تاثیر فن در بقای کنسول Xbox 360

وضعیت کنسول شما با فن یا بدون فن

• با وجود فن از ابتدا ، کنسولم دچار مشکل چراغ قرمز شده

رای‌ها: 40 10.8%
  • بدون وجود فن از ابتدا ، کنسولم دچار مشکل چراغ قرمز شده

رای‌ها: 45 12.2%
  • کنسول من مشکل چراغ قرمز نداشته

رای‌ها: 285 77.0%

• مجموع رای دهنده‌ها
    370
پ.ن :بیاید یه فکری برای زیر ایکس کلمپ ها بکنیم .تو این مدتی که فنها رو 12 ولت کردم,همه جای کنسول خنک شده ,بجز این قسمت که اتفاقا فکر میکنم حیاتی ترین قسمتی باشه برای خنک کردن که اصلا فراموش شده:laughing:
به نظر من ایجاد چند سوراخ بزرگ در زیر ایکس کلمپ gpu و بدنبال آن,ایجاد یک سوراخ بزرک در بدنه پلاستیکی زیر آن و قرار دادن یک فن دمنده در اون ناحیه,میتونه مشکل اون قسمت رو هم حل کنه:cool:
نظر شما چیه؟

من بدنه پلاستیکی روی clamp x رو بریدم (دقیقا قسمت نوشته xbox 360 ) بصورت یه مربع دقیقا به اندازه خود x clamp و یه فن بستم روی اون . اینطوری دمای ایکس کامپ هم میاد پایین .
در ضمن من روش Shroud Divider رو هم رو کنسول عملی کردم ولی مقوای روی هتسینک gpu رو تا نصفه روی هتسنک گذاشتم ترسیدم کامل بذارم .ولی روش خوبی بنظر میاد .

کرمانشاهی های عزیز من فن های کنسولم 12 ولت نیست و میترسم خودمم دست بزنم :blushing:
چی کار کنم. تو پی ام بگید آقا سامان دوباره شاکی نشه :-"

من که تو pm برات توضیح دادم.

دوستان من یه سئوالی داشتم من بجای اینکه دوتا فن pc را بندازم پشت دستگاه اونا را زیر کنسول به صورت دمنده قرار دادم ایرادی که نداره؟

اگه ایراد نداشته باشه هیچ فایده ای هم نداره.

اتفاقا هرچی باد گرم‌تری بیرون بزنه بهتره. اگه گفتی چرا؟ درسته، چون یعنی توی کنسول خنک‌تره ;)

.

ببخشید ولی استنباط شما یکمی غیر منطقیه . باد داغتر نشونه اینه که هتسینک داغتره . به عبارت دیگه یعنی گرما به کندی از اون خارج میشه و این باعث داغتر شدن اون میشه .دلیلش هم سرعت پایین فنهاست و بخاطره اینه که میگن 12 ولتش کنید.

آخرین ویرایش:
ببخشید ولی استنباط شما یکمی غیر منطقیه . باد داغتر نشونه اینه که هتسینک داغتره . به عبارت دیگه یعنی گرما به کندی از اون خارج میشه و این باعث داغتر شدن اون میشه .
من قبول ندارم ...
هرچي هواي گرم تري از فن ها بيرون بياد ... يعني تويه كنسول سرد تره ;) ... سرد نه سردااااا ... معموليه ;)

به نظرم که این 3 چراغ یک دلیل از نظر فیزیک لحیم کاری توشون هست چون مثلا لحیم شما یک هویه هرچه قدر هم که داغ باشه باید چند ثانیه بگیری روش تا آپ شه و قبول هم دارید که دمای داخل 360 هرشکلیش به نوک هویه نمیرسه پس اینکه 3 چراغ شانسی هست به علت اینه که مثلا طبق این فرضیه که من میدم خط تولید این 3 چراغ ها مشک داره و لحیم را به طور دقیق نمیزنه لبته اینا ربات هستند ولی بین هزاران قطعه که روی این برد ها میاد 3 چارتاش هم که خراب لحیم شه مشکل ایجاد میکنه حال چه برسه به gpu &cpu که مغز دستگاس
خب منم اول با دیدن نمودار فکر کردم که چطور ممکنه یه حرارت 60 درجه لحیم ها شل کنه؟:confused:
اما خب من به یک نکته توجه نداشتم و بعد پیداش کردم و مطمئنا خیلی هاتون اون نکته رو نگرفتین و اون اینه:
خیلی سادست.:laughing:
اگه به نمودار دقت کنید میبینید که دمای هیتسینکهای مسی با ولتاژکم فن و در واقع در حالت نرمال خیلی بیشتر از هیتسینکهای الومنیومی است که در حالت عادی در کنسولهامون نصبه.
خب بنظرتون این داغتر بودن خوبه یا بده؟
.......
همه میدونیم که ضریب انتقال حرارتی در مس بیشتر از al هستش و بطور کلی فلز مس هادی تره;)
خب به همین علته که هیتسینک مسی داغتر میشه چون قادره حرارت بیشتری رو از gpu بگیره و انتقال بده.(یادتون باشه دمای مذکور در نمودار دمای gpu نیست بلکه دمای هیتسینکه:laughing:)
بنابراین میشه براحتی به این نتیجه رسید که هیتسینک الومنیومی درسته که کمتر داغ میشه و با ولتاژ بالای فن به دمای کمتری میرسه ولی متاسفانه این ظاهر قضیه است و gpu هنوز داغه(شاید حتی داغتر از خود هیتسینک:(() و این اون موضوعیه که به مرور زمان باعث شل شدن لحیم ها میشه.چون این هیتسینک رو هر چه قدر که بتونیم خنکش کنیم باز نمیتونیم اون حرارت زیادی رو که این gpu در 360 (باربیکیوی ساخت مایکروسافت)تولید میکنه ,ازش بگیریم.در واقع حتی با هفزایش دور فنها تنها قسمتی از حرارت رو کم میکنیم و این کار یعنی اضافه شدن فنها تاثیر بسیار کمی بر قسمت تحتانی gpu و ایکس کلمپها داره:((
ایکاش مایکروسافت هیتسینک gpu رو حداقل در قسمت متصل به gpu ,از مس میگذاشت .(درست مثل همون کاری که در cpu کرده:()
اون وقت شاید حتی دیگه لازم به افزایش دور فن نبودیم.
...............
با توجه به این استدلال اگه مایکروسافت فکری برای تغییر جنس و شکل این هیتسینک نکنه و یا ساختار gpu رو تغییر نده,مسلما مشکل حل نخواهد شد .(یادمه یکی از بچه ها عکسی از کنسولهای جدید گذاشته بود و عنوان کرده بود که مشکل حرارتی حل شد.باید بگم متاسفانه با اون کار یعنی افزایش سطح تماس فقط در صد کمی از مشکل گرمایی کم خواهد شد و متاسفانه علاج حتمی نخواهد بود)
.................
پ.ن:امیدوارم تونسته باشم مطلب رو جا بندازم:laughing:

من قبول ندارم ...
هرچي هواي گرم تري از فن ها بيرون بياد ... يعني تويه كنسول سرد تره ;) ... سرد نه سردااااا ... معموليه ;)

ببخشید نظر شما هم محترم ولی دلیلتون چیه ؟
ببینید هوایی که از پشت کنسول میاد بیرون از روی هتسینکها جمع میشن ، حالا اگه این باد خیلی داغ باشن یعنی اینکه هتسینک داغتره . حالا شما میگین در این حالت داخله کنسول سرده ، اگه میشه دلیل بیارید.

در ضمن من روش Shroud Divider رو هم رو کنسول عملی کردم ولی مقوای روی هتسینک gpu رو تا نصفه روی هتسنک گذاشتم ترسیدم کامل بذارم .ولی روش خوبی بنظر میاد .
مهدی خان اگه خواستید من با استدلال به شما ثابت خواهم کرد اجرای اون روش نتنها در حالت فنهای 12 ولت تاثیری در کم شدن حرارت نداره,بلکه بسیار مضر میباشد;)

من قبول ندارم ...
وقتی حرف شما درست خواهد بود که فنها بتونند اونقدر قدرت داشته باشند که همه ی هوای گرم داخل محفظه رو بیرون بکشند;)

مهدی خان اگه خواستید من با استدلال به شما ثابت خواهم کرد اجرای اون روش نتنها در حالت فنهای 12 ولت تاثیری در کم شدن حرارت نداره,بلکه بسیار مضر میباشد;)

ببین مهام جون دهانه تونل پلاستیکی در قسمت هتسینک cpu گشاد تره پس هوای بیشری از اون قسمت کشیده میشه واین امر مستلزم اینه که قدرت مکش بیشتری از فنها روی اون قسمت متمرکز بشن و این یعنی اینکه ازقدرت مکش از روی هتسینک gpu کاسته میشه .
ما با این کار فنها رو برای هر هتسینک مجزا میکنیم تا این مشکل برطرف بشه .
شما کافیه سیستم خنک کننده کارت گرافیک 8800 رو ببینی . توی این سیستم محفظه پلاستیکی تا روی هتسینک کشیده شده و فقط شیارهایی برای ورود هوا روی اون تعبیه شده.
البته دوست دارم دلایل شما رو هم بدونم;)

ببخشید نظر شما هم محترم ولی دلیلتون چیه ؟
ببینید هوایی که از پشت کنسول میاد بیرون از روی هتسینکها جمع میشن ، حالا اگه این باد خیلی داغ باشن یعنی اینکه هتسینک داغتره . حالا شما میگین در این حالت داخله کنسول سرده ، اگه میشه دلیل بیارید.
دليل دارم ...
هيت سينك كنسول داغ ميشه ... مگه كنسول گرما رو نگه مي داره بعد به يه دمايي كه رسيد فن ها رو روشن مي كنه ؟ :laughing: ... پس همون موقعي كه هيت سينك گرم ميشه ... گرماش خارج مي شه ... از هر فني باد گرم مياد بيرون پسر خوب ( دستگاه هاي الكترونيكي و دستگاه هايي كه گرما توليد مي كنن ) ... اصلا مگه فن كار ديگه اي به جاي خارج كردن هواي گرم داره ؟‌ اگه داره بگيد منم بدونم ...
----------------------
من به شما احترام مي زارم و اعتقاداتتون رو تكذيب نمي كنم ... ولي شما هر روز هر روز كنسول رو بد قيافه تر مي كنيد و صداش رو هم بيشتر مي كنيد ... كار درستيه ؟ الان كه ديگه 99 درصد 3 چراغ ها حل مي شن ... به نظر شما ارزش داره ؟

دليل دارم ...
هيت سينك كنسول داغ ميشه ... مگه كنسول گرما رو نگه مي داره بعد به يه دمايي كه رسيد فن ها رو روشن مي كنه ؟ :laughing: ... پس همون موقعي كه هيت سينك گرم ميشه ... گرماش خارج مي شه ... از هر فني باد گرم مياد بيرون پسر خوب ( دستگاه هاي الكترونيكي و دستگاه هايي كه گرما توليد مي كنن ) ... اصلا مگه فن كار ديگه اي به جاي خارج كردن هواي گرم داره ؟‌ اگه داره بگيد منم بدونم ...
----------------------
من به شما احترام مي زارم و اعتقاداتتون رو تكذيب نمي كنم ... ولي شما هر روز هر روز كنسول رو بد قيافه تر مي كنيد و صداش رو هم بيشتر مي كنيد ... كار درستيه ؟ الان كه ديگه 99 درصد 3 چراغ ها حل مي شن ... به نظر شما ارزش داره ؟

ببین آقا خشایار شما منظور منو متوجه نمیشی ، من میگم نباید گرمای هتسینک بره بالا چون اگه بره بالا نمیتونه گرمای بیشتری از gpu بگیره به عبارت ساده تر گرما روی gpu میمونه .حالا اگه بادی که از پشت کنسول بیرون میاد خیلی گرم باشه یعنی اینکه هتسینک خیلی داغ شده ، پس gpu هم خیلی داغه . من نمیگم فن نباید باد بده بیرون من میگم هتسینک انقدر باید تبادل با هوا داشته باشه که خیلی داغ نشه .
در ضمن شما آمارو برعکس گفتید 99% حل نمیشه . اینو دیگه همه میدونن.پس اینهمه بامبول سره کنسول در میارن بخاطره چیه؟بخاطه اینه که اگه خراب بشه درست کردنش با خداست.
----------------
در مورد الکترونیک لطفا بحث نکن مطمئن باش واحد های دانشگاهیم همش به الکترونیک ربط داشته . به عبارت دیگه دانشجوی الکترونیک بودم. البته10 سال پیش .
----------------
لطفا احترام سن همدیگر رو حفظ کنیم و با الفاظی مثل پسر خوب و امثالهم با دیگران که شاید از سنشون خبر نداریم به اونها بی احترامی نکنیم

آخرین ویرایش:
یادتون باشه دمای مذکور در نمودار دمای gpu نیست بلکه دمای هیتسینکه

ای خدا اون‌وقت می‌گی چرا با مطالبم مشکل داری! :biggrin1:
مگه روی نمودارو نمی‌بینی که نوشته GPU Temp؟؟!!
از کجا به این نتیجه رسیدی؟

مهدی خان اگه خواستید من با استدلال به شما ثابت خواهم کرد اجرای اون روش نتنها در حالت فنهای 12 ولت تاثیری در کم شدن حرارت نداره,بلکه بسیار مضر میباشد

صد در صد تاثیر داره. زیاد هم داره. این مُد روی نت به عنوان Zero Cost and Very Effective MOD شناخته می‌شه و همه تقریبا اونو انجام می‌دن. نتایج آماری هم موجوده:

Cooling Temperatures Analysis

ٰRBJtech Cooling MODs

لطفا دقیق بررسی کن.

به نظر من ایجاد چند سوراخ بزرگ در زیر ایکس کلمپ gpu و بدنبال آن,ایجاد یک سوراخ بزرک در بدنه پلاستیکی زیر آن و قرار دادن یک فن دمنده در اون ناحیه,میتونه مشکل اون قسمت رو هم حل کنه
نظر شما چیه؟

منظورت اینه؟:

xbox%20135.jpg

xbox%20156.jpg

3-دماي روي اون رمها وبريج كه گفتين كسي ميدونه حدودا چنده؟

در حالت عادی دمای رم‌ها گویا دور و بر 155 درجه‌ی فارنهایت و پل شمالی دور و بر 120. قرار دادن هیت‌سینک روی رم‌ها و پل‌جنوبی بسیار موثره. لینکای بالا رو به دقت ببین.

ببخشید ولی استنباط شما یکمی غیر منطقیه . باد داغتر نشونه اینه که هتسینک داغتره . به عبارت دیگه یعنی گرما به کندی از اون خارج میشه و این باعث داغتر شدن اون میشه.

خب شما این حرفتو خودت دقیقا یه جا دیگه نقض کردی.
مگه شما مُد Shorud Divider رو تایید نمی‌کنی؟ تا جایی که دیدم می‌کنی:
ببین مهام جون دهانه تونل پلاستیکی در قسمت هتسینک cpu گشاد تره پس هوای بیشری از اون قسمت کشیده میشه واین امر مستلزم اینه که قدرت مکش بیشتری از فنها روی اون قسمت متمرکز بشن و این یعنی اینکه ازقدرت مکش از روی هتسینک gpu کاسته میشه .
ما با این کار فنها رو برای هر هتسینک مجزا میکنیم تا این مشکل برطرف بشه .
واضح و مشخص هم هست وقتی از این مُد استفاده کنیم، هوایی که از فن GPU بیرون می‌یاد، داغ‌تر از هوایی هست که قبلا بیرون می‌یومد. و هم‌چنین داغ‌تر از هوایی هست که از فن CPU میاد. (قبلا هوای فن CPU داغ‌تر بود.)
اگه این هوای داغ، نشانه‌ی داغ‌تر شدن هیت‌سینک هست، پس شما چرا مُد Shroud Divider رو تایید می‌کنی؟

آیا نمی‌شه گفت که باد گرم‌تر نشونه‌ی اینه که گرما بیشتر از روی هیت‌سینک برداشته شده، نه این‌که دیرتر؟

ميشه از همون هتسينكهايي كه تو پرميوم هاي جديد به كار رفته براي خنك كردن كنسول استفاده كرد؟.البته من اصلا تخصص در اين زمينه ندارم و فقط سوال ميكنم .چون اگه بشه اين كارو كرد با دو تا هت سينك ميشه مشكل سه چراغ رو حل كرد وكنسول رو خنك كرد.

ميشه از همون هتسينكهايي كه تو پرميوم هاي جديد به كار رفته براي خنك كردن كنسول استفاده كرد؟.البته من اصلا تخصص در اين زمينه ندارم و فقط سوال ميكنم .چون اگه بشه اين كارو كرد با دو تا هت سينك ميشه مشكل سه چراغ رو حل كرد وكنسول رو خنك كرد.
شدنش که میشه منتها اول باید این سری جدید وارد بازار بشه
البته من از نکست جن پرسیدم از خودم نمیگم در ضمن من فن کنسولم
12ولت کردم بعد از 3 ساعت گرم هم نمیشه در صورتی که قبلا بعد از 1ساعت داغ داغ
میشد
البته یکی از دلایل 3چراغ قرمز مشکل پاور(ادابتور)ونوسانات برق هست

خب شما این حرفتو خودت دقیقا یه جا دیگه نقض کردی.
مگه شما مُد Shorud Divider رو تایید نمی‌کنی؟ تا جایی که دیدم می‌کنی:

واضح و مشخص هم هست وقتی از این مُد استفاده کنیم، هوایی که از فن GPU بیرون می‌یاد، داغ‌تر از هوایی هست که قبلا بیرون می‌یومد. و هم‌چنین داغ‌تر از هوایی هست که از فن CPU میاد. (قبلا هوای فن CPU داغ‌تر بود.)
اگه این هوای داغ، نشانه‌ی داغ‌تر شدن هیت‌سینک هست، پس شما چرا مُد Shroud Divider رو تایید می‌کنی؟

آیا نمی‌شه گفت که باد گرم‌تر نشونه‌ی اینه که گرما بیشتر از روی هیت‌سینک برداشته شده، نه این‌که دیرتر؟

سامان جون من هنوز به این نتیجه نرسیدم که بادی که از هتسینک gpu میاد بیرون داغتر شده .
راستش من این مد رو 50 % قبول دارم اون 50% هم مربوط به تفکیک تونل پلاستیکیه . 50% باقیمونده رو که مربوط به پوشوندن روی هتسینک میشه رو تردید دارم میترسم این کار دلیل داغتر شدنه هتسینک و هوای داغتر میشه(بقول شما چون من هنوز به این نتیجه نرسیدم) !!!
برای همین نصف هتسینک رو پوشوندم .
استنباط شما وقتی کاملا درسته که دمای چیپ اندازه گیری بشه . ولی منطقه من اینو میگه که : هر چه هوای داغتری از روی هتسینک بیاد بیرون یعنی هتسینک به همون اندازه داغه اگه این مد باعث پایین اومدن دمای gpu میشه پس باید دمای هتسینک هم پایین بیاد ودر نتیجه باد خیلی داغ نباشه . در حالی که ، هتسینک داغتر میشه و در نتیجه باد هم داغتر .
بنظر من چون روی هتسینک پوشیده شده بین پره ها هوا داغتر میشه واین هوای داغه که میاد بیرون و ممکنه ضرر جبران ناپذیری به gpu بزنه .
البته نظر شما هم قابل احترامه ;)

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or