مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

amir_minus

کاربر سایت
Feb 11, 2008
386
M2N-E SLI از DDR3 هم ساپورت میکنه ؟

نه دوست عزیز مین های AMD هنوز قابلیت پشتیبانی از DDR3 رو ندارن.
پردازنده های 4 هسته ای شرکت AMD با ساپورت پشتیبانی از DDR3 با نام خانواده Deneb FX و Propus.و سه هسته ای ها با نام Heka در اواخر سال 2008 یا اوایل 2009 عرضه میشوند.که قابلیت ساپورت HyperTransport 3.0 رو دارن و روی سوکت جدید یعنی AM3 قرار میگیرند.این رو هم عرض کنم که این CPU ها از تکنولوژی 45nm بهره میبرن/.
اولین چیپست های شرکت AMD با قابلیت ساپورت DDR3 با نام AMD 8 Series تولید میشن.و کارت های گرافیک جدید ATI یعنی R700 که از حافظه DDR5 بهره خوهند برد در تبلیغات این چیپست ها به چشم میخوره.

آخرین ویرایش:

amir_minus

کاربر سایت
Feb 11, 2008
386
ببین من نظر خودم رو گفتم ولی همون q6600 اگه اور بشه اکثر اون دو هسته ای ها رو میخوره و دیگه مد نظر چهار هسته ای حتما نباید q6600 باشه مدل های 45nm ش هم هستن.
و چون الان یه دو هسته ای قویتره پس خرید یه چهار هسته ای اشتباهه نه؟

سلام رامین جان
من چند روزی نبودم و نتونستم به شما جواب بدم.
حرف شما متین...هر کی نظری داره/.ولی بنچمارک ها و تست های خودم روی این دو سی پی یو(Q6600,E84000)برای من چیز دیگه ای رو ثابت کرد./.
بله,Q6600 تو 3D Mark امتیاز بالایی میاره.ولی تو اکثر برنامه ها و گیم ها قدرتی کمتر یا معادل E6600 داره.ولی پردازنده E8500 تو بعضی تست ها تو صدر CPU ها قرار داره و از QX9770 سریعتر عمل میکنه......شاید جای تعجب باشه ولی دلیلش چیه؟چرا یه پردازنده ای که دو هسته کمتر داره و نصف اون حافظه کش داره و با FSB پایین میتونه قویتر باشه!!!!این قضیه روی E6850 هم صدق میکرد که این پردازنده هم از Q6600 قویتر بود ولی خیلی ها سر هسته و کش میرفتن سراغ Q6600.
تمام CPU ها اور میشن.Q6600 هم از این قاعده مستثنی نیست.ولی این دلیل نمیشه که E8000 ها بیکارن و اور نمیشن.پردازنده ای که تو حالت عادی(E8500),تو اکثر جاها با یه Core™2 Extreme برابری میکنه با بالا بردن هر هسته تا 1200Ghz چه قدرتی پیدا میکنه!!!!!!!;)
Q6600 اور میشه ولی نه تا 4.2Ghz و نه با مصرف پایین.

این نظر شخصی منه:الان با اومدن E8000 ها هیچ کدوم از پردازنده های Core 2 Duo E6000 ها ارزش خرید ندارن.سری جدید Core 2 Quad های 45nm هم قیمت بالایی دارن.Q9300 اختلاف قدرتی با Q6600 نداره ولی با قیمت 300 تومن عرضه میشه که به صرفه نیست!در مورد بقیه هم جای بحثی نیست چون قیمت بالایی دارن.

با تشکر

mamad pc

کاربر سایت
Jan 1, 2008
59
من دارم سیستمم رو اپدیت میکنم.:love:
من یه دونه هارد با 2mb بافر دارم حالا به نظر شما من هارد رو ارتقا بدم یا اینکه یک cpu بالاتر بخرم؟ (e8200 , r8400 , e7200);)

Intel

کاربر سایت
Oct 6, 2007
846
نام
Mohsen
سلام رامین جان
حرف شما متین...هر کی نظری داره/.ولی بنچمارک ها و تست های خودم روی این دو سی پی یو(Q6600,E84000)برای من چیز دیگه ای رو ثابت کرد./.
بله,Q6600 تو 3D Mark امتیاز بالایی میاره.ولی تو اکثر برنامه ها و گیم ها قدرتی کمتر یا معادل E6600 داره.ولی پردازنده E8500 تو بعضی تست ها تو صدر CPU ها قرار داره و از QX9770 سریعتر عمل میکنه......شاید جای تعجب باشه ولی دلیلش چیه؟چرا یه پردازنده ای که دو هسته کمتر داره و نصف اون حافظه کش داره و با FSB پایین میتونه قویتر باشه!!!!این قضیه روی E6850 هم صدق میکرد که این پردازنده هم از Q6600 قویتر بود ولی خیلی ها سر هسته و کش میرفتن سراغ Q6600.
تمام CPU ها اور میشن.Q6600 هم از این قاعده مستثنی نیست.ولی این دلیل نمیشه که E8000 ها بیکارن و اور نمیشن.پردازنده ای که تو حالت عادی(E8500),تو اکثر جاها با یه Core™2 Extreme برابری میکنه با بالا بردن هر هسته تا 1200Ghz چه قدرتی پیدا میکنه!!!!!!!;)

این نظر شخصی منه:الان با اومدن E8000 ها هیچ کدوم از پردازنده های Core 2 Duo E6000 ها ارزش خرید ندارن.سری جدید Core 2 Quad های 45nm هم قیمت بالایی دارن.Q9300 اختلاف قدرتی با Q6600 نداره ولی با قیمت 300 تومن عرضه میشه که به صرفه نیست!در مورد بقیه هم جای بحثی نیست چون قیمت بالایی دارن.

با تشکر
میدونی دلیلش چیه که یک Cpu دو هسته (فرقی نمیکنه چی! مثلا E8000 ) تو کارایی بیشتر از یک چهار هسته ای(مثلا Q6600) عمل میکنه؟
بخاطر اینکه هنوز که هنوز اکثر برنامه ها از قابلیت Multi - Threading به درستی و کامل استفاده نمیکنن. اگر برنامه ها به درستی از این قبلیت استفاده کنند به طور 80% قدرت و سرعت Q6600 در مقابل E8000 یا ... نمایان میشه. مشکل سر اینجاست که برنامه ها(اعم از گیم و نرم افزار و...)
سر استفاده از این قابلیت مشکل دارند. الان هم که E8000 قابلیت های بیشتری و سرعت بیشتری رو در برنامه ها نشون داده بخاطر اینکه برنامه ها باهاش سازگاراند یعنی به طورکل با دو هسته ای ها سازگارند و اکثر رشته هاید پردازششون رو به صورت کامل میتونند بین دو پردازنده ای که تو یک cpu دو هسته ای قرار دارند بفرستند. در مورد اون حرفت هم که گفتی Q6600 کارایی اندازه E6600 که خوب مسلما اینطورخواهد بود. Q6600 پکیجی از دو Cpu E6600 هستش.
پس با توجه به نوشته بالا میشهبه این نتیجه رسیدکه برنامه ها دارند در واقع از یک E6600 در Q6600 استفاده میکنند! پس باید قدرت رو تو چند تا برنامه که از قبلیت Multi - Threading به درستی برای سیپی یو های 4 هسته ای استفاده میکنند سنجید.
------------------------------------------------
دلیل های زیادی میشه برای اثبات آورد. ولی مهمترینشون این هست.

amir_minus

کاربر سایت
Feb 11, 2008
386
میدونی دلیلش چیه که یک Cpu دو هسته (فرقی نمیکنه چی! مثلا E8000 ) تو کارایی بیشتر از یک چهار هسته ای(مثلا Q6600) عمل میکنه؟
بخاطر اینکه هنوز که هنوز اکثر برنامه ها از قابلیت Multi - Threading به درستی و کامل استفاده نمیکنن. اگر برنامه ها به درستی از این قبلیت استفاده کنند به طور 80% قدرت و سرعت Q6600 در مقابل E8000 یا ... نمایان میشه. مشکل سر اینجاست که برنامه ها(اعم از گیم و نرم افزار و...)
سر استفاده از این قابلیت مشکل دارند. الان هم که E8000 قابلیت های بیشتری و سرعت بیشتری رو در برنامه ها نشون داده بخاطر اینکه برنامه ها باهاش سازگاراند یعنی به طورکل با دو هسته ای ها سازگارند و اکثر رشته هاید پردازششون رو به صورت کامل میتونند بین دو پردازنده ای که تو یک cpu دو هسته ای قرار دارند بفرستند. در مورد اون حرفت هم که گفتی Q6600 کارایی اندازه E6600 که خوب مسلما اینطورخواهد بود. Q6600 پکیجی از دو Cpu E6600 هستش.
پس با توجه به نوشته بالا میشهبه این نتیجه رسیدکه برنامه ها دارند در واقع از یک E6600 در Q6600 استفاده میکنند! پس باید قدرت رو تو چند تا برنامه که از قبلیت Multi - Threading به درستی برای سیپی یو های 4 هسته ای استفاده میکنند سنجید.
------------------------------------------------
دلیل های زیادی میشه برای اثبات آورد. ولی مهمترینشون این هست.

با سلام
دوست عزیز خیلی ها فکر میکنن 4 هسته ای ها سازگاری ندارن ولی اینجوری نیست.نمونه ی بارز ساگاریشو میشه تو QX ها دید.
اگه 4 هسته ای ها سازگار نبودن QX ها هم با مشکل روبرو میشدن.
QX هایی مثل QX6700 که مشخصات در حد و اندازه های Q6600 داره کاملا از Q6600 قویتر و اگه سازگاری هم نداشت چرا تو خیلی جاها از یه E8400 سرتر میشد.(مخصوصا تو بازیها که QX ها خیلی خوب جواب میدن.)
در ضمن اگه سازگار نبودن چرا در برنامه ای مثل 3DMARK 6 که برای 2.5 سال پیشه میتونه قدرتشو نشون بده.
اینا همش برمیگرده به نوع طراحی و ساخت CPU که ما زیاد سر در نمیاریم.چون برمیگرده به بحثهای سنگین ساخت پردازنده که خود شرکتها میدونن.(ما فقط مشخصات یه cpu رو میبینیم و از طراحی داخلش هیچ خبری نداریم.)
موفق باشی.

nemesis12

کاربر سایت
Aug 30, 2006
570
نام
علیرضا
ببخشید من در حال حاضر سیستمم مال 4-5 سال پیش هست! (agp)
supra جان تو تاپیک کارت گرافیک راهنمایی کردن که با بودجه ای که دارم چی بگیرم!
حالا یه سوال واسم پیش اومده: وقتی دارم main رو عوض میکنم باید هارد و کارت شبکه و مودم رو هم عوض کنم؟! یا همین ها مشکلی ندارن؟!
در مورد کارت صدا هم onboard روی مین هست دیگه؟!
و یکی هم پاور! اولا از کجا بفهمم چیه :blushing: واینکه آیا جواب میده یا نه؟!
ممنون

Intel

کاربر سایت
Oct 6, 2007
846
نام
Mohsen
ببخشید من در حال حاضر سیستمم مال 4-5 سال پیش هست! (agp)
supra جان تو تاپیک کارت گرافیک راهنمایی کردن که با بودجه ای که دارم چی بگیرم!
حالا یه سوال واسم پیش اومده: وقتی دارم main رو عوض میکنم باید هارد و کارت شبکه و مودم رو هم عوض کنم؟! یا همین ها مشکلی ندارن؟!
در مورد کارت صدا هم onboard روی مین هست دیگه؟!
و یکی هم پاور! اولا از کجا بفهمم چیه :blushing: واینکه آیا جواب میده یا نه؟!
ممنون
وقتی مین بور عوض میشه به شرط ساپورت کردن قطعات قبلی که احتمالش خیلی بالاست میشه از قطعات قبلی استفاده کرد. امامثلا بعضی قطعات مثل کارت گرافیک های AGP رو نمیشه رو مادربدر های جدید گزاشت.
اکثر مادربرد ها دیگه چیپ صدا رو خودشون دارند و کیفیت خوبی هم دارند (بعضی اوقات HD)
پاور رو فقطبا باز کردن کیس میشه فهمید. اگه کارت گرافیک و یا ... جدید باشه ب توجه به اینکه میگید ماله 5 سال پیشه قطعات باید پاور هم عوضشه....

Intel

کاربر سایت
Oct 6, 2007
846
نام
Mohsen
با سلام
دوست عزیز خیلی ها فکر میکنن 4 هسته ای ها سازگاری ندارن ولی اینجوری نیست.نمونه ی بارز ساگاریشو میشه تو QX ها دید.
اگه 4 هسته ای ها سازگار نبودن QX ها هم با مشکل روبرو میشدن.
QX هایی مثل QX6700 که مشخصات در حد و اندازه های Q6600 داره کاملا از Q6600 قویتر و اگه سازگاری هم نداشت چرا تو خیلی جاها از یه E8400 سرتر میشد.(مخصوصا تو بازیها که QX ها خیلی خوب جواب میدن.)
در ضمن اگه سازگار نبودن چرا در برنامه ای مثل 3DMARK 6 که برای 2.5 سال پیشه میتونه قدرتشو نشون بده.
اینا همش برمیگرده به نوع طراحی و ساخت CPU که ما زیاد سر در نمیاریم.چون برمیگرده به بحثهای سنگین ساخت پردازنده که خود شرکتها میدونن.(ما فقط مشخصات یه cpu رو میبینیم و از طراحی داخلش هیچ خبری نداریم.)
موفق باشی.
یه جایی از جملاتت گفتی QX6700 از E8400 بعضی اوقات قوی تر میشه. تو پست قبلیم گفتم که این ها همشبرمیگرده به استفاده برنامه ها از همون قابلیت! من و تو چمیدونیم که تو برنامه ها و گیم های موجود چه برنامه ای نوشته شده...
3Dmark کلا استثنا هست با برنامه های دیگه تفاوت داره. همه چیزرو میسنجه!

PC FULL

کاربر سایت
Jun 30, 2007
62
نام
عباس
سلام رامین جان

با تشکر
فکر کنم منظورت MHz بود.Q9300 هم کاملا از Q6600 قویتره.یه مقایسه از این دو CPU خوندم که توش Q9300 تو همه ی موارد از Q6600 سرتر بود البته نه زیاد.

amir_minus

کاربر سایت
Feb 11, 2008
386
فکر کنم منظورت MHz بود.Q9300 هم کاملا از Q6600 قویتره.یه مقایسه از این دو CPU خوندم که توش Q9300 تو همه ی موارد از Q6600 سرتر بود البته نه زیاد.

متوجه اشتباه تایپیم نشدم./خوب شد تصحیح کردی.
منم نگفتم Q6600 قویتره.Q9300 یه مقدار از Q6600 عملکرد بهتری داره.

PC FULL

کاربر سایت
Jun 30, 2007
62
نام
عباس
t1.png

t2.png

اینم از مقایسه.حلا تصمیم گیری با خودتون.

amir_minus

کاربر سایت
Feb 11, 2008
386
t1.png

t2.png

اینم از مقایسه.حلا تصمیم گیری با خودتون.

دوست عزیز xbit سایت خیلی خنده داریه.
یه سری به سایت زیر بنداز همچنین خودت به Toms هم سر بزن میبینی بجز 3dmark تو 90 درصد جاها E8500 از Q6600 قویتره.نگاه بنداز(تازه این E8400 هستش)
http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?id=2539&cid=2&pg=4
http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?id=2539&cid=2&pg=5
http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?id=2539&cid=2&pg=6
http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?id=2539&cid=2&pg=10
http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?id=2539&cid=2&pg=11

میشه گفت E8500 رقیب QX ها هستش.تا 4700MHZ هم میشه اورش کرد.
خیلی ها فکر میکنن که چون Q6600 تا 3600MHz اور میشه خیلی راحت میتونه E8500 رو رد کنه.ولی اصلا این جوری نیست اگه E8500 رو تا 3600MHZ اور کنی میتونی قدرتی معادل Q6600 اور شده داشته باشی.
Q9300 اصلا ارزش خرید نداره.290-300 قیمتشه در حالی که E8200 با قیمت 170 تومن هم قدرتشه.اصلا به تعداد هسته ها نگاه نکنید.(دقیقا همین قضیه روی Amd Phenom هم صادقه.قویترینشون که 9850BE باشه به 6400X2 BE نمیرسه.)
E8500 با Q9550 برابری میکنه و حتی قویتر هم هست.(اگه هر دو رو اور هم کنی باز هم E8500 قویتره.)
موفق باشی.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر