مستند شبکه ی BBC درمورد شکستن مرزهای درجه بندی سنی

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
دیروز عصر برنامه ی Newsnight شبکه ی BBC2، گزارشی عجیب را در مورد بازیهای کامپیوتری تهیه کرده است که درمورد رعایت نکردن مرزبندیهای سنی بازیهای کامپیوتری توسط اطفال است.
در این گزارش، دو کودک 13 سال، در حال اجرای یک بازی مقابل تلوزیون هستند که از نهاد BBFC، نهاد درجه بندی بریتانیا برای فیلم و بازی، درجه ی +15 را دارد.

در بابتدا گزارشگر، Liz MacKean، میپرسد که کاخ سفید در عصر دیجیتالی، از رسانه چه ساخته است و بعد تصویر دو بچه ی زیر 15 سال را میبینیم که عنوان Mortal Kombat را با درجه بندی سنی +15 بازی میکنند.

"در این بازی، دو پلیر باید تا حد مرگ با هم دیگه بجنگند" پاسخ یکی از بچه ها درمورد محتوای بازیست.
4846_2264_newsnight.jpg

مک کین میپرسد: این در واقع "خشونت" است... آیا اذیتت نمیکند؟
یکی از پسرها پاسخ میدهد: اِ، در واقع نه.
اما کوکد دیگر حرف وی را تکمیل میکند:اما بعضی از دوستام، اونها به بازی معتاد شدند و واقعا خشن شدن.
-واقعا؟ خشن؟
-آره... یکی از دوستام... پسر خوبی بود اما وقتی یک بازی به اسم Grand Theft Auto رو بازی کرد واقعا خشن و بد زبون شد.

ریپورت کامل 20 دقیقه است که متاسفانه آنرا نمیتوان در سایت بی بی سی در ایران دید.

Peter Barron سردبیر برنامه در این مورد اظهار میدارد: این درواقع بازتاب واقعیاتیست که بچه ها بازیهایی را به دست می آورند که مناسب سنشان نیست. ما از چند بچه در مورد بازیهایی که با اجازه ی والدینشان میکنند پرسیدیم و حاصل آنرا در این برنامه بازتاب دادیم. این درست همانند تحقیق در مورد مست کردن در زیر سن قانونیست.

منبع: MCV UK

آخرین ویرایش:

S.H.M

کاربر سایت
Mar 24, 2008
80
نام
hossein
همه چیزه دور و برت روی شما اثر داره این شمایی که باید انتخاب کنی خوبیش روبگیری یا بدیش رو. برمیگرده به سیرت و باطن آدم.و طرز فکر
کاملا موافقم.شما میتوانید از بدترین چیزهای دنیا بهترین استفاده رو بکنید و این بستگی به خود انسان ها داره .(خداوند هیچ چیزی را بد نیافریده است)

Miesam

کاربر سایت
Sep 23, 2005
6,142
نام
Miesam Sh
اصلا اینطوری نیست. نباید انتظار داشت که یه نفر مثلا یه ساعت GTA بازی کنه و پاشه بره آدم بکشه. تاثیر این موارد در دراز مدت خودشو نشون میده و شاید حتی گیمر متوجه نشه که بازی روش تاثیر گذاشته و کارایی که میکنه رو مربوط به بازی کردن ندونه.
همه میان میگن نه بازی ها بی تاثیر هستن. اما من قبول دارم که تاثیر میذارن.
شاید با 1 ساعت بازی تاثیر کوتاه مدت داشته باشن و چند روز بعد از تموم شدن بازی از بین برن(با اینکه تاثیرات مخرب دراز مدت نامحسوس هم مطمئنا دارا هستن) اما اگه یه بازی طولانی خشن رو مثلا 8 ساعت در روز بازی کنید اصلا زندگی و محیطی که توش زندگی میکنید رو فراموش میکنید.
من شخصا این چیزا رو تجربه کردم. یادم میاد روزی 5-6 ساعت MK بازی میکردم(درحدی که همه کد ها و رمز ها رو چشم بسته هم میتونستم بزنم) روی کنسول سگا(شاید8-9 سالم بود) و حسابی به همه میپریدم. :biggrin1: مخصوصا مادر بیچارم .:-"

من میخواستم تو امضام همین چند روز پیش بنویسم Groove 4 Life.
بازی که مال شاید یک سال پیش باشه(یک سال پیش برای بار 4ام بازی کردم) تاثیرش انقدر زیاد بوده.

این حرف هیچ پایه و اساسی نداره که بازی رو کسی تاثیر نمیذاره. کلی محقق و روانشانس و ... تحقیق کردن وگرنه این حرف رو نمیزدن. حالا ممکنه بسته به شخصیت کسی تاثیری که اون میپذیره کمتر از شخص دیگه ای باشه اما مطمئنا هست.
ببين اين حرف شما زماني درست كه انسان داراي قوه عقل و فهم و شعور نباشه. خوشبختانه يكي از برتري هاي اصلي انسان نسبت به تمامي خلايق جهان همين موارد است. شما وقتي ميشيني GTA IV بازي ميكني چقدر روت تاثير ميزاره!؟ يعني اگر يك سال 8 ساعت بازي كني ميري مدرسه با گنده لات مدرستون يك چاقو در مياري از پشت ميزني راحتش ميكني؟ يا اگر Gears Of War بازي كني بعد از 2 سال كه روزي 8 ساعت بازي كردي ميري اره برقي ميخري گند لات محلتون رو اره ميكني؟ اين حرف اشتباه درست قبول دارم روي روحيات هم تاثير ميزاره من خودم چند روز پيش GTA IV نشستم پشتش گذاشتم تخت گاز با ماشين هرچي آدم بود زير گرفتم :biggrin1: فكر بد نكنيد براي تست گرافيكش بود. بعد از اون روز به بعد بابام و مامانم يك كم روش حساس شدن ولي خداشاهده اصلا تو فكرم نرفته سوار ماشين بشم برم مردم رو زير كنم. جنبه مهم ترين امر است گفتم كه من چندين سال GTA بازي ميكنم ولي روي رفتارم تاثير نزاشته درست AC بازي كردم الان همه فكر و ذكر زندگيم AC اگر بياي خونمون از هر ده مكاني كه ميبيني 8 تاش يك جوري اسم AC و الطير است و شايد روزي 2 ساعت فقط بازي كنم ولي دليل نميشه كه يك چاقو بزارم لاي انگشتم برم تو خيابون پليس ها رو بكشم كه! اين آقايي كه ميگه رفتارش عوض شده مطمئن باش رفتارش از اول هم مشكل داشته من دقت كردم بيشتر كساني كه از لحاظي پرخاشگر و عصبي هستند بخاطر خانواده هاشون است نه بيشتر نه كمتر خوشبختانه من روزي 8 ساعت بازي هايي ميكردم كه درجه سنيشون 18 سال به بالا بودن ولي سنم شايد به 12 سال نميرسيد اون قديم ولي همين امروز يك بار نشده تو مدرسه بخاطر دعوا تنبيه بشم يا اخراج بشم يا اصلا يك ناظم ديده باشه من دعوا كرده باشم.
اگر قرار باشه روحيات عوض بشه بله شما بري فيلم اره رو هم ببيني روت تاثير ميزاره. اما دليل ميشه بري مخ يكي رو بتركوني!؟ اين ها فقط باعث افسردگي بيش از حد فرد و منضبي شدنش ميشه كه اين يكي از مشكلات شديد بازيهاست و منم قبول دارم ولي اين نميپذيرم كه هركس شيش ساعت Gears Of War بازي كنه بعد از چهار سال ميره اره برقي ميخره دوستان اره ميكنه :biggrin1:

عزيزم ميون اين همه جونور خشن شدن كار هر كسي نيست.
اونجا باز امنو امانه اينجا با كسي كاري نداشته باشي باهات كار دارن.
اينجا بايد بخوري تا خورده نشي.
شما انگار يا از دنيا عقبي! يا زياد دل نميبندي ولي همين چند ماه پيش بود تو امريكا يك بنده خدايي خوشحال رفته بود چندين نفر بخاطر اين كه بهش محل نگذاشته بودن رو كشته بود!
خوشبختانه ما كه يعني من كه توي ايران هستم توي تهران هم هستم نديدم هيچ كس بي دليل مزاحمم بشه تو اين 17 سال عمري كه گرفتم! حالا شما نمي دونم چرا همچين حرفي ميزني.
اين مسئله هم بيشتر مربوط ميشه به زات خراب ايراني ها كه فقط بلدن پشت يك ديگه بزنند

armin_xbox360

کاربر سایت
Oct 22, 2007
251
نام
امير
شما انگار يا از دنيا عقبي! يا زياد دل نميبندي ولي همين چند ماه پيش بود تو امريكا يك بنده خدايي خوشحال رفته بود چندين نفر بخاطر اين كه بهش محل نگذاشته بودن رو كشته بود!
خوشبختانه ما كه يعني من كه توي ايران هستم توي تهران هم هستم نديدم هيچ كس بي دليل مزاحمم بشه تو اين 17 سال عمري كه گرفتم! حالا شما نمي دونم چرا همچين حرفي ميزني.
اين مسئله هم بيشتر مربوط ميشه به زات خراب ايراني ها كه فقط بلدن پشت يك ديگه بزنند
بر عكس من از دنيا جلوتر هستم فقط يه لحظه فكر كن تو ايران مثل امريكا اسلحه ازاد بود اونوقت..........
مثل اينكه شما نميدوني داري كجا زندگي ميكني يا اصلا تو جامعه نيستي.

kaveh

کاربر سایت
Dec 11, 2005
518
نام
کاوه
تمام بازی ها هم جنبه مثبت دارند هم جنبه منفی اگر قرار به جو گیری باشه که کل دنیا باید تا حالا چندین بار جنگ جهانی رو بعد از جنگ جهانی دوم تجربه میکردند . (من نمیگم تاثیر نمیزاره اما تاثیرش بر روی بعضی افراد به این حد نمایان هست که برن خود نمایی کنند در ملاء عام خیلی قلیل هستند پس نمیشه به خاطره جزء، کل رو زیر سوال برد)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر