سازنده Journey در معرض ورشکستگی بود

Asmodeus

Dark is the path in the absence of light
کاربر سایت
Apr 13, 2011
1,831
نام
کیوان
screenshot0057_18258.nphd.jpg

بر اساس اطلاعات منتشر شده، به نظر می‌رسد که استودیوی thatgamecompany که سابقه‌ی ساخت بازی بزرگ Journey را دارد، در معرض ورشکستگی بوده است. در واقع این وضعیت در اواخر ساخت Journey هم برای این استودیو پیش آمد.

آقای Jenova Chen که رئیس استودیو thatgamecompany می‌باشد، صحبت‌هایی را با DICE انجام داده است که وی در این صحبت‌ها می‌گوید: "ما نتوانستیم به تعهدات خود، مبنی بر این که عنوان Journey را در مدت دو سال به پایان برسانیم، عمل کنیم. بنابراین Sony به ما یک فرصت یک ساله داد. اما در اواخر مراحل ساخت این بازی، بودجه‌ی ما در حال تمام شدن بود."
وی می‌گوید: "وقتی که به اواخر مرحله‌ی ساخت Journey نزدیک شدیم، عده‌ی زیادی استودیو ما را ترک کردند. البته آن‌ها به انتخاب خود این کار را نکردند. زیرا ما بودجه‌ای نداشتیم که بتوانیم حقوق آن‌ها را پرداخت کنیم. هر چه پول در پیش ما بود را پخش کردیم و برای تعطیلی این استودیو آماده شدیم."
این استودیو، حتی با فروش Journey نتوانست خود را از ورشکستگی نجات دهد. البته این شرکت هنوز نمی‌داند که این بازی چقدر برای آن‌ها سودآور بوده‌است، زیرا شرکت سونی، پرداخت پول را به سازندگان این بازی به زمان دیگری موکول کرده است.
Jenova Chen در این باره می‌گوید: "من نمی‌دانم این بازی چقدر سودآور بوده است. اما با این حساب احتمالاً سرنوشتی چون تعطیل کردن استودیو نخواهیم داشت."

گفتنی است که بازی Journey در سال گذشته عرضه شد و توانست جایزه‌های زیادی را کسب کند.

منبع

Last edited by a moderator:

Outer Heaven

کاربر سایت
Apr 21, 2011
4,317
2سال وقت میخواستن که یه بازی 2ساعته رو بسازن؟!
اگه قرار بود GTA بسازن لابد تاریخ عرضش میشد TBA 2099!

2 سال وقت گذاشتن بیشتر از 60 تا goty برد
2 سال وقت گذاشتن حتی بزرگترین بازیهای سال 2012 هم به گردش نرسیدند
2سال وقت گذاشتن آخرش ورشکست شدن:|

Infected Area

کاربر سایت
May 24, 2010
3,619
نام
احمد
شاید سونی پول ـشون رو نمیده تا فشار های اقتصادی ـشون زیاد بشه مجبورشون کنه که پیشنهاد سونی رو قبول کنن :d>:):d

احتمالش خیلی زیاده بیان سمت سونی ! سونی و سونی فن ها هم از خداشونه :x

Fratos

کاربر سایت
Aug 23, 2006
16,071
شاید سونی پول ـشون رو نمیده تا فشار های اقتصادی ـشون زیاد بشه مجبورشون کنه که پیشنهاد سونی رو قبول کنن :d>:):d

احتمالش خیلی زیاده بیان سمت سونی ! سونی و سونی فن ها هم از خداشونه :x
نمیخوام امیدها و ارمانهای سونی فن بوییزمتون رو خراب کنم (:D) ولی Jenova Chen گفته بود میخوان بازیهاشون رو برای پلتفرومهای دیگه ام عرضه کنن. خبرش توی همین بازیسنتر خودمون هست.
اونهای ام که اخبار TGC رو دنبال میکنن 100% درجریان این موضوع هستن. اینم الان رسیده:
درکل فکر خریدن این استودیو توسط سونی رو از سرتون بیرون کنید. مثل Insomniac اینها راه خودشون رو میرن!.

-----moh-----

کاربر سایت
Jan 28, 2012
325
منم فکر نمی کنم سخت باشه فهمیدن این موضوع که وقتی شرکتی به ضرر دهی میرسه شروع میکنه از سرمایه های بخشهای ضرر ده کم کردن و تو بخشهای سودده سرمایه گذاری کردن.مثل خرید Gaiki
پس غیر منطقی نیست اگه به دنبال وسعت دادن به بخش سرگرمیهاش باشه

بخش گیم سونی با وجود ویتا تعریف چندانی نداشت به خصوص در 3 ماهه ی اخر سال 2012.فکر نمی کنم سودش اونقدری بوده باشه که سونی رو راضی کنه گسترش بده این بخش از شرکتش رو(یعنی اصلا سودش اونقدر ها نیست.)

سونی سال بعد رو پیشبینی کرده که به دوران سود دهی باز خواهد گشت.

سونی سال هاست پیش بینی هاش درست در نمیان.از فروش ps3 در اوایل نسل و ادامش تا اواسط نسل گرفته و فروش ویتا که من رو به عنوان یکی که 3-4 نسل رو داره دنبال میکنه به یاد فروش دریمکست میندازه(هرچند فروش دریمکست هم توی سال اول از ویتا بیشتر بوده!lol!)

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,175
نام
ماکان
این بحث ضرر مالی سونی باعث میشه پول نداشته باشه خرید کنه رو آخه ازکجا میارید؟

اول از اینکه سود و ضرر یه کمپانی مثل سونی رو همینطوری حساب نمیکنن. اول از اینکه بخش گیم سونی سال هاست که به سوددهی رسیده و خیلی راحت میتونه خرید بکنه. کاهش درآمدش هم بخاطر عرضه Vita هست که همه کمپانی ها (فرقی نداره) اصولا تا دوسال اول عرضه کنسولشون (حالا برای نینتندو 1 سال هم بوده) کاهش درآمد دارن (نه الزامن ضرر) که طبیعی هست. چون تا کنسول جا بیفته، هزینه های راه اندازی خط تولید و R&D ایش رو در بیاره یکم زمان میبره. ضمن اینکه در دراز مدت هست که هزینه های ساخت میاد پایین و کنسول سود ده میشه.

الانم به گفته خود سونی بخش game سونی علی رغم Vita و فروش بدش سود ده هست و داره دوران خوب خودش رو پشت سر میزاره. اگر بخواد هم خیلی راحت میتونه TGC رو بخره. خصوصا اینکه این شرکت سهامش به نسبت سونی اصلا رقمی نیست و ارزشی نداره. نهایت دو سه میلیون دلار. انم نهایت چون پاک کپ به ان عظمت در دوران خوبش ارزش کل سهامش یک میلیون دلار بود!

TGC مثل Insomniac خودشون میخوان که مستقل بمونن و از اول هم آرزوی مولتی پلتفرم شدن رو داشتن. اگرم تا الان بازی هاش مولتی نبوده برای این هست که فقط سونی ازشون حمایت میکردهو با حمایت سونی به حیاتشون ادامه میدادن. یک شرکت با این ابعاد کوچیک نمیتونه با ساخت یک بازی جم و جور دنلدی، انم دوسال یکبار، سرپا بمونه. وگرنه اگه خودشون OK میدادن سال ها پیش هم Insomniac و هم TGC شدن بودن 1st Party سونی. که من امیدوارم این اتفاق هرچه سریعتر برای TGC و QD بیفته. جالب اینه سونی دنبال خرید QD هم هست بعد دوستان میگنچون پول نداره و ضررنمیده نمیتونه TGC رو بخره!:D برای این میگم که یه جا خوندم فقط نزدیک 10 میلیون دلار تجهیزات موشن کپچر QD می ارزه! (البته دیوید کیج فقط برای بازی موشن کپچر کار نمیکنه).

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,994
نام
آریا
فکر نکنم منظورش این باشه که ورشکسته شدن و دیگه کارشون تمومه ! بیشتر داره به همون زمان ساخت بازی اشاره میکنه که در حال ورشکستگی بودن.
یه استودیوی ورشکسته دیگه نمیاد بازی بسازه ، ولی الآن 3 روز بعد از این خبر گفتن که به فکر نسل بعد هستن و بازیشون احتمالاً مولتی پلتفورم هست.
Chen توی صحبت هایی هم که با Polygon کرده ، این رو گفته :
Journey was a financial disaster, Chen tells me. Pushed back twice, the game bankrupt thatgamecompany. Eventually, it did make it's money back plus some, but not Minecraft money, Chen says. While it was well received, it wasn't well received by a big enough audience for Chen
یعنی در نهایت ضرر که نکردن هیچ ، سود هم کردن. ولی خب نه به اندازه Minecraft !!! :D

بله درسته من منظور رو یه جور دیگه متوجه شدم، این وسط مدیر استودیو که اشتباه اصلی رو مرتکب شده اما سونی باید بیشتر سرمایه بزاره رو این استودیو
دیگه سونی بیشتر از این نمیتونست کاری بکنه ! :D
سونی زمانی رفت سراغ این استودیو که اگه توی بازیسنتر میگفتی thatgamecompany ، ملت میگفتن اون کمپانی که میگی یعنی چه ؟! :D قرارداد 3 تا بازی رو باهاشون بست ، کارمندهای Santa Monica رو برای کمک روی بخش های فنی بازی فرستاد ، زمانی هم که Journey به مشکل خورده بوده و درخواست یه سال زمان بیشتر کردن ، به جای اینکه مثل خیلی از ناشرها بگه نه ، بهشون یه سال دیگه وقت داد. البته در نهایت هم به نفعش شد و یکی از منحصربفردترین بازی های تاریخ رو برای کنسولش بدست آورد ! :D

-----moh-----

کاربر سایت
Jan 28, 2012
325

اولا" که شما کلا متوجه بحث نشدی.بحث این نیست سونی پول نداره(قبلا گفتم سونی اندوختش زیاده) سونی نمیاد جای استدیویی پول بده که فروش بازیش حتی نمی تونه استدیو رو نجات بده(خود چن گفته این حرف رو که حتی اگر سودش رو بدن بامزم .چه تضمینی وجود داره برای سونی که این استدیو رو بخره و بازی بعدیش پرفروش در بیاد؟سود ده باشه برای سونی؟(البته سود ده منظورم درست مثل حرف خود سازنده ی استدیو هست.یعنی اونقدر پول براشون بیاره که اونا بتونن روی بازی بعدیشون هم کار کنن!)سونی که سازمان خیریه نیست.بازی بهترین شده از نظر سایت های زیاد.منتقدا تحسینش کردن.ولی ایا سود ده بوده؟(منظورم رو قبل تر گفتم:D)فروشش چقدر بوده؟مطمئنا برای تیم سازنده که اونقدری سود نداشته که دارن تعطیل می کنن(به واقع پول ساخت بازی بعدیشون رو فراهم نمی کنه.و.همونطور که قبلا گفتم چطور ممکنه در اینده برای سونی بتونه پول بیاره که باعث بشه این شرکت روی بازی های بیشتری کار بکنه؟ هر وقت این سوال رو پاسخ منطقی بهش دادی(نه بگی منتقدا نحسینش کردن و ... اینجا بحث مالی هست.)

Journey was a financial disaster, Chen tells me. Pushed back twice, the game bankrupt thatgamecompany. Eventually, it did make it's money back plus some, but not Minecraft money, Chen says. While it was well received, it wasn't well received by a big enough audience for Chen

با احساسات ما بازی می کنن:d3 روز پیش یه چی میگه الان یه چیز دیگه.خب همون موقع همه چیز رو رو راست بگو این همه هم سرش بحث کردیم.;;)

آخرین ویرایش:

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,175
نام
ماکان
فکر نکنم منظورش این باشه که ورشکسته شدن و دیگه کارشون تمومه !

اصلا نکته همینه. خبر اشتباه ترجمه شده.

[h=1]Journey studio went broke developing game[/h]

ترجمش نمیشه: "سازنده Journey ورشکسته شد". میشه "سازنده Journey میرفت که ورشکسته بشه" یا "سازنده Journey داشت تا مرز ورشکستگی میرفت".

یا مثلا اینجا:

"من نمی‌دانم این بازی چقدر سودآور بوده است. اما با این حساب سرنوشتی چون تعطیل کردن استودیو نخواهیم داشت."

قسمتی که بلد کردم کامل غلط ترجمه شده و چن داره میگه صادقانه باید بگم که من نمیدونم چقدر Journey سود کرده (و گیر ما میاد) اما ممکنه سر این قضیه (سود کم) حتی ورشکست هم بشیم.

انم به این دلیل هست که سازنده ها وقتی با ناشر قرار داد میبندن یه پولی رو اولش میگیرن که هزینه های ساخت و حقوقشون تو طول مدت ساخت هست. بعدش بر اساس یک جدول فلت فید که از فروش 10 هزار نسخه تا غالبا 2 میلیون رو شامل میشه (رقم های استاندارد) محاسبه میکنن به ازای هر رینج فروش یه درصدی به عنوان سود رویالیتی (نهایت 30 درصد) به سازنده ها میدن. الان اینا کل پول ساختی که گرفتن رو تموم کردن و چون پروژشون یک سال عقب افتاده (غالبا در اینجور مواقع قرار داد فسخ میشه و سازنده باید خسارت بده و حالا سونی به اینا حال داده و قرار داد رو فسخ نکرده اما پول اضافه هم نداده) کارشون داشته به ورشکستگی میکشیده. الان منتظرن ببینم فروش بازی درکل چقدر بوده و درصد اینا از سود چقدر هست و میگه اگه این پولی که گیرشون میاد زیاد نباشه (فعلا سونی هیچی بهشون نداده) کارمون تمومه.

کل خبر همینه که توضیح دادم. حالا اینکه دوستان میان کشف جنایت میکنن که سونی از عمد پول نداده تا اینا ورشکسته بشن و بعد بره بخرتشون یا مثلا چون سونی داره ضرر میده پول نداره کمپانی رو بخره... طبق معمول معلوم نیست ازکجا داره درمیاد!

racon_leon

کاربر سایت
Jun 20, 2007
1,058
ماشالا Hater ها ول نمیکنید بس کنید دیگه اخه .
هر جا اسم PS باشه Hater ها ی مشخص و نامدار حمله میکنن.=))

---------------------------------------------------------------------
امیدوارم تو چند روز اینده خبرای خوبی مبنی بر خریدن این استدیو توسط سونی بشنوم چون Journey واقا عالی بود .

ravi

کاربر سایت
Nov 20, 2008
2,794
سونی هم نخره این استدیو رو کلی شرکت دیگه هستن که روی این استدیو سرمایه گذاری کنند و یه دفعه دیدی ماکروسافت خرید....

VahiD_ST

کاربر سایت
Nov 10, 2009
8,048
نام
وحید
اشکال نداره. ای شالله سازنده ها نسخه بعدی Journey رو به سبک CoD میسازن تا حداقل 10-15 میلیون بفروشه.
یعنی خاک بر سر جامعه گیمرها که اکثرا خریدار آشغال هایی مثل CoD هستن و طرف بازیهای خلاقانه ای مثل Journey هم نمیرن.
البته ازشون انتظاری هم نمیره چون فکر کنم میانگین سنیشون به 20 هم نمیرسه.

Gartall

کاربر سایت
Nov 30, 2006
7,804
نام
فرخ

اول از اینکه سود و ضرر یه کمپانی مثل سونی رو همینطوری حساب نمیکنن. اول از اینکه بخش گیم سونی سال هاست که به سوددهی رسیده و خیلی راحت میتونه خرید بکنه. کاهش درآمدش هم بخاطر عرضه Vita هست که همه کمپانی ها (فرقی نداره) اصولا تا دوسال اول عرضه کنسولشون (حالا برای نینتندو 1 سال هم بوده) کاهش درآمد دارن (نه الزامن ضرر) که طبیعی هست. چون تا کنسول جا بیفته، هزینه های راه اندازی خط تولید و R&D ایش رو در بیاره یکم زمان میبره. ضمن اینکه در دراز مدت هست که هزینه های ساخت میاد پایین و کنسول سود ده میشه.

الانم به گفته خود سونی بخش game سونی علی رغم Vita و فروش بدش سود ده هست و داره دوران خوب خودش رو پشت سر میزاره. اگر بخواد هم خیلی راحت میتونه TGC رو بخره. خصوصا اینکه این شرکت سهامش به نسبت سونی اصلا رقمی نیست و ارزشی نداره. نهایت دو سه میلیون دلار. انم نهایت چون پاک کپ به ان عظمت در دوران خوبش ارزش کل سهامش یک میلیون دلار بود!

TGC مثل Insomniac خودشون میخوان که مستقل بمونن و از اول هم آرزوی مولتی پلتفرم شدن رو داشتن. اگرم تا الان بازی هاش مولتی نبوده برای این هست که فقط سونی ازشون حمایت میکردهو با حمایت سونی به حیاتشون ادامه میدادن. یک شرکت با این ابعاد کوچیک نمیتونه با ساخت یک بازی جم و جور دنلدی، انم دوسال یکبار، سرپا بمونه. وگرنه اگه خودشون OK میدادن سال ها پیش هم Insomniac و هم TGC شدن بودن 1st Party سونی. که من امیدوارم این اتفاق هرچه سریعتر برای TGC و QD بیفته. جالب اینه سونی دنبال خرید QD هم هست بعد دوستان میگنچون پول نداره و ضررنمیده نمیتونه TGC رو بخره!:D برای این میگم که یه جا خوندم فقط نزدیک 10 میلیون دلار تجهیزات موشن کپچر QD می ارزه! (البته دیوید کیج فقط برای بازی موشن کپچر کار نمیکنه).
کله پستت را میتونم اینجور جواب بدم اگه سونی جسارت داره یه حرکتی مثل مایکرو که به remedy زد سونی هم به این بیچاره ها بزنه :D

ولی اینکه بحث سر این نیست که سونی توانایی نداره خرید کنه بلکه بحث تو اینه سونی فعلا تو این ریلی که قرار داره باید خریدی انجام بده که براش سوددهی سریع یا زیادی داشته باشه اینجور خرید ها نمیتونه براش زیاد جالب باشه چون همون طور که گفتم سونی داره تلاش میکنه که ضرر دهیش را کم کنه و در نهایت به اون سودهی مطلوبش برسه .

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر