E3 2009 | Project Natal را بیشتر بشناسیم

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,957
نام
آریا
سلام

صبح امروز بعد از کنفرانس موفقیت آمیز Microsoft که هیاهوی زیادی هم به پا کرد , این شرکت در مرکز لس آنجلس در Standard Hotel هم برنامه های خاصی داشت. در این برنامه ها که برای رسانه ها تدارک دیده شده بود به بازیهایی چون Halo 3 : ODST , Shadow Complex , The Beatles : Rock Band , Forza Motorsport 3 پرداخته شد و در کنار اونها در پشت درهای بسته در مورد Alan Wake و همین طور Project Natal توضیحاتی ارائه شد.
راستشو بخواین من خیلی دوست داشتم خود Natal رو با دستهای خودم امتحان کنم تا ببینم چه مقدار از اون چیزی که توی کنفرانس نشون دادن واقعیت داره. پروژه ای که حتی سلطان تخیل یعنی استیون اسپیلبرگ رو هم هیجان زده کرده بود.
بعد از 5,6 دقیقه که با Natal ور رفتم , فقط میتونم بگم اون واقعآ کار کرد !
اولین دمویی که بازی کردم اسمش Burnout Natal بود. در حقیقت بازی ای به این نام در دست ساخت نیست و همون بازی Burnout Paradise رو با امکانات Natal ترکیب کردن و به صورت بازی ای آزمایشی با این نام ارائه دادن. Natal در عرض چند ثانیه بدن من رو اسکن کرد و خیلی راحت به من امکان داد به وسیله دست ها و پاهام این بازی رو کنترل کنم !
خیلی ها در اونجا فکر میکردن کنترل یک بازی در این سبک به وسیله Natal کار مسخره و خسته کننده ای هست ولی خود من وقتی پشت رُل نشستم , واقعآ لذت بردم و این کنترل خیلی جالبتر از چیزی بود که فکر میکردم. البته در ابتدا فقدان کنترلر یا وسیله ای که دستم بگیرم و باهاش ماشین رو هدایت کنم , کمی عجیب و سخت بود ولی بعد از کمی بازی همه چیز درست شد.
در Burnout Natal وقتی قصد شتاب گیری و سریع تر رفتن رو داشتم خیلی راحت پای راست خودم رو کمی به جلو میبردم و برای ترمز و توقف هم پام رو به عقب حرکت میدادم و برای حرکت در سرعت متوسط و قابل اطمینان هم خیلی راحت پام رو صاف و بدون زاویه نگه میداشتم. خلاصه تجربه واقعآ جالب و لذت بخشی بود.

e3-2009-microsoft-unveils-motion-camera-20090601031908694.jpg

دومین دمویی که با Natal تجربه کردم , همون بازی ای بود که در کنفرانس مایکروسافت به نمایش در اومد و سازنده سری Fight Night یعنی Kudo Tsunoda اون رو تهیه کرده بود. بازی Ricochet .
البته این بازی از اون دست بازیهایی هست که من زیاد ازشون خوشم نمیاد ! من بیشتر ترجیح میدم یه جا لم بدم و بازی کنم تا اینکه حرکات موزون انجام بدم ! این بازی هم تا اندازه ای مفرح و سرگرم کننده بود ولی راستش به اندازه Burnout Natal بهینه سازی نشده بود و بعضی اوقات کمی کند عمل میکرد. در این بازی باید مراقب توپی باشین که بین شما و دیوار روبروی شما در حال حرکت هست و باید با این توپ دیوار جلوی خودتون رو خراب کنین. باز هم میگم من از این جور بازیها خوشم نمیاد ولی خوشبختانه در صحبتی که با Kudo داشتم فهمیدم که بازیهای دیگه ای هم در راهه که جاه طلبانه تر و جالبتر از این بازی خواهد بود.
در مجموع به نظر من Project Natal تجربه ای کاملآ جدید و تازه هست و البته خیلی راحت با X360 های معمولی سازگار هست و در همین برنامه ای که شرکت داشتم هم یک عدد X360 عادی بدون هیچ اضافاتی در حال اجرای بازیها بود.
===================
Project Natal از چندین تکنولوژی در کنار هم برای کپچر کردن و انتقال حرکات شما به داخل بازیها استفاده میکنه. شکل ظاهری این وسیله تا حدودی شبیه Wii Sensor Bar هست و از یک دوربین RGB به همراه سنسورهای چند گانه و میکروفون برای تشخیص صداها استفاده میکنه. این وسیله به دلیل داشتن سنسور Monochrome CMOS و Infrared Projector قادر به تشخیص محیط های 3 بعدی پیرامون شما و چهره شماست و همه حرکات شما رو در هر میزان روشنایی اتاق تشخیص میده و بین شما و محیط پیرامون شما تمایز قائله. همچنین به صورت مجزا سر و دست و پا و اندامهای بدن رو از هم تشخیص میده.
تلفظ Natal هم به صورت nuh-tall هست.

============================

اطلاعات بیشتر از Natal که دوست خوبم خشایار زحمتش رو کشیده :
Cnet رو که همه می شناسن ؟
تو بخش خبر های Cnet قیمت Natal بین 90 تا 150 دلار پیش بینی شده و یه سوتی هم از Cliff Bleszinski گرفتن اونم اینه که بهش گفتن شما Natal رو تست کردی ؟ گفت : "بله من چند هفته ی پیش تست کردم و واقعا چند روزی متحیر بودم"... -در مورد عرضه ی Natal چی می تونی بگی ؟ -"خب به هر حال یه چیزایی می دونم ولی این اجازه به من داده نشده که چیزی بگم، ولی Natal یک وسیله نیست که تک و تنها بره رو تاقچه ی مغازه بلکه با چیزی میاد که در E3 2010 همه ی جهان متحیر می مونن ، منتظر Natal در E3 2010 باشید"

من خودم 3 تا برداشت کردم :
1. با بسته ی کنسول میاد مثلا Xbox360 Natal Pack که احتمالا خوده سیستم 360 هم یک Xbox جدیده (مثلا نازک تره ، مشکل گرمایی نداره و...).
2. خود وسیله ی Natal با چیزی میاد که همه متحیر میشن. مثلا یه بازی خاص یا یه وسیله ی جانبی خیلی خاص.
3. Cliff Bleszinski مارو گیر آورده و فقط برای تبلیغ Natal این حرفارو زده.چون به هر حال لو دادن همچین پروژه ای نمی تونه به این راحتی انجام بشه (اونم از مغز معیوب Cliff Bleszinski :biggrin1:)

من که خودم زیاد حرف های Cliff Bleszinski رو باور نکردم (خبر نگار Cnet هم باور نکرد) ولی در مورد E3 2010 شک نکنید که کنفرانس ماکروسافت با خبر عرضه ی Natal و حتی به احتمال قوی امکان بازی کردن باهاش تو محیط نمایشگاه مـــــنــــفــــجــــر بشه...

یکی از دلایلی که می گم (سایت های معتبر هم میگن) Natal اطراف کریسمس تا آپریل 2010 میاد اینه که به احتمال خیلی زیاد دستگاه از نظر سخت افزاری تو مراحل پایانیه (با توجه به نمایشش تو کنفرانس هم میشه این عقیده رو تاید کرد) و این مدت برای ساخت بازی های سازگار (و شاید Patch های سازگار کننده) در نظر گرفته شده.

در مورد قیمت هم فکر می کنم همون 99 تا 150 قیمت معقولی باشه (ولی در ایران تا 300 هزار تومان قیمت معقولیه) چون الان خود کنسول 199 دلاره.

در مورد تکنولوژیشم تحقیق کردم...
سیستم تشخیص صداش نوع تقویت شده ی Windows 7ـه.
دوربینش هم یک دوربین تشخیص حرکاته بنام 3DV که عرضه ی عمومی نشده.
ماکروسافت حدود یک ساله پیش خبر ساخت همچین سیستمی رو داده بود و حتی اشاره کرده بود که این تکنولوژی از چه شرکتی قراره خریده بشه.
این دوربین ساخت یه شرکت اسرائیلیه به نام 3DV Systems.شرکت بعد از اختراع این دوربین تکنولوژی رو به Microsoft فروخت که باهاش Natal رو ساختن.
این دوربین تقریبا یک ساله که اختراع شده و از اون موقع هم وبسایت داره ولی نمی دونم چرا قبل از Natal کسی چیزی نفهمیده بود.
پس می فهمیم که Natal از نظر سخت افزاری کامله (یک ساله که کامله)...
تا اونجایی که من فهمیدم هیچ وقت قرار نیست این دوربین در دسترس عموم قرار بگیره (به صورت جدا) چون الان صاحب این محصول Microsoftـه...
البته الان ماکروسافت در پی خرید کل شرکت 3DV Systemsـه.
پس ماکروسافت کار بزرگی انجام نداده ، 3DV Systems ـه که کار بزرگ رو انجام داده.
اینم عکس این دوربین :
6r3uoo.jpg

برای این حرفام منبع هم دارم :

سایت خوده 3DV Systems
احتمال خریداری شردن 3DV Systems توسط ماکروسافت (خبر مربوط به قبل از Natal)
خبر ساخته شدن کنترلی بدون فیزیک توسط ماکروسافت (خبر مربوط به 17 آپریل 2008)

در مورد لینک دوم بگم که تمام ویدئو ها بازی های ساخته شده توسط 3DV Systems هستن و برای نشون دادن سازگاری اون حتی می تونید Halo CE و Guitar Hero رو با این دستگاه بازی کنید (دقت داشته باشید که همه ی این ها قبل از Natalـه و Natal نسخه ی پیشرفته ی این دوربین رو تو خودش داره) به ویدئویی که در پایین صفحه قرار داره کاملا توجه کنید.

خشایار عزیز زحمت کشیدن و در مورد ویژگی های Natal و تفاوتهای اون با Eye Toy مطلبی تهیه کردن که در زیر میخونین :

Natal :
ناتال یه استوانه ی 23 سانتی متریه افقیه.
ناتال مجهزه به یه دوربین RGB ، یه سنسور عمق ، یک آرایش میکروفونی ، و یه پردازشکر انحصاری برای پردازش تصاویر به دست اومده که قبلیت کپچر (معادل فارسیش چی میشه ؟) کردن کل بدن به صورت 3D ، قابلیت تشخیص صورت و تشخیص صدا رو فراهم می کنه.
میکروفون ناتال قابلیت هایی از قبیل تشخیص فاصله منبع و جهت صدا و یک سیستم رفع نویز صدا رو فراهم می کنه.
دوربین ناتال تشکیل شده از یک پروژکتوره نور اینفرارد که با یک سنسور CMOS منوکروم ترکیب شده و باعث می شه که سنسور همه چیز رو به صورت 3D حتی در کمترین حالت نور هم ببینه.
ناتال در کل از تکنولوژی دوربین زمان پرواز استفاده می کنه که تکنولوژی جالبیه.

Eye Toy :
دو مدل Eye Toy وجود داره : یکی اسم Eye Toy رو یدک می کشه و برای PS2 اومده بود ، اون یکی اسمش PlayStation Eyeـه که برای PS3 عرضه شده.
تو این مقایشه من ناتال رو با PlayStation Eye مقایسه می کنم که نگید Eye Toy قدیمی شده.
این دستگاه قابلیت فیلم برداری با Frame Rate ـه 60 هرتز در رزلوشنه 640 در 480 پیکسل و با Rate ـه 120 هرتز در رزلوشن 320 در 240 پیکسل رو داراست.
چیپه سنسوره این دستگاه ساخت شرکت OmniVisionـه که با قرار دادن سنسوری با مقدار پیکسل های بالا (اندازه ی بزرگ) باعث شده که PlayStation Eye بتونه در حداقل کارایی خودش با نور یک تلویزیون فیلم برداریه حداقلی ارائه بده.
دوربین PlasyStation Eye به سورت دستی زوم می شه و فکوس اتوماتیک داره.می تونه از زاویه دید 56 درجه (برای Chat و استفاده های نزدیک) تا 75 درجه (برای موضوعات دور و بازی ها) تغییر کنه.
میکروفون PlayStation Eye تغریبا همان میکروفون ناتال است که به آن نمی پردازم (واقعا فرقشون خیلی کمه).
از قابلیت های تشخیصی این محصول میشه به تشخیص رنگ ، تشخیص بارکرد کارت های بازی Eye Of Judgment و تشخیص وجود جسم در تصویر اشاره کرد.

حالا میرسیم به مقایسه :

1. در ناتال شما یه دوربین 3 بعدی دارید که قابلیت تشخیص بعد رو داره ولی PlayStation Eye سنسوری مثل سنسور دوربین عکاسی داره که فقط تصاویر رو همونظور که در عکس ها می بینید می بینه.
2. ناتال شکل جسم درون کادر رو می فهمه و پردازش می کنه ولی PlayStation Eye فقط می فهمه که جسمه خارجی ای در کادر وجود داره.تفاوت این دو تکنولوژی رو وقتی می فهمید که بازی هایی که تحت PlayStation Eye عرضه شدن و قابلیت تشخیص حرکات دارند رو با دمو های عرضه شده از ناتال مقایسه کنید.مثلا برای ناتال یه دمو هست که یه پسر بچه داره نقش یه گودزیلا (:biggrin1:) رو بازی می کنه ، اگه دقت کرده باشید ، با باز کردن دهان اون پسر بچه ، گودزیلا هم هوار می زنه . یعنی ناتال حرکات لب رو هم تشخیص می ده.ولی بازی های تشخیص بدنی که برای PlayStation Eye عرضه شده بازی های ساده و ابتدایی هستند که بازیکن مثلا باید نزاره توپ به زمین بخوره.در این حالت PlayStation Eye دست بازیکن رو یه مربع می بینه و انگشت هارو از هم تشخیص نمی ده.هر دو از سیستم تشخیص وضعیت استفاده می کنن ولی ماله ناتال تقریبا تکنولوژی روزه ولی ماله PlayStation Eye مدل بسیار ساده ی این سیستمه.
3. ناتال در تاریکی مطلق هم به صورت 3D از تصویر برداشت می کنه ولی برای PlayStation Eye نور یک تلویزیون حداقل نوریه که می تونه باهاش کار کنه. نگید از کجا می دونی ! از سایت سازنده ی دوربین ناتال خوندم.
4. استفاده های PlayStation Eye کلا Chat ، خوندن بارکد های بازی مذکور ، عکس گرفتن ، فیلم گرفتن و برخی بازی های ساده در نظر گرفته شدن اما ناتال در کل استفاده اش از تکون دادن سر انگشتان شما گرفته تا لگد زدن و.. تعریف شدن.این امر با نگاهی حتی سطحی به قابلیت های PlayStation Eye در بازی های عرضه شده ازش (بعد از Chatـه آنلاین بزرگترین کاری که با PlayStation Eye میشه کرد اینه که صورت خودتون رو بزارید جای صورته شخصیت بازی) و قابلیت های ناتال در دمو ها - و حتی از نظر تئوریک - (مثلا تشخیص انگشتان شما و تمام اجزای کوچک و بزرگ بدنتان و حتی تشخیص دست خط) قابل برداشته.

یک توضیحی هم در مورد بازی The Eye of Judgment بدم...
این بازی یه بازیه کارته که با استفاده از PlayStation Eye انجام میشه...
شما کارت های شخصیت های مختلف بازی رو می زارید روی زمین بعد PlayStation Eye با خوندن بارکد اون کارت ، همون شخصیت رو به صورت 3D Animation درون تلویزیون ظاهر می کنه.. حالا اگه یه کارت دیگه روی اون کارت بندازید این دوتا شخصیت با هم می جنگن.

در کل امیدوارم بهتون ثابت شده باشه که ناتال هر چی باشه از PlayStation Eye بهتره و این تصورات فن های PS3 هم که میان میگن ناتال همون PlayStation Eyeـه پیشرفتس پوچه.
با این مقاله می خواستم بگم ناتال حتی از نظر تکنولوژی Wiiـه پیشرفته هم نیست بلکه کاملا یه تکنولوژیه جدیده که تا حالا برای Interaction ازش استفاده نشده بوده.

برای دیدن مصاحبه پیتر مولینیو در این زمینه هم میتونین به این تاپیک از حمیدرضای عزیز برین.
منتظر اطلاعات بیشتر از Project Natal باشید.

آخرین ویرایش:

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
شما فکر کنم ندیدی که داشت دختره با پسره تو بازی صحبت میکرد ؟

وقتی شما داری میگی دو نفر با هم صحبت میکنن یعنی چی؟:confused:
خوب باید یک قدرت صحبت کردن باشه. چون شما یک چیزی میگی اون نمیفهمه.
خوب پس باید اون اول بفهمه شما چی میگی و نتیجه صحبت های شما رو جواب بده .
را جب کاغذ به نظر من میشه این کارو کرد اون جا که نشون داد کاغذ رو گرفت جلو تصویر و نوشته رو تشخیص بده با توجه به تفاوت نوشته ها میشه از روی کاغذ مثل اسکنر نوشته رو بگیره اما آیا میتونه بفهمه چی شما نوشتی که جواب بده؟

یکم زیاده روی کرده به نظر من میشه یک بازی مثل RSIX VEGAS که شما از میکروفن دستور میدی که یارت بره جلو یا یه همچین چیزی دستورات از قبل برنامه ریزی شده هستش حتا لحجه هم تعصیر داره پس یک بازی آزاد نیستش . چون این جوری که ماکروسافت نشون داد نشون دهنده آزادی شخص تو صحبت کردن هستش و بهش بگی چیکار بکنه چیکار نکنه .

این بازی هنوز در مراحل ابتدایی هست ! همونطور که گاد آف وار 3 و کیلزون 2 بودن و البته گاد آف وار 3 هنوز هم هست !! و دلیلی منطقیی وجود نداره که بشه بر اساس اولین دموی دیده شده از بازی ، تمام اطلاعات مربوط به اون رو استخراج کرد !!

بهتر هست یک مدت دیگه صبر کنید و خبرهای بیشتری از بازی بشنوید !! هنوز اطلاعات دقیقی از چگونگی پردازش اطلاعات توسط مایلو در دست نیست !!

SamFisher

کاربر سایت
Sep 30, 2005
3,583
نام
امید
را جب کاغذ به نظر من میشه این کارو کرد اون جا که نشون داد کاغذ رو گرفت جلو تصویر و نوشته رو تشخیص بده با توجه به تفاوت نوشته ها میشه از روی کاغذ مثل اسکنر نوشته رو بگیره اما آیا میتونه بفهمه چی شما نوشتی که جواب بده؟

الان ساده ترين گوشي هاي Touch Screen هم اين كارو انجام ميدن ديگه

KhashiMetal

کاربر سایت
Jun 7, 2007
1,396
نام
خشايار
من نظرم رو میگم با وجود این که از این وصیله خیلی خوشم اومده اما به نظر من هم ماکروسافت گندش کرده 4 تا دلیل داره اگه به این راحتی بود که ماکروسافت میگه شرکت های که میلیارد ها دلار روی این پروژه ها سرمایه گزاری میکنن خیلی وقت پیش باید میتونستن یه همچین چیزی کشف کنن شما به 3یا 4 نمایشگاه رباتیک دقت کنید هیچ کدوم نتونستن قدرت فکر کردن به ربات ها بدن اون وقت یک دستگاه مثل این بتونه از صحبت شما رو نوع نگاه شما نتیجه بگیره که چی بگه ؟ اصلا میشه؟

همین 2 هفته پیش بود که برنامه BBC فارسی یا همون کلیک برنامش در مورد همین بود اگه اون رو میدید میفهمیدید که من چی میگم .

همین ماکروسافت با WORLD نتونسته به صورت کامل صحبت کردن افراد رو به صورت دقیق از صحبت کردن به نوشته تبدیل کنه و خیلی جا ها کم میاره حالا شما بیا این دستگاه رو حساب کن که میخواد صحبت رو پردازش کنه بعد نتیجه صحبت شما رو به نتیجه تبدیل کنه به نتیجه .

در صورت وجود زیادی ازش انتظار نداشته باشید در حد همین حدود .
از این 80 تا پست زده شده 40 تاشو می خوندی نظرت عوض می شد...
اتفاقا به نظر من ناتال در مقابل تکنولوژی روز خیلیم چیز غولی نیست...
تکنولوژی ناتال 2 ساله که اختراع شده... به پست اول مراجعه کن...
در مورد ورد هم باید بگم که هیچ وقت یه نرم افزار 700 دلاری واسه شما صحبت کردن رو تایپ نمی کنه چون این تکنولوژی هزارها دلار خرجشه در ضمن شما که می بینی اشتباه داره به خاطر تکنولوژی میکروفون 10 هزار تومنیه شماست... شما یه میکروفونه استودیو بخر به قیمت 900 هزار تومن ببین حالا اشتباه داره یا نه...
در مورد پردازش هم باید بگم که معلومه چیزی ازش سر در نمیارید چون تکنولوِژیه CPUـه این وسیله مربوط به خود ناتال میشه و مشابهش تا حالا نبوده...
در کل همه ی تکنولوژی های ناتال قبلا هم اختراع شده بوده... در واقع ناتال اومده همه ی اینا رو جمع آوری کرده و تو صنعت بازی ازشون استفاده کرده...
از پست تند و پرخاشگرانه هم متاسفم...
چون واقعا لجم می گیره که فکر می کنید ماکروسافت واسه پیروزی تو E3 2009 کل قسمت بازی سازی و در کل Xbox و Repـشو با یه دروغ به خطر میندازه و باورم نمی شه بعضیا فکر می کنن این همه آدم تو دنیا دارن دروغ می گن... از استیون اسپیلبرگ گرفته تا نویسنده ی IGN...
واقعا برای آدمایی که این تصورات رو دارن متاسفم...
به هر حال آینده همه چیزو مشخص می کنه...
در ضمن در مورد روبات هایی که فکر می کنن یکم تحقیق کن چون تا حالا 23 مدل ربات هوشمند از 13 شرکت جهان معرفی شدن که کاملا فکر می کنن...
موفق باشید..

snake_pianist

کاربر سایت
Dec 5, 2007
3,677
نام
امیر
در ضمن در مورد روبات هایی که فکر می کنن یکم تحقیق کن چون تا حالا 23 مدل ربات هوشمند از 13 شرکت جهان معرفی شدن که کاملا فکر می کنن...
عزيز جان اون روبوتي كه شما ميگي تواناييه فكر كردن داره ، هزاران دلار و شايد هم در حد ميليون دلار خرجش كرده باشن ، نه Milo اي كه قراره روي يه كنسول 200 دلاري اجرا بشه !

همه اين حرفا درسته ، اما بايد عرضه اين تكنولوژي يه سودي داشته باشه واسه شركت يا فقط بايد عامل ضرر باشه ! زمان دقيقي هم براي عرضش مشخص نكردن ، حتي گفتن توي 2011 ممكنه بياد ؟ طرف گفته هنوز نميشه تاريخ دقيقي گفت ، 2012 هم كه اين نسل شايد تموم بشه و بريم نسل بعد ، فكر كنم مايكروسافت اين رو براي نسل بعد آماده كنه ، اگه هم تا فبلش اومد كه چه بهتر . مفت چنگ كسي كه ميخواد باهاش Forza بازي كنه !

سوني توي E3 2005 يه اشتباهي كرد يه تريلر از پيش رندر شده تحويل ملت داد ، تا 4 سال هم وقتشو هزينه كرد و هم پولشو و فكر نمي كنم از فروشش اونقدرا هم سود كرده باشه ، اميدوارم Natal و پروژه پيتر به سرنوشت كيلزون دچار نشن .

KhashiMetal

کاربر سایت
Jun 7, 2007
1,396
نام
خشايار
عزيز جان اون روبوتي كه شما ميگي تواناييه فكر كردن داره ، هزاران دلار و شايد هم در حد ميليون دلار خرجش كرده باشن ، نه Milo اي كه قراره روي يه كنسول 200 دلاري اجرا بشه !

همه اين حرفا درسته ، اما بايد عرضه اين تكنولوژي يه سودي داشته باشه واسه شركت يا فقط بايد عامل ضرر باشه ! زمان دقيقي هم براي عرضش مشخص نكردن ، حتي گفتن توي 2011 ممكنه بياد ؟ طرف گفته هنوز نميشه تاريخ دقيقي گفت ، 2012 هم كه اين نسل شايد تموم بشه و بريم نسل بعد ، فكر كنم مايكروسافت اين رو براي نسل بعد آماده كنه ، اگه هم تا فبلش اومد كه چه بهتر . مفت چنگ كسي كه ميخواد باهاش Forza بازي كنه !

سوني توي E3 2005 يه اشتباهي كرد يه تريلر از پيش رندر شده تحويل ملت داد ، تا 4 سال هم وقتشو هزينه كرد و هم پولشو و فكر نمي كنم از فروشش اونقدرا هم سود كرده باشه ، اميدوارم Natal و پروژه پيتر به سرنوشت كيلزون دچار نشن .
شما فکر کردی یه بازی ساده 10 هزار دلار خرج داره ؟
همین بازی های ساده که شما 2 هزار تومن می خرید 5 الی 10 میلیون دلار براشون هزینه میشه... فکر کردی برای چی بازی های ارجینال 59 دلارن ؟ چون واقعا 59 دلار می ارزن...
به نظر من milo بیش از 10 میلیون دلار هزینه برده...
در ضمن من به شما قول می دم ناتال رو تا خرداد سال دیگه تو مغازه ها می بینید...
امضا می دم...
ناتال رو با KillZone مقایسه نکنید چون نمایش ناتال با نمایش KillZone زمین تا آسمون فرق می کرد (در ضمن کی میگه KillZone فروش نداشت ؟ تو UK و US چند هفته Top 10 Chart فروش بود)...
شما کل کنفرانس ماکروسافت رو دیدی ؟
در ضمن اشتباهات استراتژیکی سونی جاش اینجا نیست...
میگم اگه تاپیک رو بخونی متوجه می شی ، هی حالا حرف خودتون رو بزنید...
چند صفحه پیش بحث قیمت هم شد...
مطمئن باش ناتال ضرر نداره و برای ماکروسافت حکم پول نقد رو داره...

snake_pianist

کاربر سایت
Dec 5, 2007
3,677
نام
امیر
بابا شماها اصلا متوجه حرف من نشدين ، من اصلا منظورم اين نبود كه Milo ده هزار دلار خرج داره ، قطعا خرج زيادي در بر خواهد داشت ، منظور من اين بود كه اگه ما يه مقدار قابل توجهي براي ساختن يه چيزي هزينه كرده باشيم ، از اون كار سود خوبي ببريم ، نه اينكه فقط حمالي كنيم .

منظورم اينه كه Milo و Natal روي هم رفته قطعا وقت و هزينه زيادي براي مايكروسافت خواهد داشت و زمان مشخص ميكنه كه به همون اندازه سود خواهد برد يا نه .

اما در مورد كيلزون : من اصلا نمي خوام براي اثبات خودم حرف الكي و بيخود بزنم ، من خودم فن كيلزون ام چيزي كه مشخص بود اين بود كه سوني مجبور بود براي اثبات حرف خودش وقت و پول زيادي رو خرج كيلزون كنه ، نزديك 4 سال وقت برد تا اين بازي ساخته بشه و بياد توي بازار اما قطعا اون فروشي رو كه انتظارش رو داشت بهش نرسيد .

بزارين يه جور ديگه بگم : سود فروش كيلزون براي سوني شايد مثل سود فروش بازي مثل رزيدنت 5 كپكام باشه كه فكر نكنم اينجوري باشه اما سوال من اينه ، آيا هزينه ساخت و توليد اين دو تا بازي اندازه هم بوده ؟!!!

ehsan_srk

کاربر سایت
Sep 23, 2007
4,097
نام
Ehsan
بزارين يه جور ديگه بگم : سود فروش كيلزون براي سوني شايد مثل سود فروش بازي مثل رزيدنت 5 كپكام باشه كه فكر نكنم اينجوري باشه اما سوال من اينه ، آيا هزينه ساخت و توليد اين دو تا بازي اندازه هم بوده ؟!!!
البته به موضوع بحث ربطي نداره ولي چند وقت پيش بچه ها تو قسمت آمار فروش بازي ها خبر فروش 5 ميليون نسخه RE5 را گذاشته بودند(بر روي هر دو كنسول) كه فكر نمي كنم فروش KZ2 حتي به 2 ميليون هم رسيده باشد.

KHASTE -TANHA

کاربر سایت
Apr 25, 2009
1,012
نام
محمد
منم با دیدن اون تریلر باورم نشدویعنی هنوزم باورم نشده.خیلی عظیمه.حداقل الان برای یه همچین تکنولوژی خیلی زوده.مغز من که نمیکشه.اگه همچین چیزی صحت داشته باشه شرکتهای دیگه باید برن تعطیلات چون لذت بازی به این شکل صدها برابر شکلهای دیگست.
حتی مزخرفترین بازی با این نوع کنترل بسیار لذت بخشه.
ولی اون چیزی که مشخصه اینه که مایکرو الکی همچین تبلیغی نمیکنه که بعدش چوبشو بخوره و ضایع شه.

Mamad Ripper

کاربر سایت
Aug 19, 2008
2,368
نام
محمد
بابا توروخدا بس کنید دیگه...
هرکی میاد میپره به یکی دیگه!
باورتون بشه یا نشه من هنوز مراسم کنفرانس های E3 رو ندیدم(ویدئوهاش رو سفارش دادم زودتر از 3 شنبه هم دستم نمی رسه) و تنها منبع فارسی زبان و قابل فهمم هم همین تاپیکه که متاسفانه به غیر از انتقاد و شک در اصل این پروژه هیچ چیز دیگه ای تا بحال عایدم نشده!
لطفاً کسایی که اطلاعات دارن اظهار نظر کنن که حداقل منی که هنوز به طور کامل نمی دونم چی به چیه 4 تا چیز جدید متوجه شم...
واقعیت اینه که این پروژه وجود داره و توی همین نسل هم لانچ میشه و دلیلی هم نمی بینم که بخوایم بحث کنیم که اصلاً این تکنولوژی مال 5 سال دیگه اس و امکان اجراش در حال حاضر وجود نداره...
بعد جالب اینکه بعضی از دوستان بحثو بردن تو ربات های هوشمند و این چیزا!!
بابا بیخیال دیگه این دو مقوله چه ربطی دارن به هم؟! خدا میدونه...
پس لطفاً رعایت کنین.
تنکس.

amir_360

کاربر سایت
May 29, 2007
452
نام
امیر رضا
فکر کنم 5صفحه ای هست که درباره ی روبات ها و بحث درباره ی اون پیش گرفته میشه

یا مقایسه natal با روباتیک و... که اصلا درست نیست از نظر شخصی

ولی هر چی که باشه نه باید کوبیدش نه اینطوری ازش اتنتظار برد که بیایم با روبات مقایسش کنیم ;)

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,901
نام
اشکان
چند روز صبر کردم تا این پست رو بزنم.
از الان به بعد در این تاپیک در مورد هر چیزی به جز خود وسیله natal بحثی صورت بگیره، شخص 3 روز از سایت اخراج می شه. بحث ربات ها، فکر کردن ربات، قرن 22، فروش killzone و ... هیچ ارتباطی به این تاپیک ندارند.

انقدر هم در خواست انتقال تاپیک رو نکنید، وقتش که برسه تاپیک منتقل می شه.

navid of war

کاربر سایت
Aug 29, 2008
589
دوستان سه تا سوال دارم اگر هم مطرح شده ببخشید که دوباره میپرسم .
1 - قیمتش 200 دلار و عید میاد ؟
2 - گیرز رو چجوری باهاش بازی میشه کرد ؟
3 - گیتار هیرو چی میشه به عنوان کنترلر ازش استفاده کرد اگر اینجوری باشه که گیتار هیرو دیگه گیتاراش فروش نمیره .

Xavi

کاربر سایت
May 29, 2009
624
نام
فرشاد
ملت چه جیزا ای مگین دیگه gears که نمیشه اصلا خود مایکروسافت مگه گفته همه بازی ها رو میشه با این بازی کرد کلا خیلی بازی تو این نسل براش بیاد 10 11 تا بیشتر نمیشه که اگرم بشه
بعدشم کار با این دستگاه تحرک بدنی داره که من یکی که اصلا باهاش حال نمیکنم

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
12,955
نام
محمد امین
دوستان سه تا سوال دارم اگر هم مطرح شده ببخشید که دوباره میپرسم .
1 - قیمتش 200 دلار و عید میاد ؟
2 - گیرز رو چجوری باهاش بازی میشه کرد ؟
3 - گیتار هیرو چی میشه به عنوان کنترلر ازش استفاده کرد اگر اینجوری باشه که گیتار هیرو دیگه گیتاراش فروش نمیره .

نوید از تو بعیده..

قیمتش که باید بالا باشه مخصوصا با صحبتهای که انجام شده ولی هنوز هیچ چیز مشخص نیست.. گفتن 2010 خبرتون می کنیم..

2- کاری نداره یک دونه پشتک روی فرش میزنی تا مارکوس هم برات حرکت انجام بده وقتی هم میخوای اره کنی فقط کافیه صدای اره رو دربیاری خودش اره میکنه اره از پشت هم که دیگه بماند..(گرفتی مارو.!!؟)

3- 98% لذت گیتار هیرو استفاده از گیتارش هست .. بعد خود شرکت های سازنده میدونند رویه چه بازیهای این قابلیت رو بگزارن که به فروششون لطمه نخوره..

فکر نمیکنم قرار باشه Natal تمام بازیها ی 360 رو ساپورت کنه!!!

حسین گفتن بازهای قدیمی هم ساپورت میکنه ولی شاید در حد شایعه باشه..

ملت چه جیزا ای مگین دیگه gears که نمیشه اصلا خود مایکروسافت مگه گفته همه بازی ها رو میشه با این بازی کرد کلا خیلی بازی تو این نسل براش بیاد 10 11 تا بیشتر نمیشه که اگرم بشه
بعدشم کار با این دستگاه تحرک بدنی داره که من یکی که اصلا باهاش حال نمیکنم

فعلا که میگن همه بازیها از جمله بازیهای قدیمی رو ساپورت میکنه.. مثلا یازیهای ریسینگ خورک این پروژه هست احتیاج چندانی هم به تحرک بدنی نداره.. من که دوست دارم فوتبال رو ساپورت کنه..

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر