PlayStation, Xbox and The Wardrobe (pro discussion)

Bahram

Alan, Wake Up
مدیر انجمن
Sep 7, 2011
7,767
نام
Bahram
با نزدیک شدن به عرضه کنسول‌های Xbox Series X و PlayStation 5 تصمیم بر آن گرفتیم تا این تاپیک را جهت قرار دادن اخبار، شایعات و مقایسه ویژگی و سخت افزار این دو کنسول در نظر بگیریم.
با توجه به آن که تاپیک قبلی باعث ایجاد فضای نامناسبی برای فروم و دل‌خوری بین گروهی از کاربران شد، پس سعی می‌کنیم این تاپیک را با جوی دوستانه پیش ببریم و محفل مناسبی برای بحث‌های تخصصی که برای کاربران در جهت خرید کنسول‌های نسل بعدی مفید عمل کند، ایجاد کنیم.

مقایسه سخت افزار، ویژگی‌ها و بازی‌هایی که در نسل بعد برای دو کنسول منتشر خواهند شد در این تاپیک آزاد است، اما به نحوی که کاربران از منابع خبری در جهت اثبات صحبت‌هایشان استفاده کنند.

قوانین :

بر اساس قوانین کلی فروم و بقیه تاپیک ها بررسی خواهد شد

Last edited by a moderator:

Akiba

king of the majestic oceans of the world
کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,260
نام
امیر حسین
پیرو اون عکسی که احمد توی یه تاپیک دیگه گذاشت:D:

View attachment 142474

حقیقت محض! خصوصا جایگاه اول:D
زیاد موافقش نیستم:-"
به نظرم گرافیک خوب، اندازه همون موریک خوب لذت بخشه:D
البته به من باشه، اون کاراکترها حسابی گزینه های بالاتری هست:D

ولی اینکه گرافیک چیزیه که خیلی سر و صدا میکنه و پز میده و ...، آره درسته! چون چیزیه که با یک عکس هم تو چشمه!

dark spartan

کاربر سایت
Feb 11, 2017
678
بعضی از دوستان فکر کنم کلا رده بندی ژانر بازیها رو نمیشناسند و باهاش آشنا نیستن.حالا کاری به تخیلاتشون ندارم ولی چه arpg ها چه crpg ها چه jrpg ها چه trpg ها و ... جزو ژانر rpg طبقه بندی میشن.بازی horizon zero dawn هم یه بازی rpg حساب میشه از نوع arpg اش.حرف من هم نیست سه تا سورس معتبر اینو میگن
متاکریتیک
PicsArt_05-19-01.37.59.jpg
خود سونی
PicsArt_05-19-01.38.41.jpg
سازمان esrb
PicsArt_05-19-01.39.51.jpg

بله با قرار دادن المان های rpg بازی ای rpg حساب نمیشه وگرنه این سورس های معتبر بازی ای مثل gow یا ac رو جزو ژانر rpg قرار میدادن که ندادن!
سونی تو ژانر rpg بازیهایی مثل nioh 1 ,nioh 2 داره که نسخه ی یکش انحصاری کنسولیه نسخه دوم هم تا اینجا انحصاری کامله.bloodborne انحصاری‌ کامله.ff 7 remake انحصاری زمانیه.persona تا اینجا انحصاری کامله.بازی ای مثل ni no kuni انحصاری کنسولیه.nier automate انحصاری زمانی بود.dragon quest انحصاری زمانی بود و هنوز هم برای ایکس باکس نیومده.tales of berseria انحصاری کنسولیه و Valkyria Chronicles که انحصاری زمانی بود و ... .حالا قضاوت با خودتون کدوم بهشته کدوم جهنم...

Kiarash_united7

کاربر سایت
Jan 6, 2020
1,692
بعضی از دوستان فکر کنم کلا رده بندی ژانر بازیها رو نمیشناسند و باهاش آشنا نیستن.حالا کاری به تخیلاتشون ندارم ولی چه arpg ها چه crpg ها چه jrpg ها چه trpg ها و ... جزو ژانر rpg طبقه بندی میشن.بازی horizon zero dawn هم یه بازی rpg حساب میشه از نوع arpg اش.حرف من هم نیست سه تا سورس معتبر اینو میگن
متاکریتیک
View attachment 142560
خود سونی
View attachment 142561
سازمان esrb
View attachment 142562

بله با قرار دادن المان های rpg بازی ای rpg حساب نمیشه وگرنه این سورس های معتبر بازی ای مثل gow یا ac رو جزو ژانر rpg قرار میدادن که ندادن!
سونی تو ژانر rpg بازیهایی مثل nioh 1 ,nioh 2 داره که نسخه ی یکش انحصاری کنسولیه نسخه دوم هم تا اینجا انحصاری کامله.bloodborne انحصاری‌ کامله.ff 7 remake انحصاری زمانیه.persona تا اینجا انحصاری کامله.بازی ای مثل ni no kuni انحصاری کنسولیه.nier automate انحصاری زمانی بود.dragon quest انحصاری زمانی بود و هنوز هم برای ایکس باکس نیومده.tales of berseria انحصاری کنسولیه و Valkyria Chronicles که انحصاری زمانی بود و ... .حالا قضاوت با خودتون کدوم بهشته کدوم جهنم...
تمام اينهايي كه مثال زدي همه jrpg هستن
اگه پستها رو ميخوندي كه همه تاكيد كرده بودن jrpg. رو اكس باكس وجود نداره و تازه يسري عنوان اضافه كرده
Hzd هم كه بحثش جداست

Safety & Peace

ارباب مطلق سوزوران
کاربر سایت
Sep 4, 2011
13,185
نام
تونی آلمِیدا
زیاد موافقش نیستم:-"
به نظرم گرافیک خوب، اندازه همون موریک خوب لذت بخشه:D
البته به من باشه، اون کاراکترها حسابی گزینه های بالاتری هست:D

ولی اینکه گرافیک چیزیه که خیلی سر و صدا میکنه و پز میده و ...، آره درسته! چون چیزیه که با یک عکس هم تو چشمه!
چون که در اشتباهی:D
بزرگترین عنصر بازی و اصلا دلیل اینکه بازی ها به وجود اومدن، فقط و فقط گیم پلی بوده و هست و خواهد بود:D مسئله اینه که این دوره زمونه قضیه برعکس شده و اینقدر مبحث گرافیکی بولد شده و وقت سازنده ها رو به خودش اختصاص داده که توی زمینه های دیگه یا درجا میزنن یا پیشرفتشون به شدت کمه. یه دلیل اینکه بازی های ایندی این نسل خیلی سر و صدا کردن به خاطر همین بوده که به تنهایی بار بقیه قسمت ها رو به دوش کشیدن.
مطمئنا وقتی همه این عناصر در سطح مطلوبی باشن، بازی لذت بخش میشه منتها این روزا عناوین خیلی کمی تونستن واقعا یه چیز خوب ارائه بدن و تکرار مکررات و اشباع شدن به شدت موج میزنه توی اکثر بازی ها. یکی از دلایل اصلیش دقیقا خود ماها هستیم که گرافیک اینقدر برامون مهم شده که هزار صفحه در موردش بحث میکنیم ولی راجع به گیم پلی کسی چیزی نمیگه. طبیعیه که سازنده هم میاد روی همین چیزا تمرکز میکنه و چیزی که دلمون میخواد رو جلومون میذاره نه چیزی که واقعا باید باشه.

Akiba

king of the majestic oceans of the world
کاربر فعال
Jan 18, 2009
22,260
نام
امیر حسین
الان داری میگی گیم پلی... حالا اون مقام اوله(گرچه همونم مخاطب های یه سری بازی ها مثل کیج و Tt و ... خلافش رو ثابت کردن:-" یا حتی مثل Journey :D ) ولی من بحثم اون گرافیکیه که انداخته شده ته کار!
میتونی بگی موسیقی درجه بالاتری داره از گرافیک؟ طبق چه فکتی؟
میتونی بگی داستان از گرافیک مهم تره؟(برای من آره! البته نه تا وقتی پیکسلی نزارن جلوم) این همه بازی آنلاین ملت میزنند، براشون داستان مهمه اصلا؟
به مخاطبای PUGB مثلا بگو دوست دارید داستان اضافه بشه و یا گرافیک خفن ناک بهبود پیدا کنه و آنچارتدی تحویلتون بدن، به نظرت کدوم رو انتخاب میکنند؟
و ...

همون عکس اول دوم سومیه به نظرم خیلی بهتر از این نسخه اغراق شده بود!
جدای از این اگر گرافیک مهم نبود، نسل جدید هم نداشتیم:-" از گرافیک میزدن برای چیزای دیگه:-"

به هر حال اشتباه یا غلط، یکی از چیزای مهمی که ملت میخوان گرافیکه! و به نظرم اینکه سازنده هم چیزی که ملت میخوان رو بهشون میرسونه کار اشتباهی نیست!

ولی در کل عکسه فقط سر و صدای گرافیکش رو قبول دارم:-" اونم به خاطر اینکه تو چشمه! تو تفاوت یک بازی رو با یک عکس یا یه موسیقی یهو رو هوا نمیتونی به ملت بفهمونی... ولی میتونی یه عکس بهشون نشون بدی و کرک و پرشون بریزه:D

dark spartan

کاربر سایت
Feb 11, 2017
678
تمام اينهايي كه مثال زدي همه jrpg هستن
اگه پستها رو ميخوندي كه همه تاكيد كرده بودن jrpg. رو اكس باكس وجود نداره و تازه يسري عنوان اضافه كرده
Hzd هم كه بحثش جداست
مهم اینه همه شون ژانر rpg حساب میشن.hzd هم همینطور بحثش جدا نیست.سه تا سورس معتبر گذاشتم از سبکش

• Like
Reactions: Un_Tlou

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
2,187
نام
مبین
مهم اینه همه شون ژانر rpg حساب میشن.hzd هم همینطور بحثش جدا نیست.سه تا سورس معتبر گذاشتم از سبکش
اولا صراحتا گفتم کاری به jrpg ندارم.
اره بازی های اون برای شماست.

ثانیا اختلاط سبک ها باعث شده الان خیلی بازی هارو توشون المان نقش افرینی پیدا کرد. مثل ۱۵ سال پیش نیست که سبک بازی ها کاملت جدا و قابل تشخیص از هم باشن.
ولی کسی که به طور مشخص دنبال نقش افرینیه نمیره سراغ هورایزن. هورایزن اکشن ادونچره. همراه با المان های نقش افرینی. هیچ ایرادی هم نداره و شاید چنین بازی ای از یه نقش افرینی کامل بهتر از اب دربیاد ولی به هرصورت نقش افرینی نیست...
خصوصا ورد دیزاینش صد در صد متعلق به یه بازی اکشن ادونچر اپم ورده. کارشم عالی انجام داده‌. المان های نقش افرینی ای هم که به کار برده به جا بودن. کلا هم بازی عالی هستش!
ولی نقش افرینی نیست!

چی کار به مراجع داریم؟ خودمون نمیتونیم مگه راجبش حرف بزنیم؟ مراجع یه عنوان ۲ کلمه ای برای ژانر بازی مینویسن که صرفا معرفی بشه.
بحث من عمق نقش افرینیه که مسلما هورایزن نداشت چنین چیزی.
اصلا هم این رو به عنوان انتقاد نمیگم.
راجب ویچر هم حتی چنین حرفی زدم که بهترین بازی عمر خودمه. ولی یه چیزی مثل دیوینیتی اریجینال سین، دیسکو الیسیوم، فالوت نیو وگاس و حتی the outer words ، صد در صدد نقش افرینیشون عمیق تر بود.
حالا هورایزن که یه لول قبل ویچر هم قرار میگیره تو این زمینه و اساسا اکشن ادونچره.

گفتم یه توضیح دیگه بدم در این باره ولی ادامه هم نمیدم دیگه چون ربطی به تاپیک نداره.

dark spartan

کاربر سایت
Feb 11, 2017
678
اولا صراحتا گفتم کاری به jrpg ندارم.
اره بازی های اون برای شماست.

ثانیا اختلاط سبک ها باعث شده الان خیلی بازی هارو توشون المان نقش افرینی پیدا کرد. مثل ۱۵ سال پیش نیست که سبک بازی ها کاملت جدا و قابل تشخیص از هم باشن.
ولی کسی که به طور مشخص دنبال نقش افرینیه نمیره سراغ هورایزن. هورایزن اکشن ادونچره. همراه با المان های نقش افرینی. هیچ ایرادی هم نداره و شاید چنین بازی ای از یه نقش افرینی کامل بهتر از اب دربیاد ولی به هرصورت نقش افرینی نیست...
خصوصا ورد دیزاینش صد در صد متعلق به یه بازی اکشن ادونچر اپم ورده. کارشم عالی انجام داده‌. المان های نقش افرینی ای هم که به کار برده به جا بودن. کلا هم بازی عالی هستش!
ولی نقش افرینی نیست!

چی کار به مراجع داریم؟ خودمون نمیتونیم مگه راجبش حرف بزنیم؟ مراجع یه عنوان ۲ کلمه ای برای ژانر بازی مینویسن که صرفا معرفی بشه.
بحث من عمق نقش افرینیه که مسلما هورایزن نداشت چنین چیزی.
اصلا هم این رو به عنوان انتقاد نمیگم.
راجب ویچر هم حتی چنین حرفی زدم که بهترین بازی عمر خودمه. ولی یه چیزی مثل دیوینیتی اریجینال سین، دیسکو الیسیوم، فالوت نیو وگاس و حتی the outer words ، صد در صدد نقش افرینیشون عمیق تر بود.
حالا هورایزن که یه لول قبل ویچر هم قرار میگیره تو این زمینه و اساسا اکشن ادونچره.

گفتم یه توضیح دیگه بدم در این باره ولی ادامه هم نمیدم دیگه چون ربطی به تاپیک نداره.
بله اکثر بازیهای امروزی المان های نقش آفرینی دارن که بهش عمق بده مثل ac یا مثل gow یا حتی بازیهای شوتر اول شخص مثل far cry ولی هیچ کدوم جزو ژانر rpg دسته بندی نمیشن.اینو من نمیگم سازمان معتبر esrb میگه که کلیه ژانر بندی و رده بندی سنی بازیها دست اونه.نمیشه استدلال شخصی رو با فکت مقایسه کرد و طبق همین سازمان و فکت hzd یه بازی arpg هست
PicsArt_05-19-01.39.51.jpg
حالا نظر من و شما یه استدلال شخصی هست و آنچنان اهمیت جهانی نداره ولی esrb که سورس معتبر جهانی هست یه چیز دیگه میگه.

Kiarash_united7

کاربر سایت
Jan 6, 2020
1,692
بله اکثر بازیهای امروزی المان های نقش آفرینی دارن که بهش عمق بده مثل ac یا مثل gow یا حتی بازیهای شوتر اول شخص مثل far cry ولی هیچ کدوم جزو ژانر rpg دسته بندی نمیشن.اینو من نمیگم سازمان معتبر esrb میگه که کلیه ژانر بندی و رده بندی سنی بازیها دست اونه.نمیشه استدلال شخصی رو با فکت مقایسه کرد و طبق همین سازمان و فکت hzd یه بازی arpg هست
View attachment 142567
حالا نظر من و شما یه استدلال شخصی هست و آنچنان اهمیت جهانی نداره ولی esrb که سورس معتبر جهانی هست یه چیز دیگه میگه.
حرفت درسته يعني در اصل jrpg و arpg و crpg

همشون rpg هستن منتهي وقتي براشون ساب ژانر تعريف شده يعني بخاطر تفاوتهاشون بوده وگرنه المانهاي مشابه دارن اما هم تو روايت و هم خط داستاني و نوع گيم پلي تفاوت دارن
خود shooter ساب ژانر action-adventure هست
اما كسي بگه دووم اكشن ادونچره خنده داره
غلط نيست منتهي وقتي الان تعريف دقيق تر رو داريم به تعريف قديمي رجوع نمي كنيم!

Safety & Peace

ارباب مطلق سوزوران
کاربر سایت
Sep 4, 2011
13,185
نام
تونی آلمِیدا
الان داری میگی گیم پلی... حالا اون مقام اوله(گرچه همونم مخاطب های یه سری بازی ها مثل کیج و Tt و ... خلافش رو ثابت کردن:-" یا حتی مثل Journey :D ) ولی من بحثم اون گرافیکیه که انداخته شده ته کار!
میتونی بگی داستان از گرافیک مهم تره؟(برای من آره! البته نه تا وقتی پیکسلی نزارن جلوم) این همه بازی آنلاین ملت میزنند، براشون داستان مهمه اصلا؟
به مخاطبای PUGB مثلا بگو دوست دارید داستان اضافه بشه و یا گرافیک خفن ناک بهبود پیدا کنه و آنچارتدی تحویلتون بدن، به نظرت کدوم رو انتخاب میکنند؟
و ...

جدای از این اگر گرافیک مهم نبود، نسل جدید هم نداشتیم:-" از گرافیک میزدن برای چیزای دیگه:-"

به هر حال اشتباه یا غلط، یکی از چیزای مهمی که ملت میخوان گرافیکه! و به نظرم اینکه سازنده هم چیزی که ملت میخوان رو بهشون میرسونه کار اشتباهی نیست!

ولی در کل عکسه فقط سر و صدای گرافیکش رو قبول دارم:-" اونم به خاطر اینکه تو چشمه! تو تفاوت یک بازی رو با یک عکس یا یه موسیقی یهو رو هوا نمیتونی به ملت بفهمونی... ولی میتونی یه عکس بهشون نشون بدی و کرک و پرشون بریزه:D
خب نکته عکس همین سر و صدای گرافیکه دیگه:D
نسل جدید هم لزوما به معنی گرافیک بهتر نیست. سهولت ساخت بازی ها و پیدایش تکنیک ها و سخت افزار ها و نرم افزارهای بهتر برای سهولت بازی سازی و پیشرفت توی زمینه هایی مثل هوش مصنوعی و طراحی و ... هم هست.
چیزی که میخوام بگم اینه که صنعت بازی توی باقی موارد در مقایسه با گرافیک، واقعا پیشرفت آنچنانی نداشته و عملا ریسک پذیری مرده. یه نگاه به نسل های قبل بنداز تا تنوع IP ها (چه خوب و چه بد) رو ببینی. من خودم خیلی دلم میخواد سازنده ها از گرافیک (به خصوص رزولوشن بیشتر) بکشن بیرون و به جاش روی ایده های جدید برای گیم پلی و طراحی و هوش مصنوعی وقت بذارن ولی خب این اتفاق نمیوفته چون دقیقا برای عده زیادی از بازیساز ها، گرافیک شده یه پوشش برای مخفی کردن معمولی یا حتی ضعیف بودن باقی بخش های بازیشون. این خیلی بده و معمولا وقتی بازی عرضه میشه، گندش در میاد چون هر چقدر یه نفر عاشق گرافیک باشه، بد بودن گیم پلی یا طراحی رو نمیتونه قبول کنه چون آزاردهنده هست.

PoP--General.2020

کاربر سایت
May 16, 2020
272
و ...

گرافیک قالبی برای ارائه گیمپلی و داستان هست.
به نظرم بیشتر از اینکه کیفیت تکستچر و رزولوشن مهم باشه،سبک گرافیکی مهمه! مثلا بازی ای مثل red dead2 که داستان و گیمپلی واقع گرایانه ای داره، برای تاثیر گذاری روی مخاطبش باید گرافیک واقع گرایانه ای هم داشته باشه و هم چنین بازی ای مثل zelda به خاطر ساختار گیمپلی و داستانش به "سبک" گرافیکی متفاوتی نیاز داره.
پس همونطور که گیمپلی و داستان مهمه گرافیک هم مهمه و برای ساخت بازی هر کدوم از این مقوله ها روی هم تاثیر میذارن. این که بازی از نظر فنی(رزولوشن و کیفیت بافت ها و نرخ فریم) در چه سطحی باشه هم مطمئنا روی تجربه بازی خیلی تاثیر داره و اگه بازی ای از نظر فنی ضعیف باشه شما نمی تونید به اندازه کافی از موسیقیش یا گیمپلی یا داستانش لذت ببرید همونطور که اگر بازی موسیقیه خوبی نداشته باشه روی تجربه کلی شما از گیمپلی و داستان تاثیر منفی میذاره و در کل به نظرم اجزای مختلف یک بازی قابل تفکیک نیستن و در یک مجموعه کامل معنا پیدا می کنن،چون هر یک از این اجزا روی بخش های دیگه تاثیر میذارن.

Kiarash_united7

کاربر سایت
Jan 6, 2020
1,692
خب نکته عکس همین سر و صدای گرافیکه دیگه:D
نسل جدید هم لزوما به معنی گرافیک بهتر نیست. سهولت ساخت بازی ها و پیدایش تکنیک ها و سخت افزار ها و نرم افزارهای بهتر برای سهولت بازی سازی و پیشرفت توی زمینه هایی مثل هوش مصنوعی و طراحی و ... هم هست.
چیزی که میخوام بگم اینه که صنعت بازی توی باقی موارد در مقایسه با گرافیک، واقعا پیشرفت آنچنانی نداشته و عملا ریسک پذیری مرده. یه نگاه به نسل های قبل بنداز تا تنوع IP ها (چه خوب و چه بد) رو ببینی. من خودم خیلی دلم میخواد سازنده ها از گرافیک (به خصوص رزولوشن بیشتر) بکشن بیرون و به جاش روی ایده های جدید برای گیم پلی و طراحی و هوش مصنوعی وقت بذارن ولی خب این اتفاق نمیوفته چون دقیقا برای عده زیادی از بازیساز ها، گرافیک شده یه پوشش برای مخفی کردن معمولی یا حتی ضعیف بودن باقی بخش های بازیشون. این خیلی بده و معمولا وقتی بازی عرضه میشه، گندش در میاد چون هر چقدر یه نفر عاشق گرافیک باشه، بد بودن گیم پلی یا طراحی رو نمیتونه قبول کنه چون آزاردهنده هست.
حرفت كاملا درسته
قطعا گرافيك بعد از گيم پلي طراحي مراحل قرار ميگيره
متتهي بحث اون رفيقمون هم اين بود كه ديگه اولويت اخر هم نيست :D

مثلا نمونه بارزش كارهاي ميازاكي كه واقعا گرافيك خوبي ندارن اما گيم پلي شاهكاره و بسيار هم دل نشين

از اونور تقريبا بازيهاي Ea اين نسل با گرافيكهاي عالي و گيم پلي و محتوا ضعيف بجز بتلفيلد ١
مثلا BfV واقعا شوكيس بود سال ٢٠١٨ اما محتواي داغون و گيم پلي تكراري و حتي ضعيف نسبت به نسخه قبل بازي رو نابود كرد.

در كل صد در صد ايده بكر و وقت گذاشتن روي توسعه بازي كاملا اولويت داره همون طوري كه الان ميشه هنوز بازيهاي Sega رو بازي كرد و لذت برد

منكر قدرت گرافيك نيستم اما گرافيك بايد براي برجسته تر كردن اثر باشه نه اينكه بيس اثر رو بخواد تشكيل بده

Ni-oH

کاربر سایت
Dec 11, 2017
354
مثلا نمونه بارزش كارهاي ميازاكي كه واقعا گرافيك خوبي ندارن اما گيم پلي شاهكاره و بسيار هم دل نشين
بازیهای میازاکی گرافیکی خوبی ندارن ؟! :| بلادبورن و دارک 3 بازی کردی توی این نسل ؟ از نظر طراحی محیط های بازی و گرافیک هنری حداقل جز بهترینهای تاریخه بخصوص بلادبورن حالا دیگر ویژگیهای گرافیکیش بماند

اصولا anor londo اول گرافیک بود ، بعد تبدیل مرحله و لول شد :D

Tolkien

Glory Glory Man United
کاربر سایت
Jun 16, 2015
2,930
نام
مرتضی

Kiarash_united7

کاربر سایت
Jan 6, 2020
1,692
بازیهای میازاکی گرافیکی خوبی ندارن ؟! :| بلادبورن و دارک 3 بازی کردی توی این نسل ؟ از نظر طراحی محیط های بازی و گرافیک هنری حداقل جز بهترینهای تاریخه بخصوص بلادبورن حالا دیگر ویژگیهای گرافیکیش بماند

اصولا anor londo اول گرافیک بود ، بعد تبدیل مرحله و لول شد :D
نه ندارن شما برف و رفلكس نور تو اب و شب مخصوصا رو تو بازي ببيني عين بازيهاي نسل ٧ ميمونه
ضعف انجين دارن از نظر طراحي كارشون خوبه منتهي خروجي گرافيك ضعيفه ديگه

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر