PlayStation Dreams

bc.png
Dreams​
سازنده: Media Molecule​
ناشر: Sony Interactive Entertainment​
پلتفرم: PlayStation 4​
تاریخ عرضه: 16 آوریل 2019​
سبک: Sand Box​
هنگامی که شرکت «مدیا مولکول» در جریان رویداد رونمایی از کنسول پلی‌استیشن 4، تصاویر عجیبی از شخصیت‌هایی که درحال نواختن موسیقی و... نمایش داد، هیچ کس تصور نمی‌کرد که این تصاویر مربوط به عنوانی باشد که در آینده Dreams نامیده می‌شود.​
سپس در مراسم بزرگ E3 سال 2015 بود که شرکت سونی با نمایش این عنوان برای نخستین بار، طرفداران را با یکی از عجیب‌ترین و درعین حال خلاقانه‌ترین آثار ساخته شده روی این پلتفرم آشنا کرد. هدف شما در دریمز ساخت و ساز است و تنها محدودیتی که با آن مواجه می‌شوید، میزان خلاقیت خود خواهد بود! در ادامه به برخی از ویژگی‌های موجود در این اثر می‌پردازیم. این بازی فعلا در Early Access به سر می‌برد. به این معنا که ویژگی‌ها و محتوای آن کامل نبوده و به مرور زمان، چیزهای جدیدی به آن افزوده می‌شود. درحال حاضر برای تهیه این عنوان کافی‌ست تا مبلغی معادل 29.99 دلار بپردازید اما هنگامی که بازی به صورت کامل عرضه شود، هزینه خرید آن به 59.99 دلار افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که خریداران نسخه 30 دلاری بدون پرداخت مبلغی اضافه می‌توانند از ویژگی‌های بازی در هنگام عرضه نهایی استفاده کنند.​
dreams-bc2.jpg
یکی از بخش‌هایی که در بازی اصلی وجود دارد اما به علت ماهیت Early Access دریمز، در نسخه فعلی موجود نیست، بخش داستانی است. طبق صحبت‌های سازنده، این بخش شامل 3 خط داستانی با گیم‌پلی متفاوت و اهدافی تازه می‌شود و به منظور آشنا کردن بازیکن با ویژگی‌های مختلف بازی طراحی خواهد شد. البته نباید انتظار حالت داستانی پیچیده و گسترده‌ای را داشته باشید.​
dreams-bc.png
تمرکز اصلی «دریمز» روی بخش گیم‌پلی است. برای درک بهتر این اثر بد نیست بدانید که دریمز فراتر از یک بازی عمل می‌کند. این عنوان بیشتر شبیه محیطی برای آزمودن خود در زمینه ساخت بازی‌، فیلم، صحنه‌ها و یا به طور کلی، ایده‌هایی‌ست که در ذهن شما می‌گذرد. هرچند که امکان تجربه ساخته‌های دیگران نیز برای شما مهیا شده تا درصورت عدم تمایل به ساخت و ساز، از ساخته‌های دیگران لذت ببرید. برخلاف دیگر ساخته‌ی این تیم، یعنی Little Big Planet، شما در ساخت سبک‌های مختلف محدودیت خاصی ندارید. به ساخت عنوانی اول شخص فکر می‌کنید؟ آیا به تولید فیلم‌های کوتاه علاقه‌مند هستید؟ نواختن موسیقی و ساخت قطعه‌های جدید حرفه شما به حساب می‌آید؟ دریمز پاسخ به تمام این پرسش‌ها را می‌دهد. شما می‌توانید آن چیزی را بسازید که همیشه علاقه داشتید.​
در نگاه اول، ممکن است کنترل و نحوه ساخت و ساز بازی دشوار به نظر برسد، اما این اثر با ارائه روش‌های ساده و قابل فهم، قسمت‌های آموزشی کامل و یک کامیونیتی فعال و همکار، می‌تواند افرادی که حتی علاقه‌ای به این سبک ندارند را نیز جذب کند.​
پرسش و پاسخ
سؤال: تا چه زمانی می‌تونم Dreams رو به قیمت 30 دلار تهیه کنم؟
جواب: مدیامولکول تاریخ دقیقی برای این مورد اعلام نکرده، اما به صراحت گفته که برای مدتی محدود می‌تونید Early Access رو خریداری کنید و بعد از اون، بازی غیر قابل خرید می‌شه تا زمانی که نسخه کامل عرضه بشه.​
سؤال: بعد از خرید نسخه ارلی اکسس، برای تجربه نسخه کامل آیا باید 30 دلار اضافه بپردازم؟
جواب: خیر. درصورت تهیه این نسخه، برای همیشه مالک بازی خواهید شد و تمامی ویژگی‌های جدید را به صورت رایگان دریافت می‌کنید.​
سؤال: من تاحالا بازی نساختم. آیا دریمز نیاز به دانش برنامه نویسی داره؟​
جواب: خیر. دریمز برای همه طراحی شده. حتی اگر علاقه و استعداد ساخت بازی نداشته باشید، این عنوان باعث پیشرفت شما می‌شه.​
سؤال: برای تجربه دریمز حتماً باید کنترلرهای Move و دوربین پلی‌استیشن بخرم؟
جواب: خیر. استفاده از دو مورد یاد شده می‌تواند باعث ایجاد تجربه‌ای متفاوت شود اما با استفاده از کنترلرهای خود کنسول نیز می‌توانید به آسانی از تمامی ویژگی‌های این اثر استفاده کنید.​
با افزوده شدن ویژگی‌های جدید، پست اول آپدیت می‌شود.

با تشکر از کاربر @esm nadaram بابت تصاویر زیبایی که از مرحله ساخته شده خودش فرستاده.

آخرین ویرایش:

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,757
نام
ژوبین
تقریبا چیزی بود که حدودا پارسال با یک نمایش درست و حسابی از ماهیت کلی بازی گفتم! کسی که اونقدر مهارت داشته باشه که یک گیم کامل بسازه که شامل شروع، اوج گیری و پایان باشه میره سراغ موتور های ساده ای مثل یونیتی و بازیهایی مثل my friend pedro رو میسازه که تو یک هفته 250 هزار نسخه به فروش بره. کسی هم که توانایی همچین کاری نداشته باشه 3 4 تا کانسپت بدرد نخور طراحی میکنه و باقی ش ول معطل

حالا کار به جایی رسیده طراح میخوان استخدام کنند تا بتونه با ابزار طراحی شون بازی بسازه! یعنی مفهوم همین استخدام آگهی دقیقا متضاد با ماهیت دریمز هست که قرار بود کاربرهای گسترده ای جمع کنه و براش بازی درست کنند و ...
وات؟ کسی که تواناییش نداره میره سراغ کانسپت بدرد نخور؟ یعنی میخوای بگی هرچی که تو دریمز ساخته شده اشغاله و بازی کاربر نداره؟! لوووول این از احمقانه ترین چیزاییه که تا به حال شنیدم یعنی طرف طراح ولی چون کد نویسی بلد نیست میره با دریمز اشغال میسازه ok........ اصلا دیدی همین ملت بقول خودت بدون توانایی و بی استعداد چیا ساختن توش؟ قبل الکی حرف زدن یه سرچ بزن که همین ملت بدرد نخور چیزایی ساختن که مدیا مولکول انتظارش نداشت دریمز ابزار بازی سازی برای یک نفره نه چند نفر قصدتم که از گفتن این چیزا معلومه نیازی به توضیح نیست مطمئنم الان اگه بحث سر خدابیامرز project spark بود یه چیز دیگه میگفتی...............

از قدیم گفتن سازنده راضی ملت راضی هیتر ناراضی:D

• Like
Reactions: SepehrR and Un_Tlou

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
وات؟ کسی که تواناییش نداره میره سراغ کانسپت بدرد نخور؟ یعنی میخوای بگی هرچی که تو دریمز ساخته شده اشغاله و بازی کاربر نداره؟! لوووول این از احمقانه ترین چیزاییه که تا به حال شنیدم یعنی طرف طراح ولی چون کد نویسی بلد نیست میره با دریمز اشغال میسازه ok........ اصلا دیدی همین ملت بقول خودت بدون توانایی و بی استعداد چیا ساختن توش؟ قبل الکی حرف زدن یه سرچ بزن که همین ملت بدرد نخور چیزایی ساختن که مدیا مولکول انتظارش نداشت دریمز ابزار بازی سازی برای یک نفره نه چند نفر قصدتم که از گفتن این چیزا معلومه نیازی به توضیح نیست مطمئنم الان اگه بحث سر خدابیامرز project spark بود یه چیز دیگه میگفتی...............

از قدیم گفتن سازنده راضی ملت راضی هیتر ناراضی:D

اینکه کامنت سرتاسر توهین بود کار ندارم! ولی میتونی چنتا گیم کاملی که تو این اثر خلق شده رو به من معرفی کنی!؟
هرچند همینم که شما میگی محوریت دریمز ساخت محتوای تکنفره است خودش یک ضعف بزرگتر هست که احتمالا اشتباه گفتید

• Like
Reactions: JohnnySilverhand

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,757
نام
ژوبین
اینکه کامنت سرتاسر توهین بود کار ندارم! ولی میتونی چنتا گیم کاملی که تو این اثر خلق شده رو به من معرفی کنی!؟
هرچند همینم که شما میگی محوریت دریمز ساخت محتوای تکنفره است خودش یک ضعف بزرگتر هست که احتمالا اشتباه گفتید
کلیت حرف شما این بود که افراد بی استعداد میرن سمت دریمز خب این درست نیست افراد با استعداد هم میرن ولی یک نفره تا چیزی که میخوان رو بسازن و این زمان میبره و اگه ساخته های بازی با این دید نگاه کنید که یک نفر ساختتش خیلی هم خوبن درسته این یجورایی یه ضعفه ولی نه برای early access...........تا جایی که یادمه مدیا مولکول وعده همکاری چند نفره رو برای این بازی داده پس مشکلی نیست و با اپدیت های بعدی (اتفاقا امروز هم یه اپدیت برای راحتی کاربرا اضافه شد) این مشکل حل میشه
درباره اثر درسته اثر بزرگی نداره اما برای فعلا و با این ساخته هایی که من دیدم کاملا پتانسیل تبدیل شدن به چیزای خوب رو دارن پیشنهاد میکنم یه سری به چنل project genesis بزنید دقیق ویدیوهاش رو نگاه کنید اونوقت متوجه میشد که لا به لای بعضیاشون چیزهایی هست که یه فرد با استعداد پشتشه و فکرش بکنید با ساپورت و همکاری چند نفره این شخض چه چیزهایی میتونه بسازه........ حالا من نمیدونم شما داری جدی میگی یا به قصد ترول امدی ولی یه سر به ساخته ها بزنید ممنون

esm nadaram

کاربر سایت
Jan 24, 2010
2,676
نام
حسین
یه مثال برات بزنم:
شما ایا داخل یوتیوب اثر یا فیلمه فاخری از این یوتبر ها میتونی پیدا کنی؟ خیر
پس یوتیوب میشه به درد نخور چون هرکی فیلم سازی بلد باشه میره فیلم واسه سینما یا تلویزیون میسازه
ولی اینطور نیست هر کدوم دنیای خودشو داره

بحثه دریمز هم مثل مثال بالاست

کسایی که علم کافی ندارن ولی ایده جالب دارن دریمز بهترین موقعیت هست واسشون که خودشون رو نشون بدن و محک بزنن. ایده هایی که داخل دریمز خوابیده بعضی هاشون فوق العاده هست .

حتما نباید یه چیز big budget باشه تا بشه ازش لذت برد

از طرفی مشخصه زیاد کار با موتور یونیتی رو اشنایی ندارین.

یه چیز با کیفیت بخواد داخلش ساخته بشه نیاز داره به برنامه نویسی ولی داخل دریمز قضیه خیلی فرق میکنه شما نه نیاز به برنامه اهنگ سازی دارید نه نیاز به برنامه 3d نه نیاز به یک خط برنامه نوشتن .

بازی هم که هنوز داخل مرحله ea هست ولی پیشنهاد میکنم یه سر به ویدیویی که چند صفحه قبل هست و گذاشتم بذار و ببین تو این مدت کم چیا ساختن.

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
کلیت حرف شما این بود که افراد بی استعداد میرن سمت دریمز خب این درست نیست افراد با استعداد هم میرن ولی یک نفره تا چیزی که میخوان رو بسازن و این زمان میبره و اگه ساخته های بازی با این دید نگاه کنید که یک نفر ساختتش خیلی هم خوبن درسته این یجورایی یه ضعفه ولی نه برای early access...........تا جایی که یادمه مدیا مولکول وعده همکاری چند نفره رو برای این بازی داده پس مشکلی نیست و با اپدیت های بعدی (اتفاقا امروز هم یه اپدیت برای راحتی کاربرا اضافه شد) این مشکل حل میشه
درباره اثر درسته اثر بزرگی نداره اما برای فعلا و با این ساخته هایی که من دیدم کاملا پتانسیل تبدیل شدن به چیزای خوب رو دارن پیشنهاد میکنم یه سری به چنل project genesis بزنید دقیق ویدیوهاش رو نگاه کنید اونوقت متوجه میشد که لا به لای بعضیاشون چیزهایی هست که یه فرد با استعداد پشتشه و فکرش بکنید با ساپورت و همکاری چند نفره این شخض چه چیزهایی میتونه بسازه........ حالا من نمیدونم شما داری جدی میگی یا به قصد ترول امدی ولی یه سر به ساخته ها بزنید ممنون

یه مثال برات بزنم:
شما ایا داخل یوتیوب اثر یا فیلمه فاخری از این یوتبر ها میتونی پیدا کنی؟ خیر
پس یوتیوب میشه به درد نخور چون هرکی فیلم سازی بلد باشه میره فیلم واسه سینما یا تلویزیون میسازه
ولی اینطور نیست هر کدوم دنیای خودشو داره

بحثه دریمز هم مثل مثال بالاست

کسایی که علم کافی ندارن ولی ایده جالب دارن دریمز بهترین موقعیت هست واسشون که خودشون رو نشون بدن و محک بزنن. ایده هایی که داخل دریمز خوابیده بعضی هاشون فوق العاده هست .

حتما نباید یه چیز big budget باشه تا بشه ازش لذت برد

از طرفی مشخصه زیاد کار با موتور یونیتی رو اشنایی ندارین.

یه چیز با کیفیت بخواد داخلش ساخته بشه نیاز داره به برنامه نویسی ولی داخل دریمز قضیه خیلی فرق میکنه شما نه نیاز به برنامه اهنگ سازی دارید نه نیاز به برنامه 3d نه نیاز به یک خط برنامه نوشتن .

بازی هم که هنوز داخل مرحله ea هست ولی پیشنهاد میکنم یه سر به ویدیویی که چند صفحه قبل هست و گذاشتم بذار و ببین تو این مدت کم چیا ساختن.

مثال شما کاملا اشتباه هست چون من هر زمانی، بر روی هر پلتفرمی میتونم برن یوتیوب و به صورت کاملا رایگان اون محتوا رو تماشا کنم. در اصل گوگل به ویدوسازها در یوتیوب به خاطر بازدید رایگان من بهشون پول میده ولی این فرایند تو دریمز نامشخص هست! چون من مخاطب باید برم 30 دلار (فعلا) پول بدم به پرتابلی دسترسی داشته باشم که شاید یکسری از افراد توش بازی بسازند!

وضعیت دریمز همچین حالتی هست.

فکرکنم قبلا تو یک تاپیک دیگه بحث ش شده بود به نظر من سونی اگر میخواد دریمز اون چیزی که دوست داره (مثل ماینکرفت 100 میلیون کاربر فعال ماهانه داشته باشه) باید به صورت رایگان اون هم روی پی سی منتشرش کنه.
اینکه من و X و Y بریم سی دلار پول بدیم تا به ابزاری دسترسی داشته باشیم که شاید توش بین هزار نفر، 4 5 تا مینی گیم خوب پیدا بشه منطقی نیست. حتی میتونه یک تب داخل خوده استور برای بازی بسازه.

خلاصه دریمز کیفیت ش هرچی که هست، بماند ولی مدل عرضه ای که داره اصلا به شکوفایی ش کمکی نمیکنه و فعلا با همین آگهی استخدام که میخواد چند نفر متبدی براش بازی بسازند (چیزی که توقع میرفت تو این مدت به صورت خودجوش رخ بده) ثابت میکنه

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,757
نام
ژوبین
فکرکنم قبلا تو یک تاپیک دیگه بحث ش شده بود به نظر من سونی اگر میخواد دریمز اون چیزی که دوست داره (مثل ماینکرفت 100 میلیون کاربر فعال ماهانه داشته باشه) باید به صورت رایگان اون هم روی پی سی منتشرش کنه.
خب اشتباه شما همینجاست من جایی ندیدم سونی یا مدیا مولکول هدفشون از ساخت این بازی دست یابی به مثلا 100 میلیون کاربر باشه واگرنه بقول خودت free اونم رو pc میدادنش (نامردا ساپورت موس هم براش نزاشتن) اشتباه دومتونم اینه که با ماینکرفت مقایسش میکنید دریمز یه بازی هنریه...............درسته بازی آماده نتونستن کنن اما همین که هرماه ارلی اکسز بروز میکنن و این همه سال وقت گذاشتن تا یچی مثل project spark تحویل ندن خودش جای تقدیر داره در هر صورت خودشون که گفتن راضین پس یعنی هدفشون اونی که شما میگی نیست

esm nadaram

کاربر سایت
Jan 24, 2010
2,676
نام
حسین
مثال شما کاملا اشتباه هست چون من هر زمانی، بر روی هر پلتفرمی میتونم برن یوتیوب و به صورت کاملا رایگان اون محتوا رو تماشا کنم. در اصل گوگل به ویدوسازها در یوتیوب به خاطر بازدید رایگان من بهشون پول میده ولی این فرایند تو دریمز نامشخص هست! چون من مخاطب باید برم 30 دلار (فعلا) پول بدم به پرتابلی دسترسی داشته باشم که شاید یکسری از افراد توش بازی بسازند!

وضعیت دریمز همچین حالتی هست.

اینکه من و X و Y بریم سی دلار پول بدیم تا به ابزاری دسترسی داشته باشیم که شاید توش بین هزار نفر، 4 5 تا مینی گیم خوب پیدا بشه منطقی نیست. حتی میتونه یک تب داخل خوده استور برای بازی بسازه.

خلاصه دریمز کیفیت ش هرچی که هست، بماند ولی مدل عرضه ای که داره اصلا به شکوفایی ش کمکی نمیکنه و فعلا با همین آگهی استخدام که میخواد چند نفر متبدی براش بازی بسازند (چیزی که توقع میرفت تو این مدت به صورت خودجوش رخ بده) ثابت میکنه
حرفایی که زدی درستن اتفاقا کامیونیتی بازی این پیشنهاد رو داده که فقط واسه کسایی که قصد بازی ک دن دارن بازی رو فری بکنه، و اونایی که میخوان ساختو ساز انجام بدن مبلغی رو پرداخت کنن،

ولی خود مدیا گفته هنوز مشخص نیست که نحوه پرداخت بازی چطور باشه شایدم طوری باشه که شما میگید.
از طرفه دیگه این نظریه هست که یه تب داخل استور باز کنن بر ای بازی‌ها دریمز که بتونن بازی‌هایی که به کیفیت مورد نظر برسن اونجا به فروش برسونن.

ولی در مورد شکوفایی بازی کاملا اشتباه میکنی

اتفاقا بهترین روش دادن ارلی اکسس به نصفه قیمت بود.

روش بالا دوتا مزیت داره:
کسانی که واقعا خواهان بازی هستن بازی رو میگیرن و نقطه نظراتشون رو خیلی دلسوزانه گوشزد میکنن.

مزیت دیگه اینکه وقتی بازی به طور کامل لانچ شد کلی بازی و مرحله با کیفیت هست که گیمرهای جدید کلی کانتنت دارن که میتونن وقت بگذرونن.

اتفاقا به نظرم مدیا ملوکول با 2 شماره لیتل بیگ پلانت دستش اومده چطور کامیونیتی رو فعال و اکتیو نگه داره

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,757
نام
ژوبین
حتما همتون david jaffe خالق gow میشناسید و حتما هم می دونید که این بنده خدا رد داده جدیدا هم یه ویدیو داده که دریمز کمی کوبیده و یکی از یوتوبر project genesis در جواب یه ویدیو داده که میتونه جواب خیلیا که میگن بازی عنوان بزرگ نداره و چرا عناوین پالیش شده بیشتری نداریم............. رو بده Ali Venom

Dreams PS4: Why Aren't We Seeing More Polished Games?

کلیت حرفش اینه که بازی نیاز به زمان داره

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,757
نام
ژوبین
خوب نسل بعد هم باید مدیا مولکول رو کلا فراموش کنیم
وقتی دریمز ته خلاقیت mm اصلا مهم نیست که نسل بعد بازی بدن یانه! تازه شاید این بازی جزو همون بازیایی بشه که شاون لیدن میگفت با محوریت کراس پلی چیز خیلی خوفی میشه نشه هم رو همون کنسول خفن میمونه پشتیبانی 10ساله فوق العادس

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر