فرهنگ لغت Game به فارسی

نظرتون در باره ی این تاپیک چیه؟

• خوبه , بدرد میخوره , آموزنده هست

رای‌ها: 17 68.0%
  • بده , بدرد نمیخوره , انگلیسی کلمه ها بهتره

رای‌ها: 8 32.0%

• مجموع رای دهنده‌ها
    25

kalagar2142

عضو جدید
Feb 20, 2007
590
نام
Mansour
درود بر همه

از اونجایی که توی دنیای Game از کلمات و اصطلاحات زیادی استفاده میشه که شاید خیلی ها از جمله خود من معنی و مفهوم کلمه رو نتونن درک کنند , با خود گفتم یه جایی باشه که ملت بتونن سوالاتی که در مورد معنی کلمات و اصطلاحات دارن رو در اینجا بپرسن و اونایی که در این زمینه اطلاعاتی دارند در اختیار دوستان بزارن. از دوستان هم تقاضا میکنم که در سایت سعی کنند از معادل فارسی این اصطلاحات استفاده کنند.

هر کسی که کلمه یا اصطلاحی رو که مربوط به بازی میشه رو میدونه بیاد بگه و کسی هم که نمیدونه بیاد سوال کنه .
این تاپیک هدفی جز آموزش رو دنبال نمیکنه .

خودم هم شروع میکنم :

release : عرضه
Multiplayer: حالت چند نفره بازی کردن . میتونیم توی جمله ها از واژه چند نفره استفاده کنیم.
first party : ? معنیشو نمیدونم . شما بگید
Achievment : ? معنیشو نمیدونم . برای این کلمه بیاد یه معادل فارسی پیدا کنیم.

سعی کنید برای کلمه های انگلیسی یه معادل فارسی پیدا کنیم و بین این معادل ها بهترین رو انتخاب کنیم و به کار بگیریم .

Ironfist

کاربر سایت
Sep 1, 2007
203
نام
سندراسکی
First Party يعني شركت هايي كه جزو خوده كنسول هستن مثل خوده Sony كه براي PS3 بازي ميزنه چندين شركت هست كه زيره دسته Sony هست به اون ها ميگن First Party Developers البته Sony فقط مثال بود Nintendo و Microsoft هم همين طور مثلا Halo first Party هستش Second و Third هم داره.

Achievement هم معني لغتيش ميشه چيزي كه خودت بدست مياري با تلاش خودت, اسم هم هست فكر كنم توي اصتلاح بازي منظور توي همون Xbox360 هستش مثلا هر بازي 1000 تا داره و بازي هاي Arcade دويست تا جلوي profilet نوشته چند تا داري اون هايي كه 360 دارن ميفهمن من چي دارم ميگم و مثلا از اون ها ميفهمن تو چه قدر كارت درسته مثلا اينكه بازي را Hard بري يا چند تا Head Shot كردي يا چه قدر بازي كردي, هر بازي چيز هاي خاصه خودشون را دارن اين فقط مخصوصه x360 هستش Sony هم قرار بود همچين چيزي بزاره اما تا الان نزاشته...نميدونم فهميدي يا نه!!!!

من خودم هم يكي را ميگم مثل MMO كه ميشه massively multiplayer online و به بازي هايي مثل Phantasy Star Universe و World of War Craft ميگن اون هايي كه توشون يك دنياست و همه توش Online ميشن با هم باشن.

kalagar2142

عضو جدید
Feb 20, 2007
590
نام
Mansour
RPG : role playing game: بازی های نقش آفرینی
FPS : First Person Shooter : اول شخص تیراندازی
Action Adventure: اکشن ماجراجویی

Face to face : رو در رو
Fan Boy : به طرفداران دو آتیشه هر چیز اعم از بازی , کنسول , شرکت و... اطلاق میشه .

Performance : بهینه . بهینه سازی . کارآمد . ؟

N00B : ?

mahdysh

کاربر سایت
Jun 23, 2007
805
نام
مهدی
Noob یعنی کسی که در بازی یا کار های مرتبط با اینترنت(یا کلا کارهایی از این دست آماتور باشه)(کلمه noob همون newbieست)فارسیش میشه کاربر تازه کار
Performance:معنی فارسیش میشه کارایی

nemesis12

کاربر سایت
Aug 30, 2006
570
نام
علیرضا
ببخشید میشه تو این تاپیک علاوه بر معنی اصطلاحات طرز خوندن کلمات (تلفظ) هم بررسی بشه!!!!

به عنوان مثال: release = riliz

اولیش رو هم خودم میپرسم: تلفظ این کلمه چیه؟ frimware

kalagar2142

عضو جدید
Feb 20, 2007
590
نام
Mansour
frimware : fremveyr
برنامه اى که در حافظه فقط خواندنى ROM قرار داده شده است .
یه نوع Update که برای پکیج ها در نظر گرفته میشود تا قابلیتهای آنها را افزایش یا ارتقا دهد .

نرم افزار دائمى : Frimware

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
Noob یعنی کسی که در بازی یا کار های مرتبط با اینترنت(یا کلا کارهایی از این دست آماتور باشه)(کلمه noob همون newbieست)فارسیش میشه کاربر تازه کار
Performance:معنی فارسیش میشه کارایی

n00b با newbie خیلی فرق داره.
newbie میشه آماتور .. کسی که تازه وارد اون فعالیت خاص شده و چیزی بلد نیست .
n00b میشه شخصی که مدت زمان نسبتا زیادی است که اون فعالیت را انجام میده ولی هنوز چیزی بلد نیست.

frimware : fremveyr
برنامه اى که در حافظه فقط خواندنى ROM قرار داده شده است .
یه نوع Update که برای پکیج ها در نظر گرفته میشود تا قابلیتهای آنها را افزایش یا ارتقا دهد .

نرم افزار دائمى : Frimware

fIRmware .. نه Frimware
فیرم ور .. تلفظ میشه .. feerm ver ، همچنین Firm اش یک چیزی بین feerm و ferm تلفظ میشه .. خیلی "ی" رو نکشید مثل feeeerm .

zxc0012004

Da Spirit of Eternity - مدیر سابق
Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد

M3hD1

Fade to Black
کاربر سایت
Sep 24, 2005
1,943
نام
LiND
فکر میکنم tam درست باشه . چون o به تنهایی یه چیزی بین o , a تلفظ میشه .

Blood: خون ==> Blad ==> بلاد
اتفاقا اصلا اينطور نيست.

"توم" بايد خونده بشه، اون "ب" هم كه آخرش هست زياد تلفظ نميشه و اصلا انگار گفته نميشه.

'tüm

به نظرم بهترين كار اينه كه يه Babylon روي دستگاهتون نصب كنيد و هر كلمه اي كه مشكل داشتيد رو بزنيد تا براتون تلفظ كنه.

TyRaX

موجودی خوشحال
کاربر سایت
Oct 21, 2005
1,824
نام
پارسیا
من فکر میکنم در زمینه همون اصطلاحات بازی بحث بشه بهتره .. البته اگه قرار باشه همچنین تاپیکی باقی بمونه، وگرنه میشه تاپیک زبان انگلیسی ، همه کلمات هم که ماشاا... در همه بازیها وجود دارند.

بعد هم همون انگلیسی رو میگیم میره میگه .. معادل سازی فایده ای نداره .. همون معنی و تعریف اصطلاحات بهتره.

kalagar2142

عضو جدید
Feb 20, 2007
590
نام
Mansour
PGR : Project Gotham Racin
FEAR: Firs Encounter Assault Recon
STALKER: ?

XBL : Xbox Live یک محیط مجازی که دارندگان Xbox میتوانند در آن به گرفتن اخبار جدید , تریلر جدید , دموی قابل بازی , بازی های آرکید و... و انجام بازیهای چندنفره بپردازند .

PSN: Play Station Network یک محیط مجازی که دارندگان PS میتوانند در آن به انجام بازی چتدنفره بپردازند . ( احتمالا توضیحاتم کلمل نیست )

HOME : یک محیط سه بعدی مجازی که تمام کارهایی که میتوان در XBL انجام داد را انجام داد . علاوه بر این , قابلیت های جالبی هم دارد . مثلا میتوانید شخصیت مورد نظر خود را طراحی کنید و یک خانه بخرید و فیلم های و عکس هایی که روی هارد PS3 دارید را برای روستانی که در این محیط پیدا میکنید و به خانه خود دعوت میکنید به نمایش بگزارید. این محیط مختص PS3 میباشد .( ممنون میشم بچه ها توضیحات تکمیلی خودشون رو ارسال کنند ).

آخرین ویرایش:

kalagar2142

عضو جدید
Feb 20, 2007
590
نام
Mansour
Demo : ?
Playble Demo : ?
Trailer: ?

Microsoft point : به واحد پولی اطلاق میشه که شما در Marketplace های مربوط به Microsoft با داشتن مقداری از اون میتوانید اقدام به خرید کنید . این خرید ها میتوانند بازی , دمو , تم , تریلر و یا هر چیز دیگری که در این Marketplace ها برای فروش قرار دارند .

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر