تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

سلام دوستان . مشکلات بازی کردن با PC تمام شدنی نیست :cheesygri:cheesygri:cheesygri
یه مشکلی جدید کشف کردم :laughing:
وقتی که یه level جدید برای اولین بار لود میشه و قبلا تو cache یا حافظه نبوده و میری تو بازی ، یه دفعه که دوربین رو میچرخونی افت فریم شدید پیش میاد ، انگار که طول میکشه تا اطلاعاتی از قبیل texture و ... داخل مموری کارت گرافیک لود بشه ، ولی روی یک صحنه تکراری وقتی یه بار دیگه دوربین رو میچرخونی دیگه این مشکل نیست .
مثلا تو بازی NFS Shift اول بازی وقتی دوربین رو دور ماشین میچرخونی افت فریم وحشتناکی پیش میاد (به 5 فریم هم میرسه) ، ولی وقتی یه بار اینکارو کردی و دفعه بعد تو همون صحنه دوربین رو میچرخونی ، خیلی روان اجرا میشه .
توی بازیهای COD MW2 , Crysis, NFS Shift , Red Alert 3 تست کردم و تو همش همینجوری بود .
به نظر شما مشکل از درایور گرافیکه یا directx .
اینم مشخصات سیستم :
(CPU : Q6600 (Default Clock
MB : ASUS P5Q Deluxe
RAM : 2x2 Geil 1066 CL6
VGA : Ati radeon 4870
power : 580 Green
Graphic Driver : CCC 10.2 (last update)
DirectX : aug 2009 update
خب این کشف شما مختص به سیستم شما و سیستمهای غیر Optimal و Tuning نشده هست،وگرنه سیستمای قویتر یا بهینه شده-مثل سیستم خودم که نزدیک به سیستم شما هم هست-به هیچ وجه همچیمن مشکلاتی ندارن.

چن تا نکته اینکه:

-فرکانس پیش فرض Q6600 دیگه برای بازیها خیلی کمه،حیف اون مادربرد که گرفتی و تا حالا باهاش پردازنده رو اورکلاک نکردی!

-کارت گرافیکت باید برای رزولوشن های متوسط جوابگو باشه ،اما نه برای رزولوشن مانیتور HD،هیچ ربطی هم به DX نداره.

خب این کشف شما مختص به سیستم شما و سیستمهای غیر Optimal و Tuning نشده هست،وگرنه سیستمای قویتر یا بهینه شده-مثل سیستم خودم که نزدیک به سیستم شما هم هست-به هیچ وجه همچیمن مشکلاتی ندارن.

چن تا نکته اینکه:

-فرکانس پیش فرض Q6600 دیگه برای بازیها خیلی کمه،حیف اون مادربرد که گرفتی و تا حالا باهاش پردازنده رو اورکلاک نکردی!

-کارت گرافیکت باید برای رزولوشن های متوسط جوابگو باشه ،اما نه برای رزولوشن مانیتور HD،هیچ ربطی هم به DX نداره.
فکر نمیکنم CPU کم بیاره ، چون توی سنگین ترین process ها هم CPU Load از 70% بیشتر نمیشه.
CPU رو هم اور کردم بازم همچین مشکلی هست . ربطی به CPU نداره .
در ضمن به دلیل اینکه هنوز این سیستم خنک کننده جدید رو روی سیستم نبستم نمیتونم مدت زمان زیادی CPU رو تو حالت اورکلاک بزارم . میسوزه .

رزولوشین هم 1680X1050 هست .

به نظر بنده که فرکانس رم پایین هست . فکر کنم اگه DDR3 باشه ، این مشکل بر طرف بشه . نظر شما چیه ؟

فکر نمیکنم CPU کم بیاره ، چون توی سنگین ترین process ها هم CPU Load از 70% بیشتر نمیشه.
CPU رو هم اور کردم بازم همچین مشکلی هست . ربطی به CPU نداره .
در ضمن به دلیل اینکه هنوز این سیستم خنک کننده جدید رو روی سیستم نبستم نمیتونم مدت زمان زیادی CPU رو تو حالت اورکلاک بزارم . میسوزه .

رزولوشین هم 1680X1050 هست .

به نظر بنده که فرکانس رم پایین هست . فکر کنم اگه DDR3 باشه ، این مشکل بر طرف بشه . نظر شما چیه ؟
خب CPU که با اورکلاک نمی سوزه!
راجع به رم هم که خب من نمی دونم که رم شما الان با چه عرض باندی کار می کنه،باید تست بشه ،اما DDR3 برای پردازنده های Core 2Quad هیچ افزایش راندمانی نداره و بدرد نمی خوره.

ممکنه از عدم هماهنگی رم با مادربرد یا درست نبودن تنظیماتش هم باشه،هنوز هم روی CPU شک دارم.بهرحال باید تست بشه.

خب CPU که با اورکلاک نمی سوزه!
راجع به رم هم که خب من نمی دونم که رم شما الان با چه عرض باندی کار می کنه،باید تست بشه ،اما DDR3 برای پردازنده های Core 2Quad هیچ افزایش راندمانی نداره و بدرد نمی خوره.

ممکنه از عدم هماهنگی رم با مادربرد یا درست نبودن تنظیماتش هم باشه،هنوز هم روی CPU شک دارم.بهرحال باید تست بشه.
همونطور که شما میگی فرکانس رم خوبه ، من تو محاسبات اشتباه کردم .
فرکانس رم بنده 800Mhz Dual Channel هست که فکر کنم اضافی هم باشه .
فقط یه نکته اینجا میمونه ، اگه اشتباه نکنم PCiE 2.0 X16 پهنای باندی معادل 12800 MB/s داره که با توجه به پهنای باندی که CPU ایجاد میکنه (@1066 = 8528MB/s) از نظر تئوری CPU کم میاره .

آقا من یه چیز دیگه مد نظرم هست. چون نوع تبادل اطلاعات در سری Phenom II بصورت HyperTransport هست و تا اونجا که میدونم پهنای باند حداکثر 16GB/s برای رم و 21.5GB\s برای مابقی سیستم داره .
پولم که نمیرسه برم سراغ i7 :cheesygri .
به نظرت اگه برم سراغ AMD phenom II X4 965 از نظر راندمان با این سیستمی که الان دارم چند درصد فرق میکنه ؟ اصلا ارزش داره یه همچین کاری بکنم یا نه ؟

آخرین ویرایش:
همونطور که شما میگی فرکانس رم خوبه ، من تو محاسبات اشتباه کردم .
فرکانس رم بنده 800Mhz Dual Channel هست که فکر کنم اضافی هم باشه .
فقط یه نکته اینجا میمونه ، اگه اشتباه نکنم PCiE 2.0 X16 پهنای باندی معادل 12800 MB/s داره که با توجه به پهنای باندی که CPU ایجاد میکنه (@1066 = 8528MB/s) از نظر تئوری CPU کم میاره .

آقا من یه چیز دیگه مد نظرم هست. چون نوع تبادل اطلاعات در سری Phenom II بصورت HyperTransport هست و تا اونجا که میدونم پهنای باند حداکثر 16GB/s برای رم و 21.5GB\s برای مابقی سیستم داره .
پولم که نمیرسه برم سراغ i7 :cheesygri .
به نظرت اگه برم سراغ AMD phenom II X4 965 از نظر راندمان با این سیستمی که الان دارم چند درصد فرق میکنه ؟ اصلا ارزش داره یه همچین کاری بکنم یا نه ؟
راستش نصف محاسباتت غلطه!

پهنای باند PCI-Ex 2.0 X16 برابر16 گیگابایت در ثانیه هست که توی تراشه ی P45 از طریق پل شمالی به CPU وصل میشه و بصورت مستقیم با رم و CPU در ارتباط هست:
intel_p45_1.png

اینکه FSB مربوط به CPU کمتر از عرض باند اسلات گرافیک هست که به سرعت گرافیک خیلی مربوط نمی شه،چون در حال حاضر در اکثر اوقات نصف عرض باند کارت گرافیک هم گرفته نمی شه و در ضمن قرار نیست همیشه همه ی گذرگاهها برابر باشن،هر چند که این معماری مانند تراشه ی X58/P55 بهینه نیست.
راجع به Phenom II هم که گفتی درسته که در تئوری عرض باند بیشتری داره،اما در عمل و باری اجرای بازیها یه تراشه ی Q9550 معمولا چیزی در حد Phenom II X4 955 راندمان میده و اون داستان اینجا تاثیری نمیزاره.

در کل مطلب خیلی پیچیده تر و فنی تر از این حرفاست و باید مطالعه کاملی راجع به ساختار مادربرد و طراحی اونا بکنی تا مطلب رو متوجه بشی

اگر بخوای خرید کنی باید مستقیم بری سراغ Core i5 750 ،البته با سیستمی که داری فعلا نیازی نمی بینم.

با سلام

من دو تا سوال داشتم که شاید عجیب به نظر برسه ولی خیلی برام مهمه:

1-مادربرد من ga-ma770-s3 rev 1.0 بود و با اینکه در این 9 ماه سی پی یو های am3 رو ساپورت نمیکرد ولی cpu من که am3 بود روش سوار میشد و البته تو این مدت 3 بار خراب شد تا اینکه این دفعه متوجه این مطلب شدم و به کمک شرکت آواژنگ مادربردم رو با مدل rev 2.0 عوض کردم.
سوال من اینه که چطوری میشه که مادربرد من این cpu رو ساپورت نمیکنه ولی هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده و هیچ راهی اعم از نرم افزاری و سخت افزاری وجود نداره که بشه این موضوع رو فهمید؟!!!

2-حالا من با مشکل تازه ای مواجه شدم که ناپایداری سخت افزار هست البته چند ماه پیش هم این مشکل رو داشتم که با کمک یکی از دوستان (حالا اسمش رو نمیگم که بگید تبلیغ کردی!:دی) مشکلم حل شد و در صفحه قبلی گفتید که احتمال داره از پاور باشه.
باز هم سوال من اینه که چرا وقتی یک قطعه در کامپیوتر مشکل سخت افزاری داره چرا هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده و هیچ راهی وجود نداره که بشه مشکل رو فهمید؟!!!

با سلام

من دو تا سوال داشتم که شاید عجیب به نظر برسه ولی خیلی برام مهمه:

1-مادربرد من ga-ma770-s3 rev 1.0 بود و با اینکه در این 9 ماه سی پی یو های am3 رو ساپورت نمیکرد ولی cpu من که am3 بود روش سوار میشد و البته تو این مدت 3 بار خراب شد تا اینکه این دفعه متوجه این مطلب شدم و به کمک شرکت آواژنگ مادربردم رو با مدل rev 2.0 عوض کردم.
سوال من اینه که چطوری میشه که مادربرد من این cpu رو ساپورت نمیکنه ولی هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده و هیچ راهی اعم از نرم افزاری و سخت افزاری وجود نداره که بشه این موضوع رو فهمید؟!!!

2-حالا من با مشکل تازه ای مواجه شدم که ناپایداری سخت افزار هست البته چند ماه پیش هم این مشکل رو داشتم که با کمک یکی از دوستان (حالا اسمش رو نمیگم که بگید تبلیغ کردی!:دی) مشکلم حل شد و در صفحه قبلی گفتید که احتمال داره از پاور باشه.
باز هم سوال من اینه که چرا وقتی یک قطعه در کامپیوتر مشکل سخت افزاری داره چرا هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده و هیچ راهی وجود نداره که بشه مشکل رو فهمید؟!!!
اول از همه خود شما مقصر هستی که با وجود اطلاع از عدم ساپورت مادربرد،پردازنده ی AM3 روش گذاشتی،
مادربردای AMD از این داستانا زیاد دارن،چون استاندارد تست و تاییدیه گرفتنشون مثل Intel نیست

راجع به مشکلات سازگاری هم متاسفانه ساختار تجهیزات سخت افزاری هنوز به مرحله ی Self Correction نرسیدن و تا این حد نمی تونن مشکلات خودشون رو اتوماتیک پیدا کنن

این کار فعلا به عهده ی تکنسین های سخت افزار و متخصص های مربوطه هست،راه پیدا کردن مشکل رو هم بلدن ،هنوز خود قطعات اینقد شعور ندارن!

این کار فعلا به عهده ی تکنسین های سخت افزار و متخصص های مربوطه هست،راه پیدا کردن مشکل رو هم بلدن ،هنوز خود قطعات اینقد شعور ندارن!

حالا منظور من در سطحی نبود که بخوام بگم خود قطعات باید شعور داشته باشن!:biggrin1:
آخه یک موقع بحث سر مچ بودن قطعات برای کارایی بهتر هست که خب من همچین انتظاری ندارم!
ولی اگه مشکل ناپایدار بودن سیستم من از پاور باشه (مثلا مشکل کمبود توان داشته باشه) خب من از این پاور یا مادربرد انتظار دارم یه جوری به من بدبخت ندا بده که مشکل داره (مثلا بوق بزنه یا در POST یا ویندوز یه اخطاری به من بده) و نمیتونه توان مورد نیاز سیستم رو برآورده کنه تا یک وقت مشکل حاد نشه و به سیستم آسیب جدی نرسه!
حالا به نظر شما این خوبه یا اینکه سیستم به هیچ شکلی مشکل "سخت افزاریش" رو به من انتقال نده تا اینکه به بقیه قطعات آسیب برسه یا اینکه مثل الان من بدبخت هر بازیی رو که میرم به مشکل افت فریم ناگهانی و تیک زدن دچار بشم؟(البته اگه مشکل از پاور باشه)

من اونقدر که توی حلقوم کثیف!:biggrin1: این سیستم ریختم اگه پولم رو خرجش نمیکردم میتونستم یه 360 و wii بگیرم! ولی چه کنم که این موس و کیبورد چیز دیگه ایه!

با سلام خدمت تمام دوستان
یک مشکلی من دارم که نمی دونم حالا بهش می شه گفت مشکل یا نه
یک پاور گرین 585 گرفتم با یک کارت GTX260 در حال حاضر هیچ مشکلی ندارم در حالت معمولی دستگاه کاملا بی صداست اما زمانی که توی بازی می رم و با تمام Config ها بازی را ران می کنم دوره فن این پاور مره بالا و حرارت از پشت کیس می زنه بیرون و زمانی که درجه حرارت را از توی سیستم نگاه می کنم max می رسه به 60 درجه.زمانی که از بازی میام بیرون یک یا دوقیقه بعد سریع صدا ها فن قطع میشه و حرارت هم میاد روی 42 درجه می خواستم بدونم این می تونه مشکل باشه یا نه؟!
ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام.ببخشید اینجا مطرخ میکنم.جای بهتری پیدا نکردم.من مانیتورم lg w2261 هست.میخواستم با hdmi به کیس و کارت گرافیکم وصل کنم...کارت گرافیکم 2 تا slot با نامhdcp داره.چه جوری کابل رو وصل کنم بهش؟؟ تبدیلی وجود داره؟؟

با سلام خدمت تمام دوستان
یک مشکلی من دارم که نمی دونم حالا بهش می شه گفت مشکل یا نه
یک پاور گرین 585 گرفتم با یک کارت GTX260 در حال حاضر هیچ مشکلی ندارم در حالت معمولی دستگاه کاملا بی صداست اما زمانی که توی بازی می رم و با تمام Config ها بازی را ران می کنم دوره فن این پاور مره بالا و حرارت از پشت کیس می زنه بیرون و زمانی که درجه حرارت را از توی سیستم نگاه می کنم max می رسه به 60 درجه.زمانی که از بازی میام بیرون یک یا دوقیقه بعد سریع صدا ها فن قطع میشه و حرارت هم میاد روی 42 درجه می خواستم بدونم این می تونه مشکل باشه یا نه؟!
ممنون میشم راهنماییم کنید

خب این موضوع مشکل محسوب نمی شه و عادیه،
حالا اینکه صدای فن گرافیکت موقع بازی بیش از حد بالا میره یا صدای فن پاور دیگه باید پیدا کنی و با نمایندگی مربوطه تماس بگیری و صدای بالاتر از حد معمول رو گزارش بدی،شاید کمک کردن.

سلام.ببخشید اینجا مطرخ میکنم.جای بهتری پیدا نکردم.من مانیتورم lg w2261 هست.میخواستم با hdmi به کیس و کارت گرافیکم وصل کنم...کارت گرافیکم 2 تا slot با نامhdcp داره.چه جوری کابل رو وصل کنم بهش؟؟ تبدیلی وجود داره؟؟
کارت گرافیک شما دوتا خروجی با قابلیت HDCP داره،
معمولا کارتای گرافیک یا خودشون خروجی مستقیم HDMI دارن یا خروجی DVI دارن که با یه تبدیل DVI-->HDMI میشه خروجی HDMI گرفت،
این تبدیل توی جعبه ی محتویات کارت گرافیک باید باشه،اگر نباشه باید از بیرون تهیه کنی:

HDMI_To_DVI_Adapter.jpg

البته کارتای ATI خودش صدا رو هم مستقیم منتقل میکنه اما در کارتای NVIDIA یه کابل صدا باید از کارت صدا به پورت مخصوص کارت گرافیک وصل کرد تا بشه صدا رو هم از طریق HDMI منتقل کرد.

کمک

سلام
دوستان
من هارد 500 ساموسونگ رو گرفتم
حالا به کمکتون احتیاج دارم
فروشنده برام پارتیشن بندی کرده و پنج تا درایو ساخته
درایو c , d رو هر کدوم 50 گیگ و سه درایو دیگه رو هر کدوم 122 گیگ گذاشته
میخواستم بدونم میشه کاری کرد یه داریو دیگه اضافه کنم تا کلا 6 درایو بشه
c . d هر کدوم 50 گیگ و چهار تا درایو دیگه هر کدوم 100 گیگ
ممنون

سلام
دوستان
من هارد 500 ساموسونگ رو گرفتم
حالا به کمکتون احتیاج دارم
فروشنده برام پارتیشن بندی کرده و پنج تا درایو ساخته
درایو c , d رو هر کدوم 50 گیگ و سه درایو دیگه رو هر کدوم 122 گیگ گذاشته
میخواستم بدونم میشه کاری کرد یه داریو دیگه اضافه کنم تا کلا 6 درایو بشه
c . d هر کدوم 50 گیگ و چهار تا درایو دیگه هر کدوم 100 گیگ
ممنون
راحتترین کار اینه که همه ی پارتیشن ها رو پاک کنی و از اول دوباره خودت درست کنی،با دیسک Bootable ویندوز XP یا 7

یا اگه نمی خوای ویندوزت پاک بشه برنامه ی Partition Magic یا Paragon Parttion Manager رو نصب کن و درایواتو تغییر سایز بده که البته این کار یکم سختتر از راه اول هست

ظرفیت واقعی داریو هم کمتر از 500 گیگ هست،نمی تونی درایواتو اینجور دقیق تقسیم کنی،اینقدم پارتیشن هات رو کوچیک نکن.

سلام دوستان و سلام مخصوص به آقا فرشید که اینقدر زحمت میکشه:d
آقا رفیق من رفت و یه مادربورد Asus P5KPL خریده و سی پی یوش هم Core 2 Duo هست.کارت گرافیکش هم Geforce 9500 هستش.رمش هم Kingmax 1 GB DDR2 هستش.
تازه این قطعات رو خریده ولی مشکل مسخره اینه که وقتی میذاریمشون تو کیس و میبندیم و اینا وقتی روشن میکنیم کیس روشن میشه و قشنگ صدای هارد و همه چیز میاد ولی هیچ تصویری روی مانیتور نمیاد.کارت پرافیک رو جدا تست کردم قشنگ کار داد و مشکلی هم نبود.دستگاه رو با 2 تا پاور دیگه هم تست کردم اون دوتا هم همین مشکل رو داشتن تصویر نمیومد.خواهشا کمک کنید.
مرسی

سلام دوستان و سلام مخصوص به آقا فرشید که اینقدر زحمت میکشه:d
آقا رفیق من رفت و یه مادربورد Asus P5KPL خریده و سی پی یوش هم Core 2 Duo هست.کارت گرافیکش هم Geforce 9500 هستش.رمش هم Kingmax 1 GB DDR2 هستش.
تازه این قطعات رو خریده ولی مشکل مسخره اینه که وقتی میذاریمشون تو کیس و میبندیم و اینا وقتی روشن میکنیم کیس روشن میشه و قشنگ صدای هارد و همه چیز میاد ولی هیچ تصویری روی مانیتور نمیاد.کارت پرافیک رو جدا تست کردم قشنگ کار داد و مشکلی هم نبود.دستگاه رو با 2 تا پاور دیگه هم تست کردم اون دوتا هم همین مشکل رو داشتن تصویر نمیومد.خواهشا کمک کنید.
مرسی

شما کل سیستم رو از کیس در بیار یک بار تست کن ببین روشن میشه ببینم فن CPU شما ضعیف نمیچرخه؟

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or