Spencer: سعی ما بر بازیابی اعتماد است نه شکست Sony

Inquisitor

Righteous Armors Me
کاربر سایت
Dec 6, 2007
3,636
نام
کامیار
spencer-xbox-one-team-focused-on-regaining-fan-trust-not-beating-ps4-144439864078.png

Xbox One در حال فروش است و مایکروسافت توانسته بخشی از جایگاه گذشته خود را بازیابد، اما آیا این شرکت دوباره می‌تواند به وضعیتی بازگردد که با سونی در زمینه فروش رقابت کند؟

این سوالی است که مطمئنن به دفعات از رئیس بخش Xbox، پرسیده شده است اما اینبار Phil Spencer در مصاحبه‌ای در Geekwire Summit 2015 به تشریح این موضوع پرداخت.
او توضیح داد که در طی 18 ماه مدیریتش، دیدگاهش عوض شده و حالا تمرکز را بر روی بازیابی اعتماد مشتریان و وجه برند Xbox، با راه اندازی طرح‌هایی مثل Backward Compability، گذاشته است، هر چند ممکن است هیچ وقت Xbox One به رقیبش نرسد:
"من در ابتدا با شعارهایی مثل 'ما می‌خواهیم برنده شویم' شروع کردم اما بلافاصله متوجه شدم که شما تنها می‌توانید عوامل خود را کنترل کنید. سونی با Playstation 4 به موفقیتی کم نظیر دست یافتند اما برای من، به عنوان رئیس Xbox کار با تیم و مجموعه طرفداران Xbox بسیار سودمند بود تا بر روی محصولمان تمرکز کنیم. "
البته طبیعی است که وقتی جایگاه اول برای شما نیست، متواضع باشید اما اسپنسر معتقد است که مایکروسافت به درک این موضوع رسیده که جای تمرکز بر جنگ بین کنسولی، بر روی محصول خود تمرکز کند:
این 18 ماه برای من حامل تغییرات زیادی بود. اگر دقت کنید من خیلی کمتر درباره‌ی رقابت صحبت می‌کنم. مردم می‌گویند 'شما در حال باختن هستید، پس هیچ وقت نمی‌توانید دوباره به عرصه رقابت بازگردید'. به نظرم درستی این مسئله در آینده مشخص خواهد شد. اگر هم روزی برنده از عرصه بیرون آمدیم، دوست دارم با روند فعلیمان باشد. همه چیز درباره‌ی بازی‌ها و نحوه‌ی رفتار با مشتریانمان است."
اما آیا Xbox One بر Playstation 4 غلبه خواهد کرد؟
"من نمی‌دانم. مدت زمان این نسل... سونی محصول بسیار خوبی دارد و بسیار جلوتر از ما هستند اما من از وضعیت فعلی بازی و لاین-‌آپمان راضی هستم."
اسپنسر سپس به سراغ روزهای اول سمتش می‌رود، روزهایی که مایکروسافت از هر طرف مورد هجمه قرار می‌گرفت و مجبور شد سیاست‌هایش را به طور کامل تغییر دهد:
"چیزی که من در آن زمان دست کم گرفتم، تاثیر بسیار مخربی بود که وضعیت عرضه Xbox One بر روی تیم ما در ردموند گذاشته بود. آن‌ها به اندازه‌ی طرفدارنمان ضربه خورده بودند . من نشستم و به چندین هزار نفر فکر کردم، مردمی که با چند جمله و فکر اشتباه، زحمات شبانه روزیشان که 3 سال هم طول کشیده بود، هدر می‌رود. سپس شما از خود می‌پرسید ' چرا من این کار را انجام می‌دهم وقتی یک نفر با حرف‌هایش تمامی زحماتم را بر باد می‌دهد؟'"
اسپنسر علاوه بر بازیابی اعتماد طرفداران باید جلوی از هم پاشیدگی تیم خود را هم می‌گرفت:
وقتی که من می‌بینم تیمم از گروهی که رهبریت رئیس خود را زیر سوال می‌برد، به تیمی تبدیل شده که از طرفداران انرژی می‌گیرد و خوشحال است، خوشحال می‌شوم چرا که این تیم قادر به ارائه کارهای خارق‌العاده است. تیم ما در ابتدای موضوع Backward Compability هیچ ایده‌ای از آن نداشت، سپس ما چند مهندس را فرستادیم و راهش را کشف کردند. شما چگنه می‌خواهید کدها را از PowerPC به X86 منتقل کنید در حالی که بدون آن عملا کار غیر ممکن است؟ آن‌ها به این موضوع دست پیدا کردند. من هیچ وقت پایداری شرکتمان را زیر سوال نمی‌برم اما این را می‌دانم که اعضای تیم ما نه از شکست دادن سونی، بلکه از جلب بیشترین تعداد مشتری انرژی می‌گیرند."
او با این مسئله که کارهای زیادی پیش رو دارند بحث را خاتمه می‌دهد:
"آیا ما به صورت کامل وضعیتمان را بازیابی کرده‌ایم؟ من نسبت به وضعیت فعلیمان دید مثبتی دارم اما در نشستی که با مدیران Gamestop داشتم، و یک جلسه هم با 5000 مدیر دیگر Gamestop خواهم داشت، به من می‌گویند هنوز مشتریان در مورد عدم اجرای بازی‌های استفاده شده یا دست دوم صحبت می‌کنند. برای اینکه شفاف صحبت کرده باشیم، کنسولمان بازی‌های دسته دوم را اجرا می‌کنند اما مسئله اینجاست که در ذهن مشتری همیشه حرف اول خواهد ماند. بازیابی این اعتماد بسیار سخت خواهد بود."

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا پس از گذشت 18 ماه و 2 E3، آیا فکر می‌کنید فیل اسپنسر پتانسیل رهبری تیم و رساندن Xbox به رقیب خود را دارد؟

منبع

آخرین ویرایش:

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
بحثی که آخرشو کشوندی به حمله به طرفدارای سونی و ترولش و نقض منابع معروفت و رسیدن به "فیزیک آنچارتد چیز خاصی نیست" معلومه باید مسخره بشه حالا تو اسمشو بزار عدم توانایی . شمام برو تواناییتو جایی خرج کن که مشتری داشته باشه مثل تاپیکای با این مضمون " کدام کنسول را بخرم" که بچه های 15 ساله تو این سایت میزنن و اینکه توضیح دادم کجاها. لینکاتم باز نمیکنم چون قبلا خیلی باز کردم. با شخصیتت هم کاری ندارم فقط گفتم گیمر نیستی که یه واقعیت هست. در مورد مدت زمان عضویت هم مطمعن نیستم هی رو این مورد مانور بده بزودی ته توشو در میارم. البته مهم نیست در طول 3 سال چند کاربر مثل تو بودن اینجا ولی باز بزودی...

خیلی از طرفدارهای سونی (چه قدیمی، چه جدید، چه اونهایی که قبلاً روی Xbox Live با من آنلاین بازی میکردن و الان دارن روی PSN بازی میکنن چه اونهایی که ...) با من دوست بودن و هستن و من هم نه کسی رو ترول کردم و نه ترول میکنم. شما نه "طرفداران سونی" هستی و نه گفتن اینکه "فیزیک آنچارتد 4 چیز خاصی نیست" حرف مسخره‌ایه، چون در مقایسه با اینها (1 و 2) واقعاً چیز خاصی نیست. برای من قانع شدن یا نشدن شما هیچ اهمیتی نداره، همونطور که تعریف کردن و یا بد گفتن بقیه از من (بصورت مغرضانه) برام اهمیتی نداره. در مورد گیمر بودن یا نبودن من هم بستگی داره تعریفت از گیمر چی باشه. اگر فکر میکنی گیمر یعنی کسی که نمیتونه بحث کنه و نظر بده و با تکنولوژیهای جدید آشنا باشه یا اونها رو دنبال بکنه و صرفاً باید ذهنیات خودش رو نشر بده، نه من گیمر نیستم.

پ.ن: بحث شخصی شد و به دلایلی اینجا دیگه جواب نمیدم اگه جواب میخای تو پروفایل بنویس یا نه اگه میخای خودتو به اطراف نشون بدی همینجا بنویس. منم لایک میکنم

من علاقه‌ای به بحث شخصی ندارم، ولی خوشمم نمیاد چیزی که در میان جمع بیان شده رو بدون جواب بذارم. در هر صورت موضوع تاپیک "من" نیستم.

آخرین ویرایش:

Soheil

Set Free The Devil Inside
کاربر سایت
Sep 5, 2006
4,672
نام
سهيل
به خاطر علاقه ام به بخش بیزینس صنعت گیمینگ وارد این بحث میشم:d

اولا اینکه موفقیت و عدم موفقیت چندتا شرکت نسبت به هم همیشه یک بحث نسبی هستش و برای همه ی شرکت‌ها یکسان بوده.یک شرکت خوب عمل میکنه و شرکت دوم نسبت به اون کمی ضعیف تر و در نتیجه مشخصه که شرکت اول به لحاظ فروش جلو می افته.اینی که بگیم سونی این نسل خوب فروش کرد چون عالی عمل کرد و نسل قبل ماکرو خوب عمل کرد چون سونی بد عمل کرد بود با هیچ منطقی سازگار نیست.در واقع این یک خط توضیح دو روی یک توضیح هست که من توی بخش اول گفتم منتهی یک فن فقط برای اینکه نقش شرکت مورد علاقه‌ی خودش رو بیشتر Bold بکنه میاد همون جمله رو متفاوت بیان میکنه.

حالت اول از بیان صحیح:
سونی این نسل خوب فروش کرده که چون عملکرد بهتری در مجموع داشته.
ماکروسافت نسل قبل بهتر فروش کرد چون عملکرد بهتری داشت.
حالت دوم از بیان صحیح:
سونی این نسل خوب فروش کرده چون ماکروسافت عملکرد ضعیف‌تری داشته
ماکرو نسل قبل خوب فروش کرد چون سونی عملکرد ضعیفی داشت.
بیان یک فن بوی :
سونی این نسل خوب فروش کرده چون عالی عمل کرده.
ماکرو نسل قبل فروش خوبی داشت چون سونی بد عمل کرده بود.
یا برعکس

این سه تا توضیح همشون درست هستن در واقع، منتهی شحص سوم فقط میخاد موفقیت و عدم موفقیت توی یک صنعت برای همه ی شرکت هارو به شرکت مورد علاقه خودش ربط بده:d

اما اگر جدی تر به بحث فروش کنسول‌ها بخاییم نگاه کنیم باید یک دید کلی نسبت به همه‌ی شرکت‌های شاغل توی این صنعت از زمان آتاری،سگا تا ماکرو،سونی نینتندو الان بندازیم.باید همه ی نسل ها رو در نظر بگیریم.باید مطالعه کنیم ببینم کدوم کنسول ها موفق بودن و دلیلشون چی بوده؟

به صورت کلی سه تا عامل نقش به سزایی توی فروش کنسول ها داشتن : قیمت‌گذاری،بازی‌ها(انحصاری و Third Party)، سخت افزار

به نظر من و با توجه به مطالعه ای که داشتم قیمت گذاری بزرگترین عامل تاثیر گذار در موفقیت کنسول‌ها بوده.همیشه کنسولی خوب فروخته که قیمت‌گذاری معقولی داشته.یقینا خریدار اول از همه به قیمت کالای مورد نظرش دقت میکنه.در مورد بحث کنسول‌ها همیشه قیمت گذاری در اولین معرفی کنسول حداقل چند سال اولیه که سال‌های مهم عمر یک کنسول هستن (کنسول ها معمولا 4-6 سال عمر میکنن) بیشترین تاثیر در افکار عمومی رو داشته.این موضع از زمان Sega Master System،NES تا همین الان بوده و تغییر نخواهد کرد.سیاست سونی نسل قبل در این مورد و سیاست ماکرو این نسل هردو توی این زمینه ضعیف بودن و نتیجه رو هم دیدیم خواهیم دید.

سخت افزار هم یک عامل در این زمینه بوده.کنسولی موفق بوده و هست و خواهد بود که سخت‌افزار قدرتمند و در عین حال ساده‌ای برای کار داشته باشه.خیلی ها فکر میکنن PS3 اولین کنسول قدرتمند و پیچیده‌ای بوده که توی تاریخ عرضه شده منتهی کافیه برین و تاریخچه Sega Saturn رو بخونین تا دقیقا به مورد مشابه با PS3 برخورد کنین.یک کنسول قدرتمند و پیچیده با قیمت بالا که شکست خورد.همین اشتباه رو باز به نظرم ماکرو این نسل با XONE داشته(حداقل تا اینجای کار که این رو نشون میده).

مورد سوم هم بازی های انحصاری و Third Party هستن.به نظر من کنسولی موفق هست و خواهد بود که اول از همه پشتیبانی خوبی از طرف Third Party ها داشته باشه (اعم از انحصاری کردن محتوا و گرافیک بهتر و ..) و در مرحله دوم انحصاری بهتری داشته باشه.انحصاری های زیاد داشتن به خودی خود وقتی ساپورت Third Party خوبی نداشته باشی کارساز نخواهد بود.سونی نسل قبل فاصله خودش رو کم کرد چون انحصاری های خوبی در حالی داشت که توی Third Party هم در وضعیت نزدیکی به XBOX360 قرار داشت.یعنی اگر برای مثال در وضعیت مشابه ای با Dreamcast قرار داشت و برای مثال شرکت EA تحریم میکرد کنسولش رو و مثل اون هیچ فیفایی برای PS3 عرضه نمیشد اگر صدتا هم انحصاری میساخت نمیتونست 360 رو بگیره.همونطور که Dreamcast به این سرنوشت دچار شد.در عرض دو سال مجموعه ای از بهترین و بیشترین تعداد از انحصاری ها براش عرضه شد ولی چون عامل مهمی مثل ساپورت Third Party رو نداشت سقوط کرد.یا همین Wii U هم دقیقا به سرنوشت مشابه‌ای دچار شد.

من همیشه میگم سونی معمولا موفق بوده چون ثبات سیاست داشته و این سه مورد رو همیشه نسبت به رقبا خوب کنار هم چیده.سخت افزار قدرتمند با قیمت خوب و پشتیبانی خوب انحصاری و Third Party عرضه کرده.به لحاظ نوآوری سونی هیچ وقت هم سطح رقباش نبوده.چه در زمان Sega,Sony,Nintendo و چه Sony,Micro,Nintendo. توی این مورد به نظر سونی فن‌ها زیاد تاکید نداشته باشن.اما سونی یک مساله رو بهتر از رقبا فهمیده و اون هم رعایت اون سه تا مورد اصلی رو و اینم باعث شده که موفق باشه.

در مورد فن بیس هم به نظرم گرچه تاثیر گذار هست ولی هیچ تضمینی ارائه نمیده.این هم بارها اثبات شده.در زمان Saturn,PS1 علارغم فن بیسی که سگا و نینتندو داشتن این سونی تازه وارد بود که با سیاست های بهتر اومد و بازار رو به دستش گرفت.یا در زمان PS3,360,Wii این ماکرو نسبتا تازه واردتر بود که با سیاست‌های بهتر اومد سهم خودش از بازار رو افزایش داد. اخیرا هم که Nintendo با سیاست‌های نه چندان جالب علارغم فن بیس 100 میلیونی که پشت کنسول قبلی نشسته بود دیدیم که با Wii U اصلا موفق نشد.:d

آخرین ویرایش:

The End Of Ps

کاربر سایت
Apr 5, 2012
3,757
نام
علی
همچین میگه صدقه سری Halo 5 انگار این بازی واسه سونی بوده و اومده لطف کرده هدیه داده به مایکروسافت که فروش کنسولش بره بالاتر lol خیلی جالبه که تو بحث ها، بزرگترین و سیستم سلرترین بازی انحصاری این نسل (تا این لحظه) میشه صدقه سری! اتفاقا بعدش هم میتونه به همین شکل پیش بره چون علاوه بر Halo 5 که میتونه تو تعطیلات هم به فروش بیشتر X1 کمک کنه، احتمال کاهش قیمت مثل پارسال هم وجود داره و هنوز مشخص نیست برنامه مایکروسافت واسه تعطیلات دقیقا چیه.
کاهش قیمت بعیده بدن ! دیگه مسخره میشه کنسول 499 دلاری بعد از 2 سال بشه 299 !! با توجه به صحبت های اسپنسر که گفته بر روی لاین آپمون رو تعطیلات تمرکز کردیم و اینکه هدفشون رسیدن به سونی نیست میشه نتیجه گرفت که بعیده بازم کاهش قیمت بدن , باندل ها همراه با قیمت هاشونم که رونمایی کردن . ولی موضوع اینه که با توجه به این قیمت ها در همین ماه اکتبر که 27امش هیلو5 میاد بازم خیلی بعیده که تو امریکا X1 از PS4 بیشتر بفروشه چون کاهش قیمت PS4 در همین ماه بود و آنچارتد کالکشن هم در همین ماه اومد پس افزایش فروشه زیادی در اکتبر داره که بعیده X1 بتونه برسه همونطور که اگه به سایت آمازون US بریم میبینیم که باندل هیلو پشت سره 3 تا باندل PS4 هست که یکیشون باندل استاروارز هست که 17 نوامبر میاد تازه !

Frobary

Loyal Member
Jun 6, 2007
28,744
نام
محمد
کاهش قیمت بعیده بدن ! دیگه مسخره میشه کنسول 499 دلاری بعد از 2 سال بشه 299 !! با توجه به صحبت های اسپنسر که گفته بر روی لاین آپمون رو تعطیلات تمرکز کردیم و اینکه هدفشون رسیدن به سونی نیست میشه نتیجه گرفت که بعیده بازم کاهش قیمت بدن , باندل ها همراه با قیمت هاشونم که رونمایی کردن . ولی موضوع اینه که با توجه به این قیمت ها در همین ماه اکتبر که 27امش هیلو5 میاد بازم خیلی بعیده که تو امریکا X1 از PS4 بیشتر بفروشه چون کاهش قیمت PS4 در همین ماه بود و آنچارتد کالکشن هم در همین ماه اومد پس افزایش فروشه زیادی در اکتبر داره که بعیده X1 بتونه برسه همونطور که اگه به سایت آمازون US بریم میبینیم که باندل هیلو پشت سره 3 تا باندل PS4 هست که یکیشون باندل استاروارز هست که 17 نوامبر میاد تازه !
اونجایی که گفته هدفش رسیدن به سونی نیست مسلما تو سطح جهانی بوده چون خودش هم میدونه دیگه شانسی ندارن، ولی تو بازار US با برنامه ریزی درست فرصت اینو دارن که اول بشن. در مورد کاهش قیمت هم هیچی بعید نیست، طرف به این نتیجه برسه کاهش قیمت به نفع کنسول هست مطمئنا کاهش قیمت رو اعمال میکنه :D شما تاثیر Halo توی فروش کنسول رو خیلی دست کم گرفتی، یه نگاه به آمار NPD سال 2007 از اولین ماه تا آخرین ماه سال بندازی قشنگ متوجه میشی عرضه Halo میتونه تاثیر خوبی رو فروش کنسول بزاره، نه فقط تو ماهی که عرضه میشه بلکه تا چند ماه بعد از اون. Halo یکی از معدود انحصاری هایی هست که علاوه بر اینکه به صورت کلی فروش بالایی داره، فروش اولیه خیلی وحشتناکی هم داره، مثلا Halo 3 و Halo Reach و Halo 4 هر کدوم تو ماه اول عرضه بالای 3 میلیون نسخه تو آمریکا فروش داشتن که خب قطعا همچین فروشی، میتونه روی فروش سخت افزار هم تاثیر مثبت بزاره. بعدش در مورد آمار اکتبر که من حس میکنم X1 به راحتی برنده میشه، حتی با کاهش قیمت PS4 :D اگه همچین اتفاقی نیفته قطعا کاهش قیمت رو شاهد هستیم، اونم حداقل 50 دلار چون وقتی با Halo نتونن بیشتر بفروشن حتما با قیمت مساوی جلوی باندل های CoD و SW کم میارن. در ضمن باندل Halo 5 از 20 اکتبر عرضه میشه و آمار اکتبر هم تا 2 نوامبر محاسبه میشه، یعنی این باندل 2 هفته تو بازار هست.

MrElectricWizard

The Hawk Is Howling
کاربر سایت
Nov 6, 2011
3,773
نام
Mehrdad
یک موضوع را ظاهرا دوستان متوجه نشده اند یا پشت گوش انداخته اند. هیچ کسی نه تو این تاپیک نه هیچ جای دیگه ای نگفت تنها علت فروش ps4 محبوبیت محسوب می شه. زمانی که تمام برتری های تکنیکی و مارکتینگ با ps باشه شهرت و محبوبیت 20 ساله باعث می شه خریدار در خرید این کنسول شک نکنه. در هر حال. واقعیتی که اینجا وجود داره و بار ها گفته شده. سونی از زمانی که وارد بازار کنسول شده باشه چه با نواوری چه بی نواوری(lol) همواره یکه تاز بوده. قیمت گزاری دقیق سونی و جمع کردن بهترین فاکتور ها نشان دهنده هوشمند بودن و لایق بودنشه. فراموش نکنید کنسولی که تو یک نسل 2 تا ip جدیدش برنده game of the year میشند سال ها برنده بهترین گرافیک میشند پی در پی مورد تحسین منتقدین قرار می گیرند چندان دور از ذهن نیست که نسل بعد پر فروش ترین باشه. چه رقیب قوی باشه چه ضعیف مثل الان.

Soheil
دوست عزیز این نوع بحث دیگه واقعا نخ نما شده.اگه دلیل یا مدرکی داری که نشون میده سونی بیش تر از بقیه نوآوری به خرج داده توی ساخت کنسول‌هاش میتونی به جای لول ول دادن وسط تاپیک بیای ارائه بدی تا بقیه هم یاد بگیرین.در غیر این صورت میتونی سعی کنی که قبول کنی.
yahoo_1.gif
نمی خواستم به دلیل ادبیاتت جواب بدم ولی نباید نا گفته بماند.
بر خلاف شما که نو اوری را امثال کینکت میدونی. من نواوری را little big planet یا dreams می دونم. نو اوری را uncharted و tlou می دونم که در سبک خود انقلاب کردند. واضح تر بگم از نظر من(و احتمالا درصد زیادی از بازار) نواوری در بازی ها خیلی بیشتر ارزش دارند تا نواوری در کنسول. با همین طرز فکر ps4 بیشتر روی پیشرفت سخت افزاری مانور داده تا نواوری سخت افزاری موفقیتش هم مشهوده. بحث wii به کنار( که مایکروسافت بر اساس همین کنسول به فکر کینکت افتاد متوجه اشتباهش هم شد همچنین سونی و موو) . اگر بازار دنبال نواوری هایی مثل کینکت بود مایکروسافت هنوز رو وعده (کینکت هیج وقت از x1 جدا نخواهد شد) مانده بود و فروششم به این وضع نمی افتاد. همچنین کنسول مورد علاقه جفتمون سگا از گردونه خارج نمی شد. سونی بسیار هوشمنده که فهمیده بازار دنبال بازی و نواوری در بازی هاست از انحصاری هاش کاملا پیداست. فروششم نشان دهنده اثبات این موضوع. نه تنها این نسل. بلکه 4 نسل اخیر.

آخرین ویرایش:

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,410
نام
ماکان
با توجه به این قیمت ها در همین ماه اکتبر که 27امش هیلو5 میاد بازم خیلی بعیده که تو امریکا X1 از PS4 بیشتر بفروشه چون کاهش قیمت PS4 در همین ماه بود و آنچارتد کالکشن هم در همین ماه اومد

من فکر میکنم این ماه X1 بیشتر میفروشه. یعنی اگه نتونه بیشتر از PS4 بفروشه که رسما دیگه کارش تمومه. Halo تو آمریکا خیلی محبوبه. قشنگ خیلی ها وایستادن تا با Halo برن X1 بخرن. اگه اتفاق خاصی نیفته، یعنی امتیازات بازی مطابق با انتظار بالای 90 باشه قشنگ یه فروش خیلی خوبی رو تجربه میکنه. کاهش قیمت PS4 هم صرفا باعث میشه اختلاف زیاد نشه. اگه غیر از این هر اتفاقی بیفته رسما باید کار X1 رو تموم شده دونست چون تا پایان سال باندل های PS4 و کاهش قیمتش رسما نابودش میکنن. و این کاهش قیمتی که ممد میگه هم دیگه بعید نخواهد بود! مایکرو مجبور میشه مقطعی تو فروشگاه های بزرگ مثل وال مارت بیاد 50 تا دیگه کاهش قیمت بده تا حداقل برتری قیمت رو حفظ کنه.

Soheil

Set Free The Devil Inside
کاربر سایت
Sep 5, 2006
4,672
نام
سهيل
یک موضوع را ظاهرا دوستان متوجه نشده اند یا پشت گوش انداخته اند. هیچ کسی نه تو این تاپیک نه هیچ جای دیگه ای نگفت تنها علت فروش ps4 محبوبیت محسوب می شه. زمانی که تمام برتری های تکنیکی و مارکتینگ با ps باشه شهرت و محبوبیت 20 ساله باعث می شه خریدار در خرید این کنسول شک نکنه. در هر حال. واقعیتی که اینجا وجود داره و بار ها گفته شده. سونی از زمانی که وارد بازار کنسول شده باشه چه با نواوری چه بی نواوری(lol) همواره یکه تاز بوده. قیمت گزاری دقیق سونی و جمع کردن بهترین فاکتور ها نشان دهنده هوشمند بودن و لایق بودنشه. فراموش نکنید کنسولی که تو یک نسل 2 تا ip جدیدش برنده game of the year میشند سال ها برنده بهترین گرافیک میشند پی در پی مورد تحسین منتقدین قرار می گیرند چندان دور از ذهن نیست که نسل بعد پر فروش ترین باشه. چه رقیب قوی باشه چه ضعیف مثل الان.

دوست عزیز این نوع بحث دیگه واقعا نخ نما شده.اگه دلیل یا مدرکی داری که نشون میده سونی بیش تر از بقیه توی ساخت کنسول‌هاش نوآوری به خرج داده میتونی به جای لول ول دادن وسط تاپیک بیای ارائه بدی تا بقیه هم یاد بگیرین.در غیر این صورت میتونی سعی کنی که قبول کنی یا از کنارش رد بشی.

بحث موفقیت سونی رو هم که من ندیدم کسی زیر سوال ببره اینجا.

نمی خواستم به دلیل ادبیاتت جواب بدم ولی نباید نا گفته بماند.
بر خلاف شما که نو اوری را امثال کینکت میدونی. من نواوری را little big planet یا dreams می دونم. نو اوری را uncharted و tlou می دونم که در سبک خود انقلاب کردند. واضح تر بگم از نظر من(و احتمالا درصد زیادی از بازار) نواوری در بازی ها خیلی بیشتر ارزش دارند تا نواوری در کنسول. با همین طرز فکر ps4 بیشتر روی پیشرفت سخت افزاری مانور داده تا نواوری سخت افزاری موفقیتش هم مشهوده. بحث wii به کنار( که مایکروسافت بر اساس همین کنسول به فکر کینکت افتاد متوجه اشتباهش هم شد همچنین سونی و موو) . اگر بازار دنبال نواوری هایی مثل کینکت بود مایکروسافت هنوز رو وعده (کینکت هیج وقت از x1 جدا نخواهد شد) مانده بود و فروششم به این وضع نمی افتاد. همچنین کنسول مورد علاقه جفتمون سگا از گردونه خارج نمی شد. سونی بسیار هوشمنده که فهمیده بازار دنبال بازی و نواوری در بازی هاست از انحصاری هاش کاملا پیداست. فروششم نشان دهنده اثبات این موضوع. نه تنها این نسل. بلکه 4 نسل اخیر.

به نظرشماخندیدن به نظرات دیگران نشانه‌ی بی احترامی نیست؟
در مورد مابقی پست هم اگه دقت کرده باشین بحث در مورد سخت افزار هست و بحثی در مورد نوآوری در بازی‌ها نشده و اگر میشد اون یک بحث جدایی بود.اینی هم که اولویت شما بازی هستش که باید بگم اولیت همه اینجا بازی هستش و در این مورد شکی نیست.دروافع کنسول و PC و غیره همه بهانه‌ای برای بازی کردن هستش.

آخرین ویرایش:

The End Of Ps

کاربر سایت
Apr 5, 2012
3,757
نام
علی
من همیشه میگم سونی معمولا موفق بوده چون ثبات سیاست داشته و این سه مورد رو همیشه نسبت به رقبا خوب کنار هم چیده.سخت افزار قدرتمند با قیمت خوب و پشتیبانی خوب انحصاری و Third Party عرضه کرده.به لحاظ نوآوری سونی هیچ وقت هم سطح رقباش نبوده.چه در زمان Sega,Sony,Nintendo و چه Sony,Micro,Nintendo. توی این مورد به نظر سونی فن‌ها زیاد تاکید نداشته باشن.اما سونی یک مساله رو بهتر از رقبا فهمیده و اون هم رعایت اون سه تا مورد اصلی رو و اینم باعث شده که موفق باشه.
در مورد مابقی پست هم اگه دقت کرده باشین بحث در مورد سخت افزار هست و بحثی در مورد نوآوری در بازی‌ها نشده و اگر میشد اون یک بحث جدایی بود.اینی هم که اولویت شما بازی هستش که باید بگم اولیت همه اینجا بازی هستش و در این مورد شکی نیست.دروافع کنسول و PC و غیره همه بهانه‌ای برای بازی کردن هستش.
ببین دوست عزیز همین گیم پدهایی که الان باهاش بازی میکنید و کیف میکنید میشه بگید چه استانداردهایی دارن ؟ خب اولین استانداردی که باید داشته باشن و الان بیش از 3 نسله وجود داره Dual Analog Stick هست که اولین بار توسط سونی در اولین DualShock استفاده شد , حالا نمیدونم اگه آنالوگ چپی جاش با d-pad عوض بشه نوآوری محسوب میشه یا نه ! شاید بشه ! دومین استانداردی که در گیم پدهای حال حاضر وجود داره اون 4 تا top button بالایی هست که بازم اولین بار در گیم پد اورجینال PS بود که از 4 تا top button استفاده شد و هنوزم میشه , حالا SIXAXIS هم هیچی اصن .
از گیم پد خارح شیم PS2 سال 2000 از DVD و usb storage استفاده میکرد و PS3 سال 2006 از بلو-ری که تا دو سه سال بعدش هم خیلی ها نمیدونستند چیه ! حالا نمیدونم نوآوری های سخت افزاری از نظره شما چیه ولی یه چند موردی رو از نوآوری های سخت افزاری XBOX رو بگید تا در جریان باشیم , حالا کار نداریم که کیفیت خوده کنسول و عمر کارکردش هم اهمیت داره و در برند PS یه چیزه ثابت شدست . این در حالیه که اصل قضیه برا گیمرها بازیه و اگه بخوایم از نوآوری بازی ها و کیفیتشون صحبت کنیم از همون اول با امثال GT و کرش باید شروع کنیم تا الان لیست بنویسیم

آخرین ویرایش:

The End Of Ps

کاربر سایت
Apr 5, 2012
3,757
نام
علی
اونجایی که گفته هدفش رسیدن به سونی نیست مسلما تو سطح جهانی بوده چون خودش هم میدونه دیگه شانسی ندارن، ولی تو بازار US با برنامه ریزی درست فرصت اینو دارن که اول بشن. در مورد کاهش قیمت هم هیچی بعید نیست، طرف به این نتیجه برسه کاهش قیمت به نفع کنسول هست مطمئنا کاهش قیمت رو اعمال میکنه :D شما تاثیر Halo توی فروش کنسول رو خیلی دست کم گرفتی، یه نگاه به آمار NPD سال 2007 از اولین ماه تا آخرین ماه سال بندازی قشنگ متوجه میشی عرضه Halo میتونه تاثیر خوبی رو فروش کنسول بزاره، نه فقط تو ماهی که عرضه میشه بلکه تا چند ماه بعد از اون. Halo یکی از معدود انحصاری هایی هست که علاوه بر اینکه به صورت کلی فروش بالایی داره، فروش اولیه خیلی وحشتناکی هم داره، مثلا Halo 3 و Halo Reach و Halo 4 هر کدوم تو ماه اول عرضه بالای 3 میلیون نسخه تو آمریکا فروش داشتن که خب قطعا همچین فروشی، میتونه روی فروش سخت افزار هم تاثیر مثبت بزاره. بعدش در مورد آمار اکتبر که من حس میکنم X1 به راحتی برنده میشه، حتی با کاهش قیمت PS4 :D اگه همچین اتفاقی نیفته قطعا کاهش قیمت رو شاهد هستیم، اونم حداقل 50 دلار چون وقتی با Halo نتونن بیشتر بفروشن حتما با قیمت مساوی جلوی باندل های CoD و SW کم میارن. در ضمن باندل Halo 5 از 20 اکتبر عرضه میشه و آمار اکتبر هم تا 2 نوامبر محاسبه میشه، یعنی این باندل 2 هفته تو بازار هست.
درست باندلش 20 اکتبر میاد ولی چند تا نکته وجود داره یکی اینکه Limited Edition هست و اینکه 1 ترا هست و قیمتش 499 دلار و نکته اصلی اینکه خوده بازی 27 اکتبر میاد و در این باندل هم نسخه دیجیتالی هست که 27ام قابل بازیه و تاثیره اصلی فروش به نظره من میتونه زمان لانچ خوده بازی باشه که راحت میشه با 410 دلار یه باندل گیرز مثلا با خوده هیلو5 خرید و از 27 تا 2 نوامبر فقط 5 روز وقته حالا اینکه خوده باندل Limited Edition که 20 ام میاد میتونه اینقدر تاثیر گذار باشه یا نه دقیق مشخص نیست ولی با توجه به رنکش در آمازون US که 30 و خورده ای هست شاید سخت باشه

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,410
نام
ماکان
دوست عزیز این نوع بحث دیگه واقعا نخ نما شده.اگه دلیل یا مدرکی داری که نشون میده سونی بیش تر از بقیه توی ساخت کنسول‌هاش نوآوری به خرج داده میتونی به جای لول ول دادن وسط تاپیک بیای ارائه بدی تا بقیه هم یاد بگیرین.در غیر این صورت میتونی سعی کنی که قبول کنی یا از کنارش رد بشی.

خوب سهیل تو بیا اینجا برای ما توضیح بده نوآوری های مایکرو چی بوده؟

تو خودت یکی از کسایی بودی که قبل از عرضه کنسول های جدید میگفتی مایکروسافت نوآوری داره و Kinect 2 فولان هست و بهمان اما PS4 صرفا سخت افزار قوی تره. بیشترین بحث هم اصلا بین ما دوتا بود. اما همون تکنولوژی نوآورانه بعد از عرضه مستقیم به سطل آشغال هدایت شد و جزو بزرگ ترین شکست های مایکروسافت در عرصه گیمینگ هست. من جدا برام سوال شده مایکروسافت و Xbox چه قدمی برای صنعت گیم برداشتن که شما انقدر سنگش رو به سینه میزنید؟

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
13,165
نام
محمد امین
خیلی از طرفدارهای سونی (چه قدیمی، چه جدید، چه اونهایی که قبلاً روی Xbox Live با من آنلاین بازی میکردن و الان دارن روی PSN بازی میکنن چه اونهایی که ...) با من دوست بودن و هستن و من هم نه کسی رو ترول کردم و نه ترول میکنم. شما نه "طرفداران سونی" هستی و نه گفتن اینکه "فیزیک آنچارتد 4 چیز خاصی نیست" حرف مسخره‌ایه، چون در مقایسه با اینها (1 و 2) واقعاً چیز خاصی نیست. برای من قانع شدن یا نشدن شما هیچ اهمیتی نداره، همونطور که تعریف کردن و یا بد گفتن بقیه از من (بصورت مغرضانه) برام اهمیتی نداره. در مورد گیمر بودن یا نبودن من هم بستگی داره تعریفت از گیمر چی باشه. اگر فکر میکنی گیمر یعنی کسی که نمیتونه بحث کنه و نظر بده و با تکنولوژیهای جدید آشنا باشه یا اونها رو دنبال بکنه و صرفاً باید ذهنیات خودش رو نشر بده، نه من گیمر نیستم.

من علاقه‌ای به بحث شخصی ندارم، ولی خوشمم نمیاد چیزی که در میان جمع بیان شده رو بدون جواب بذارم. در هر صورت موضوع تاپیک "من" نیستم.

من تقریبا یکی دو سال هست یک عده رو که واقعا نمیشه باهاشون بحث کرد و هدف مشخصی تو بحث دارن که صرفا اذیت کردن و رو مُخ رفتن کاربرا و بعد خندیدن به اونها هست رو گذاشتم تو لیست سیاه ولی بازم میبینم اینا هر بحثی که میشه فوری خودشون رو میرسون و با حرفاشون کاربران رو اذیت میکنن
در کل سعی کن مثل من اونارو بگزاری تو لیست سیاه فقط متاسفانه یک عده دیگه هم هستن که فقط میخوان به کاربرا بخندن و اونها رو مسخره کنن ولی چون تگ ناظم دارن نمیشه اونا رو بگذارم تو لیست سیاه که واقعا جای تاسف داره

MrElectricWizard

The Hawk Is Howling
کاربر سایت
Nov 6, 2011
3,773
نام
Mehrdad
به نظرشماخندیدن به نظرات دیگران نشانه‌ی بی احترامی نیست
شما که در جواب بی احترامی بی احترامی می کنی نمی تونی شاکی باشی. ضمنا اگر lol بی احترامی محسوب می شه پس 70% بچه های این انجمن از ناظم و غیره بی ادب هستند. lol کجا ول دادن کجا. کمی فکر کن به این مسئله.
بحث من سر نواوری هایی بوده که به درد صنعت خورده باشند که از نظر من نواوری در بازی ها پر فایده تر از هر نوع نواوری سخت افزاری بوده. نه کینکتی که صرفا برای تجدید حیات 360 وارد صنعت شد و در نسل جدید هم که دیگه هیچی نگم بهتره. من درست نمی دونم اولین کنسولی که قابلیت save سخت افزاری داشت کدام بود. ولی فکر می کنم ps1 بوده باشه. اگر درست بگم که همین به تنهایی کل صنعت کنسول را متحول کرده بود. dvd bluray هم که دوستان گفتند.
اگر صرفا بحث لوازم جانبی باشه. تا جایی که من می دونم سونی خیلی زودتر از مایکروسافت وارد بحث دوربین برای کنسول شده بوده. ps2 eye. و اینکه بحث اصلی مقایسه پتانسیل فروش 2 کنسول بود . که فکر می کنم دیگه به همه ثابت شده 90% این پتانسیل مربوط به بازی ها می شه. اگر مسئله اصلی برای همه بازی باشه این همه بحث حاشیه ای کلود کرک داون لایو اینا به وجود نمی امد. من فکر میکنم خیلی از دوستانی که پست می دهند اصلا بازی نمی کنند...

آخرین ویرایش:

.:Frantic:.

کاربر سایت
Aug 29, 2007
1,578
نام
AmirHosein
ببینید مایکروسافت تعیین کننده ی وضعیت بازار نیست! یعنی اینکه خوب عمل کنه کنسولش حتماً بیشتر میفروشه یا بد عمل کنه ضعیف تر بفروشه! داریم درمورد یه فضای رقابتی حرف میزنیم که هرکسی بخواد نسل رو شروع کنه 2 تا انتخاب پیش روشه. اینکه چی خوبه چی بده یه چیز نسبیه اینکه این دو تا نسبت به همدیگه چه مزیت هایی دارن باعث میشه که بگیم در حال حاضر PS4 کنسول بهتریه اما فرض بر اینکه PS4 هم از ابتدا یه کنسول همیشه آنلاین میبود!! دیگه این قضیه های شروع بد و بازیابی اعتماد و اینا بی معنی میشد. پس اینکه مایکروسافت نسل رو افتضاح شروع کرد در مقایسه با یه چیز دیگه، در مقایسه با عملکرد سونی گفته میشه نه اینکه یه چیزایی یه جایی نوشته شده باشه و کنسول مایکروسافت فاقد اون ویژگی ها بوده باشه. پس اینکه اگه PS4 داره خوب میفروشه بخاطر عملکرد بد مایکروسافته رو اصلاً قبول ندارم چون باید خیلی کور باشی که عملکرد خوب سونی رو بخوای نادیده بگیری!!!! اتفاقاً برعکس، اینکه الان X1 یه کنسول گرون قیمت و همیشه آنلاین و با دردسرهای بازیهای دست دوم نیست بخاطر سیاست های درست سونی بوده و اون فشاری که به مایکروسافت از سوی گیمرهایی که بازی کردن واسشون مهم بود نه اینکه صرفاً عاشق برند XBOX باشن بهشون وارد و مایکرو مجبور شد از مواضع خودش عقب نشینی کنه چون اونجوری نسل شروع نشده رو کاملاً باخته بود هرچند که الانم حرفی برای گفتن نداره اما دیگه خودتون شرایط رو تصور کنید که به چه صورت میبود.
پس اینکه کلاً یه عده خیال میکنن مایکروسافت تعیین کنندست و به این دلیل که خوب نبوده PS4 داره خوب میفروشه حرفیه که فقط یه فن متعصب و بی منطق میتونه بزنه. مشخصه که عملکرد سونی خیلی فراتر از انتظار بوده و به همین علت موفق عمل کرده تا اینجا.
---------
اینکه مایکروسافت شبکه ی Live رو ایجاد کرد برای کنسول های خانگی و پیش قدم بوده یه حرفیه اما اینکه ما الان باید مدیون مایکروسافت باشیم میتونم فقط بهش بخندم و بگم که شما فن مایکروسافت با این حرفا واسه خودتون شادی کنید و احساس قدرت قدرت و از این حرفا :d
ما الان تو دوره ای هستیم که پزشک میتونه از راه دور عمل جراحی انجام بده، تمام تلویزیون های خانگی هوشمند شدن، اینکه میتونید تو این عصر به اینصورت فکر کنید که اگه مثلاً لایو نبود پس PSN هم شاید نبود خیلی حرف جالبیه میتونه نشون بده یه فن تا کجا ها میتونه پیش بره :)) باشه عزیزم بخاطر روی گل شما ما مدیون مایکروسافت میکنیم خودمونو بهرحال ایشونم داره تلاش میکنه سخت نگیرید ...

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر