تاثیر فن در بقای کنسول Xbox 360

وضعیت کنسول شما با فن یا بدون فن

• با وجود فن از ابتدا ، کنسولم دچار مشکل چراغ قرمز شده

رای‌ها: 40 10.8%
  • بدون وجود فن از ابتدا ، کنسولم دچار مشکل چراغ قرمز شده

رای‌ها: 45 12.2%
  • کنسول من مشکل چراغ قرمز نداشته

رای‌ها: 285 77.0%

• مجموع رای دهنده‌ها
    370
ای خدا اون‌وقت می‌گی چرا با مطالبم مشکل داری!
مگه روی نمودارو نمی‌بینی که نوشته GPU Temp؟؟!!
از کجا به این نتیجه رسیدی؟
مگه راه دیگه ای غیر از این برای اندازه گیری دما هست;)
pacafan_16.jpg

سامان جان همونجور كه گفتيد و ميشد حدس زد هيت سينك رم پيدا نميشه. حالا من يه سوال داشتم: نميشه از هيت سينك هاي ديگه استفاده كرد؟ مثلا اين هيت سينكي كه عكسش رو پايين ميزارم. (البته يكم سايز سينك بزرگه)
my.php
[/URL][/IMG]
سايزش 4cm*4cm هست

آخرین ویرایش:
خوب همونجور كه گفتيد و ميشد حدس زد هيت سينك رم پيدا نميشه. حالا من يه سوال داشتم: نميشه از هيت سينك هاي ديگه استفاده كرد؟ مثلا اين هيت سينكي كه عكسش رو پايين ميزارم. (البته يكم سايز سينك بزرگه)
my.php
[/URL][/IMG]
سايزش 4cm*4cm هست
در عکس بالا رو رم ها هیتسینک هست دیگه

خوب همونجور كه گفتيد و ميشد حدس زد هيت سينك رم پيدا نميشه. حالا من يه سوال داشتم: نميشه از هيت سينك هاي ديگه استفاده كرد؟ مثلا اين هيت سينكي كه عكسش رو پايين ميزارم. (البته يكم سايز سينك بزرگه)
my.php
[/URL][/IMG]
سايزش 4cm*4cm هست

چرا نشه محمد جان. به شرطي كه سطح پاييني اون قالب نداشته باشه و مسطح باشه سعي كن Heatsink كه ميگيري جنس مسي باشه. در مورد سايزش البته من به شخصه پيشنهاد ميكنم بجاي دوتا Mini-Heatsink از يك Heatsink متوسط كه بتونه بروي هردوتا Ram تعبيه بشه استفاده كنيد چون در اينصورت در مواد اوليه تون صرفه جويي ميشه و ارزونتر در مياد. ( واقعا برام جالب هست كه چقدر سيستم Air Condination و خنك كنندگي قطعات مبتديانه طراحي شده بطور مثال از قرارگرفتن Gpu در زير درايو با اون Heatsink مسخره يا اون جنس سيليكون افتضاحش بگيريد بياييد تا برسيد همين Shorud Divider وحشتناك كه سامان بهش اشاره كرد.)
نكته خيلي مهمي كه ميمونه رعايت استفاده از ماده ي خنك كننده و متصل كننده Ram با Heatsink هست حالا فرقي نميكنه سيليكون باشه يا چسب CPU. فقط توجه داشته باشيد همين عدم توازن مقدار ماده با سطح قطعه و Heatsink و استفاده بيش از حد يا كم ميتونه كمي خطرناك باشه.
موفق باشيد

به تمام دوستان توصیه میکنم دنبال یه هتسینک برای دو تا رم جلوی هتسینک gpu باشن . توی عکسی که دوست خوبم بابک گذاشته هتسینک روش گذاشتن . من امروز انگشتمو گذاشتم روشون بقدری داغ بودن که انگشتم سوخت:eek: تازه بعده 10 دقیقه بازی اینطوری شده بود :-"
من فکر کنم یکی از عمده مشکلات 360 همین داغ شدن وحشتناک رمها باشن . فقط موندم اگه هتسینک براشون بگیرم چطور روشون محکمش کنم ؟چسب cpu مشکلی نداره ؟ البته روشShorud Divider میتونه یکمی به اون رمها کمک کنه چون در این روش باد فقط از سر هتسینک gpu وارد اون میشه و رمها هم دقیقا جلوی هتسینک قرار گرفتن پس تا حدودی در معرض عبور هوا قرار میگیرن .

آخرین ویرایش:
سامان جان همونجور كه گفتيد و ميشد حدس زد هيت سينك رم پيدا نميشه. حالا من يه سوال داشتم: نميشه از هيت سينك هاي ديگه استفاده كرد؟ مثلا اين هيت سينكي كه عكسش رو پايين ميزارم. (البته يكم سايز سينك بزرگه)

سايزش 4cm*4cm هست

این هیت‌سینک فکر نکنم بدرد بخوره. مگر این‌که با اره‌ای چیزی ابعادشو تغییر بدی که زیاد جالب نیست. اصلا هیت‌سینک از این کوچیک‌تر تو تهران هست. مثلا پاساژ امجد توی خیابون جمهوری هیت‌سینک کوچولوی آلمینیومی که زیرش صاف باشه داره. البته اونم خیلی قیافه‌ش کج و کوله‌س. مسی هم من اصلا جایی ندیدم. اما مشکل اصلی پیدا کردن یک ماده‌ی چسبنده‌ی انتقال‌دهنده‌ی گرماس.
(Thermal Adhesive Compound)
من همه‌ی بازارو که زیر و رو کردم، تنها یه چیز پیدا کردم که به درد ما هم نمی‌خورد، ولی به اسم «چسب سیلیکون» می‌فروختن. دقیقا اینو می‌گم:

3140-RTV.jpg

این چسب اصلا برای یک کار دیگه‌س و به کار ما ربطی نداره. این چسب برای Conformal Coating هست که سایت سازنده‌‌ش این‌جوری تعریفش کرده:

Conformal coatings are materials applied in thin layers
(typically a few mils or microns) onto printed circuits or
other electronic substrates. They provide environmental and
mechanical protection to significantly extend the life of the
components and circuitry. Conformal coatings are traditionally
applied by dipping, spraying or simple flow coating, and
increasingly by select coating or robotic dispensing.

به طور خلاصه می‌گه یه ماده‌ی اندود‌کننده هست که باهاش بردهای الکترونیکی رو اندود می‌کنن تا از بُرد صدمات محیطی و غیره در امان باشه. اما همین چسبو توی تهران به عنوان چسب انتقال‌دهنده‌ی گرما می‌فروشن که خُب اشتباه می‌کنن.

پس مشکل چی شد؟ پیدا کردن چسب انتقال‌دهنده‌ی گرما. من توی تهران نتونستم پیدا کنم، احتمالا توی مشهد که تو ساکنش هستی نتونی پیدا کنی. به هر حال ضرری نداره یه جست‌وجویی بکنی.

به تمام دوستان توصیه میکنم دنبال یه هتسینک برای دو تا رم جلوی هتسینک gpu باشن . توی عکسی که دوست خوبم بابک گذاشته هتسینک روش گذاشتن . من امروز انگشتمو گذاشتم روشون بقدری داغ بودن که انگشتم سوخت تازه بعده 10 دقیقه بازی اینطوری شده بود

آره خیلی داغ می‌شن. اضافه‌کردن هیت‌سینک هم خیلی موثره. اما متاسفانه هیت‌سینک و چسب مناسب پیدا نمی‌شه.

این سری جدید ایکس باکس که اومده توی بازار با داریو هیتاچی نسبت به 2006 تفاوتی داره یانه یعنی مشکل گرمای کمتر شده یا نه مثل قبل فرقی نکرده؟در ضمن اگه اینتر کولر سه فن روش بذاری بازم نیازی به 12 ولت کردن فن های خودش داره یانه؟ با اینتر کولر چند ساعت می شه بازی کرد؟با سپاس

پس مشکل چی شد؟ پیدا کردن چسب انتقال‌دهنده‌ی گرما. من توی تهران نتونستم پیدا کنم، احتمالا توی مشهد که تو ساکنش هستی نتونی پیدا کنی. به هر حال ضرری نداره یه جست‌وجویی بکنی.

آقا سامان یه نظری با اجازه شما بدیم:love::biggrin1:
چرا به جایه اینکه هیتسینک رو به رم ها بچسبونید به درایو نمی چسبونید چون درایو درست بالای سر رم هاست بعد هم اگه هیتسینک برای اون رم ها بزاریم جلوی هوا رو می گیریم چون هوا از روی رم ها رد می شه و از لای شیارهای هیتسینک GPUرد می شه.
من رو دستگاهم یه کاری کردم روی سر هیتسینک روCPUرو روی بدنه دستگاه جوری سوراخ کردم که نصف سوراخ روی CPU و نصف دیگش به سمت کلید POWERدستگاه اینجوری هم هوا از روی رم ها رد می شه هم به CPU می خوره.پشت دستگاه جلوی فن ها رو هم برداشتم هم آهنش رو و هم پلاستیکش رو.البته قیا فه دستگاه یه کم به هم می ریزه که می شه با یکم دستکاری بهترش کرد اما دستگاهتون سالم می مونه;)

اگر توجه کرده باشید متوجه میشید که اکثر 360 هایی که با مشکل سه چراغ مواجه شدن به دلیل 1یا بیش حد داغ شدن جی بی یو بوده 2 یا بیش از حد داغ شدن رمها
و این مشکل هم 1 بدلیل کیفیت بد ساخت برد کنسول 2 طراحی بد کنسول چون درایو دقیقا روی سینک جی بی یو قرار گرفته و هیچ فنی براش در نظر گرفته نشده و اون کاناله سفید هم زیاد کارایی نداره و قتی کارای داره که شما
فنها رو 12 ولت کنی و مکش فن زیاد شه که البته زیاد موثر نیست ولی از سوبر کولر بهتر عمل میکنه
بس نیتجه میگیریم برای این منطقه از برد باید یه فکر اصاصی کرد
اولین و موثر ترین روش هم اینه که از روش ایکس کلمب ها استفاده کنیم که (اقا طاهر این کارو انجام میدن
در این روش بایه های هیت سینکهای سی بی یو و جی بی یو رو از روی برد جدا میکنن و این بایه ها
بدلیل اینکه روی برد فشار وارد میکنن و با داغ شدن برد که به مرور زمان انجام میگیره اون رو کج میکنن و
روی برد اتصالات رو قطع میکنن و در بعضی مواقع هم بایه های چیب ها کنده میشه و باید دوباره لحیم کاری بشه
بعد از اینکه این بایه ها جدا شدن اونها رو روی قاب فلزی خود کنسول میبندند که در بشت برد قرار میگیره که دیگه با داغ شدن برد اکس کلمب ها روی اون فشار وارد نمیکنن و قسمت اعظم مشکل سه چراغ حل میشه
بعد از اینکه این کارو انجام دادید بهتره قسمت فلزی قاب بشت کنسول رو که جلوی هوا رو میگیره رو با سیم چین بردارید که چنتا از دوستان انجام داده بودند و روش موثری هم هست و بعد از اون هم باید فنها رو 12 ولت
کنید که خیلی از سوبر کولر و این چیزا موثر تره و بهتره این برق رو از قسمت یو اس بی های برد بگیرید
تا دچار کمبود ولتاژ روی برد نشید تا به قطعات اسیب نرسه
و بهتره که کنسول رو عمودی بزارید (البته این نظر شخصیه
من میدیم بعضی از دوستان میان و میگن که اگه کنسول تاریخ فلان باشه و با فن چند ساعت میشه بازی کرد
و فنش چی باشه بهتره و این چیزا؟
من باید خدمت این دوستان عرض کنم 1 کنسول 360 کاملا شانسیه و نمیشه براش بیش بینی کرد(که بهتره
برای مطمئن شدن کنسول رو از جای مطمئن خریداری کنید
دلیل دوم اینه که با یک روش نمیشه این مشکل سه چراغ رو حل کرد و بهتره از چند روش همزمان استفاده
کنیم که بهترین روش ها باید باشه که امتحانشونو بس دادن
در اخر هم خواستم از اقا سامان و اقا طاهر تشکر کنم چون اطلاعات خوبی رو به ما میدن
موفق باشید ;)

میگم خوب چرا از واتر کولر استفاده نمیکنین ؟
من میخوام بگم یدونه کیت کاملش رو برام بفرستن اگه خوبس بگید که بگم بفرستن
اگه نیست که بیخیال قضیه بشم

آقا سامان یه نظری با اجازه شما بدیم:love::biggrin1:
چرا به جایه اینکه هیتسینک رو به رم ها بچسبونید به درایو نمی چسبونید چون درایو درست بالای سر رم هاست بعد هم اگه هیتسینک برای اون رم ها بزاریم جلوی هوا رو می گیریم چون هوا از روی رم ها رد می شه و از لای شیارهای هیتسینک GPUرد می شه.
من رو دستگاهم یه کاری کردم روی سر هیتسینک روCPUرو روی بدنه دستگاه جوری سوراخ کردم که نصف سوراخ روی CPU و نصف دیگش به سمت کلید POWERدستگاه اینجوری هم هوا از روی رم ها رد می شه هم به CPU می خوره.پشت دستگاه جلوی فن ها رو هم برداشتم هم آهنش رو و هم پلاستیکش رو.البته قیا فه دستگاه یه کم به هم می ریزه که می شه با یکم دستکاری بهترش کرد اما دستگاهتون سالم می مونه;)

اولا هتسینک باید روی چیپ باشه تا گرما رو انتقال بده در ثانی اگه هتسینک روی رمها بزاریم جلوی هوای وارده به هتسینک gpu رو نمیگیره .
کاری رو که شما کردید من قبلا انجام دادم ولی ربطی به رمها نداره چون اونا زیر درایون .
بنظر من یه فن کوچیک (فن کارت گرافیک) زیر درایو روی سر رمها بذاریم بد نیست هم به خنک شدن رمها کمک میکنه هم به هتسینک gpu .

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or