eSRAM برای رزولوشن 1080p خیلی کوچک هست اما ...!

DieDie

کاربر سایت
Feb 28, 2010
2,772
41018015390369412621.jpg

در مورد eSRAM ایکس باکس وان چیزهای بسیار زیادی گفته و نوشته شده در حالیکه این معماری نمیتونه قدرت حافظه یکپارچه PS4 رو ارائه بده حتی به عنوان عاملی برای جلوگیری از ارائه رزولوشن 1080p به صورت 60 فریم بر روی ایکس باکس وان هم متهم شده بسیاری از توسعه دهندگان بازی از اون دفاع میکنن. به هر حال این تازه آغاز نسل جدید هست و درک بهتر از سخت افزار باعث بهبود کیفیت بصری بازیها خواهد شد.
ژان باپتیست بولکاتو تهیه کننده ارشد استودیو Rebellion Games در طول ساخت بازی Sniper elite 3 هست ، سایت Gaming bolt مصاحبه ای با اون انجام داده و از اون درباره توسعه بازی برای Xbox one و هندل کردن eSRAM سوال کرده.

بعضی از سازنده ها از esRAM برای استریم کردن تکسچرها و ذخیره Z buffer استفاده میکنن و سهولت استفاده کردن از اون رو ستایش میکنن در حالیکه بعضی دیگه مشکلاتی رو با اون دارن شما چطور از اون استفاده میکنید؟

"واضحه که وقتی شما درتلاش برای استخراج حداکثر قدرت ایکس باکس وان باشید این مسئله کمی پیچیده تره . من فکر میکنم کار با eSRAM راحته.تنها مشکل اینه که ... [در واقع] بخشی از مشکل اینه که مقدار این حافظه برای خروجی 1080p بیش از حد کوچیکه و ما نمیتونیم همه چیز رو در رزولوشن 1080p در این حافظه فوق سریع بافر کنیم .
معنی این حرفها این میشه که شما باید داده ها رو تیکه تیکه کنید یا از ترفندهای دیگه استفاده کنید ، [مثل] Tile رندرینگ و غیره . این کار تا حدودی شبیه به PS3 هست.برنامه نویسی برای PS3 سخت تر از Xbox360 بود . اما حالا به نظر میرسه همه چیز برعکس شده اما به این معنی نیست که قدرت بسیار کمتری داره.این فقط برای شروع کار کمی رنج آوره ، ما الان در موقعیت خوبی هستیم اما چند ماه اول جهنم بود!"

این روند به مرور زمان و با درک بهتر شما از سخت افزار بهتر خواهد شد؟

"قطعا بله . اونها یک کیت توسعه جدید رو بیرون دادن که بسیار سریعتره و ما به راحتی رزولوشن 1080p رو بر روی Xbox one اجرا خواهیم کرد. ما 6 ماه پیش خیلی نگران بودیم اما الان دیگه نیستیم.الان همه چیز بهتر شده و اونها ماشنیهای کاملا قابل قیاسی هستن. xbox one کمی بیشتر چند رسانه ای هست و کمی بیشتر هاب ( وسیله ای به عنوان مرکز پخش اطلاعات) محور هست برای همین مقداری پیچیدگی بیشتری داره ، چیزهایی وجود داره که شما میتونید و نمیتونید انجام بدین چون این یک مرکز چند رسانه ای هست اما PS4 اینطور نیست چون PS4 فقط یک ماشین بازی هست."

پس بیشتر تمرکز در PS4 به عنوان یک دستگاه بازی هست.

"بله منظورم اینه که احتمالا [این همون دلیلیه ] که چرا حداقل روی کاغذ کمی قویتر هست. اما من فکر میکنم که Xbox one میره که بهش برسه . به هر حال قطعا eSRAM وجود داره . PS4 دارای 8 گیگ رم هست که تقریبا به همون سرعت eSRAM ـه [از نظر پهنای باند] اما در عین حال شما میتونید با اون مقداری کارهای بیشتری انجام بدین چون که شما اون قسمت حافظه کندتر رو ندارین این همون دلیلی هست که چرا شما خیلی از بازیها رو روی ایکس باکس وان 1080p اجرا نمیکنید چون شما باید اونها رو کمی کوچکتر بسازید تا درون eSRAM جا بشه"

با وجود این چالشها Rebellion Games در طول ساخت Sniper elite 3 همکاری نزدیکی با سونی و مایکروسافت داشته هدف اونها در حال حاضر داشتن 60 فریم بر ثانیه بر روی هر دو کنسول هست و جالبه توجه داشته باشین که Bolcato عنوان میکنه که به روز رسانی SDK جدید در حال ایجاد بهبود عملکرد در ایکس باکس وان هست . اون چیزی که این به روز رسانی دقیقا انجام داده تا به این لحظه ناشناخته هست و ممکنه این در واقع همون آپدیت درایورها باشه که ما در حدود یک ماه پیش گزارش کردیم.

http://gamingbolt.com/xbox-ones-esr...080p-but-will-catch-up-to-ps4-rebellion-games

Nima

مدیر انجمن
Feb 25, 2007
8,037
نام
نیما
من اگه به همین مقایسه های سطحی که تا بحال اومده اکتفا میکردم که دیگه با شما فرقی نداشتم

اصولا مقایسه ی کنسولها خلاصه میشه به مشخصات سخت افزاری و مقایسه ی بازیها ... غیر از این مطمئن باش هیچ مقایسه ی دیگه ای وجود نداره که بنظر شما عمیق باشه .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قضیه بسیار پیچیده تر بودن ESRAM و X1 نسبت به CELL و PS3 هم به کتاب جکهای سال اضافه شد.

این جماعت همونی بودن که قبول کرده بودن PS4 از X1 قویتره و میگفتن شما خودتون شک دارید :)) مهم نیست ، همین که یه انگیزه ای ایجاد شد تا عزیزان دوباره به صحنه بیان و حماسه آفرینی کنن ما به فال نیک میگیریم ، حوصله مون داشت سر میرفت . :)

آخرین ویرایش:

FarSeeR

کاربر سایت
Jun 18, 2013
1,129
خوب حالا ربط این حرف به اینکه معماری هر دو کنسول کاملا یکی هست چیه ؟ خیلی جالبه واقعا خود شما داری می گی معماری دو کنسول بر پایه X86 هست حالا این یعنی معماری دو کنسول کاملا یکیه ؟ بعد اونوقت تفاوتشون چیه ؟ نکنه یک روح هستن در دو بدن ما خبر نداریم :lol: داداش خودتو به اون راه نزن اشتباهتو قبول کن ...

معنی نوع معماری توی دنیای کامپیوتر رو اشتباه متوجه شدید شما! معماریه هر دو کنسول بر پایه X86ـه و این یعنی کاملا یکیه!

مثلا دو تا لپتاپ رو در نظر بگیرید، یکی CPUـش Core i3 ـه و اون یکی Core i7! معماری هر دوشون یکیه ولی آیا بازدهشون یکیه؟ حالا برای واضح تر شدن میتونیم اینم اضافه کنیم، یکیشون رمش از نوع DDR2 و یکیشونم DDR3! این باعث میشه معماریه کلیِ این دو لپتاپ تغییر کنه؟

amir-b

کاربر سایت
Jan 23, 2012
274
مشخص کننه اصلی معماری پردازنده هست ، وقتی گفته می شه هر دو کنسول بر مبنای x86-64 هستن یعنی معماری جفتشون یکی اه
حالا این که کنسول ها در حافظه های اصلی و جانبی با هم دیگه تفاوت دارن به این معنی نیست که معماری اشون فرق داره ، معماری هر دو کنسول کاملا یکی اه
شما کتاب های معماری کامپیوتر رو که می خونید می بینید که معماری رو چیزی جز سی پی یو مشخص نمی کنه

amin_irt

کاربر سایت
Jun 4, 2009
1,510
نام
ali
بررسی های سایت های تخصصی سخت افزاری هم شده سطحی ! یا امامزاده بیژن ! چه خبره اینجا ؟!
شما که به این مقایسه های سطحی اکتفا نمیکنی بیا یه مقایسه کاملا تخصصی و علمی انجام بده !

اول از همه چرا همه چیو دوبار نوشتی
بعدشم اون دستمون یه جور بدی حرف زد مجبور بودم
من شاید بد منظورم رسوندم
چیزی که من تو نسل قبل فهمیدم کنسولا تا یه سال بعد چیز جدید داشتن تو حوضه ی سخت افزاریشون که رو کنن که خیلی کمک کردن به بازی ها
من نه خودمو برتر میدونم نه چیز دیگه ایی
منظورم از سطحی اینه هنوز جا داره بیشتر بررسی سخت افزاری بشه
الانم اندر کف این خبرای جدیده فروش بخش ایکس باکس مایکروسافت هستیم که حالمونه گرفته اساسی

MEHRAN ARBABI

کاربر سایت
Aug 20, 2011
1,767
نام
mehran
میدونید چیه خیلی اتفاقی بیشتر سازنده های گیم بلد نیستن با وان کار کنن و روی 4 بازده بیشتر میده =))
خیلی اتفاقی تا حالا نزدیک به 10 تا بازی aaa تو 4 یه سرو گردن بالاتر بوده از وان =))
خیلی جالبه یه چند تا مایکر فن تو یه تاپیکی نوشته بودن پیچیده تر بودن سخت افزار وان باعث میشه از منابع وان آروم آروم استفاده کنن و تا آخر نسل از 4 جلو میزنه و 4 چون که سخت افزارش ساده هست تا وسط نسل حداکثر جواب میده :dخیلی (9k

bluestar

کاربر سایت
Oct 7, 2005
1,024
ا
این جماعت همونی بودن که قبول کرده بودن PS4 از X1 قویتره و میگفتن شما خودتون شک دارید :)) مهم نیست ، همین که یه انگیزه ای ایجاد شد تا عزیزان دوباره به صحنه بیان و حماسه آفرینی کنن ما به فال نیک میگیریم ، حوصله مون داشت سر میرفت . :)
یعنی زدی تو خال. باید این حرفت رو آب طلا گرفت زد سردر تمام تاپیک های کنسولی
خیلی خوبن این دوستان ما . من حس بازی های استراتژیک پبدا میکنم وقتی پستاشون رو میبینم . تا یه خبر حتی غیر مرتبط هم میاد این دوستان آمال و آرزشون رو در حکم فتوا اینجا صادر میکنند و به سوی تاپیک حمله ور میشن. از همه باحالتر هم این Order بدبخته که هنوز هیچی اش بیرون نیومده داره ترول میشه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر