آموزش کامل X-Clamp Replacement

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
نه یکبار تزریق میکنی و میذاری 10 دقیقه بمونه و بعدش سشوار صنعتی میکشی.

برای اینکه یک عمر سه چراغه نشه باید دستگاهت Reball بشه که تجهیزات و تخصص و تجربه بالایی میخواد که اصلا کار شما نیست.

فعلا ولی همین کارهایی رو که گفتم بکن و از دستگاهت لذت ببر.

m4m4li

کاربر سایت
Feb 1, 2011
168
نه یکبار تزریق میکنی و میذاری 10 دقیقه بمونه و بعدش سشوار صنعتی میکشی.

برای اینکه یک عمر سه چراغه نشه باید دستگاهت Reball بشه که تجهیزات و تخصص و تجربه بالایی میخواد که اصلا کار شما نیست.

فعلا ولی همین کارهایی رو که گفتم بکن و از دستگاهت لذت ببر.

هومن یه سوال!!!
زمانی که Motherboard رو روی Reflow Station میذاری چه مقدار بهش دما و زمان میدی؟!
میخوام به جای Reflow Station از فرگاز های خونگی استفاده کنم راهنمایی کنی ممنونت میشم...

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
هومن یه سوال!!!
زمانی که Motherboard رو روی Reflow Station میذاری چه مقدار بهش دما و زمان میدی؟!
میخوام به جای Reflow Station از فرگاز های خونگی استفاده کنم راهنمایی کنی ممنونت میشم...

نه نکنی یه وقتی اینکار رو. چون بیشتر خراب میشه تا درست.

اونی که تو منظورته PreHeater هستش که از زیر به مادربرد حرارت میده و مکمل Reflow Station هستش که از بالا و مستقیم روی چیپ حرارت میده و اینطوری لحیم های (ساچمه های) زیر CPU و GPU یکبار ذوب میشن و با سرد شدن به هم میپیوندند.

خیلی ها میگن که میشه از بخاری برقی هم استفاده کرد که باز هم اشتباه هستش، چون گرما در بخاری برقی (المنتی) و یا فرگاز بطور مساوی تقسیم نمیشه و یک قسمت از برد بیشتر و یک قسمت کمتر حرارت میبینه و باعث خرابی و شکنندگی در خود برد میشه. برای مثال (مثل خود من) میتونی از یک اجاق رومیزی Teppan Yaki استفاده کنی (مثل همینی که ساندویچی ها دارند، فقط کوچکش). این طور اجاقهای رومیزی به دلیل داشتن یک صفحه، گرما رو بطور مساوی به همه جای برد انتقال میدهند.

چون مایکروسافت و سونی اون موقع ها توی ساخت XBox360 و PS3 Phat از ساچمه های Leadfree استفاده کرده بودند، دوباره بعد از یک مدتی همون بلا سرش میاد و لحیم ها ترک میخورند. برای همین از کلوفونیوم استفاده میکنی که زیر چیپ (یعنی بین چیپ و مادربرد) تزریق میشه و دور لحیم ها رو میگیره و باعث میشه که این موضوع ترک خوردن دیرتر اتفاق بیفته.
باز هم به همین دلیل میان Reball میکنند که اون ساچمه های Leadfree رو با lead based عوض میکنند و دیگه این موضوعات پیش نمیاد و تجهیزات کاملی میخواد.

نکته دیگه هم اینه که مادربرد با دیدن حرارت شکل خودش رو از دست میده و تاب برمیداره و باعث جدا شدن و شکستن قطعات روی اون میشه که باید حتما با چیزی اون رو ثابت نگه داری. من قدیما ها دو تا تکه ورقه 4 میلی متری باریک به مادربرد پیچ میکردم (توی بلاگم رو که نگاه کنی عکسش هست). الان دیگه با یک ورقه آلمینیومی 5 میلی متری یک JIG یا نگه دارنده ساخته ام که کل مادربرد رو به اون پیچ میکنم و دیگه اصلا تکون نمیخوره.

باز هم سوالی داشتی در خدمتم.

.M.A.H.

کاربر سایت
Dec 13, 2009
892
نام
مهدي
سلام

کلوفونیوم را از كجا تهيه كنم
زير چيپ ها منظورتون پشت مادر برد و زير چيپها سي پي يو و جي پي يو
چه مقدار الكل و کلوفونیوم بريزم
Reflow Station همون سشوار صنعتي هست .. قيمتش چنده .. ايا ميشه تهيه اش كرد
با چه ارتفاعي سشوار كنم و چند دقيقه و چند درجه و چه قسمتي از مادر برد پشت مادر برد تا جلو مادربرد و ايا قطعاتش را بردارم cpu,gpu را يا با انها سشوار كنم

يه اموزشي يا مرجعي كه بتونم خودم انجامش دهم اين سشوار كشيدم را هست كه معرفي كني
Ultimate X-Clamp كه اموزشش هست اونو خوندم فقط مونده قبل اون Reflow كنم كه اموزشش را پيدا نكردم ( راستي گفتي منظورم سشوار صنعتی نیستش ) مگه Reflow Station همون سشوار صنعتي نيست

ممنون ميشم منو راهنمايي و pm تان را چك كنيد
ممنون
موفق باشي عزيز
دستتم درد نكنه بابت راهنمايتان

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
کلوفونیوم را از كجا تهيه كنم
زير چيپ ها منظورتون پشت مادر برد و زير چيپها سي پي يو و جي پي يو
چه مقدار الكل و کلوفونیوم بريزم
Reflow Station همون سشوار صنعتي هست .. قيمتش چنده .. ايا ميشه تهيه اش كرد
با چه ارتفاعي سشوار كنم و چند دقيقه و چند درجه و چه قسمتي از مادر برد پشت مادر برد تا جلو مادربرد و ايا قطعاتش را بردارم cpu,gpu را يا با انها سشوار كنم

يه اموزشي يا مرجعي كه بتونم خودم انجامش دهم اين سشوار كشيدم را هست كه معرفي كني
Ultimate X-Clamp كه اموزشش هست اونو خوندم فقط مونده قبل اون Reflow كنم كه اموزشش را پيدا نكردم ( راستي گفتي منظورم سشوار صنعتی نیستش ) مگه Reflow Station همون سشوار صنعتي نيست

اینهمه سوال؟ اون متن بالا رو خوندی؟

سشوار صنعتی مثل سشوار سر میمونه فقط تا 500 درجه گرم میکنه و برای برداشتن رنگ از روی چوب بکار میره و هیچ ربطی به Reflow Station نداره که توی الکترونیک کاربرد داره.

منظورت چیه از قطعاتش رو بردارم؟

کلوفونیوم بصورت جامد هستش که یک تکه خیلی خیلی کوچک از اون رو میشکنی و توی الکل با درصدخیلی بالا حل میکنی و حدود 2 ساعت میذاری کنار تا حل بشه. بعد از 2 ساعت برمیداری و خوب هم میزنی و باید تقریبا زرد کم رنگ باشه. اگر قهوه ای باشه، کلوفونیوم زیاد ریختی و باید اینقدر الکل اضافه کنی تا به اون رنگ زرد برسه.
بعدش یک طرف برد رو حدود 45 درجه یا بیشتر بالا میاری و کج میکنی و با یک قطره چکان و (یا سرنگ با سوزن سرش) زیر CPU و GPU (زیرش یعنی بین چیپ و مادربرد) تزریق میکنی تا از اونطرف دربیاد. بعدش برد رو 90 درجه میچرخونی و دوباره این عمل رو روی ضلع دوم چیپ تکرار میکنی و الی آخر تا هر چهار طرف کلوفونیوم بخورند. بعدش میزاری 10 دقیقه یا بیشتر بمونه.

برای کشیدن سشوار باید برد محکم بسته شده باشه (به پست بالا مراجعه کن)

اگر خواستی از سشوار صنعتی استفاده کنی اول 1 دقیقه طرف پشت برد و 4 دقیقه روی برد رو حرارت میدی. سشوار رو در تمام مدت باید حرکت بدی و از تمرکز روی یک نقطه شدیدا اجتناب کنی.

اگر به بلاگ من بری میبینی که تقریبا چه وسایلی منظورمه و یک فیلم هم گذاشته ام که نشون میده چطوری باید سشوار رو حرکت بدی. البته اون فیلم برای برداشتن چیپ از روی برد هستش که چون تو فقط میخوای Reflow کنی نباید مثل من سشوار رو در یک نگه داری و همیشه در حرکت باشی.
فاصله سشوار از برد هم باید به اندازه ای باشه که در هنگام حرکت دادن سشوار به قطعه ای برخورد نکنی.
درضمن همیشه با کمترین حرارت سشوار کار کن.

کلا هیچکس جواب مارو نمیده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:((

کدخطای دستگاهت رو دربیار و بگو.

.M.A.H.

کاربر سایت
Dec 13, 2009
892
نام
مهدي
سلام

اینهمه سوال؟ اون متن بالا رو خوندی؟
چرا خوندم ..تو متنها و پستها زيادي خوندم كمي گيج شدم

سشوار صنعتی مثل سشوار سر میمونه فقط تا 500 درجه گرم میکنه و برای برداشتن رنگ از روی چوب بکار میره
و هیچ ربطی به Reflow Station نداره که توی الکترونیک کاربرد داره.
يعني با سشوار حرارت بدم
چون شما گفته بدي كه Reflow حرات بدم

منظورت چیه از قطعاتش رو بردارم؟
يعني فلز هاي x مانند و هیت سینکها را بردارم

کلوفونیوم بصورت جامد هستش که یک تکه خیلی خیلی کوچک از اون رو میشکنی و توی الکل با درصدخیلی بالا حل میکنی و حدود 2 ساعت میذاری کنار تا حل بشه. بعد از 2 ساعت برمیداری و خوب هم میزنی و باید تقریبا زرد کم رنگ باشه. اگر قهوه ای باشه، کلوفونیوم زیاد ریختی و باید اینقدر الکل اضافه کنی تا به اون رنگ زرد برسه.
بعدش یک طرف برد رو حدود 45 درجه یا بیشتر بالا میاری و کج میکنی و با یک قطره چکان و (یا سرنگ با سوزن سرش) زیر CPU و GPU (زیرش یعنی بین چیپ و مادربرد) تزریق میکنی تا از اونطرف دربیاد. بعدش برد رو 90 درجه میچرخونی و دوباره این عمل رو روی ضلع دوم چیپ تکرار میکنی و الی آخر تا هر چهار طرف کلوفونیوم بخورند. بعدش میزاری 10 دقیقه یا بیشتر بمونه.
مايع كه از زير سي پي يو و جي پي يو بيرون امد تميزشون كنم و فقط زيرشون بمونه
اين کلوفونیوم را از كجا تهيه كنم از دارو خونه يا لوازم الكتريكي ... كجاها ميفروشند

برای کشیدن سشوار باید برد محکم بسته شده باشه (به پست بالا مراجعه کن)
كدوم پست
نديدم ..
موقع سشوار كشيدم فلز هاي x مانند و هیت سینکها را بردارم

اگر خواستی از سشوار صنعتی استفاده کنی اول 1 دقیقه طرف پشت برد و 4 دقیقه روی برد رو حرارت میدی. سشوار رو در تمام مدت باید حرکت بدی و از تمرکز روی یک نقطه شدیدا اجتناب کنی.
يعني با دماي 500 درجه اين زمان را همش حرارت بدم با فاصله نزديك كه به قطعه نخوره
اين همه خازن و اي سي و قطعه ريز و درشت داره روي برد يهو نسوزن با 500 درجه ( آب 100درجه جوش مياد )
كمترين درجه چند مثلا !!!!!!!!!
ضمنا الكتريكي كه سشوار دارند با اونها نميشه حرارت داد
ببرم برد را پيششون و بگم حرارت بدن

اگر به بلاگ من بری میبینی که تقریبا چه وسایلی منظورمه و یک فیلم هم گذاشته ام که نشون میده چطوری باید سشوار رو حرکت بدی.
البته اون فیلم برای برداشتن چیپ از روی برد هستش که چون تو فقط میخوای Reflow کنی نباید مثل من سشوار رو در یک نگه داری و همیشه در حرکت باشی.
فاصله سشوار از برد هم باید به اندازه ای باشه که در هنگام حرکت دادن سشوار به قطعه ای برخورد نکنی.
درضمن همیشه با کمترین حرارت سشوار کار کن.

بلاگ باز ميشه ولي نميدونم چيه ؟؟؟
انگليسي نوشته شده و فيلمي و يا توضحي درباره ايكس اكس نوشته نشده
ايا اينه hoomb.blogspot.com بلاكتون

ممنون

آخرین ویرایش:

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
مثل اینکه اینطوری نمیشه و من اول و آخرش باید یه مقاله درست و حسابی در مورد تعمیر صحیح XBox360 بنویسم. :d نه از این تعمیرهایی که طرف تا چراغ سبز رو میبینه فکر میکنه تموم شد و دستگاهش درست شده و یک ساعت یا یک هفته بعدش دوباره قرمز میده.

من گفتم با دستگاه Reflow خیلی بهتره، چون اولا حرارتش تنظیم شده هستش و همچنین برای بهترین نتیجه حرارت رو روی کم میذاری و کم کم زیاد میکنی. ولی برای شما که فقط دستگاه خودت رو میخوای تعمیر کنی (تازه اگر گیرت بیاد که بخری) صرف نمیکنه. برای همین میتونی از سشوار صنعتی هم استفاده کنی ولی همونطوری که گفتم کارایی اون به اندازه دستگاه Reflow نیست و بعد از یکی دوماه دوباره چراغ قرمز میده.

این هم شکل دستگاهش که البته مدلها و شکلهای مختلفی داره ولی کلا همینطوریهاست:
200571172744436.jpg

500 درجه روی سشوار، درجه بالای اونه که نباید استفاده بشه، پایینترین درجه حدود 250 تا 300 درجه هستش که درجه اییه که قلع در اون ذوب میشه و برای کار شما کافیه.

اگر آموزش X-Clamp رو خونده باشی، باید اون دوتا فلز X و هیت سینکهای روی چیپ ها همه برداشته شوند و شما مادربرد خالی رو جلوی خودتون داشته باشید. درضمن با گوش پاک کن و کمی الکل با درصد بالا تمام خمیرهای سیلیکون رو پاک کنی، طوری که فلز روی چیپ ها قشنگ برق بزنند. از آستون لاک ناخن بر به هیچ وجه استفاده نکن.

این هم آدرس مقاله و فیلم و عکس توی بلاگ من: http://hoomb.blogspot.com/p/reballing-xbox-360-without-special.html

عکس مادربرد من رو اونجا ببین. مال تو هم دقیقا باید اینطوری بشه.

کلوفونیوم توی قطعات الکترونیکی استفاده میشه و فکر کنم سراغ اینطور مغازه ها باید بری. مایعی رو هم که بیرون میاد نمیخواد تمیز کنی. بعدش که برد رو حرارت میدی، خودش بخار میشه و میره.

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
اقا hoom *ببخشید با این روشی که به اون دوستمون گفتی میتونم این ارور 0110 رو بر طرف میکنه یا نه*
ممنون*

بله میتونید این کار بکنید ولی در 0110 اگر مادربردتون فالکون هستش، باید چهارتا رم زیر برد رو حتما اول از همه Reflow کنید که معمولا اشکال از اونجاست و دیگه احتیاجی به X-Clamp هم نداره و همون گیره های خودش رو میتونید دوباره جا بزنید و اگر نشد اون کارها رو انجام بدید. خیلی وقتها افراد تازه کار توی انجام X-Clamp زیر هیت سینک به جای دوتا واشر، یکی میذارند و این باعث میشه که هیت سینک GPU روی اون دوتا خازنی که کنار رم ها هستند فشار بیاره و اتصالی درست کنه و یا اونها رو خراب کنه که این هم باعث 0110 میشه.

*CATALAN*

کاربر سایت
Jan 4, 2009
1,412
بله میتونید این کار بکنید ولی در 0110 اگر مادربردتون فالکون هستش، باید چهارتا رم زیر برد رو حتما اول از همه Reflow کنید که معمولا اشکال از اونجاست و دیگه احتیاجی به X-Clamp هم نداره و همون گیره های خودش رو میتونید دوباره جا بزنید و اگر نشد اون کارها رو انجام بدید. خیلی وقتها افراد تازه کار توی انجام X-Clamp زیر هیت سینک به جای دوتا واشر، یکی میذارند و این باعث میشه که هیت سینک GPU روی اون دوتا خازنی که کنار رم ها هستند فشار بیاره و اتصالی درست کنه و یا اونها رو خراب کنه که این هم باعث 0110 میشه.
مادربردم جسبر هست*
افرین چون عجله داشتم حواسم نبود واشر زیر اون دو تا رم نذاشتم *که واقعا اشتباه کردم*
بعد با این کار میتونم *ایکس باکسم رو احیا کنم
تو یو توپ هر چی سرچ کردم چیز خاصی پیدا نکردم
ممنون

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر