پشت پرده اسارت: آن سوی حقیقت در جستجوی اصالت

• Thread starter Thread starter Astiak
  • تاریخ آغاز تاریخ آغاز

Astiak

کاربر سایت
ما دیگر تسلیم شده ایم. تسلیم چیزی که اصالت را با حقیقت تلخ خود از ما گرفت

files_hotTopics__hot%5Bw620h210mresizeByMinSize_cropToSize%5D.jpg

من یک شخصیت خیالی نیستم، من یک سرباز بازنشسته به جا مانده از جنگ سرد نیستم، من عروسک خیمه شب بازی های کودکانی که در ادامه از آن ها بیشتر خواهید شنید نیستم ...

در صفحه اصلی بخوانید

آخرین ویرایش:
علي من يه چيز ديگه توي ذهن خودم دارم. يه زمان من ميكرو و سگا بازي ميكردم. از بازي لذت ميبردم. كار نداشتم بازي براي كدوم كنسول هست، هايپ داره، چقدر ميفروشه و ... فقط ازش لذت ميبردم اما الان نه! بازي اگه شاهكار هم باشه چون براي كنسول محبوبم نيومده ميكوبمش. به گرافيكش ميگم آبرنگ. از سازندش ايراد ميگيرم و ...

شماها کلآ خوشی زده زیر دلتون اون موقع حسرت بعضی چیزها را میخوردین و حالا که دارین نمیدونین دیگه چی میخواهین و دارین همش گله میکنین
آهان چون همین 0 و 1 ها باعث شده ما بهترین تکنولوژی را داشته باشیم پس کار احمقانه ای؟؟؟ طوری تو این مقاله حرف زده شده که داره بازی های جدید را میکوبونه; خوب معلوم نیست شماها چرا از بهترین تکنولوژی لذت نمیبرین چون خوشی داشتن بهترین چیزها بدجور زده زیر دلتون
من عاشق همین دنیای آکواریومیم هستم که حتی 15 ساعت هم بشینم پاش واقعآ لذت میبرم

اولا اصلا انتظار نداشتم پستم رو شما نقل قول کنید چون نوشتم بعضی از دوستان بی منطق که فکر نمیکردم کسی به این راحتی چنین موضوعی رو قبول کنه. بعد در ادامه دوست من ما انتظار چه چیزی رو داشتیم؟ من کلیشه نمی خوام ، به زور قبول کردن حقایق تلخ رو نمی خوام و بی هدف بودن رو نمی خوام که متاسفانه تو اکثر عناوین امروزی قابل لمس هست. جدا بازم جا داری در قالب نقش یه سرباز آمریکایی دنیا رو نجات بدی؟ یا بازم نازی بکشی؟ یا اینکه بلا نسبت مثل احمق ها گول تبلیغات شرکت ها رو بخورین و مثل عنوان NFS که 5 سال تمام تونسته با این حربه فروش عالی داشته باشه رو بپذیرید؟ چرا عزیز من کسی از جریانات غزه بازی نمیسازه؟ چرا کسی مظلومیت های مردمان بوسنی در جنگ با صرب ها رو نشون نمیده ؟ میدونی علتش چیه ؟ تنها دلیلش اینکه کمی باعث آزرده خاطر شدن عده ای میشه. من و امثال من حرفمون اینکه صنعت پاک ویدیو گیم او مصونیت خودش رو از دست داده و هرکه از راه میرسه نسبت به منفعت خودش اقدام میکنه باز هم بلانسبت من و امثال شما شدیم موش آزمایشگاهی این وسط. کی ما در گذشته شاهد نفوذ سیا*ت، عقاید گروه ها و مذهب ها و حس نژاد پرستی بوده ایم.

راستی دوست من روزگار خیلی بی رحم و غیر قابل پیشبینی هست. یه آکواریوم خوب هرچه قدر هم محکم باشه از یه روز نشتیش شروع میشه تا اینکه در نهایت میترکه مواظب باش او روز افسوس فرصت هات رو نخوری.

• Like
Reactions: Sweet Lucifer
شماها کلآ خوشی زده زیر دلتون اون موقع حسرت بعضی چیزها را میخوردین و حالا که دارین نمیدونین دیگه چی میخواهین و دارین همش گله میکنین
آهان چون همین 0 و 1 ها باعث شده ما بهترین تکنولوژی را داشته باشیم پس کار احمقانه ای؟؟؟ طوری تو این مقاله حرف زده شده که داره بازی های جدید را میکوبونه; خوب معلوم نیست شماها چرا از بهترین تکنولوژی لذت نمیبرین چون خوشی داشتن بهترین چیزها بدجور زده زیر دلتون
من عاشق همین دنیای آکواریومیم هستم که حتی 15 ساعت هم بشینم پاش واقعآ لذت میبرم

کی گفت کار احمقانه ایه ؟! اما وقتی میبینی بعضی ها آنچنان درگیر این 0 و 1 ها میشن و شرایط زندگیشون طوریه که در اون دنیاهای خیالی سازنده های بازی و بازیهاشون غرق میشن و زندگی واقعی شون فدای همین دو رقم میشه و دیگه بازی فقط یه لذت نیست یه زندگی و دنیای جدید میشه خوب ناراحت کنندس. مخصوصا بدیش اینه که این افراد اکثرا آدمهای باهوشی هستن و قوه ی تخیلشون هم ماشالا در حد لالیگا و به خاطر همین قوه ی خیالشون هم هست که به بازی کردن رو میارن اما بعد از مدتی دیگه اون قدرت خیال و خلاقیت ذهنی هم نمیمونه چون بازیها براشون رویا رو میسازه و ذهنش رو دنبال خودش میکشونه و حتی فکر و عقیده و علایق و سلیقه و ... همش تحت تاثیر قرار میگیره. البته اینا در حد خیلی حادش بود ما که هممون بازی میکنیم و از بازیها و داستانهاشون میشه هم لذت برد هم خیلی چیزهای خوب یاد گرفت که شاید با خوندن کتابهای زیاد هم آدم همچین چیزهایی یاد نگیره. اما به هر حال گیم در حال حاضر خیلی بیشتر از یه تفریح لذت بخش معمولی میتونه تو زندگی افراد خودش رو جا کنه که دیگه به فرد فرد آدما برمیگرده که چطور باهاش کنار بیان.

این مقاله کاملا یه نظر شخصی هست و بسیاری از قسمت هاش خالی از دلیل و منطق هست و بیشتر از روی احساسات نوشته شده
بهتر این بود که این مقاله توی وبلاگ شخصی قرار می گرفت تا روی سایت
دلیلم رو هم توی نظرات صفحه اصلی گفتم و البته در همون جا هم از اینکار تشکر کردم چون این بحث یکی از بحث های خیلی خوبیه که توی این چند وقت پیش اومده ولی خوب روی صفحه اصلی سایت چندان جالب نیست
در ضمن اصلا صحیح نیست که موفقیت های خودمون رو به رخ دیگران بکشیم و و با یه مقاله همه مخالفین رو بی سواد و احمق فرض کنیم.اگه در کاری تجربه داریم و وارد هستیم نیازی به گفتن نداره .اگرم کسی از روی بی فکری یه حرفی می پرونه حتما احتیاج نیست پاسخش رو بدیم

آخرین ویرایش:
مرسی دوست عزیز(ای کاش اسمتون رو میدونستم) زیبا نوشته بودید... .

به نظر من گفتن دو نکته اینجا خیلی مهمه:

1-اینکه میگیم بازیهای امروزی بی روحن و قدیمیها قشنگتر بود و....... به نظر من حرف احساسی و سلیقه ای هستش .

بازیسازی از همون اول پیکسل و نور و بازی بوده نه هنر که حالا متهم بشه به "بی هنری"..... .اتفاقا فکر کنم حالا کم کم داره هنری تر میشه. و البته من که به شخصه از بازی با کنسولها و بازیهای امروزی خیلی خیلی بیشتر لذت میبرم تا زمانی که تو آتاری "هواپیما " یا "پلیس و دزد" یا تو سگا "سونیک" بازی میکردیم....

الان واقعا لذت بخشتره....با اینکه دیگه حالا به خاطر مشغله کاری و درسیم و.....خیلی وقت بازی ندارم

2-در مورد اون قسمت فرودگاه کیش و psp و روستاهای ایران و ....... .اینو تا حدی قبول دارم که مقوله بازیهای ویدیویی شدیدا آدمو منزوی می کنه و از لذتهای واقعی دنیا به دور....(مثه آکواریوم)...... لذت نیم ساعت تو پارک با دوستت حرف زدن کجا و دو چپتر از یه بازی رو رد کردن کجا؟؟

اما در مورد اینکه اون بچه با سگا بیشتر حال می کنه یا مثلا من با ps3 ...اینو نمیشه گفت....چون دنیای هر کسی اندازه افکار و امکانات خودشه....یعنی تا وقتی اون با کنسولای جدید بازی نکرده و فقط سگا رو دیده با اون شاد....چون پنجره دیدش همینقدره ....ولی وقتی میشینه پای x360 دیگه دنیاش وسیعتر میشه و بالطبع دیگه به بازی کردن با اون سگا راضی نخواهد بود......... .

به قول مولانا:

هر که او هشیارتر پردردتر............ هر که او بیدارتر رخ زردتر

این بیت شعر دقیقا قصه این مقالس .

موفق باشید.....

من یه سه روزی شمال کشور بودم و دسترسی به اینترنت نداشتم، خیلی جالب شده قضیه. اول بازم از همه تشکر می کنم، چه اونایی که بنده رو تحسین کردند و چه کسانی که فکر بنده رو سطحی و نوشته من رو بی منطق قلمداد کردند اما از اونجا که یه نویسنده به عنوان وظیفه باید از خودش در برابر نقد ها دفاع کنه، من جواب چند تا رو میدم. بیشتر بچه های تحریریه میدوند که من به علت یک سری مسائل و سطحی نگری به این گونه مقالات که گفتم گرافیک و تحسین کشتار جمعی و روزمرگی و انزوا توش نیست و باعث میشه کمی این گورنه مقالات سنگین ب نظر بیاد، دوست نداشتم این رو تو سایت بزارم ولی خوب ... بگذریم.
این مقاله کاملا یه نظر شخصی هست و بسیاری از قسمت هاش خالی از دلیل و منطق هست و بیشتر از روی احساسات نوشته شده
کلا زندگی هر شخص و در ابعاد کوچک تر امتیاز 4 یورو گیمر به Mafia II هم نظر شخصی هست. ابن جواب واضح قسمت اول و اما قسمت دوم، اونجایی که منطق وجود نداره رو به من نشون بدید تا من از خودم و قلمم دفاع کنم، اگرچه این متنی که پیش روی شماست حاصل دیده ها و مشاهدات عینی من و تفکرات طولانی ِ که به قولی خیلی خیلی سانسور شده و به دست شما رسیده وگرنه الان تو بازی سنتر و سایت های رقیب که این مقاله اونحا هم رفته انقلاب می شد!
در ضمن اصلا صحیح نیست که موفقیت های خودمون رو به رخ دیگران بکشیم و و با یه مقاله همه مخالفین رو بی سواد و احمق فرض کنیم.اگه در کاری تجربه داریم و وارد هستیم نیازی به گفتن نداره .اگرم کسی از روی بی فکری یه حرفی می پرونه حتما احتیاج نیست پاسخش رو بدیم
به هر حال وقتی با وجود نوشتن این گونه مقاله ها به نداشتن تخصص متهم میشی لازم ِ یا بگی تخصص ندارم، عذر میخوام یا این که از خودت دفاع کنی. عرض کردم جای این صحبت ها اینجا نیست ولی وقتی مجبور میشی چاره ای نداری. یک سری دوستان نقد نمی کنند، تخریب می کنند و از اونجا که این دو تا زمین تا آسمون با هم فرق دارند، جواب هایشون هم با هم فرق دارند.

یه چند جمله از مقاله رو نقل می کنم و توضیح محتصری میدم، بازم در خدمت دوستان هستم.

رایانه ها و تجهیزات میلیونی، صفحه نمایش های غول پیکر و عظیم و هزاران هزار پول واحدی که ما؛ من و شما صرف این سرگرمی می کنیم مسبب ابن روزمرگی و دوری ما از لذت هایی شده است که کودکان فقیر و محروم از آن لذت می برند؛ از همان چیزی که حال در میان صحبت ها، نظرات و افکار ما موج می زند و عاشق لمحه هایی از زمان هستیم که به آن ها فکر می کنیم.
برای رسیدن به منطق این پاراگراف کافیه از کسی که سن و سابقه بالایی در زمینه فیلم داره راجع به فیلم های امروزی و 20 30 سال پیش بپرسید و ببینید بهتون چی میگه. خیلی از دوستان از این جمله برداشت اشتباهی کردند. این جمله ارتباطی به فقر و پول نداره، تکنولوژی و واقعیت گرایی مسبب این مشکلات ِ، من و یک سری باور کردیم این حقیقت تلخ ُ و یک سری دیگه دارن باهاش می جنگن، تمام بحث همینجاست.

شاید باید قبول می کردیم این دنیا را با زندگی خود گره نزنیم که آمیزش آن به وضعیت کنونی دچار نشود. صنعتی که امروز رشد می کند هنر متولیان آن نیست بلکه پردازشگر های قوی تر و پول و اسکناس های نقد و دل ربایی است که روز به روز وارد آن می شود و مانند سیاه چاله در تاریکی آن نیست می شود.

چرا انقدر واقعیت ؟ مگه بازی سرگرمی نیست پس چه ارتباطی با واقعیت های زندگیمون داره تا جایی که از اون هم زده بالاتر ! یه سال Cod و ویتنام، همون سال Medal of Honor و افعانستان و یه ... ! لازم ِ واقعا ؟!! چرا Limbo قشنگ ِ ؟ چرا Plant VS. Zombies قشنگ ِ ؟ اینا که مال عصر جدید هستند ولی سرگرمی هستند نه واقعیت گرایی در کالبد سرگرمی !
پ.ن :
وارد کردن تمام جنایات کثیف و شرم آوری که هر روز خبرنگاران آن ها را فریاد می زنند. تزریق سیاست، موجودی جاندار و دو رو که همه سعی می کنیم از ملاقات و رابطه با آن پرهیز کنیم ولی وقتی برای پرهیز از آن و فراموش کردن چهره او به سراغ بازی می رویم؛ گویی در حال طی کردن یک جاده یک طرفه هستیم.

این مقاله که افتخار دادید و مطالعه کردید از قلم هم جنس خودتون نوشته شده نه کسی که مثل مادربزرگ ها مخالف این جور چیزاست. یکم بیشتر به این صنعت و راهی که در پیش گرفته فکر کنید، یکم به خودتون نگاه کنید و می بینید این دیگه یه سرگرمی نیست، وسیله ای شده برای شستشوی معزی؛ تبلیغات و انزوا و ... .

در ضمن این چیزها شامل همه بازی ها نمیشه، همونطور که دو تا مثال زدم، 200 تا نزدم.

وقتی به خودم تو این 2 سال فکر میکنم ، به حال خودم تاسف میخورم که چرا بیشتر درس نخوندم چرا رتبم بهتر نشد ... خندم میگیره که بازی کردن به عنوان یه سرگرمی ، به عنوان یه وسیله برای تفریح در کنار کار های واجب تر تبدیل شده بود به یه تعصب مسخره برام . وقتی الان میرم تو تاپیک مافیا میبینم همه دارن تو سر و کله خودشون میزنن یاد خودم میفتم تو تاپیک امتیاز های Uncharted و حالم از کیارش اون موقع به هم میخوره . وقتی میبینم mass effect واسه PS3 تایید میشه یه عده میرن تو عزاداری که انگار بچشون مرده به دنیای کوچیکشون میخندم ... گیم یعنی وقتی بیکاری بشینی Fifa یا Battlefield بزنی حال کنی . گیم یعنی وقتی میری شمال بشینی با بچه ها League راه بندازی . گیم این نیست وقتی بعد 12 ساعت بازی یکم چشت قرمز شد بری بشینی کنار خانوادت ... گیم این نیست که کل انرژیت رو که برای کارای پر بازده و مفید تر هم میتونی صرف کنی بشینی برای یه بازی مقاله بنویسی ...
نمیدونم این حرفام اصلا به موضوع ربط داشت یا نه . چون مقاله رو نمیشه خوند . ولی فکر کنم یه ربطایی داشته باشه . نداشت هم Sorry

کسایی هم که با خوندن این حرفای من الان میخوان مثلا جواب منو بدن بهتره ندن کار خودشونو ادامه بدن تا بالاخره به حرفم برسن . مطمئنم میرسن .

• Like
Reactions: MN Prince
دوست عزیز متن شما بسیار عالی بود
بحث من هم همیشه بین دوستام این بوده که اگه دنبال واقعیت باشم میرم بیرون تو گوچه و خیابون دنبالش و یا تو فیلما
من دنبال چیزی فرای واقعیت هستم که منو ازش دور کن برای لحظاتی
الان 30 ماهه دکمه پاور ایکس باکسمو در عین بی کاری و بی حوصله گی لمس نکردم

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or