SOMA | PC

مسلما نام Amnesia با دو عنوان موفق جایگاه ویژه ای در ژانر وحشت دارد,اکنون استدیوی خالق این نام یعنی Frictional Games عنوان جدیدی را معرفی کرده که به ادعایش نزدیک به سه سال در حال ساخت است.بازی در سبک اول شخص در دنیایی علمی تخیلی و البته پر وحشت دنبال می شود و اکتشاف، بقاء و درگیر شدن بازیکن درون داستان از ویژگی های آن است.داستان این عنوان نیز در مورد مردیست که در کابوسهایش گرفتار شده است.

ناشرFrictional Games
توسعه دهندهFrictional Games
پلتفرمPC,PS4
تصاویر بیشتر
تاریخ انتشار 22 سپتامبر
تاپیک امتیازات----------
پیش‌نمایش بازی----------
نقد بازی---------

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: kamyy

samorai

کاربر سایت
May 28, 2010
344
نام
حمید
واقعا حیف این داستان زیبا. منظورم از حیف این داستان زیبا اینه که خیلی ها به خاطر سبک بازی و ساخته های قبلی استدیو شاید اصلا دنبالش نیان و خودشون رو از این داستان زیبا محروم کنند.
داستان بازی و روایتش به همراه صداگذاری شخصیت ها واقعا فوق العاده بود و جزو بهترین تجربیاتم بود اما
انتظار بیشتری داشتم از اینکه نشه داستان رو حدس زد اما من با اولین روباتی که برخورد کردم و صحبت هاش کاملا ایده ی اینکه شخصیت ما خودش هم مثل روباته هست صورت گرفت و همینطوری هم با نشونه های در طول داستان بیشتر مطمئن می شدم که ایدم درسته و با خودم گفتم اگه شوک پایانی بازی بخواد این باشه که خیلی زود به این نتیجه رسیدم و چرا خودم رو با بعضی از صحنه های رو مخ بازی اذیت کنم اما خب مقداری از بازی رو که رفتم دیدم که خود بازی سریع این قضیه رو برملا کرد باعث شد بازی رو تا آخر برم ببینم که اون نکته ای که همرو شوک کرده چی بوده که خب آخرشم شوکه نشدم. تنها بخش شوکه کننده داستان برا من این بود که شخصیتم یک روبات کامل نبود و بدنش جنازه ی شخص دیگری بود. البته اینارو نگفتم که بگم داستان بد بود یا من خیلی خفنم چون زود قضیه رو فهمیدم. بیشتر برا این گفتم که شاید قسمتی از بازی رو از دست دادم و درست متوجهش نشدم که اینجا دوستان بگن و بحث بیشتری در کل صورت بگیره تا اینکه تاپیک یه ذره بیشتر دیده شه تا بلکه افراد بیشتری بازی رو تجربه کنن. البته داستان بازی جای بحث های فلسوی هم داره که فکر نکنم بحث کردن دربارش اینجا نتیجه ای داشته باشه چون با یه سری محدودیت ها طرف خواهیم بود
به عقیده بنده شوکه کننده ترین بخش بازی همون بخش پایانی بازی بود جایی که یعد فرستادن موشک به فضا اونم از کف اقیانوس کاراکتر اصلی میپرسه "پس چی شد چرا نرفتیم تو ارک ؟ " دقیقا این جا ادم احساس میکنه که کل کار هایی که انجام داده پوچ بوده و قراره تا ابد تو اون صندلی اونم تو غیر قابل دسترس ترین بخش کره زمین گیر بی افته . اونجا ادم احساس میکنه که تمام گفته های کاترین جاه تلبی بیش نبود که میخواست فقط پروژه خودشو به پایان برسونه و از اون جایی که مغز اسکن شدش از ماجرا حاکم بر زمین خبر نداشت اگه دقت بکنید می بینید لحن صحبت کاترین خیلی ریلکس هستش و اصلا از ماجرا خبر نداره این خودش باعث شک میشد. حتی پایان برای من جالم بود من فکر میکردم با موشک به پایگاه فضایی میریم ولی در اصل مغز اسک شده در محیط کاملا مجازی اونم تو ماهواره راهی فضا شد . یکم داستانش شبیه فیلم ماتریک بود از اون جاها که مغز از طریق کامپیوتر اجرا میشه . به هر حال سوال های زیادی برای فکر کردن باقی میزاره .
جالبه بازی ترسش اینطوری نیست که تو راهرو راه بری و یکی با تبر بیاد دنبالت ،بیشتر ترس از ندانستن و یا ترس از کنترل انسان ها توسط ماشین به ادم القا میکنه دقیقا یه نوع حس خاصی داره مخصوصا تو اون صحنه ای که با اخرین انسان زنده رویه زمین ملاقات میکنیم حتی خود ایشون با کامپیوتر زنده نگه داشته شده . فقط بعضی جاهاش ترس از کشته شدن داشت اونم بعد از این که میفهمیم که یه روبات هستیم تموم میشه ولی تا اخر بازی ترس از هوش مصنوعی حاکم بر انسان باقی میمونه و به بازی کن منتقل میشه . در اخر بازی این فکر به ذهن انسان میرسه که از کجا معلوم زندگی حال حاظر انسان ها
مثل زنگی شبیه سازی شده تو آرک نیست ....
حیف که داستانی به این جالبی ولی تاپیکی به این خلوتی

• Like

sabco

کاربر فعال
Sep 16, 2009
1,594
به عقیده بنده شوکه کننده ترین بخش بازی همون بخش پایانی بازی بود جایی که یعد فرستادن موشک به فضا اونم از کف اقیانوس کاراکتر اصلی میپرسه "پس چی شد چرا نرفتیم تو ارک ؟ " دقیقا این جا ادم احساس میکنه که کل کار هایی که انجام داده پوچ بوده و قراره تا ابد تو اون صندلی اونم تو غیر قابل دسترس ترین بخش کره زمین گیر بی افته . اونجا ادم احساس میکنه که تمام گفته های کاترین جاه تلبی بیش نبود که میخواست فقط پروژه خودشو به پایان برسونه و از اون جایی که مغز اسکن شدش از ماجرا حاکم بر زمین خبر نداشت اگه دقت بکنید می بینید لحن صحبت کاترین خیلی ریلکس هستش و اصلا از ماجرا خبر نداره این خودش باعث شک میشد. حتی پایان برای من جالم بود من فکر میکردم با موشک به پایگاه فضایی میریم ولی در اصل مغز اسک شده در محیط کاملا مجازی اونم تو ماهواره راهی فضا شد . یکم داستانش شبیه فیلم ماتریک بود از اون جاها که مغز از طریق کامپیوتر اجرا میشه . به هر حال سوال های زیادی برای فکر کردن باقی میزاره .
جالبه بازی ترسش اینطوری نیست که تو راهرو راه بری و یکی با تبر بیاد دنبالت ،بیشتر ترس از ندانستن و یا ترس از کنترل انسان ها توسط ماشین به ادم القا میکنه دقیقا یه نوع حس خاصی داره مخصوصا تو اون صحنه ای که با اخرین انسان زنده رویه زمین ملاقات میکنیم حتی خود ایشون با کامپیوتر زنده نگه داشته شده . فقط بعضی جاهاش ترس از کشته شدن داشت اونم بعد از این که میفهمیم که یه روبات هستیم تموم میشه ولی تا اخر بازی ترس از هوش مصنوعی حاکم بر انسان باقی میمونه و به بازی کن منتقل میشه . در اخر بازی این فکر به ذهن انسان میرسه که از کجا معلوم زندگی حال حاظر انسان ها
مثل زنگی شبیه سازی شده تو آرک نیست ....
حیف که داستانی به این جالبی ولی تاپیکی به این خلوتی

حرفتون درسته اما خب این قضیه که خودمون فرستاده نمیشیم و دقیقا یک کپی از ما فرستاده میشه یه جورایی معلوم بود مخصوصا اینکه کمی قبل از پایان بازی (فکر کنم ایستگاه Omicron بود) که از مغزمون اسکن گرفته شد و به بدن جدیدی منتقل می شد، همونجا هم صحبتی بین سایمون و کاترین شکل می گرفت و می تونستیم بدن قبلیمون رو نابود کنیم یا ولش کنیم.
قضیه افرادی هم که بعد از اسکن خودکشی می کردند، جالب بود. در کل داستان نکات زیادی برای بحث کردن داره. به امید شلوغ تر شدن بیشتر تاپیک.

• Like

Democracy

Stay hungry. Stay foolish.
کاربر سایت
Feb 15, 2010
4,957
واقعا حیف این داستان زیبا. منظورم از حیف این داستان زیبا اینه که خیلی ها به خاطر سبک بازی و ساخته های قبلی استدیو شاید اصلا دنبالش نیان و خودشون رو از این داستان زیبا محروم کنند.
داستان بازی و روایتش به همراه صداگذاری شخصیت ها واقعا فوق العاده بود و جزو بهترین تجربیاتم بود اما
انتظار بیشتری داشتم از اینکه نشه داستان رو حدس زد اما من با اولین روباتی که برخورد کردم و صحبت هاش کاملا ایده ی اینکه شخصیت ما خودش هم مثل روباته هست صورت گرفت و همینطوری هم با نشونه های در طول داستان بیشتر مطمئن می شدم که ایدم درسته و با خودم گفتم اگه شوک پایانی بازی بخواد این باشه که خیلی زود به این نتیجه رسیدم و چرا خودم رو با بعضی از صحنه های رو مخ بازی اذیت کنم اما خب مقداری از بازی رو که رفتم دیدم که خود بازی سریع این قضیه رو برملا کرد باعث شد بازی رو تا آخر برم ببینم که اون نکته ای که همرو شوک کرده چی بوده که خب آخرشم شوکه نشدم. تنها بخش شوکه کننده داستان برا من این بود که شخصیتم یک روبات کامل نبود و بدنش جنازه ی شخص دیگری بود. البته اینارو نگفتم که بگم داستان بد بود یا من خیلی خفنم چون زود قضیه رو فهمیدم. بیشتر برا این گفتم که شاید قسمتی از بازی رو از دست دادم و درست متوجهش نشدم که اینجا دوستان بگن و بحث بیشتری در کل صورت بگیره تا اینکه تاپیک یه ذره بیشتر دیده شه تا بلکه افراد بیشتری بازی رو تجربه کنن. البته داستان بازی جای بحث های فلسوی هم داره که فکر نکنم بحث کردن دربارش اینجا نتیجه ای داشته باشه چون با یه سری محدودیت ها طرف خواهیم بود

داستان بازی بینظیر بود. پایان بازی هم عالی بود. یعنی بازی به بهترین شکل ممکن تمام شد. اون قضیه رو هم که شما میگی قرار نبود چیز شوکه کننده ای باشه و تا انتها مخفی بمونه. اتفاقا لازم بود که از همون اول به ماهیت این معما پی ببریم و بعد بازی رو با این دانش ادامه بدیم

- - -ویرایش - - -

داستانش ب طور کلی چیه ؟ میشه یکی توضیح بده

دشمنای بازی چیان ؟

دشمنان بازی که معرکه هستن. یعنی تو هر فصل از بازی فقط یه دشمن داری که کل اون فصل رو باید ازش بترسی :d

آخرین ویرایش:
  • Like

sabco

کاربر فعال
Sep 16, 2009
1,594
داستان بازی بینظیر بود. پایان بازی هم عالی بود. یعنی بازی به بهترین شکل ممکن تمام شد. اون قضیه رو هم که شما میگی قرار نبود چیز شکه کننده ای باشه و تا انتها مخفی بمونه. اتفاقا لازم بود که از همون اول به ماهیت این معما پی ببریم و بعد بازی رو با این دانش ادامه بدیم
کاملا حق با شماس. منظورم این نبود که این معما باید آخرش معلوم می شد. منظورم این بود که با تعریف بعضی از دوستان انتظار شوک بزرگی در پایان بازی داشتم. اتفاقا تو اون پستم گفتم اصلا چون خود بازی سریع به این معما جواب داد باعث شد بازی رو ادامه بدم و تمومش کنم. در کل به نظر من اینکه یک داستان شوکه کننده نباشه یا پیچش داستانی نداشته به هیچ عنوان نقطه ضعف یک داستان نیست(بماند که داستان این بازی هر دو رو داره که خب ولی ممکنه یکی زود تر معماها رو قبل اینکه بازی جوابشون رو بده، تو ذهنش حل کنه و باعث بشه براش کمتر شوکه کننده باشه) من کل حرفم این بود به خاطر تعریفی که از بازی شنیده بودم انتظار شوکه شدن بیشتری داشتم وگرنه تو خوب بودن داستان و روایتش هیچ شکی نیست و بدون هیچ شکی جزو بهترین داستان های روایت شده در صنعت گیم هست.

• Like

K.s.h.n.H

کاربر سایت
Mar 31, 2014
138
نام
Kshn_Hey
به عقیده بنده شوکه کننده ترین بخش بازی همون بخش پایانی بازی بود جایی که یعد فرستادن موشک به فضا اونم از کف اقیانوس کاراکتر اصلی میپرسه "پس چی شد چرا نرفتیم تو ارک ؟ " دقیقا این جا ادم احساس میکنه که کل کار هایی که انجام داده پوچ بوده و قراره تا ابد تو اون صندلی اونم تو غیر قابل دسترس ترین بخش کره زمین گیر بی افته . اونجا ادم احساس میکنه که تمام گفته های کاترین جاه تلبی بیش نبود که میخواست فقط پروژه خودشو به پایان برسونه و از اون جایی که مغز اسکن شدش از ماجرا حاکم بر زمین خبر نداشت اگه دقت بکنید می بینید لحن صحبت کاترین خیلی ریلکس هستش و اصلا از ماجرا خبر نداره این خودش باعث شک میشد. حتی پایان برای من جالم بود من فکر میکردم با موشک به پایگاه فضایی میریم ولی در اصل مغز اسک شده در محیط کاملا مجازی اونم تو ماهواره راهی فضا شد . یکم داستانش شبیه فیلم ماتریک بود از اون جاها که مغز از طریق کامپیوتر اجرا میشه . به هر حال سوال های زیادی برای فکر کردن باقی میزاره . جالبه بازی ترسش اینطوری نیست که تو راهرو راه بری و یکی با تبر بیاد دنبالت ،بیشتر ترس از ندانستن و یا ترس از کنترل انسان ها توسط ماشین به ادم القا میکنه دقیقا یه نوع حس خاصی داره مخصوصا تو اون صحنه ای که با اخرین انسان زنده رویه زمین ملاقات میکنیم حتی خود ایشون با کامپیوتر زنده نگه داشته شده . فقط بعضی جاهاش ترس از کشته شدن داشت اونم بعد از این که میفهمیم که یه روبات هستیم تموم میشه ولی تا اخر بازی ترس از هوش مصنوعی حاکم بر انسان باقی میمونه و به بازی کن منتقل میشه . در اخر بازی این فکر به ذهن انسان میرسه که از کجا معلوم زندگی حال حاظر انسان ها مثل زنگی شبیه سازی شده تو آرک نیست .... حیف که داستانی به این جالبی ولی تاپیکی به این خلوتی

با حرفتون موافقم ولی یه قسمت رو جا داره توضیح بدم...(اسپویل)

جوری نبود که کاترین جاه طلب باشه که بخواد فقط پروژه خودش رو پیش ببره...کل بازی کاترین به سایمون دقیقا توضیح میداد که قضیه از چه قراره و در واقع مغز Copy Paste میشه نه Cut! سایمون باید میفهمید وقتی متوجه شد که خودش 100 سال پیش مرده و فقط الان یک کپی از اون هستش که در بدن یک ربات جان گرفته ! حتی اونجایی که وارد Power suit شد باید متوجه میشد ولی دوست نداشت قبول کنه...هنوز امیدوار بود...همونطور که توی بحث آخر کاترین به سایمون میگه من همش به تو میگفتم و تو نمیخواستی بفهمی ! در هر صورت داستان بازی برای من واقعا شاهکار بود...خیلی لذت بردم به شخصه...یه نکته ای که آخرش منو بیشتر ناراحت کرد این بود که سایمونی که وارد Ark شده همونطور که اولش هم میگه که (آیا کار کرد!؟ ) فکر میکنه که Cut شده ! در واقعا قبل از اینکه بفهمه قراره در اعماق آب به تنهایی به وجودش ادامه بده مغزش کپی شده بود و هیچ ایده ای نداره از اینکه در واقع کپی شده ! همونطور که کاترین اشاره میکنه Coin toss!

- - -ویرایش - - -

اسپویل :
از نظر من زیبا ترین بخش بازی,صحنه آخر بازی بود که PATHOS رو نشون میداد که چطور از زمین دور میشه...این صحنه با اون موزیک فوق العاده بود ! مثل یه جمع بندی عمل میکرد...فکر اینکه تمام چیزی که از بشریت باقی مونده یک Hard drive ـه که تو فضا به حرکت ادامه میده...

Last edited by a moderator:
  • Like

kamyy

کاربر سایت
Mar 20, 2013
3,874
نام
بنیامین
واقعا حیفه همچین بازی اینجوری تایپیکش بخوابه...از نظر داستانی واقعا SOMA خارق العاده بود...یه MASTERPIECE ساختن سازنده هاش ...سر پایان بازی تا چند دقیقه فقط حیرت زده به اسکرین نگاه میکردم...از نظر گیمپلی و گرافیک عالیه بازی و اتمسفر فوق العاده ای داره...پیشنهاد میکنم هیچوقت این بازی از دست ندید...من که بسیار بسیار لذت بردم
از inside قشنگتره ؟

pkarash

کاربر سایت
Aug 22, 2012
252
نام
آرش
بازی Soma موقتا رایگان شده تو GOG (ترجیحا از لینکی که تو صفحه اصلی سایت فروشگاه هست بگیرینش. دکمه‌ای که تو صفحه بازیه ظاهرا کار نمی‌کنه)
Winter Sale on GOG.com

خیلی ممنونم از اطلاع رسانی.
خواهش می‌کنم.

آخرین ویرایش:

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,132
نام
متوئیدی
بازی Soma موقتا رایگان شده تو GOG (ترجیحا از لینکی که تو صفحه اصلی سایت فروشگاه هست بگیرینش. دکمه‌ای که تو صفحه بازیه ظاهرا کار نمی‌کنه)
Winter Sale on GOG.com
خیلی ممنونم از اطلاع رسانی.

• Like
Reactions: kamyy and pkarash

kamyy

کاربر سایت
Mar 20, 2013
3,874
نام
بنیامین

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟