مستند شبکه ی BBC درمورد شکستن مرزهای درجه بندی سنی

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
دیروز عصر برنامه ی Newsnight شبکه ی BBC2، گزارشی عجیب را در مورد بازیهای کامپیوتری تهیه کرده است که درمورد رعایت نکردن مرزبندیهای سنی بازیهای کامپیوتری توسط اطفال است.
در این گزارش، دو کودک 13 سال، در حال اجرای یک بازی مقابل تلوزیون هستند که از نهاد BBFC، نهاد درجه بندی بریتانیا برای فیلم و بازی، درجه ی +15 را دارد.

در بابتدا گزارشگر، Liz MacKean، میپرسد که کاخ سفید در عصر دیجیتالی، از رسانه چه ساخته است و بعد تصویر دو بچه ی زیر 15 سال را میبینیم که عنوان Mortal Kombat را با درجه بندی سنی +15 بازی میکنند.

"در این بازی، دو پلیر باید تا حد مرگ با هم دیگه بجنگند" پاسخ یکی از بچه ها درمورد محتوای بازیست.
4846_2264_newsnight.jpg

مک کین میپرسد: این در واقع "خشونت" است... آیا اذیتت نمیکند؟
یکی از پسرها پاسخ میدهد: اِ، در واقع نه.
اما کوکد دیگر حرف وی را تکمیل میکند:اما بعضی از دوستام، اونها به بازی معتاد شدند و واقعا خشن شدن.
-واقعا؟ خشن؟
-آره... یکی از دوستام... پسر خوبی بود اما وقتی یک بازی به اسم Grand Theft Auto رو بازی کرد واقعا خشن و بد زبون شد.

ریپورت کامل 20 دقیقه است که متاسفانه آنرا نمیتوان در سایت بی بی سی در ایران دید.

Peter Barron سردبیر برنامه در این مورد اظهار میدارد: این درواقع بازتاب واقعیاتیست که بچه ها بازیهایی را به دست می آورند که مناسب سنشان نیست. ما از چند بچه در مورد بازیهایی که با اجازه ی والدینشان میکنند پرسیدیم و حاصل آنرا در این برنامه بازتاب دادیم. این درست همانند تحقیق در مورد مست کردن در زیر سن قانونیست.

منبع: MCV UK

آخرین ویرایش:

kane

کاربر سایت
Apr 18, 2007
857
نام
شایان
سلام!
جالب بود
و نکته دار.
اما بعضی از دوستام، اونها به بازی معتاد شدند و واقعا خشن شدن.
پس ببین ما چی هستیم!
یادش به خیر تو سگا کامبت میزدیم .آپر کات که میزدیم دریای خون را میفتاد!

الان این +13 ها بازی میکنن خشن شدن:biggrin1:
آره... یکی از دوستام... پسر خوبی بود اما وقتی یک بازی به اسم Grand Theft Auto رو بازی کرد واقعا خشن و بد زبون شد.

براش اصلا آشنا نیست. یک بازی به اسم Grand Theft Auto!
احتمالا رفیقش لهجشم روسی شده.
این بنده خدا ها خیلی تو جون یکی نجاتشون بده!
البته اگه تو کشور ایرانم همچین چیزایی بود معلوم نبود چی میشد!
دست هر بچه دبستانی آر پی جی بود!

Miesam

کاربر سایت
Sep 23, 2005
6,142
نام
Miesam Sh
البته اگه تو کشور ایرانم همچین چیزایی بود معلوم نبود چی میشد!
دست هر بچه دبستانی آر پی جی بود!
بيا يك روز ميبرمت وليعصر از صبح تا شب ببين چندتا زير 10 سال GTA ميخرن :biggrin1:
ولمون كن بابا! ما خودمون از وقتي كه يادمون GTA بازي ميكرديم از اون كه از بالا نشون ميداد نسخه اولش تا نسخه GTA IV خداروشكر هنوز كه هنوز خشن نشديم.
اين ها جنبه ندارن :biggrin1:

Dr.XJ

کاربر سایت
Sep 28, 2005
1,868
ولمون كن بابا! ما خودمون از وقتي كه يادمون GTA بازي ميكرديم از اون كه از بالا نشون ميداد نسخه اولش تا نسخه GTA IV خداروشكر هنوز كه هنوز خشن نشديم.

اصلا اینطوری نیست. نباید انتظار داشت که یه نفر مثلا یه ساعت GTA بازی کنه و پاشه بره آدم بکشه. تاثیر این موارد در دراز مدت خودشو نشون میده و شاید حتی گیمر متوجه نشه که بازی روش تاثیر گذاشته و کارایی که میکنه رو مربوط به بازی کردن ندونه.
همه میان میگن نه بازی ها بی تاثیر هستن. اما من قبول دارم که تاثیر میذارن.
شاید با 1 ساعت بازی تاثیر کوتاه مدت داشته باشن و چند روز بعد از تموم شدن بازی از بین برن(با اینکه تاثیرات مخرب دراز مدت نامحسوس هم مطمئنا دارا هستن) اما اگه یه بازی طولانی خشن رو مثلا 8 ساعت در روز بازی کنید اصلا زندگی و محیطی که توش زندگی میکنید رو فراموش میکنید.
من شخصا این چیزا رو تجربه کردم. یادم میاد روزی 5-6 ساعت MK بازی میکردم(درحدی که همه کد ها و رمز ها رو چشم بسته هم میتونستم بزنم) روی کنسول سگا(شاید8-9 سالم بود) و حسابی به همه میپریدم. :biggrin1: مخصوصا مادر بیچارم .:-"

من میخواستم تو امضام همین چند روز پیش بنویسم Groove 4 Life.
بازی که مال شاید یک سال پیش باشه(یک سال پیش برای بار 4ام بازی کردم) تاثیرش انقدر زیاد بوده.

این حرف هیچ پایه و اساسی نداره که بازی رو کسی تاثیر نمیذاره. کلی محقق و روانشانس و ... تحقیق کردن وگرنه این حرف رو نمیزدن. حالا ممکنه بسته به شخصیت کسی تاثیری که اون میپذیره کمتر از شخص دیگه ای باشه اما مطمئنا هست.

.:Snape:.

عضو جدید
Apr 20, 2008
226
نام
صادق
من در کل به این نتیجه رسیدم gamer های ایرانیبا جنبه ترینgamer ها هستند.:cool:
چون این جوری که BBC میگه من باید یه جنایت کار باشم

Red_Yashar

کاربر سایت
Feb 23, 2008
822
نام
یاشار
الکی مشکلات دنیا را گردن بازیها نباید انداخت. من که از بچگی معتاد Mortal Kombat بودم، هرگز در مدرسه و جای دیگر با کسی دعوا نکردم و الان هم خدا رو شکر دارم زندگیم رو می کنم. تمام دوستانم هم که همدروه من کامبت باز بودند الان یا درسشون تموم شده و تشکیل خانواده دادند و یا مشغول به خواندن فوق هستند.
بازی ها نه در کوتاه مدت و نه در دراز مدت هیچ تاثیری ندارند. این همه مشکلات جوانان و جوامع مدت هاست که وجود داشتند و انتقاد اینگونه از بازیها تنها بهانه ای برای رفع مسوولیت است.

Kourosh

مدیر انجمن
Sep 25, 2005
4,546
نام
کورش
بازی ها نه در کوتاه مدت و نه در دراز مدت هیچ تاثیری ندارند
نه اتفاقا من مخالف این حرفتم یاشار جان
بازیها کاملا تاثیر دارند حالا کاری به مثبت یا منفی بودن قضیه ندارم ولی اثر دارند مثلا من دنیایی رو که بدنبالش بودم تو HOMM3و4 پیدا کردم و این بازی بود که ذهن و فکر منو کلا تغییر داد ولی اینم اضافه کنم کسی که با بازی MK یا GTA زود جو میگیردش و به فکر خون و خونریزی و کشتو کشتار میافته بهتره تا دیر نشده خودشو به یه روان پزشک خوب نشون بده چون وضعیتش خطرناکه .البته همچین ادمی بدون بازی هم همین مشکل رو حتما خواهد داشت و بازی تنها میتونه موجب زود تر معلوم شدن قضیه بشه .کلا قتل و ادم کشی و جنایت قبل از کامپیوتر بوده بعدش هم خواهد بود نمونه های قبل از دوران کامپیوتر رو هم محققین محترم میتونن تو ویکی ببینن .( قضیه اون دختر بچه قاتل اوایل قرن بیستم که اصلا مشهوره با توجه به اینکه حتی TV هم نبود )

Red_Yashar

کاربر سایت
Feb 23, 2008
822
نام
یاشار
نه اتفاقا من مخالف این حرفتم یاشار جان
بازیها کاملا تاثیر دارند حالا کاری به مثبت یا منفی بودن قضیه ندارم ولی اثر دارند مثلا من دنیایی رو که بدنبالش بودم تو HOMM3و4 پیدا کردم و این بازی بود که ذهن و فکر منو کلا تغییر داد ولی اینم اضافه کنم کسی که با بازی MK یا GTA زود جو میگیردش و به فکر خون و خونریزی و کشتو کشتار میافته بهتره تا دیر نشده خودشو به یه روان پزشک خوب نشون بده چون وضعیتش خطرناکه .البته همچین ادمی بدون بازی هم همین مشکل رو حتما خواهد داشت و بازی تنها میتونه موجب زود تر معلوم شدن قضیه بشه .کلا قتل و ادم کشی و جنایت قبل از کامپیوتر بوده بعدش هم خواهد بود نمونه های قبل از دوران کامپیوتر رو هم محققین محترم میتونن تو ویکی ببینن .( قضیه اون دختر بچه قاتل اوایل قرن بیستم که اصلا مشهوره با توجه به اینکه حتی TV هم نبود )

کوروش جان شدیدا موافقم. حرف من کامل نبود و منظورم هم از اثر، همان قاتل شدن و غیره است. (البته اون حس ویژه و دنیای ایده آل برای من در FFVIII وجود داره و صد البته دنیای کامبت :cheesygri)
بازی ها کسی را قاتل و وحشی نمی کنند و اگر کسی خود آماده تبدیل شدن به آنچنان افرادی باشد ممکن است بازی باعث بروز سریع تر رفتار های پرخاشگرانه شود.

در مستند آمده که دوستان آن بچه با GTA بد دهن و پرخاشگر شدن در حالی که انگار نه انگار که این همه خواننده های رپ بد دهن و این همه آدم های پرخاشگر در خیابان های کشور های غربی چون انگلیس و آمریکا دیده می شوند. BBC تمام آن عوامل و البته آدم های مست و وحشی پر تعداد غربی رو کنار گذاشته و چسبیده به بازی ها.
و همان طور که گفتی اوضاع جامعه از همان قبل از ظهور کامپیوتر و بازیها همین طور بوده.

انواع عوامل تربیتی و اجتماعی واقعی باعث پرخاشگری کودکان و نوجوانان می شوند اما چون دولت ها به فکر شانه خالی کردن از مسوولیت هستند، زود از بازی ها انتقاد می ککند. همان طور که چند دوره قبل از کمیک بوک ها و قبل از آن از سینما انتقاد می کردند.

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,102
حالا اصلا حق با شما.
من نمیدونم چرا همه میرن سراغ جنبه های منفیش. این همه جنبه ی مثبت هم داره. مثلا سرعت عمل در فکر و کارها.:-"

Kourosh

مدیر انجمن
Sep 25, 2005
4,546
نام
کورش
چون این تاپیک در مورد درجه بندیه و جنبه مثبت رو درجه بندی نمیکنند پس طبیعیه بحث سر این موضوع باشه

armin_xbox360

کاربر سایت
Oct 22, 2007
251
نام
امير
عزيزم ميون اين همه جونور خشن شدن كار هر كسي نيست.
اونجا باز امنو امانه اينجا با كسي كاري نداشته باشي باهات كار دارن.
اينجا بايد بخوري تا خورده نشي.

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
والا قدیم ها rating هم سفت و سخت تر بود.
مثلا دیابلو2 خودمون M ـه . که من هر چی فکر میکنم میبینم برای چی این rating رو داره به نتیجه ای نمیرسم . چون مثلا خشونت خیلی زیادی نداره. چه میدونم مثلا Corpse Explosion ؟:D

ولی مثلاً GW در همین حد خشونت داره و بجز اون مثلا کاراکترهاش میتونن زره شون رو دربیارند و درسته که "لباس زیر" تنشونه ولی خوب ... رقص های قشنگ هم دارند. بعد 13+ ـه .. WoW هم یک چیزی در همین مایه ها.

Good Boy

کاربر سایت
Apr 9, 2007
842
نام
K1
آقا آدم باید خودش عاقل باشه:biggrin1:

مثلا من بعد از اینکه GTA IV رو بازی کردم و دیدم که بعد از مست کردن , رانندگی آدم چطوری میشه درس عبرت گرفتم و بر خلاف گذشته دیگه بعد از خوردن مشروبات الکلی رانندگی نمی کنم یا کم می کنم:)
...........
این BBC هم یک شبکه خوشحاله که فقط می خواد جلوی CNN کم نیاره که میاره!

silent_hill54

کاربر سایت
Jan 6, 2008
913
همه چیزه دور و برت روی شما اثر داره این شمایی که باید انتخاب کنی خوبیش روبگیری یا بدیش رو. برمیگرده به سیرت و باطن آدم.و طرز فکر

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر