مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

ArefTheGreat

کاربر سایت
Jul 7, 2009
1,179
نام
عارف واعظ قائمی
کارت گرافیک لپتاپش rtx 3070 از نوع 140 واتی هست.
میتونه برای QHD تا 5 سال جواب بده که مثلا 5 سال بعد وقتی برای QHD کم میاره دوباره لپتاپ جدید و قوی بخرم؟
در ابتدا باید گفت که همین 3070 لپتاپی تو این رزولوشن در حال حاضر بیشتر بازی های روز رو توانایش رو با توجه به رفرنس ها موجود به نظر داره که حداقل 60 فریم رو در High به بالا به شما تقدیم کنه. (مگه مثلا انتظار RT سنگین داشته باشید که شاید تو یک یا دو عنوان نشه) و در نظر گرفتن طول عمر 4-5 سال برای خیلی شاید انتخاب منطقیی هست.
ولی به عنوان کسی که الان لپتاپ گیم داره پیشنهاد میشه، اگر براتون مقدور یک لپتاپ جمع و جور بگیرید و یک دسکتاپ حسابی.
این لپتاپ ها با اینکه مثلا قرار هست 140 وات خروجی داشته باشند، ولی در عمل برای من مثلا تو بازی AC:Valhalla نمیدونم چرا به طور کلی توان روی 80 وات قفل میشه و فریم به شدت پایین هست، تو بازی Doom Eternal بعد از روشن کردن DLSS باز همین مشکل رو برای من ایجاد میکنه، یا مثلا اخیرا آپدیت بایوس دادن دما گرافیگ به 80 میرسه خودش محدود میکنه توان رو به 40 وات. (البته بایوس به راحتی برگشتم به ورژن قبلی که این مساله وجود نداشته). خیلی در کل تجربه جذابی نیست. علاوه بر این، اینجور لپتاپ ها تقریبا همه حداقل الان بالای 2 کیلو وزن دارند و با توجه به سخت افزارشون هم بیشتر مواقع زمان حمل شما نیاز به حمل یک آداپتور اکثرا 1 کیلویی دارید و این میشه 3 کیلو بار به صورت داییم.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
سلام.
چندتا سیستم قدیمی رو میخوایم ارتقا بدیم
برای کارهای معمولی و گیم های سبک نسل قبلی رو مانیتور hd
به اینا رسیدیم فعلا
پاور 530گرین قدیمی سری eu
اینتل i5 3570
رم 12گیگ 1600
مین برد h61 usb3
هارد 1ترا ابی
برا گرافیک قرار بود 750ti باشه که تعداد کم بود جور نشد الان 660tiپیدا کردیم.
660tiبرا این کیس خوبه؟
درسته قویتره ولی قدیمی تر و پر مصرف.
مشکل اینه پاور یک 6-2پین داره ولی گرافیک 2تا6پین میخواد اون یکی 6پین رو با تبدیل وصل کنیم مشکلی پیش نمیاد؟
بعد دونوع تبدیل داریم
4پین مولکس به 6پین.
یا تبدیل6پین به دوتا 6پین.
کدومش بهتره؟
در کل دنبال 750یا 1030باشیم یا همین 660tiخوبه؟

به نظر من که GT 1030 با این که کندتره ولی ارزش خریدش بیشتره، مصرف اون کارتهای GTX 660 Ti خیلی بالاتره، در صورتی که راندمانش خیلی بهتر نیست و گاهی اوقات مخصوصا در DX12 کندتره.
با تبدیل هم مشکلی پیش نمیاد برای این رده کارت، در هر حال عمرشون رو کردن تا الان هم.

کارت گرافیک لپتاپش rtx 3070 از نوع 140 واتی هست.
میتونه برای QHD تا 5 سال جواب بده که مثلا 5 سال بعد وقتی برای QHD کم میاره دوباره لپتاپ جدید و قوی بخرم؟

نهایت برای 2 یا 3 سال میشه روی راندمانش حساب کرد، نه دیگه 5 سال، حتی اگر تراشه گرافیک قویتری هم داشت.

سلام مهندس فرشید جان 🌺🙏
cpu : core i5-12400f alder lake
mother board : gigayte b660m gaming x ax ddr4 (rev.1.0)
gpu : asus rog strix rtx 3060 ti v2 oc edition lhr 8 gb
memory : x3 treme rgb 16 gb 8 * 2 3200mhz cl16 black ddr4
ssd : mp600 pro lpx m.2 2280 nvme 500gb
cpu cooler : hyper 212 argb
power : antec neoeco ne750 platinum 750 w full modular
case : game max optical g510 bk rainbow fan mid tower case
monitor : acer nitro qg1 23.8 inch 75 hz
این سیستم قطعی هست که میخوام بخرم فقط برای گیمینگ میخوام کار های دیگه ای مثل اورکلاک اینا باهاش انجام نمیدم
1- چینش و انتخاب قطعات درست و خوب هست ؟ (البته مانیتور رو موقتا میخرم تا بعدا بتونم یک بهترش رو بخرم ) ( 16 گیگ رم دیگه هم بعدا اضافه می کنم )
2 - اگه بتونم موقع خرید بودجه رو افزایش بدم بجای کارت 3060 ti بالا یه 3070 ti برمیدارم پس اگه کارت asus tuf rtx 3070 ti o8g gaming رو به سیستم بالا اضافه کنم نیاز به تغییر بقیه قطعات نیست ؟؟ گلوگاه و .. ایجاد نمیشه ؟؟
3-اگه نتونم 3070 ti بردارم و بجاش 3070 بردارم مثلا tuf rtx 3070 o8g v2 gaming یا dual rtx 3070 v2 o8g چقدر تو راندمان گیم تاثیر میزاره بجای 3060 ti بالا ؟ 10 15 فریم بیشتره 3070 ارزش هزینه بیشتر رو داره ؟

1- به نظر مشکلی نیست و متناسب هستن.
2- خیر، ضرورتی به تغییر قطعات نیست، اما اگر بخواید CPU هیچ وقت گلوگاه نشه یا بهترین راندمان رو بده برای اون کارتها باید پردازنده هم 12600K باشه حداقل.
3- فرق بین RTX 3070Ti با 3070 معمولی زیاد نیست، اما راندمان 3070 کاملا برتر از 3060Ti هست و ارزش هزینه بیشتر رو داره.

اول تشکر ویژه بابت جوابهاتون واقعا راهنماییم کرد
کاربرد اصلیم گیم هست و کارهای روزمره مثل وب گردی می خوام سیستمی باشه حداقل تا 5 یا 6 سال نیاز به تعویض نداشته باشه و بودجه هم 42 تومن کنار گزاشتم ( کیس و SSD و هارد دارم )
اینکه یک مقدار با جزئیات هم میپرسم چون الان انتخاب ها واقعا زیاد شده و مثل 10 سال پیش بر حسب بودجه هم براحتی نمیشه انتخاب کرد و حتما نیاز به مشورت هست وگرنه خود من بارها سیستم بستم

کارت گرافیک هم MSI RTX 3080 GAMING Z TRIO 10GB انتخاب کردم بنظرتون کارت خوبی هست و انتخاب بهتری با کمترین هزینه بین 3080 ها هست که از این بهتر باشه ؟

و مورد آخر هم همون پاور ایسوس 750 وات که معرفی فرمودید از پس این کارت گرافیک و CPU 12400F برمیاد یا پشنهادتون پاور 850 هست ؟ ( چون همه ی برندهای دیگه بجز MSI پاور پیشنهادیشون 850 هست اما MSI پاور 750 پیشنهاد داده )

سپاس

42 تومن با کارت گرافیک یا بدون اون؟ اگر با کارت باشه که نمیشه RTX 3080 و قطعات مناسبش رو با این بودجه در نظر گرفت. 12400f بهترین گزینه برای 3080 نیست.
این سیستم متناسب با 3080 هست:

قیمتمدلنام قطعه
دوازده میلیون و ۳۵۰ هزار تومان
(یازده میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)
Intel Core i7 12700K
(AMD Ryzen 7 5800X)
CPU
چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومانCooler Master MASTERLIQUID ML240 IllusionCOOLING
شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان)
MSI PRO Z690-A WIFI DDR4
(ASUS TUF GAMING B550 Plus)
MotherBoard
چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومانGSkill RIPJAWS V 2*16GB DDR4 3600MHz -32GBRAM
سی و سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(بیست و هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان)
ASUS TUF RTX 3080 12G GAMING 12GB GDDR6X
( ASUS TUF RX 6800 XT O16G GAMING 16GB GDDR6)
VGA
یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان WD Blue 3.5" 2TBHDD
سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO 500GBSSD
--ODD
پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومانASUS ROG STRIX 850G 80Plus GoldPower
چهار میلیون و ۵۰ هزار تومانCooler Master MASTERBOX TD500Case
هفتاد و پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)--

در هر حال مدل کارت انتخابی شما یکی از بهترین کارتها هست. پاور 750 اگر با کیفیت باشه جوابگو هست، اما 850 رو من هم توصیه میکنم.

GameManiac

کاربر سایت
Aug 14, 2020
62
در ابتدا باید گفت که همین 3070 لپتاپی تو این رزولوشن در حال حاضر بیشتر بازی های روز رو توانایش رو با توجه به رفرنس ها موجود به نظر داره که حداقل 60 فریم رو در High به بالا به شما تقدیم کنه. (مگه مثلا انتظار RT سنگین داشته باشید که شاید تو یک یا دو عنوان نشه) و در نظر گرفتن طول عمر 4-5 سال برای خیلی شاید انتخاب منطقیی هست.
ولی به عنوان کسی که الان لپتاپ گیم داره پیشنهاد میشه، اگر براتون مقدور یک لپتاپ جمع و جور بگیرید و یک دسکتاپ حسابی.
این لپتاپ ها با اینکه مثلا قرار هست 140 وات خروجی داشته باشند، ولی در عمل برای من مثلا تو بازی AC:Valhalla نمیدونم چرا به طور کلی توان روی 80 وات قفل میشه و فریم به شدت پایین هست، تو بازی Doom Eternal بعد از روشن کردن DLSS باز همین مشکل رو برای من ایجاد میکنه، یا مثلا اخیرا آپدیت بایوس دادن دما گرافیگ به 80 میرسه خودش محدود میکنه توان رو به 40 وات. (البته بایوس به راحتی برگشتم به ورژن قبلی که این مساله وجود نداشته). خیلی در کل تجربه جذابی نیست. علاوه بر این، اینجور لپتاپ ها تقریبا همه حداقل الان بالای 2 کیلو وزن دارند و با توجه به سخت افزارشون هم بیشتر مواقع زمان حمل شما نیاز به حمل یک آداپتور اکثرا 1 کیلویی دارید و این میشه 3 کیلو بار به صورت داییم.
لطفا بفرمایید برند و مدل دقیق لپتاپتون چیه. (ترجیحا در خصوصی که آف تاپیک نشه)

نهایت برای 2 یا 3 سال میشه روی راندمانش حساب کرد، نه دیگه 5 سال، حتی اگر تراشه گرافیک قویتری هم داشت.
اگه 3 سال بتونه دووم بیاره اشکالی نداره و فوقش 3 سال بعد لپتاپ با گرافیک 4070 یا 4080 برمیدارم. اصل کار این 3 ساله که بتونم با یه خرج متوسطی بگذرونمش چون میدونم اگه بخوام PC جمع کنم فقط هزینه کیس و قطعات داخلش نیست و هزینه مانیتور و کیبورد هم اضافه میشه و میدونم با 53 تا 55 تومن نمیشه سیستم دسکتاپ خوبی برای گیم بست. بسیار ممنون

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
42 تومن با کارت گرافیک یا بدون اون؟ اگر با کارت باشه که نمیشه RTX 3080 و قطعات مناسبش رو با این بودجه در نظر گرفت. 12400f بهترین گزینه برای 3080 نیست.
این سیستم متناسب با 3080 هست:

قیمتمدلنام قطعه
دوازده میلیون و ۳۵۰ هزار تومان
(یازده میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)
Intel Core i7 12700K
(AMD Ryzen 7 5800X)
CPU
چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومانCooler Master MASTERLIQUID ML240 IllusionCOOLING
شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان)
MSI PRO Z690-A WIFI DDR4
(ASUS TUF GAMING B550 Plus)
MotherBoard
چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومانGSkill RIPJAWS V 2*16GB DDR4 3600MHz -32GBRAM
سی و سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
(بیست و هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان)
ASUS TUF RTX 3080 12G GAMING 12GB GDDR6X
( ASUS TUF RX 6800 XT O16G GAMING 16GB GDDR6)
VGA
یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومانWD Blue 3.5" 2TBHDD
سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO 500GBSSD
--ODD
پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومانASUS ROG STRIX 850G 80Plus GoldPower
چهار میلیون و ۵۰ هزار تومانCooler Master MASTERBOX TD500Case
هفتاد و پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)--

در هر حال مدل کارت انتخابی شما یکی از بهترین کارتها هست. پاور 750 اگر با کیفیت باشه جوابگو هست، اما 850 رو من هم توصیه میکنم.
ممنون از راهنمایی
مهندس جان این کارت گرافیکش 24600 درمیاد بدون گارانتی و پاور هم نوشته 750 می خواد توی بنچمارک و نویز هم خیلی خوب عمل کرده بود از ایسوس ها نزدیک به 4 میلیون ارزون تره تازه اون 850 وات پاور میخوان این 750 برای همین به سمت این متمایل شدم

یک سوال خیلی مهم دارم من کولر بادی فعلیم Zalman CNPS10X Performa هست که قدیمیه . این کولر سوکت 1700 براش گیر میاد یا باید کلا عوض کنم ؟ ( چون در بودجم خیلی تاثیر داره )

آخرین ویرایش:

Farshad1992

کاربر سایت
Feb 3, 2022
70
ممنون از راهنمایی
مهندس جان این کارت گرافیکش 24600 درمیاد بدون گارانتی و پاور هم نوشته 750 می خواد توی بنچمارک و نویز هم خیلی خوب عمل کرده بود از ایسوس ها نزدیک به 4 میلیون ارزون تره تازه اون 850 وات پاور میخوان این 750 برای همین به سمت این متمایل شدم

یک سوال خیلی مهم دارم من کولر بادی فعلیم Zalman CNPS10X Performa هست که قدیمیه . این کولر سوکت 1700 براش گیر میاد یا باید کلا عوض کنم ؟ ( چون در بودجم خیلی تاثیر داره )

برای فهم کامل میزان مصرف کارت همیشه به سازنده چیپست یعنی انویدیا یا ای ام دی مراجعه کن. 3080 پر مصرفه. قرار نیست اون پاور 750 هم تا قیامت راندمان مشابه روز اول رو بده. همین الآن بعضی از تولید کننده های پاور مثل bequite تو سایتشون قسمت PSU CALCULATOR دارن (که خیلی هم دقیق نیست البته) ولی برای 3080 حتی بالا رده ترین پاور 750 تولید خودشو هم پیشنهاد نمیده. 25~30 تومن میدی کارت برای 1~2 تومن اختلاف قیمت پاور ضعیف برمیداری کل سیستم رو خدای نکرده به فنا میدی.

در مورد کولر خودتم اطلاعاتی ندارم ولی فکر نکنم برای 12700k با کولر بادی جواب بگیری.

• Like
Reactions: dooste.man83

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
ممنون از راهنمایی

از نظر پاور گرافیک های RTX 3080 تفاوتی ندارن و همگی حداقل یه پاور 750 واقعی نیاز دارن. موضوعی که باعث میشه سازندگان مدل پاور بالاتری رو لیست کنن یکی اینه که از قدرت پاوری که به کارتشون وصل میشه مطمئن باشن، یکی هم اینه که کارتشون اگر مدل اورکلاک باشه چند ده وات توان بیشتری نسبت به کارت رفرنس مصرف خواهد کرد . پاور لب مرز ممکنه برای گرافیک اورکلاک شده گلوگاه بشه. بنابراین اگر پاور نو میخرید همون 850 وات رو انتخاب کنید که عمر بیشتری برای سیستم خواهد داشت.
در مورد کولر هم خیر، باید خنک کننده جدیدی بگیرید اگر مادربردتون از استاندارد پایه های 1700 و 1200 همزمان برای نصب کولر پشتیبانی نمیکنه.

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
از نظر پاور گرافیک های RTX 3080 تفاوتی ندارن و همگی حداقل یه پاور 750 واقعی نیاز دارن. موضوعی که باعث میشه سازندگان مدل پاور بالاتری رو لیست کنن یکی اینه که از قدرت پاوری که به کارتشون وصل میشه مطمئن باشن، یکی هم اینه که کارتشون اگر مدل اورکلاک باشه چند ده وات توان بیشتری نسبت به کارت رفرنس مصرف خواهد کرد . پاور لب مرز ممکنه برای گرافیک اورکلاک شده گلوگاه بشه. بنابراین اگر پاور نو میخرید همون 850 وات رو انتخاب کنید که عمر بیشتری برای سیستم خواهد داشت.
در مورد کولر هم خیر، باید خنک کننده جدیدی بگیرید اگر مادربردتون از استاندارد پایه های 1700 و 1200 همزمان برای نصب کولر پشتیبانی نمیکنه.
ممنون از راهنماییتون . مقداری مطالعه کردم و نتیجه اش رو عرض میکنم
من پست های reddit رو کامل خوندم شاید باورش عجیب باشه اما با یک cpu 12600 و پاور 550 گلد هم حتی سیستم براحتی با کارت 3080 ران شده بود و حتی چند ماه هم استفاده کرده بود و تست گرفته بود تغییری در fps خروجی یا دما ندیده بود نتایج هم گزاشته بود
خیلی های دیگم که با 650 گلد کلا کار کرده بودن و کاملا میگفتن کافیه ولی جهت احتیاط میگفتن 750 گلد بردارید و تقریبا اکثرشون میگفتن 850 برای این کارت 3080 زیاده مگر اینکه cpu و گرافیک رو بخوای اورکلاک حداکثری بکنی
توی سایت کولر مستر و بقیه سایت های معروف حسابگر پاور هم تقریبا همه رو تست کردم پاور 650 پیشنهاد میدادن ( در حالت لود 100 درصد )
البته میگم پاور 850 ممکن هست برنز باشه و 750 ممکنه پلاتنیوم و این دو تا کاملا تفاوت میکنن مخصوصا در دراز مدت تفاوتشون معلوم میشه

• Like
Reactions: Farshidstar2012

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
درود به دوستان
Cpu ۱۲۷۰۰ تری ( بدون باکس )
گرفتم اما روش یکی دو تا خط مویی دیده میشه که فروشنده میگفت طبیعیه. می خواستم بدونم طبیعیه یا خیر؟
(روشم رنگ زرد یا جای فشار کولر نیست البته اگر لازمه بفرمایید عکس بزارم )
و اینکه نشانه cpu استفاده شده چی هست؟
سپاس از راهنمایی شما

آخرین ویرایش:

White Injun

کاربر سایت
Apr 19, 2014
525
نام
محمدصادق
سلام
اول یه تشکر و خسته نباشید بگم به همه بچه ها خصوصا فرشید جان که در طول این سال ها چندین بار من رو راهنمایی کردن:x
یه سیستم گیمینگ میخوام بردارم و این قطعات رو مد نظر دارم، ممنون میشم نظرتون رو راجع بهشون بدونم و این که برای هریک از قطعات اگر گزینه هم رده بهتری هم هست معرفی کنین بهم
CASEDeepCool CG540
CPUIntel Core i5-12400F
COOLERDEEPCOOL GAMMAXX GT ARGB
MOTHERBOARDMSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4
GPUMSI RTX 3060 Ti GAMING X 8GB
RAMCorsair VENGEANCE RGB RS 16GB 8GB×2 3600MHz CL18 DDR4
HDDSeagate Barracuda 6TB 5400RPM
SSDSamsung 980 M.2 2280 NVMe
POWERCorsair CX750F RGB Black Bronze Fully Modular

(این رو هم اضافه کنم من چون خودم امکان اسمبل کردن سیستمو ندارم میخوام بدم لیون برام اسمبل کنه و بفرسته، به نظر شما سیستم اسمبل شده مشکلی از لحاظ جابجایی و ضربه خوردن نداره؟ کسی تجربه ای داشته در این خصوص؟)

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
درود به دوستان
Cpu ۱۲۷۰۰ تری ( بدون باکس )
گرفتم اما روش یکی دو تا خط مویی دیده میشه که فروشنده میگفت طبیعیه. می خواستم بدونم طبیعیه یا خیر؟
(روشم رنگ زرد یا جای فشار کولر نیست البته اگر لازمه بفرمایید عکس بزارم )
و اینکه نشانه cpu استفاده شده چی هست؟
سپاس از راهنمایی شما

خط افتادن مشکلی نداره، سطح IHS رو حتی بهتره قبل از نصب و خمیر زدن با سمباده مخصوص و زبری مناسب و مواد مخصوص مقداری پولیش کرد تا ارتباط حرارتی بهتری برقرار کنه.
CPU استفاده شده نشانه خاصی بجز پیدا کردن خمیرسیلیکون روی سطح یا ترانزیستورهاش نداره و نیازی هم به بررسی نداره. فقط باید سالم باشه.

سلام
اول یه تشکر و خسته نباشید بگم به همه بچه ها خصوصا فرشید جان که در طول این سال ها چندین بار من رو راهنمایی کردن:x
یه سیستم گیمینگ میخوام بردارم و این قطعات رو مد نظر دارم، ممنون میشم نظرتون رو راجع بهشون بدونم و این که برای هریک از قطعات اگر گزینه هم رده بهتری هم هست معرفی کنین بهم
CASEDeepCool CG540
CPUIntel Core i5-12400F
COOLERDEEPCOOL GAMMAXX GT ARGB
MOTHERBOARDMSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4
GPUMSI RTX 3060 Ti GAMING X 8GB
RAMCorsair VENGEANCE RGB RS 16GB 8GB×2 3600MHz CL18 DDR4
HDDSeagate Barracuda 6TB 5400RPM
SSDSamsung 980 M.2 2280 NVMe
POWERCorsair CX750F RGB Black Bronze Fully Modular

(این رو هم اضافه کنم من چون خودم امکان اسمبل کردن سیستمو ندارم میخوام بدم لیون برام اسمبل کنه و بفرسته، به نظر شما سیستم اسمبل شده مشکلی از لحاظ جابجایی و ضربه خوردن نداره؟ کسی تجربه ای داشته در این خصوص؟)

قطعات مشکلی ندارن و همه متناسب هستن.
در مورد حفظ سلامت در هنگام جابجایی و ضربه نخوردن هم اسمبلر هست که باید تمهیدات لازم رو در نظر بگیره و تضمین بده.

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
خط افتادن مشکلی نداره، سطح IHS رو حتی بهتره قبل از نصب و خمیر زدن با سمباده مخصوص و زبری مناسب و مواد مخصوص مقداری پولیش کرد تا ارتباط حرارتی بهتری برقرار کنه.
CPU استفاده شده نشانه خاصی بجز پیدا کردن خمیرسیلیکون روی سطح یا ترانزیستورهاش نداره و نیازی هم به بررسی نداره. فقط باید سالم باشه.
درود مجدد
آقا من این سوال رو پرسیدم دوست گرامی ای پاسخ داد که اگر خط و خش باشه یعنی قطعا کارکرده و دست دوم هست و البته پستشون رو بعدش از اینجا پاک کردن . من هم برگشتم یقه فروشنده رو گرفتم گفتم دست دوم انداختی و بنده خدا پک 20 تایی از اینا آورد گفت هر کدوم رو می خوای بردار دیدم همگی چند تا خط ریز رو داره ولی با این حال یکی که تمیز تر بود و خش کمتر روش داشت رو برداشتم گرچه بازم بنظرم اشتباه از من بود و همون اولی هم نو بود

نکته دوم هم اینه که CPU های K سریز رو باید خیلی حساس بود چون کارکرده باشن اورکلاک شدن معمولا و ممکنه اورکلاک غیر اصولی به هسته های پردازنده آسیب زده باشه وگرنه سری معمول و F همونطور که شما هم فرمودید مهم اینه کار کنه چون قطعا اورکلاکی در کار نبوده که آسیبی بزنه

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,628
اول عذرخواهی میکنم که این سوال رو اینجا میپرسم ولی بخش های دیگه کسی جواب نمیده.
من وقتی کامپیوتر رو خاموش میکردم باز چیزهایی که با usb وصل بود مثل شارژر یا rgb موس پد هنوز روشن بودن.سرچ کردم دیدم باید Erp رو بذارم حالت S4+S5 .حالا میخواستم بدونم آیا اینکه همه برق کامپیوتر کلا خاموش بشه تاثیر منفی نداره؟چون تو این حالت موقع روشن کردن سیستم یه مکث کوچیک میکنه،مثل وقتی که دکمه خاموش پاور رو بزنیم بعد دوباره روشن کنیم.همچین حالتی میشه.کلا میخواستم بدونم S4+S5 آیا کاملا بدون مشکل هست؟چون تو گوگل زده بود اگه فعال کنید باتری CMOS مستقیما شارژ نمیشه که نمیدونم چی هست اصلا.
پاور هم گرین GP850B-OCPT هست که زده روش Erp ready داره
ممنون

آخرین ویرایش:

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
با درود
CPU ای که برداشتم I7 12700 هست اما فرکانس پایه اش 2.10 گیگا هرتز هست که پایینه میخواستم بدونم:
1- این فرکانس پایه ی کم مشکلی رو برای من ایجاد نمیکنه با توجه به اینکه حالت بوست در مدت محدودی فعال میشه ( مخصوصا در کارهای روزمره و وب گردی و همینطور گیم )
2- مادربرد هم ASUS Z690 PRIME WIFI D4 هست و میتونستم 12600K رو بردارم اما خوب پرفورمنس I7 و تعداد هسته ها و کش قطعا بالاتر بود . بنظرتون انتخاب درستی کردم ؟ ( پولم به 12700K نرسیدو قیمتش 12300 بود )

ممنون از راهنمایی

آخرین ویرایش:

Thonkeyes

کاربر سایت
Jul 11, 2020
4,395
آقا من این سوال رو پرسیدم دوست گرامی ای پاسخ داد که اگر خط و خش باشه یعنی قطعا کارکرده و دست دوم هست و البته پستشون رو بعدش از اینجا پاک کردن . من هم برگشتم یقه فروشنده رو گرفتم گفتم دست دوم انداختی و بنده خدا پک 20 تایی از اینا آورد گفت هر کدوم رو می خوای بردار دیدم همگی چند تا خط ریز رو داره ولی با این حال یکی که تمیز تر بود و خش کمتر روش داشت رو برداشتم گرچه بازم بنظرم اشتباه از من بود و همون اولی هم نو بود
من بودم و متوجه نشده بودم که شما سی پی یو رو Tray خریدی.
فکر کردم باکس خریدی. بعد که مجددا پست رو خوندم پاک کردم.

• Like
Reactions: dooste.man83

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر