مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
سلام آقا فرشید
یه کیبورد خوب می خوام برای تایپ کردن و برنامه نویسی، بودجه ام حداکثر 3 میلیون تومان هست.
آیا کیبورد لاجیتک G213 Prodigy مناسب هست؟

برای تایپ که مدل‌‌های ارزونتر هم میشه خرید و سری مایکروسافت Desktop. اما همین G213 Prodigy هم کلیدای خیلی خوبی داره و برای تایپ هم مناسبه. بستگی داره که کلیدای تاکتیکال با عملکرد مسافت زیاد رو دوست داشته باشید یا کلیدای کوتاه قامت با عملکرد سریع و بدون فیدبک.

آقا فرشید من قصد خرید یا کارت ۲۰۷۰ دارم که گارانتی نداره ولی به شرط تست میده و میگه که کارتو خودش وارد کرده که گارانتی نداره دمای کارت چی از اون میشه فهمید ؟

دمای کارت رو با GPU-Z یا MSI Afterburner حین اجرای یه دموی گرافیک سنگین از 3DMark یا unigine Superposition میشه بررسی کرد که عادی باشه.
توجه داشته باشید که کارتای وارداتی هم خیلی هاشون استوک و ماین شده هستن، اگر مطمئن هستید کارت آکبنده که مشکلی نیست.

سلام خسته نباشین.این سیستم رو میخواستم بفروشم و قطعات جدید بگیرم. چند قیمت بزارم.ممنون میشم کمک کنین.
MAIN:H110M
CPU:I3 6100
RAM :4
GPU "GT730 2GB
POWER 330W

حدود 5300 تا 5500 میشه قیمت گذاشت.

امکانش هست که روی یه هارد اکسترنال SSD سیستم عامل نصب کرد؟‌
برای بازی نمیخوام ولی خب برای کد زدن و این مسائل نیاز دارم لینوکس روی لپ‌تاپم نصب کنم در کنار ویندوز و ۵۰۰ گیگ فعلی کافی نیست.
من یه SSD اکسترنال بخرم کارم راه میوفته یا اذیت می‌کنه؟‌
و اینکه از SSDها توی بازار چی پیشنهاد میدید؟‌ قیمت مهم نیست. حجم ۵۰۰ گیگ.

امکانش هست و ویندوز هم قابلیت Windows to Go رو داشت، اما برای اجرای سریعتر بهتره ویندوز رو روی SSD داخلی نصب کنید. برای سوئیچ کردن بین سیستم عامل ها هم هر سری باید از F8 بایوس استفاده کنید. نصب مولتی بوت دیگه مثل قدیم توصیه نمیشه اصلا.
برای SSD هم اگر لپتاپتون M.2 ساپورت باشه که یه WD Blue یا SAMSUNG 970 Evo و اگر فقط SATA بخوره که 860 EVO
برای SSD اکسترنال هم الانSAMSUNG T5 هست که راندمان و کیفیتش عالیه.

manhatan

کاربر سایت
Apr 14, 2009
1,232
نام
MEHDI
سلام
هارد 2 ترا با بودجه 2 الی 2500 چی پیشنهاد میکنید واسه برای بازی
سپاس
دنبال هاردی باشید که 7200 دور باشه کمی تو سایتها گشتم چیزی موجود نبود فقط 1ترا بلک وسترن با این قیمت هست

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
سلام
هارد 2 ترا با بودجه 2 الی 2500 چی پیشنهاد میکنید واسه برای بازی
سپاس

واسه بازی دیگه هارد پیشنهاد نمیشه، حالا مدلش هر چی میخواد باشه، چه هارد 7200 دور و چه کندتر.
یه SSD از سری SATA با ظرفیت یک یا دو گیگی خیلی بهتره.

سلام وقت بخیر
گرافیک GTX 1650 Max-Q حالا شایدم Q-Max دقیقا یادم نیست :D معماری این کارت به درد چه کاری میخوره؟

معماریش به درد بازی میخوره مشخصا. منظورتون چیه دقیق؟

*Black Roze*

کاربر سایت
Jun 5, 2012
1,979
نام
محسن
معماریش به درد بازی میخوره مشخصا. منظورتون چیه دقیق؟
فکر کردم معماری این کارت برای بازی نیست، مگه یه سری کارت های گرافیکی با حافظه های مثلا 4 یا 6 گیگی نداریم اما برای بازی نیست؟ اصلا این چیزی که میگم درسته یا من اشتباه متوجه شدم همه گرافیک ها برای همه کار ها هست؟

rosgod

کاربر سایت
Aug 19, 2012
1,299
فکر کردم معماری این کارت برای بازی نیست، مگه یه سری کارت های گرافیکی با حافظه های مثلا 4 یا 6 گیگی نداریم اما برای بازی نیست؟ اصلا این چیزی که میگم درسته یا من اشتباه متوجه شدم همه گرافیک ها برای همه کار ها هست؟
یه سری کارت هست فقط برای ماینینگ تولید میشه(مثل rx 470 mining) و یکسری دیگه هم هست که برای رندر و کار های از این دست مورد استفاده قرار میگیره.

emaad.mir

کاربر سایت
May 26, 2020
611
دوستان من واقعا گیج شدم ممنون میشم کمکم کنید
میخوام لپ تاپ بخرم تو رنج 22-23 تومن دوتا گزینه پیدا کردم از ایسوس:
i7 10510U - 8gig ram - 1T HHD - MX330
i5 1035G1 - 8gig ram - 1T hhd+128 ssd - MX330
با این فرض که رم و اس اس دی رو بعدا میتونم به لپ تاپ اضافه کنم و الان برام سی پی یو و گرافیک مهمه که نمیشه بعدا تغییرش داد ولی تو اینترنت مقایسه دوتا سی پی یو که میدیدم ظاهرا با هم فرقی ندارن و تازه تو اکثر سایت ها برتری با i5 بود :-??
میشه توضیح بدین کدوم لپ تاپ رو پیشنهاد میکنید و علت اینکه i5 همسطح یا حتی بهتر از i7 داره کار میکنه چیه؟

• Like
Reactions: Sega_genesis

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید

خب اینو معماری نمی‌گن، سری میگن. مثلا سری کارت‌های کوادرو یا تسلا بر اساس همین معماری آمپر هم تولید میشن، اما کارکردشون به ترتیب برای کار‌های طراحی سه‌بعدی یا رندر و محاسبات سنگین هست.
سری جیفورس هم همیشه در نسل‌های مختلف برای گیمینگ تولید شده.

دوستان من واقعا گیج شدم ممنون میشم کمکم کنید
میخوام لپ تاپ بخرم تو رنج 22-23 تومن دوتا گزینه پیدا کردم از ایسوس:
i7 10510U - 8gig ram - 1T HHD - MX330
i5 1035G1 - 8gig ram - 1T hhd+128 ssd - MX330
با این فرض که رم و اس اس دی رو بعدا میتونم به لپ تاپ اضافه کنم و الان برام سی پی یو و گرافیک مهمه که نمیشه بعدا تغییرش داد ولی تو اینترنت مقایسه دوتا سی پی یو که میدیدم ظاهرا با هم فرقی ندارن و تازه تو اکثر سایت ها برتری با i5 بود :-??
میشه توضیح بدین کدوم لپ تاپ رو پیشنهاد میکنید و علت اینکه i5 همسطح یا حتی بهتر از i7 داره کار میکنه چیه؟

طبیعیه که توی این رده قیمتی هر مدلی رو بخواید مقایسه کنید رده پایین و نسبتا کند باشه، مثل همین دو مدل رده پایینی که در نظر گرفتید، کلا پردازنده‌های سری U حتی اگر از Core i7 هم باشن هم TDP و توان مصرفی کمی دارن و هم به‌تبع راندمان پایین. حتی ممکنه یه مدل Core i5 از نسل جدیدتر چون معماری بهینه‌تر و IPC بالاتری داره راندمانش از Core i7 رده پایین و کم مصرف نسل قبلی بیشتر باشه، اما باز هم در رده‌ی پایین دسته‌بندی خواهد شد.

اگر راندمان بالاتر مدنظر دارید بودجه رو افزایش بدید یا کلا با همین بودجه پی‌سی بخرید.

emaad.mir

کاربر سایت
May 26, 2020
611
طبیعیه که توی این رده قیمتی هر مدلی رو بخواید مقایسه کنید رده پایین و نسبتا کند باشه، مثل همین دو مدل رده پایینی که در نظر گرفتید، کلا پردازنده‌های سری U حتی اگر از Core i7 هم باشن هم TDP و توان مصرفی کمی دارن و هم به‌تبع راندمان پایین. حتی ممکنه یه مدل Core i5 از نسل جدیدتر چون معماری بهینه‌تر و IPC بالاتری داره راندمانش از Core i7 رده پایین و کم مصرف نسل قبلی بیشتر باشه، اما باز هم در رده‌ی پایین دسته‌بندی خواهد شد.

اگر راندمان بالاتر مدنظر دارید بودجه رو افزایش بدید یا کلا با همین بودجه پی‌سی بخرید.

ممنونم بابت توضیحات
الان بین این دوتا لپ تاپ شما کدوم رو پیشنهاد میدی؟ (برای کارای روزمره و سبک)
میشه یک پی سی هم تو این رنج قیمت پیشنهاد بدین؟
بازم ممنون از شما

ArefTheGreat

کاربر سایت
Jul 7, 2009
1,172
نام
عارف واعظ قائمی
سلام وقت بخیر
گرافیک GTX 1650 Max-Q حالا شایدم Q-Max دقیقا یادم نیست :D معماری این کارت به درد چه کاری میخوره؟
گرافیک های سری Max-Q توان مصرف پایین تری از مدل های عادی دارند و به همون صورت پتانسیل پایین تری در بازی ها از خودشون نشون می‌دهند.
یکی از مشکل های اصلی گرافیک های Nvidia تو نسل 16 و 20 همین اسم گذاری هاش بود سر Max-P (که اشاره نمیشه) و Max-Q بود که یک جا اشاره می‌کنند، یک جایی اشاره نمی‌کنند و مشتری به صورت کلی خیلی گمراه میشه. مثلا لپ تاپی با مشخصات 1650 میگیره ولی از بنچمارک ها نتیجه پایینتری داره که بر می‌گرده به Max-Q بودنش و اینکه باید با گرافیک Max-Q مقایسه بشه.
این قضیه سر گرافیک های نسل 30 بهتر نشده که بدتر هم شده، و شما مثلا گرافیک 3060 داری که 115W هست و پتانسیل بالاتر از 3070 خواهد بود که 80W باشه مگر اینکه 6 گیگ رم 3060 اونجا گلوگاه بشه. در کل قبل خرید لپ تاپ خیلی به مدل روی مدل دقیق گرافیکی اون لپ تاپ تحقیق کنید که بعدا بر خلاف انتظارتون ظاهر نشه دستگاه.

emaad.mir

کاربر سایت
May 26, 2020
611
ببخشید این مشخصات کیس قدیمی بنده هست یکی از آشناها میخواد ببره برای شرکتش به نظر شما چقدر میرزه؟

cpu : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz 2.93 GHz
ram: 4 GHz
HDD: 500 GB
GPU: NVIDIA Geforce GTS 250

با کیس و پاورش و کیبورد و ماوس. بدون مانیتور

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
ببخشید این مشخصات کیس قدیمی بنده هست یکی از آشناها میخواد ببره برای شرکتش به نظر شما چقدر میرزه؟

cpu : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz 2.93 GHz
ram: 4 GHz
HDD: 500 GB
GPU: NVIDIA Geforce GTS 250

با کیس و پاورش و کیبورد و ماوس. بدون مانیتور

حدود 4 تا 4500 میشه برآورد کرد قیمت رو.

• Like
Reactions: emaad.mir

kamivh1

کاربر سایت
Aug 29, 2010
198
سلام من قطعاتم اینه
مینبرد: asus x570 prime pro
ryzen 5 3600x
gigabyte 2060super
ram 32 3200mhz
ssd: nvme m2 256gb samsung
power 750 gold
ولی بازیهام روی هارد دو ترای ابی رنگ وسترن نصبه ولی سرعتش 5400rpm عه. :-?? بعضی مواقع بازی تیک میزنه وقتی کاراکتر میخواد به یه جای دیگه بیره
میتونه مشکل از همین هارد باشه؟
من نمیدونستم هارد روی بازی هم تاثیر داره، فروشنده اینو گزاشته.. هارد ssd چی بگیرم یه ترا؟و در ضمن این مادربرد دو تا هارد nvme m2 رو همزمان بدون مشکل ساپورت میکنه؟ Untitled.jpg

تست سرعتم گذاشتم الان بنظرتون با این نتایج برای کاربری گیمینگ احتیاج به اپگرید هست یا نه؟

آخرین ویرایش:
  • Like

Kirk-Hammedd

Abandon the safety of mindless following
کاربر سایت
Oct 23, 2010
2,749
نام
حامد
@Farshidstar2012
سلام. من هنوز هارد اکسترنالی که میخواستم تهیه نکردم. قیمت ها رو که دیدم برای adata 710 دو ترا حدود 2500 باید هزینه کرد و با همین حدود قیمت میشه my passport وسترن خرید 4 ترابایت. ولی همون طور که در جریان هستین بدون ضربه گیر و غیره هست .
قبلا هم یه دونه از همین مدل ها داشتم 4 ترا ولی با اینکه مواظبش بودم بازم بد سکتور شد و مشکل پیدا کرد.
حالا خواستم بدونم فقط از بابت ضد ضربه نبودن با adata فرق دارن و باید بیشتر مراقبت کرد و یا جنس هارد داخلی هم فرق داره و کیفیتش متفاوته.
در مجموع با در نظر گرفتن هزینه ها کدومش رو پیشنهاد میدین؟

• Like

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر