Microsoft نباید به حرف مشتریانش گوش میداد

Inquisitor

Righteous Armors Me
کاربر سایت
Jesse-Schell.jpg

آقای Jesse Schell از طراحان حرفه ای معتقد است که تغییر در سیاست های مایکروسافت اشتباه بود نه خود سیاست ها.

در آخرین مصاحبه ای که با سایت Gl.biz در حاشیه ی کنفرانس سازندگان در بارسلون, توضیح میدهد که کنسولی که مایکروسافت (با سیاست های گذشته) ارائه میداد, کنسولی مشابه با Steam و قابلیت پوشش نیاز تمامی مشتریانش بود:
مشتریان شما میخواهند شما بدون تغییر همانند گذشته باقی بمانید, حتی اگر شما را به پایین بکشد و مایکروسافت نمیداند که این یک واقعیت است و یا حتی یک مشکل.حقیقتی که آن ها نمیتوانند خواسته های مشتریان را برآورده کنند.
در اصل مایکروسافت گفت:ما میخواهیم شبیه استیم بشویم, شما استیم را دوست دارید نه؟ و ما جواب دادیم:نه ما از این و از تو متنفریم, تو احمقی که این کار را انجام میدهی, یا اگر یک چیز جدید را معرفی کند باز می آییم و همان حرف را میزنیم حتی اگر آن چیزی باشد که به نفعمان باشد و بی نهایت دنبالش باشیم.اما الان مایکروسافت دیگر آن کار ها را انجام نمی دهد ولی بالاخره یکی انجام خواهد داد.
او در ادامه می پرسد که چرا تمامی شرکت هایی که سردمدار تغییرات در تکنولوژی هستند محکوم به فنا هستند؟خود جواب میدهد که به این دلیل است که مردم تغییرات را دوست ندارند و گوش فرا دادن به مشتریان است که این شرکت ها را به گوشه ای سوق میدهد:
این روندی است که همیشه تکرار میشود.چرا شرکت هایی که تغییراتی در تکنولوژی ایجاد میکنند محکوم به شکستند؟این در تمامی صنعت هاست.پس نکته آن کجاست؟کجای کار آن ها اشتباه است؟
همه میگویند اوه!شرکت های بزرگ همگی احمقند.آن ها نمیتوانند احمق باشند چون دیگر شرکت بزرگی نخواهند بود, مایکروسافت نیز احمق نیست اما اشتباهش این است که مشتریانش گوش فرا میدهد
او استیم را مثال میزند که به دلیل نداشتن پلتفرمی خاص به موفقیت دست پیدا کرد اما اگر او نیز پلتفرمی در اختیار داشت طرفدارانش پشتیبان این تغییر اساسی در نحوه ارائه نمی شدند
او ادامه میدهد:
مشکل آن است که رفقای هاردکور ما همه چیز را عین قبل میخواهند.وقتی که شما میخواهید چنین کاری را انجام دهید نمی توانید یک شرکت بزرگ را بردارید و همه چیز را تغییر دهید بلکه باید همانند کاری که Valve با استیم انجام داد, انجام دهید یعنی به آرامی تغییرات را اعمال کنید.
من احتمال میدهم که دیگر کار ما در این جا تمام است.ایا ما با این کنسول ها به پایان خواهیم رسید؟آیا نشانه هایی مربوط به پایان کار ما در حال نمایان شدن است؟

منبع

دوست عزیز اگه شما با بلاک کردن بازیهای دست دوم مشکل نداری پس همون سیاست های قبلی مایکرو مناسب شما بوده.
در ضمن الان 7 ساله که دارم اوریج بازی میکنم ، نیازی نیست شما به من بگی قیمت واقعی بازی رو پرداخت میکنیم و پولش میرسه به سازندش !!!
بنده کاملا حاضرم 200 تومن برای یه بازی بدم اگه بدونم که سازندش قادر میشه نسخه بعد یا بازی بعدیش رو بهتر دربیاره...
راستش اگه شما این 7 سال رو دست دوم بازی می کردی در اصل هیچ پولی به دست سازندش نمی رسوندی...

بنده کاملا حاضرم 200 تومن برای یه بازی بدم اگه بدونم که سازندش قادر میشه نسخه بعد یا بازی بعدیش رو بهتر دربیاره...
راستش اگه شما این 7 سال رو دست دوم بازی می کردی در اصل هیچ پولی به دست سازندش نمی رسوندی...

آقا چرا دوست داری یه بحث ساده رو کش بدی ؟ شما اگه دوست داری 200 تومن پول بازی بدی خب خداروشکر که هم تواناییش رو داری و هم اینکه میخوای از سازنده ی بازی مورد علاقه ـت پشتیبانی کنی.
در ضمن من کجا گفتم 7 سال بازی دست دوم گرفتم؟ نصف بازیهام رو از خود PS Store گرفتم و بقیش رو هم همون روز اول گرفتم. تا حالا نشده بازی دست دوم بگیرم تا اونجایی که یادم میاد. فکر نمیکردم بخوام اینارو واسه یکی توضیح بدم.

به نظر من سیاست بلوک کردن بازی های دسته دوم و drm به درد شرکت های میخوره که بازیهای متوسط و نسبتا خوب ارائه میدهند این سیاست نجات بخش چنین سازنده هاییست ولی شرکت های بزرگ که بازی های عالی ارائه میدهند مثل rockstar,konami,namco,capcom,ubisoft اینها با و یا بدون این سیاست سود هنگفت خودشان را خواهند داشت البته با این سیاست سودشان بیشتر خواهد شد که چرا من وشمایی که در ایران هستیم باید قصه این را بخوریم که فلان سازنده موفق بجای خانه 30 میلیون دلاری در خانه 20 میلیون دلاری زندگی میکند! انهایی هم که بازی هایشان خیلی عالی نیست هم بروند رد کارشان! بگذاریم نظریه داروین در موردشان اعمال شود وقتی اینکاره نیستند برند چیپسو پفک بفروشند! اتحادیه حمایت از game producer های نا موفق باز کرده ایم!

به نظر من سیاست بلوک کردن بازی های دسته دوم و drm به درد شرکت های میخوره که بازیهای متوسط و نسبتا خوب ارائه میدهند این سیاست نجات بخش چنین سازنده هاییست ولی شرکت های بزرگ که بازی های عالی ارائه میدهند مثل rockstar,konami,namco,capcom,ubisoft اینها با و یا بدون این سیاست سود هنگفت خودشان را خواهند داشت البته با این سیاست سودشان بیشتر خواهد شد که چرا من وشمایی که در ایران هستیم باید قصه این را بخوریم که فلان سازنده موفق بجای خانه 30 میلیون دلاری در خانه 20 میلیون دلاری زندگی میکند! انهایی هم که بازی هایشان خیلی عالی نیست هم بروند رد کارشان! بگذاریم نظریه داروین در موردشان اعمال شود وقتی اینکاره نیستند برند چیپسو پفک بفروشند! اتحادیه حمایت از game producer های نا موفق باز کرده ایم!
شما مثل اینکه کلا داستان بازی هایی مثل Okami به گوشت نخورده....

- - -ویرایش - - -

آقا چرا دوست داری یه بحث ساده رو کش بدی ؟ شما اگه دوست داری 200 تومن پول بازی بدی خب خداروشکر که هم تواناییش رو داری و هم اینکه میخوای از سازنده ی بازی مورد علاقه ـت پشتیبانی کنی.
در ضمن من کجا گفتم 7 سال بازی دست دوم گرفتم؟ نصف بازیهام رو از خود PS Store گرفتم و بقیش رو هم همون روز اول گرفتم. تا حالا نشده بازی دست دوم بگیرم تا اونجایی که یادم میاد. فکر نمیکردم بخوام اینارو واسه یکی توضیح بدم.
حالا که دیگه اون سیاست ها رفته...شده عین نسل قبل... ما هم دوباره به قانون "هرچی پول کمتر بدم بهتره" برگشتیم...
من هم نگفتم توضیح بدین از کجا میگیرین بازی هاتون رو! به نظر شما منطقی نیست وقتی دارین اینقدر با حرارت از بازی های دست دوم حمایت می کنین فکر کنم حتما خودتون ازش استفاده می کنین لابد؟

من یه سوال دارم اینهایی که میشینن 5 سال مدام فقط بازیه دست 2 میخرن جزو مشتریها حساب میشن ؟ که مثلا یه شرکت بازی ساز یا کنسول ساز براشون مشتری داری یا احترام بزاره ؟!

من هم نگفتم توضیح بدین از کجا میگیرین بازی هاتون رو! به نظر شما منطقی نیست وقتی دارین اینقدر با حرارت از بازی های دست دوم حمایت می کنین فکر کنم حتما خودتون ازش استفاده می کنین لابد؟
خیر منطقی نیست. من نمیتونم فقط خودم رو ببینم و بگم بقیه به درک ! دارندگی و برازندگی ! از بازیهای کپی هم پشتیبانی میکنم چون همه نمیتونن 250 تومن بدن TLOU بگیرن ( که اینم به این معنی نیست که من کپی گرفتم TLOU رو )
بازی اگه خوب باشه مثل TLOU فروشش رو میکنه و اگه بد باشه نمیشه به زور از جیب مردم پولش رو کشید بیرون. حالا ممکنه یکی دوتا بازی خوب این وسط فدا بشن بخاطر فروش کم ولی اینجوری هم که بازیساز بشینه هر آشغالی که دوست داشت بده دست مردم و از اونور هم خیالش راحت باشه که پول خوبی گیرش میاد دیگه نمیشه انتظار بازی خوب داشت. همه ی بازیها تبدیل به فرنچایزهای درب و داغون میشن که فقط کارشون خالی کردن جیب مردمه. شما به فکر خودت باش نه شرکت هایی مثل EA که پولشون از پارو بالا میره هنوزم میخوان دستشون رو تو جیب مردم فرو کنن.
به نظر من هر کسی باید اختیار اون چیزی که خریده رو داشته باشه. من بازی X رو میخرم، حالا دلم میخواد قابش رو بفروشم به یکی، کاورش رو بفروشم به یکی دیگه، خود بازی رو بندازم تو سطل آشغال اصلا
biggrin1.gif
اصلا کاری به احترام به سازنده و مشتری و اینا ندارم، محدود کردن شخص در قبال چیزی که خریده به نظرم خیلی نامردی هست
biggrin1.gif
بعدش روند خرید و فروش بازی دسته دوم، به رونق بازار مربوطه کمک زیادی میکنه.
دقیقاً اون قسمتی که قرمز کردم نکته ی مهمی ـه. ممنون که اشاره کردی. شما وقتی بازیت رو میفروشی همون پول رو تو اکثر مواقع صرف خرید یه بازی دیگه میکنه و این چرخه راه میوفته و رونق میده به صنعت گیم و روی فروش همه ی بازیها تأثیر داره.

یکی دوتا بازی خوب فدا بشه؟
فعلا که دسته دسته استودیو ها دارن تعطیل میشن. یکی دوتا مال نسل قبل بود!
بعدشم آدم عاقل که هر آشغالی رو نمی خره! آدم قوتی قرار باشه برای بازیش پول خرج کنه، یکم فکر می ذاره پشتش! میره چند تا نقد می خونه!
اینجوری کسایی که لیاقتش رو دارن پول میاد دستشون.EA و غیره هم اگه بازی خوب بسازن مستحقش هستن.

بهرحال نظر شما محترمه ولی اینایی که شما میگی بخشی از سیاست های مایکرو هم بود ولی متأسفانه یا خوسبختانه جامعه ی گیمری شدیداً باهاش مخالفت کرد و مایکرو مجبور به عقب نشینی شد. اینا که دیگه حرف من نیست.چیزیه که اتفاق افتاده

آخرین ویرایش:
من یه سوال دارم اینهایی که میشینن 5 سال مدام فقط بازیه دست 2 میخرن جزو مشتریها حساب میشن ؟ که مثلا یه شرکت بازی ساز یا کنسول ساز براشون مشتری داری یا احترام بزاره ؟!
به نظر من هر کسی باید اختیار اون چیزی که خریده رو داشته باشه. من بازی X رو میخرم، حالا دلم میخواد قابش رو بفروشم به یکی، کاورش رو بفروشم به یکی دیگه، خود بازی رو بندازم تو سطل آشغال اصلا :دی اصلا کاری به احترام به سازنده و مشتری و اینا ندارم، محدود کردن شخص در قبال چیزی که خریده به نظرم خیلی نامردی هست :دی بعدش روند خرید و فروش بازی دسته دوم، به رونق بازار مربوطه کمک زیادی میکنه. حالا این وسط میتونن یه طرحی پیاده کنن که از سهم جاهایی مثل GameStop کم بشه و به سازنده برسه که خب اینش دیگه به ما ربطی نداره، مشکل خودشون هست :دی

آخرین ویرایش:
خیر منطقی نیست. من نمیتونم فقط خودم رو ببینم و بگم بقیه به درک ! دارندگی و برازندگی ! از بازیهای کپی هم پشتیبانی میکنم چون همه نمیتونن 250 تومن بدن TLOU بگیرن ( که اینم به این معنی نیست که من کپی گرفتم TLOU رو )
بازی اگه خوب باشه مثل TLOU فروشش رو میکنه و اگه بد باشه نمیشه به زور از جیب مردم پولش رو کشید بیرون. حالا ممکنه یکی دوتا بازی خوب این وسط فدا بشن بخاطر فروش کم ولی اینجوری هم که بازیساز بشینه هر آشغالی که دوست داشت بده دست مردم و از اونور هم خیالش راحت باشه که پول خوبی گیرش میاد دیگه نمیشه انتظار بازی خوب داشت. همه ی بازیها تبدیل به فرنچایزهای درب و داغون میشن که فقط کارشون خالی کردن جیب مردمه. شما به فکر خودت باش نه شرکت هایی مثل EA که پولشون از پارو بالا میره هنوزم میخوان دستشون رو تو جیب مردم فرو کنن.

"یکی دوتا" بازی خوب فدا بشه؟
فعلا که دسته دسته استودیو ها دارن تعطیل میشن." یکی دوتا "مال نسل قبل بود!
بعدشم آدم عاقل که هر آشغالی رو نمی خره! آدم وقتی قرار باشه برای بازیش پول خرج کنه، یکم فکر می ذاره پشتش! میره چند تا نقد می خونه!
اینجوری کسایی که لیاقتش رو دارن پول میاد دستشون.EA و غیره هم اگه بازی خوب بسازن مستحقش هستن.

- - -ویرایش - - -

به نظر من هر کسی باید اختیار اون چیزی که خریده رو داشته باشه. من بازی X رو میخرم، حالا دلم میخواد قابش رو بفروشم به یکی، کاورش رو بفروشم به یکی دیگه، خود بازی رو بندازم تو سطل آشغال اصلا :دی اصلا کاری به احترام به سازنده و مشتری و اینا ندارم، محدود کردن شخص در قبال چیزی که خریده به نظرم خیلی نامردی هست :دی بعدش روند خرید و فروش بازی دسته دوم، به رونق بازار مربوطه کمک زیادی میکنه.
عزیزم کفش که نخریدی! محصول الکترونیک هست!
مگه اول همه فیلمایی که می بینیم ننوشته کپی نکنین؟ اینم مثل همونه دیگه!
فقط به جای اینکه به عهده وجدان مریض افرادی مثل من بذارن، اجباریش کردن.

عزیزم کفش که نخریدی! محصول الکترونیک هست!
مگه اول همه فیلمایی که می بینیم ننوشته کپی نکنین؟ اینم مثل همونه دیگه!
کپی؟ اصلا خوندی من چی نوشتم؟ :دی من فلان بازی رو اوریجنال میخرم، بازی خودم هست و دلم میخواد به یکی دیگه بفروشم. نمی تونم از این بازی کپی کنم و به بقیه بفروشم ولی خود بازی اصلی رو که دیگه اختیارش رو دارم :دی

به نظر من هر کسی باید اختیار اون چیزی که خریده رو داشته باشه. من بازی X رو میخرم، حالا دلم میخواد قابش رو بفروشم به یکی، کاورش رو بفروشم به یکی دیگه، خود بازی رو بندازم تو سطل آشغال اصلا :دی اصلا کاری به احترام به سازنده و مشتری و اینا ندارم، محدود کردن شخص در قبال چیزی که خریده به نظرم خیلی نامردی هست :دی بعدش روند خرید و فروش بازی دسته دوم، به رونق بازار مربوطه کمک زیادی میکنه. حالا این وسط میتونن یه طرحی پیاده کنن که از سهم جاهایی مثل GameStop کم بشه و به سازنده برسه که خب اینش دیگه به ما ربطی نداره، مشکل خودشون هست :دی
صحبت من برعکس صحبت تو هست :دی تو داری از خریدار اصلی حرف میزنی من دارم حرف از کسی میزنم که میشه مدام فقط بازیه دست 2 میخره ! کله منظورم اینه اینجایی که بیشتر دارند شکایت میکنند و دم از منطق میزنند از جمله این چنین افرادی هستند کارشون فقط دست 2 خریدن هست و یه بار هم بازی آک نمیخرند بد دم از مشتری داری میزنن !
من اون سیستم مایکرو که میخواست روی کنسول جدید بزاره را زیاد بهرش نرفتم ولی میدونم که با خرید بازی میتونستی بین چند نفر شر کنی خب اینکه خیلی سیستم خوبی بود ! چیش بد بود ؟! یعنی تو همین شکلی هم میتونستی بین اون کسایی که بازی را به اشترک بزاری ازشون حق امتیاز یعنی پولت را بگیری :دی

صحبت من برعکس صحبت تو هست :دی تو داری از خریدار اصلی حرف میزنی من دارم حرف از کسی میزنم که میشه مدام فقط بازیه دست 2 میخره ! کله منظورم اینه اینجایی که بیشتر دارند شکایت میکنند و دم از منطق میزنند از جمله این چنین افرادی هستند کارشون فقط دست 2 خریدن هست و یه بار هم بازی آک نمیخرند بد دم از مشتری داری میزنن !
من اون سیستم مایکرو که میخواست روی کنسول جدید بزاره را زیاد بهرش نرفتم ولی میدونم که با خرید بازی میتونستی بین چند نفر شر کنی خب اینکه خیلی سیستم خوبی بود ! چیش بد بود ؟! یعنی تو همین شکلی هم میتونستی بین اون کسایی که بازی را به اشترک بزاری ازشون حق امتیاز یعنی پولت را بگیری :دی
خب دم مایکروسافت گرم همون سیستم رو هم اضافه کنه :دی خیلی هم سیستم خوبی بود ولی در کنار اینکه آدم اختیار چیزی که خریده رو داشته باشه. اون سیستم اسمش Family Sharing بود که فیل اسپنسر چند وقت پیش گفت احتمال اینکه دوباره این سیستم برگرده (در کنار همین قابلیت فروش بازی دسته دوم) وجود داره. اینجوری بشه دیگه خیلی عالی میشه :دی

ماکرو نمیتونه برای پیش بردن تکنولوژی خودش رو فدا کنه اونم در حالی که بعضی شرکتها (سونی) از ترس عقب میکشن و حاضر نیستن تکنولوژِ جدید رو بیارن روی کار فقط به خاطر اینکه به خودشون مطمئن نیستن و نمی دونن آیا شکست می خورن یا نه..
این جو مسخره ای که یک عده بعد از معرفی سیاست های XBOX ONE راه انداختن خیلی نا عادلانه بود خیلی ها که به این صحبت ها دامن می زدن اصلا قصد خرید این کنسول رو نداشتن و فن دستگاه های دیگه بودن ولی به خاطر اینکه ماکروسافت رو خراب کنن هر چی خواستن گفتن و جو رو مسموم کردن و ماکرو مجبور شد تغییر سیاست بده..
قبلا گفتم الان هم میگم این تغییر سیاست به ضرر گیمرها تموم میشه و دیگه بازی سازها هیچ بهانه ای برای نچاپیدن گیمر ها ندارن و ماکرو و سونی هم اهرم فشارشون رو از دست دادن..

بلاک کردن بازیای دست دوم - چک آنلاین هر 24 ساعت-پول دادن برا اجرای بازیای دست دوم-مجبور کردن به اتصال به اینترنت و استفاده از قدرت 600% cloud برای بازیا از کی تاحالا تکنولوؤی حساب میشه؟

کپی؟ اصلا خوندی من چی نوشتم؟ :دی من فلان بازی رو اوریجنال میخرم، بازی خودم هست و دلم میخواد به یکی دیگه بفروشم. نمی تونم از این بازی کپی کنم و به بقیه بفروشم ولی خود بازی اصلی رو که دیگه اختیارش رو دارم :دی

کاری به بحثتون ندارم ولی یه نکته ای رو بگم,منم قبلا فکر میکردم همینجوریه ولی حرفای یه سازنده ای رو خودندم دیدم جریان فرق میکنه و منطقی هم هست ,طبق قوانین محصولات الکترونیکی شما صاحب یه کپی از محصول هستین و حق پخش دربازار رو ندارین اینکه شما بازیتونو میدین به دوستتون بدون پرداخت هزینه به صاحب اصلی یعنی میشه همون کپی کردن محصول هر چند که خیلی بی انصافیه ولی قانونش اینه که البته توی خود خارج هم به این گیر نمیدن چون خیلی زوره دیگه :دی چون مثلا وقتی که شما یک کفش میخرین پول تمام چیزهایی که درش به کار رفته رو دارین میدین ولی در مورد یه محصول دیجیتالی اینگونه نیست,میلیونها خرج محصول شده ولی شما فقط یه مقدار میدین تا صاحب یه نسخه کپی ازش بشین و شما صاحب محصول حساب نمیشین.

البته خیلی چرته ولی قانونش اینه :دی,اینم بگم از چیزی دفاع نمیکنم فقط چون خودم اینو نمیدونستم و تازه فهمیدم گفتم اینجا هم بگم

کاری به بحثتون ندارم ولی یه نکته ای رو بگم,منم قبلا فکر میکردم همینجوریه ولی حرفای یه سازنده ای رو خودندم دیدم جریان فرق میکنه و منطقی هم هست ,طبق قوانین محصولات الکترونیکی شما صاحب یه کپی از محصول هستین و حق پخش دربازار رو ندارین اینکه شما بازیتونو میدین به دوستتون بدون پرداخت هزینه به صاحب اصلی یعنی میشه همون کپی کردن محصول هر چند که خیلی بی انصافیه ولی قانونش اینه که البته توی خود خارج هم به این گیر نمیدن چون خیلی زوره دیگه :دی چون مثلا وقتی که شما یک کفش میخرین پول تمام چیزهایی که درش به کار رفته رو دارین میدین ولی در مورد یه محصول دیجیتالی اینگونه نیست,میلیونها خرج محصول شده ولی شما فقط یه مقدار میدین تا صاحب یه نسخه کپی ازش بشین و شما صاحب محصول حساب نمیشین.

البته خیلی چرته ولی قانونش اینه :دی,اینم بگم از چیزی دفاع نمیکنم فقط چون خودم اینو نمیدونستم و تازه فهمیدم گفتم اینجا هم بگم
قانون اتحادیه اروپا اینه، بقیه رو نمی دونم :دی
Buying and reselling any form of digital software is perfectly legal, the Court of Justice of the European Union has ruled. Software authors – or in the gaming world, publishers – can not stop customers from reselling their games, even if the publisher attaches an End User License Agreement prohibiting resale
فکر کنم وقتی یه محصول نرم افزاری رو می خریم، حقی در قبال تغییر تو محتوای محصول نداریم ولی از نظر فیزیکی اون محصول متعلق به شخص میشه و میتونه هر بلایی دوست داشت سرش بیاره :دی

قانون اتحادیه اروپا اینه، بقیه رو نمی دونم :دی

فکر کنم وقتی یه محصول نرم افزاری رو می خریم، حقی در قبال تغییر تو محتوای محصول نداریم ولی از نظر فیزیکی اون محصول متعلق به شخص میشه و میتونه هر بلایی دوست داشت سرش بیاره :دی

گفتم که صحبتهای یکی از سازنده ها بود :دی به من ربطی نداره :دی
تازه اینم گفته Buying & reselling ,نه اینکه مفت بری بدی :دی
اون بنده خدا هم گفته رفاقتی بدی یه نفر دیگه بدون اینکه پولی برگرده غیرقانونیه.
دقیقتر بخوون :دی

کاری به بحثتون ندارم ولی یه نکته ای رو بگم,منم قبلا فکر میکردم همینجوریه ولی حرفای یه سازنده ای رو خودندم دیدم جریان فرق میکنه و منطقی هم هست ,طبق قوانین محصولات الکترونیکی شما صاحب یه کپی از محصول هستین و حق پخش دربازار رو ندارین
اینکه شما بازیتونو میدین به دوستتون بدون پرداخت هزینه به صاحب اصلی یعنی میشه همون کپی کردن محصول​
هر چند که خیلی بی انصافیه ولی قانونش اینه که البته توی خود خارج هم به این گیر نمیدن چون خیلی زوره دیگه
biggrin1.gif
چون مثلا وقتی که شما یک کفش میخرین پول تمام چیزهایی که درش به کار رفته رو دارین میدین ولی در مورد یه محصول دیجیتالی اینگونه نیست,میلیونها خرج محصول شده ولی شما فقط یه مقدار میدین تا صاحب یه نسخه کپی ازش بشین و شما صاحب محصول حساب نمیشین.

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or