ گیگی به نظر میرسه، اینکه از نظر فنی قرار گرفتن ۴ عدد رم روی مادربردهای گیمینگ ساپورت میشه یا نه، خود شما در این زمینه تخصص بیشتری دارید. به شخصه همیشه این سوال رو داشتم که چرا شما ۲ تا رم ۱۶ گیگ رو به ۴ تا رم ۸ گیگ ترجیح میدید؟ درسته که سیستم کارکردشون همان دوآل چنله، ولی وقتی که برای این فضای ۳۲ گیگ درهای بیشتری تعبیه کنیم، منطقن باید بازده بهتری باید داشته باشه. نظر شما چیه آقا فرشید؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر