خبر رسمی مایکروسافت شرکت اکتیویژن را به مبلغ ۶۸ میلیارد دلار خرید | آپدیت : اکتیویژن بیلیزارد به صورت رسمی به خانواده Xbox ملحق شد

• Thread starter Thread starter Z-fan
  • تاریخ آغاز تاریخ آغاز

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
1642512253475.png
به گزارش منابع داخلی وال استریت ژورنال، گویا مایکروسافت توانسته به عقد قرارداد برای خرید اکتیویژن نزدیک شود.
اطلاعات بیشتری فعلا در دسترس نیست و علی رغم منبع معتبر، هنوز نمی توان صحت کامل این قرارداد را تایید کرد

به گفته Dina Bass خبرنگار وبگاه بلومبرگ، ارزش این قرارداد قریب به هفتاد میلیارد دلار تخمین زده شده

ادیت: رسمی شد. مایکروسافت، شرکت اکتیویژن بیلزارد +کینگ رو به زیر مجموعه های خودش اضافه کرد

1642512789894.png

اطلاعات تکمیلی

طبق گفته فیل اسپنسر، از زمان عقد رسمی قرارداد، مدیران اکتیویژن مستقیم گزارشات شون رو به فیل اسپنسر باید ارائه بدن
و این جور که مشخصه حداقل تا زمان عقد رسمی قرارداد، بابی کاتیک کماکان رییس اکتیویژن بلیزارد باقی خواهد ماند

به گفته بابی کاتیک، تاریخ عقد رسمی این قرارداد تو سال مالی 2023 (از جولای 2022 تا ژوئن 2023) تخمین زده میشه
تا اون زمان، اکتیویژن کماکان به فعالیت مستقل خودش زیر نظر بابی کاتیک ادامه میده

آپدیت [20 بهمن]: طبق بیانیه مایکروسافت، کمپانی نه تنها به قراردادهای قبلی پیرامون عرضه فرنچایز Call of Duty روی کنسول های پلی استیشن وفادار میمونه، بلکه بعد از اتمام این قراردادها به عرضه عناوین COD و دیگر بازی های محبوب اکتیویژن روی پلی استیشن ادامه داده و علاقمنده که این رویه رو برای کنسول های نینتندو هم پیش بگیره

بالاخره نبردهای حقوقی مایکروسافت با آمریکا و FTC به انتهای خود رسید

بعد از یک سال و هفت ماه از اعلان خبر ادغام بخش گیمینگ مایکروسافت، ایکس باکس، با مجموعه اکتیویژن بلیزارد و گرفتن تاییدیه های متعدد از کشورهای مختلف و علی رغم مخالفت بریتانیا
نهایتا بعد از یک نبرد حقوقی طولانی با کمیسیون تجارت آمریکا (FTC) بر سر قانونی بودن و عادلانه بودن این ادغام، در تاریخ 11 جولای 2023، با رای مثبت قاضی دادگاه به نفع مایکروسافت، بالاخره این قرارداد یک قدم دیگر به عملی شدن نزدیک تر شد.
حال تنها مانع بین مایکروسافت و این قرارداد، مخالفت CMA و بریتانیا است که گویا قرار است دوباره به مرحله مذاکره کشیده شود.

در نهایت در تاریخ اکتبر 2023 اکتیویژن بلیزارد به ایکس باکس ملحق شد

بعد از یک سال و ده ماه از اعلان خبر ادغام بخش گیمینگ مایکروسافت، ایکس باکس با مجموعه اکتیویژن بلیزارد تنها مانعی که بر سر راه هر دو کمپانی بود، تاییدیه CMA بریتانیا بود.
این امر نیز بعد از تعهد مایکروسافت در زمینه بخش کلاود و انعقاد قرارداد و دادن حق امتیاز به یوبیسافت برای انتشار بازی های کلاود در اروپا، در نهایت مایکروسافت موفق شد تاییدیه بریتانیا را نیز از آن خود کند
و بالاخره با دادن تریلری از طرفی مایکروسافت خبر ملحق شدن اکتیویژن به مایکروسافت به صورت رسمی تایید شد.

آخرین ویرایش:
فروش PS5 چه ارتباطی به این ماجرا داره ؟ سونی با تلاش شبانه روزی خودش به موفقیت رسیده
اگه تامین سرور به این راحتی چرا 80 درصد بازار غرب دست 5 شرکت ؟ چرا هر شرکتی سرور های خودش احداث نمی کنه ؟ تامین سرور برای چند میلیون پلیر شوخیه ؟
همین الان هم تمام خدمات PS روی سرور های امازون

مگه بنگاه خیریه است ؟ سونی سالانه 24 میلیارد دلار در صنعت گیم هزینه می کنه 24 میلیارد دلار

یه مشکل بزرگ وجود داره
چرا فقط سونی با منابع محدود روی IP های جدید و استودیو ها گمنام سرمایه گذاری کنه
چرا شرکت 2 تریلیون دلاری با منابع بی نهایت که کلا سبک RPG/FPS خریده روی ساخت بازی های جدید خودش سرمایه گذاری نمی کنه ؟

شرکت 2 تریلیون دلاری که بی نهایت پول داره و به جایی رسیده که دولت بریتانیا رو تهدید می کنه چیزی به جز دیو نیست

صنعت گیم هیچ شباهتی به سینما/TV نداره
مخاطب سینما / TV هر چیزی که باشه تماشا می کنن ( همزمان 5 تا سریال تاریخی پخش بشه ملت هر 5 سریال تماشا می کنن )
گیمر ها صرفا چند بازی خاص بازی می کنن
فن بیس COD فقط COD بازی می کنه ( حداکثر شوتر های دیگه رو تست می کنه و باز هم برمیگرده به COD ) / فن بیس فیفا فقط فیفا و....
اگه شوتر شاهکار / یه شوتر خوب / یه شوتر متوسط تو بازار باشه چه اتفاقی می افته ؟ شوتر متوسط هیچ شانسی در مقابل دو تا نداره

گفتم
cma تلاش می کنه اخرین بازار بزرگ دست نخورده رو از دست یه دیو نجات بده
امروز اهمیتی نداره بحث سر اینده است :-?? مایکروسافت تلاش می کنه بازار کلاد گیمینگ قبل از بزرگ شدن مونوپولی کنه

بعد از لغو خرید بازار به روند طبیعی خودش ادامه میده
سونی سرمایه گذاری خودش داره و در 10 سال اینده با ارامش ادامه میده
امازون هم با ارامش پیش میاد
مایکروسافت هم با IP های خودش ادامه میده
اپل هم بعدا وارد می شه
شرکت های کوچکتر هم بدون فشار یه دیو که کل بازار گرفته با هر کسی دوست داشته باشن همکاری می کنن

ارتباط اش اینه که ماکروسافت هم همین الان سرور بلید اش عملا بورد series x هست. psn از کلود استفاده می کنند چون یه موضوع جنرال پرپوز هست، برای استریم یه کنسول نمی تونند روی هر سخت افزاری امولیشن کنند. سرور بلید سونی احتمالا یه سخت افزار بسیار نزدیک به PS5 باشه که باید خودشون دست بگیرن. سونی توانایی تامین 1 میلیون سرور بلید نداره؟ همین سونی که سال آینده 25 میلیون کنسول تولید می کنه؟ 1 میلیون 500 دلار نهایتا بودجه 500 میلیون دلاری می خواد. 24 میلیارد دلار رو گنده کردی چی بگی واقعا؟ برای بازاری که سونی می ترسه در آینده از دستش بده. خب سرمایه گذاری کنه. فقط که تولید محتوا نباید بکنه. یکم هم روی خود تک سرمایه بگذاره.
ماکروسافت همین الان هم با خرید انددلبز و ان اگزایل و ... رو استدیو های گمنام سرمایه گذاری کرده و داره بازی جدید می سازه، ولی این موضوع دقیقا چه ربطی به ماجرای کلود داره خدا می دونه.
الان تو فقط سالی یه دونه COD بازی می کنی تموم شد؟ پس کلا بیزینس سونی که تماما بازی ادونچر هست رو هواست؟ ملت فقط یه فورتنایت بازی می کنند یه cod و تموم. پس همه جمع کنیم بریم خونمون. این همه بازی ایندی ، بازی سنگل پلیر و ... سالانه دارن عرضه میشن. این حرفا رو اصلا قبول ندارم. مخصوصا از طرفدار یه شرکت که به عرضه بازی های داستان محور با کیفیت بالا، شهرت داره.
چرا امروز اهمیتی نداره؟ تا قبل که می گفتی همین الان 70 درصد مارکت رو ماکرو بلعیده.. ولی نشد توضیح بدی خب حداقل فعلا که ماکروسافت از نظر ip فرسنگ ها از سونی عقب تره پس چرا سونی هزینه نمی کنه؟ چرا فقط ماکروسافت هزینه جا انداختن کلود تو بازار رو بده؟ چرا باید سخت افزار هاش رو بجای عرضه تو بازار، ببره توی سرور رک و هزینه کنه؟ دیگران چرا هزینه نکردن؟

من از ابتدا هم گفتم، با توجه به نوع بازی های abk ترجیح می دادم ماکرو اسکوئر غرب رو می خرید یا تیک تو رو می خرید. الانم فکر می کنم خرید احتمال زیاد یا کنسل میشه یا خیلی پروسه طولانی رو باید طی کنه.
چیزی که میون حرفا برام جالبه خود موضوع کلود هست چون خیلی ایمان دارم آینده صعنت در ده سال آینده خواهد بود.

Infrastructure صنعت رو خیلی وقته ماکیرو و امازون دو-پلی کردن رفته، cma موقعی جنبیده که دیگه دیر شده و سلطه اجتناب ناپذیره،
البته همیشه همینه و کسی مقصر نیست، چون دولت از بازار همیشه عقبه، اونموقع که غولهای مخابراتی، بزرگ و کوچک تله کام ها رو بلعیدن رفت، دولتها تازه مشغول پیش نویس قوانین حقوق بشر بودن و هنوزتو باغ نبودن که موارد غیر قابل تعویض (non fungible) هم میتونن در انحصار برن

پس میشه لطف کنی بگی به چی ربط داره؟ اینکه استدیو میخره/راه میندازه بعد مجبورشون میکنه رو پروژه های بی ربط کار کنن، و در نهایت باعث رفتن اعضای اون تیم میشه مقصر کیه؟ چون اجازه داده آبسیدین یه بازی کوچیک بسازه یعنی خیلی خوب بوده؟ یعنی از یه جزء کوچیک میخوای نتیجه بگیری که مدیریت مایکروسافت در این زمینه عالیه؟

برخلاف تصورات فن هایی مثل شما برعکس مدیریت مایکروسافت در این زمینه چیزی نزدیک به فاجعه بوده و برای همینه که علی رغم خرید یه ناشر بزرگ با این حجم از بازی و ان تا استدیو تو دو سال و اندی که از لانچ کنسولش میگذره هنوز نتونسته چندتا بازی AAA گردن کلفت بده بیرون و بزرگترین IP ـش یعنی Halo هم با این وضع اسفناک منتشر بشه و به این روز بیفته. فکر کنم اینکه تقریبا همه اعضای با سابقه 343 هم ول کردن رفتن در راستای همین مدیریت صحیحی باشه که شما متصوری. به هر صورت همه چیز واضح و روشنه، اما شما میتونی هرجور که دوست داری شرایط رو فرض کنی.
شما حتی نیمدونی پلی گراند دوتا تیم داره بعد میگی اعضای استدیو میخواستن بازی ریسینگ بسازن ولی ماکرو مجبورشون کرد فیبل بسازن . عزیز من تمام تیمی که دارن رو فیبل کار میکنن رو کامل نیروی جدید گرفتن !! فک کن طرف کارگردان FH5 بوده یـ نسخه فورزا رو ساخته متاش شده 92 اون تو استدیو که هیچ حاشیه ای نداره بعد به خاطر اینکه ماکرو مجبورشون کرده فیبل بسازن از استدیو بیرون زده اصلا با هم اینا جور در میاد ؟ یـ چی گفتید که فقط گفته باشید !!!
اگه میخواست؟ ببین از همین یه جمله کامل سطح این پست شما توی چشم میزنه و من دیگه واقعا علاقه ای ندارم صحبت با فردی با این طرز تفکر و ادبیات رو ادامه بدم. بازی های سینما زده، قایق سواری بی هدف، از در و دیوار بالا رفتن، گرافیک آبرنگ، پس کی میخواید شماها بزرگ بشید؟ پس کی طرز تفکرتون قراره تغییر بکنه؟

استاد این بازی های سینما زده ای که میفرمایی ان ساله که بهترین بازی های سال بودن، جزو پر فروش ترین ها، محبوب ترین ها. گفتم درآمد یکی از این بازی های سینما زده و قایق سواری بی هدف از مجموع گیم پس، سرویس انقلابی و مورد علاقه شما که دارید اینطور براش یقه جر میدید بیشتر بوده. اتفاقا هم مایکروسافت و هم شما فن های سینه چاکش آرزوتونه یه بازی مثل همین عناوین سینما زده داشته باشید، اما به استناد نقد داخلی که معشوقتون مایکروسافت برای TLoU2 نوشت میگم، این بازی ها از هرچیزی که مایکرو ساخته جلوتره و به هیچ عنوان هم نه توان ساخت چیز مشابهی رو دارن و نه عرضه رقابت باهاش رو. فرقی هم نداره چندتا استدیو یا ناشر بخرن. نتیجه هیچ وقت تغییر نمیکنه.
منظور من AAA با بودجه بالا بود اگه خیلی بهتون برخورد بزار جملم رو تصحیح کنم . ماکرو اگه میخواست همه استدیو هاش رو تک تیمه میکرد تا رو AAA بزرگ کار کنن ولی میزاره تیم هاش هرچی دوست دارن بسازن از بازییی با اسکیل کوچیک مثل Pentiment و Grounded گرفته تا عنوان تا فیها خالدون سینمای دوربین روشونه با قایق سواری بی هدف مثل هل بلید (:D)حالا یـ چی میگم سریع نرید رو حالت VS همین Pentiment رو تا صد سال سیاه سونی اجازه ساختش رو نمیداد اگه آبسیدین زیر دستش بود .

ماکروسافت فقط و فقط نیاز داره چندتا بنگر درست حسابی منتشر کنه بعد اون میبینی تمام این حرفایی که مدیریتش افتضاحه از بین میره اگه تیمایی که زیر دستش داره میتونن یـ چیزی مثل Hi-Fi Rush بسازن مطمئن باشید AAA درست حسابی هم براش میسازن .

آخرین ویرایش:
اگه تیمایی که زیر دستش داره میتونن یـ چیزی مثل Hi-Fi Rush بسازن مطمئن باشید AAA درست حسابی هم براش میسازن .
در آینده به نوه هامون میتونیم بگیم صنعت گیم در دوران ما به قبل و بعد Hi-Fi Rush تقسیم شد.

شما حتی نیمدونی پلی گراند دوتا تیم داره بعد میگی اعضای استدیو میخواستن بازی ریسینگ بسازن ولی ماکرو مجبورشون کرد فیبل بسازن . عزیز من تمام تیمی که دارن رو فیبل کار میکنن رو کامل نیروی جدید گرفتن !! فک کن طرف کارگردان FH5 بوده یـ نسخه فورزا رو ساخته متاش شده 92 اون تو استدیو که هیچ حاشیه ای نداره بعد به خاطر اینکه ماکرو مجبورشون کرده فیبل بسازن از استدیو بیرون زده اصلا با هم اینا جور در میاد ؟ یـ چی گفتید که فقط گفته باشید !!!

منظور من AAA با بودجه بالا بود اگه خیلی بهتون برخورد بزار جملم رو تصحیح کنم . ماکرو اگه میخواست همه استدیو هاش رو تک تیمه میکرد تا رو AAA بزرگ کار کنن ولی میزاره تیم هاش هرچی دوست دارن بسازن از بازییی با اسکیل کوچیک مثل Pentiment و Grounded گرفته تا عنوان تا فیها خالدون سینمای دوربین روشونه با قایق سواری بی هدف مثل هل بلید (:D)حالا یـ چی میگم سریع نرید رو حالت VS همین Pentiment رو تا صد سال سیاه سونی اجازه ساختش رو نمیداد اگه آبسیدین زیر دستش بود .

ماکروسافت فقط و فقط نیاز داره چندتا بنگر درست حسابی منتشر کنه بعد اون میبینی تمام این حرفایی که مدیریتش افتضاحه از بین میره اگه تیمایی که زیر دستش داره میتونن یـ چیزی مثل Hi-Fi Rush بسازن مطمئن باشید AAA درست حسابی هم براش میسازن .
ناظم جان بی‌طرف ‌در خوب بودندHIFI RUSHشکی نیست

ولی انصافا چه چیزی داشت که ساختنش باعث میشه شما چنین فکری کنی 😂😂

مایکروسافت اگه بخواد بزگرده به دوران ۳۶۰از نظر انحصاری اولین کار باید از شیر دوشی FORZAو HALOو گیرژ دست برداره

گیرز رو‌ ریبوت کنه یه بازی خطی درست حسابی ازش بده بیرون

HALOرو از دست 343بکشه بیرون بده به ماشین گیم

و IPجدید خلق کنه

نیاد یه بازی معرفی کنه که هنوز بعد از چند سال گیم پلی نداشته باشه نه بازه انتشار

‌و ناجی صنعت گیم رو بخاطر شر ور‌هاش‌ ازش توضیح بخواد

ارتباط اش اینه که ماکروسافت هم همین الان سرور بلید اش عملا بورد series x هست. psn از کلود استفاده می کنند چون یه موضوع جنرال پرپوز هست، برای استریم یه کنسول نمی تونند روی هر سخت افزاری امولیشن کنند. سرور بلید سونی احتمالا یه سخت افزار بسیار نزدیک به PS5 باشه که باید خودشون دست بگیرن. سونی توانایی تامین 1 میلیون سرور بلید نداره؟ همین سونی که سال آینده 25 میلیون کنسول تولید می کنه؟ 1 میلیون 500 دلار نهایتا بودجه 500 میلیون دلاری می خواد. 24 میلیارد دلار رو گنده کردی چی بگی واقعا؟ برای بازاری که سونی می ترسه در آینده از دستش بده. خب سرمایه گذاری کنه. فقط که تولید محتوا نباید بکنه. یکم هم روی خود تک سرمایه بگذاره.
ماکروسافت همین الان هم با خرید انددلبز و ان اگزایل و ... رو استدیو های گمنام سرمایه گذاری کرده و داره بازی جدید می سازه، ولی این موضوع دقیقا چه ربطی به ماجرای کلود داره خدا می دونه.
الان تو فقط سالی یه دونه COD بازی می کنی تموم شد؟ پس کلا بیزینس سونی که تماما بازی ادونچر هست رو هواست؟ ملت فقط یه فورتنایت بازی می کنند یه cod و تموم. پس همه جمع کنیم بریم خونمون. این همه بازی ایندی ، بازی سنگل پلیر و ... سالانه دارن عرضه میشن. این حرفا رو اصلا قبول ندارم. مخصوصا از طرفدار یه شرکت که به عرضه بازی های داستان محور با کیفیت بالا، شهرت داره.
چرا امروز اهمیتی نداره؟ تا قبل که می گفتی همین الان 70 درصد مارکت رو ماکرو بلعیده.. ولی نشد توضیح بدی خب حداقل فعلا که ماکروسافت از نظر ip فرسنگ ها از سونی عقب تره پس چرا سونی هزینه نمی کنه؟ چرا فقط ماکروسافت هزینه جا انداختن کلود تو بازار رو بده؟ چرا باید سخت افزار هاش رو بجای عرضه تو بازار، ببره توی سرور رک و هزینه کنه؟ دیگران چرا هزینه نکردن؟

من از ابتدا هم گفتم، با توجه به نوع بازی های abk ترجیح می دادم ماکرو اسکوئر غرب رو می خرید یا تیک تو رو می خرید. الانم فکر می کنم خرید احتمال زیاد یا کنسل میشه یا خیلی پروسه طولانی رو باید طی کنه.
چیزی که میون حرفا برام جالبه خود موضوع کلود هست چون خیلی ایمان دارم آینده صعنت در ده سال آینده خواهد بود.
:-??خبر نداری مایکروسافت دومین قدرت کلاد دنیاست :-??همین 3 ماه گذشته 22 میلیارد دلار از کلاد درامد داشته :-??مونوپولی کردن اینده کلاد گیمینگ هم تلاشی برای گرفتن جایگاه امازون

سونی 1 میلیون سرور بلید کجا قرار بده ؟ حیاط خانه جیم رایان ؟ مگه یک کشور و یه شهر ؟
سونی برای کلاد گیمینگ مجبور یه قراداد بلند مدت با امازون امضا کنه

تو ادعا می کنی سونی با چند تا IP جدید و استودیو گمنام توان رقابت با مایکروسافت + بتزدا + اکتی داره
اگه چنین چیزی ممکن چرا مایکروسافت 80 میلیارد دلار پول دور می ریزه ؟ با سرمایه گذاری روی چند تا بازی سرویس محور نیازی به اکتی نداره
مشخص که چنین چیزی ممکن نیست

گفتم
عمده سود سونی 30 درصد فروش ثردپارتی / dlc / پرداخت درون برنامه psn
وقتی صنعت گیم به سمت کلاد بره دیگه ثرد پارتی ها وابستگی به سونی ندارن , هر ناشر با یه شرکت تامین کننده کلاد قرارداد می بنده و بازی هاش در استور خودش عرضه می کنه
با چهار تا بازی داستان محور که نمی شه کلاد گیمینگ راه انداخت :)) سونی یه فرصت چند ساله نیاز داره (با سودی از ثرد پارتی های مثل COD به دست میاره ) وابستگی خودش به ثرد پارتی ها کم کنه و با بازی های سرویس محور خودش ( نه این 12 بازی که قراره تا 2025 عرضه , موج دوم بازی ها که تا 2030 عرضه می شه ) کلاد گیمینگ خودش راه بندازه
مایکروسافت تلاش کرده با خرید اکتی این فرصت از سونی بگیره 8-| اگه این خرید تایید بشه امازون بلافاصه مجبور برای حفظ جایگاه خودش EA بخره / متا هم تیک تو میخره
زمین زیر پای سونی یکدفعه زیر و رو می شه و در اینده هیچ شانسی در مقابل رقبا نداره

تو ادعا می کنی کلاد فعلا اهمیتی نداره و CMA بی دلیل خرید بلاک کرده :-??
فروش کنسول مایکروسافت ربطی به سرور نداره :-??مایکروسافت فعلا روی هر سری X حداقل 50 دلار ضرر میده , فعلا تولید سری X کاهش دادن تا ضرر کاهش پیدا کنه :)) هیچ ارتباطی به سرور نداره
همین دیروز اعلام شد سرور های انگلیس سری X صرفا ظرفیت 5 هزار نفر دارن :)) دومین بازار XBOX :))

این تیم مدیریت XBOX بعد از 9 سال :-t عرضه 3 تا کنسول :-t دو نسل :-t تغییر نکرده باز هم فک می کنی این حرفایی که مدیریتش افتضاحه اشتباه ؟ دروغ ؟
ناتی داگ / سانتا مونیکا / Guerrilla / firesprite دو تا تیم دارن :-??اینسامنیاک 3 تا تیم داره

آخرین ویرایش:
در آینده به نوه هامون میتونیم بگیم صنعت گیم در دوران ما به قبل و بعد Hi-Fi Rush تقسیم شد.

والا من به جای شما بودم دعا میکردم سونی عناوین Stylish ـی مثل Gravity Rush رو برگردونه . حیف همچین IP یونیکی خاک بخوره .

ناظم جان بی‌طرف ‌در خوب بودندHIFI RUSHشکی نیست

ولی انصافا چه چیزی داشت که ساختنش باعث میشه شما چنین فکری کنی 😂😂

مایکروسافت اگه بخواد بزگرده به دوران ۳۶۰از نظر انحصاری اولین کار باید از شیر دوشی FORZAو HALOو گیرژ دست برداره

گیرز رو‌ ریبوت کنه یه بازی خطی درست حسابی ازش بده بیرون

HALOرو از دست 343بکشه بیرون بده به ماشین گیم

و IPجدید خلق کنه

نیاد یه بازی معرفی کنه که هنوز بعد از چند سال گیم پلی نداشته باشه نه بازه انتشار

‌و ناجی صنعت گیم رو بخاطر شر ور‌هاش‌ ازش توضیح بخواد
والا واسه منی که فن ریسینگ هستم Forza دقیقا همون نقطه قوت ماکروسافت حساب میشه بعد بیاد بیخالش بشه ؟ میخوام صد سال سیاه نکنه این کار رو . من نه پولی بابت Xbox دادم نه چیزی ماکرو هرچی داد استفاده میکنم هرجا گند زد که خوب میگم گند زد هرجا هم خوب عمل کرد میگم دمش گرم . زیاد واسه خودم این مسائل رو جدی نمیگیرم چون ته تهش یـ گیم ـه , نه ؟ سونی هم امیدوارم یکم تو بازیایی که واسه PC منتشر میکنه ثبات پیدا کنه که یـ شبه آبرو و حیثت یکی مثل ناتی داگ رو به باد نده

خب اول با همین قضیه CMA شروع میکنم.

دلایلی که CMA اورده دو نکته رو القا میکنه: 1) یا اینکه اعضای تصمیم گیرنده در این پرونده فهم و اطلاعاتشون درباره ی وضعیت کنونی صنعت گیم و cloud گیمینگ خیـــلی خیلی کمه، اگر اینطور باشه (که احتمالش هست)، وزنه ی سنگینی به نام COD توی هر نوع تصمیم گیری تاثیر چند برابر میذاره به این دلیل که در بین همه اطلاعاتی که از این خرید در اختیار رگولاتوری ها هست، COD اولین و بزرگترین اسمیه که همه میشناسن و میشه گفت عکس العمل کسایی که صنعت رو دنبال میکنن و کسایی که خیلی از دور با گیمینگ آشنا هستن (اکثر مردم) شبیه به هم بوده (وااااای COD خریدَه شووود). این نکته ممکنه باعث بشه که در اتخاذ هر گونه تصمیمی از طرف سازمان هایی مثل CMA با overreaction رو به رو باشیم. یعنی مثلا فرض کنیم اهمیت و تاثیر COD در روند پیشرفت و رقابت cloud gaming بتونه 30% باشه، از طرف CMA این رقم بسیار بزرگ تر از واقعیت در نظر گرفته میشه، چرا؟ به خاطر همون چیزی که اول این پاراگراف اشاره کردم، کمبود فهم کافی از صنعت.

2) یا اینکه اعضای CMA به دلیل مبلغ بسیار بالای معامله، از همون اول با تاییدش مشکل داشتن. انگار تصمیمشون بر این بوده که بخاطر نگرانی ها در مورد سخت شدن رقابت با MS در بخش کنسول گیمینگ معامله رو بلاک کنن ولی با اشاره هایی که مایکروسافت به سهم سونی از بازار کنسول گیمینگ داشته و قراردادهایی که با امثال Valve و Nintendo بست، بیخیال اون قضیه شدن و رفتن سراغ گزینه ی دوم که cloud باشه. بخشی از صنعت که نه آیندش مشخصه، ولی MS میلیاردها دلار توش هزینه میکنه. نه در حال حاضر به اندازه کافی بزرگ شده که بشه گفت دقیقا چه کمپانی هایی دارن توش فعالیت جدی میکنن، اما MS از روز اول خیلی خیلی جدی بوده، و نه اینکه شرکت هایی مثل سونی و نینتندو برنامه ای برای رقابت مستقیم با MS در این زمینه دارن، که این MS رو به تنها پلتفرم هولدری میکنه که کل کاتالوگ کنسولش رو وارد سیستم Cloudاش کرده و اگه کسی از دور به قضیه نگاه کنه انگار که هیچ آینده ای برای کمپانی های دیگه وجود نداره و همه چیز آمادس برای فرمانروایی MS.

چیزی که یقه ی MS رو گرفت همین سرمایه گذاری بیش از حد قبل از بالغ شدن و بزرگ شدن این بخش از صنعت بود که باعث شد "بهانه" بده دست سازمانی مثل CMA.

اگه بتزدا خریداری نمیشد و این بازی منتشر میشد، 90درصد اینایی که ازش اسم میبرن حتی نگاهش هم نمیکردن! باید گفت مهم اینه که این بازی زیرپرچم اسم مایکروسافت منتشر شد وگرنه حالت عادی اوضاع فرق میکرد! دقیقا عین هلبلید که ته ته هرچی بازی سینمازدس، ولی چون سینمازده مایکروسافتیه سر و دست میشکونن براش.
البته کاری ندارم که چند صد روزه AAA انحصاری براشون نیومده و اگه به جای های فای راش، انگری بردز 3 منتشر میشد هم باز بهترین بازی نسل 9شون لقب میگرفت.

این مایکروسافت فعلی به وضوح نشون داده درک درستی از ساخت بازی نداره. مدیرهاش، از جمله همین اسپنسر از نظر مدیر به مثابه یه آدم فنی خیلی خوب و نوآورن و دست کم هم X1X و هم XSX کنسول های فنی خوبی هستن، کارشون تو بکوارد هم عالی بوده، اما از نظر مدیر به مثابه یه گیمر واقعا شوتن و معلوم نیست چی تو سرشون میگذره. به خاطر سوء مدیریت یا بازی های بزرگشون رو به ورطه نابودی و بی اثر کردن کشوندن یا استدیوهای زیر مجموعه اشون نابود میشه و به خاطر بیشعوری مدیران به چخ میره. نمونه اش در همین نسل کاری هست که با Initiative کردن، یا Playground. در خصوص اولی ابتدا داشتن رو یه چیز AA خیلی خیلی خفن و خلاقانه کار میکردن و سیاستشون این بود که برای پروژه اول یه بازی با اسکوپ کوچیک اما در عوض خلاقانه باشه اما مایکروسافت در شرایطی که این همه بازی شوتر داره و زنی مکس رو هم خریده مجبورشون کرد رو یه IP مرده به اسم Perfect Dark کار کنن. اساسا هم من نفهمیدم ارزش برگردوندن این IP که فن هاش الان باید بالای 40 50 سالشون باشه و ذاتن هم نینتندو فن هستن، به چه درد مایکروسافت میخورد که نزاشت کار خودشون رو بکنن و در نتیجه نصف اعضا رفتن و وضعشون به جایی رسید که CD باید بیاد براشون بازی بسازه. یا PG که شدن مسوول ساخت یه بازی RPG! و در نتیجه برخی از اعضا رفتن یه استدیو جدید زدن که باز Racing بسازن نه RPG که تو نیچر استدیو نیست. تنگو گیم رو دارن مجبور میکنن JRPG بسازه و در نتیجه میکامی ول کرد رفت... نصف دیگه استدیوهاشون که هر روز یه خبر میاد یا بازی ریبوت شده یا کارگردان ول کرده رفته و... در کل این وضع آشفته ای که همه داریم میبینیم و ماحصل همین سوء مدیریت و عدم درک درست از دنیای گیمه.
رفیق منبع بازی جمع و جور The Initiative کجا هست؟از همان ابتدای تأسیس استودیو تمام شایعات مبنی بر این بود که دارند بر روی ریبوت یک عنوان قدیمی مایکروسافت کار می کنند و تقریبا ۶ ماه قبل از معرفی رسمی مشخص شد که این بازی Perfect Dark هست.اولین باری هست که همچین صحبتی در مورد بازی The Initiative مطرح می شود.استودیو Playground هم نوامبر ۲۰۲۱ آخرین عنوانش که ریسینگ بود رو عرضه کرد و همین اواخر دومین DLC همین بازی رو نیز عرضه کرد.اون چند نفری هم که از استودیو جدا شدن افرادی بودند که روی Forza Horizon 5 کار می کردند و به احتمال زیاد عضو تیمی بودند که روی نسخه بعدی Forza کار می کردند.جالب هست خود استودیو مدت ها قبل از خریداری توسط مایکروسافت خبر از ساخت تیم دوم و توسعه یک بازی در سبکی متفاوت می دهد.
Playground Games opening second studio for open world game
یعنی شما بهتر از خود مدیران استودیو اطلاع دارید چه چیزی در نیچر استودیو هست؟Tango هم که همین چند ماه پیش یک بازی متفاوت ساخت و اگر باز هم بخواهد سبک متفاوتی ارائه کند یعنی خواسته خود استودیو هست.جالب هست با همین اطلاعات اشتباه به نتایجی مانند عدم درک درست دنیای گیم می رسید.

:-??خبر نداری مایکروسافت دومین قدرت کلاد دنیاست :-??همین 3 ماه گذشته 22 میلیارد دلار از کلاد درامد داشته :-??مونوپولی کردن اینده کلاد گیمینگ هم تلاشی برای گرفتن جایگاه امازون

سونی 1 میلیون سرور بلید کجا قرار بده ؟ حیاط خانه جیم رایان ؟ مگه یک کشور و یه شهر ؟
سونی برای کلاد گیمینگ مجبور یه قراداد بلند مدت با امازون امضا کنه

تو ادعا می کنی سونی با چند تا IP جدید و استودیو گمنام توان رقابت با مایکروسافت + بتزدا + اکتی داره
اگه چنین چیزی ممکن چرا مایکروسافت 80 میلیارد دلار پول دور می ریزه ؟ با سرمایه گذاری روی چند تا بازی سرویس محور نیازی به اکتی نداره
مشخص که چنین چیزی ممکن نیست

گفتم
عمده سود سونی 30 درصد فروش ثردپارتی / dlc / پرداخت درون برنامه psn
وقتی صنعت گیم به سمت کلاد بره دیگه ثرد پارتی ها وابستگی به سونی ندارن , هر ناشر با یه شرکت تامین کننده کلاد قرارداد می بنده و بازی هاش در استور خودش عرضه می کنه
با چهار تا بازی داستان محور که نمی شه کلاد گیمینگ راه انداخت :)) سونی یه فرصت چند ساله نیاز داره (با سودی از ثرد پارتی های مثل COD به دست میاره ) وابستگی خودش به ثرد پارتی ها کم کنه و با بازی های سرویس محور خودش ( نه این 12 بازی که قراره تا 2025 عرضه , موج دوم بازی ها که تا 2030 عرضه می شه ) کلاد گیمینگ خودش راه بندازه
مایکروسافت تلاش کرده با خرید اکتی این فرصت از سونی بگیره 8-| اگه این خرید تایید بشه امازون بلافاصه مجبور برای حفظ جایگاه خودش EA بخره / متا هم تیک تو میخره
زمین زیر پای سونی یکدفعه زیر و رو می شه و در اینده هیچ شانسی در مقابل رقبا نداره

تو ادعا می کنی کلاد فعلا اهمیتی نداره و CMA بی دلیل خرید بلاک کرده :-??
فروش کنسول مایکروسافت ربطی به سرور نداره :-??مایکروسافت فعلا روی هر سری X حداقل 50 دلار ضرر میده , فعلا تولید سری X کاهش دادن تا ضرر کاهش پیدا کنه :)) هیچ ارتباطی به سرور نداره
همین دیروز اعلام شد سرور های انگلیس سری X صرفا ظرفیت 5 هزار نفر دارن :)) دومین بازار XBOX :))

بی خیال دادا، حتی شرکت ما هم سرور داره. حیاط خونمون نگه نمی داریم که می بریم دیتاسنتر.
این که سونی ارائه دهنده کلود نیست معنی اش این نیست که نمی تونه سرویس آنلاین بالا بیاره که.
بله ادعا می کنم فعلا کلاد بازگیر بی اهمیتی هست در این صنعت ولی آینده قوی داره.
ضمن این که این فکر کنی یوبی، سایت کلاد خودش رو میده مثل اینه بگی سونی (سینما و سریال) سرویس استریم خودش رو بده. ولی وقتی نتفلیکس هست و دیزنی هست کی میاد بره سراغ پارامونت و ... نهایتا کلود هم وقتی سونی کاربر داشته باشه یوبی مجبوره بیاد قرارداد ببنده. پلتفورم تغییر شکل میده.

بی خیال... در کل این داستان حالا حالا ها ادامه داره.
امیدوارم معامله کنسل شد برن سراغ تیک تو که شما ها هم راضی باشید. :D

بی خیال دادا، حتی شرکت ما هم سرور داره. حیاط خونمون نگه نمی داریم که می بریم دیتاسنتر.
این که سونی ارائه دهنده کلود نیست معنی اش این نیست که نمی تونه سرویس آنلاین بالا بیاره که.
ضمن این که این فکر کنی یوبی، سایت کلاد خودش رو میده مثل اینه بگی سونی (سینما و سریال) سرویس استریم خودش رو بده. ولی وقتی نتفلیکس هست و دیزنی هست کی میاد بره سراغ پارامونت و ... نهایتا کلود هم وقتی سونی کاربر داشته باشه یوبی مجبوره بیاد قرارداد ببنده. پلتفورم تغییر شکل میده.

شما متوجه نیست بازار فعلی کلاود رو 200 بیلیون دلار پیش بینی کردن ماکرو یک شبه میتونه این ظرفیت رو با خرید کاد پر کنه سونی بنده خدا هم جزو قشر مستضعف محسوب میشه باید کلی شبانه روز کار بکنه تا بتونه هزینه سرور های کلواد رو بده تازه باید کلی وام بگیره از بانکای ژاپن شاید یـ فرجی بشه :D

حتی شرکت ما هم سرور داره :)) به چند نفر خدمات میده ؟ چند متر / کیلومتر خدمات میده ؟
سونی به سرور های نیاز داره که از شهر های کوچک کره جنوبی تا روستا های انگلیس تا لاس وگاس خدمات بده
در حال حاضر تنها گزینه سونی امازون

پس قبول داری که CMA تصمیم درستی گرفته

باز هم مثال سینما :-??:)) گفتم صنعت گیم هیچ شباهتی به سینما/TV نداره
همزمان 5 تا سریال تاریخی پخش بشه ملت هر 5 سریال تماشا می کنن / شاهکاری مثل تایتان فال 2 به خاطر عرضه بین COD / BF نابود شد

بحث فروش :-??در دنیای کلاد گیمینگ هر ناشر یه اپ روی TV/ موبایل و دیگه مخاطب وابسته به پلتفرم نیست
دیگه سالی 250-300 میلیون بازی در پلتفرم PS فروخته نمی فروشه

در مورد تیک تو دیگه ماجرای اکتی تکرار نمی شه ( در حدی خریدار نبود که مایکروسافت قیمت هر سهم اکتی از 110 دلار به 95 دلار رسوند :)) )
یه جنگ بین مایکروسافت / امازون / متا / شاید گوگل اتفاق می افته

شما متوجه نیست بازار فعلی کلاود رو 200 بیلیون دلار پیش بینی کردن ماکرو یک شبه میتونه این ظرفیت رو با خرید کاد پر کنه سونی بنده خدا هم جزو قشر مستضعف محسوب میشه باید کلی شبانه روز کار بکنه تا بتونه هزینه سرور های کلواد رو بده تازه باید کلی وام بگیره از بانکای ژاپن شاید یـ فرجی بشه :D
View attachment lGvY54KrPNuilosD.mp4

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or