Blizzard vs. Valve - Round One - Fight

حق با کدوم شرکته؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    108

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
1,985
نام
محمود
شرکت Blizzard که ادعا می کند در سال های گذشته در ساخت DOTA دخالت داشته است، رقیب خود Valve را متهم کرده است که تلاش می کند محصولی را که حاصل سال ها تلاش و حسن نیت Blizzard و طرفداران وارکرفت 3 بوده است به انحصار خود در آورد!

ماجرا این است که DOTA یا همان Defense of the Ancients، در ابتدا یک Mod برای بازی Warcraft III بوده است که توسط فردی معروف به IceFrog ساخته شده. این مد به مرور زمان محبوبیت فوق العاده ای به دست آورده است. بعد از موفقیت این مد، Valve نویسنده این مد رو جذب می کند و تصمیم می گیرد یک بازی جداگانه به اسم DOTA 2 بسازد. در طی ماه های اخیر Valve تاریخ عرضه دقیقی از این بازی را ارائه نکرده بوده و برای همه سوال بوده که چرا تاریخ عرضه اعلام نمی شود، ولی اخیرا مشخص شده که Valve و Blizzard در طی ماه های گذشته بر سر DOTA دعواهای قانونی داشته اند و شاید این یکی از دلایل مهم اعلام نشدن تاریخ عرضه دقیق برای DOTA 2 بوده است.

ابتدا Blizzard در تاریخ 16 نوامبر ادعای خود را به مضمون زیر مطرح کرده است:

"از طریق این شکایت، Blizzard تقاضا می کند که از ثبت عنوان DOTA توسط شرکت Valve جلوگیری شود، زیرا این عنوان بیش از هفت سال به طور انحصاری توسط Blizzard و طرفداران آن، و تحت لیسانس بلیزارد استفاده شده است. با تلاش برای ثبت این عنوان، Valve دارد تلاش می کند تا نتیجه هفت سال حسن نیت بلیزارد در عنوان DOTA و بازی وارکرفت 3 را برای خود ضبط کند. Valve چنین حقی ندارد! اگر چنین امری صورت بگیرد نه تنها Blizzard ضربه می خورد، بلکه گروه بزرگ طرفداران آن نیز ممکن است دچار زیان شوند و به اشتباه فکر کنند بازی های Valve مورد تایید، یا در ارتباط با Blizzard است".

پاسخ Valve به این شکایت در تاریخ 22 نوامبر ارائه شده است، که در آن Valve گفته اطلاعات کافی برای رد یا تایید این گفته ها ندارد. Valve به این موضوع که DOTA با یک مد وارکرفت شروع شده است اعتراف نکرده، ولی قبول کرده که وارکرفت 3 دارای یک World Editor بوده که با آن "مدهایی" برای بازی طراحی شده است.

نکته جالب این که اولا تصمیم گیری در این مورد سخت است و هر دو شرکت این وسط حقوق غیر قابل انکاری دارند (Valve سازنده مد را در اختیار دارد، و بلیزارد نیز ادعا می کند که سال ها این مد به نام آنها شناخته شده بوده)، و دوم هم این که در حال حاضر هر دو شرکت در حال طراحی بازی هایی براساس عنوان DOTA هستند و نتیجه رای این دادگاه برای این دو غول دنیای بازی های کامپیوتری بسیار تعیین کننده خواهد بود.

منبع: Eurogamer

M4JiD

کاربر سایت
Feb 8, 2008
2,609
نام
defective pixel
دقیقا ورداشتن همون کرکتر های بلیزارد رو که چقدر هم محبوب هستن یه تغییر کوچیک دادن و با همون اسم ( یک سریشون مثل Volijin ) گذاشتن تو بازیشون بعد هم میخوان بقیه ساکت بشینن . همین کرکتر های بلیزارد ببینید چقدر براش سود آوری داره . اکشن فیگور و جا کلیدی و کتاب و کارت و غیرو
در ضمن یادم نبود که بگم اینا هیچ کودوم شانسی در مقابل League of legends ندارن . فکر کنم 32 ملیون بازی کننده داره این گیم . یه گیم رایگان که هر هفته پچ جدید و کرکتر جدید براش میاد + Skin و یه عالمه چیز دیگه . فقط در یک حالت Dota 2 میتونه بهتر از LOL باشه که بیاد همه امکانات lol رو کپی پیست کنه تو خودش . مثل سیستم Talent ها و Skin ها و غیرو .
ببخشید به خاطر اف تاپیک : درسته LOL خیلی امکانات جالب داره اما هیرو ها اصلا بالانس نیستن بازی خیلی اسونه و اصلا لذت دوتا رو نداره . دوتا 2 مطمئنن یه بازی فوق العاده میشه اما به نظر من حرکت والو تو دزدیدن اسم بازی و هیرو ها خیلی زشت و غیر حرفه ای بود.

ترجمه دقیق منبع خبر هستش:
متن اصلیه خبر هم اشتباه نوشته.IceFrog در حال حاضر گسترش دهنده ی بازیه.خالقه ماد یه نفر دیگه بود که اسمش یادم رفت.

POW3R

کاربر سایت
Oct 11, 2007
2,483
نام
کیان
دقیقا ورداشتن همون کرکتر های بلیزارد رو که چقدر هم محبوب هستن یه تغییر کوچیک دادن و با همون اسم ( یک سریشون مثل Volijin ) گذاشتن تو بازیشون بعد هم میخوان بقیه ساکت بشینن . همین کرکتر های بلیزارد ببینید چقدر براش سود آوری داره . اکشن فیگور و جا کلیدی و کتاب و کارت و غیرو
در ضمن یادم نبود که بگم اینا هیچ کودوم شانسی در مقابل League of legends ندارن . فکر کنم 32 ملیون بازی کننده داره این گیم . یه گیم رایگان که هر هفته پچ جدید و کرکتر جدید براش میاد + Skin و یه عالمه چیز دیگه . فقط در یک حالت Dota 2 میتونه بهتر از LOL باشه که بیاد همه امکانات lol رو کپی پیست کنه تو خودش . مثل سیستم Talent ها و Skin ها و غیرو .
محمد بد طرفداره این BLIZZ هستیا:D
من یکی به عنوان کسی که هر روز دارم BETA بازی رو میکنم که کاره Valve عالی بوده اگه Blizz میخواست کاری بکنه باید زودتر میکرد !!!!!و هر چه زودتر امیدوارم بازی کامل بیاد که وقعا دلم میخواد با دوستام این بازی رو انجام بدم نه یه مشت اجنوی نفهم:D
متن اصلیه خبر هم اشتباه نوشته.IceFrog در حال حاضر گسترش دهنده ی بازیه.خالقه ماد یه نفر دیگه بود که اسمش یادم رفت.
اون دو نفر اصلی الان هم توی تیم Riot Games هستن و به روی بازی LOL کار میکنن

M4JiD

کاربر سایت
Feb 8, 2008
2,609
نام
defective pixel
من یکی به عنوان کسی که هر روز دارم BETA بازی رو میکنم که کاره Valve عالی بوده اگه Blizz میخواست کاری بکنه باید زودتر میکرد !!!!!و هر چه زودتر امیدوارم بازی کامل بیاد که وقعا دلم میخواد با دوستام این بازی رو انجام بدم نه یه مشت اجنوی نفهم
بازم میگم تو فوق العاده بودن بازی هیچ شکی نیست همون روز اولی هم که ریلیز شه میگیرمش اما با اسم بازی و هیرو ها مشکل دارم .
خریداره بتا هم هستیم

Scαrface

Aspect of Life
کاربر سایت
Jan 17, 2010
3,196
نام
محمد
@ کیان ... :D من اصلا مشکلی با بازی ندارم فقط مشکلش به نظر من اسمش هست و از همه مهمتر اسم و ظاهر کرکتر ها . کلا این حرکت Valve که اومده و به نحوی داره از شخصیت های بلیزارد ( به صورت مستقیم یا غیر مستقیم) استفاده میکنه حرکتی زیر صفر و بسیار Cheap ـیی هست که از هر ننه قمری انتظار میرف به جز Valve :D

Mr.Death

دبیر تحریریه بازنشسته
کاربر سایت
May 31, 2006
4,070
نام
احد
خب معلومه دادگاه حق رو به Vivendi میده دیگه . در ضمن اون شخصیت های بازی که تو Dota همه باهاشون بازی کردن ( و یکی از دلایل موفقیت بازی هم همین طراحی و دوبله شخصیت ها بوده ) رو عمه گیب نیول نساخته که . حاصل سالها کار بلیزارد بوده . اسم بازی و شخصیت های بازی رو عوض کنن مشکل حل میشه .

دقیقا همینطوره :D نصف جذابیت بازی به خاطر بلیزارد و بیس بازی اون بوده :Dدیالوگ‌ها و دوبلورهای وارکرفت و Abilityهای هیرو ها بودن که باعث محبوبیت شخصیت‌ها شدند. همه‌ی اینها داخل وارکرفت 3 نهفته بود نه جناب IceFrog :D

POW3R

کاربر سایت
Oct 11, 2007
2,483
نام
کیان
@ کیان ... :D من اصلا مشکلی با بازی ندارم فقط مشکلش به نظر من اسمش هست و از همه مهمتر اسم و ظاهر کرکتر ها . کلا این حرکت Valve که اومده و به نحوی داره از شخصیت های بلیزارد ( به صورت مستقیم یا غیر مستقیم) استفاده میکنه حرکتی زیر صفر و بسیار Cheap ـیی هست که از هر ننه قمری انتظار میرف به جز Valve :D
با مگه Valve چیش از Activision کمتره :D
بابا بازی خیلی خفته گوره بابای اسمو این چیزا تا اومد برید بخرید که بزنیم دور همی :D

susha

کاربر سایت
Jun 11, 2011
3,009
نام
مجید
یعنی من بیام یک مد با متور یک بازی بسازم بعدم صاحب متور ادعای مالکیت بر ساخته من رو داشته باشه مسخره یک چیزی اون ور تر هستش با توجه به این که این خالقش در VALVE هستش 100% حق با خالقش هستش در صورتی که IceFrog این مد رو نمیساخت WC هم این بازی هیچ وقت این مد رو نداشته با توجه به این که خالق بازی اسم این مد رو DOTA گذاشته اسمش هم برای IceFrog هستش نه بلیزارد .
شما الان با موتور UE3 بازی بساز بعد اگر بخوای در دنیا منتشر کنی تا اجازه از Epic نگیری این کارو نمیتونی بکنی !

---------- نوشته در 09:24 AM اضافه شد ---------- نوشته قبلی در 09:19 AM ارسال شده بود ----------

تریلری که در نمایشگاه gamescom من از Dota 2 شرکت valve دیدم همه شخصیت ها قیافشون شبیه به نسخه warcraft بودن و چیز زیادی تغییر نکرده بود
الان هزاران سرور wow داریم اما چرا بلیزارد ازشون شکایت نمیکنه ؟! به خاطر اینه که هیچ کدومشون نتونستند باگ های بازی رو برطرف کنند و همشون ناقص هستند و جز سرور خودش هیچ سروری کامل نیست ( حتی برای خودشم باگ داره )
با اینکه از بازی های valve واقعا عالی هستند اما این دفعه کارش دزدی بوده

RattleSnake

کاربر سایت
Dec 24, 2009
5,481
نام
مهدی
بلیزارد داره جو سازی میکنه میخواد روی DotA2 تاثیر بذاره , Icefrog مد رو ساخته پس تصمیم گیری با اونه نه بلیزارد و میتونه دیگه مپ های جدید رو برای دوتا تو وارکرافت عرضه نکنه

M4JiD

کاربر سایت
Feb 8, 2008
2,609
نام
defective pixel
بلیزارد داره جو سازی میکنه میخواد روی DotA2 تاثیر بذاره , Icefrog مد رو ساخته پس تصمیم گیری با اونه نه بلیزارد و میتونه دیگه مپ های جدید رو برای دوتا تو وارکرافت عرضه نکنه
سخت نیست 2 صفحه ی قبل رو بخونی بد پست بدی ها.IceFrog ماد رو نساخته این 1000 بار.
IceFrog ساخته که داره اپدیتش میکنه دیگه!بلییزارد به خاطر این مد فروش بازی زیادتر هم شد .تحقیق کنید بد نیستا
تحقیقاتم رو 2 سال پیش کردم . IceFrog فقط و فقط گسترش دهنده ی ماد مثل اینه که بعد از این که IceFrog بیخیال 2تا شد من بیام مپ رو اپدیت کنم بدش ادعای مالکیتش رو داشته باشم.

آخرین ویرایش:

RattleSnake

کاربر سایت
Dec 24, 2009
5,481
نام
مهدی
سخت نیست 2 صفحه ی قبل رو بخونی بد پست بدی ها.IceFrog ماد رو نساخته این 1000 بار.
IceFrog ساخته که داره اپدیتش میکنه دیگه!بلییزارد به خاطر این مد فروش بازی زیادتر هم شد .تحقیق کنید بد نیستا
این قسمت قرمز رنگ حرفت رو نشنیده میگیرم! تو عمرت تا به حال چیزی غیر از DOTA دیدی؟ فقط نشسته ۴ تا عکس از LOL دیده، اظهار نظر هم میکنه!
yahoo_21.gif

فعلا که آمار و ارقام تا همین لحظه، نشون میده که DOTA در حد و اندازه های LOL نیست، این که چون ایرانیها کهنه پرست هستند و چیزهای فسیل رو میپرستند، پس اون بهترین هست!
yahoo_24.gif
LOL و DotA 2 رو IceFrog ساخته پس در یک ردیف هستند.یعنی گروهی از اعضای Icefrog
IceFrog تیم نیست شخصه. و از سازنده های LoL هم نیست.
یعنی 1 نفر داره DotA 2 رو میسازه :))من گفتم گروهی نگفتم کل تیم

آخرین ویرایش:

Black Prince

کاربر سایت
Apr 25, 2006
292
نام
Alireza
فکر کنم این تقاضای تجدید نظر برای بلیزارد باشه چون تو شکایت اولش به جایی نرسید .
بعد از سالها که بلیزارد اهمیتی به Dota نمیداد و ساپورتش نمیکرد حالا که دیده Dota 2 چقدر موفق بوده به فکر دفاع از حقوقش افتاده ،بلیزارد بهتره به جای این شکایتش به فکر عرضه بازیهای تاریخی خودش باشه ،
بلیزارد هم چون قراره Dota خودش را تا چند وقت دیگه روانه بازار کنه وقتی میبینه که بازیهای مشابه مثل LOL و HON به هیچ عنوان در سطح Dota نیستن این واکنش ازش طبیعی به نظر میرسه ،
اینکه Dota 2 هم تاریخ عرضه نداره دلایل زیادی داره هنوز Valve تصمیم نگرفته که بازی F2P یا P2P باشه ،سرورهای بازی هنوز آمادگی حجم زیاد پلیر را ندارن ، تعدادی از هیروها با آپدیت های جدید اضافه میشن و... با همه این تفاسیر حتی اگه امروز هم بازی را عرضه کنه تفاوتی با نسخه نهایی نداره .

این قسمت قرمز رنگ حرفت رو نشنیده میگیرم! تو عمرت تا به حال چیزی غیر از DOTA دیدی؟ فقط نشسته ۴ تا عکس از LOL دیده، اظهار نظر هم میکنه!:))
فعلا که آمار و ارقام تا همین لحظه، نشون میده که DOTA در حد و اندازه های LOL نیست، این که نشد دلیل چون ایرانیها کهنه پرست هستند و چیزهای فسیل رو میپرستند، پس اون بهترین هست!=))

M4JiD

کاربر سایت
Feb 8, 2008
2,609
نام
defective pixel
این قسمت قرمز رنگ حرفت رو نشنیده میگیرم! تو عمرت تا به حال چیزی غیر از DOTA دیدی؟ فقط نشسته ۴ تا عکس از LOL دیده، اظهار نظر هم میکنه!:))
فعلا که آمار و ارقام تا همین لحظه، نشون میده که DOTA در حد و اندازه های LOL نیست، این که نشد دلیل چون ایرانیها کهنه پرست هستند و چیزهای فسیل رو میپرستند، پس اون بهترین هست!=))
امار ارقام؟؟؟
شما فقط تعداد پلیر های LOL رو میدونی .به من بگو در حال حاضر چند نفر 2تا بازی میکنن ؟؟
بنده هم LOL بازی کردم هم Dota و میگم LoL بازی خوبیه اما به پای Dota نمی رسه.
نکته حدوده 1 سال هم هست که دیگه دوتا بازی نمیکنم .

LOL و DotA 2 رو IceFrog ساخته پس در یک ردیف هستند.یعنی گروهی از اعضای Icefrog
IceFrog تیم نیست شخصه. و از سازنده های LoL هم نیست.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر