راهی برای نجات PC Gaming؟

همونطور که میدونید توی این چند سال اخیر فروش بازیهای PC خیلی اُفت داشته و این باعث نگرانی خیلی از دوستداران PC Gaming شده. حتی سازندگانی که فقط برای PC گیم میساختن الان دارن کم کم برای کنسولها هم گیم میسازن. قبل از اینکه طرفداران کنسول بیان اینجا وشروع کنن به کـُرکـُری خوندن، این دو سه خط رو هم بخونن بد نیست:

این فروش کم و این رو آوردن به کنسولها به خاطر بهتر بودنِ کنسولها نیست، بلکه به خاطر سرقت نرم افزاری گیمهای کامپیوتر (PC game piracy) ـــه که داره شدیداً به این صنعت لطمه وارد میکنه. میدونید که توی خیلی از کشورهای دیگه به این صورت نیست که کنسول رو به راحتی دستکاری کنن و بازیهای کپی توش بذارن، یعنی میخوام بگم توی اکثر کشورها ملت حتی اگه بخوان هم نمیتونن بازیهای کپی بازی کنن بنابراین همه میرن بازی اُریجینال میخرن و به همین خاطر سرقت نرم افزاری زیاد به کنسولها لطمه نمیزنه. این در حالیه که هر کسی که PC داشته باشه میتونه با دانلود کردن کرک به سادگی بازی ای رو که نـخریده بازی کنه.

این داستان باعث شده که خیلی از شرکتهای سازنده ی گیمهای PC، گیمهاشون رو هم برای PC و هم برای کنسولها بدن بیرون و این قضیه باعث شده کیفیت گیمها بیاد پایین (کنسولیزه شدنِ بازیها :(). ببینید خودِ Epic اخیراً درباره ی اشکالاتی که طرفداران سری Unreal Tournament به بازی UT3 وارد میکردن، چی گفته:

Epic Games feels that one of the biggest issues with the recently released Unreal Tournament 3 is that due to the inclusion of console-friendly features (necessary for the title's PlayStation 3 version), the game lacks a lot of necessary polish

منبع: اینجا

این چیزیه که دو تا افراد خودِ Epic Games توی GDC 2008 درباره ی UT3 گفته بودن! میدونید که UT جزو گیمهای مهم PC به شمار میاد و این در حالیه که UT3 توی هفته های اول فروشی کمتر از 100,000 کپی داشته.

کریس تیلور (Chris Taylor) که رئیس Gas Powered Games و طراح Dungeon Siege و Supreme Commander هست، اخیراً توی Game Developers' Conference 2008 در این ارتباط صحبتهایی کرده و در توجیه اینکه گیم استراتژی خودشون (Supreme Commander) رو برای XBox 360 هم میدن، اینطور میگه که ما این تصمیم مناسبی به نظر میاد که گیم خودتون رو برای پلترفُرمی بدید که Pirate خور نمیشه!

این یعنی اینکه خود PC بازها هستن که دارن این بلا رو سر گیمهای محبوبشون میارن و باعث میشن سازنده ها به کنسولها هم فکر کنند :(

Chris Taylor توی قسمت دیگه ای از صحبتهاش میگه راه نجات PC Gaming از این وضعیتی که الان بهش دچار شده اینه که همه ی شرکتها رو بیارن به کنترل کپی نبودنِ گیمها از طریق آنلاین و یا وصل شدنِ بازیکنها به ســِرور اصلی بازی (مثل MMO ها). به این ترتیب میتونیم اوضاع اقتصادی این صنعت رو بهتر کنیم و حتی گیمها رو با قیمت پایینتری عرضه کنیم! ما دیگه توانایی این رو نداریم که بازی بسازیم و مجانی در اختیار همه قرار بدیم!

Chris Taylor:
PC gaming isn't dead. PC gaming – the old model – probably is. Secure PC gaming is the future – it's going to thrive and we've all got to get on that

حالا نظرتون درباره ی این قضیه چیه؟ ما توی ایران تقریباً چیزی به اسم گیم اُریجینال نداریم و ماشالا همه یه پا Pirate هستیم :biggrin1: اگه یه روزی واقعاً همه ی شرکتها این قضیه رو پیاده کنن و گیمهاشون رو جوری بسازن که کـِرک کردن اونها معنی نداشته باشه، چند نفر از کسایی که الان اینجا PC بازی میکنن باز هم به PC وفادار میمونن؟ شاید اون موقع معلوم بشه که چه کسی واقعاً PC Gaming رو دوست داره و ارزش گیمهاش رو میدونه، و چه کسی به گیمها فقط به عنوان یه دیسک 1000 تومنی نیگا میکنه که میگیریش و یه ساعت بازی میکنی و میندازیش کنار!

آخرین ویرایش:

veryhigh

کاربر سایت
Jan 8, 2009
3,989
نام
احمد
اول سلام....

اتفاقا اوضاع pc جدیدا خیلی خوب شده اگه به چند سال قبل برید میبینید که همه بازیها واسه کنسولها بود و واسه pc تا به حال مثل امروزه بازی نیومده....

کی گفته شرکتی که بازیشو واسه کامپیوتر بده بیرون هیچ سودی نمیکنه خوب اگه اینجوریه وقتی crysis اومد اگه شرکت هیچ سودی نکرد کسی روی مغزشون پاتیناژ رفته بود که crysis warhead هم عرضه کردن...
در مورد gears of war 2 سیاست داشتن میخواستن فروش xb360 بالا بره نه اینکه هر کی کامپیوتر داشت صبر کنه بعد 7،6 بخره...

بازی هم هست که قرار بوده واسه کامپیوتر بیاد بعد یهو واسه کنسولها هم اومد مثل farcry2

در ضمن pc همچین کم بازی اختصاصی نداره که...((اکثر بازیهای استراتژیک جزو اختصاصی های pc هست))

Stinking Area

کاربر سایت
Apr 29, 2009
20
آخه موضوع اينجاست كه PC باز واقعي اصلا سراغ بازيهايي از قبيل RE5 يا GOW نميره. اگه يكي بخواد مبناش اون بازيها باشه آره PC Gaming در خطره ولي بازيهاي مختص PC هيچ وقت بازارشون كساد نميشه. در واقع كسي كه از RE5 خوشش مياد PC Gamer واقعي نيست.

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
چند سال هست که هی میان همین رو میگن.
اگر جواب بدید کم کم سر و کله بقیه pr0 های Auto-Aim هم پیدا میشه و از نوآوری های اعجاب انگیز دنده جنگی و وجود اره برقی زیر اسلحه و المان های RPG بسیار قوی MassEffect (و البته صحنه های جذابش:eek:) و وجود اینترنت در بازی GTA IV :D صحبت می کنند. اون وقت باید چند صفحه ای توضیحات بدید.

TOP Game

کاربر سایت
Feb 4, 2008
2,332
نام
Mohamad®eza
کی گفته شرکتی که بازیشو واسه کامپیوتر بده بیرون هیچ سودی نمیکنه
یعنی میخواین بگین سودی که شرکت ها از بازیهای PC میکنند بسیار بیشتر از سودی هست که تو بازیهای کنسولی میشه؟!:eek:
به حق چیزای نشنیده!
خوب اگه اینطوری بود الان خیلی از بازیها با تاخیر واسه PC عرضه نمیشدند.
نمونش هم همین GTA4 که اول واسه کنسول اومد تا یه سود خوبی نصیب راک استار بشه بعدم که سودش رو کرد واسه PC بازی رو پورت کرد که یه سود ناچیزی نصیبش بشه.
گر چه امروزه ساختن بازی واسه PC مساوی با رایگان عرضه کردن بازی
خوب اگه اینجوریه وقتی crysis اومد اگه شرکت هیچ سودی نکرد کسی روی مغزشون پاتیناژ رفته بود که crysis warhead هم عرضه کردن...
خوب اگه اخبار رو دنبال کرده باشی میدونی فروش کرایسیس چقدر بوده و اونها چه انتظاری از فروشش داشتند.
قرار بود نسخه دوم و سوم بازی هم ساخته بشه ولی....
در ضمن pc همچین کم بازی اختصاصی نداره که
شما دیگه دارین زیادی طرفداری PC رو میکنین.
خوب یه جوری میگین که انگار فقط واسه PC بازی انحصاری منتشر میشه و واسه کنسولها نمیشه!
((اکثر بازیهای استراتژیک جزو اختصاصی های pc هست))
من بازی های انحصاری 360 مثل GeOW II یا انحصاری PS3 مثل MGS4 یا GOW رو به 100تای بازیهای استراتژیک PC ترجیح میدم

آخه موضوع اينجاست كه PC باز واقعي اصلا سراغ بازيهايي از قبيل RE5 يا GOW نميره
چه جالب!:laughing: پس با این حساب کسی نباید سراغ اون بازیها بره
در واقع كسي كه از RE5 خوشش مياد PC Gamer واقعي نيست.
یعنی هر کی بگه من RE5 رو دوست دارم PC Gamer واقعي نيست ؟؟؟!!!
بنده چنین نظری رو برای اولین بار تو عمرم از شما میشنوم

Farh@d

کاربر سایت
Jun 5, 2007
8,952
نام
فرهاد
گمونم دوست عزیز شما باید دیگه اسم تایپیک رو عوض کنی چون الان مثل قبل نیست و بازیهای خوبی داره برای PC میاد ;) باید بنویسیم نجات کنسولها از دست PC :biggrin1:

veryhigh

کاربر سایت
Jan 8, 2009
3,989
نام
احمد
یعنی میخواین بگین سودی که شرکت ها از بازیهای PC میکنند بسیار بیشتر از سودی هست که تو بازیهای کنسولی میشه؟!:eek:
به حق چیزای نشنیده!
خوب اگه اینطوری بود الان خیلی از بازیها با تاخیر واسه PC عرضه نمیشدند.
نمونش هم همین GTA4 که اول واسه کنسول اومد تا یه سود خوبی نصیب راک استار بشه بعدم که سودش رو کرد واسه PC بازی رو پورت کرد که یه سود ناچیزی نصیبش بشه.

گر چه امروزه ساختن بازی واسه PC مساوی با رایگان عرضه کردن بازی

خوب یه جوری میگین که انگار فقط واسه PC بازی انحصاری منتشر میشه و واسه کنسولها نمیشه!

من بازی های انحصاری 360 مثل GeOW II یا انحصاری PS3 مثل MGS4 یا GOW رو به 100تای بازیهای استراتژیک PC ترجیح میدم

اولا من کی گفتم سوده بازیهای pc از کنسولها بیشتره چرا حرف تو دهنه من میزاری...
انقدر هم نگو عرضه با تاخیر همون gears of war اگه واسه کنسول شاخ بود واسه pc هیچ وقت شاخ نبوده((حالا بن میشم:cheesygri))
در مورد gta خوب دیرتر بیاد در کل عرضه که میشه اگه عرضه نمیشد یه چیزی...

نوشته قرمز اول رو به هیچ کس نگو....

من طرفداری از pc نمیکنم شما بیش از حد تو سر pc میزنید...

ببین اون نظر تو و قابل احترام اما همه که مثل تو نیستن ،خوده من یه company of heroes رو با 10 از بازیهایی که گفتی عوض نمیکنم ((حتی اگه از اون بازیها خشم اومده باشه))

Sha7ab

کاربر سایت
Dec 2, 2006
992
نام
شهاب
منم یه تار موی دیابلو نمیدم چهل تا دنده ی جنگ بگیرم .
عزیزم اینا همش سلیقه ایه که تو کدوم بازی رو دوست داری کدومو دوست نداری و این منطقی نیست که چون تو فلان بازیو دوست داری اون کنسول هم بهتره ! اگه میخوای جواب بدی منطقی جواب بده .

The Jackal

کاربر سایت
Nov 29, 2008
425
نام
امير
الان پلتفورم PC هیچ سودی برای شرکت ها ندارن و نخواهند داشت....
یه مثال ساده:
الان سالانه خیلیا هستن که WoW رو اورجینال میخرن و حاضرن ماهیانه 15 دلار بپردازن تا توی سرور اصلی بلیز بازی کنن!
خوب پس اگه اینا سود نمیکنن برای چی برا PC بازی میسازن؟
یه بازی یا واسه PC ساخته نمیشه یا اگه هم ساخته بشه با تاخیر واسه PC عرضه میشه.
البته اینا اصولا برای بازی های مولتی پلتفرم ـه شاد هست!
مثلا همین مایکروسافت نسخه اول GeOW رو با یک سال تاخیر واسه PC عرضه کرد بعد موقع نسخه دوم شد گفت دیگه نسخه ای واسه PC عرضه نخواهد شد.
وای وای چقدر بد شد...حالا ما بدون گاو چه کنیم؟
اتفاقا اوضاع pc جدیدا خیلی خوب شده اگه به چند سال قبل برید میبینید که همه بازیها واسه کنسولها بود و واسه pc تا به حال مثل امروزه بازی نیومده....
والا من خودم اکثر این بازیها رو نمیتونم تحمل کنم!
شما هم دارید طرفداری کنثول میکنی!
اون گیم هایی که برای کنثول انحصاری زده میشه از ظر پی سی گیمر بازی محسوب نمیشه!

Aʍir Rәzʌ

کاربر سایت
May 12, 2008
4,749
شما هم دارید طرفداری کنثول میکنی!
اون گیم هایی که برای کنثول انحصاری زده میشه از ظر پی سی گیمر بازی محسوب نمیشه!
اولا که کنسول ... :-":-":-":-":-":-"
دوما کدوم بازی های اکسکلوسیو کنسول ها بد بوده که pc گیمر ها گیم محسوبش نکنن ؟ MGS 4 یا GeoW 1&2 ؟ بحث های منطقی بکنین نه اینکه رو هوا یه چیزی بگین ... :mad:

Robin Hood

کاربر سایت
Feb 14, 2008
3,218
نام
امید
درود

اول بگم که لطف کنید اسم MGS4 رو همراه بازی دیگری نیارید.

والا من PC رو به کنسول ترجیح میدم (البته همیشه کنسول رو در کنار PC داشتم )
بهترین بازیهای عمرم هم بازیهای RTS و RPG پی سی ـه.

از تک تک جملات این کنثول بازا لذت میبرم!
25r30wi.gif

:D

R-teen

کاربر سایت
Oct 28, 2007
268
نام
آرتین
دیگه انتظار داشتی این بازیها هم واسه PC ساخته نشه؟

خب همین بازی ها هستن که PC رو PC می کنن نه یک بازی ای مثل GeOW که پس از این که تموم شد بره تو کمد! :smile:

بنده چنین نظری رو از برای اولین بار از شما میشنوم.
یه بازی یا واسه PC ساخته نمیشه یا اگه هم ساخته بشه با تاخیر واسه PC عرضه میشه.
مثلا همین مایکروسافت نسخه اول GeOW رو با یک سال تاخیر واسه PC عرضه کرد بعد موقع نسخه دوم شد گفت دیگه نسخه ای واسه PC عرضه نخواهد شد.

میبینید. چقدر مایکروسافت به فکر PC هست. البته به مایکروسافت هم حق میدم سودی براش نداره واسه چی بازی رو واسه PC عرضه کنه؟
من اگر به امید اومدن یک همچین بازی هایی بودم می رفتم کنسول می خریدم. من برام اصلاً بود و نبود GeOW فرقی نداره چه برسه به این که برای دیر اومدنش صبر کنم. بر فرض هم که خیلی عاشق این بازی باشم پس از اومدنش (حالا با تاخیر) می تونم بازیش کنم، ولی آیا با اون کنترلر کنسول میشه هیچ وقت معنی بازی های FPS و Strategy رو فهمید؟

این XBOX به جز GeOW دیگه بازی انحصاری نداره؟ :biggrin1:

Stinking Area

کاربر سایت
Apr 29, 2009
20
چه جالب! پس با این حساب کسی نباید سراغ اون بازیها بره
همونطور كه گفتم يه PC Gamer واقعي اصلا از اين مدل بازيها خوشش نمياد.
یعنی هر کی بگه من RE5 رو دوست دارم PC Gamer واقعي نيست ؟؟؟!!!
بنده چنین نظری رو برای اولین بار تو عمرم از شما میشنوم
نه نيست!هر كس كه هر بازي با PC بازي كنه رو نميگن PC Gamer. اگه اينم نشنيدي حالا بشنو!
پس من به شما پيشنهاد ميكنم پولتون رو براي خريد سيستم قوي براي اجراي اين بازيها هدر نديد و بريد كنسول بگيريد!
======
اين رو هم ميگم اگه باز نشنيديد!
PC Gamer كسيه كه اصلا از بازيهاي كنسولي خوشش نمياد و مفتي هم بهش بدن بازي نميكنه.

آخرین ویرایش:

Sha7ab

کاربر سایت
Dec 2, 2006
992
نام
شهاب
باز بگین شرکت ها واسه PC بازی کم میزنن .

EA released more PC games than anything else last year
اینم متن خبر
pc.jpg

EA showed it released more games for PC than for any other platform last year, with 360 leading the company’s focus for console hardware.

Releases for fiscal 2009, ending March this year:

* PC: 32
* Xbox 360: 26 games
* PS3: 23 games
* DS: 22
* Wii: 21
* PS2: 14 games
* PSP: 8
* Xbox: 1

Good for you, PC. You’re going to be “the largest gaming platform in the world,” don’t you know
.

آخرین ویرایش:

The Jackal

کاربر سایت
Nov 29, 2008
425
نام
امير
اولا که کنسول ...
میگم کنثول که از آلرژیم کم شه :D
دوما کدوم بازی های اکسکلوسیو کنسول ها بد بوده که pc گیمر ها گیم محسوبش نکنن ؟ MGS 4 یا GeoW 1&2 ؟ بحث های منطقی بکنین نه اینکه رو هوا یه چیزی بگین ... :mad:
خیلی گیما:
BS-Geow-UT-Halo و از این جور خزعبلات :D
بازم بگم؟ /:)
هر سی سلیقه ای داره!
شما هم با منثول شاد باشین!:|
نه نيست!هر كس كه هر بازي با PC بازي كنه رو نميگن PC Gamer. اگه اينم نشنيدي حالا بشنو!
Quoted For Truth :thumbsup:
باز بگین شرکت ها واسه PC بازی کم میزنن .
نگفتیم کم میزنن!گفتیم گند میزنن!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر