Multi Platform Baldur's Gate III

سازنده
Larian Studios
تاریخ انتشار
[PC | 3 August 2023] [PlayStation 5 | 6 September 2023] [Xbox Series X/S | TBA]
ناشر
Larian Studios
پلتفرم‌ها
  1. PC
  2. PlayStation 5
  3. Xbox Series X|S
logo-desktop.dd69ffb.png

Developer/Larian Studios
Publisher/Larian Studios
Genre/Turn-based RPG
Platform/PC
Release date/TBA
هر چیزی که باید در مورد بازی Baldur’s Gate 3 بدانید
(با تشکر از @EAST2WEST)

طرفداران ژانر بازی‌های نقش آفرینی کامپیوتری (CRPG) برای سال‌ها منتظر معرفی قسمت بعدی از سری کلاسیک بازی Baldur’s Gate از استودیوی بایوور بودند تا در نهایت به لطف استودیوی مستقل و بلژیکی لارین، آرزوی دیرینه‌ی آنان تحقق یافت. خالقان سری بازی نقش‌آفرینی Divinity: Original Sin با کارنامه درخشان خود ثابت کردند که سزاوارند تا روایت‌گر فصل جدیدی از دنیای سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان باشند.

استودیو لارین در ژوئن سال 2019 با تریلری سینمایی، بازی Baldur’s Gate 3 را معرفی کرد در این تریلر یکی از سربازان فلیمینگ فیست (Flaming Fist) را می بینیم که زخمی و تلوتلو خوران کوچه‌های شهری رو به ویرانی که مملو از جنازه است را طی می‌کند، و در صحنه‌ی آخر به طور زجرآوری به یک مایند فلیر (Mind Flayer) تغییر شکل ‌‌می‌دهد.

اما ما در مورد بازی Baldur’s Gate III چقدر می‌دانید ؟ در این مقاله به تمام نکاتی مهمی که در مورد این بازی وجود دارد به طور خلاصه خواهیم پرداخت.

ادامه ....

آخرین ویرایش:
آقا منم بازیو شروع کردم کلاس دروید برداشتم چون میشهه با حیوونا حرف زد:D نکته ی خاصی نداره کلاسش؟ :D گایدی چیزی اگه هست بفرستید
ساب کلستو بسته به این انتخاب کن که چقدر میخوای به حیوان تبدیل شی.
اگه میخوای دائم حیوان باشی Moon رو انتخاب کن. اگه میخوای بعضی وقتا تبدیل به حیوان شی Land رو انتخاب کن. اگه کلا با تبدیل به حیوان شدن حال نمیکنی Spore رو انتخاب کن.

الان یه چهار ساعتی رفتم جلو واقعا عالی بود. فقط کامبتش رو خیلی درک نکردم باید برم ویدیو یوتوب ببینم
چه کلسی انتخاب کردی؟

• Like
Reactions: Arios 22
ساب کلستو بسته به این انتخاب کن که چقدر میخوای به حیوان تبدیل شی.
اگه میخوای دائم حیوان باشی Moon رو انتخاب کن. اگه میخوای بعضی وقتا تبدیل به حیوان شی Land رو انتخاب کن. اگه کلا با تبدیل به حیوان شدن حال نمیکنی Spore رو انتخاب کن.

چه کلسی انتخاب کردی؟
من کلریک هستم ولی تو این اوایل که اصن بنظر نمیومد مهم باشه چون سه تا همراه دارم هرکدوم یه چیزین

من کلریک هستم ولی تو این اوایل که اصن بنظر نمیومد مهم باشه چون سه تا همراه دارم هرکدوم یه چیزین
این ویدیو کمبت رو خوب توضیح میده:

اگه سوالی در مورد قسمت خاصی (مثل همون action و movementیی که صفحه پیش پرسیدی) داشتی بپرس تا کمکت کنم.

• Like
Reactions: tboy2022
بازی مشخصا روی ps5 نیاز به اپدیت داره هم فریم ریت یه جاهایی زیر ۳۰ هم میاد از اونطرف تقریبا اولین بازی این مسل هست که میبینم لودینگ های شبیه نسل قبل داره.

سلام رفقا من چجوری جلوی گابلین ها دووم بیارم؟ منظورم اون قسمتی هست که به emerald green حمله میکنند، خیلی قوین

سلام رفقا من چجوری جلوی گابلین ها دووم بیارم؟ منظورم اون قسمتی هست که به emerald green حمله میکنند، خیلی قوین
کجا ؟ همون تیکه که با 2-3 تا الف درگیر میشن جلو دروازه ؟
قبل از اینکه جلو بری و مبارزه شروع بشه یکی از شخصیت ها رو جدا کن ببر روی اون صخره کناری مستقر کن. بعد بزن بقیه شخصیت ها جلو برن و مبارزه شروع بشه.
اینطوری میتونی از شر اون 2 تا گابلین تیرکمون بدست راحت بشی. میتونی کاراکتر رو هم خیلی جلو نبری که وارد فایت نشه تا خارج از نوبتت بری surprise attack کنی.
از astarion استفاده کنی خوبه چون قابلیت stealth attack داره.
دقیق یادم نیست ولی فکر کنم این دوتا رو که بزنی بتونی همینوری یواشکی از پشت بری اون سگ و بقیه رو هم بزنی.
در کنارش هم از بقیه شخصیت ها استفاده کن بفرست جلو کمک کنند. از دور هم با تیرکمون، گریس، اسپل هرچی ..

اگر هم منظورت فایت دیگه ای هست من انجام ندادم :D

-----

برای شروع بازی پیشنهاد میکنم کلاس های ساده تر بردارید. خودم rouge رفتم چون هم اسپل اینا کمتر داشت هم assassin بود دوست داشتم.
جلوتر که برید هم بازی دستتون میاد هم چون با 3 تا شخصیت دیگه کار کردید دیگه تقریبا با کلاس ها و سیستم بازی آشنا شدید خواستید میتونید کلاستون رو عوض کنید.
برای یادگیری سیستم مبارزه هم روش من این شکلی بود که هر موقع تو فایت خرابکاری میکردم یا شخصیتی میمرد اتفاقی میوفتاد که دوست نداشتم و قرار بود دوباره تکرار کنم، اون فایت رو تا آخر میرفتم هرچیزی که به ذهنم میرسید رو امتحان میکردم بعداز چندبار دیگه کامل یاد گرفتم. اگرچه لامصب بازی اینقدر قابلیت داره و دستت رو باز گذاشته که باز آخرای act 1 تازه به چیزای جدیدی پی میبردم. مثلا حضور یه شخصیت یه مکالمه ساده رو میتونست به مبارزه تبدیل کنه (و بالعکس) یا مثلا

برای رفتن به اینجا 2 تا راه هست اما از غار عنکوبت ها هم شما میتونی بری ! به این صورت که میپری پایین :| حالا واسه اینکه دمیج نخورید باید از اسپل یا طومار fall damage استفاده کنید :o

برای رفتن به اینجا 2 تا راه هست اما از غار عنکوبت ها هم شما میتونی بری ! به این صورت که میپری پایین :| حالا واسه اینکه دمیج نخورید باید از اسپل یا طومار fall damage استفاده کنید :o
من درباره اون مسیر یه جا خونده بودم ولی نمیدونستم اون اسپله رو نیاز داره. پریدم پایین کارکترم تو کاتسین مرد. :D

اون شیپوره که بالای دروازه هستو هی بزن، به همه خودی ها یکم جون اضافه میده.
اگه به لول ۵ برسی Wyll و Gale دوتاشون یه اسپل به نام Fireball یاد میگیرن که گابلینارو سلاخی میکنه.

کجا ؟ همون تیکه که با 2-3 تا الف درگیر میشن جلو دروازه ؟
قبل از اینکه جلو بری و مبارزه شروع بشه یکی از شخصیت ها رو جدا کن ببر روی اون صخره کناری مستقر کن. بعد بزن بقیه شخصیت ها جلو برن و مبارزه شروع بشه.
اینطوری میتونی از شر اون 2 تا گابلین تیرکمون بدست راحت بشی. میتونی کاراکتر رو هم خیلی جلو نبری که وارد فایت نشه تا خارج از نوبتت بری surprise attack کنی.
از astarion استفاده کنی خوبه چون قابلیت stealth attack داره.
دقیق یادم نیست ولی فکر کنم این دوتا رو که بزنی بتونی همینوری یواشکی از پشت بری اون سگ و بقیه رو هم بزنی.
در کنارش هم از بقیه شخصیت ها استفاده کن بفرست جلو کمک کنند. از دور هم با تیرکمون، گریس، اسپل هرچی ..

اگر هم منظورت فایت دیگه ای هست من انجام ندادم :D

-----

برای شروع بازی پیشنهاد میکنم کلاس های ساده تر بردارید. خودم rouge رفتم چون هم اسپل اینا کمتر داشت هم assassin بود دوست داشتم.
جلوتر که برید هم بازی دستتون میاد هم چون با 3 تا شخصیت دیگه کار کردید دیگه تقریبا با کلاس ها و سیستم بازی آشنا شدید خواستید میتونید کلاستون رو عوض کنید.
برای یادگیری سیستم مبارزه هم روش من این شکلی بود که هر موقع تو فایت خرابکاری میکردم یا شخصیتی میمرد اتفاقی میوفتاد که دوست نداشتم و قرار بود دوباره تکرار کنم، اون فایت رو تا آخر میرفتم هرچیزی که به ذهنم میرسید رو امتحان میکردم بعداز چندبار دیگه کامل یاد گرفتم. اگرچه لامصب بازی اینقدر قابلیت داره و دستت رو باز گذاشته که باز آخرای act 1 تازه به چیزای جدیدی پی میبردم. مثلا حضور یه شخصیت یه مکالمه ساده رو میتونست به مبارزه تبدیل کنه (و بالعکس) یا مثلا

درمورد اندردارک خیلی چیزای دیگه هم اینجوری هست مثلا اکت ۲ که برسید و مپشو کامل بگردید تازه متوجه میشید کلی ورودی دیگه هم داشته و اصلا به یه شکل دیگه وارد اکت ۲ میشید اونجوری
یه سری مناطق رو کامل میشه ایگنور کرد خیلی از دانجن ها مخفی هستن من تقریبا اکت ۳ رسیدم و تازه کم کم مبارزات داره دستم میاد خیلی چیزا مثل پرت کردن وسایل یا استفاده از environment یا مثلا هل دادن دشمنارو اگه با D&D اشنا نباشید حداقل یدور کامل باید بازیو تموم کنید تا دستتون بیاد خصوصا استفاده از اسپل ها که اینکه چیو کجا استفاده کنید مهمه مثلا به بازی که شاید خیلی خیلی سخت باشه اگه اطرافش سخره یا دره باشه میتونید کنارش misty step کنید هلش بدید پرتشه پایین تو یه حرکت فایت تمومشه من خودم کلریک شروع کردم بعدش چنج کردم رو وارلاک ولی بنظرم واسه main character اگه با این سبک اشنا نیستید یه melee بردارید اگه melee خالصش کنید تقریبا هیچ چیز خاصی جز اتک دادن نداره اما تو هر دور ۴-۵ تا اکشن میشه استفاده کرد با دمیج های بالا
بازی مشخصا روی ps5 نیاز به اپدیت داره هم فریم ریت یه جاهایی زیر ۳۰ هم میاد از اونطرف تقریبا اولین بازی این مسل هست که میبینم لودینگ های شبیه نسل قبل داره.
من تا اینجا افت فریم خاصی رو مود پرفورمنس ندیدم البته گاهی افت فریم داره قطعا
تنها مشکلی که جدا از لودینگ که اونم بیشتر سر لود سیو یا عوض کردن منطقه اذیت میکنه با بازی دارم اینه که وسط مبارزات خصوصا اگه با ۱۰-۲۰ تا دشمن داری مبارزه میکنی انگار ai بازی هنگ میکنه و بعد ۱۰-۲۰ ثانیه تازه حرکت میکنن که گاهی خیلی خسته کننده میشه

پ.ن: یه ظ۲ فایو بالدرز خالی دارم برای اجاره این ماهش خاایه از قدیمیای اینجا اگه کسی خواست پ.خ بده

مالتی پلیر بازی به چه صورته ؟ یه توضیحی میشه بدید
رفقا من این قسمت از بازی گیر کردم. الان دو تا کوئست main دارم که یکیش گذر از mountain pass هست ، و یکی دیگش کوئست مربوط به auntie Ethel هستش. من هیچکدوم رو حقیقتا نمیتونم رد کنم. کوئست mountain pass مواجه میشم با سربازها و لیدرشون که از اژدها میاد پایین و بعدش هم باید Lae'Zel رو دنبال کنیم که منتهی به یک فایت با سربازاش میشه و خیلی خیلی قوین اصلا نمیشه از پسشون بر اومد.
کوئست auntie Ethel هم که باید از fireplace گذر کنم، در نهایت باس Hag زدنش تقریبا غیر ممکنه برام :دی راه دیگه ای نیست؟ چون فک کنم این کوئست هایی که پیش روی منه پایان اکت اول بازیه

آخرین ویرایش:
رفقا من این قسمت از بازی گیر کردم. الان دو تا کوئست main دارم که یکیش گذر از mountain pass هست ، و یکی دیگش کوئست مربوط به auntie Ethel هستش. من هیچکدوم رو حقیقتا نمیتونم رد کنم. کوئست mountain pass مواجه میشم با سربازها و لیدرشون که از اژدها میاد پایین و بعدش هم باید Lae'Zel رو دنبال کنیم که منتهی به یک فایت با سربازاش میشه و خیلی خیلی قوین اصلا نمیشه از پسشون بر اومد.
کوئست auntie Ethel هم که باید از fireplace گذر کنم، در نهایت باس Hag زدنش تقریبا غیر ممکنه برام :D راه دیگه ای نیست؟ چون فک کنم این کوئست هایی که پیش روی منه پایان اکت اول بازیه
شما نمیدونم چقدر از محتوای بازیو دیدی ولی بنظرم خیلی بیشتر بگرد تو محیط احتمال خیلی زیاد آندردارک هم نرفتی اصلا و احتمال میدم گابلین کمپ هم نرفته باشی اونارو برو و با مبارزات بازی بیشتر اسنا شو چون اون aunthir ethel رو من زدم و واقعا آسون بود. اون قبل مانتین پس هم اگه هنوز خیلی جلو نرفتی میتونی سیوتو دوباره لود کنی اگه دیالوگ هارو درست انتخاب کنی لازم نیست اصلا مبارزه کنی من اون قسمتو بدون مبارزه رد کردم

• Like
Reactions: DedSec88
ولی بنظرم واسه main character اگه با این سبک اشنا نیستید یه melee بردارید اگه melee خالصش کنید تقریبا هیچ چیز خاصی جز اتک دادن نداره اما تو هر دور ۴-۵ تا اکشن میشه استفاده کرد با دمیج های بالا
پالادین به نظرم کلاس خوبیه برای کسی که با این سبک آشنایی نداره. به سادگی فایتر نیست ولی به پیچیدگی Full caster ها (ویزارد، سورسرر، دروید و ...) هم نیست. از طرفیم چون کاریزمای بالا میخواد تو مکالمات قویه.
سیستم Oathشم بُعد جالبی به نقش آفرینی بازی اضافه میکنه.

MP به جای یکی از پارتی ممبر هات یه پلیر میاد. خودش میتونه مسیر خودش رو بره و با NPC ها حرف بزنه و اینجور چیزا.

کوئست auntie Ethel هم که باید از fireplace گذر کنم، در نهایت باس Hag زدنش تقریبا غیر ممکنه برام :D راه دیگه ای نیست؟ چون فک کنم این کوئست هایی که پیش روی منه پایان اکت اول بازیه
لولت چنده الان؟

پالادین به نظرم کلاس خوبیه برای کسی که با این سبک آشنایی نداره. به سادگی فایتر نیست ولی به پیچیدگی Full caster ها (ویزارد، سورسرر، دروید و ...) هم نیست. از طرفیم چون کاریزمای بالا میخواد تو مکالمات قویه.
سیستم Oathشم بُعد جالبی به نقش آفرینی بازی اضافه میکنه.

MP به جای یکی از پارتی ممبر هات یه پلیر میاد. خودش میتونه مسیر خودش رو بره و با NPC ها حرف بزنه و اینجور چیزا.

لولت چنده الان؟
لولم 4 ه!

لولم 4 ه!
Auntie Ethel رو میتونی یه کاریش بکنی ولی لول ۴ برای Mountain Pass واقعا پایینه. من وقتی وارد اونجا شدم لول ۶ بودم و نصف لول با ۷ فاصله داشتم.

برو یکم دشمن پیدا کن و بکش تا برسی لول ۵.
لول ۵ یک جهش نسبتا بزرگ تو قدرت کارکتراس، مخصوصا کلاس های Melee.

• Like
Reactions: Erebor
دوست دارم تجربه کنم بازی رو ٬ ولی این سیستم مبارزات نوبتی رو اعصاب نیست؟

اگه علاقه نداشته باشی قطعا میتونه اعصاب خورد کن باشه چون به شدت تاکتیکال هستش و با صبر و حوصله باید هر حرکتت رو انجام بدی. اصلا و ابدا نمیشه مثل خیلی از نوبتی‌ها، توکل کنی به خدا و تند تند اتک بزنی! من خودم یه نیمچه تستی زدمش و یه جورایی توفیق اجباری بود و این اولین crpg من بود ولی خب همونطور که فکرشو میکردم خیلی نمیتونم کنار بیام با بازی. اما کیفیت بازی و اون حجم انتخابایی که داری و تاثیری که تو بازی میذارن بدون شک بی‌نظیره. این بازی به معنای واقعی کلمه rpgعه! با معمولی‌ترین npcهای بازی هم دیالوگ برقرار کنی و هر اتفاقی که بیفته، میتونه در ادامه یه تاثیر مهمتری تو رَوَند داستان و اتفاقات بذاره. خیلی بازی جالبیه حقیقتا و برای من کاملا یونیک بود ولی خب این سبک برای همه نیست. حالا نذار حرفای من بترسونتت :D اگه میتونی یه جوری تستش کنی حتما برو واسش شاید خوشت اومد. ولی اگه خوشت بیاد قشنگ میتونی توش زندگی کنی.

موفق باشیم.

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or