معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

Tamjidzad

کاربر سایت
Jul 18, 2007
25
خوب دوست عزیز چرا فکر میکنی دستگاه خنک تر میشه وقتی 12 ولت باشه فن ها؟
آیا هوای خارج شده از دستگاه این رو ثابت میکنه؟
یا دمای بین پایه ها و چیپ؟
آیا خنک بودن هیت سینک یا هوای تخلیه شده از دستگاه نشان دهنده خنک شدن چیپ Gpu وcpu هستش؟

یه مثال ساده:
یک ظرف فلزی داری که خیلی گرم شده تقریبا 100 درجه یک پار چه نم دار رو روی اون میکشی وقتی این کار رو با سرعت انجام بدی دستمال همچنان خنک باقی میمونه ولی ظرف نه ولی وقتی دستمال رو طوری حرکت بدی که نهایت گرما رو به خودش بگیره باید این کار رو آروم انجام بدی.

هیت سینک دقیقا همون ظرف و دستمال نقش یک سیال مثل آب روغن یا هوا رو بازی میکنه در ضمن هر سیالی مدت زمانی رو میکشه تا با عنصر مورد نظر هم دما به و از گرمای اون کم کنه این محاسبات برای روغن و هوا متفاوت هستش و با 12 ولت کردن فن فقط این محاسبات به هم میریزه.

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
اقا من میخوام جلوی فن هارو ببرم فقط موندم هردو قسمت باید ببرم یعنی هم پلاستیکی هم فلزی؟:confused:[/QUOTE
من که هر دو قسمتو بریدم ولی شما هر طور که مایلید.

خوب دوست عزیز چرا فکر میکنی دستگاه خنک تر میشه وقتی 12 ولت باشه فن ها؟
آیا هوای خارج شده از دستگاه این رو ثابت میکنه؟
یا دمای بین پایه ها و چیپ؟
آیا خنک بودن هیت سینک یا هوای تخلیه شده از دستگاه نشان دهنده خنک شدن چیپ Gpu وcpu هستش؟

یه مثال ساده:
یک ظرف فلزی داری که خیلی گرم شده تقریبا 100 درجه یک پار چه نم دار رو روی اون میکشی وقتی این کار رو با سرعت انجام بدی دستمال همچنان خنک باقی میمونه ولی ظرف نه ولی وقتی دستمال رو طوری حرکت بدی که نهایت گرما رو به خودش بگیره باید این کار رو آروم انجام بدی.

هیت سینک دقیقا همون ظرف و دستمال نقش یک سیال مثل آب روغن یا هوا رو بازی میکنه در ضمن هر سیالی مدت زمانی رو میکشه تا با عنصر مورد نظر هم دما به و از گرمای اون کم کنه این محاسبات برای روغن و هوا متفاوت هستش و با 12 ولت کردن فن فقط این محاسبات به هم میریزه.

مثال پارچه نم دار وقتی درسته که شما فقط و فقط یکبار اونو روی ظرف بکشی ولی اگر این کار رو در یک دقیقه دهها بار انجام بدی مطمئن باش بسیار کارامد خواهد بود . شما یه پنکه رو در نظر بگیر اگه شما روبروش نشسته باشی با دور تند سریعتر خنکتون میشه یا کند . یا یه مثال واضحتر ، شما سی پی یو رو که کاملا با سیستم خنک کنندش آشنایید ، وقتی کار سی پی یو زیاد میشه حرارتش بالا میره و اینجاست که سیستم سرعت فنها رو بالا میبره تا این گرما کمتر بشه در واقع rpm فنها بیشتر میشه ، حالا آقای تمجید زاد با توجه به مثال سی پی یو بنظر شما باز هم 12 ولت کردن اشتباه هستش ؟

آخرین ویرایش:

Enthusiant

کاربر سایت
Oct 5, 2007
148
دوست خوبم شما هم بعد از یه مدتی به همین نتیجه ای که من رسیدم میرسی :( بعضیا حرفایی میزنن که اصحاب کهف هم بعد از بیدار شدنشون حتی با گذشت 300 سال نزدن !!! من خیلی سعی کردم به دوستان کمک کنم چون خودم کنسولمو با زحمت خودم خریدم و نمیتونم و نمیخوام اونو به راحتی از دست بدم و نسبت به بقیه دوستان هم همین احساس و دارم ، ولی وقتی یکی از راه میرسه و همچین ادعا ها و تکذیبهایی میکنه واسه آدم دیگه روحیه ای نمیمونه :(

شرمنده دارم Off Topic پست میدم... .
منم مثل خود شما با هزار زحمت و زور کنسولمو خریدم. به هیچ قیمتی حاضر نیستم اونو از دست بدم. هر روز با هزار دعا و ثنا و اینها روشنش میکنم و بازی میکنم.
هی به بدنه ش دست میزنم ببینم داغه یا نه؟ باد فنهاش رو چک میکنم ببینم چقدر داغ شده...

طبیعیه که هیچ کسی دلش نمیخواد چیزی رو که داره از دست بده. مخصوصا که خیلی هم براش ارزش داشته باشه و بالاش پول داده باشه! تازه ما با کمک کردن به اونها چیزهایی هم یاد میگیریم که تا حالا نمیدونستیم.
ولی واقعا راست میگید. بعضی ها یه حرفهای مسخره ای میزنن که به قول معروف تو هیچ قوطی عطاری نیست.
نمونه بارز میخواید؟؟!
توی تاپیک «اکثر دیسکهای شما چه مدلی هستن؟» یه آقایی اومده هر روز میگه این PlayBox های شبرنگی چقدر عالی کار میکنن و بهترین دیسک هستن.
میگیم بهترینش ورباتیمه (که همه اینو هم میدونن! تموم کسانی که لنز درایوشون داغون شده ورباتیم رو راحت میخونه) اونوقت میاد میگه دستگاه من با ورباتیم مشکل داره!! :evil:
آخه خداییش این چه حرفیه؟؟!

واقعا بعضي كاربر ها اينجا رو كردن چت روم ...
به نظر من آقا مهدي با زدن اين تاپيك مي خواستن به ما كمك كنن حالا يه سري افراد بي اطلاع ميان و حرف هاي ايشون رو تكذيب مي كنن ... به نظر من اگه يكم بيشتر اين آدم رو مي شناختيد اين حرفارو نمي زديد ... البته خودشون هم جوابت رو دادن ولي خواهش مي كنم به همديگه احترام بزاريد ... اين آقا مهدي اگه كنسول خودشون رو ببينيد ديگه از اين حرفا نمي زنيد ... براي همين اين جسارت رو داشتن كه اين تاپيك رو زدن ... به قول معروف Search is Good (در كل گفتم :cheesygri)

حرف شما کاملا درسته آقا خشایار.
بعضی ها هنوز نمیدونن اصلا توی فروم برای چی پستهای افراد محفوظ میمونه و به قول معروف آرشیو میشه.
تموم این حرفهایی که توی این چند صفحه ی اخیر زده شده، قبلا بحث شده و به نتیجه رسیده. منتها نمیدونم چرا کسی اصلا نمیاد یه گشتی بزنه و اونها رو بخونه!
این قانون همیشه باید رعایت بشه:
Read before you post
یا به قول شما : Search before you post

اينجا هر کسی نظر خودشو میده ، و در نهايت حق انتخاب با طرف هست.

ممنونم ازت که يه چيزی بهم ياد دادی

کاملا درسته. دوستان هم اصولا چیزی رو انتخاب میکنن که دردسرش کمتر باشه و بیشتر با عقل جور دربیاد.
خواهش میکنم! ;)

Enthusiant

کاربر سایت
Oct 5, 2007
148
Legacy cooling versus 12v cooling mod

فقط به طو خلاصه بگم که :
راستش دستگاهی که من دارم و 2 سالو خرده ای هم دارم باهاش کار میکنم و سال ساختش 2005 هم هست از ريسک خيلی بالايی برخورداره
الان من به هرکسی بگم دستگام تاريخ ساختش 2005 و میخوام بفروشم عمراً نمیخره ، چون تعداد خرابيهای کنسول 360 تو سال 2005 زياد بود و اينو خيلی هام میدونن. من تو ان سال 3 دستگاه ديگه برای ديگر دوستانمم تهيه کردم.
بعد از مدتی که با دستگام بازی میکردم و دست میزاشتم رو و زير دستگاه ، دستگاه به شدت داغ میکرد تا اين که به اين فکر افتادم که با نصب فن و تهويه مناسب بتونم جلوگيری کنم از داغی بيش از حد خلاصه اول با گزاشتن 2 فن pc در عقب شروع کردم که نتيجه جالبی نگرفتم و تعداد فنهای عقب رو به 4 تا افزايش دادم و 3 فن ديگه هم به کنار برای تزريق هوا به داخل کنسول ايجاد کردم و نهايتش اين شد که الان اگر شما بيای خونه ما و بعد از 4 5 ساعت بازی کردن دست به زير و روی دستگاه بزاری قول بهت میدم که به هيچ وجه متوجه نمیشی که دستگاه اصلاً روشن بوده حالا سول من اينه که 12 v کردن هم اينجوريه? ، يعنی وقت بعداز 2 3 ساعت بازی کردن دست میزاری رو و زيرش دستگاه کوچتکترين گرمايشی نداره ؟؟؟ فقط دقت کنيد به حرفم که میگم کوچکترين گرمايش؟؟؟؟؟؟؟؟ چون روش من حتی کوچکترين گرمايشی رو رو سطح و زيره کنسول ايجاد نمیکنه !!!! خوب سوال 2 وم اينه که مورد اين کار من چيه ؟ ايرادش چيه ؟ يعنی من تهويه گرم` داخل کنسول رو بدون گرفتن کوچکترين ولتاژی از دستگاه (با فن pc نه مارک های nyko ) خارج کردم واسه دستگاه مضره؟؟؟؟
واقعا نمیدونم جواب اين سوال ها چيه ، لطفاً يکی منو راهنمايی بکنه.
در رابطه با اين که گفتم من 12 ولت کردن فن هارو توصيه نمیکنم فکر کنم بد متوجه حرفم شديد ، من بيشتر منظورم سره اين که اولاً به درده سرش نمی ارزه اين يک ، 2 - در رابطه با خبرهای اخير در رابطه با بن شدن و ....خيلی های ديگه.
در کل بازم میگم هر کسی نظری داره و هر شخصی با خوندن پست ها تصميم میگيره که از کدوم روش استفاده کنه.
من ديگه از اين به بعد تو اين تاپيک پستيرو نقل قول نمیکنم ، هر کسی هر طور دوست داره تصميم بگيره

خوب از نظر منطقی حرف شما اشتباهه.... زود قضاوت نکنید! میگم که چرا اشتباهه!
ببنیند شما دارید میگید بعد از 2 تا 3 ساعت بازی دستگاه من هیچ گرمایشی نداره.
خوب از لحاظ فیزیکی اشتباه هست. چرا؟
چون فنها اگه خیلی بتونن هنر کنن میتونن قطعه ای رو که دارن خنک میکنن به اندازه ی دمای اتاق برسونن. با احتساب زمستون و این چیزها فکر میکنم در بهترین حالت (اگه دمای اتاقتون 25 باشه) میتونن دمای کنسول رو به 35 برسونن. درضمن شما بدنت دماش 37 درجه هست. پس وقتی به جداره ی کنسول درست میذارید ممکنه که حتی احساس کنید که کنسول سرد هم هست. پس عملا کنسول شما گرمایش داره ولی خوب میزانش کاملا قابل قبول هست.
در ضمن، با یه حساب سر انگشتی شما 7 تا فن گذاشتی روی دستگاهت.
شما داری این فنها رو با احتمالا یه آداپتور متغیر تغذیه میکنی دیگه درسته؟ (اگه متغیر باشه هر وقتی که خواستی میتونی دور فنهات رو هم کم و زیاد کنی)
با اندازه گیری های من در حالتی که اینترکولر روی دستگاه باشه (با اون فنهای کوچیک) کلا به 300 میلی آمپر جریان نیازه. :biggrin1:
میشه تقریبا فرض کرد هر کدوم از این فنهای 80 میلیمتری (همون فنهای PC که شما گذاشتید)
تقریبا 200 میلی آمپر جریان میگیرن. که کلا به 1400 میلی آمپر جریان نیاز دارن (حداقل).
اصولا آداپتور های بازار زیاد قابل اعتماد نیستن طوری که اونهایی که روشون نوشته 1 آمپر، به زحمت میتونن 650 میلی آمپر بیشتر جریان بدن.

تا اینجا نتیجه میشه که فنهای شما در بیشترین بازده خودشون نیستن. (نتیجه ی 1)

شما دارید 7 تا (7 تا!!! :eek:) فن استفاده میکنید. واقعا صدای اینها آذارتون نمیده؟؟! به نظر من که واقعا آذار دهنده هست. (نتیجه ی 2) :sick:

هر قطعه ی الکترونیکی در اثر کار کردن، گرم میشه! حتی فن هم از این قاعده مستشنی نیست.
(نتیجه ی 3) :(

از 1 و 2 و 3 ==> 7 تا فن، بااین صدای آزاردهنده شون، در حالی که در بالاترین Performance شون نیستن و حرارت هم تولید میکنن ( هر فن حرارت ناچیزی تولید میکنه، منتها حرارت تولیدی 7 تا فن واقعا قابل ملاحظه میشه! :(() تونستن دما رو در حد قابل قبولی نگه دارن.
اگه بخواید همشون در بالاترین Performanceشون کار بکنن، صداش زیاد تر میشه و حرارت هر کدوم هم زیاد تر میشه! تازه فایده ی چندانی نداره! دما در حد قابل قبول 35 درجه باقی مونده! طوری که به قول شما اصلا حرارتی احساس نمیشه. :cool:
در ضمن شما هر دفعه که کنسول رو خاموشش میکنید، باید آداپتور رو هم از برق جدا کنید و من یکی (قبل از اینکه فنهام رو 12 ولت کنم) واقعا سر این قضیه اعصابم خورد میشد.

ببینید تا اینجا نتیجه میگیریم روش شما درسته منتها مشکلاتی داره. (صدای زیاد، داغ شدن خود فنها و...)
این کار ضرر چندانی برای کنسول شما نداره (مزایاش بیشتز از معایبش هست منتها بازم صبر کنید و بقیه حرفهام رو گوش بدید شاید نظرتون عوض بشه) ولی یه عیب بزرگی که داره کنسولتون رو خیلی خیلی زشت میکنه! غیر از اینه؟؟! :biggrin1:
لااقل فامیل یا دوست که میاد خونه آدم، شما دوست ندارید بگید اینم همون چیزی که براش 500 تومن پول دادم؟؟! :laughing:

مشکلات دیگه ای که روش شما داره اینهاییه که عرض میکنم:
وقتی فنهای خود دستگاه نتونن درست هوا رو بیرون بدن، اون فنهایی که پشت کنسول گذاشتید تا هوای داخل کنسول رو بمکن، کاری نمیتونن بکنن.
به گفته خود شما، دارید از فنهای PC (همون 80 میلیمتری ها ) استفاده میکنید.
این فنها به هیچ وجه اندازه ی پشت کنسول خودتون نیست. یعنی بیشتر از اونی که از داخل کنسول هوا بکشن، از کنار خودشون و در واقع از بیرون کنسول هوا میکشن. اصولا برای همینه که اینترکولر کاملا ایزوله شده هست (از بغلهاش) و دارای یا محفظه ای هست که پشت کنسول نصب میشه.

کلا نتیجه ش تا اینجا این شد که بیشتر اون فنهایی که کار تزریق هوا رو بر عهده دارن، باعث خنک شدن هست. درواقع گرمای زیادی در داخل خود کنسول Trap میشه و این فنها بیشتر دارن جدار و Case کنسول رو خنک میکنن و این گرمای Trap شده (گیر افتاده) میتونه مشکل ساز بشه.
حالا میبینید که روش شما همچین خالی از اشکال هم نیست.
ولی بازم میگم (به استناد به گفته های شما) تونسته تا حد قابل قبولی گرما رو کاهش بده.

حالا میریم سراغ روش 12 ولت کردن فنها!

اولا دوست عزیز این روش هیییچ دردسری نداره.
شما اگه بلد باشید کنسولتونو باز کنید و لحیم کاری هم بلد باشید (که اصلا نیازی نیست خیلی استاد لحیم کاری باشید، چون اصل کار لحیم کاری یه جاس) این کار نهایاتا 10 دقیقه از وقتتونو میگیره (از زمانی که هارد و Face plate رو باز میکنید تا وقتی که دوباره هارد رو سر جاش میذارید)
:love:
اگه از نظر بن شدن و اینها میترسید من توی 4 یا 5 صفحه قبل یه پست در مورد بن شدن زده بودم که اگه اونو میخوندید، کاملا خیالتون راحت میشد (در ضمن این پست کاملا بر اساس اطلاعات خودم هست و از هیچ جایی هم هیچ چیز خاصی نخونده م که قبلا کسی اینو توضیح داده باشه)

اصلا بذارید همینجا نقلش کنم:

به نظر من این قضیه که MS میفهمه فن 12 ولت شده یا نه (با اینکه گویا خود مایکروسافت این قضیه رو گفته) خرعبلات کشکه و هدفی جز ارعاب عمومی و القای جو ترس و خفقان ندارد و جز نشر اکاذیب چیزی نمیباشد! (:D)

اون طوری که من خوندم از طریق BIOS کنسول میتونه بفهمه (یادم نیست، گفته بود ولتاژ رو اندازه میگیره؟ نمیدونم بابا یه چیزی توی این مایه بود ولی میدونم که قطعا نگفته بود دور فن رو اندازه میگیره )
خوب بذارین اینجوری بگم:
همه شما فنهای CPU و بعضی از VGA ها رو دیدید؟ درسته؟ اکثر اونها (مخصوصا فنهای CPU) علاوه بر سیم قرمز (قطب مثبت) و سیم سیاه (قطب منفی) یه سیم آبی هم دارن (یا زرد). احتمالا میدونید که اون سیم به اصطلاح سنسور هست. یعنی از طریق اون سیم و گراند میتونه فن اطلاعات خودش رو با Motherboard یا بورد VGA بده. مثلا اینکه چند دور میتابه (همون عددی که با RPM مشخص میشه دیگه بابا!!!! لول! شوخی کردم).
اگه شک دارید یه فن بردارید و فقط پایه های قرمز و مشکش رو به کانکتور وصل کنید میبینید که BIOS اخطار میده و میگه فن شما داره 0RPM میچرخه (به عبارتی اصلا نمیچرخه).
حالا با این حرفها میرسیم به قضیه بن شدن.
همونطوری که همه دیده ن (یا شایدم ندیدن! اگه ندیدن زود برن ببینن تا تموم نشده!!!) فنهای 360 هر کدوم 2 سیم دارن. قرمز و قهوه ای که قطبهای مثبت هستن (اگه اشتباه نکنم) و اون دوتای دیگه هم گراند هستن.

حالا میرسیم به دو قضیه زیر:
1-شما با 12 ولت کردن دارید ولتاژ مورد نیاز فن رو از جای دیگه ای تامین میکنید. پس عملا به ولتاژ دیفالت کاری ندارید. که البته اون هم متغیره. (توی همین فروم خونده بودم که در حالت عادی هم دور فنهای 360 کم و زیاد میشن و این بستگی به دمای CPU یا GPU داره)
2- فنهای 360 فاقد سیم سوم (سنسور) هستن پس نمیتونن به Motherboard کنسول بگن که فنها در چه دوری میتابن.

حالا یکی بیاد بگه Microsoft چه جوری و با چه اطلاعاتی میخواد بفهمه که شما فنهات رو 12 ولت کردید؟؟!
اصلا من سیمهای اصلی فن رو به سوراخ های دماغم وصل میکنم. چه جوری میخواد بفهمه دماغ من داره با چه سرعتی میتابه؟؟!
یا یه سوال بهتر، چه طوریه که یهو Microsoft اخیرا گفته 12 ولت شده ها رو میتونه تشخیص بده؟؟! در حالی که قبلا همچین چیزی نگفته بوده یا این کارو نکرده بوده؟؟

اینم مثل اون مساله ی تنظیم لنز درایوه که دوستانی که توی این کار هستن گفتن تا حالا دو تا 360 ندیدیم که مقاومتهاشون روی یه عدد تنظیم شده باشه.

این تموم اون چیزهاییه که من میدونستم. اگه جایی رو اشتباه گفتم حتما بهم بگید... .
از پر حرفی شرمنده، گفتم چیزایی رو که میدونم ( و حتما شما ها هم میدونید) رو بگم شاید به قول بچه ها گفتنی «مفید واقع شود»!!!
مخلصم، مهران.

اینم لینکش اگه خواستید ببینید:
http://forums.bazicenter.com/showpost.php?p=322989&postcount=177

پس قضیه بن شدن هم کاملا از 12 ولت شدن کنار میره.
در ضمن کسی که کنسول خودشو کپی خور میکنه، باید از همون روز اول پی بن شدن رو هم به تنش بماله. به هر حال به احتمال 90 درصد یه روزی بن میشه! ;)

در زمینه خنک شدن با 12 ولت هم باید بگم شما بعد از چند ساعت بازی (من خودم تا حالا بیشتر از 3 ساعت با کنسولم بازی نکردم پشت سر هم) با دست زدن به کناره های کنسول و وضعیت هوای خروجی میتونم بگم با شرایطی که دمای اتاق 25 درجه باشه، دمای کنسول به 40 درجه (تقریبا) میرسه البته در صورتی که کنسول رو افقی بذارید و اگه عمودی باشه، به جرات میتونم بگم دماش بین 37 تا 38 درجه باقی میمونه (یادتون باشه که دمای بدن ما 37 هست پس در این حالت، وقتی دست میزنید تقریبا گرمایی احساس نمیکنید). :laughing: :laughing:

در حالی که فنهایی که شما گذاشته بودید، میتونستن دما رو در حد 35 درجه ثابت نگه دارن و اون همه اشکالاتی که گفتم (سر و صدا، حرارت خود فنها که البته من دیگه اونو با دمای 35 درجه جمع نکردم و زشت شدن دستگاه و ...)

اگه توی اینترنت گشته باشید، یه سایت ژاپنی هست اگه اشتباه نکنم که با استفاده از دماسنج دیجیتالی حرفه ای، دمای کنسولهایی که کاملا Stock هستن (فنهاشون Default هست و بسته هم هستن) رو اندازه گرفته بود و نوشته بود دمای GPUی این کنسولها (در حالتی که Caseشون بسته هست و حدود یکی دو ساعت روشن بوده ن و بازی باهاشون کرده ن) تا 100 درجه (تکرار کنید بعد از من : 100 درجه!!! :eek: :eek: :eek:) بالا رفته بود که البته چندان هم دور از حقیقت نیست! من کارت گرافیکی داشتم (GeForce 6800 NU) با برد لیدتک که حسابی آور کلاکش کرده بودم و حتی با یا پتانسیومتر اضافه توی مدارش ولتاژ رمهاش رو هم از 2.7 ولت به 2.9 ولت افزایش داده بودم و ولتاژ هسته اونو هم از 3.25 به 3.6 ول افزایش داده بودم و با کولینگ دیفالت خودش (همون فنه و هیت سینکهای بزرگ مسی) به 90 درجه رسیده بود!!! البته به گفته خود nVIDIA این چیپست تحمل دمای 130 درجه رو هم داشت!
اگه هم باور نمیکنید، برید توی لینک امضای من (فروم Black Mice) توی قسمت خودم (Overclock زیر شاخه ی Hardware - من مدیریتش رو بر عهده دارم :biggrin1: :biggrin1: :love: ;)) اونجا توی تاپیک General Overclocking Discussion تمومش رو نوشتم.
همچینین توی تاپیک Overclock در فروم Persian Tools هم تموم نتایجش موجوده. (اسم من توی Persian Tools، پارس سایبر (ParsCyber) و در BlackMice، مهران هست.)
===================================================

پس ببینید وقتی شما تونستید با 12 ولت کردن یا اون 7 تا فن دمای سیستم رو تا این حد پایین بیارید واقعا شاهکار کردید!

با اینکه با 12 ولت کردن هم صدای دستگاه زیاد میشه اما به اندازه ی 7 تا فن هیچ وقت نمیرسه!
تازه شما میتونید توری فلزی پشت فنهای 360 رو هم ببرید تا هم صدا کمتر بشه و هم Cooling بهتر انجام بشه.

خب! این پست طولانی رو هم همینجا تمومش میکنم! خیلی وقته دارم همینجوری مینویسم!
فکر کنم رکورد طولانی ترین پست رو زدم.
در ضمن شما دوست عزیز حتما نظرت رو در مورد حرفهای من بگو.
هر چند من بعید بدونم شما دست از اون 7 تا فن خوشگلت برداری ولی به هر حال من هرچی میدونستم، گفتم!! ;)

بازم سوالی بود در خدمتم! ;)
مهران :p

:arrowd:PS: دوستان اگه غلط املایی یا فنی دیدن حتما بگن! خوشحال میشم!! هر جا به نظرتون غلط می اومد، بگید تا بررسی بشه.

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
.

کلا نتیجه ش تا اینجا این شد که بیشتر اون فنهایی که کار تزریق هوا رو بر عهده دارن، باعث خنک شدن هست. درواقع گرمای زیادی در داخل خود کنسول Trap میشه و این فنها بیشتر دارن جدار و Case کنسول رو خنک میکنن و این گرمای Trap شده (گیر افتاده) میتونه مشکل ساز بشه.
حالا میبینید که روش شما همچین خالی از اشکال هم نیست.

:
اگه از نظر بن شدن و اینها میترسید من توی 4 یا 5 صفحه قبل یه پست در مورد بن شدن زده بودم که اگه اونو میخوندید، کاملا خیالتون راحت میشد (در ضمن این پست کاملا بر اساس اطلاعات خودم هست و از هیچ جایی هم هیچ چیز خاصی نخونده م که قبلا کسی اینو توضیح داده باشه)

اصلا بذارید همینجا نقلش کنم:

پس قضیه بن شدن هم کاملا از 12 ولت شدن کنار میره.
در ضمن کسی که کنسول خودشو کپی خور میکنه، باید از همون روز اول پی بن شدن رو هم به تنش بماله. به هر حال به احتمال 90 درصد یه روزی بن میشه! ;)
===================================================
.
.

مهران جان حیف بود اگه فقط با کلیک تشکر ازت قدر دانی کنم بهین خاطر این پست رو دادم . آدم خوشحال میشه میبینه در برابر یک سری افراد نااگاه و بی اطلاع دوستانی پیدا میشن که با اطلاعات خوب خودشون باعث میشن که بچه ها یکسری معلومات بدرد بخور و خوب رو توی این تاپیکها بدست بیارن .
من قسمتهایی از پست شما رو که دقیقا اشتباهات بعضی دوستان از اونجا ناشی میشه رو نقل قول کردم هر چند که تموم پستتون پر محتوا و عالی بود .
یک قسمت همون خنک شدن جداره کنسوله که متاسفانه بعضی از دوستانی که اینتر کولر استفاده میکنن فکر میکنن که این کم شدن دما از داخل جعبه مادربورده و دلشون رو به اون خوش میکنن . راستش منهم اوایل عضویتم توی این انجمن همین اشتباه رو داشتم و 4 تا فن رو پشت کنسولم بسته بودم و 2 فن هم زیر کنسول و عکسهاشو رو هم گذاشته بودم که میتونید پیداش کنید . ولی وقتی کنسول رو باز کردم متوجه اشتباه خودم شدم و 12 ولت کردنو مناسبترین روش دیدم .
این عکسهای کنسولم در اوایل عضویتم :

اینم عکسهای جدید کنسولم :

من با مولتی متر دیجیتالی که دماسنج هم داره دمای داخل کنسول رو اندازه میگرفتم که در حال حاظر دمای داخل کنسول 50% از قبل خنکتر شده و اگه دستتون رو پشت کنسول بذارید گرمای باد رو به سختی میتونید احساس کنید که اون مقدار کم گرما بیشتر از قسمت gpu هستش و سی پی یو کاملا باد سردی داره . البته اینو بگم که من هر فن رو مختص به هتسینک نزدیک خودش کردم یعنی محفظه فلزی رو با مقوا به دو قسمت تقسیم کردم .

آخرین ویرایش:

Enthusiant

کاربر سایت
Oct 5, 2007
148
مهران جان حیف بود اگه فقط با کلیک تشکر ازت قدر دانی کنم بهین خاطر این پست رو دادم . آدم خوشحال میشه میبینه در برابر یک سری افراد نااگاه و بی اطلاع دوستانی پیدا میشن که با اطلاعات خوب خودشون باعث میشن که بچه ها یکسری معلومات بدرد بخور و خوب رو توی این تاپیکها بدست بیارن .
من قسمتهایی از پست شما رو که دقیقا اشتباهات بعضی دوستان از اونجا ناشی میشه رو نقل قول کردم هر چند که تموم پستتون پر محتوا و عالی بود .
یک قسمت همون خنک شدن جداره کنسوله که متاسفانه بعضی از دوستانی که اینتر کولر استفاده میکنن فکر میکنن که این کم شدن دما از داخل جعبه مادربورده و دلشون رو به اون خوش میکنن . راستش منهم اوایل عضویتم توی این انجمن همین اشتباه رو داشتم و 4 تا فن رو پشت کنسولم بسته بودم و 2 فن هم زیر کنسول و عکسهاشو رو هم گذاشته بودم که میتونید پیداش کنید . ولی وقتی کنسول رو باز کردم متوجه اشتباه خودم شدم و 12 ولت کردنو مناسبترین روش دیدم . ....

خواهش میکنم مهدی جان. همون طوری که گفتم وظیفه مونه که چیزهایی رو که میدونیم به بقیه بگیم و هم اشتباهات خودمونو متوجه بشیم و هم اشتباهات دیگران رو گوشزد کنیم.
دیگه خجالتمون ندید دیگه!! :blushing: :blushing: پستهای ما که به پای پستهای شما نمیرسه!!! :love: :blushing:

خب شما هم توی این پست همه چیز رو عالی مخصوصا با تصویر توضیح دادید. یه سری توضیح هم من اضافه میکنم ;)

در مورد عکسهای 1 و 2 (عکسهایی که مال قبل هست):
ایول بابا! شما که رو دست اینتر کولر رو اومدی! خیلی ایده ی جالبی برای خنک کردن استفاده کردی! اون یونولیتها و... . فوق العاده س! :eek:
مخصوصا اینکه چقدر با حوصله همه چیز رو بریدید و همه چیز دقیقا اونجا Fit شده!
یعنی دقیقا تضمین میکرده که خیلی خیلی بهتر از اینترکولر کار میکنه (پاور جدا، دو طبقه فن، Isolation عالی!)
دوستان خوب دقت کنن، آقا مهدی خودشون استاد این مدل خنک کردن بوده ن، ولی طبق اون دلایلی که گفتم ایشون هم به این نتیجه رسیده بودن که این نوع کولینگ بیشتر گول زنکه تا کاربردی. پس ببینید وقتی کسی اینجا میگه این روش کاربردی نیست، خودش همه این راهها رو رفته و میدونه که نتیجه ش چیه. ;) برای همین هم نمیخواد که بقیه دوباره وقتشون رو تلف کنن و کارهایی رو که قبلا معلوم شده فایده ی زیادی نداشته رو دوباره انجام بده! ;) ;)

در مورد عکسهای دیگه (3 و 4 و 5):
این روشهایی که آقا مهدی پیاده کرده ن بهترین روشهای کولینگ شناخته شده س!
12 ولت کردن فنها + بریدن توری های پشت فنها + تعبیه فن روی خود Case به صورتی که هوای تازه و خنک به صورت مستقیم درون کیس تزریق میشه نه از طریق سوراخهایی که کناره های کنسول هستن + تعبیه فن زیر کنسول جایی که دقیقا زیر GPU و CPU و X-Clamp ها هست + استفاده عمودی از کنسول (برای تهویه ی بهتر) + مهمتر از همه که هیچ کسی به این نکته توجهی نداره اینکه با اینکه کنسول عمودی هست اما زیر کنسول پایه های کوتاه و مطمئنی رو گذاشتن که در حالی که کنسول بتونه از زیر خودش هم هوا بگیره، در اثر لغزش های جزئی سرنگون نشه!

من از شما چند تا سوال دارم آقا مهدی:
شما کنسولت Elite هست یا Premium با یه کیس مشکی؟ البته توی عکسها هاردتون هم مشکی هست پس میشه نتیجه گرفت کنسولتون Elite هست!! ولی خب به هر حال ممکنه من اشتباه کرده باشم. :biggrin1:

اگه الیت هست و شما کنسولتونو عوض کردید میشه بگید سر اون قبلی چه بلایی اومد؟

چه طوری اینقدر دقیق Case رو برش دادید؟ من یه مدتی دنبال این کار بودم منتها هیچ راهی درستی رو پیدا نکردم که Case رو دقیق برش بدم.

هر Modificationی که داخل کنسول انجام دادید رو اگه میشه بگید!

راستی با این وضع شما نمیخواید کنسولتونو آورکلاک کنید؟؟؟! :laughing: :laughing:
با این کولینگ خفن امکان نداره حتی با آورکلاک مشکلی برای کنسولتون پیش بیاد!! :love:
بازم ممنونم.

bigam

کاربر سایت
Jul 26, 2007
695
نام
مجتبی
نه کنسوله اقا مهدی پرمیوم که رنگش کرده:cheesygri اما منظورم اینه که میخوام جلویه فن هارو ببرم میخوام بدونم که نمیشه در 360 باز نکرد اخه خیلی سخته:((
و این که من شنیدم که اگه کنسولو خوابیده یا افقی بزاریم که به درایوش کمتر فشار میاد اما اگه عمودی بزاریم که درایو داغون میشه و برای چی بیشتر کنسول در این حالت خنک تر میشه؟:blushing: و این قضیه اور کلاک کردن چیه؟

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
!

من از شما چند تا سوال دارم آقا مهدی:
شما کنسولت Elite هست یا Premium با یه کیس مشکی؟ البته توی عکسها هاردتون هم مشکی هست پس میشه نتیجه گرفت کنسولتون Elite هست!! ولی خب به هر حال ممکنه من اشتباه کرده باشم. :biggrin1:

اگه الیت هست و شما کنسولتونو عوض کردید میشه بگید سر اون قبلی چه بلایی اومد؟

چه طوری اینقدر دقیق Case رو برش دادید؟ من یه مدتی دنبال این کار بودم منتها هیچ راهی درستی رو پیدا نکردم که Case رو دقیق برش بدم.

هر Modificationی که داخل کنسول انجام دادید رو اگه میشه بگید!

راستی با این وضع شما نمیخواید کنسولتونو آورکلاک کنید؟؟؟! :laughing: :laughing:
با این کولینگ خفن امکان نداره حتی با آورکلاک مشکلی برای کنسولتون پیش بیاد!! :love:
بازم ممنونم.

مهران جان کنسول من همون قبلیس ولی چند وقت پیش از رنگش خسته شدم و با یه اسپری مشکیش کردم :laughing: واسه تنوع خوبه :biggrin1:.
اون برشها رو با یه تیغه اره آهن بر درآوردم . البته اول باید طبق اندازه فن جای اونو خط کشی کنید بعدش کنسولو باز کنید که راحتتر باشید . خیلی باید با حوصله انجامش داد ولی خیلی راحته ، خیلی لازم نیست خیلی دقیق باشه چون میشه اطرافشو ترمیم کرد . البته زیر اون فن کوچیکه روی صفحه فلزی سوراخ داره و دقیقا بین دوتا هتسینک قرار داره (بالای سرشون) اون فن بزرگه هم دقیقا روی برامدگی ایکس کلمپ gpu قرار داره ، اون قسمت بیشترین دما رو داره و من با گذاشتن فن این دما رو کاملا خنثی کردم . این کار تاثیر داره چون اگه توجه کرده باشید خنک کننده های لپ تاپ ها دقیقا همین کار رو میکنن (خودمم یکیشو دارم) از طرفی اون قسمت چون مرتبط با هتسینک و ایکس کلمپ هستش باعث میشه گرمایی که تولید میشه توی اون ناحیه باقی نمونه . و این دمای کم همونطور که گرما به اونجا منتقل میشد به هتسینک و چیپ منتقل میشه و در کل فضای زیر مادربورد دمای متعادلی پیدا کنه .
در مورد داخل کنسول هم مد Shorud Divider رو انجام دادم که بنظرم خیلی تاثیر خوبی داره و اینو بگم که این مد یکی از روشهای شناخته شده در دنیاست . من شرح کاملشو بهمراه لینکش توی صفحه اول این تاپیک ، پست سوم نوشتم . الان هم که کال 4 بازی میکنم کنسولم بعد از 2 ساعت چیزی به نام باد گرم تولید نمیکنه ;) این کارها باعث شده گرمای کنسولم بیش از چیزی که فکروشو کنم کم بشه ;)
اگه ممکنه 1 نما از داخله کیس هم بزار . میتونه آموزش خوبی باشه :biggrin1:

ممنون ./

صفحه اول این تاپیک ، پست سوم لینک رو باز کنی کنسول من دقیقا از داخل به اون صورت شده .

MEHDIMDI

کاربر سایت
Apr 20, 2007
1,929
نام
مهدی
نه کنسوله اقا مهدی پرمیوم که رنگش کرده:cheesygri اما منظورم اینه که میخوام جلویه فن هارو ببرم میخوام بدونم که نمیشه در 360 باز نکرد اخه خیلی سخته:((
و این که من شنیدم که اگه کنسولو خوابیده یا افقی بزاریم که به درایوش کمتر فشار میاد اما اگه عمودی بزاریم که درایو داغون میشه و برای چی بیشتر کنسول در این حالت خنک تر میشه؟:blushing: و این قضیه اور کلاک کردن چیه؟

اصلا نیازی نیست بازش کنید . شما با یه سیم چین راحت میتونید ببرید البته اگه بخواهید هر دو قسمت رو ببرید ولی اگه فلزی رو میخوای ببری باید بازش کنی . قضیه عمودی و افقی رو جدی نگیر هر طور دوست داری بذار که بنظر من عمودی خوشگلتره ;) اورکلاک رو هم یعنی نهایت استفاده و بهتر بگم تخته گاز رفتن با یه چیپ هستش یعنی کیلومتر شمار رو بچسبونی ته:biggrin1: مهران خودش اورکلاکره میتونه توجیهت کنه :cool:

Enthusiant

کاربر سایت
Oct 5, 2007
148

کی گفته باز کردن 360 سخته؟؟! اولاش فکر میکردم سخته ولی حالا به جرات میتونم بگم زیر 5/1 دقیقه بازش میکنم.
اگه خواستید بیام یه روش که یه ترکیبی از روشهای گفته شده توی فروم هست، بگم! ابزارش رو هم خودم اختراع کردم!!! :biggrin1: :biggrin1: :biggrin1: چون اون روشی که توی سایت نکست جن بود (همون که ترجمه بود) درست کردن ابزارش یه نمه دردسر داشت. خودم یکی اختراع کردم! (وقتی داشتم سعی میکردم ابزار اونو درست کنم!!!)
البته مهدی جان جواب شما رو داد. ولی خوب بهترین حالت اینه که بازش کنی تا تسلط کافی روش داشته باشی!

باز هم مهدی جان جواب شما رو دادن! و اتفاقا به نظر من هم عمودی خیلی قشنگتره! آدم احساس میکنه یه PC داره گذاشته اونجا... .

در مورد آورکلاک شوخی کردم! فعلا تا اونجایی که من میدونم روشی برای آورکلاک کردن 360 پیدا نشده ولی به محض اینکه پیدا بشه اولین کسی که این کار رو میکنه خودم هستم!

آورکلاک یعنی از حداکثر قدرت یک قطعه استفاده کنی.
برای اطلاعات بیشتر این جا رو یه نگاهی کن. (توی قسمت Overclocking FAQ)
سوالی هم داشتی همونجا بپرس خودم جواب میدم! ;)

http://my.blackmice.com/forumdisplay.php?f=13

راستی در راستای جواب آقا مهدی:
در مورد داخل کنسول هم مد Shorud Divider رو انجام دادم که بنظرم خیلی تاثیر خوبی داره و اینو بگم که این مد یکی از روشهای شناخته شده در دنیاست . من شرح کاملشو بهمراه لینکش توی صفحه اول این تاپیک ، پست سوم نوشتم . الان هم که کال 4 بازی میکنم کنسولم بعد از 2 ساعت چیزی به نام باد گرم تولید نمیکنه ;) این کارها باعث شده گرمای کنسولم بیش از چیزی که فکروشو کنم کم بشه ;)

اوه اوه! اون Dividerه رو که اصلا حرفشو نزن!!! :sick:
خییییییییییلی خداس!! :biggrin1::biggrin1: (فکر کردی میخوام بگم خیلی آشغاله ها نه؟؟!)
من هم روی CPU یه عالمه درز هوا رو گرفتم و هم با یه مقوا کلا روی سینک GPU رو پوشوندم و تموم درز ها رو با چسب مسدود کردم.
باید بگم بعد از این کار بود که تازه متوجه شدم که DVD-ROM اصلا روی هیت سینک GPU نمیاد!
یعنی نه تنها کانال هوایی اونجا ایجاد نمیشه و هیچ گرمایی از GPU دفع نمیشه، بلکه اونجا گرمای DVD-ROM هم به GPU اضافه میشه و خیلی مشکل ساز میشه.
بعد از این کار و قبل از 12 ولت کردن فنهام واقعا میتونم بگم GPUم (در حالتی که Case باز بود) حدود 30 الی 35 درجه خنک تر شد!!!
آخه من انگشتهام واقعا دما سنج دیجیتالی هستن.
قبلا که کارت گرافیکم رو آورکلاک میکردم، همیشه قبل از اینکه برم سراغ Sensor Reading خود اون VGA هه، دستم رو بهش میزدم و دماش رو حدس میزدم!!! اینجوری دقیق شدم خلاصه... ;)
قبلا از Divider میتونم بگم در حالتی که Case باز بود وقتی دستمو بهش میزدم، حدود 78 یا 79 درجه بود... اما بعد از Divider به طمحمت میتونستم دماش رو بگم (چون اصلا احساسش نمیکردم) خیلی هم دلم میخواد کنسولم رو به صورت باز ازش استفاده کنم ولی حیف هم خاک میره توش و همخیلی زشت میشه و حال آدمو بهم میزنه :sick:

ممنونم از پاسخت.
مخلصم!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر