Blizzard vs. Valve - Round One - Fight

حق با کدوم شرکته؟


  • مجموع رای دهنده‌ها
    108

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
2,171
نام
محمود
شرکت Blizzard که ادعا می کند در سال های گذشته در ساخت DOTA دخالت داشته است، رقیب خود Valve را متهم کرده است که تلاش می کند محصولی را که حاصل سال ها تلاش و حسن نیت Blizzard و طرفداران وارکرفت 3 بوده است به انحصار خود در آورد!
ماجرا این است که DOTA یا همان Defense of the Ancients، در ابتدا یک Mod برای بازی Warcraft III بوده است که توسط فردی معروف به IceFrog ساخته شده. این مد به مرور زمان محبوبیت فوق العاده ای به دست آورده است. بعد از موفقیت این مد، Valve نویسنده این مد رو جذب می کند و تصمیم می گیرد یک بازی جداگانه به اسم DOTA 2 بسازد. در طی ماه های اخیر Valve تاریخ عرضه دقیقی از این بازی را ارائه نکرده بوده و برای همه سوال بوده که چرا تاریخ عرضه اعلام نمی شود، ولی اخیرا مشخص شده که Valve و Blizzard در طی ماه های گذشته بر سر DOTA دعواهای قانونی داشته اند و شاید این یکی از دلایل مهم اعلام نشدن تاریخ عرضه دقیق برای DOTA 2 بوده است.

ابتدا Blizzard در تاریخ 16 نوامبر ادعای خود را به مضمون زیر مطرح کرده است:

"از طریق این شکایت، Blizzard تقاضا می کند که از ثبت عنوان DOTA توسط شرکت Valve جلوگیری شود، زیرا این عنوان بیش از هفت سال به طور انحصاری توسط Blizzard و طرفداران آن، و تحت لیسانس بلیزارد استفاده شده است. با تلاش برای ثبت این عنوان، Valve دارد تلاش می کند تا نتیجه هفت سال حسن نیت بلیزارد در عنوان DOTA و بازی وارکرفت 3 را برای خود ضبط کند. Valve چنین حقی ندارد! اگر چنین امری صورت بگیرد نه تنها Blizzard ضربه می خورد، بلکه گروه بزرگ طرفداران آن نیز ممکن است دچار زیان شوند و به اشتباه فکر کنند بازی های Valve مورد تایید، یا در ارتباط با Blizzard است".

پاسخ Valve به این شکایت در تاریخ 22 نوامبر ارائه شده است، که در آن Valve گفته اطلاعات کافی برای رد یا تایید این گفته ها ندارد. Valve به این موضوع که DOTA با یک مد وارکرفت شروع شده است اعتراف نکرده، ولی قبول کرده که وارکرفت 3 دارای یک World Editor بوده که با آن "مدهایی" برای بازی طراحی شده است.

نکته جالب این که اولا تصمیم گیری در این مورد سخت است و هر دو شرکت این وسط حقوق غیر قابل انکاری دارند (Valve سازنده مد را در اختیار دارد، و بلیزارد نیز ادعا می کند که سال ها این مد به نام آنها شناخته شده بوده)، و دوم هم این که در حال حاضر هر دو شرکت در حال طراحی بازی هایی براساس عنوان DOTA هستند و نتیجه رای این دادگاه برای این دو غول دنیای بازی های کامپیوتری بسیار تعیین کننده خواهد بود.


منبع: Eurogamer
 

Isildur

Rise and Shine Mr. Freeman
کاربر سایت
Dec 10, 2006
8,792
نام
امیرحسین
این نشون میده DOTA 2 یک شاهکار واقعی خواهد بود :D ابتدای کار که Icefrog رفت طرف valve و بحث ادامه ی بازی مطرح شد بلیزرد واکنش تندی نشون نداد اما حالا نزدیک عرضه و پس از مرحله ی بتای بسیار موفق بازی بلیزرد فهمیده چی از کفش رفته!
 

Red V

کاربر سایت
Sep 19, 2010
2,938
نام
وحيد
اقا بازي مال بليزارد هست و كلا دنياي DotA در واركرافت رخ ميده اخه چيطور اين گيب خپل رفته بازي رو دزديده ؟؟؟!؟!؟

اصلا همچين موضعي بحث نداره و مطمئن باشيد اگه دادگاهي تشكيل بشه كاملا به نفع بليز خواهد بود !
 

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,925
نام
Alireza
یعنی من بیام یک مد با متور یک بازی بسازم بعدم صاحب متور ادعای مالکیت بر ساخته من رو داشته باشه مسخره یک چیزی اون ور تر هستش با توجه به این که این خالقش در VALVE هستش 100% حق با خالقش هستش در صورتی که IceFrog این مد رو نمیساخت WC هم این بازی هیچ وقت این مد رو نداشته با توجه به این که خالق بازی اسم این مد رو DOTA گذاشته اسمش هم برای IceFrog هستش نه بلیزارد .
 

RoCoCo

کاربر سایت
Apr 23, 2008
3,650
نام
Nimo
dota 2 رو وقتی بتا رو دیدم کلا نظرم برگشت ولی در کل حق بلیزارد هست و به دادگاه کار کشیده بشه بلیزارد شانس بیشتری داره.
 

Dante Never Cry

The Awakening Dragon
کاربر سایت
Oct 5, 2008
9,336
نام
Ali
به نظر من که حق با Valve ـه ، سازنده DOTA الان توی Valve ـه و این حق اونه که دنیایی که ساخته رو ادامه و گسترش بده
 

Loghman

زمان تنها چیزیست که به عدالت بین همه تقسیم شده است
کاربر سایت
Apr 1, 2010
2,596
نام
لقمان
ای خدا باورم نمیشه چرا شما دوتا باهم درافتادین، ناسلامتی شما از بزرگانین:d
ولی Blizzard چرا اینقدر میترسه ها ؟:d
حتما یه چیزی دیده که احساس خطر کرده :d
 

Insomniac

کاربر سایت
Sep 5, 2007
1,399
نام
امیر حسین
اولاً که IceFrog مد DotA رو نساخته. IceFrog اومد بازی رو خیلی بالانس کرد و هیرو های جدید بهش اضافه کرد. قبل از IceFrog مد دست دو نفر دیگه بوده. Icefrog سومین نفری بود که مد رو به دست گرفت و سر و سامونش داد.

بعد هم الان حق با Valveـه. 7 ساله دوتا داره روی وارکرفت به عنوان یک مد بازی میشه و تنها دلیل زنده نگه داشتن Frozen Throneـه. بلیزارد هیچکاری نکرد. ولو اومد کسایی که مد دستشون بود رو جمع کرد، نظم داد بهشون محیط پرورش خلاقیتشون رو داد گفت یه بازی با یک موتور پیشرفته بزنن. ip کلاً مستقل بشه. تازه از کارکترهای عینی دوتا هم استفاده نمیکنه. طراحی ها فرق داره.

بلیزارد داره از موقعیت سو استفاده میکنه. می خواست کاری بکنه بعد هفت سال تا ولو اومد نباید میکرد. باید قبلش یه کاری میکرد.
 

Frobary

Return of the King
Loyal Member
Jun 6, 2007
28,951
نام
محمد
چطوری دلشون اومده به گیب تهمت دزدی بزنن؟ :-/ نه اصلا به قیافه این بابا میخوره اهل این حرفها باشه؟ :(خارج از شوخی من فکر میکنم کاری که Valve کرده درسته، بلیزارد باید همون موقع کل حقوق Dota رو تحت اختیار خودش قرار می داد ولی خب عمرا فکرش رو هم نمی کردن Dota 2 ـی در کار باشه :D Valve به نظرم کار اشتباهی نکرده، چون حقوق Dota رسما در اختیار بلیزارد نبوده.
 

Scαrface

Aspect of Life
کاربر سایت
Jan 17, 2010
3,725
نام
محمد
خب معلومه دادگاه حق رو به Vivendi میده دیگه . در ضمن اون شخصیت های بازی که تو Dota همه باهاشون بازی کردن ( و یکی از دلایل موفقیت بازی هم همین طراحی و دوبله شخصیت ها بوده ) رو عمه گیب نیول نساخته که . حاصل سالها کار بلیزارد بوده . اسم بازی و شخصیت های بازی رو عوض کنن مشکل حل میشه .
 

Breaking Rules

کاربر سایت
Feb 4, 2011
484
فکر کنم این تقاضای تجدید نظر برای بلیزارد باشه چون تو شکایت اولش به جایی نرسید .
بعد از سالها که بلیزارد اهمیتی به Dota نمیداد و ساپورتش نمیکرد حالا که دیده Dota 2 چقدر موفق بوده به فکر دفاع از حقوقش افتاده ،بلیزارد بهتره به جای این شکایتش به فکر عرضه بازیهای تاریخی خودش باشه ،
بلیزارد هم چون قراره Dota خودش را تا چند وقت دیگه روانه بازار کنه وقتی میبینه که بازیهای مشابه مثل LOL و HON به هیچ عنوان در سطح Dota نیستن این واکنش ازش طبیعی به نظر میرسه ،
اینکه Dota 2 هم تاریخ عرضه نداره دلایل زیادی داره هنوز Valve تصمیم نگرفته که بازی F2P یا P2P باشه ،سرورهای بازی هنوز آمادگی حجم زیاد پلیر را ندارن ، تعدادی از هیروها با آپدیت های جدید اضافه میشن و... با همه این تفاسیر حتی اگه امروز هم بازی را عرضه کنه تفاوتی با نسخه نهایی نداره .
 

M4JiD

کاربر سایت
Feb 8, 2008
2,541
نام
defective pixel
1.IceFrog ماد رو نساخت که صاحبش باشه.فقط گسترشش داد
تازه از کارکترهای عینی دوتا هم استفاده نمیکنه. طراحی ها فرق داره
2.همون اسم ها همون لول ها فقط یکیش یکم لاغر تره یکیش چاق تر چه تغییری داد؟
ولو اومد کسایی که مد دستشون بود رو جمع کرد، نظم داد بهشون محیط پرورش خلاقیتشون رو داد گفت یه بازی با یک موتور پیشرفته بزنن. ip کلاً مستقل بشه.
3.والو هم می تونست همین کارو بهتر انجام بده یه IP جدید میساخت نه یه IP که زیره پرو باله Warcraft بزرگ شد رو بدزده
 

SIR SINA

کاربر سایت
Sep 2, 2011
149
نام
سینا
چطوری دلشون اومده به گیب تهمت دزدی بزنن؟ :-/ نه اصلا به قیافه این بابا میخوره اهل این حرفها باشه؟ :(

زیر این ظاهر خپل و آروم قلبی از سنگ و روحی سود جو وجود دارد.
 

mahi58

کاربر سایت
Feb 19, 2007
2,171
نام
محمود
اولاً که IceFrog مد DotA رو نساخته. IceFrog اومد بازی رو خیلی بالانس کرد و هیرو های جدید بهش اضافه کرد. قبل از IceFrog مد دست دو نفر دیگه بوده. Icefrog سومین نفری بود که مد رو به دست گرفت و سر و سامونش داد.
ترجمه دقیق منبع خبر هستش:

Both Blizzard and Valve are now making DOTA-inspired games. Blizzard DOTA will be a StarCraft 2 mod; Valve's Dota 2, built by DOTA creator IceFrog and team, a new game. Both are expected this year


زیر این ظاهر خپل و آروم قلبی از سنگ و روحی سود جو وجود دارد.
:blink: :blink: :blink:
 
آخرین ویرایش:

Scαrface

Aspect of Life
کاربر سایت
Jan 17, 2010
3,725
نام
محمد
دقیقا ورداشتن همون کرکتر های بلیزارد رو که چقدر هم محبوب هستن یه تغییر کوچیک دادن و با همون اسم ( یک سریشون مثل Volijin ) گذاشتن تو بازیشون بعد هم میخوان بقیه ساکت بشینن . همین کرکتر های بلیزارد ببینید چقدر براش سود آوری داره . اکشن فیگور و جا کلیدی و کتاب و کارت و غیرو
در ضمن یادم نبود که بگم اینا هیچ کودوم شانسی در مقابل League of legends ندارن . فکر کنم 32 ملیون بازی کننده داره این گیم . یه گیم رایگان که هر هفته پچ جدید و کرکتر جدید براش میاد + Skin و یه عالمه چیز دیگه . فقط در یک حالت Dota 2 میتونه بهتر از LOL باشه که بیاد همه امکانات lol رو کپی پیست کنه تو خودش . مثل سیستم Talent ها و Skin ها و غیرو .
 

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند (کاربران: 0, مهمان: 1)

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟