nvidia tegra Kal-El قدرتی معادل ps3 و xbox360 خواهد داشت.

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
nVidia-Kal-El-Chipset-thumb-450x292.jpg

چه احساس داريد اگر يک روز گوشي خود را روشن کنيد و با تکنولوژي موشن سنسيگ اون بازی با کیفیت ماورای تصور dirt 3 بازي کنيد؟؟؟

خوب اين هميشه يکي از ارزوهاي من بوده که بتونم بازي هايي با کيفيت ps3 و xbox360 رو روي يک دستگاه کوچک مثل گوشي يا تبلت 7 اينچي بازي کنم.راستش خبر داشتم يک روزي به اين مهم خواهم رسيد اما لاقل نه به اين زودي.

اما در computex 2011 و معرفي tegra(kal-el)j انويديا تراشه اي رو معرفي کرد که همه ي رقباي تبلت هارو در سکوت فرو برد.حالا من با چه استدلالي به اين نتيجه رسيدم تراشه بسيار کوچک tegra 3 با کنسول هاي سنگين وزن پرمصرفي چون ps3 و xbox 360 مقايسه ميشه.

براي اينکه به قدرت اين تراشه پي ببريد لازمه توضيحاتي رو پيرامون تراشه هاي موبايل بدم:

شرکت SONY چندي پيش پروژه اي رو معرفي کرد که خبر از نسل اينده کنسول هاي دستي اين شرکت ميداد که اسمشو گذاشت NGP يا همون مخفف Next Generation Portable که ما بهش فعلا ميگيم PSP2 . بازي هاي نمايش داده شده در اين کنسول منجمله uncharted مشخص کرد که اين کنسول دستي چقدر قدرتمنده و ميتونه پاياپاي ps3 عظیم الجثه در مقیاسی بسیار کوچیک تر پیش بره.

lمشخصات فني پردازشگر اين کنسول چيزي که مشخصه و قطعي شده از اين قراره:

پردازشگر اون شامل 4 عدد ARM Cortex A9 هست که در نتيجه پردازشگر ngp در واقع 4 هسته اي هستش.

GPU يا همون پردازشگر گرافيکي NGP هم SGX543-MP4 هست که محصول شرکت PowerVR هستش.(شرط ميبندم بسياري از دوستان حتي اسم اين شرکت رو هم نشنيده باشن.اين شرکت در سال 1990 غولي براي خودش بوده و تا قبل از ظهور استاندارد هاي open-gl و direct 3d با 3dfx voodoo حکم راني ميکردن.که با اومدن ابر قدرت هايي چون nvidia و ati به بازار پردازنده هاي کم مصرف رو اوردن.)این پردازشگر گرافیکی در رده موبایل برای خود غولی هست.

برای اینکه من یک مقیاسی از قدرت پردازشگر و پردازشگر گرافیکی NGP به شما بدم باید برم سراغ محصولاتی که در حال حاظر وجود دارن و از این پردازشگر و GPU استفاده میکنن.خوب یکراست میریم سراغ معروف ترین تبلت دنیا یعنی IPAD 2 و ببنیم مشخصات سخت افزاری اون چی هست.

IPAD 2 :

ipad 2 از تراشه محصول خود اپل به نام apple A5 بهره میبره که فعلا با اختلاف بسیار زیاد از تمام رقبای خودش جلوتره و گاهی تا 7 برابر نسل قبلیش یعنی A4 در پردازش ها گرافیکی قویتره.

حالا برای اینکه غول فعلی دنیای پردازشگر های موبایل رو بشناسیم بریم سراغ مشخصات Apple A5 processor :

Apple A5 Specification :

تراشه Apple A5 شامل 2 عدد پردازشگر ARM cortex A9 هستش که به گفته اپل 2 برابر نسل قبلیش یعنی A4 که CORTEX A8 بود قدرت داره.(تا اینجا بسیار راضی کننده بود و قدرت وبسیار بالای CORTEX A9 که در ngp استفاده شده رو درک کردیم)

حال میرسیم به پردازشگر گرافیکی apple a5 که هست SGX 543-mp2 که از لحاظ اسمی بسیار شبیه پردازشگر گرافیکی ngp یعنی sgx 543 mp4 هست که تفاوتشون در mp2 و mp4 بودن که خدمت دوستان توضیح میدم.

محصولات شرکت powerVR

graphics6.jpg

پردازشگر گرافیکی NGP و Apple A5 درواقع پنجمین نسل از پردازشگر های Xtreme گرافیکی شرکت PowerVR هستن که به اسم کلی Series 5XT خوانده میشن و به گفته اپل که از این پردازگر گرافیکی استفاده کرده تا 9 برابر هم نسل خود یعنی sgx535 که در apple a4 پردازشگر IPAD 1 استفاده شده بود قوی تر اند.(یک جهش استثنایی)

برای مقایسه قدرت این پردازشگر گرافیکی یعنی SGX543-MP2 و SGX 535 و پردازشگر گرافیکی TEGRA 2 که در بسیار از تبلت های امروزی استفاده میشه من بنچمارک ANNAND TECH رو پیشنهاد میکنم مطالعه کنید تا از قدرت بالای این تراشه گرافیکی باخبر شید:

لینک برسی SGX 543-MP2 در وبسایت اناند

خوب با دیدن این ریویو به قدرت بسیار بالای این پردازشگر گرافیکی پی بردید.حالا ببنیم تفاوت SGX 543 -MP2 با SGX 543-MP4 چی هست:

تراشه MP4 درواقع 4 هسته ای هست و تراشه MP2 مشخصا 2 هسته ای.طبق گفته خود شرکت PowerVR اضافه کردن هر هسته فیزیکی 95% افزایش قدرت خطی Linear داره که با یک حساب ساده تقریبا 2 برابر تراشه apple a5 از لحاظ گرافیکی قدرت مند تره.

Performance scales 95% linearly with number of cores and clock speed

SGX543MP4 (four cores) 134M polygons/s, fill rates in excess of 4Gpixels/sec @200 MHz

vs

SGX543MP2 (two cores) 67M polygons/s, fill rates in excess of 2Gpixels/sec @200 MHz

از لحاظ تعداد هسته هم خوب تراشه ngp 2 برابر apple a5 هسته های cortex a9 که بایک طراحی عالی میتونه تا بیش از 2 برابر apple a5 قدرت داشته باشه.

از برایند این صحبت ها متوجه شدیم SONY ngp (psp2)i به لحاظ تئوری تا 2 برابر apple a5 یعنی ipad 2 قدرت مندتره حال ما بر این اساس میریم سروقت nvidia tegra 3 یا همون Kal-El ببنیم با هم چجوری مقایسه میشن:

NVIDIA Tgra 3 Kal-El project
nvidia-kal-el-01_t-400x250.jpg

اول از همه بگم در نسل تگرا انویدیا قراره اسم نسل های پردزشگر هاشو به نام شخصیت های کامیک بگذاره.و kal-el در واقع اسم اصلی superman یعنی جناب کلارک کنت است و البته زمان teenager و جوونیاش بوده که در زمان نابودی سیاره کریپتون به زمین اومد و به نام کلارک کنت شناخته شد:mrgreen:

بریم سر بحث اصلی:

kal-El درواقع اولین پردازشگر موبایل 4 هسته ای هست و به گفته انویدیا تراشه گرافیکی اون تا 5 برابر tegra 2 قدرتمند تره.

nVidia-Kal-El-Chipset3-thumb-450x321.jpg

nVidia-Kal-El-Chipset2-thumb-450x297.jpg

سیستم قرار گیری هسته های cortex A9 اون به شکل زیره:

kalelcpu.png

kal-el دارای یک gpu 12 هسته ای هست که به صورت IGP در کنار پردازشگر ها قرار گرفته.اگر قرار باشه یک به گفته AMD بخوایم برای تگرا اسمی بگذاریم انصافا TEGRA 3 یک APU تمام عیار هست.البته TEGRA 2 . A4 . A5 هم در گذشته میتوانستن به این نام خونده بشن که اونها ترجیح دادن این هارو همون پردازشگر بخونن.

GPU درون TEGRA 3 به گفته انویدیا تا 5 برابر TEGRA 2 قدرت مند تره.حالا بیایم با یک بنچمارک اونو با SGX 543 MP2 و SGX 543 MP4 مقایسه کنیم.

فعلا بنچمارکی از 4 هسته ای MP4 عرضه نشده اما 2 هسته ای اون یعنی MP2 که در apple A5 هست به قرار زیره:

35899.png

35897.png

این بنچ از بنچمارک GL که اناند انجام داده چون در اون TEGRA 2 هم هست (موتورولا زوم دارای پردازشگر TEGRA 2 هست).در این بنچمارک دیدم SGX 543-MP2 در حدود 2.5 تا 3.7 برابر TEGRA 2 قویتره.

حال اگر ما بیایم تراشه گرافیکی SGX 543-MP4 رو با 12GPU CORE انویدیا مقایسه کنیم میبینیم که تراشه گرافیکی به صورت خطی تا 20% میتونه قوی تر از KAL-EL باشه .البته عکس این هم میتونه اتفاق بیوفته اما میشه گفت تقریبا در یک رده هستن.

البته همه ی اینها به صورت تئوری هست اما در واقع PSP 2 برای گیم طراحی شده و بازی هایی که برای اون طراحی میشن از نهایت قدرت سخت افزاری NGP استفاده میکنن.اما TEGRA KAL-EL برای تبلت ها و گوشی های نسل اینده طراحی شده و به زودی این بازار گسترده رو به راحتی در اختیار میگیره.

خوب بریم ببنیم این تراشه KAL-EL تا به حال چه نمایش هایی رو از خودش نشون داده:

از لحاظ قدرت پردازشی چیزی که مشخصه اینه که KAL-EL از Core 2 Due T7200 که در لپتاپ ها استفاده میشده قویتره و این یک پیشرفت شگرف در تبلت ها کوچک و کم مصرفه

kal-el.jpg

انویدیا برای نمایش قدرت پردازشی تگرا 3 از بازی GREAT BAttle medival استفاده کرد که در اون 650 سرباز مشغول مبارزه بودن:

Nvidia_Kal-el.jpg

این نمایش در 720p بود و تگرا 3 بسیار عالی از پس اینچنین حجم پردازش سنگین بر اومد.

البته انویدیا تست های بسیاری رو انجام داده مثل lost planet و .... که دوستان میتونن ویدئو های مربوط به اون رو در سایت های اشتراک گذاری ویدئو ببینن.

البته این تازه ابتدای راه هست.kal-el با قدرتی تا 5 برابر tegra 2 به میدان اومده.اما انویدیا پروژه های نسل اینده ای رو داره که بسیار متحورانه تره.مثلا wayne با cortex A15 تا 10 برابر قدرت تگرا 2 وارد میدان خواهد شد سال 2012.پروژه Logan که تا 50 برابر tegra 2 قویتر خواهد بود و در 2014 ما با stark ملاقات خواهیم کرد که 100 برابر tegra 2 قدرت خواهد داشت.

در نهایت تشکر از اینکه این مقاله رو تا اخر خوندید.اگر دوستان علاقه مند بودن میتونیم به صورت تخصصی تر روی موضوعات مربوط به تبلت ها بپردازیم که اینده به احتمال زیاد در دستان این پلتفرم ها خواهد بود.

موفق باشید.

آخرین ویرایش:

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
فقط میتونم بگم :x:x:x

البته یک نکته قابل ذکر وجود داره که NGP دارای فرکانس های بسیار بالایی هست مثلا SGX543 MP4 اون که 4 هسته ای هست فرکانس 800 داره یعنی 3 برابر نرمال 200MHZ پس در واقع علاوه بر 2 برابر بودن قدرتش نسبت به SGX 543 MP2 به خاطر 2 برابر بودن هسته هاش در IPAD 2 باید فرکانس 3 برابر هم لحاظ کرد یعنی در واقع 6 برابر IPAD 2 به صورت تئوری قویتره و حدوده 24 برابر TEGRA 2 پس جدا باید انتظار شاهکاری از سونی داشته باشیم.

انویدیا TEGRA 3 هم بیشتر برای بازار تبلت و عملیت های مالتی تسکینگ هست که با 4 هسته ای 2GHZ سونی NGP نمیتونه مستقیم شاخ به شاخ بشه.(فرکانس کاری TEGRA 3 تا 1.5 GHZ هست)

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: 8030

Muse

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,273
نام
عارف
البته یک نکته قابل ذکر وجود داره که NGP دارای فرکانس های بسیار بالایی هست مثلا SGX543 MP4 اون که 4 هسته ای هست فرکانس 800 داره یعنی 3 برابر نرمال 200MHZ پس در واقع علاوه بر 2 برابر بودن قدرتش نسبت به SGX 543 MP2 در IPAD 2 23برابر هم فرکانس بالاتری داره یعنی در واقع 6 برابر IPAD 2 به صورت تئوری قویتره و حدوده 24 برابر TEGRA 2 پس جدا باید انتظار شاهکاری از سونی داشته باشیم.

انویدیا TEGRA 3 هم بیشتر برای بازار تبلت و عملیت های مالتی تسکینگ هست که با 4 هسته ای 2GHZ سونی NGP نمیتونه مستقیم شاخ به شاخ بشه.(فرکانس کاری TEGRA 3 تا 1.5 GHZ هست)
فکر کنم از حالا باید برا گوشیای نسل بعد پول جمع کنیم تا بتونیم دست دومشونو بخریم ! :d
اگه رو یه گوشیه درست و حسابی سوارش کنن خیلی خوب میشه !

hosein me

کاربر سایت
Jan 21, 2010
8,945
نام
حسین
خوب دیگه شاهد یک انقلاب باید باشیم باتوجه به اینکه ps3وxbox360حالاحالاها نمیخواهند سخت افزارشون به روز کنند با این خبر دیگه مجبور شدند یک کارای بکنند

DeanAmbrose

کاربر سایت
Nov 9, 2010
2,939
نام
Scott
خوب دیگه شاهد یک انقلاب باید باشیم باتوجه به اینکه ps3وxbox360حالاحالاها نمیخواهند سخت افزارشون به روز کنند با این خبر دیگه مجبور شدند یک کارای بکنند
تا 2014 خبری نیس
wii2 که 2012 قراره بیاد اما Sony وMicrosoft فعلا حرکت خاصی نمی کنن

AL1R3ZA

کاربر سایت
Sep 5, 2007
1,440
نام
علیـــرضا
از بابت مقاله ممنون خیلی کنجکاو بودم بدونم فرق GPUـه iPad 2 و NGP چیه!
این Stark عجب چیزی خواهد بود! فکر کنم گرافیک ـش از کنسول های این نسل بالاتر باشه...

• Like
Reactions: B!G BOSS

8030

کاربر سایت
Dec 10, 2010
2,445
نام
mohammad
البته یک نکته قابل ذکر وجود داره که NGP دارای فرکانس های بسیار بالایی هست مثلا SGX543 MP4 اون که 4 هسته ای هست فرکانس 800 داره یعنی 3 برابر نرمال 200MHZ پس در واقع علاوه بر 2 برابر بودن قدرتش نسبت به SGX 543 MP2 به خاطر 2 برابر بودن هسته هاش در IPAD 2 باید فرکانس 3 برابر هم لحاظ کرد یعنی در واقع 6 برابر IPAD 2 به صورت تئوری قویتره و حدوده 24 برابر TEGRA 2 پس جدا باید انتظار شاهکاری از سونی داشته باشیم.

رفیق فرکانس کاریه sgx543mp4هست200مگاهرتز نه 800مگاهرتز ...این پردازنده چهار هسته ایی که هر هستش 200مگاهرتز سرعت داره ودر مجموع 133میلیون چند ضلعی رو میتونه در ثانیه پردازش کنه.
دستت هم درد نکنه واسه مقاله .
اینم اعتبار:d
یه چیزیم که در اخر من هنوز درست وحسابی نتونستم محاصبه کنم یه فرمولی بوده برای اینکه بدست بیارم اینکه هر پردازنده گرافیکی چقدر میتونه در ثانیه چند ضلعی تو لید کنه وپردازش کنه
مثلا من یه 6870دارم که با برنامه gpucapsدر بنچمارک hwgeometricنشون میده در حالی که تو صفحه 8میلیون مثلث وجود داره 110فریم میده یعنی در کل میشه 880میلیون چند ضلعی در ثانیه
یا 460با همین بنچمارک 60فریم میده یعنی 480میلیون چند ضلعی .
خلاصه ااطلاعات خاصی نداری که ما بفهمیم cellیاcpuایکس باکس چند تا میتونن چند ضلعی تولید کنن .چون تا حالا هر چی کنسول ساختن این cpuکنسولها بودن که کار اصلی تولید چند ضلعی ها رو در کنسولها داشتن به عقیده من و ngpهم فکر نکنم از این قزییه جدا باشه با احتساب cpuبسیار قدرتمندی که براش در نظر گرفتن .
شما اطلاعاتی راجب به این موضوع دارید؟

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
رفیق فرکانس کاریه sgx543mp4هست200مگاهرتز نه 800مگاهرتز ...این پردازنده چهار هسته ایی که هر هستش 200مگاهرتز سرعت داره ودر مجموع 133میلیون چند ضلعی رو میتونه در ثانیه پردازش کنه.
دستت هم درد نکنه واسه مقاله .
اینم اعتبار:d

پسر گل من فرکانس هارو قبلا عرض کردم.فرکانس sgx 543 mp4 مربوط به ngp برابر 800mhz هست.نسخه عرضه شده و استوک شرکت powerVR برابر 200MHZ هست.دقت کنید.اون sgx543 -mp2 ای هم که در apple a5 هست ودر مقایسات با tegra 2 اوردم 200mhz هست.با یکمقدار دقت همه چیز رو متوجه خواهید شد.

how-powerful-is-the-ngp-20110204043306488.jpg

یه چیزیم که در اخر من هنوز درست وحسابی نتونستم محاصبه کنم یه فرمولی بوده برای اینکه بدست بیارم اینکه هر پردازنده گرافیکی چقدر میتونه در ثانیه چند ضلعی تو لید کنه وپردازش کنه

این که یک پردازنده گرافیکی در ثانیه چقدر میتونن چندضلعی تولید کنن مهم نیست.و هر GPU با API ها و متد های متفاوت میتونه عملکرد متفاوتی داشته باشه.

شرکت های تولید بنچمارک مثل همین GEEKS 3D هربار یک بنچمارک در Open-gl عرضه میکنن(geeks3d به طور اختصاصی روی opengl کار میکنه) تا یکی از توانایی های gpu رو به چالش بکشن.

هر یک از شرکت های انویدیا یا amd-ati در یکی از این موارد توانایی خوبی به نمایش میگذارن که البته این درنهایت نشان دهنده قدرت کلی یک کارت گرافیک نیست.

برند amd روی sp قدرت کارت هاشو نشون میده و مثلا میگه 5 ترافلاپس داده شناور sp میتونه پردازش کنه ورقم دقیق dp رو نمیده.اما انویدا روی داده های dp مانور میده و قدرت gpu هاش رو به رخ رقیب میشکه.چون اکثر صنعت gpgpu روی dp داره عمل میکنه ابر کامپیوتر ها ترجیح میدن از gpu های انویدا استفاده کنن.

مثلا من یه 6870دارم که با برنامه gpucapsدر بنچمارک hwgeometricنشون میده در حالی که تو صفحه 8میلیون مثلث وجود داره 110فریم میده یعنی در کل میشه 880میلیون چند ضلعی در ثانیه
یا 460با همین بنچمارک 60فریم میده یعنی 480میلیون چند ضلعی .

در این تست به طور سنتی amd قویتر بوده و این هم نتایجی مشابه:

در حالت 8 میلیلون چند ضلعی:

NVIDIA GeForce 8800 GTX – Forceware 169.38 XP32

F1: 190MTri/sec – 25FPS
F2: 190MTri/sec – 25FPS
F3: 205MTri/sec – 27FPS
F4: 213MTri/sec – 28FPS
F5: 205MTri/sec – 27FPS
F6: 152MTri/sec – 20FPS
ATI Radeon HD 3870 – Catalyst 8.2 XP32

F1: 251MTris/sec – 33FPS
F2: 236MTris/sec – 31FPS
F3: 297MTris/sec – 39FPS
F4: 251MTris/sec – 33FPS
F5: mode not available
F6: mode not available

خلاصه ااطلاعات خاصی نداری که ما بفهمیم cellیاcpuایکس باکس چند تا میتونن چند ضلعی تولید کنن .چون تا حالا هر چی کنسول ساختن این cpuکنسولها بودن که کار اصلی تولید چند ضلعی ها رو در کنسولها داشتن به عقیده من و ngpهم فکر نکنم از این قزییه جدا باشه با احتساب cpuبسیار قدرتمندی که براش در نظر گرفتن .
شما اطلاعاتی راجب به این موضوع دارید؟

معیار قدرت پردازشگر ها و پردازشگر های گرافیکی با توجه به وظیفشون متفاوته و تولید چند ضلعی معیار خوبی نیست.به طور کلی تعداد دستور العمل هایی که یک پردازشگر میتونه در ثانبه پردازش کنه معیار ابتدایی و اماتور هر شخصیه که بخواد روی اون پردازش گر قضاوت کنه.

معمولا برای پردازش گر های موبایل واحد MIPS یا Million instruction pers second و برای پردازشگر های دکستاپ floating point/s رو معیار قرار میدن که اون هم شامل داده های sp ویا dp هستش.

من تعداد دستورالعمل های قابل پردازش توسط sgx 543-mp2 وmp4 رو خدمتتون عرض کردم.

در کل در دنیای api ها و موتور های گرافیکی فعلی قوی بودن در این موارد انچنان اهمیت نداره و معماری gpu به حدی پیچیده شدن که بتونن از پس تمام نیاز های فعلی که طیف وسیعی از دستورالعمل ها و دادهای پردازشی هست بر بیان.

آخرین ویرایش:

sheypooorchi

کاربر سایت
Dec 29, 2010
544
پس باید در آینده ای نزدیک شاهد اولین تبلت کنسول انویدیا هم باشیم :d .
ببین اندازه نخوده ها ولی جفت کنسولا رو قوزط میده . >:d<
آفرین انویدیا .:x

ramin cybran

کاربر سایت
Mar 1, 2009
901
نام
رامین
اینجور که فهمیدم و با سرعت خوندم حدود 1.5 برابر از ngp قوی تره با این حساب بسیار اعجاب انگیز هست

برعکس گفتی تقریبا:d.خوب tegra 3 مربوط به تبلت ها است و باید کم مصرف باشه و کلا میشه گفت ngp تاحدودی قویتره (طبق محاسبات تئوری).اما خب کارایی تبلت کجا و یک کنسول دستی بازی کجا.اینهارو هم در نظر بگیرید.

B!G BOSS

کاربر سایت
Apr 2, 2010
651
نام
Naked Snake
سلام

مقاله محشری داشتید واقعا اطلاعاتم چند برابر شد

اعتبار هم که دیگه اگر ادم نده باید شرم کنه

منتظر اطلاعت بعدی هستیم با اینکه اطلاعاتی نمونده که شما نگفته باشید:d

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟