مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
خب من الان چک کردم از نظر ضخامت و طول کارت مشکلی ندارم ولی متوجه نمیشم عرضش آیا میتونه مشکل ساز بشه یا نه ؟ عرض کارتی که میخوام بگیرم از عرض کارتی که الان دارم بیشتره.
عرض نه خیلی فقط شاید در کیس بسته نشه اگر نمی بندید مشابه من که هیچی

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
سلام دوستان.
چند روز قبل کارت گرافیک SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB GDDR5 به صورت دست دوم خریداری کردم.
من از RX 580 خیلی تعریف شنیده بودم، برای همین ترغیب شدم بخرم. مدل SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 نسبت به بقیه مدل های بازار مقداری قوی تر بود. اما دست دوم خریداری کردم.

اول از همه مشخصات سیستم رو بگم:
CPU: Core i5 6600 3.30 Ghz 4 cores
RAM: 8G DDR4 2133 MHz
Motherboard: ASUS H170 Gaming
POWER: GREEN 530w
SSD 250

خب، موضوع از این قراره، این کارت گرافیک جوری که فکر می کردم نیست! انتظار من خیلی بیشتر بود و اصلا در حد و اندازه تعریف هائی که شنیدم نبوده!
حالا...

ممکنه چند دلیل داشته باشه:
یا کارت گرافیک مشکل داره! (مثلا به دلیل دست دوم بودن. شاید قبلا ماین کرده بودن باهاش و آسیب دیده)
یا با سیستم من همخونی نداره! (حالا ممکنه سی پی یو ضعیف باشه یا هرچیز دیگه ای)
یا واقعا ذات این کارت گرافیک همینه و من خیلی حساسیت به خرج میدم! (که باورم نمی شه بخواد این باشه)

من مانیتورم 144hz با رزولوشن 1080 هست! تنها چیزی که از این کارت گرافیک می خواستم فریم تقریبا ثابت 144 روی رزولوشن 1080 بود (حتی حاضرم تمام آپشن های گرافیکی رو کاهش بدم تا به این فریم برسم). اما این اتفاق نیوفتاد. FPS دراپ شدید دارم!
برای درک بهتر مشکل، به صورت تصویری یک نمونه تست روی بازی FORTNITE که کلا گرافیک شاخی هم نداره نشونتون میدم.

برای اینکه هیچ حرف و حدیثی نباشه، تمام تنظیمات و آپشن های گرافیکی رو low کردم. فریم رو هم UNLIMITED گذاشتم تا بالاترین و پائین ترین مقدار فریم در بازی مشخص بشه. (فرکانس مانیتور هم روی 144 هست)
View attachment 127057

View attachment 127058

با تنظیمات گرافیکی پائین وارد بازی شدم و در یک نقطه معمولی ایستادم. الان جائی که دارم نگاه می کنم یک نقطه با جزئیات گرافیکی کم هست و فریم روی 160 می چرخه! اما وقتی بر می گردم پشت سرم رو نگاه می کنم و جزئیات گرافیکی میره بالا، به شدت افت فریم پیدا می کنم در حدی که فریم به 50 می رسه! مخصوصا تو نبردها و شلوغی ها!
View attachment 127059
View attachment 127060

این هم گزارش کارت گرافیک زمانی که درگیر بازیه!
View attachment 127061

نسخه درایور کارت گرافیکم Adrenalin-2020-Edition-19.12.3 هست. (البته دیروز نسخه جدیدترش هم اومده)
یکم تنظیمات Adrenalin رو هم تغییر دادم. کمی بهتر شده اما طوری نیست که قابل قبول باشه! بازم دراپ دارم!

اینم تست بنچمارک که با برنامه Passmark انجام دادم. البته هر بار که می گیرم تغییر می کنه! یه بار به 9700 هم رسید! اما میانگینش همینه!
View attachment 127062

حالا تمام این توضیجات، به نظر شما کارت گرافیک مشکل داره؟ سیستم کُلی بنده ضعیفه؟ یا کارت گرافیک RX 580 کلا همینه که هست!!!
چیه داستان؟؟

دوستان عزیز، چند ماه قبل این مشکل رو مطرح کرده بودم و الآن با تغییر CPU کاملا حل شد!
سی پی یو RYZEN 5 3600 انداختم و بازی فورت نایت با گرافیک بالا روی 144 قفله!
دلیل تمام اون مشکلات CPU بود. دو تا رَم 3200 هم کنارشه.
امیدوارم این تجربه به درد دوستان بخوره.
ممنون از همه.

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,587
نام
milad
سلام دوستان
مانیتور من فقط پورت vga داره که باید براش تبدیل بگیرم قابلیت gsync اینارو هم نداره
وقتی این گزینه رو فعال کنم چون مانیتور جی سینک نداره کارت گرافیک خودش رو با مانیتور هماهنگ میکنه پس بار پردازشی gpu زیاد میشه و تا حد قابل توجهی fps رو میاره پایین
از اون ور هم اگه فعال نکنم گویا کارت یجور دیگه فشار روش میفته
چیکار کنم ؟

YORDA

کاربر سایت
Oct 5, 2012
139
نام
میثم
سلام دوستان
بین دو مدل Msi 1060 gaming x و مدل Asus 1060 dual کدام کارت از نظر خنک کنندگی بهتر عمل می کنند و میزان اورکلاک کارت اصلا برام مهم نیست. (بین مدل های 1060 موجود در بازار کدام مدل نظر خنک کنندگی بهتر عمل می کنند.)

DeadPooLX

کاربر سایت
Jul 28, 2016
466
سلام دوستان
مانیتور من فقط پورت vga داره که باید براش تبدیل بگیرم قابلیت gsync اینارو هم نداره
وقتی این گزینه رو فعال کنم چون مانیتور جی سینک نداره کارت گرافیک خودش رو با مانیتور هماهنگ میکنه پس بار پردازشی gpu زیاد میشه و تا حد قابل توجهی fps رو میاره پایین
از اون ور هم اگه فعال نکنم گویا کارت یجور دیگه فشار روش میفته
چیکار کنم ؟
سلام
وقتی مانیتور چنین قابلیتی نداره اصلا نیازی به روشن کردنش نیست و روی حالت Off بزارید

دوستان به نظرتون کارت 1660ti برای نسل بعد جوابگو هست ؟ (تو رزولوشن 1080p )
سلام
خیر ، 2070 حداقل چیزی هست که پیشنهاد میشه برای ساپورت تا نسل بعد !

سلام دوستان
بین دو مدل Msi 1060 gaming x و مدل Asus 1060 dual کدام کارت از نظر خنک کنندگی بهتر عمل می کنند و میزان اورکلاک کارت اصلا برام مهم نیست. (بین مدل های 1060 موجود در بازار کدام مدل نظر خنک کنندگی بهتر عمل می کنند.)

سلام قطعا Gaming x

• Like
Reactions: milad.ps4 and YORDA

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,587
نام
milad
دوستان به نظرتون کارت 1660ti برای نسل بعد جوابگو هست ؟ (تو رزولوشن 1080p )
تو رزولیشن 1080 از این به بعد 3.5 4 سال جوابگو هست رفته رفته تنظیمات رو میاری پایین تا بتونی fps مناسب بگیری
2060 سوپر بگیری که دیگه خیالت راحت تره برای رزولیشن 1080 حتی 2k
اینم یادت باشه کلمه نسل واسه کنسول هاست و واسه پی سی به کار نمیبرن

godofwar3

کاربر سایت
Jul 10, 2008
694
نام
حسین
تو رزولیشن 1080 از این به بعد 3.5 4 سال جوابگو هست رفته رفته تنظیمات رو میاری پایین تا بتونی fps مناسب بگیری
2060 سوپر بگیری که دیگه خیالت راحت تره برای رزولیشن 1080 حتی 2k
اینم یادت باشه کلمه نسل واسه کنسول هاست و واسه پی سی به کار نمیبرن
داداش شما چند وقته پست های شما را میخونم یه روز دنبال کامپیوتر 50 میلیونی هستی یه روز دنبال تبدیل dvi هستی یه روز دنبال مانیتور 720 پی هستی اصلا معلوم نیست با خودت چند چند هستی هر چقدر بودجه داری همون را بخر هر چی گرونتر قویتر دیگه اینقدر سوال کردن نداره:|

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,587
نام
milad
داداش شما چند وقته پست های شما را میخونم یه روز دنبال کامپیوتر 50 میلیونی هستی یه روز دنبال تبدیل dvi هستی یه روز دنبال مانیتور 720 پی هستی اصلا معلوم نیست با خودت چند چند هستی هر چقدر بودجه داری همون را بخر هر چی گرونتر قویتر دیگه اینقدر سوال کردن نداره:|
اینجا برای پرسیدن هست داداش اگه ناراحت میشی خوشحال میشم نخونی
کلاهم فکر کنم نگرفتی چرا اون سوالارو پرسیدم از اول خواستی بخون
کی خواستم 50 میلیون سیستم ببندم دارم یه سیستم 12 14 تومنی میبندم اونم کیس دارم تحقیق می کنم بخاطر مانیتورم به مشکل نخورم چون توان خرید مانیتور رو دیگه ندارم از قیمتا که خبر داری

godofwar3

کاربر سایت
Jul 10, 2008
694
نام
حسین
اینجا برای پرسیدن هست داداش اگه ناراحت میشی خوشحال میشم نخونی
کلاهم فکر کنم نگرفتی چرا اون سوالارو پرسیدم از اول خواستی بخون
کی خواستم 50 میلیون سیستم ببندم دارم یه سیستم 12 14 تومنی میبندم اونم کیس دارم تحقیق می کنم بخاطر مانیتورم به مشکل نخورم چون توان خرید مانیتور رو دیگه ندارم از قیمتا که خبر داری
ناراحت نشو با شوخی گفتم اخه از اون تاریخی که دنبال سیستم بودی تا الان اگه سیستم 10 تومانی میخاستی بخری شده 20 تومان میگی اگه پول داری بخر زودتر یه روزی میبینی میخای اقدام کنی پولت فقط یه گرافیک میشه بازم شرمنده

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,587
نام
milad
ناراحت نشو با شوخی گفتم اخه از اون تاریخی که دنبال سیستم بودی تا الان اگه سیستم 10 تومانی میخاستی بخری شده 20 تومان میگی اگه پول داری بخر زودتر یه روزی میبینی میخای اقدام کنی پولت فقط یه گرافیک میشه بازم شرمنده
دشمنت شرمنده ما اینجا دوستیم :Rose:
اره میخواستم سیستم بر پایه 2070 سوپر بگیرم بخاطر این که قیمتا رفت بالاتر نشد

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
سلام. آيا كارت گرافيك msi 2070 super با اين قطعات سازگاره؟
power 650
ram 16-1600 mhz
main asus b85 plus
cpu core i5 4670
تجربه بنده ...
سی پی یو CORE I5 6600 داشتم با گرافیک RX 580. تو بعضی از بازی های سنگین، لَگ می زد و افت فریم داشتم. حتی دو عدد رم 3200 انداختم، ولی تاثیری نداشت! تا اینکه سی پی یو رو تغیر دادم و تمام مشکلات حل شد.
پس بدون شک سی پی یو شما ضعیفه و نمی تونید از تمام قدرت 2070 استفاده کنید.

byavarifar

کاربر سایت
Sep 7, 2007
178
نام
بابك
تجربه بنده ...
سی پی یو CORE I5 6600 داشتم با گرافیک RX 580. تو بعضی از بازی های سنگین، لَگ می زد و افت فریم داشتم. حتی دو عدد رم 3200 انداختم، ولی تاثیری نداشت! تا اینکه سی پی یو رو تغیر دادم و تمام مشکلات حل شد.
پس بدون شک سی پی یو شما ضعیفه و نمی تونید از تمام قدرت 2070 استفاده کنید.
در مورد 2060 سوپر هم نظرتون همينه؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
    or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر