مقایسه ی بازیها از دیدگاه شما

solidsnake

کاربر سایت
Sep 23, 2005
76
سلام

به نظر من چندین بحث میشه در این مورد بیان کرد اول اینکه ما یک مقایسه کلی داریم که به سبک بازی ربط نداره مثل کاری که گیم اسپات میکنه آخر سال بهترین بازی سال دوم اینکه مقایسه بازی به بازی در کل برای معیار خوب بودن و قابل مقایسه بودن یک بازی با بازی دیگر این است که بزرگترین چیز روند بازی هستش درسته که گرافیک یک مقوله بسیار با ارزشی میباشد ولی به تنهایی قادر نیست یک بازی رو به محبوبیت برسونه مثلا بازی مثل دووم با این همه سر وصدا آخرش یک بازی بسیار معمولی از آب در اومد برای اینکه اصلا روند خوبی نداشت بازی داستان هم از اهمیت بالای برخوردار بازی باید جوری باشه که مرحله 3 یا 4 به بعد تکراری نشه روندش باید اینقدر خوب باشه که میل رقبتی برای گیمر باقی بمونه که با اشتیاق به دنبال ادامه بازی باشه مثلا میشه بازیهای همچون رزیدنت اویل متالگیر پرینس و از این دسته بازیها رو جزو بازیهای خوب قرار بدیم به نظر من ژاپنیها بیشتر به داستان و روند بازی اهمیت میدن ولی امریکایها به گرافیک بازی خوب نظر من اینکه گرافیک هر چقدر هم قشنگ باشه بعد از یکی 2 مرحله عادی میشه اونوقت هستش که داستان وروند بازی مطرح میشه البته من یکی از طرفداران پروپاقرص هوش مصنوعی و ریزه کاری در بازی هستم این ها هم بازی رو قشنگ میکنن در کل گرافیک صدا داستان روند بازی اگر مجموعه متعادلی باشند یک بازی ماندگار به وجود خواهد آمد

solidsnake

کاربر سایت
Sep 23, 2005
76
سلام

راستی یادم رفت بگم که متعادلترین بازی امسال رزیدنت اویل 4 بود هم گرافیک هم صدا هم روند بازی هم داستان خلاصه تمام مواردش عالی بود

parham_safa

Rossonero
مدیر انجمن
Sep 24, 2005
8,310
نام
پرهام
سلام
یه صلوات به افتخار آقا مسعود .
چه عجب اومدی یه پستی دادی !!!
=====
یه چیز دیگه که تو بازی خیلی مهم هست کنترل بازیه .
اگر یه بازی کنترل خوب و روونی نداشته باشه هر چقدر هم که قشنگ و خوش ساخت باشه بعد از یه مدتی میشه سوهان روح بازیخور و باعث میشه که بازیخور قید بازی رو بزنه .

mohandes_register

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,192
نام
رامين
به نظر من بین بازی های امسال پارسال Gta:SA بازی خوبی بود از نظر کنترل بخصوص ولی خوب گرافیک رو خوب کار نکردن و همینطور داستان چون داستان بازی یه چیز مثل GTA:VC بود یکمی گسترده تر.صدای بازی هم که افتضاح بود.البته من خودم طرفدار پر پا قرصشم.ولی اگه رهام اینجا نباشه من میگم Resident Evil 4 با اینکه بازی نکردم و فقط پیش نمایشها و داستانش رو خوندم باید بهترین بازی امسال بوده باشه...

Mehdiiiii

کاربر سایت
Sep 27, 2005
46
1.هیچوقت نمیشه نظر به فرد رو هرچقدر هم غیر منطقی باشه عوض کرد
2.کسایی که واقعا بازی رو از دیدگاهه حرفه ای نگاه کنن تو ایران خیلی کمن
مهندس جان
1.من کاری به نظر شخصی کسی ندارم
ولی کسی که میخواد دوتا بازی رو با هم مقایسه کنه(به صورت حرفه ای)، نباید تعصب و نظر شخصیشو دخالت بده
2.مشکل ما همینجاست.نعداد افرادی که بازی ها رو به صورت حرفه ای یا نیمه حرفه ای ببرسی میکنند خیلی کمن
اکثر بازی میکنن و بعد یا نظر شخصیشون رو میگن یا اصلا توجهی به این چیزا ندارند
هدف من هم همینه که با کمک شما در این تاپیک تعداد این افراد رو بیشتر کنیم
یاد بگیریم که چطوری باید بازی ها رو بررسی کنیم و ...

ولی بازم دوست دارم که سطح اطلاعاتم رو بالا ببرم و با این تاپیک موافقم
و به نظر من باید هر چه زود تر این تاپیک کارشو شروع کنه تا اینکه از دهن نیفتاده
پس از همه ی دوستان خواهش میکنم به این بحث ها خاتمه بدیم
و به موضوع اصلی بپردازیم

به نظر من که پایان کار این تاپیک جز دعوا و کدورت چیزی در پی نخواهد داشت
تا موقعی که انسان از عقل و منطقش استفاده کنه
هیچ وقت کار به اونجاها نمیکشه، مگر اینکه طرف خیلی ..... باشه

خوب مسلما یکی از مواردی که تو نقد بازیه خیلی به چشم میاد کیفیت و زیباییه دمو های میان مرحله بازی هست و ...
پرهام جان
اول ما باید مشکل رو از ریشه بر طرف کنیم
پس همونطور که گفتم اول مواردی رو بررسی میکنیم که به خود ما بستگی داره

از تمام دوستان ممنونم
در ضمن منم در حد شمام و دوست دارم به سطح بالاتری برسم

آخرین ویرایش:

parham_safa

Rossonero
مدیر انجمن
Sep 24, 2005
8,310
نام
پرهام
سلام
پرهام جان
اول ما باید مشکل رو از ریشه بر طرف کنیم
پس همونطور که گفتم اول مواردی رو بررسی میکنیم که به خود ما بستگی داره
اوووووووووووووو . خوب بابا تو هم .
تو رو انگار گذاشتنت فقط به ارسالایه من گیر بدی . ( این جملات رو با لحن دله بخون )

Mehdiiiii

کاربر سایت
Sep 27, 2005
46
پاسخ پستهای بالا :

مسعود جان
اول، خیلی ممنونم که افتخار دادی و تو این تالپیک شرکت کردی
دوم، دوم رو آخر میگم !!!

پرهام جان
جون من تو تاپیکهایی که موضوع سنگین و کارشناسانه دارند، از این پستها نزن :o

دوستان
قکر کنم شما اصلا پستهای قبلی رو نمی خونید
من چی نوشتم، شما چی نوشتید :sad:

در مقایسه بازیها، دو مورد قابل توجه هست
اول مواردی که به خودش شخص مربوط میشه (مثل سطح آگاهی و دیدگاه و ...)
دوم مواردی که به بازی مربوط میشه (مثل صدا و گرافیک و گیم پلی و ...)

ما اول به مورد اول می پردازیم و بعد از بررسی کامل به صراق مورد دوم میریم
تا اینجا به دو نکته اشاره کردیم :
1- تعصب : کنار گذاشتن تعصب و علایق شخصی در هنگام بررسی و مقایسه بازیها
2- هدف : هدف ما از بررسی بازیها

خب حالا بحث رو ادامه میدیم
با مواردی که بهش اشاره شده و مواردی دیگه ای که به ذهنتون میرسه

اینقدر عجله نکنید
باید پله پله پیش بریم
نه اینکه هر کی هر موردی به ذهنش رسید بیان کنه
ببینید
ما اول باید خودمون رو برای بررسی بازیها آماده کنیم
باید یاد بگیریم که در مقایسه بازی ها چگونه رفتار کنیم
چه شخصیتی داشته باشیم، چه ذهنیتی داشته باشیم و ...
بعد از اینکه آماده شدیم، در مورد مواردی که به بازیها ربط دارند میپردازیم

پس الان در مورد شخصیت و ذهنیت فردی که میخواد بازیها رو مقایسه کنه صحبت میکنیم
که این فرد باید چه ویژگی هایی داشته باشه
به چه مواردی نوجه کنه و از چه مواردی پرهیز کنه (منظور مورادی هست که به خود فرد مربوط میشه نه به بازی)

در ضمن یه خواهش هم داشتم
لطفا از هیچ بازی،کمپانی،ناشرو ... اسم نبرید :arrow:

آخرین ویرایش:

mohandes_register

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,192
نام
رامين
با همه حرفات موافقم مهدی جان
(اکثر بازی میکنن و بعد یا نظر شخصیشون رو میگن یا اصلا توجهی به این چیزا ندارند
هدف من هم همینه که با کمک شما در این تاپیک تعداد این افراد رو بیشتر کنیم)
این حرف منم بود.
به نظر من اول یه بازی رو باید تیکه تیکه کرد بعد روش نظر داد.مثلا گرافیک خودش باز بخش بندی میشه که ما باید هر بخشو جدا جدا در نظر بگیریم.و همینطور صدا و ...
موافقین؟

solidsnake

کاربر سایت
Sep 23, 2005
76
سلام

خوب ببینید کسی که قرار هستش یک بازی رو بپسنده و مقایسه کنه با بازی دیگر باید استانداردهای یک گیم خوب رو بشناسه و روی کمپانی خاصی تعصب نداشته باشه مثلا کسی که عاشق دویل می کری باشه نمیتونه به گاد آف وار به دقت نگاه کنه و بعد مقایسه کنه همون اولش میگه دویل قشنگترشه چون تعصب جلوی چشمش رو گرفته اول باید بیاد نگاه کنه بازی کنه
بعد مقایسه کنه اون موقع بیاد بگه کدوم بهتره اون هم عقلانی نه تعصبی آخه بعضیها فکر میکنند اگر بازی بیاد که روی دست بازی محبوبشون بزنه دیگه بازی محبوبشون جذابیت نداره مثلا خود من هم روی بازیهای خاصی تعصب دارم ولی نمیام با تعصب تمام بازیهای قشنگ رو زیر سوال ببرم منطقی به بازیها نگاه میکنم اونوقت تصمیم رو برای مقایسه با بازی هم سبک میگیرم ;)

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,008
نام
خلیل
سلام به همه دوستان

به نظر من تا حالا اگه قرار كسي توجيح بشه كه كار اين تاپيك چيه ديگه تا حالا توجيح شده از جمله خود بنده
كه متوجه شدم كه عمل كرد اين تاپيك چيه

خوب حالا بهتره كه يه سري موارد اوليه براي صحبت تايين بشه تا ديگر دوستان نظر خودشون رو بدند
تا كار رو شروع كينم

فكر كنم اين كار كار مهدي جان باشه چون ايشون اين تاپيك رو راه اندازي كرده
و حق آبو گل دارند

Mehdiiiii

کاربر سایت
Sep 27, 2005
46
از همه ی دوستان
مخصوصا مسعود جان خیلی ممنونم
بالاخره تاپیک داره راه و هدف اصلیشو پیدا میکنه
برای اینکه همه با هم پیش بریم و با هم هماهنگ باشیم
از همه ی دوستان خواهش میکنم که به سُوال زیر پاسخ بدید

شخصی که قصد داره دو بازی رو مقایسه و بررسی کنه، باید چه ویژگی هایی داشته باشه ؟
توجه : فقط به خصوصیات شخصی فرد اشاره کنید، به دانستها و اطلاعات فرد در مورد بازیها فعلا کاری نداریم! :arrow:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,008
نام
خلیل
سلام به همه دوستان

من هر مغازه كامپيوتري رو كه ميبينم كه تازه واز شده ميپرم توش كه ببينم چه خبره
يا چه چيزاي جديد اورده
بيشتر كساني كه توي مغزه مياند نميدند چي ميخواند بگيرند و نميدونند چي دلشون ميخواد بي هدف
از صاب مغزه سوال ميكنند كه بازي جديد چي اوردي اونم يهمشت بازي بنجل درهم ميريزه روي ميز
ميگه كه اينا بازي هاي خيلي قشنمون هستند
به نظر من چنين ادمي كه نميدونه چي بخره و از صاب مغازه سوال ميكنه چي خوبه به درد لاي ديوار ميخوره

حالا ما فرض رو اينطور مگيرم كه شخص ميدونه چي ميخواد و اگاهي نصبي در مورد بازي ها رو داره

خوب بايد اول ديد كه ايشون دوست دارند اين يه همفته رو توي چه سبكي بازي كنند
( مثل خود من كه خيلي وقته بازي فكري نكردم و بازي بعدي كه ميخرم بايد يه بازي فكري باشه )
بعدش بايد ديد كه چه چور بازي فكري دوست داره سبك بازي FP باشه يا TP بازي با موس باشه point to point يا اينكه با صفحه كيبورد باشه زمان و مكان بازي يه خورده توي انتخاب مهمه

اگه شخص ما عشق معما فقت داره و به story line بازي توجه هي نداره انتخاب براش راحتر ميشه
اگه اينكه داستان بازي براش احميت داره بايد از قبل يه پيش زمينه اي در مورد بازي داشته باشه
كه يه وقط بيگدار به اب نزنه

و گرافيك بازي دوست داره 2D يا 3D باشه اين به نظر من توي انتخاب بازي خيلي تاثيير گذاره
چون من خيليا رو ميشناسم كه از بازي سايبريا بدوشون ميان به خاطر ميحيط دوبعديش

و اينكه تاريخ Release بازي براش احميت داره منظورم اينكه بايد جديد باشه يا اينكه مال سال پيش
بود براش احميتي نداره

فعلا همن موارد به ضهنم رسيد گفتم

تا براي بعد سعي ميكنم توي ديگه سبك ها هم يه چند نظري بدم

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

يه چيز هم در مورد افرادي كه بازي ميكنند بگم

به نظر من كساني كه بازي مي كنند 3 دسته هستند

1. افرادي كه براي تفريح و به تشويق ديگران يه چند باري بازي ميكنند و در جريان بازي هستند
و از خودشون چيزي ندارند و فقط از رو توصيه صاب مغازه و دوستان بازي رو ميگرند
و هيچ درك درستي از اين بازي كه خريدند ندارند و بعد از به پايان رسوندن بازي يه نمه كاره رها كردن بازي يه نظري كور كورانه در مورد بازي ميدند كه ادم دوست داره خفشون كنه

2. دسته اي كه هيچ وقت دوست ندارند خودشون را ارتقا بدند و هميشه توي سطحي از بازي ها گير كردند
و اصولا تك بازي يا تك سبكي هستند مثل فوتبال كه من خيلي ها رو مشناستم كه روي سيستمش 21 بازي نصب كردم ولي بازم ميشنه فوتبال بازي ميكنه و همش ايران رو قهرمان ميكنه
و اينكه همون بازي هاي FPS يا TPS بازي ميكنه و خارج از اين دو سبك عمل نمكنه
يا اينكه توي بعضي از كلوپ ها ميرم هنوز دارند PS1 بازي ميكنند و ميكنند بازي جديد چي اورديد
( چند روز پيش همسايمون امده ميگه كه بازي مكيرو داري ميدوني بايد از كجا بخرم بازي هاشو )

3. و دسته سوم كه به دو بخش تقصيم ميشه حرفه اي و نميه حرفه اي
حرفه اي گروهي هستند كه خودون به تنهايي ميتوند جديد اطلاعات راجع به بازي رو از توي مجلات يا اينترنيت پيدا كنند و پس زمينه خوبي دارند راجع به بازي ها و سبك هاشون
و اينكه اطلاعات در مورد ساخت بازي كه من خيلي دوست دارم سطح آگاهيم رو در اين مورد بالا ببرم
نسبتا بالا هستش
و دسته نميه حرفه براي پيدا كردن چيزي توي اينترنيت حرفه اي هستند ولي در بعضي از موارد نياز است كه از كسي سوال كنند مثل همين فروومي كه ما توش عضو هستيم
اگه نگاه كنيد دسته خيلي كمي از دوستان در سطح حرفه اي هستند و ميزان اطلاعتوشن بالا هستش
و ديگران رو به نهوي نقظيه ميكنند

و خود بنده من از دسته 3 و نميه حرفه اي هستم كه در بعضي از موارد نياز دارم كه يك نفر به من كمك كنه
و منو توي مسير اصلي حدايت بده

اين نظر بنده بودش در مورد افرادي كه بازي ميكنند

Mehdiiiii

کاربر سایت
Sep 27, 2005
46
:lol:
به خدا شما آخرشید

خلیل جان خیلی ممنونم
توضیحات خوبی بود
ولی شما دیگه خیلی عقب رفتید

درسته که یه گیمر حرفه ای میتونه یه مقایسگر خیلی خوبی باشه
ولی ما کاری به گیمر نداریم. پس از خود فردی که مقایسه بازی رو انجام میده شروع میکنیم

با توجه به توضیحات دوستان
میشه گفت که اون فرد باید اول خودش رو بشناسه
به قول معروف انسان باید اول خودش رو بشناسه تا بتونه انسانهای دیگه رو خوب شناسایی کنه
پس کسی که میخواد بازیها رو بررسی کنه، اول باید خودش رو آماده کنه
تو مقایسه بازیها نباید به علاق شخصسیش توجه ای داشته باشه
یا همون طور که مسعود گفت نباید بازیهای محبوب و مورد علاقه ی خودش رو بالاتر در نظر بگیره

ببینید
شما اگر منصفانه بازیی رو برتر از بازی محبوب خودتون اعلام کنید
نه چیزی از شما کم میشه نه چیزی از اون بازی کم میشه
اما اگر بازیی برتری رو ضعیف تر اعلام کنید چی ؟
مسلما ارزش اون بازی رو پایینتر میارید و با این کار ارزش قضاوت خودتون رو پیش افراد حرفه ای تر کاهش میدید
پس بهتره با صداقت و بدون تعصب بازی برتر رو بررسی کنید و حداقل با این کار خودتون رو در سطح بالاتری قرار بدید
البته این موضوع به سن شما هم بستگی داره
مثلا خوده من تا چند سال پیس
به هیچ وجه حاظر نبودم بگم فلان بازی از بازی محبوبم برتره
ولی الان میبینم که کار بچگانه ای بود و وقتی فکرشو میکنم خندم میگیره
مثل اینه که ساعت 12 ظهر لج کنی و بگی الان شبه
در صورتی که واسه طرف مقابلت مشخصه که الان چه وقتی از روزه :o

رو این موضوع بیشتر فکر کنید !!!

mohandes_register

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,192
نام
رامين
درسته حق با آقا مهدیه.منم قبلا همینطور بودم.رو شخصیت مورد علاقم شدیدا تعصب داشتم و با شخصیته جدیدی یا بازی جدیدی بالا دستش بلند میشد شدیدا مخالفت میکرم.ولی الان تا یه بازی رو نبینم چه امتیازایی از سایتای مختلف و غیره نگرفته اصلا سراغش نمیرم.
به نظر من کسی که میخواد دو یا چند بازی هم سبکو با هم مقایسه کنه باید منطقو سر لوحه خدش قرار بده.از تعصب دوری کنه و سعی نکنه به صلیقه و علایقه خودش نگاه کنه...
اینم از نظر من.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر