نقد و بررسی MW3 پس از پایان جنگ جهانی سوم !

کدام یک از سازنده های سری COD را بیشتر می پسندید ؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    175

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا
به نام خدا ،

سلام و عرض ادب ؛

سری Call of Duty بدون شک پر فروشترین و با همین برهان از پرمخاطبترین و محبوبترین بازیهای نسل اخیر هستند که با توجه به انتشار آنها روی پلتفرمهای مختلف، همه ی طیف های گیمر را شامل می شوند که شاید کمتر کسی را بتوان امروزه یافت که حتی با وجود عدم تمایل به دنیای گیم، نام و آوازه ی این سری را نشنیده باشد !
انتشار اولین نسخه ی این سری فوق محبوب با موضوع جنگ جهانی دوم از سال 2003 و روز 29 اکتبر آن سال توسط Activision و شرکت بازی سازی Infinity Ward (سازندگان بازی معروف Medal of Honor بر روی کنسول Play station ) که از EA جدا شده بودند استارت خورد و نگاهها را به خود خیره کرد ، به طوری که عرصه را بر شاهکار EA یعنی بازی محبوب Medal of Honor تنگ تر کرد و به مرور و با نسخه های موفق بعدی جای پای محکمی در این سبک و ژانر FPS برای خود باز کرد و رقبا را یکی پس از دیگری از پیش رو برداشت .
به جز فاصله ی زمانی انتشار نسخه ی اول و دوم که حدودا ً دوسال به طول انجامید نسخه های بعدی از سال 2005 به بعد به طور منظم هر سال یک نسخه منتشر شده است که به جز نسخه ی سوم که در کمال ناباوری برای PC منتشر نشد بقیه ی نسخه ها از محبوبترین و پرفروشترین بازیهای سال انتشارشان بوده اند .
به جهت تقاضای فوق العاده ی بازار برای این بازی ،بنابر سنت Activision ساخت این بازی یک سال در میان بین Infinity Ward و Treyarch تقسیم شد ؛ به این ترتیب نگرانیِ خاصی انتشار سالانه و کیفیت آن را تهدید نمی کند چراکه وقت کافی برای سازنده ها وجود دارد .
نسخه ی چهارم این سری که در سال 2007 توسط Infinity Ward منتشر شد یعنی Call Of Duty : Modern Warfare نقطه ی عطفی در کارنامه ی این سری به شما می آید که نسخه های بعدی نیز با الهام گرفتن از نقاط قوت این نسخه، سال به سال منتشر شده اند و امروزه این سری به یک ثبات قابل توجه ای رسیده است که کمتر رقیبی را برای آن می توان یافت .
قبل از ساخت MW3 اتفاقات عجیبی را در استدیوی Infinity Ward شاهد بودیم که نهایتا ً منجربه جدایی دو نفر از سران این استدیو بعلاوه تعدادی از کارمندانش گردید و این سوال پیش آمد که با این وضعیت آیا IW می تواند نسخه ی سوم MW3 را در سال 2011 عرضه کند یا خیر؟ خوشبختانه Activision به سرعت دست به کار شد و دو استدیوی دیگرش یعنی Sledgehammer و Raven Software را به کمک استدیوی Infinity Ward گماشت تا به بطور مشترک بر روی نسخه ی سوم از عنوان Modern Warfare کار کنند .
امسال با هیاهوی بسیار و جار و جنجال و تبلیغات عجیبی که EA برای انتشار بازی باتلفیلد 3 به راه انداخت و کرکری آنها با عنوان جدید سری Call of Duty یعنی Modern Warfare 3 همه منتظر انتشار این دو بازی بودند تا ببینند نهایتا ً جنگ جهانی سوم مجازی را کدام عنوان برنده می شود که نهایتا ً به نظر اینجانب اگرچه هر دوی این بازیها خوب ظاهر شدند اما هرگز در حد و اندازه های آن همه جار و جنجال نبودند !

این مقاله به نقد و بررسی بازی Call Of Duty : Modern Warfare 3 میپردازد که امید است مورد نظر و پسند دوستان و اساتید ارجمند قرار گیرد .

captainprice.jpg

بازی از ادامه ی داستان Modern Warfare 2 آغاز می شود و طبق معمول باید به مصاف اهداف شوم روس ها برویم ! البته زود نا امید نشوید چراکه ملاقات با کاراکترهای مرسوم و محبوب این سری به خصوص کاپیتان پرایس آنقدر تداعی خاطرات می کند که بخش داستانی بازی برایتان آزاردهنده نخواهد بود و به ادامه ی بازی رغبت پیدا خواهید کرد .
در بخش داستانی با قرار گرفتن در نقش های گوناگون از جمله مامور سرویس امنیتی ، اپراتور سرویس ویژه هوایی ، راننده تانک و خلبان هواپیما و کاراکتر های اصلی از بازیهای قبلی و کاراکترهای جدید در قالب ماموریت های گوناگون به نقاط متنوع و مختلفی مسافرت خواهید کرد .
داستان بازی آنچنان مطلب خاصی برای اشاره ندارد که اگر همان هم در اینجا بیان شود کل داستان اسپویل می شود پس نهایتا ً به احترام دوستانی که هنوز بازی را تهیه نکرده اند به همین حد اکتفا می کنم ...

اما گیم پلی بازی همان گیم پلی معروف و محبوب سری Call Of Duty است که علاوه بر سرعت بیشتر در این نسخه با صحنه های سینماتیک جذابی روبرو خواهید شد که ساعتها هیجان را برای شما به ارمغان می آورد و با اعتیاد به آن باید قید درس و کار و زن و بچه و خانواده را لااقل تا اتمام بازی بزنید ! همین گیم پلی نفس گیر بوده که منجر شده این عنوان به یکی از پرفروش ترین بازی های تاریخ این صنعت مبدل گردد و در نوع خود منحصر به فرد باقی بماند .
بازی از مراحل متنوعی چون هلی کوپتر سواری ، غواصی زیر دریا ، قایق سواری ، تانک سواری ، مراحل مربوط به هواپیما ، تیر اندازی از پشت ماشین ، خمپاره اندازی ، و تیراندازی با آر پی جی و انواع سلاح های مدرن تشکیل شده که در طی شب و روز و آفتابی و بارانی و برفی و شن باد و ... در زمین و زیر زمین و مترو و زیر دریا و دریا و آسمان و ... دنبال می شود و بسیار سریع تر و نفس گیر در از گذشته ادامه می یابد و در نهایت با یک پایان بسیار زیبا و حماسی با حس نوستالوژیک بازی در نقش کاپیتان پرایس به پایان می رسد ...
البته عمده ی انتقاداتی که امسال چه از سوی هواداران و چه منتقدان به بازی شد به گرافیک بازی بر می گشت که از همان انجین قدیمی این سری استفاده گردید ، اگرچه کمی بهینه شده بود اما آیتمی بود که در آن نسبت به رقیبش یعنی BF3 عقب ماند اما این اصلاً و ابداً بدان معنا نیست که گرافیک بازی خوب و سینمایی نیست بلکه اتفاقا ً گرافیک بازی نیز بسیار زیبا و واقع گرایانه و قابل توجه است که از اکثر سایت ها و مجلات نیز نمرات قابل قبولی دریافت کرده است ، البته ضعف بافت های گرافیکی از نزدیک بیشتر به چشم می خورند اما در سرعتی که گیم پلی این بازی دارد معمولا ً گم می شوند ! تنها موردی که باعث شد این آیتم زیادی مورد حساسیت قرار گیرد گرافیک بسیار عالی رقیب بر روی PC بود که MW3 را به مبارزه می طلبید البته MW3 از نظر گرافیکی بر روی کنسول ها بهتر از رقیبش ظاهر شد و برگ برنده را به دست گرفت ؛ نکته ای که باید قابل توجه قرار گیرد این است که خیلی از دوستانی که بر روی PC این بازی را تهیه و تجربه کردند ( البته به صورت غیر قانونی :D ) و نارضایتی هایی داشتند به خود بازی برنمی گشت بلکه اشکالات کرک های موجود بود وگرنه نسخه ی اصلی مشکلی نداشت و همانند نسخه های کنسولی خوب و روان بود .
هوش مصنوعی بازی هم نسبت به گذشته بهتر و بهینه تر شده اما در کل هسته ی بازی آنچنان تغییراتی نداشته که قابل ذکر باشد اما همچنان بسیار لذتبخش است .
صداگذاری و موسیقی بازی هم به مانند نسخه های گذشته خوب و هیجان انگیز و سینماییست که به هرچه لذتبخش تر شدن بازی کمک بیشتری می کند .

از نظر میانگین امتیازات که در سایت www.gamerankings.com قابل رویت است نیز این بازی توانست رقیب خود باتلفیلد 3 را شکست دهد و در نهایت پیروز جنگ جهانی سوم مجازی گردد .

میانگین امتیازات Modern Warfare 3 در پلتفرم های مختلف به ترتیب زیر می باشد

Xbox 360 : 88.82
Ps3 : 88.05
PC : 84.12

و امتیازات باتلفیلد 3 نیز به شرح زیر می باشد :

Xbox 360 : 84.19
Ps3 : 85.31
PC : 87.83

این را هم بدانید که این بازی در 5 روز اول بیش از 775 میلیون دلار در سرتاسر دنیا فروش داشته است و البته در روز اول انتشار نیز 3.3 میلیون نفر این بازی را روی شبکه Xbox Live بازی کرده اند. نسخه های Black Ops و MW2 به ترتیب 650 و 550 میلیون دلار در 5 روز اول فروش داشته اند. این بازی رکورددار پرفروش ترین بازی در این مدت کم در طول تاریخ بازی های کامپیوتری است .

با آرزوی صحت و سلامتی و شادی روز افزون برای همه ی شما دوستان و اساتید عزیزم.
ناگفته پیداست که این مقاله فقط در سایت محبوبم بازی سنتر منتشر می شود و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شایسته نیست و پیگرد اخروی دارد ...

آخرین ویرایش:

Farh@d

کاربر سایت
Jun 5, 2007
8,953
نام
فرهاد
این مقاله به نقد و بررسی بازی Call Of Duty : Modern Warfare 3 میپردازد .

از نظر میانگین امتیازات که در سایت www.gamerankings.com قابل رویت است نیز این بازی توانست رقیب خود باتلفیلد 3 را شکست دهد
نقد و بررسی بازی شما چه ربطی به بازی BF داره که امتیازاتش رو گزاشتید ؟

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا
این مقاله به نقد و بررسی بازی Call Of Duty : Modern Warfare 3 میپردازد .

نقد و بررسی بازی شما چه ربطی به بازی BF داره که امتیازاتش رو گزاشتید ؟

به عنوان مقاله (تاپیک) دقت نکردی ؟
نقد و بررسی MW3 پس از جنگ جهانی سوم !

Harry Potter

کاربر سایت
Nov 25, 2005
834
از نظر میانگین امتیازات که در سایت www.gamerankings.com قابل رویت است نیز این بازی توانست رقیب خود باتلفیلد 3 را شکست دهد و در نهایت پیروز جنگ جهانی سوم مجازی گردد .

میانگین امتیازات Modern Warfare 3 در پلتفرم های مختلف به ترتیب زیر می باشد

و امتیازات باتلفیلد 3 نیز به شرح زیر می باشد :

PC : 84.19

این را هم بدانید که این بازی در 5 روز اول بیش از 775 میلیون دلار در سرتاسر دنیا فروش داشته است و البته در روز اول انتشار نیز 3.3 میلیون نفر این بازی را روی شبکه Xbox Live بازی کرده اند. نسخه های Black Ops و MW2 به ترتیب 650 و 550 میلیون دلار در 5 روز اول فروش داشته اند. این بازی رکورددار پرفروش ترین بازی در این مدت کم در طول تاریخ بازی های کامپیوتری است .

امیدوارم ناراحت نشین، ولی این بیشتر شبیه نظر شخصیتون بود تا نقد و بررسی بازی! مطمئنم که الان میریزن سرم و میگن فن اسمش و نبر و از این حرفا! من MW3 هم بازی کردم، هیجان بازی دیگه تکراری شده بود ، میشد همه اتفاقات رو حدس زد...

در ضمن لطفا امتیازاتی که توی پست اول نوشتین رو اصلاح کنید!! طبق همون سایتی که دادین امتیازات بازی ها به این شکل هست:

MW3:

BF3:

PC : 87.83

امیدوارم که بدونید که Lead Platform ها رو با هم مقایسه میکنن! نه Lead Platform با کنسول!

• Like
Reactions: Ezio da Firenze

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا
امیدوارم ناراحت نشین، ولی این بیشتر شبیه نظر شخصیتون بود تا نقد و بررسی بازی! مطمئنم که الان میریزن سرم و میگن فن اسمش و نبر و از این حرفا! من MW3 هم بازی کردم، هیجان بازی دیگه تکراری شده بود ، میشد همه اتفاقات رو حدس زد...

امیدوارم که بدونید که Lead Platform ها رو با هم مقایسه میکنن! نه Lead Platform با کنسول!

البته شما هم دارید نظر شخصیتون رو میگید در حالی که آمار فروش این بازی نشون میده نظرتون اشتباهه !
در مورد مقایسه ی پلتفورم ها هم بنده همین کار رو کردم یعنی امتیاز همه ی پلتفرم ها رو نوشتم تا هر پلتفرمی با پلتفرم مشابهش مقایسه بشه که می بینید MW3 هم در Xbox و هم در PS3 از باتلفید 3 سرتره و البته در نقدم هم اشاره کردم که گرافیک باتلفیلد 3 در نسخه ی Pc از MW3 خیلی بهتر بوده !
اما در مورد امتیاز نسخه ی PC باتلفیلد 3 حق با شما بود و اصلاح کردم هرچند بدون اصلاح هم در نسخه ی PC باتلفیلد 3 مشخص بود که امتیازش بالاتر بوده که قطعا ً این برتری را صرفا ً به جهت کیفیت گرافیکی داشته وگرنه بازی کاملا ً تقلید از سری COD بود از داستان و گیم پلی و صحنه های سینماتیک بگیر برو تا آخر !
حالا من نمی دانم چطور یک بازی که طبق مرسوم و اصالتش منتشر شده برای شما تکراری بوده اما بازی دیگری که با تقلید از همان بازی تکراری منتشر شده و صرفا ً گرافیک بالایی داشته و هایپ و جنجال و سر و صدا کرده برای شما خلاقانه جلوه کرده !!!!

Harry Potter

کاربر سایت
Nov 25, 2005
834
البته شما هم دارید نظر شخصیتون رو میگید در حالی که آمار فروش این بازی نشون میده نظرتون اشتباهه !
در مورد مقایسه ی پلتفورم ها هم بنده همین کار رو کردم یعنی امتیاز همه ی پلتفرم ها رو نوشتم تا هر پلتفرمی با پلتفرم مشابهش مقایسه بشه که می بینید MW3 هم در Xbox و هم در PS3 از باتلفید 3 سرتره و البته در نقدم هم اشاره کردم که گرافیک باتلفیلد 3 در نسخه ی Pc از MW3 خیلی بهتر بوده !
اما در مورد امتیاز نسخه ی PC باتلفیلد 3 حق با شما بود و اصلاح کردم هرچند بدون اصلاح هم در نسخه ی PC باتلفیلد 3 مشخص بود که امتیازش بالاتر بوده که قطعا ً این برتری را صرفا ً به جهت کیفیت گرافیکی داشته وگرنه بازی کاملا ً تقلید از سری COD بود از داستان و گیم پلی و صحنه های سینماتیک بگیر برو تا آخر !
حالا من نمی دانم چطور یک بازی که طبق مرسوم و اصالتش منتشر شده برای شما تکراری بوده اما بازی دیگری که با تقلید از همان بازی تکراری منتشر شده و صرفا ً گرافیک بالایی داشته و هایپ و جنجال و سر و صدا کرده برای شما خلاقانه جلوه کرده !!!!

بله، نظر شخصی من بود ولی من به صورت نقد از بازی تاپیک نزدم...
خوب من هم منظورم همین بود، که مهمترین پلتفورم توی هر دو تا بازی PC هست، به نظرم بهتره که این دو تا با هم مقایسه بشن. در مورد گرافیک بازی ها هم هیچ شک و تردیدی وجود نداره.
داستان بازی BF3 تا حدودی مشابه MW3 بود اما نکات جالبی هم داشت، و از لحاظ گیم پلی BF3 نو آوری هایی داشت که MW3 فاقد آنها بود. (مثل سیستم Suppressing Fire، که باعث تار شدن صفحه میشه وقتی به سمت شما شلیک میشود.)
من خیلی از سری MW3 خوشم میاد از همون اول که Soap با Price بازی رو شروع کرد و تا آخرش که به صورت خیلی نوستالژیک بازی تموم شد. ولی وقتی داشتم بازی میکردم دیگه اون حس هیجانی که توی MW1 مرحله اول وقتی اون کشتی در حال غرق شدن بود، و یا توی MW2 وقتی که هواپیما ها و هلیکوپتر ها از آسمون پرت میشدن رو نداشت برام، چون میتونستم حدس بزنم که چه اتفاقی بعدش قراره بیافته!
من نمیگم که BF3 یه شاهکار بوده، یا MW3 یه بازی افتضاح. سری بازی MW همیشه قسمت Single Player خوب بوده. ولی BF3 قسمت Single Player بد نبود، ولی Multiplayer بر خلاف MW3 شاهکار بود...

این بازم نظر شخصی منه، MW3 واقعا این دفعه نا امید ام کرد. فروش بیشتر یا امتیاز بالاتر هم برای خوب بودن یه بازی به نظر من ملاک نیست...

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,835
آقا خیلی عالی بود دستت درد نکنه. cod همیشه میترکونه. نقدت هم حرف نداشت.
بر خلاف نظر دوستان من کارای triyach رو بیشتر میپسندم. البته هر دو تاشون عالین ولی کارای triyarch رو میلیمتری بیشتر دوست دارم:d.

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا
بله، نظر شخصی من بود ولی من به صورت نقد از بازی تاپیک نزدم...
خوب من هم منظورم همین بود، که مهمترین پلتفورم توی هر دو تا بازی PC هست، به نظرم بهتره که این دو تا با هم مقایسه بشن. در مورد گرافیک بازی ها هم هیچ شک و تردیدی وجود نداره.
داستان بازی BF3 تا حدودی مشابه MW3 بود اما نکات جالبی هم داشت، و از لحاظ گیم پلی BF3 نو آوری هایی داشت که MW3 فاقد آنها بود. (مثل سیستم Suppressing Fire، که باعث تار شدن صفحه میشه وقتی به سمت شما شلیک میشود.)
من خیلی از سری MW3 خوشم میاد از همون اول که Soap با Price بازی رو شروع کرد و تا آخرش که به صورت خیلی نوستالژیک بازی تموم شد. ولی وقتی داشتم بازی میکردم دیگه اون حس هیجانی که توی MW1 مرحله اول وقتی اون کشتی در حال غرق شدن بود، و یا توی MW2 وقتی که هواپیما ها و هلیکوپتر ها از آسمون پرت میشدن رو نداشت برام، چون میتونستم حدس بزنم که چه اتفاقی بعدش قراره بیافته!
من نمیگم که BF3 یه شاهکار بوده، یا MW3 یه بازی افتضاح. سری بازی MW همیشه قسمت Single Player خوب بوده. ولی BF3 قسمت Single Player بد نبود، ولی Multiplayer بر خلاف MW3 شاهکار بود...

این بازم نظر شخصی منه، MW3 واقعا این دفعه نا امید ام کرد. فروش بیشتر یا امتیاز بالاتر هم برای خوب بودن یه بازی به نظر من ملاک نیست...

ببخشید پس ملاک شما چیه !؟
در ضمن اینکه می فرمایید حس اون نسخه های قبلی رو ندارید خوب معمولا ً هم همینطوره مثلا ً شما فکر می کنید اونایی که Halo Combat Evolved رو در سال 2001 بازی کردند همون حس رو با Halo Reach در سال 2010 تکرار کردند !؟ یا کسانی که نسخه ی اول Assassins Creed رو بازی کردن الان با این نسخه ی جدید اون حس رو تکرار کردند !؟ همینطور Splinter cell و ... معلومه که خیر ، معمولا ً نسخه های اولیه نوآواری هایی دارند که یک اصالت رو تشکیل می دهند که اگر نسخه های بعدی پایبند به اون اصول باشند مورد انتقاد از بابت تکراری شدن قرار می گیرند مثل انتقاداتی که از COD مشاهده می کنیم اگر هم بخواهند تغییراتی آنچنانی اعمال کنند مورد انتقاد از بابت پشت کردن به اصالتشان قرار می گیرند !!! مثل انتقاداتی که از Splinter Cell یا Resident Evil و ... می شود ! این وسط بازی ساز چه کند !؟ حال اگر با همه ی این اوصاف می بینیم که عنوانی پرفورش ترین بازی جهان می شود و هر سال هم این رکورد توسط خودش شکسته می شود طبیعیست که باید اذعان کنیم با یک شاهکار طرف هستیم وگرنه باید به خیلی چیزهایمان شک کنیم ...

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر