نقد و بررسی بازی ملی میرمهنا

امتیاز شما به بازی میرمهنا

• مجموع رای دهنده‌ها
    105

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا
سلام و عرض ادب ؛
با اجازه ی اساتید و بزرگان :
تاریخ ایران همواره با پستی و بلندی های منحصر به فردی همراه بوده به طوری که معمولا ً این بخشِ تمدن سازِ جهان، مورد توجه هر تمدنی از باستان تا معاصر قرار گرفته و همین امر بعضاً موجب جنگها، طمع ها، دست اندازیها و شیطنتهای زیادی گشته که ماحصل همه ی آنها موجبات شکل گیری شجاعت و مردانگی و وطن پرستی مثالزدنی و بی نظیر دلیرمردان و شیرزنان ایرانی را فراهم کرده است که همواره در راه آرمانها و اهداف مقدسشان زیباترین تندیسهای شجاعت و جوانمردی را از خودشان بر جای گذاشته اند به طوری که تاریخ ایران امروزه در تمام دانشگاهای بزرگ جهان مورد تحسین و تمجید و بررسی قرار می گیرد و همواره موجبات افتخار و خوشنودی هر ایرانی وطن دوستی را فراهم می کند .
بازی میرمهنا روایت داستانی شیرین و جذابیست از واقعیتی که متاسفانه در ذهنیت تاریخی ما خلیج فارس نشینان کم رنگ شده و گویا در دلمشغولی های روزمره مان دیگر یادی از دلاوری های قهرمان جنوبی کشورمان (میرمهنا) علیه اشغالگران نمانده است و صد افسوس که دروغ ها و ضد فرهنگ هایی که رسانه هایی همچون فارسی وان و ... تحویل خوانواده های ما می دهند جای واقعیتهای تاریخی و فرهنگساز و غرور آفرین قصه های مادربزرگ هایمان را گرفته است ...

Mirmahna.jpg

نقد و بررسی عناصر بازی :
1- گیم پلی : اگه قبل از بازی یادمون باشه که با COD یا BF طرف نیستیم می تونیم از گیم پلی بازی لذت ببریم البته گیم پلی بازی ضعف های زیادی هم داره مثلا ً اسلحه ها و به طور کلی تر اکشن بازی تنوع درست و درمونی نداره و همین تنوع اندکی هم که داره خوب کار نشده مثلا ً شما هیچوقت به تپانچه یا چاقو در طول بازی نیازمند نمی شوید یا مرحله ای برای استفاده ی بخصوص از اینها در نظر گرفته نشده ! حتی حداقل یه چیزی تو مایه های نارنجک توی لیست اینونتوری نیست که کمی گیم پلی رو متفاوت کنه !!! مراحل قایق سواری و شلیک با توپ هم در بازی قرار گرفته که من از مراحل شلیک با توپ خیلی خوشم اومد ولی مرحله ی قایق سواری کوتاه و بدون جزئیات بود ! لااقل می توانستند با طراحی مراحلی در شب، تنوع ایجاد کنند ! البته نگران نباشید بازی کوتاهتر از آنست که برایتان تکراری شود !
2- هوش مصنوعی : شاید ضعیف ترین قسمت بازی همین هوش مصنوعی یاران و دشمنان باشه به طوری که معمولا ً یاران ما یا به در و دیوار نشانه گرفته اند یا مثل مجسمه ایستاده و به دور دست ها نظاره می کنند ! :d

MirMahna%20Espris%20Game%2006_3907.jpg

3- داستان : داستان، عنصری که معمولا ً در fpsها آنچنان عمیق پردازش نمی شود در این بازی نیز به کلیشه ای ترین وجه ممکن روایت می شود و واقعا ً متاسف می شویم که چرا لااقل همین داستان تاریخی ، درست و حماسی و جذاب روایت نمی شود ! با وجود بهترین صداها و دوبلورها در کشورمان وجود ضعف در این مورد را اصلا ً نمی توان توجیه کرد ! حتی بعد از پایان هر مرحله سازنده به خود زحمت ساخت انیمیشنی لااقل 2-3 دقیقه ای برای جذاب تر کردن بخش داستانی بازی نداده و شروع و پایان مراحل به هم چسبیده است و تنها به پاراگرافی نوشتاری برای توضیح داستان در حین لودینگ بسنده کرده اند لااقل می توانستند همین کار را با صداپیشگی دوبلورهای هنرمند و خوش صدای کشور به همراه انیمیشن های حماسی به بهترین شکل ممکن کار کنند ! از نظر بنده ضعف های گیم پلی و ساخت قسمتهای اکشن بازی اگر قابل توجیه باشد که انصافا ً هم هست ولی قسمت روایت داستان هیچ توجیهی ندارد و سازنده در این بخش حقیقتاً کم کاری کرده است .
4- گرافیک : گرافیک بازی برای این عنوان می تواند خوب باشد ولی در مقایسه با بازیهای درجه دو و حتی سه ی نمونه ی خارجی این نسل، حرفی برای گفتن ندارد و وجود باگهای فراوان معمولا ً از ابتدا تا انتهای بازی شما را آزار خواهد داد اسلحه ها معمولا ً بعد از افتادن روی زمین قرار نمی گیرند و نیم متری با زمین فاصله دارند ولی با این حال بنده انتظار خیلی بالایی از گرافیک این عنوان نداشتم و همین وضع موجود نیز اگر با روایت داستانی خوب و گیم پلی متنوع تر همراه بود عالی می شد !

0sI6lu.jpg

5- موسیقی و صداگزاری : شاید قوی ترین و بهترین بخش بازی همین قسمت باشد موسیقی محلی به کار رفته در بازی و گویش محلی رایج بین کاراکترهای بازی حس بسیار خوبی حین بازی به شما می دهد و اگرچه بعضی مواقع یک دفعه و بی دلیل موسیقی موقتا ً قطع می شود اما در کل این قسمت بازی بسیار خوب کار شده و جزو نقاط قوت بازی به حساب می آید .
6- مدت زمان بازی : آخرین موردی که به ذهنم میرسه کوتاه بودن بیش از حد بازیست به نحوی که در بالاترین درجه ی سختی بازی نهایتا ً دو الی سه ساعت (بستگی به مهارت ) برای شما به طول می انجامد و اگرچه گیم پلی بازی بیش از این هم تکراری می شد و جای طولانی تر شدن نداشت ولی در هر حال می توانستند با پردازش به داستان بازی و ایجاد صحنه های سینمایی لابلای بازی لااقل مدت زمان بازی را کمی بیشتر کنند !
در هر حال بازی میرمهنا برای بنده با تمام مواردی که اشاره کردم لذتبخش بود و اگر در عناوین بعدی، سازنده ها دقت بیشتر و وسواس و کارشناسی بیشتری به خرج دهند و با اهالی گیمر مشورت بیشتری داشته باشند امیدواریم بازیهای خیلی بهتری را شاهد باشیم . ما باید باور کنیم که می توانیم بازیهای خیلی بهتری بسازیم البته فاصله مان با دنیای گیم خیلی زیاد است و خواهد بود ( حالا حالاها ) ولی همینهایی هم که می سازیم از ضعف های ناشیانه ای برخوردار است که خیلی از این ضعف ها واقعا ً توجیهی ندارند و با کمی دقت و مشورت به راحتی قابل حل هستند .

سخنی با دست اندرکاران :
سازندگان و دست اندرکاران عزیر صنعت گیم در ایران دقت داشته باشند که گیمرهای ایرانی برای حمایت آماده اند فقط باید به این حس و حال و تعصب و حمایتشان احترام قائل شد و بازیها را نه اینکه بی ایراد، بلکه لااقل با وسواس و کیفیت و دقت بالاتری روانه ی بازار کنند .
در پایان ضمن خسته نباشید به دست اندرکاران این بازی ملی از همه ی دوستان گیمر خواهشمندم این بازی را خریداری کرده و به پیشرفت جوانان عزیزی که پا به این صنعت نهاده اند کمک کنند .
با تشکر : مولانا

Squidward

کاربر سایت
Oct 1, 2010
1,601
نام
ممد
هر چند که نقدتون خیلی کوتاه بود ولی خوب بود ( یاد نقد های دنیای بازی افتادم ! ) .
من که نخریدمش ولی اینقدر که شما از بازی بد گفتی هیچ وقت نمیخرمش !
راستی بازی خط سلامتی داره ؟

Polaris

کاربر سایت
Aug 14, 2007
2,775
متاسفانه باید گفت که این سازندگان خجالت نمیکشن! یک مشت اراجیف میسازن تحویل ملت بدن ... کسی زورتون کرده هر چند وقت یکی اسباب خنده و شادی ما رو فراهم میکنید؟
جمع کنید برین . نمیدونم خودشونو ... فرض کردن یا ما رو ؟ چشم ندارن ببینن الان تو بازار چی هست؟؟؟؟ چی داره تولید میشه و چی دارن تولید میکنن؟ شرم آوره!/:)

Viktor Reznov

کاربر سایت
Nov 28, 2010
192
نام
علی
متاسفانه باید گفت که این سازندگان خجالت نمیکشن! یک مشت اراجیف میسازن تحویل ملت بدن ... کسی زورتون کرده هر چند وقت یکی اسباب خنده و شادی ما رو فراهم میکنید؟
جمع کنید برین . نمیدونم خودشونو ... فرض کردن یا ما رو ؟ چشم ندارن ببینن الان تو بازار چی هست؟؟؟؟ چی داره تولید میشه و چی دارن تولید میکنن؟ شرم آوره!/:)

با وجود افرادی مثل شما که از بازی های ملی اینجوری استقبال می کنن ، این اراجیف تا سال ها ادامه خواهد داشت و هیچ وقت پیشرفت نمی کنیم عزیز من با این همه تحریم و نوپا بودن این صنعت در ایران و نبود حمایت های امثال من و شما چه انتظاری دارید جز این به قول خودتان اراجیف تحویلتان بدهند ؟!

• Like
Reactions: Molana

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا
هر چند که نقدتون خیلی کوتاه بود ولی خوب بود ( یاد نقد های دنیای بازی افتادم ! ) .
من که نخریدمش ولی اینقدر که شما از بازی بد گفتی هیچ وقت نمیخرمش !
راستی بازی خط سلامتی داره ؟

بله خط سلامتی داره و مثل بازیهای روز دنیا بعد از وخیم شدن وضعیتتان با پوشش گرفتن و پناه گرفتن خط سلامتی باز می گردد .
به نظر بنده حتما ً بازی را بگیرید شک نکنید خیلی بیشتر از پولی که می دهید لذت خواهید برد ;)

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا

دوست عزیز اگر یک دهم محدودیتهای بازی سازهای ما را EA و اکتیویژن و ... داشتند همین گرشاسب و میرمهنا را هم نمی توانستند بسازند ! فعلا ً صنعت گیم در کشور ما به حدی نرسیده که بخواهیم به چالشش بکشیم !

Fallen Soul

کاربر سایت
May 15, 2009
1,656
نام
ali
همین گرشاسپ و میر مهنا و ... هستند که اینده ی بازی سازی کشور رو میسازند . اگه استقبال نشه دیگه پیشرفت نمیکنه . من خودم هم گرشاسپ رو خریدم هم میرمهنا رو سفارش دادم بیارن .
البته بازی های تبیان مثل نجات بندر مزخرف به تمام معنی بود . بازی قدیمی رو کپی کرده بودن به نام خودشون زدن . اون ارزش نداره ولی این داره .
گرشاسپ اولین بازی حرفه ای ایرانی 5.5 از گیم اسپات گرفت خیلی خبر خوبیه . ایران جا واسه پیشرفت داره . و این باز ی5 تومن می ارزه . ( انگار دارین مثل بازی اریج خارجی 60 تومن پول میدید که اینجوری میکنید )
به امید پیشرفت صتعت بازی سازی ایرانی (خود اسسین برادرهود چند تا ایرانی خودم دیدم و این یعنی ایران پتانسیل بیشتر از این هارو داره فقط باید از پایه خوب قوی شه و مسئولین دست به کار شن )

ARN31

کاربر سایت
May 15, 2010
341
بازی خوبی به نظر میاد اما تو نقدتون از ضعف های بازی زیاد گفتید،به هر حال به نظر میرسه که به موفقیت گرشاسب دست پیدا نکرده باشه

Molana

کاربر سایت
Nov 21, 2009
1,975
نام
آکام سیستم ویانا
بازی خوبی به نظر میاد اما تو نقدتون از ضعف های بازی زیاد گفتید،به هر حال به نظر میرسه که به موفقیت گرشاسب دست پیدا نکرده باشه

بله بازی خوبیه اما من بدور از تعصب و فن بازی ، اون چیزی که دیدم رو نوشتم و فکر می کنم تا وقتی علاوه بر حمایت ، نقاط ضعف بازی منعکس و بررسی نشه اصلا ً پیشرفتی صورت نمی گیره .

XagroX

کاربر سایت
Dec 1, 2008
1,268
نام
عرفان
فکر نکنم احتیاجی باشه هرچی که داخل کشور ساخته میشه رو لقب ملی بهش بدیم .. افتخاریم باشه واسه اون گروه و طرفداراش .. زرشکیم در کار باشه واسه خودشون .. من که با وضعیت فعلی به هیچ بازی امید ندارم .. این خشت ها که اول کاری میزارن همون خشتهای کج که واضح ترین دلیلش بلند پروازیه

shefer

کاربر سایت
Aug 27, 2009
2,365
نام
mazyar
دوست عزیز اگر یک دهم محدودیتهای بازی سازهای ما را EA و اکتیویژن و ... داشتند همین گرشاسب و میرمهنا را هم نمی توانستند بسازند ! فعلا ً صنعت گیم در کشور ما به حدی نرسیده که بخواهیم به چالشش بکشیم !
نکنه ما تافته ای جدا بافته از جهان هستیم که اینقدر خودتونو دست بالا میگیرید ؟ واقعا نمیدونم این توهم نژادپرستانه ما ایرانیا کی میخواد از مغزمون بیرون بره.اگه ما بهتر از اونا بودیم اخر عاقبتمون این نبود بگذریم...
تو تحریم هستیم که هستیم خب کسی مجبورشون نکرده بیان یه FPS بسازن. برن یه بازی arcade ولی قابل بازی بسازن.

Scαrface

Aspect of Life
کاربر سایت
Jan 17, 2010
3,203
نام
محمد
نکنه ما تافته ای جدا بافته از جهان هستیم که اینقدر خودتونو دست بالا میگیرید ؟ واقعا نمیدونم این توهم نژادپرستانه ما ایرانیا کی میخواد از مغزمون بیرون بره.اگه ما بهتر از اونا بودیم اخر عاقبتمون این نبود بگذریم...
تو تحریم هستیم که هستیم خب کسی مجبورشون نکرده بیان یه FPS بسازن. برن یه بازی arcade ولی قابل بازی بسازن.
100% تایید میشه . کی گفته اگه ایرانی ها تو تحریم نبودن و حمایت میشدن و فلان و بهمان از همه دنیا بهتر بودن ؟ این افکار از کجا اومده؟ ایرانی جماعت لیاقتش تحریم و غیره است همینطوری که الان هستیم . نکنه تقصیر خارجی ها بوده که ما الان به این وضع افتادیم؟ همون ایرانی های باهوش مارو به این وضع انداختن . و اما تو گیم ... کی گفته اصلا این ها باید بازی بسازن ؟ کی گفته با خرید گیم اشغال و در پیت سازنده رو باید حمایت کرد ؟ کی گفته صنعت گیم در ایران داره پیشرفت میکنه؟ نسبت به کی پیشرفت میکنه؟ مگه خارجی ها کر و کور و شل هستن واسادن و پیشرفت نمیکنن و ما هم روز به روز داریم بهشون نزدیک میشیم؟ این گیمی که ساختن در حد بازی های 10 سال پیش اجنبی ها هم ارزش نداره .
یه مشت ادم بی سلیقه و بی هنر دور هم جمع میشن بازی اشغال میسازن و بعدش هم میگن ما پول نداشتیم . ارشاد فلان کرد . ازادی عمل نداشتیم و غیره .... یکی نیست بهشون بگه اگه هنر داشتین و سلیقه داشتین یه گیم Arcade درجه یک با گرافیک دو بعدی میساختین که خیلی هم اسون تره . یه گیم خلاقانه میساختین ....

• Like
Reactions: shefer

amirhosein s.a

کاربر سایت
Oct 10, 2010
785
نام
experimental man
عزیزم بحث پول قیمت انجینا دقت نکردی همینجوری حرف میزنی پول ندارند همین میشه تعدادشون کمه کی میتونه یک انریل بخره با این پولی که داره .همه از موتوره سازندگان تقصیر کمی دارند

Mr.Ok

کاربر سایت
Nov 9, 2008
2,066
نام
معین

گر تو بهتر میکنی بستان ...
شما توقع دارین یه coj تحویل شما بدن ؟ با این وضعه ایران و امکاناتی که هست این بازی ها تاپ حساب میشن . من اگه 1 میلیارد پول داشتم الان بهترین بازی رو ساخته بودم . با 1 میلیارد که تو خارجه بهت میخندن واسه ساخت بازی !
مثلا بگیم چرا سایپا جلو این همه ماشین داره پراید تولید میکنه !
اسباب خنده ما فراهم شد ...

Scαrface

Aspect of Life
کاربر سایت
Jan 17, 2010
3,203
نام
محمد
گر تو بهتر میکنی بستان ...
شما توقع دارین یه coj تحویل شما بدن ؟ با این وضعه ایران و امکاناتی که هست این بازی ها تاپ حساب میشن . من اگه 1 میلیارد پول داشتم الان بهترین بازی رو ساخته بودم . با 1 میلیارد که تو خارجه بهت میخندن واسه ساخت بازی !
مثلا بگیم چرا سایپا جلو این همه ماشین داره پراید تولید میکنه !
اسباب خنده ما فراهم شد ...
حاظرم قسم بخورم اگه به شما یا همین به اصطلاح بازیسازان ایرانی 1 ملیارد که هیچی 10 ملیارد هم پول بدن باز هم بازیتون درجه 3-4 از اب در میاد . بحث سلیقه و هنر رو نمیارم چون ممکنه بدتون بیاد بگید تو خودت مگه کی هستی که به ما میگی بی سلیقه (یه نگاه به اسم بازی میر مهنا بندازین . من که استفراغم میگیره ) ....
مشکل اینجاست که همه میخوان God Of War و Call of duty بسازن . یعنی راه 100 شبرو یک شبه برن که نمیشه . باید بازی Arcade و ساده ساخت بعد به اونجاها رسید . واسه همینه که معتقدم یه جوون دانشجوی امریکایی با چند دلار بهتر از شما با 1 ملیارد تومن بازی میسازه . چون بازی اون ممکنه ساده باشه ولی توش خلاقیت داره و سرگرم کنندست ولی بازی شما یه کپی بی کیفیت و در پیت از بازی های 10 سال پیش خارجی ها در میاد.

پ.ن : یادمه شما در رابطه با بازی علیمردان خان یه سری اطلاعات داده بودی و تریلر گذاشته بودی ... این جور بازی ها دقیقا همون چیزی هست که ایرانی ها بهش احتیاج دارن واسه پیشرفت نه ساخت Cod یا Gow ... همین بازی علیمردان خان با اینکه عرضه نشده و من چیزی ازش نمیدونم زیاد ولی ایده بازی و همین استارت کار تیم سازنده واسه ساخت همچین بازی سگ شرف داره به میرمهنا ها و عملیات ولفجر ها و این چیزها :D

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر