Anti-Tamper مانند DRM نیست، از زاویه دیگری به آن نگاه کنید

S.X

کاربر سایت
Sep 26, 2011
851
نام
Sajjad
28363161459406988645.png

ماه‌های اخیر با بازی‌هایی همراه بوده که به ظاهر DRM یا اسمی از آن را به همراه نداشته‌اند اما زود و بی‌دردسر، طی همان هفته اول یا روز عرضه کرک نشده‌اند. Dragon Age: Inquisition مثال قابل‌توجهی است که کرک‌شدن آن نزدیک به یک‌ماه طول کشیده است. FIFA 15 و Lords of the Fallen هم دیگر بازی‌هایی‌اند که خیلی زود و ساده شکسته نشده‌اند.

Anti-Tamper راه‌کار و فناوری تازه‌ایست که موجب این تاخیر شده و توانسته قدرتمندتر از گذشته از بازی‌ها محافظت کند. این ساختار که توسط شرکت Denuvo ایجاد شده، بدون استفاده از راه‌حل‌های DRM، مانع از اشکال‌زدایی و تغییر فایل‌های قابل‌اجرا می‌شود و از همین طریق هم امنیت بازی‌ها را بالا می‌برد. البته هنوز هم روند اصلی کارکرد آن از ناگفته‌های Denuvo به حساب می‌آید. از طرفی Anti-Tamper محدودیت‌های DRM یا به طور کامل‌تر Digital Rights Management را ایجاد نمی‌کند و بدون درخواست‌های خاصی مانند نصب درایور، قرار گرفتن در وضعیت آنلاین به صورت دایم و موارد مشابه کار خود را انجام می‌دهد.

Denuvo هنگام گفتگو خود با EUROGAMER درباره Anti- Tamper متذکر شده است که «این یک راه‌حل از جنس DRM نیست. پای مدیریت حقوق دیجیتال یا مدیریت مجوزها هم در میان نیست. Anti-Tamper اساسا با DRM متفاوت است. به طور مثال اگر شما این مکانیسم را بدون یک DRM خارجی مانند استیم به عنوان خود اضافه کنید، به طور کامل ناکارآمد خواهد بود. Anti-Tamper فقط در ترکیب با یک DRM خارجی کار می‌کند».

در ادامه: «ما از اتفاقات رقم‌خورده بسیار خوشحال هستیم. به یاد داشته باشید که بسیاری از بازی‌های PC در روز انتشار کرک می‌شوند، البته اگر زودتر چنین نشود. حال دور نگاه داشتن بازی‌ها از چنین عملی طی هفته‌ها یا ماه‌ها تقریبا در صنعت بازی‌ها بی‌سابقه است».

برخی از بازی‌ها از جمله Dragon Age: Inquisition با وجود استفاده از این فناوری در نهایت کرک شده‌اند که این موضوع توسط تعدادی از افراد در NeoGAF هم تایید شده است. Denuvo نسبت به این موضوع و این‌که آیا Anti-Tamper هم مانند دیگر ساختارها در آینده کنار گذاشته خواهد شد، گفته است: «هر بازی محافظت‌شده‌ای در نهایت کرک خواهد شد. برای مثال سیستمی که ما روی FIFA 13 اعمال کردیم کرک شدن آن را سیزده روز به تاخیر انداخت. ما این سیستم را برای FIFA 14 بهبود بخشیدیم و زمان مورد نظر به 46 روز افزایش پیدا کرد. برای FIFA 15 هم ما این بهبودها را ادامه دادیم و در نهایت به جایی رسیدیم که این بازی 90 روز را بدون کرک‌شدن پشت سر گذاشت. این روند شکل گرفته این اجازه را به ما می‌دهد که یک قدم جلوتر قرار بگیریم و IPهای مشتری‌های خود را امن نگاه داریم».

با تمام این توضیحات و دلایل، باز هم سوال این‌جاست که آیا این خبر خوبی در فضای عمومی بازی‌هاست یا خیر؟ DRM خود به طور کلی مورد پسند هیچ‌کس نبود و یکی از دلایل این موضوع تداخل و آسیب‌های کم و زیادی بود که این مکانیسم به تجربه بازی‌ها وارد می‌کرد. ممکن است Denuvo Anti Tamper هم فاصله‌ای را بین خود و بازیکن‌ها ایجاد کند. ضمن این‌که به نظر می‌رسد این سیستم هم لطمه زدن به تجربه بازی‌ها را به همراه داشته است. Denuvo در ارتباط با این موضوعات اشاره کرده است: «فناوری Anti Tamper ما، هیچ‌گونه عملیات خواندن و نوشتنی را حین اجرا بازی‌ها نسبت به هارد درایو سیستم انجام نمی‌دهد. این کار اگر صورت گیرد، نه تنها مسایل امنیتی را بهبود نمی‌بخشد بلکه ممکن است تاثیر منفی بر روی عملکرد کلی هم داشته باشد. در حقیقت ما هیچ‌گونه تاثیر منفی روی عملکرد بازی‌ها نمی‌گذاریم و سخت‌افزار سیستم‌ها را هم زیر فشار بیشتر قرار نمی‌دهیم. این یکی از مهم‌ترین درخواست‌ها از مشتریان، توسعه‌دهندگان و ناشرین است. حقوق مصرف‌کننده هرگز نباید تحت تاثیر Anti-Tamper قرار گیرد. ما تنها مانع کپی‌های غیرقانونی یا به تاخیر انداختن آن هستیم».

در ادامه هم بحث‌های دیگری پیرامون Anti-Tamper و آینده شرکت آن وجود دارد. هم‌چنین اشاره‌ای هم شده بود که این سیستم قرار است مانع از کرک‌شدن بازی‌ها شود که این‌چنین نشده است. هر چند که این کار را به شکل قابل توجهی به تاخیر انداخته است. Denouvo از علاقه دیگر ناشرین نسبت به Anti- Tamper هم خبر داده و گفته است که «ما شاهد علاقه دیگر ناشرین حوزه بازی‌ و هم‌چنین ناشرین که خارج از این صنعت فعالیت دارند، بوده‌ایم». تنظیم‌کننده اصلی این مقاله هم از سکوت EA و CI Games (سازنده Lord of the Fallen) در ارتباط با این موضوع خبر داده و متذکر شده که انگار قرار است این سیستم دوباره مورد استفاده قرار گیرد. به طور کامل‌تر Denuvo's Anti-Tamper آمده است که بماند.

آخرین ویرایش:

K ANE

کاربر سایت
Aug 15, 2014
920
نام
Noble 6
خرید بازی اورجینال طرز رفتار نیست که شما میگید فرهنگ. هیچ ربطی به فرهنگ نداره..

اتفاقا این مسائل مستقیما به فرهنگ افراد مربوط میشه . برای مثال طرف حتی زورش میاد 4-5 هزار تومن پول سی دی البوم موسیقی رو بده میره سریع از نت دانلود میکنه ....خب این یعنی چی ؟؟ یعنی اینکه ایرانی جماعت کلا به پایرت کردن ( دزدی ) عادت کرده و این فرهنگ هم عوض نمیشه .

The_Empire

کاربر سایت
Dec 22, 2014
36
اصولا Piracy کار درستی نیست

اما......
حمایت کردن و دفاع کردن از خریدن نسخه اصل هم توی ایران کار درستی نیست ، وقتی شما توی Country لیست کمپانی ها حضور نداری که هیچ ، یک بند هم اضافه کردن توی برخی اشون، که کلا محصولاتشون به طور رسمی در ایران عرضه نمی شن و اخطار هم دادن که عواقبش پای خودتونه ، برخی استور هاشون رو کلا روی آی پی ایران بستن و یا در موقع خرید اگر آی پی ایران بیفته خرید شما و یا اکانت شما رو با مشکل مواجه می کنند ، خیلی خنده داره
از لحاظ اون کمپانی ها بودن نبودن شما اصلا فرقی نداره ، رسما شما رو اصلا حساب نمی کنن با قوانینی که وضع کردن ، کوچکترین ارزشی برای شما قائل نیستند و با همه این اوصاف شما می خواید ازشون حمایت هم بکنید ، خنده دار بودنش به کنار ، همچین رفتاری فاجعه باره :)

RoCoCo

کاربر سایت
Apr 23, 2008
4,466
نام
Nimo
مثال شما حداقل در مورد ایران و کشورهایی با وضعیت ایران صادق نیست به دلایلی که بالا گفتم. یه کاربر ایرانی به طور متوسط اگر بازی کرک نشه بیخیال اون میشه.

بین شما تحت هیچ شرایطی نمیتونی پایرت رو توجیه کنی اصلا تهت هیچ شرایطی نمیشه اگه بخوای پایرت رو توجیه کنی خیلی کارای دیگه حتی خودتم قبول نداری توجیه پذیر میشن. ببین دوست من همونجوری که گفتم نمیشه به کسی که پایرت کرد ایرادی گرفت حالا به هر دلیلی باشه منم نمیگم چرا افراد پایرت میکنن ولی نمیتونن حق به جانب باشن و بگن کار درستی دارن انجام میدن نه اینطور نیست. و این قضیه کاملا فرهنگیه و ما تو ایران میبینیم که پایرت یک صنعت هست تو کشورمون شما شرکت هایی رو میبینی که تکثیر بازی دزدی انجام میدن و پول در میارن و جالب تر از اون اینه که فقط تو ایران مردم برای بازی پایرت میرن تازه پولم میدن. ولی در کل بازم نمیشه به افراد خرده گرفت که چرا این کار رو میکنن اما هیچ حقی هم نمیشه بهشون داد.

arash1996

کاربر سایت
May 17, 2012
1,481
نام
آرش
من خودم بازیهای PS3رو پایرت میکنم ولی اینکه روی کار اشتباهی که انجام میدم سرپوش بذارم واقعا مسخره است!
مثل این میمونه که مغازه داری به من جنس نده یا گرونتر به من بفروشه، اونوقت منم بگم این حق رو دارم که جنساش رو بدزدم.
کسی نمیگه پایرت نکنیم، ولی این قیافه حق به جانبی که به خودمون میگیریم مضحکه!
در ضمن دیدم یکی دوتا از دوستان اشاره کردن که چجوری میشه همه ی بازیهایی که توی یه سال میاد رو اورجینال بخریم؟!باید بگم قرار نیست همه بازیهایی که توی یک سال میاد رو بازی کنیم!
کسی هم که به پایرت کردن عادت کرده، سخته که بخواد کالا رو بصورت قانونی بخره، حتی اگه قیمت ها نسبتا مناسب بشه
مثل اون افرادی که فیلم 2500 رو پایرت میکردند و میگفتند این همه پول اینترنت میدیم، این رو هم بریم بخریم!!!

در کل بدلیل شرایط موجود و فرهنگی که بدجا افتاده ممکنه خیلی هامون فیلم، بازی و ... رو پایرت کنیم ولی عملی که داریم انجام میدیم رو نمیتونیم درست بدونیم.

ببخشبد که سرتون رو درد آوردم :)

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,033
نام
مازیار
خرید بازی اورجینال طرز رفتار نیست که شما میگید فرهنگ. هیچ ربطی به فرهنگ نداره. این نیازمند توانایی مالی کاربر و حضور و پشتیبانی شرکت های دارنده پلتفرم هست. ما بی‌ارزش ترین پول دنیا رو داریم و در حالی که درآمدمون در سطح یه اروپایی و.. نیست باید به اندازه اونا پول بدیم. در حالی که هند و روسیه و... نسخه های ارزان‌تر در اختیار بازارشون قرار میگیره. تحریم بودن و مسدود بودن IP های ایران در بعضی از سرویس‌ها رو هم در باید در نظر گرفت. در کل ایران بازار حساب نمیشه و ما هم "خریدار مستعد" نیستیم. با این حال واکنش شدید بعضی از دوستان اینجا جالبه. این تاپیک هم در مورد یه چیزی مربوط به پلتفرم PC هست حالا دوستان اومدن تجربه‌شون تو خرید بازی‌های کنسولی رو اینجا عمومیت بدن به PC و بحث رو پیش ببرن به سمت اورجینال‌باز با فرهنگ و pirate دزد. مسئله مهم در مورد سیستم‌هایی مثل این، این سواله که در این مدت زمانی که DA:I کرک نشد چقدر این سیستم باعث شد نسخه های از دست رفته (pirate شده) به نسخه قانونی تبدیل بشه؟!

ربط یه بازی مثلا 60$ به بوگاتی و هواپیمای شخصی چیه؟ این منطق و مثال شما باعث شیوع Ebola شد...

مثال شما حداقل در مورد ایران و کشورهایی با وضعیت ایران صادق نیست به دلایلی که بالا گفتم. یه کاربر ایرانی به طور متوسط اگر بازی کرک نشه بیخیال اون میشه.

یه سوال بازی مگه نون شبه ؟؟؟

کسی نمیگه پایرت نکنید ... ولی حداقل قبول کنید کاری که میکنید اشتباه و نا درسته ... این توهم حق به جانبی هم که به خودتون گرفتید ... بعضی ها هم که انگار مایه افتخارشونه ... والا صاحب مال یه چیزی هم باید دستی بده به شماها ... دقیقا این کارای شماست که این کشور فلک زده شده ، ... مفت خوری ، نیازی به ابولا نیست

استعداد ترول هم ندارید بد بختی ...

خداییش من این فازایی که تو هوای این کشور لول میخوره رو نمیتونم بفهمم ... ارزشم نداره به خاطر یه ملت همیشه حق به جانب اعصاب خودم رو خراب کنم

Hesam_1994

کاربر سایت
Jun 9, 2008
1,459
نام
حسام
اتفاقا این مسائل مستقیما به فرهنگ افراد مربوط میشه . برای مثال طرف حتی زورش میاد 4-5 هزار تومن پول سی دی البوم موسیقی رو بده میره سریع از نت دانلود میکنه ....خب این یعنی چی ؟؟ یعنی اینکه ایرانی جماعت کلا به پایرت کردن ( دزدی ) عادت کرده و این فرهنگ هم عوض نمیشه .
بحث اینجا در مورد بازی‌های کامپیوتری هست. دانلود غیرقانونی چیزی هست که خیلی از صنعت‌ها مثل سینما و تلویزیون از اون آسیب بیشتری می‌بینند. این مسئله حتی در کشورهای توسعه‌یافته اروپایی و آمریکایی هم دیده میشه و فقط محدود به ایران نیست.

بین شما تحت هیچ شرایطی نمیتونی پایرت رو توجیه کنی اصلا تهت هیچ شرایطی نمیشه اگه بخوای پایرت رو توجیه کنی خیلی کارای دیگه حتی خودتم قبول نداری توجیه پذیر میشن. ببین دوست من همونجوری که گفتم نمیشه به کسی که پایرت کرد ایرادی گرفت حالا به هر دلیلی باشه منم نمیگم چرا افراد پایرت میکنن ولی نمیتونن حق به جانب باشن و بگن کار درستی دارن انجام میدن نه اینطور نیست. و این قضیه کاملا فرهنگیه و ما تو ایران میبینیم که پایرت یک صنعت هست تو کشورمون شما شرکت هایی رو میبینی که تکثیر بازی دزدی انجام میدن و پول در میارن و جالب تر از اون اینه که فقط تو ایران مردم برای بازی پایرت میرن تازه پولم میدن. ولی در کل بازم نمیشه به افراد خرده گرفت که چرا این کار رو میکنن اما هیچ حقی هم نمیشه بهشون داد.
کسی اینجا توجیه نکرد، من و بقیه دوستانی که الان داریم با شما بحث می‌کنیم حالت دفاعی داریم. من مشکل دارم با این که کسی از این طریق به یک بازی دست پیدا کنه و دزد و لاشخور خطاب بشه توسط یه عده خودخواه که در این فروم در اقلیت هست. اینکه عده‌ای هم در ایران از این کار کاسبی راه انداختن به من ارتباطی نداره. به این بحث هم ارتباطی نداره. بازم میگم، قضیه فرهنگی نیست. مسئله مالی هست، مسئله پشتیبانی هست. من در وضعیت فعلی ایران هیچ مشکلی با دانلود یک بازی ندارم و اون رو یک مسئله مهم اخلاقی نمیدونم. دانلود بازی جرم نیست، در وضعیت فعلی ایران هم هیچ زشتی نداره. این جوی هم که الان در فروم راه افتاده به خاطر PS4 و X1 هست و هر کسی میخواد بیشتر خودش رو به نمایش بذاره و از بالا به دیگران نگاه کنه.

کسی نمیگه پایرت نکنید ... ولی حداقل قبول کنید کاری که میکنید اشتباه و نا درسته ... این توهم حق به جانبی هم که به خودتون گرفتید ... بعضی ها هم که انگار مایه افتخارشونه ... والا صاحب مال یه چیزی هم باید دستی بده به شماها ... دقیقا این کارای شماست که این کشور فلک زده شده ، ... مفت خوری ، نیازی به ابولا نیست

خداییش من این فازایی که تو هوای این کشور لول میخوره رو نمیتونم بفهمم ... ارزشم نداره به خاطر یه ملت همیشه حق به جانب اعصاب خودم رو خراب کنم
آقا اومدیم از خودمون دفاع کنیم در مقابل توهین متهم شدیم که به این مسئله افتخار می‌کنیم! شما صفحات قبلی رو بخون تا ببینی کی توهم میزنه. حتی در این فروم هم کسی به این کار افتخار نمیکنه. این کار در ایران، عزیز من، "عـادی" هست، نه افتخارآمیز. این قسمت "عادی بودن" و "قضاوت نکردن" رو شما باید یاد بگیری. بازی کردن نون شب نیست، اما موقعی که میشه بهش دسترسی داشت، چرا نه؟ کارای من و امثال من کاری به این کشور نداشته، خودخواهی و خودبینی افرادی مثل شما در اون موثر بوده.

gtkiller

کاربر سایت
Jan 9, 2008
473
نام
سروش
دوستان برید کمی تاریخ بخونید ببینید کیا بودن چه کشورهایی بودن ما رو به این روز انداختن اخرش با افتخار میگن منافعمون ایجاب میکرد! ببینید چند بار با بهونه های مسخره کشورمون را در جنگ های جهانی اشغال کردند! ما 100 میلیون بازی رو هم پایرت کنیم 1/1000000000000000000 بدهی که اونها به این کشور دارند رو جبران نمیکنه همین الانش میدونین این تحریم ها سالی چند میلیارد دلار خسارت به ایران میزنه روز به روز زندگیمون رو سخت تر میکنن از اون ور تحریم میکنند از اون ور با عربها همدست میشند قیمت نفت رو میارند پایین تا در ایران فلاکت ایجاد کنند بعد شماها برای اینکه فلان کسک در امریکا و اروپا که ما رو ادم هم حساب نمیکنه متضرر بشه ما رو محکوم میکنید! لطفا به جای اینکه غضنفر رو بگیرید حواستون به مارادونا باشه/:)

HalfLife G

کاربر سایت
Feb 21, 2009
3,767
نام
مراد حلیمی
اولا پایرت کردن کاملامصداق دزدی هست حالا چه خیابونی چه دیجیتالی
دوما درسته بخاطر گرون بودن بازی در ایران تهیش برای خیلی ها مشکل ولی بازم دلیل بر موجه شدن این کار نیس و بازم اسمش دزدیه
سوما گیریم که بازی گرون, تو ایران حتی یه البوم موسیقی 5 تومنی رو هم پایرت می کنن و تقریبا تو اکثر زمینه های دیجیتالی و حق نشر و صنعتی و علمی....پایرت وجود داره....پس متاسفانه این تو فرهنگ ایرانی ها هستش و برای تغییرش باید روش کار بشه

.

Rezahajizadegan

کاربر سایت
Oct 1, 2005
2,593
من هم بازیهای PC رو پایرت میکنم چون:
1-ارزش پول ایران روز به روز کمتر میشه و پول تو جیبم در واقع داره آب میره و واقعا نمیشه اصل خرید.
یک دلار آمریکا=59افغانی
یک دلار آمریکا=2.5لیرترکیه
یک دلار آمریکا=4درهم امارات
یک دلار آمریکا=34170ریال ایران
اینو اول متوجه بشید بعدبریم سر باقی قضایا.
2-از طرف دولت ایران دائما سایتها پشتیبان نرم افزارها و بازیها شیلتر میشوند.
3-زبان پارسی از طرف کمتر سایت بازی سازی پشتیبانی میشود.
4-سایتهای پشتیبانی بازی ایران رو تحریم میکنند.
5-پشتیبانی و گارانتی چه در مورد نرم افزار و چه سخت افزار تو ایران وجود نداره و شرکتها مارو تو یه سیاهچال انداختند.
چرا نمیشه از سایت انویدیا مستقیم درایورشو دانلود کرد؟
چرا سونی پلی استیشن های 4 معیوب خودش گارانتی نکرد؟
هزارتا چرای دیگه.
به خدا اگر این موانع رفع بشه من اولین نفری هستم که حتی برای تست کردن هم بازی کپی اجرا نمیکنم و احترام دو طرفه هستش ، گیمر ایرانی احترام ببینه ، احترام هم میذاره.

در پایان از کلیه دوستان ثروتمند که:
درآمدشون مثل من به ریال نیست و به دلار درآمد دارند و به دلار بازی خرید میکنند
اشتراک یوبی سافت و الکترونیک آرتز و استیم و ویندوز لایو دارند
دسترسی به اینترنت پر سرعت دارند
سرویس های شیلتر شکن و وی.پی.ان رو تهیه میکنند
سرویس پینگ جدا تهیه میکنند
سخت افزار رو به چهار برابر قیمت جهانی میخرند
این همه سرمایه گذاری ریالی ، ارزی ، حوصله ای و اعصابی میکنند واسه بازی کردن.
از این دوستان کمال تشکر رو دارم که جور مارو هم میکشند و با حمایت خودشون بازیساز رو دلگرم میکنند.
باتشکر
رضا

YosefFaraji

کاربر سایت
Nov 8, 2013
320
اونور هم گفتم، Denuvo دقیقا همونقدری که مردم فکر می کنند بد هست. اینکه نتونی ماد هایی که اسکریپت خاصی به بازی اضافه می کنن نصب کنی یا ENB و Sweet FX نصب کنی با آزادی PC کاملا تضاد داره. رسما ماد کردن رو به تکسچر محدود می کنه:)
حالا این قفلو رو GTA V نزارن بدبختمون کنن:-s ما دلمون فقط به ENB خوشه

IMANOKA

کاربر سایت
Sep 11, 2014
6,312
در مورد بحث پایرت...
احترام باید دو طرفه باشه.وقتی اونا مارو چیزشون هم حساب نمیکنن ما هم متقابلا همین کار را می کنیم:>

..Preacher..

کاربر سایت
May 20, 2013
162
نام
ori

نوشته ی شما..شخصیت شما رو نشون میده... لطفا ادب خودتونو حفظ کنید...در جایگاهی نیستید که به یه عده بگید مفت خور!!!
فحش رو که شما و دوستانتون میدین...اعصاب خوردیشم باز واسه شماست؟؟:-$

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
14,426
نام
مصطفی682سابق
بحث pirate يا ارجينال زياد ربط به فقير و دارا بودن نداره بحث عادت و farhang هست يه عده بلدشدن از زمان ps1 هرchi بازي مياد بايد بازي كنن بله age يه نفر بخواد اينكارو كنه بيل gates هم باشه نميتونه مشكل ما ايرانيا اينه هر بازي اي مياد بايد بازي كنيم همين متا كه خودمونو واسش جر ميديم در خريد بازيهامون حتي بازيهاي ارجينال بي اهميته طرف ميخواد بازي بخره ميره تو maghze به فروشنده mige از فلان ماه harchi بازي اومده بريز توي guni ببرم بعضيا هم كه حتي نت كره جنوبي رو داشته باشن بازم افلاين بازن

Mr. Children

کاربر سایت
Sep 24, 2013
1,287
ما ایرانیا کلا تو سبد هزینه هامون قسمت فرهنگی نداریم. به نظرم اگه از عهده ی پرداخت هزینه بازی برمیاین که حتما بخرین اگه هم نه که خب هیچی.
یه موقعیتایی مثل هک نشدن کنسولها هم باعث میشه خب اونایی که دارن و نمیخوان خرج کنن یکم سر کیسه رو شل کنن :d یه عده مثل من هم به هر حال دیر یا زود شروع میکنیم با هر دردسری که هست انشالله کمی هم اریج بخریم. (بعد از کنکور که دیگه استرس ندارم با خرید PS4 به همین جرگه میپیوندم البته تایم بازی کردنم هم خیلی کم شده و شاید بیشتر هم از همین روشهای تعویض و اینا سود ببرم). در مجموع مسئله ی پیچیده ایه. مراکز قدرت که اصولا به رسمیت نمیشناسن این چیزارو، خارجیها هم ما رو، خودمون هم کپی رایت و فرنگ رو :d

و البته دوستان هم اشاره کردن. ما برای موزیک ایرانی(حالا هر کی هر چی که گوش میده) خیلی وقتها اصلا حاضر نیستیم 10 تومن هم خرج کینم در حالی که راحت هم میتونیم پول بدیم. دیگه وقتی کتابخونهاش(که خیلی هم زیاد نیستن) میگن ما پول بالای کتاب نمیدیم یعنی چی؟ ملت حاضرن کلی پول خورد و خوراک و لباس و کاسمتیک :d و اینا بدن دو زار خرج بخش فرهنگی نمیکنن. راستم میگن عادت هم کردیم.
این هم اضافه کنم که نفس همین که بحث و جدل میکنین خیلی خوبه. اکثریت اصولا نمیدونن که باید بابت محصول فرهنگی پولی هم داده بشه :d

اینم بگم که نگین یه طرفه بودم. من خیلی دلم برای اون بنده های خدا سازنده ها نمیسوزه راستشو بخواین. دل دنیا باید به حال ما بسوزه :d شما یه کتاب مربوط به رشتت رو زیز 300 تومن دیگه نمیتونی پیدا کنی. هی باید خدا خدا کنی که افستشون در بیاد یا پی دی افشون پیدا شه. شرایط واقعا نرمال نیست. حالا خیلی ها دارن مسئله ای نداره براشون ولی واقعا اوضاع خرابه

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر