ساخت بازي با برنامه‌يgame maker

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
سلام
چنتا ايراد تو GameMaker داشتم، گفتم بپرسم شايد كسي اينجا كار كرده باشه:
1- از كجا بايد بفهميم كه "برخورد" يا Collision رو توي كداميك از 2طرف "برخورد"، قرار بديم؟ من اول فكر ميكردم مثلا وقي تير ميخوره به ديوار و فاعله اين event، تير هستش، بايد داخل "تير" اين رو پيش بيني كرد ولي تو كتاب رسمي اين برنامه، نمونه هاي متناقض با اين تفكر رو ديدم.

2- قرار دادن subimage رو برابر 1- به چه معني هستش؟

3- Check Grid دقيقا چه كاري انجام ميده و به چه كاري مياد، ميدونم كه align بودن رو ميفهمه ولي گنگه برام.

4- از آلارم ها چه استفاده هايي كردين.

(ميتونم اين سوالا رو تو فروم خارجيش بپرسم ولي اينجا ميپرسم كه يه سيخي به شماها زده باشم و يه بحثي خداي نكرده راه بيفته و گوش شيطون كر، يه چيزي باهم ياد بگيريم)

يه چيزايي فهميدم، براتون ميذارم:
1- اينو هنو نميدونم
2- اينطور كه فهميدم براي اينه كه subimage فعلي رو نگه ميداره، مطمئن نيستم ولي فك كنم براي وقتاييه كه Change Spirit ميكنيم ولي ميخوايم spiritاي كه بازيكن ميبينه عوض نشه، فعلا.

3-جالبه، كتابه رسمي Game Maker تو بازي اي كه تو فصل 4ياد ميداد (Lazarus) با اينكه بازي بر اساس Grid ها بود از اين Check Grid استفاده نكرد ولي الان تو فصل 8 استفاده كرد.

در كل به اين درد ميخوره كه تو بازيهاي Grid Based مثله Turn Based ها بشه به راحتي خالي بودن يه خونه رو فهميد.

4- آلارم ها، يه چيزي مثله Delegate ها تو برنامه نويسي هستن (اگه آشنا باشين، حرفه اي تر بگم، function pointer هستن، البته اونطور كه من فهميدم) و باهاشون ميشه يه سري تابع يا بهتر بگم مجموعه اعمال رو سر يه زمان هاي خاصّي صدا زد، مثلا هر 2ثانيه دشمن يه تير ول بده.

-------------

خوب، هفته سوم هم تموم شد و من 2بازي اي كه با كمك كتاب Game Maker ساختم رو همرا با فايل هاي سورسش براتون ميذارم.

بازي اول كه پازلي هستش و بايد يه سري كوالا رو باهم كنترل كنين و از مهلكه نجات بدين، بد نيست.

بازي دوم كه يه Shoot 'em Up دو نفره هستش! آره، 2نفره و با يه كيبرد 2نفره به صورت Co-op ميشه بازي كردش، مشكل Buffer هم اونطور كه من چار چنگولي تست كردم (اونم از نوع 84) ، نداشت.

توصيه ميكنم يه نيگا بندازين، با dial up براتون آپلود كردم! بازي دوميه حتي غول آخر هم داره!!

تو يكي دو روز آينده، يكي يا 2تا مرحله حسابي واسه اين بازي دومي درست ميكنم.

----------------------
میگم اموزش های سایت طراحان ایرانی که برای گیم میکر گذاشتن خیلی عالیه ها.
البته برای دسترسی بهش اول باید ثبت نام کنید.

بسيار عالي هستن، اول 50صفحه توضيحات خودش و سايز دور شيكمش رو نوشته، بعد كد هاش رو كپي و paste كرده و به شما هم ميگه همينطوري كپي كنين تو برنامه تا به صورت جادويي كار كنه. "نه خسته".

آخرین ویرایش:

Hesam_1994

کاربر سایت
Jun 9, 2008
1,459
نام
حسام
بسيار عالي هستن، اول 50صفحه توضيحات خودش و سايز دور شيكمش رو نوشته، بعد كد هاش رو كپي و paste كرده و به شما هم ميگه همينطوري كپي كنين تو برنامه تا به صورت جادويي كار كنه. "نه خسته".
برای یک فارسی زبان چاره ای نیست که از این مقالات به قول خودت در پیت استفاده کنه.
مطمئن باش منم اگر مثل تو انگلیسیم خوب بود هیچ وقت نمی اومدم همچین چیزایی رو بخونم.
اگر بلد بودم یا یک نرم افزار مترجم داشتم فقط میرفتم تو کار کتاب گیم میکر و اموزش هایی که سایت yoyogames هست.
موفق باشی و تبریک بخاطر بازی هات اللخصوص بازی دومیه.
104.gif
85.gif
229.gif

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
برای یک فارسی زبان چاره ای نیست که از این مقالات به قول خودت در پیت استفاده کنه.
مطمئن باش منم اگر مثل تو انگلیسیم خوب بود هیچ وقت نمی اومدم همچین چیزایی رو بخونم.
اگر بلد بودم یا یک نرم افزار مترجم داشتم فقط میرفتم تو کار کتاب گیم میکر و اموزش هایی که سایت yoyogames هست.
موفق باشی و تبریک بخاطر بازی هات اللخصوص بازی دومیه.
104.gif
85.gif
229.gif
قربونت، از كتابه نترس، انگليسيش خيلي راحته و قدم به قدم مراحل ساخت رو ياد داده، اگه كتاب رو شروع كني، من تو انگليسي هاش بهت كمك ميكنم، قبوله؟ ديگه چي؟

مقاله هاي سايت yoyogames رو هم ديدم، براي كسي كه كتاب رو نخونده گنگ هستش (يه دليل باشه شما كتابو بخري ديگه!!)

بازي ها كه كار من نيستن، كار من اين بوده كه ساختشون رو ياد گرفتم تا بفهمم نحوه كار درست با برنامه چطوره، البته چون برنامه نويسي ميدونم، كار با GameMaker برام منطقي تر از يه مبتديه و همين بهم كمك ميكنه، البته به نفع همه هست چون كمك ميكنم به بقيه.

كاري كه قراره من بكنم اينه كه يك يا 2تا مرحله خوب به همين بازي هواپيماهه اضافه كنم و تبديلش كنم به يه بازي توپ.

هركي پايه باشه، ما كمك ميكنم، دليل نيست كه زبان من از شما بهتره، شما بري كنار و من كار كنم، باهم.

LordSuperBoys

کاربر سایت
Aug 8, 2007
375
نام
حسام
aga inam nahveye film gozashtan
shoma az oon baghal sevmin menu Event haro baz koni
va adrese yek film ba formate AVI ro bedy
bad oon OBjekt ro too yek room khali bezar
mazerat bekhtere finglish
نوشته شده توسط ArashFisher
میشه بگی دقیقا باید فایل فیلم رو تو کجا کپی کنم؟
مرسی

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
يه گشتي تو سايت Game MAker داشتم ميزدم سر صبحي، گفتم ببينم بازيهاي 3بعديش در چه حديه ... بابا كف كردم! در حد بازيهاي 3بعدي سالهاي DooM هستش ولي همينم بيش از انتظار من بود!
چند نمونه رو ببينين
1 2 3 4

اميد خوبي ميده به آدم.

يه نكته ديگه،
جديدا ميشه بازيهاتون رو به صورت آنلاين بازي كنين يعني بازيهايي كه تو GameMaker ساختين رو توي Browser ببينين!
مثلا برين تو اين لينك و روي Play Now كليك كنين.
البته اين امكان رو Multimedia Fusion 2 كه رقيب Game Maker هست رو قبلا داشته ولي اينا هم الان دارنش.

هيچكدومو نگرفتين اينو بگيرين:

شبيه اون دموي معروف PS3 هستش كه بلاك ها ميريزن پايين.
من يادم بود كه 3بعديه Game Maker يه چيزايي داشت ولي الان پروژه هايي كه 3بعدي هستش تو سايتش زياد شده!

خجالت كشيدم از خودم.

آخرین ویرایش:

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
براي اينكه با Game Maker بيشتر آشنا بشين، آخرين بازي اي كه كتاب آموزشيه اين نرم افزار ساختش رو ياد ميده رو براتون آپلود كردم كه يه تستي بزنين، اونم از نوع 84ش.

كنترل:
با كليد هاي جهت ميپره اينور اونور، وقتي شمشير رو بگيرين، مقبره تاريك ميشه و هرچقدر SPACE رو نگه دارين صفحه روشن ميشه و در همون حين از امتيازتون كم ميشه، اگه اون سوسك هاي طلايي رو بگيرين و كليد Shift رو بزنين، موميايي ها براي 3ثانيه آبي ميشن و در واقع اگه برين تو شيكمشون، ميميرن.

نكته اصلي اي كه اين بازي داره، هوش مصنوعيشه، اگه بازي رو تست كنين و يكم با موميايي هاش ور برين و هوششون رو ببينين، ميام در مورد هوششون توضيح ميدم براتون.

نكته: وقتي به موميايي نزديك ميشين، به تغيير رنگي كه ميكنه و رفتاري كه از خودش نشون ميده دقت كنين.

البته اين "بازي" نيست و مرحله اي كه توش هست براي تست قابليت هاي بازيه، پس انتظار بازي كردن Mirror's Edge نداشته باشين!

در هر موردش سوالي داشتين بگين كه تاپيك جون بگيره.

لينك دانلوپ

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
سلام.
من فعلا رو ساختم:
http://www.speedyshare.com/710368837.html
14 مگ هست. یک آدمه (جنسیتش رو نمیدونم چون اسپرایتهایی که پیدا کردم سر نداشت :D) که با زدن دکمه های الفبا روی کیبورد میتونید استیل بدنش رو تغییر بدید و اگر موفق شدید، برقصونیدش.
چهارتا مکان هست با چهارتا موسیقی، چپ و راست رو بزنید تا مکان تغییر کنه.

maTee

کاربر سایت
May 17, 2008
26
1.ایا با موتور gamemaker میشه تا اندازه locorocoو PATAPON از نظر گرافیک و برنامه نویسی بازی ساخت.
2.یک سوال خنده دار...
ایا بازیهایرو که با game maker ساختیم رو میشه برای کنسولها پورت کرد (متل بازیهای ارکید ps3 و xbox360

Noirique

کاربر سایت
Jan 17, 2009
3,179
نام
امیرحسین
1.ایا با موتور gamemaker میشه تا اندازه locorocoو PATAPON از نظر گرافیک و برنامه نویسی بازی ساخت.
2.یک سوال خنده دار...
ایا بازیهایرو که با game maker ساختیم رو میشه برای کنسولها پورت کرد (متل بازیهای ارکید ps3 و xbox360
جواب ایشون رو هم بدید + جواب سئوال من
بهترین بازی از نظر فیزیک و گرافیک که با Game Maker ساخته شده چیه ؟

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
جواب ایشون رو هم بدید + جواب سئوال من
بهترین بازی از نظر فیزیک و گرافیک که با Game Maker ساخته شده چیه ؟
با اجازه اساتید:

اول همونطور که خواستین جوابهای دوستمون رو میدم:

1- از نظر برنامه نویسی که حتما میشه ولی یه سری از فیزیک های Locoroco رو شک دارم بشه به راحتی پیاده کرد با Game Maker. ولی بازی ریتمی مثله Patapon مشکلی نداره. این برنامه ضعیف نیست اون صورت که فکر میکنین.

2- نه دوست من. ولی بازیهاش رو مثله فایل flash میشه رو اینترنت گذاشت. به سایتشون یه سری بزنین.

جواب سوال شما:
والله به دلیل اینکه من رفتم رو یه Platformه دیگه, زیاد درگیر اخبارش نیستم. یه سری به سایتشون بزنین, دسته بندی گرافیک داره.

rsoft

کاربر سایت
Sep 14, 2007
1,008
نام
reza
سلام بر کلیه ی اساتید.واقعا دسستتون درد نکنه.منم توسنتم یک بازی درپیتی بسازم با کمک شما دوستان.
1سوال داشتم.چطوری میشه یک کاری کرد که مثلا وقتی یک سوسک رو خوردیم یک ملخ ظاهر بشه؟؟و چطوری میشه به بازی مرحله اضافه کرد یا اصلا بازی رو تموم کرد؟؟
این لینک آموزش ساخت بازی GTA2 خراب بود.اگر میشه تو یک جایی مثل rapidshare آپلود کنید.
خیلی ممنون از کلیه ی دوستان

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
سلام بر کلیه ی اساتید.واقعا دسستتون درد نکنه.منم توسنتم یک بازی درپیتی بسازم با کمک شما دوستان.
1سوال داشتم.چطوری میشه یک کاری کرد که مثلا وقتی یک سوسک رو خوردیم یک ملخ ظاهر بشه؟؟و چطوری میشه به بازی مرحله اضافه کرد یا اصلا بازی رو تموم کرد؟؟
این لینک آموزش ساخت بازی GTA2 خراب بود.اگر میشه تو یک جایی مثل rapidshare آپلود کنید.
خیلی ممنون از کلیه ی دوستان
از اعمالات Destroy Instance و Create Instance استفاده کنید.
باید یک اتاق جدید به بازی اضافه کنید.
بازی رو تموم کرد؟ بستگی به بازیتون داره.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر