سونی رسما از PlayStation 5 Pro رونمایی کرد

• Thread starter Thread starter Adam
  • تاریخ آغاز تاریخ آغاز

بنظر شما ps5 pro با قیمت 700 دلار یا 800 یورو ارزش خرید دارد؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    226

Adam

عضو تحریریه
ps5proo.jpg

سونی به طور رسمی کنسول پلی استیشن 5 پرو را معرفی کرد. کنسول جدید در تاریخ 7 نوامبر با قیمت 700 دلار / 700 پوند / 800 یورو عرضه خواهد شد. البته جعبه کنسول شامل یک SSD دو ترابایتی، یک کنترلر بی سیم DualSense است، اما یک دیسک درایو باید جداگانه خریداری شود. به گفته سونی، PS5 Pro دارای طراحی منطبق با خانواده کلی محصولات PS5 است.

کنسول PS5 Pro در جریان لایو استریمی توسط معمار سیستمهای سونی، Mark Cerny رونمایی شد. PS5 Pro دارای یک GPU بزرگتر است که ردیابی پرتوهای پیشرفته (ray tracing) و ارتقاء مقیاس مبتنی بر هوش مصنوعی (AI-driven upscaling) را برای عناوین موجود و جدید محیا می‌کند. طبق گفته سونی، PS5 Pro دارای پردازنده گرافیکی با 67 درصد واحدهای محاسباتی بیشتر نسبت به کنسول فعلی PS5 و 28 درصد حافظه سریعتر است. در مجموع، این امکان رندرینگ تا 45 درصد سریع‌تر را برای گیم‌پلی فراهم می‌کند و تجربه را بسیار روان‌تر می‌کند. ray tracing پیشرفته اجازه می‌دهد تا این تکنولوژی درون بازی با سرعت دوبرابر و گاهی سه برابر نسبت به کنسول PS5 اجرا شود. در آخر سونی PS5 Pro Resolution Super Spectral PlayStation را معرفی می‌کند، یک ارتقاء مبتنی بر هوش مصنوعی که از فناوری مبتنی بر یادگیری ماشینی برای ارائه وضوح تصویر واضح‌تر استفاده می‌کند.

به گفته سونی، از دیگر پیشرفت‌ها می‌توان به PS5 Pro Game Boost اشاره کرد که می‌تواند برای بیش از 8500 بازی PS4 قابل اجرا در PS5 Pro اعمال شود. این ویژگی ممکن است عملکرد بازی‌های PS4 و PS5 را تثبیت یا بهبود بخشد. کیفیت تصویر پیشرفته برای بازی‌های PS4 نیز برای بهبود وضوح در بازی‌های منتخب PS4 موجود است.

Hideaki Nishino، مدیر عامل کسب و کار سونی گفت: ما PS5 Pro را با در نظر گرفتن بازیکنان و سازندگان بازی عمیقاً درگیر توسعه دادیم، زیرا بسیاری از آنها خواستار کنسولی شده‌اند که گرافیک بالاتری با نرخ فریم بهتری در 60FPS داشته باشد. موفقیتهای ما با PS5 بدون میلیون‌ها بازیکنی که در طول سال‌ها از ما حمایت کرده‌اند و عشق خود به بازی را با ما به اشتراک گذاشته‌اند امکان‌پذیر نخواهد بود. بازیکنان هر کدام از گزینه‌های کنسول را انتخاب کنند، چه PS5 یا PS5 Pro، ما می‌خواهیم بهترین تجربه بازی را برای همه به ارمغان بیاوریم که متناسب با نیازهایشان باشد.

آخرین ویرایش:
جا داره این نکته رو هم اضافه کنم همون کنسول ۳۰۰ دلاری Ps1 امروز با توجه به ارزشش چیزی حدود ۱۰۰۰ دلار میشه

پ.ن:دلار ۲۰۲۴ چیزی حدود ۴ برابر نسبت به دهه ۹۰ میلادی ارزشش رو از دست داده
در عوض سخت افزار گرون تر بود اون موقع
کلا همون موقع هم به سونی بود ۶۰۰ فرو میکرد رقابتش با نینتندو و سگا بود باعث شد این قیمت بده
اون موقع با غرور اومدن رو استیج گفتن ۲۹۹ رفتن پایین کلی تشویق شدن وقتی از رقیباشون ارزون تر دادن
موقع اعلام قیمت PS4 بعد اینکه قیمت xbox مشخص شد با غرور اومدن رو استیج گفتن ۳۹۹ کلی تشویق شدن
الان موقع معرفی این با غرور ۶۹۹ زدن تو صورت ملت اینقدر پر رو و وقیح که تو همون صفحه که قیمت اعلام کردنم نوشتن بهتون استندم نمیدیم برید خودتون بخرید کم مونده بود بنویسه دیسک درایورم با خودنون به ما چه:))
کلا سونی خیلی خوبه مثله فرشتن ولی فقط تاوقتی که چوب بالا سرشه و رقیب داره وگرنه نیازی نمیبینه آوانسی بده به مشتریش

ولی نمی دونم چرا من حساب می کنم، کنسول باید 17ترافلاپس باشه، نه 33ترافلاپس

ترافلاپس ps5 معمولی یا اصلا حتی سری x از این فرمول بدست اومد

تعداد cu ضربدر 64 ضربدر سرعت فرکانس در نهایت ضربدر 2
ps5:36*64*2.23*2=10275.84=10.2TF

xboxsx:52*64*1.825*2=12147.2=12.1tf

حالا اگه سرعت فرکانس gpu پرو مثل فایو معمولی باشه این باید بشه...

ps5pro:60*64*2.23*2=17126.4=17.1tf

هر چند ترافلاپس مهم نیست، چون این کنسول RDNA3 هست و از فیچر های ری تریسینگ هنوز عرضه نشده AMD استفاده می کنه

ولی اون شایعه 33 ترافلاپس جور در نمیاد!

البته سوال اصلی همون سرعت فرکانس و ریزه کاری های gpu هست که اعلام نشده، و این اعداد بر اساس همون فایو معمولی بدست اومده! ممکنه با جزئیات بیشتر، ارقام فرق کنه!
احتمالا 15 الی 18 ترافلاپسه
خودشون گفتن 47 درصد افزایش محاسباتی که میشه دقیقا 15.03

ولی خوب به علت رم سریعتر و معماری جدیدتر تفاوتش بیشتر از 47 درصد خواهد بود علی الخصوص در زمینه ری تریسینگ

ولی از من بپرسین افتضاحه

هیچی رو دست معرفی xbox one نمیتونه بزنه قطعا:دی tv tv tv tv..... همون معرفی باعث شد از همون اول نسل رو ببازه:دی
به خدا که اون ۴ تا قابلیتی چه میدونم کینکت معجزه میکنه شبکه عوض میکنه باهات حرف میزنه پیتزا در خونه میارن
=)) =))
دیروز پروفسور یه سور مجلسی به استاد دان متریک زد خداییش

اقا در اینکه فایو واقعا یه سر و گردن از ایکس باکس بالاتره که اصن شکی درش نیست ولی فایو پرو با توجه به بازیهایی که در حال حاضر توی مارکت هست اصلا ارزش خرید نداره مگه اینکه یه عنوان خیلی خفنی مثل آنچارتد یا مثلا لست جدید معرفی بشه که نسخه ی پرو با نسخه ی معمولیش تفاوت فاحش داشته باشه. اون موقع ممکنه طبق معمول سونی گولمون بزنه و بریم پرو بخریم :دی

اقا در اینکه فایو واقعا یه سر و گردن از ایکس باکس بالاتره که اصن شکی درش نیست ولی فایو پرو با توجه به بازیهایی که در حال حاضر توی مارکت هست اصلا ارزش خرید نداره مگه اینکه یه عنوان خیلی خفنی مثل آنچارتد یا مثلا لست جدید معرفی بشه که نسخه ی پرو با نسخه ی معمولیش تفاوت فاحش داشته باشه. اون موقع ممکنه طبق معمول سونی گولمون بزنه و بریم پرو بخریم :دی
صد در صد بازی جدید هم میاد
صد در صد اکثر اینایی که الان پیف پیف میکنن بعد معرفی AAA های سونی به شک میافتن
فقط فعلا یه موج منفی افتاده همه دارن توش شنا میکنن بذار یه کم بگذره انحصاری خفن های سونی معرفی بشه اون زمان دیگه ارزش واقعی پرو معلوم میشه

• Smile
Reactions: z2s sas
ولی نمی دونم چرا من حساب می کنم، کنسول باید 17ترافلاپس باشه، نه 33ترافلاپس

ترافلاپس ps5 معمولی یا اصلا حتی سری x از این فرمول بدست اومد

تعداد cu ضربدر 64 ضربدر سرعت فرکانس در نهایت ضربدر 2
ps5:36*64*2.23*2=10275.84=10.2TF

xboxsx:52*64*1.825*2=12147.2=12.1tf

حالا اگه سرعت فرکانس gpu پرو مثل فایو معمولی باشه این باید بشه...

ps5pro:60*64*2.23*2=17126.4=17.1tf

هر چند ترافلاپس مهم نیست، چون این کنسول RDNA3 هست و از فیچر های ری تریسینگ هنوز عرضه نشده AMD استفاده می کنه

ولی اون شایعه 33 ترافلاپس جور در نمیاد!

البته سوال اصلی همون سرعت فرکانس و ریزه کاری های gpu هست که اعلام نشده، و این اعداد بر اساس همون فایو معمولی بدست اومده! ممکنه با جزئیات بیشتر، ارقام فرق کنه!
rdna 3 هست mcm
اگه اینم mcm باشه، حدود 33-34 ترافلاپسه. اما اختلاف رندر در حد همون 40-50 هست

یعنی چون شما ندیدید دال بر این میشه سامسونگ از این موضوع مبرا شده؟

جهت اطلاع:samsung galaxy s1 plus قیمتش 230 یورو بود
و samsung galaxy s24 plus قیمتش 787 یورو هست!

Samsung I9001 Galaxy S Plus - Full phone specifications

Samsung Galaxy S24+ - Full phone specifications

کامنت قبلیم هم جهت اطلاع بود وگرنه ما نه سر پیازیم تو شرکت سونی نه سهامدار جایی هستیم نه حال و حوصله سفسطه داریم
این قیمت آخرین قیمتیه که گوشی فروخته شده نه قیمت لانچ گوشی

• Like
Reactions: Love Console
View attachment 349408
پ.ن : بی طرفا و ایکس باکس فنای بازی سنتر از بس فشار خوردن رفتن اکانت یوتیوب فیک ساختن و تریلر معرفی پلی استیشن رو اسپم دیسلایک کردن😏
اینا اگه میومدن بازیای نسل فعلی رو کامل تو یه شووکیس ۱ ساعته نشون میدادن قطعا خیلی بهتر جواب میگرفتن. و اینکه خیلی حرکت چیپیه رو کنسول ۷۰۰ دلاری که اسم پرو داره استند رو جدا بفروشی. حالا درایو رو من خودم ۵ ساله فیزیکی نمیخرم آنچنان مشکلی نیست. ولی مشخصه هنوز آنچنان آماده نیستن بازیا. جدا به نظرم بعد نمایش وان ۲۰۱۳ واقعا یکی از بدترین شووکیس های چند سال اخیر بود.

اینا اگه میومدن بازیای نسل فعلی رو کامل تو یه شووکیس ۱ ساعته نشون میدادن قطعا خیلی بهتر جواب میگرفتن. و اینکه خیلی حرکت چیپیه رو کنسول ۷۰۰ دلاری که اسم پرو داره استند رو جدا بفروشی. حالا درایو رو من خودم ۵ ساله فیزیکی نمیخرم آنچنان مشکلی نیست. ولی مشخصه هنوز آنچنان آماده نیستن بازیا. جدا به نظرم بعد نمایش وان ۲۰۱۳ واقعا یکی از بدترین شووکیس های چند سال اخیر بود.
درایو توی اروپا به شدت واجبه چون نسخه فیزیکی ارزونتره!
همین استرو بات که تازه اومده نسخه دیجیتالش ۷۰ یورو هست ولی فیزیکیش ۵۵ یورو که راحت هم میتونی بفروشی! پس درایو خیلی مهمه که ارزونترین جایی که من دیدم ۱۰۰ یورو بوده! پایه هم احتمالا ۴۰ یورو!
بعد الان هنوزم بازی ای هم نمایش ندادن که تفاوت خیلی محسوسی روی pro داشته باشه!
کاش حداقل بازی جدید ناتی داگ معرفی میشد...

دیجیتال فاندری هم یه برنامه یک ساعته برای پرو گذاشته . کسی ترجمه اش داشت بذاره
خلاصه ـش این بود: (چیزایی که یادمه رو مینویسم. اگه مورد دیگه بود بقیه میتونن اشاره کنن)
- هر سه از نحوه رونمایی و نمایش قابلیت های Pro ایراد گرفتن.
- از پوشش اختصاصی سایت CNET و ویدیو بی کیفتشون ایراد گرفتن.
- همچنان بسیار به PSSR خوشبین هستن.
- گفتن شاید بشه GPU کنسول جدید رو با 3070 TI مقایسه کرد ولی با این وجود Vram این کارت کمتر از Unified memory کنسول هست و احتمالا باید تا نسل بعد RDNA صبر کنیم تا یک کارت گرافیک شبیه به PS5 Pro عرضه بشه.
- جان اشاره کوچیکی به تاکید سونی بر از بین بردن حالت Quality در بازیها روی کنسول جدید داشت و گفت شاید سونی به نحوی داره به توسعه دهنده ها میگه این مسیر رو در پیش بگیرن. ولی از اونطرف بازیهایی مثل هاگوارتس لگسی رو با فریم ریت 30fps نمایش دادن. پس شاید این مسئله رو بیشتر توی بازیهای فرست پارتی ببینیم و بازیهای ترد پارتی همچنان دو یا سه mode رو روی Pro داشته باشن.
- مثل بقیه اینترنت گفتن که قیمت کنسول خصوصا توی اروپا بسیار زیاده و این نشون میده که مثل گذشته دیگه نمیشه انتظار کاهش قیمت کنسول ها رو داشت.

اگه مورد دیگه ای یادم اومد تو پست های بعدی اشاره میکنم.

پس شاید این مسئله رو بیشتر توی بازیهای فرست پارتی ببینیم و بازیهای ترد پارتی همچنان دو یا سه mode رو روی Pro داشته باشن.
البته همون دیشب تایید شد که GT7 هم حالت 8K-60fps (آپ اسکیل شده با PSSR) داره، پس بازیهای فرست پارتی هم ممکنه mode های مختلف داشته باشه.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or