تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

-AzAzEl-

کاربر سایت
Jun 1, 2016
20
سلام دوستان وقتتون بخیر
من یه سیستم به مشخصات زیر دارم که به مشکل خورده و وقتی روشنش میکنم چراغ DRAM روی ایزی دیباگ مادربرد روشن میشه و سیستم بالا نمیاد. رم هارو جا ب جا کردم و تاثیری نداشت.
به یه تعمیرکار هم نشون دادم گفتن که چیپ جنوبی مادربرد آسیب دیده
مشخصات:
Motherboard msi b360 bazooka
Cpu i3 9100
Ram 2x8gb tfroce 2666
Gpu 1650 super
Power green bronze

به نظرتون مادربرد قابل تعمیر هست؟یا به فکر تعویض باشم؟

zilyzal

کاربر سایت
Feb 10, 2017
3,086
سیستم من جدیدا مشکل خورده هر بازی اجرا میکنم (بحز بازیای خیلی سبک) سی پی یو توی تسک منیجر میره روی 100 درصد اگه بازیو نبندم سیستم هنگ میکنه کلا صفحه میره تا ریستارت کنم
روی بازی هایی که قبلا مشکلی نداشت هم همینطور شده مشکلش از چیه میشه درستش کرد یا هزینه برداره؟ چون خیلی برام مهم نیست اگه هزینه زیادی داره ترجیح میدم درستش نکنم

Iman Shadow

کاربر سایت
Apr 5, 2022
86
دوستان من یه مشکلی دارم که نمیدونم سخت افزاریه یا نرم افزاری.

من قبلا فقط سیستم با اینتل می بستم امسال به دلیل گرونی کارت گرافیک و اینا مجبور شدم یه سیستم با AMD جور کنم تا بعد اگه لازمم شد کارت گرافیک هم روش بذارم.

مشخصات سیستم اینه:
Capture.PNG

مشکلی که هست این ارور هستش:
Capture 2.JPG

این ارور تا حالا سر این بازیها اومده: Mortal Kombat 11, Gta V, Dead Cells The Queen and the Sea, God Of War PC و امولاتورهای Yuzu و Rpcs3
ولی با امولاتورهای PS1 و PS2 تا حالا مشکلی نداشتم, بالای 20-30 ساعت هم امتحان کردم.

هیچ اورکلاکی هم صورت نگرفته جز پروفایل XMP رم که اونم بردم رو دیفالت باز ارور اومد و بازیها کرش کردن.

هر تستی هم که وجود داشته رو سیستم انجام دادم. با AIDA64 Extreme تست پایداری هم گرفتم و دمای پردازنده در حالت فول لود از 76 بالاتر نرفت. چند نسخه مختلف درایور گرافیک رو هم امتحان کردم. دو بار کامل ویندوز رو پاک کردم و دوباره از اول نصب کردم. درایورهای چیپست و کارت صدا روهم از سایت اصلی گرفتم. برای اطمینان دو نسخه متفاوت ویندوز 10 رو هم امتحان کردم. فایل های ریجیستری سیستم رو تو cmd چک کردم. با یکم تحقیق تو سایت Adobe به TdrDelay رسیدم, مقدار اونم افزایش دادم ولی مشکل حل نشد که نشد!

الآن دارم به این نتیجه میرسم که شاید مشکل سخت افزاری باشه, ولی اگه مشکل سخت افزاری باشه چرا سیستم ریستارت نمیشه و فقط از برنامه میاد بیرون, و چرا تو تست های گرافیک کرش نمیکنه ؟! و اگه مشکل نرم افزاریه چرا تو تست ها با نهایت مصرف قطعات هیچ اروری نمیده ؟

من هدفم از اسمبل این قطعات گیم نبوده ولی این ارور خیلی داره اذیت میکنه. دو سه سال قبل هم یه سیستم دانشجویی برای پسر داییم جمع کردم مدام یه ارور میومد که درایور گرافیک amd نصب نشده! با اینکه نه گرافیک amd بود و نه پردازنده. کلا ناف این شرکت رو با bug بستن.

• Like
Reactions: Arash-S212

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
دوستان من یه مشکلی دارم که نمیدونم سخت افزاریه یا نرم افزاری.

من قبلا فقط سیستم با اینتل می بستم امسال به دلیل گرونی کارت گرافیک و اینا مجبور شدم یه سیستم با AMD جور کنم تا بعد اگه لازمم شد کارت گرافیک هم روش بذارم.

مشخصات سیستم اینه:
View attachment 254725

مشکلی که هست این ارور هستش:
View attachment 254726

این ارور تا حالا سر این بازیها اومده: Mortal Kombat 11, Gta V, Dead Cells The Queen and the Sea, God Of War PC و امولاتورهای Yuzu و Rpcs3
ولی با امولاتورهای PS1 و PS2 تا حالا مشکلی نداشتم, بالای 20-30 ساعت هم امتحان کردم.

هیچ اورکلاکی هم صورت نگرفته جز پروفایل XMP رم که اونم بردم رو دیفالت باز ارور اومد و بازیها کرش کردن.

هر تستی هم که وجود داشته رو سیستم انجام دادم. با AIDA64 Extreme تست پایداری هم گرفتم و دمای پردازنده در حالت فول لود از 76 بالاتر نرفت. چند نسخه مختلف درایور گرافیک رو هم امتحان کردم. دو بار کامل ویندوز رو پاک کردم و دوباره از اول نصب کردم. درایورهای چیپست و کارت صدا روهم از سایت اصلی گرفتم. برای اطمینان دو نسخه متفاوت ویندوز 10 رو هم امتحان کردم. فایل های ریجیستری سیستم رو تو cmd چک کردم. با یکم تحقیق تو سایت Adobe به TdrDelay رسیدم, مقدار اونم افزایش دادم ولی مشکل حل نشد که نشد!

الآن دارم به این نتیجه میرسم که شاید مشکل سخت افزاری باشه, ولی اگه مشکل سخت افزاری باشه چرا سیستم ریستارت نمیشه و فقط از برنامه میاد بیرون, و چرا تو تست های گرافیک کرش نمیکنه ؟! و اگه مشکل نرم افزاریه چرا تو تست ها با نهایت مصرف قطعات هیچ اروری نمیده ؟

من هدفم از اسمبل این قطعات گیم نبوده ولی این ارور خیلی داره اذیت میکنه. دو سه سال قبل هم یه سیستم دانشجویی برای پسر داییم جمع کردم مدام یه ارور میومد که درایور گرافیک amd نصب نشده! با اینکه نه گرافیک amd بود و نه پردازنده. کلا ناف این شرکت رو با bug بستن.

این پیام در واقع بخش باگ ریپورتر پکیج درایوری AMD هست و علت اصلی رخ دادن مشکلات شما رو نشون نمیده.
اما بنظر مشکل شما فقط درایوری و نرم افزاری هست و هیچ دلیلی که بشه بر اساسش مشکل سخت افزاری رو ردیابی کرده فعلا وجود نداره. ویندوز رو از اول نصب کنید و برای نصب درایور گرافیکی در دفعات آینده هم از DDU استفاده کنید.

Iman Shadow

کاربر سایت
Apr 5, 2022
86
این پیام در واقع بخش باگ ریپورتر پکیج درایوری AMD هست و علت اصلی رخ دادن مشکلات شما رو نشون نمیده.
اما بنظر مشکل شما فقط درایوری و نرم افزاری هست و هیچ دلیلی که بشه بر اساسش مشکل سخت افزاری رو ردیابی کرده فعلا وجود نداره. ویندوز رو از اول نصب کنید و برای نصب درایور گرافیکی در دفعات آینده هم از DDU استفاده کنید.
با استفاده از این برنامه هم مشکل حل نشد و دوباره error اومد

ویندوز رو از روی یک نسخه معتبر و دستکاری نشده از اول روی درایو فرمت شده نصب کنید.
ویندوز رو از سایت مایکروسافت هم گرفتم باز مشکل پابرجا بود تا اینکه تو رددیت یه نفر گفت باید بایوس مادربرد رو به آخرین نسخه آپدیت کنی. آپدیت کردم و باگ برطرف شد خدارو شکر.

• Like
Reactions: Arash-S212

agh515

کاربر سایت
Sep 7, 2010
589
نام
امیر
سلام دوستان
من یه کارت گرافیک 1030 ایسوس مدل بدون فن گرفتم فقط برای کارهای روزمره
تنها کار سنگینی که باهاش می کنم باز dota 2 هست
دمای کارت تا 80 میره و تقریبا همونجا وایمیسته
طبیعیه براش؟ خرابش نمی کنه به مرور زمان؟
یه فن بزارم روش میشه؟

Changed_Man 50

کاربر سایت
Jul 6, 2016
4,414
دوستان برای سلامت باتری لپتاپ توصیه خاصی دارید؟ من فقط سه چهار ماه ازش استفاده کردم الان یازده درصد سلامتش کم شده! خیلیه بنظرم...
همیشه حواسم هست که به صفر نرسه و روی 100 هم هیچوقت نمیمونه، نمیدونم دیگه چیکار باید میکردم

👇👇
ویرایش: خب من خودم قضیه رو چک کردم گفتم توضیح بدم شاید بدرد کس دیگه ام خورد، من تجربه قبلیم بیشتر باتری های موبایل بود که خیلی بهتر سلامتشون میمونه و تا سه چهار سال نیازی به تعویض ندارن. اما باتری های لپتاپ طبق نموداری که تو سایت ایسوس دیدم طبیعی هست که بعد از شش ماه سلامتشون به 85-90 درصد برسه، حالا من سیستمم رو دقیقا پنج و نیم ماه استفاده کردم و سلامتش تازه رسیده به 88% که خوب هست.
فکر میکنم تنها موردی که وضعیت بهتری داره لپتاپ های اپل هست که عموما بعد از یکسال به حدود 90-95 درصد میرسه، البته اونم شاید صرفا دلیلش این باشه که استفاده گیمینگ ازشون صورت نمیگیره (یعنی پردازش سنگین در حالی که پلاگ این هست).

در مورد کاربری هم گفته باتری فیکه باید بگم که بهتره رو هوا و بدون اطلاع از جزییات راجع به چیزی نظر نپرونیم، شاید کسی سواد کافی نداشته باشه و باور کنه...

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: hitman68

hosein me

کاربر سایت
Jan 21, 2010
8,946
نام
حسین
دوستان برای سلامت باتری لپتاپ توصیه خاصی دارید؟ من فقط سه چهار ماه ازش استفاده کردم الان یازده درصد سلامتش کم شده! خیلیه بنظرم...
همیشه حواسم هست که به صفر نرسه و روی 100 هم هیچوقت نمیمونه، نمیدونم دیگه چیکار باید میکردم
سلام متاسفانه باطریتون عوض کردن و فیکه

TEK ZXEN

کاربر سایت
May 2, 2019
335
سلام دوستان امروز داشتم بازی میکردم که سیستم شروع کرد به ریستارت شدن و این صفحه میاد. مشکل چیه از پاور هست بنظرتون؟
بایوس رو تا حالا دستکاری کردی ؟ مشخصات سیستم و پاورت چیه. چیزی که من دارم میبینم مشکل از پاورته

• Like
Reactions: hollywoodtravolta

hollywoodtravolta

کاربر سایت
Nov 8, 2021
32
بایوس رو تا حالا دستکاری کردی ؟ مشخصات سیستم و پاورت چیه. چیزی که من دارم میبینم مشکل از پاورته
سلام نه اصلا بایوس رو دست نزدم. مادربرد h110 plus- cpu i5 6400-ram 16g- گرافیک ۳۰۶۰ti- پاور ۶۵۰ وات گرین. پاور رو ۶ ماه هست خریدم گارانتی داره میتونم بدم گارانتی

TEK ZXEN

کاربر سایت
May 2, 2019
335
سلام نه اصلا بایوس رو دست نزدم. مادربرد h110 plus- cpu i5 6400-ram 16g- گرافیک ۳۰۶۰ti- پاور ۶۵۰ وات گرین. پاور رو ۶ ماه هست خریدم گارانتی داره میتونم بدم گارانتی
علیک سلام. مشکل از پاورته. مادربرد ایسوس کلا از قابلیت Anti-Surge بهره میبرن که اگر ولتاژ قطعات کم یا زیاد بشه به صورت اتوماتیک ریست میکنه. یه مادربرد داشتم همینطوری بود. باید با یه پاور دیگه تست بکنید.

• Like

hollywoodtravolta

کاربر سایت
Nov 8, 2021
32
علیک سلام. مشکل از پاورته. مادربرد ایسوس کلا از قابلیت Anti-Surge بهره میبرن که اگر ولتاژ قطعات کم یا زیاد بشه به صورت اتوماتیک ریست میکنه. یه مادربرد داشتم همینطوری بود. باید با یه پاور دیگه تست بکنید.
من فقط می‌خوام صد در صد بدونم مشکل از پاوره؟ پاور رو بدم گارانتی

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,917
نام
محمد حسین
سلام دوستان امروز داشتم بازی میکردم که سیستم شروع کرد به ریستارت شدن و این صفحه میاد. مشکل چیه از پاور هست بنظرتون؟
برو تو بایوس مادربورد یه قسمت داره pc health یا power management
اونجا چک کن ببین 3 ولت و 12 ولت رو چند میگیره. اگه با 4-5 درصد اختلاف میگرفت ، مشکلی نیست ولی یه تست قطعاتو بکن ببین سیمها درسته یا نه و اگه پاور دیگه ای هم داری تو دسترس یه چک بکن و اگه همه چیزو اوکی دیدی میاونی surge رو از تو بایوس غیرفعال کنی. یه کمی حساسه. البته راه حل گارانتی هم هست.
اما اگه ولتاژ بایوس اختلافو از 4-5 درصد بیشتر زد. باید با مولتی متر تست بشه ببینی ایراد تو کجاست، اینم ودیو تست مولتی متر

• Like

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر