تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
سلام به دوستان

من سیستم موقع بازی خیلی صدا میده دیروز خریدم!

مشکل از چیه؟

احتمال داره از فن گرافیک باشه که در حالت لود و گرمای زیاد داخل کیس دروش بالا بره و صدا ایجاد کنه !

بجز گرافیک از CPU هم می تونه باشه، مخصوصا توی بازیهایی که به پردازنده هم زیاد فشار وارد می کنن.

دماش در موقع بازی با crysis 2 و batman ac در بالاترین تنظیمات ممکن 75 هستش خوبه؟گرافیک رو گفتم

خیلی هم خوبه، مدل پردازنده و کارت گرافیکت رو می گفتی معلوم میشد از کدومه.

با سلام خدمت اساتید محترم
مطلبی که میخوام بگم در مورد اورکلاک کردن هستش، نمیدونم آیا تاپیکش اینجاست یا نه... ولی به هرحال میگم.
مدل CPU من اینه : Intel Core to Quad Q8300 2.50 GHZ. من رفتم و Clock Speed رو زیاد کردم و روی 2.57 قرار دادم و کامپیوتر بدون هیچ مشکلی روشن شد. اما دیگه از این بیشتر نمیشه زیادش کنم، اگه از این بیشترش کنم، تنظیمات به صورت خودکار به حالت اولیه برمیگرده. ولتاژ رو هم بردم بالا، اما دیگه نزدیک بود حتی کامپیوتر هم روشن نشه، گذاشتم سرد شد دوباره روشن کردم یه چند ثانیه طول کشید دوباره تنظیمات ریست شد. من شنیدم که میشه Clock Speed رو حتی به 3.2 هم رسوند! اما من دیگه ترسیدم و دست بهش نزدم و اومدم اینجا که از شما کمک بخوام، یه خورده تنظیمات RAM رو هم دستکاری کردم. از قسمت BIOS FEATURES گزینه هایی مثل C1 E و TM و C2 Support و ... رو هم غیر فعال کردم اما باز هم جوابی حاصل نشد. من مشکل زیادی با سرعت CPU م ندارم، فقط واسه بازی کردن گیم های Wii و GC و بعضی وقت ها PS2 یه خورده مشکل سرعتی دارم (خیلی کم).
بقیه ی مشخصات سیستمم هم اینه : VGA: NVIDIA GEFORCE GT 240 _ RAM: 4GB DDR3 1333 _ MB: GigaByte EP41T USB3.0
ممنون میشم اگه کمکم کنید.

خب این کار قلق خاص خودش رو داره، کارایی که کردی درسته ولی بسته به مدل مادربرد شاید لازم باشه که ولتاژ پردازنده رو هم بالاتر ببری که توی فرکانس 3 گیگ پایدار بشه.مشکل بازی شما بیشتر گردن گرافیک ضعیفت هست تا پردازندت.

Kiti Neko

тесн теαм
کاربر سایت
Jun 1, 2011
1,602
نام
αмιг
ممنون که جواب دادی دوست عزیز.
خوب شما نمیدونی باید روی چه ولتاژی بزارمش? اگه ولتاژ رو بالا انتخاب کنم احتمال سوختنش نیست?
شما مطمینی کارت گرافیکم پایینه? آخه من اصلا فکرش هم نمیکردم که مشکل از کارت گرافیک باشه، در ضمن من شنیدم واسه اجرای بازیهای Wii و PS2 باید پردازنده ی قوی داشته باشی.
خوب اونوقت این کارت گرافیک رو نمیشه اور کلاک کرد?

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
ممنون که جواب دادی دوست عزیز.
خوب شما نمیدونی باید روی چه ولتاژی بزارمش? اگه ولتاژ رو بالا انتخاب کنم احتمال سوختنش نیست?
شما مطمینی کارت گرافیکم پایینه? آخه من اصلا فکرش هم نمیکردم که مشکل از کارت گرافیک باشه، در ضمن من شنیدم واسه اجرای بازیهای Wii و PS2 باید پردازنده ی قوی داشته باشی.
خوب اونوقت این کارت گرافیک رو نمیشه اور کلاک کرد?

خیر، باید سیستم و قطعاتش و توان پاورت ارزیابی بشه که بشه عدد مورد نظر رو تخمین زد

ولی معمولا افزایش 0.2 تا 0.5 ولت مشکلی ایجاد نمی کنه، مثلا می تونی ولتاژ رو تا 1.5 بالا ببری، بشرط اینکه فن استوک نباشه و توی حرارت کم نیاره، وگرنه باز هم پایدار نیست.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
ولتاژ رو بردم بالا. خیلی هم بردم بالا. اما هنوز هم قبول نمیکنه. به نظرتون مشکل از کجاست؟
باز هم متشکر

ممکنه رم شما نمی تونه با فرکانس جدید کنار بیاد و لازم باشه ضریب فرکانسی اون رو پایینتر بیارید تا پردازنده بتونه بتنهایی پرواز کنه.

TOP Game

کاربر سایت
Feb 4, 2008
2,332
نام
Mohamad®eza
دوستان یه سوال دارم. نمیدونم جای مناسبی سوالم رو مطرح میکنم یا نه! هر چی گشتم نتونستم تاپیک مناسبی برای سوالم پیدا کنم!

میخواستم ببینم این امتیاز و نمره ای که از سوی ویندوز 7 به مشخصات سیستم دسکتاپ / لپ تاپ داده میشه بدون تغییر سیستم امکان داره خود به خود تغییر کنه؟!

یه N55SF دارم. کارت گرافیک: GT555M 2GB . والا یادمه روز اولی که گرفتم امتیاز بالاتری رو کسب کرده بود اما امروز یه نگاهی انداختم دیدم این نمره به 5.1 رسیده!!! میخوام ببینم اصلا چنین چیزی ممکنه یا تبهم زدم؟!:D اینم بگم این چند وقته افت فریم نسبتا محسوسی تو بازی ها پیدا کردم!

zinrftqyq4qe1xd3ffyd.jpg
اساتید کسی اطلاع دقیق تری نداره؟!
چجوری میشه این مشکل رو حل کرد؟!

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
اساتید کسی اطلاع دقیق تری نداره؟!
چجوری میشه این مشکل رو حل کرد؟!

اینی که شما نشون دادی مگه مشکله؟؟
نه دوست عزیز طبیعیه، در زمانی که گرافیک فقط روی Aero ویندوز 7 هست نیاز به توان زیادی نداره و از گرافیک آنبرد اینتل استفاده می کنه که ضعیفتره، بیشتر از این هم احتیاج نداره
زمانی که بازی رو اجرا می کنی گرافیک Nvidia وارد عمل میشه و بنابراین امتیاز گزینه ی Gaming Graphic بالاتره.

Kiti Neko

тесн теαм
کاربر سایت
Jun 1, 2011
1,602
نام
αмιг
آقا این مشکل ما حل نشد که نشد!
پرسیدم بهم گفتن احتمالش هست مشکل از مادربرد باشه، میشه چنین چیزی؟
اصلا شاید من دارم اشتباه میکنم، اسم و مشخصات دقیق این گزینه ها رو اگه میشه بگید شاید من دارم اشتباه عمل میکنم. فرکانس Ram کودومه؟ فرکانس CPU کودومه؟ کودوم رو باید افزایش بدم؟ کودوم رو باید کاهش بدم؟
اگه ممکنه یه راهنمایی کلی بکنید. ممنون

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
آقا این مشکل ما حل نشد که نشد!
پرسیدم بهم گفتن احتمالش هست مشکل از مادربرد باشه، میشه چنین چیزی؟
اصلا شاید من دارم اشتباه میکنم، اسم و مشخصات دقیق این گزینه ها رو اگه میشه بگید شاید من دارم اشتباه عمل میکنم. فرکانس Ram کودومه؟ فرکانس CPU کودومه؟ کودوم رو باید افزایش بدم؟ کودوم رو باید کاهش بدم؟
اگه ممکنه یه راهنمایی کلی بکنید. ممنون

دوست عزیز، من راهنماییهای کلی رو گفتم،اما تذکر دادم که به چه عواملی وابستس و ممکنه راه پیچیده ای داشته باشه
بیشتر از این کمکی از راه دور از ما ساخته نیست، اینجا هم تاپیکش نیست.

زیاد هم برای اورکلاک اون پردازنده وقت نذار، بازم کنده و گرافیک شما هم از اون کندتره.

شایان نامور

کاربر سایت
Aug 17, 2011
35
نام
شایان
سلام آقا فرشید
بعد از چند وقت برگشتم کمی سئوال پیچت کنم
من یه پاور NZXT800 w realداشتم که 4 سال کار کرد و الان نصفه جون شده . دادم یه بنده خدایی بهش نگاه کنه . اونم گفت : چند تا خازن ترکیده . مدار تغذیه اش هم داغونه . ریلاش عوض شده . ولی اگر رو یه سیستم کم مصرف سوار کنی هنوز کار می کنه .
می خوام بپرسم ارزش تعمیر داره و شما تعمیر کار خوب سراغ داری ؟
دوم اینکه الان یه پاور جدید گرفتم . کیس من طراحی معکوسه . یعنی پاور پایین قرار داره . فروشنده بهم گفت باید فن پاور به سمت بالا باشه . ولی کف کیس زیر پاور ، محل عبور هوا تعبیه شده و به نظر میرسه که باید فن پاور پایین باشه . نظر شما چیه ؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
سلام آقا فرشید
بعد از چند وقت برگشتم کمی سئوال پیچت کنم
من یه پاور NZXT800 w realداشتم که 4 سال کار کرد و الان نصفه جون شده . دادم یه بنده خدایی بهش نگاه کنه . اونم گفت : چند تا خازن ترکیده . مدار تغذیه اش هم داغونه . ریلاش عوض شده . ولی اگر رو یه سیستم کم مصرف سوار کنی هنوز کار می کنه .
می خوام بپرسم ارزش تعمیر داره و شما تعمیر کار خوب سراغ داری ؟
دوم اینکه الان یه پاور جدید گرفتم . کیس من طراحی معکوسه . یعنی پاور پایین قرار داره . فروشنده بهم گفت باید فن پاور به سمت بالا باشه . ولی کف کیس زیر پاور ، محل عبور هوا تعبیه شده و به نظر میرسه که باید فن پاور پایین باشه . نظر شما چیه ؟

خیر ، اگه سالم هم بود برند متفرقه بود و اصلا از اول هم نباید استفادش می کردی!
فروشنده هم اطلاعات نداشته اتفاقا، فن پاور باید از زیر کیس هوا رو بکشه و به سمت پشت کیس بیرون بده.

TigerSS

کاربر سایت
Sep 18, 2007
499
نام
سیاوش
مشکل با cpu در دمای پایین

درود به همه دوستان.
چند وقت پیش یه مشکل افت فریم داشتم. که در این قسمت مطرح کردم و بعد از بررسی های زیاد به این نتیجه رسیدم که وقتی cpu را اورکلاک می کنم وقتی cpu تحت فشار قرار میگیره ht از 11 به 5.5 تبدیل میشه به طوری که من روی 11 تنظیم کردم!
حالا مشکل جدیدی که دارم و تازه متوجه شدم اینه که cpu در دمای پایین در حالت عادی و اورکلاک نشده هم به ht 5.5 میرسه. مثلا تویه بازی BF3 . فریم روی 20 میرسه . به طوری که در حالت عادی 50 فریم بهم میده. و وقتی محیط کارم را گرم می کنم . مشکل بر طرف میشه!!! واقعا نمیفهمم چرا اینطور میشه. از این بابت مطمئن هستم. چون زیاد ازش تست گرفتم. در دمای پایین خوب کار نمیکنه!!
به نظرتون مشکل از چیه؟

Cpu : AMD Phenom x4 9550

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,769
نام
فرشید
درود به همه دوستان.
چند وقت پیش یه مشکل افت فریم داشتم. که در این قسمت مطرح کردم و بعد از بررسی های زیاد به این نتیجه رسیدم که وقتی cpu را اورکلاک می کنم وقتی cpu تحت فشار قرار میگیره ht از 11 به 5.5 تبدیل میشه به طوری که من روی 11 تنظیم کردم!
حالا مشکل جدیدی که دارم و تازه متوجه شدم اینه که cpu در دمای پایین در حالت عادی و اورکلاک نشده هم به ht 5.5 میرسه. مثلا تویه بازی BF3 . فریم روی 20 میرسه . به طوری که در حالت عادی 50 فریم بهم میده. و وقتی محیط کارم را گرم می کنم . مشکل بر طرف میشه!!! واقعا نمیفهمم چرا اینطور میشه. از این بابت مطمئن هستم. چون زیاد ازش تست گرفتم. در دمای پایین خوب کار نمیکنه!!
به نظرتون مشکل از چیه؟

Cpu : AMD Phenom x4 9550

متاسفانه نتیجه گیریهاتون غلطه و دلیل پایین اومدن ضریب HT هم گزینه ی AMD Cool and Quiet یا ACC هست که برای مدیریت صرفه جویی در مصرف انرژی و حرارت تعبیه شده، معمولا وقتی اورکلاک می کنن این رو خاموش می کنن تا پردازنده مشکلی نداشته باشه برای فرکانس بالا

این کار رو انجام بدید اگر جواب نداد توی تاپیکی که گفتم دوباره مطرح کنید.

Last edited by a moderator:

TigerSS

کاربر سایت
Sep 18, 2007
499
نام
سیاوش
متاسفانه نتیجه گیریهاتون غلطه و دلیل پایین اومدن ضریب HT هم گزینه ی AMD Cool and Quiet یا ACC هست که برای مدیریت صرفه جویی در مصرف انرژی و حرارت تعبیه شده، معمولا وقتی اورکلاک می کنن این رو خاموش می کنن تا پردازنده مشکلی نداشته باشه برای فرکانس بالا

این کار رو انجام بدید اگر جواب نداد توی تاپیکی که گفتم دوباره مطرح کنید.
ممنون دوست عزیز بابت راهنمایی.
در مورد تاپیک من به عنوان تاپیک دقت کردم (رهنمایی در خرید و مشکلات سخت افزار) باز هم اگر اشتباه تاپیک زدم معذرت می خوام.
و در مورد AMD cool and quiet من این گزینه را غیر فعال کردم. وقتی فعال باشه تغییرات ht بیشتره. و قابل مشاهده. ولی الان که غیر فعال هست در شرایطی که گفتم ضریب ht نصف میشه!

Last edited by a moderator:

Delta Ex

کاربر سایت
May 5, 2011
838
نام
رفیق مَمّد
ببخشید وقتی حتی کمی صفحه رو سریع اسکرول میکنم فنِ کارت گرافیک شروع به ویز و ویز میکنه. مشکل چی میتونه باش؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر