مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
متوجه نمیشم منظورتون از بایوس مادربوردتون باید اپدیت باشه چیه؟؟مادربوردم زده که از سی پی یو core i3 & corei 5 & corei 7 پشتیبانی میکنه.البته اون موقع فقط مدلهای 2100 الی 2700 بود

منظورم دقیقا همونه که بایوس رو آپدیت کنید! برای اینکه بتونه از پردازنده های جدیدتر سری 3XXX هم برای مادربرد شما پشتیبانی کنه. اون زمانی که Core i5/i7 2500/2600بود که 3570/3770 نبود مادربردها هم برای همون زمان هستن و تا بایوسشون ارتقا پیدا نکنه نمی تونن از پردازنده های جدیدتر(با میکروکد های جدیدتر ) استفاده کنن. فقط سریهای آخر و جدیتر از P8H61/67 ها هستن که بایسشون رو برای پردازنده های جدیدتر هم بروز رسانی کردن.

OMG

کاربر سایت
Sep 17, 2012
4,223
نام
امیرحسین
با سلام دوباره مدل6670 سافایر 1gig gddr5 .
تا 1200 میتونم بیشتر هم نه سیستم high end هم نیاز ندارم فقط در حدی که بازیای روز هم با med یا low resبشه انجام داد
با تشکر از اینکه وقتتون رو دراختیار میگذارید
شما از اونجایی که میخوای کمی کمی این سیستم رو ارتقاع بدی, به نظرم الان یه 760 بخر با یه پاور 600, باید 200-300 به بودجه ی الانت اضافه کنی, ولی خوب می ارزه این هزینه بیشتر. بیشترین تاثیر رو داره تو اجرا کردن بازی ها, بعدش یه CPU+Motherboard بخر, اگه RAM هایی که الان داری DDR2 هستن و نمیتونی یهو 8 گیگ بخری فعلا 4gb بخر, بعدا که دستت باز تر شد 4gb دیگه هم بزار روش(یک مدل, همه چیشون یکی باشه, بعد 4 گیگ که میخری 2*2 نخر, 4*1 بخر:D). اینو گفتم زیاد بهت فشار اقتصادی نیاد:D اگه تونستی که همون موقع 8gb بخر کارشو تموم کن.
بعد هم Case! یه کیس 250-300 تومنی خوب(Green X3)خیلی خوب میتونه باشه.
فقط الان باید دید این ارزون شدن قیمت ها تا کجا پیش میره, الان صبر کن دلار تا ته بیاد پایین, اگه دوباره ثابت شد یا دوباره رفت بالا, سریعا شروع کن خرید کردن:D

newman

کاربر سایت
Aug 23, 2009
92
سلام برای این دو قطعه چه مادربوردی بگیرم که کارایی خوبی داشته باشه و قیمت پایین ؟ قیمت این ASUS - H61M-C واقعا مناسبه ولی دلیلی وجود داره که بیشتر پول خرج کنم . استفاده ام هم بازی با کیفیت متوسط و رزولوشن نه چندان بالا و کارهای معمول هست !

Intel® Core™ i3-3220
SAPPHIRE HD 7770 GHz Edition 1GB GDDR5

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,206
نام
امیر محمود
سلام برای این دو قطعه چه مادربوردی بگیرم که کارایی خوبی داشته باشه و قیمت پایین ؟ قیمت این ASUS - H61M-C واقعا مناسبه ولی دلیلی وجود داره که بیشتر پول خرج کنم . استفاده ام هم بازی با کیفیت متوسط و رزولوشن نه چندان بالا و کارهای معمول هست !

Intel® Core™ i3-3220
سلام
اگر می خوای برای مادربورد کم هزینه کنی می تونی ASUS B75-M رو بخری.
سوکتش 1155 هستش و سی پی یو و کارت گرافیکی که ذکر روش بدون مشکل نصب میشه.
برای بازی کردن با کیفیت LOW یا medium و کار های معمولی کارت 7770 و سی پی یو 3220 کفایت می کنه.

newman

کاربر سایت
Aug 23, 2009
92
ممنون از جوابت اینا رو خریدم تموم شده
Intel® Core™ i3-3220
CORSAIR - 4GB - 1600
فقط مادربورد و پاور مونده . آیا ضرورتی داره مادربورد گرون تر بخرم ؟ پاور GREEN - GP530A-EU برام بسه ؟
می تونم بکم بیشتر هم پول جور کنم مادربورد و پاور بهتری بخرم ولی اگه ضرورتی نداره خوب هرچی کمتر پول حروم شه بهتره !

reza_ps3

کاربر سایت
Oct 1, 2012
187
منظورم دقیقا همونه که بایوس رو آپدیت کنید! برای اینکه بتونه از پردازنده های جدیدتر سری 3XXX هم برای مادربرد شما پشتیبانی کنه. اون زمانی که Core i5/i7 2500/2600بود که 3570/3770 نبود مادربردها هم برای همون زمان هستن و تا بایوسشون ارتقا پیدا نکنه نمی تونن از پردازنده های جدیدتر(با میکروکد های جدیدتر ) استفاده کنن. فقط سریهای آخر و جدیتر از P8H61/67 ها هستن که بایسشون رو برای پردازنده های جدیدتر هم بروز رسانی کردن.
پس با این حساب باید یه مادربورد جدید بگیرم.مدل ASUS - H87M-E خوبه یا b85-plusبخرم؟ برای سی پی یو core i5 4430 کدام بهتره؟البته گرافیکم 760gtx میباشد.این مادربورد ها کدام با این سی پی یو و گرافیکم هماهنگ میشن؟

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
ممنون از جوابت اینا رو خریدم تموم شده
Intel® Core™ i3-3220
CORSAIR - 4GB - 1600
فقط مادربورد و پاور مونده . آیا ضرورتی داره مادربورد گرون تر بخرم ؟ پاور GREEN - GP530A-EU برام بسه ؟
می تونم بکم بیشتر هم پول جور کنم مادربورد و پاور بهتری بخرم ولی اگه ضرورتی نداره خوب هرچی کمتر پول حروم شه بهتره !

مادربرد گرونتر از چه مدلی؟!
پاور هم همون 530 کافیه اما بخاطر تفاوت قیمت کم مدل 600 وات توصیه میشه.

پس با این حساب باید یه مادربورد جدید بگیرم.مدل ASUS - H87M-E خوبه یا b85-plusبخرم؟ برای سی پی یو core i5 4430 کدام بهتره؟البته گرافیکم 760gtx میباشد.این مادربورد ها کدام با این سی پی یو و گرافیکم هماهنگ میشن؟

آقا من 2 بار درباره ی موضوع توضیح دادم، الان باز می گی باید مادربرد رو عوض کنی؟! برا خودم می نویسم؟!
گفتم که لازم نیست، خرید پردازنده ی جدید کفایت می کنه.

zak

کاربر سایت
Apr 17, 2009
80
نام
amir
شما از اونجایی که میخوای کمی کمی این سیستم رو ارتقاع بدی, به نظرم الان یه 760 بخر با یه پاور 600, باید 200-300 به بودجه ی الانت اضافه کنی, ولی خوب می ارزه این هزینه بیشتر. بیشترین تاثیر رو داره تو اجرا کردن بازی ها, بعدش یه CPU+Motherboard بخر, اگه RAM هایی که الان داری DDR2 هستن و نمیتونی یهو 8 گیگ بخری فعلا 4gb بخر, بعدا که دستت باز تر شد 4gb دیگه هم بزار روش(یک مدل, همه چیشون یکی باشه, بعد 4 گیگ که میخری 2*2 نخر, 4*1 بخر:D). اینو گفتم زیاد بهت فشار اقتصادی نیاد:D اگه تونستی که همون موقع 8gb بخر کارشو تموم کن.
بعد هم Case! یه کیس 250-300 تومنی خوب(Green X3)خیلی خوب میتونه باشه.
فقط الان باید دید این ارزون شدن قیمت ها تا کجا پیش میره, الان صبر کن دلار تا ته بیاد پایین, اگه دوباره ثابت شد یا دوباره رفت بالا, سریعا شروع کن خرید کردن:D

دوست عزیز لظف کنید دفه بعد اگر ازتون درخواست کمک کردم جواب بدید.طرفت هم بشناس بعد بهش تیکه بنداز. فعلا که دست و بالم خ بسته اس چون بیکارم . لیسانسه بیکار تو این مملکت درندشت اگه رفتم سرکارچشم به نصایح شما عمل میکنم ندارایی هم هیچوقت عیب نبوده و نیست حیف که نمیخوام دستم جلوی حاجی(بابام) دراز کنم چون خ ضایع است تو 28 سالگی بهش بگم پول میخوام واسه بازی کردن وگرنه من میدونستم و قطعات بازار بزرگ اهواز.
با تشکر

Optimus Prime

کاربر سایت
Sep 18, 2011
1,245
نام
ALEX
با سلام خدمت فرشید و امیر و رامین.
دلم میخواد هر کدوم از این عزیزان جوابشونو بدن تا به یه نظر کلی برسم.

من بوردم Asus Maximus VI Extreme هست و 2 تا Fan Header برا CPU و 3 تا برا شاسی و 3 تا هم اضافه داره.
رادیات کولینگ من 3 تا فن 12 میخوره که میخوام براش 3 تا انرمکس بگیرم که هرکدوم 0.5 آمپر هستن.
یدونه هم انرمکس برا پشت کیس میگیرم که اونم 0.6 هستش. 14 سانت
ایسوس میگه Fan Header های CPU یک آمپر ماکسیموم هستن. در مورد بقیه نمیدونم.
الان سوال من ایناست :

من از این تبدیل 4 فن به 1 یک کانکتور دیپ کول گرفتم.
میتونم 2 تا 0.5 آمپر رو بزنم بهش و این تبدیل رو بزنم به کانکتور CPU یا نه ؟ مجموعا 1 آمپر میشن منتها تو این حالت ضریب ایمنی 0% میشه. در حالیکه تو تامز دیدم ضریب رو 50-30% در نظر میگیرن.

میتونم 2 تا فن 12 رو بزنم به 2 تا کانکتور CPU رو بورد.
ولی یدونه 12 میمونه . آیا میتونم اونو هم بزنم به کانکتور شاسی ؟ به شرطی که با افزایش دمای CPU دور اون هم بالا بره ؟
(تا جاییکه تو نت دیدم بایوس بورد های ایسوس قابلیت اینو داره که موقع بالا رفتن دمای CPU ولتاژ باقی فن ها رو هم تغییر بده)

کیس من HAF X هستش. یدونه فن ورودی جلو دارم و یدونه هم ساید. آیا ارزش داره فن 14 سانتی عقبی رو هم Intake کنم ؟ چون فن های رادیات بالایی هوای گرم هارد ها و 2 تا گرافیک ها رو میدن به رادیات .
آیا تو این حالت میشه اونو هم طوری تنظیم کرد که با افزایش دمای CPU دور این هم بالاتر بره ؟

یک دنیا ممنون بابت وقتی که میزارین و جواب میدین.

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,206
نام
امیر محمود
با سلام خدمت فرشید و امیر و رامین.
دلم میخواد هر کدوم از این عزیزان جوابشونو بدن تا به یه نظر کلی برسم.

من بوردم Asus Maximus VI Extreme هست و 2 تا Fan Header برا CPU و 3 تا برا شاسی و 3 تا هم اضافه داره.
رادیات کولینگ من 3 تا فن 12 میخوره که میخوام براش 3 تا انرمکس بگیرم که هرکدوم 0.5 آمپر هستن.
یدونه هم انرمکس برا پشت کیس میگیرم که اونم 0.6 هستش. 14 سانت
ایسوس میگه Fan Header های CPU یک آمپر ماکسیموم هستن. در مورد بقیه نمیدونم.
الان سوال من ایناست :

من از این تبدیل 4 فن به 1 یک کانکتور دیپ کول گرفتم.
میتونم 2 تا 0.5 آمپر رو بزنم بهش و این تبدیل رو بزنم به کانکتور CPU یا نه ؟ مجموعا 1 آمپر میشن منتها تو این حالت ضریب ایمنی 0% میشه. در حالیکه تو تامز دیدم ضریب رو 50-30% در نظر میگیرن.

میتونم 2 تا فن 12 رو بزنم به 2 تا کانکتور CPU رو بورد.
ولی یدونه 12 میمونه . آیا میتونم اونو هم بزنم به کانکتور شاسی ؟ به شرطی که با افزایش دمای CPU دور اون هم بالا بره ؟
(تا جاییکه تو نت دیدم بایوس بورد های ایسوس قابلیت اینو داره که موقع بالا رفتن دمای CPU ولتاژ باقی فن ها رو هم تغییر بده)

کیس من HAF X هستش. یدونه فن ورودی جلو دارم و یدونه هم ساید. آیا ارزش داره فن 14 سانتی عقبی رو هم Intake کنم ؟ چون فن های رادیات بالایی هوای گرم هارد ها و 2 تا گرافیک ها رو میدن به رادیات .
آیا تو این حالت میشه اونو هم طوری تنظیم کرد که با افزایش دمای CPU دور این هم بالاتر بره ؟

یک دنیا ممنون بابت وقتی که میزارین و جواب میدین.
سلام
بوردت از 8 تا Fan Header PWM پشتیبانی می کنه و مشکلی از لحاظ تغذیه فن ها نخواهی داشت.
فن های خود رادیات رو به بزن به CPU FAN. برای افزایش دور فن هنگام افزایش دمای سی پی یو.
البته باقی فن هایی که به مادربورد نصب می شوند، می تونند Monitor بشوند و دور شون هم افزایش پیدا می کنه.
فن عقبی رو می تونی نصب کنی و تست بگیری ببینی چقدر باعث کاهش دما می تونه بشه.

رم 4 گیگ apacer با فرکانس 1600 از نوع قرمز رنگش الان قیمتش چنده؟!

از برند Corsair می تونی رم بگیری که به نظر من از apacer بهتر هستش.
یک ماژول 4 گیگابایتی 1600 از برند Corsair حدودا 130 هزار تومن هستش.

Optimus Prime

کاربر سایت
Sep 18, 2011
1,245
نام
ALEX
امیر جان سلام و ممنونم بابت جوابت.

فن های خود رادیات رو به بزن به CPU FAN. برای افزایش دور فن هنگام افزایش دمای سی پی یو.

خوب سوال منم همینه.
3 تا فن دارم و 2 تا سوکت فن مختص CPU.
2 تا فن رو با رابط Y بزنم به یدونه سوکت و سومی رو بزنم به سوکت دوم
یا که
2 تا فن رو بزنم به 2 تا سوکت و سومی رو بزنم به سوکت فن کیس ؟
( تو این حالت آیا فن سوم باز مثل 2 تا فن CPU کنترل میشه توسط بایوس؟ یعنی دور هر 3 تا فن یکسان میشه طوریکه انگار هر 3 تا فن به یه Header وصل شدن؟ یا باید دستی خودم دما و دور فن رو کنترل کنم ؟

victor hogo

کاربر سایت
Dec 20, 2011
3,755
نام
علی
سلام
بوردت از 8 تا Fan Header PWM پشتیبانی می کنه و مشکلی از لحاظ تغذیه فن ها نخواهی داشت.
البته باقی فن هایی که به مادربورد نصب می شوند، می تونند Monitor بشوند و دور شون هم افزایش پیدا می کنه.
فن عقبی رو می تونی نصب کنی و تست بگیری ببینی چقدر باعث کاهش دما می تونه بشه.

از برند Corsair می تونی رم بگیری که به نظر من از apacer بهتر هستش.
یک ماژول 4 گیگابایتی 1600 از برند Corsair حدودا 130 هزار تومن هستش.
دلیل پرسیدن سوالم این بود که برا یکی می خواستیم بخریم ولی فروشنده گفت 140 تومن و ما هم بسی تعجب کردیم ون خودم از همین اپیسر اردیبشهت ماه گرفتم 118 تومن و اونم در اوج گرونی ولی حالا که همه چی داره ارزون میشه این رم ها کشیدن بالا!

یعنی این رم من اپیسر خوب نیست و بفروشم و ضرر کنم و این corsair یا کینگستون و...بخرم؟!:(

Last edited by a moderator:

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,206
نام
امیر محمود
امیر جان سلام و ممنونم بابت جوابت.

خوب سوال منم همینه.
3 تا فن دارم و 2 تا سوکت فن مختص CPU.
2 تا فن رو با رابط Y بزنم به یدونه سوکت و سومی رو بزنم به سوکت دوم
یا که
( تو این حالت آیا فن سوم باز مثل 2 تا فن CPU کنترل میشه توسط بایوس؟ یعنی دور هر 3 تا فن یکسان میشه طوریکه انگار هر 3 تا فن به یه Header وصل شدن؟ یا باید دستی خودم دما و دور فن رو کنترل کنم ؟
این حالت هم خوبه.

CPU Fan اگر روی Auto باشه و Smart فعال باشه باعث میشه هنگام لود دور فن بالا بره.
یکی رو روی سوکت فن کیس بزن.
حالا این حالت تست بگیر ببین دما چطوره.
رادیات کولینگت چیه؟

Corsair Vengeance Pro Series Red 8GB (2x4GB) DDR3 1600 MHZ (PC3 12800) Desktop Memory
آقا اين رم خوبه؟ و اينكه مادر برد z87 ساپورتش ميكنه؟

اون رم هایی که نوشتی روی Z87 بدون مشکل کار می کنه.

یعنی این رم من اپیسر خوب نیست و بفروشم و ضرر کنم و این corsair یا کینگستون و...بخرم؟!:(
رم Apacer هم خوبه. منتهی اینجا بیشتر ما Corsair پیشنهاد می دهیم.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر