فارسی سازی opl برای پلی استیشن 2

saeid0034

کاربر سایت
Sep 25, 2019
429
نام
سعید
**آپدیت شد - فایل زبان نسخه 2134**
خوب بالاخره بعد از این همه مدت نسخه 1.0 OPL بصورت رسمی منتشر شد با کلی تغییرات...

سلام میخوام اینجا روش فارسی سازی کامل برنامه ی Open Ps2 Loader یا بصورت مخفف OPL رو آموزش بدم

بزارید ابتدا یه توضیح کوتاه از برنامه opl بدم
این برنامه توی ستامبر 2009 به صورت اوپن سورس برای اولین بار در یک انجمن اینترنتی به نام PSX-Scene توسعه داده شد و هدفشم جایگزینی برنامه قبلی به نام USB Advance با امکانات و قابلیت های بهتر بود هدف این برنامه اضافه کردن قابلیت اجرا کردن بازی های ps2 از طریق راه های دیگه به جز دیسک بود مثل فلش یا هارد یا LAN که بعد از توسعه های فراوان به امکاناتی حتی بیشتر از اینا دست پیدا کرد که نوشتن همشون توی این مقاله نمی گنجه

نسخه های مختلفی از opl وجود داره که من اینجا نام میبرمشون
OPL Project [Official Release]: که نسخه رسمی opl می باشد و آخرین نسخه آن که 0.9.3 می باشد و توسعه ی آن چندین سال است که متوقف شده (الان دیگه نسخه جدیدش اومد، پایین رو بخونید)
OPL Daily Builds: عده ای از توسعه دهندگان با استفاده از سورس opl دست به توسعه نسخه جدیدی با کلی امکانات جدبد زدند این نسخه هنوز هم با امکانات جدید و جذاب بروزرسانی پیدا می کنه
OPL (ifcaro): این یک نسخه درحال توسعه می باشد که همواره توسط یک ربات از روی سورس کامپایل می شود و نسخه جدید منتشر میشود
-----------------
نسخه رسمی OPL ورژن 1.1: این نسخه رسمی OPL هست که بعد بیشتر از یک دهه توسعه بالاخره منتشر شده، تغییرات خوب و بزرگ بوده، بشخصه این نسخه رو برای استفاده پیشنهاد میکنم

نسخه پیشنهادی من (در واقع بهترین نسخه اس) نسخه رسمی OPL هستش که لینک دانلودش رو در بالا گذاشتم.

توضیحات در مورد این برنامه بسته چون بیشتر از این پست خیلی سنگین میشه میرسیم به چگونگی فارسی کردن تمام محیط OPL

کار ترجمه و تبدیل کردن برای این که توی PS2 نمایش داده بشه توسط خودم انجام شده و در سایت OPL Language Packs منتشر شده

خوب بریم سراغ آموزش

1. اول آخرین نسخه از OPL رو از لینک مقابل دانلود کنید OPL v1.1.0 (آپدیت: لینک سایر نسخه ها مثل DB به آخر پست اضافه شد)
2. حالا نوبت به دانلود فایل زبان میرسه دو راه وجود داره________ دانلود از طریق سایت اصلی OPL_2134_DB_Langs_v6.7z که تمام زبان ها داخلش هست
........................................................................|________فایل پیوست شده به پست

3. فایلی که دانلود کردید از حالت فشرده خارج کنید اگر از سایت اصلی دانلود کردید فقط پوشه ی زبان فارسی رو استخراج کنید ولی اگر فایل پیوست شده را دانلود کردید من فقط زبان فارسی رو داخلش قرار دادم
4. حالا هردو فایل font_Persian_r2134.ttf و lang_Persian_r2134.lng رو به فلش خود منتقل کنید و فلش رو به کنسول وصل کنید و از طریق برنامه wLaunchELF (که یک فایل منیجر برای PS2 هست) آن دو فایل رو از پوشه (mass) که همان فلش شماست به پوشه (mc0:/OPL) منتقل کنید دقت داشته باشید که به هیچ عنوان فایل هارو تغیرنام ندهید و اینکه فقط فایل هارو به پوشه مذکور انتقال دهید
5. OPL رو اجرا کنید
6. به قسمت تنظیمات OPL یا همون (OPL settings) بروید
7. صفحه ی تنظیمات صفحه یا همون (Display settings) رو باز کنید
8. زبان فارسی رو در قسمت (language) انتخاب کنید
9. روی (ok) در پایین صفحه کلیک کنید
10. و سپس روی قسمت ذخیره تغییرات در صفحه بعد بزنید تا تنظیمات ذخیره شود
بعد ازآپدیت های اخیر (البته چندان هم اخیر نیست، از خیلی نسخه های پیش اومده) قابلیت بارگزاری فایل زبان به طور مستقیم از داخل usb/smb/hdd به OPL اضافه شد تا اگر کسی برای مثال مموری کارت نداشت یا فضای مموری کارتش کم بود به مشکل نخوره
روش این کار هم خیلی آسونه کافیه دو فایل lang_Persian_r2134.lng و font_Persian_r2134.ttf که بالا گفتم رو مستقیم به پوشه LNG در USB خودتون منتقل کنید بعد هم بقیه مراحل رو از مرحله ی 5 به بعد ادامه بدید
<--------------------------------------------------------------------->​
-از بیلد 1750 opl یک بیلد جدید از opl DB ساخته میشه به اسم OPL DB uncompressed، نسخه ی معمولی OPL DB با ابزاری به اسم PS2 Packer پک میشه تا حجمش کمتر باشه و استفاده ازش توی مموری کارت های کم حجم راحت تر باشه؛ ولی این پکر ممکنه بعضی اوقات باعث بعضی مشکلات برای برنامه بشه و حتی برای اجرای بعضی بازی ها مشکل ایجاد کنه، پس شما اگه مموری کارت پر حجم دارید و یا OPL رو از فلش یا هاردتون اجرا میکنید میتونید از نسخه فشرده نشده اون استفاده کنید

-یک نسخه ی دیگر از opl (که البته میتوان نسخه اصلی دونستش چون opl db فقط یه نسخه ویرایش شده از این بیلد هست که زود به زود از سورس اصلی آپدیت میشه)
من خودم استفاده از این نسخه رو بیشتر پیشنهاد میدم چون که همیشه قابلیت های خوب بهش اضافه میشه و همیشه هم از آخرین نسخه کتابخانه ها داخلش استفاده میشه.
ولی در OPL DB بعضی ها عقیده دارن که دارای مشکلات زیادی هست و از آخرین کتابخانه ها هم استفاده نمیکنه و همچنین قابلیت های بدرد بخوری هم نداره
نسخه OPL DB: دانلود OPNPS2LD-v1.2.0-Beta-DB_all-2158-f8228f2-2021-09-21.zip

و تمام از اینکه میتونید از OPL خودتون در PS2 با زبان فارسی استفاده کنید لذت ببرید

امیدوارم این فایل و آموزش براتون مفید بوده باشید هر سوالی داشتید بپرسید در خدمتم

Attachments

• Persian_1682_DB.rar
    57.7 KB · مشاهده: 140
  • Persian_1922_DB.rar
    57.7 KB · مشاهده: 61
  • Persian_2134_DB.rar
    57.8 KB · مشاهده: 78
آخرین ویرایش:

saeid0034

کاربر سایت
Sep 25, 2019
429
نام
سعید
سلام وخسته نباشید بابت زحماتتون ولی یک سوال اینکه کسی بلده بتونه بازیهای ps1 را از رو هارد داخلی نصب کنه
سلام خیلی ممنون
اگه بخوام اینجا توضیح بدم خودش میشه یک پست جداگانه که اصلا ربطی به این پست نداره
ایشالا یک پست جدید در رابطه با این موضوع میزارم امروز

saeid0034

کاربر سایت
Sep 25, 2019
429
نام
سعید
فقط تنها مشکلی که داره روی بعضی از تمهای opl زبان فارسی خوب اجرا نمیشه..
آره این به این دلیله که بعضی از تم ها یا فونت مخصوص خودشون رو دارن یا تغیراتی روی فونت میدن که باعث ناخانا شدن زبان فارسی میشه
اطفا اسم تمی گه استفاده میکنی بگو تا ببینم در صورت امکان مشکلشو حل کنم

• Like
Reactions: nimaazmayesh

silent ops

کاربر سایت
Feb 4, 2017
1,714
آره این به این دلیله که بعضی از تم ها یا فونت مخصوص خودشون رو دارن یا تغیراتی روی فونت میدن که باعث ناخانا شدن زبان فارسی میشه
اطفا اسم تمی گه استفاده میکنی بگو تا ببینم در صورت امکان مشکلشو حل کنم

زیاد حدود 15 الا 20 تا هست ..وقت داشته باشم اسم ها رو قرار میدم

saeid0034

کاربر سایت
Sep 25, 2019
429
نام
سعید
پست اول با آخرین آپدیت هایی که به تازگی برای opl و فایل زبان اومده آپدیت شد
به تازگی دو آپدیت جدید برای
OPL اومده تغیرات این آپدیت ها از سایت اصلی
(1) Move game settings into a submenu - Game Menu. -- More details: [TUTORIAL] [OPL GUI] Game Menu - PS2-HOME.com - PS2 Homebrew and Tools --- This was quite a big job and resulted in a lot of code changes, mainly from moving the Per-Game Gui related functions into their own source file... (from gui.c into guigame.c).. most of the moved functions themselves however remain the same/similar.
(2) Move rename and delete into Game Menu & map info to square -- More details: [SOLVED] [OPL GUI] INFO page suggestions... - PS2-HOME.com - PS2 Homebrew and Tools --- The rename and delete functions from the Main page have been moved into the Game Menu, they still require Write Operations to be enabled to be functional. This does 2 things, fixes hint strings on Main being rendered off screen in certain languages and makes room for the Info page to be mapped to Square from Main, so no more being forced to see the Info page before booting a game.
(3) Hint Strings --- Hint strings have unified x and y positions, --- Themes now have the option of 'aligned=1' to center align hint strings for Main and Info pages. -- More details: [TUTORIAL] [OPL GRAPHICS] OPL v0.9.* Theme Guide and Theme List Collection - PS2-HOME.com - PS2 Homebrew and Tools
(4) Bug Fixes --- A couple small bug fixes, commits are self explanatory.

(1) Global Settings -- Add a global config for game settings (conf_game.cfg) this allows the user to choose between loading per game or global settings on a game by game/feature by feature basis.. global config is used by default and supports GSM, Cheats & PADEMU... per game settings take precedence over global if selected.
(2) VMC -- Added a quick fix for VMC GUI, commit message explains it... the issue was present in previous builds which is why it carried over to the new Game Menu.
(3) Info Page -- Also I gotta agree with @TnA-Plastic on this one, the UseInfoPage option is redundant now as it is always an option by choosing to press square or not before booting a game so having the toggle switch only confuses noobies.

• Like
Reactions: che-jaleb

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226
دمت گرم داداش
واقعا عالیه
کارت حرف نداره

یاد قدیم افتادم . تو دهه ۸۰ یه سایتی بود اگر اشتباه نکنم به اسم پارمیس
توش پر نرم افزار فارسی
و یه نرم افزاری داشت آموزش داده بود چچوری برنامه ها خارجی فارسی کنیم

......

چند درصد بازیا با usb فلش اجرا میشن؟

امکانش هست پورت دسته رو کنسول تبدیل به مادگی usb کرد تا بشه دسته usb به کنسول وصل کرد؟

• Like
Reactions: saeid0034

saeid0034

کاربر سایت
Sep 25, 2019
429
نام
سعید
دمت گرم داداش
واقعا عالیه
کارت حرف نداره

یاد قدیم افتادم . تو دهه ۸۰ یه سایتی بود اگر اشتباه نکنم به اسم پارمیس
توش پر نرم افزار فارسی
و یه نرم افزاری داشت آموزش داده بود چچوری برنامه ها خارجی فارسی کنیم

......

چند درصد بازیا با usb فلش اجرا میشن؟

امکانش هست پورت دسته رو کنسول تبدیل به مادگی usb کرد تا بشه دسته usb به کنسول وصل کرد؟
خواهش میکنم لطف داری
تقریبا تمام بازی های ps2 رو میشه توسط opl db اجرا کرد و کمتر بازی هست که با این برنامه مشکل داشته باشه
و سوال دوم هیچ تبدیل پورت کنترلر ps2 به مادگی usb وجود نداره ولی توی همین OPL DB که گفتم امکانی فراهم شده تا دسته PS3 , PS4 رو به پلی استیشن 2 وصل کرد ولی برای دسته های متفرقه دیگه چنین امکانی نیست

• Like

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226
خواهش میکنم لطف داری
تقریبا تمام بازی های ps2 رو میشه توسط opl db اجرا کرد و کمتر بازی هست که با این برنامه مشکل داشته باشه
و سوال دوم هیچ تبدیل پورت کنترلر ps2 به مادگی usb وجود نداره ولی توی همین OPL DB که گفتم امکانی فراهم شده تا دسته PS3 , PS4 رو به پلی استیشن 2 وصل کرد ولی برای دسته های متفرقه دیگه چنین امکانی نیست

من خیلی از بازیا نتونستم اجرا کنم البته با opl اصلی نه opl db

درباره دسته عکسی دیدم که طرف پورت کنسول usb کرده بود

• Like
Reactions: saeid0034

saeid0034

کاربر سایت
Sep 25, 2019
429
نام
سعید
من خیلی از بازیا نتونستم اجرا کنم البته با opl اصلی نه opl db

درباره دسته عکسی دیدم که طرف پورت کنسول usb کرده بود
opl db تو اجرای بازی ها خوب عمل میکنه یادمه من همین چندماه پیش میخواستم همین silent hill 2 رو با opl اجرا کنم ولی موفق نمیشدم و مشکل داشت و هرازگاهی شانسی باز میشد به توسعه دهنده هاش گفتم بعد از چند وقت یه آپدیت دادن مشکل حل شد البته من برای آپدیت منتظر نموندم و چند نسخه قدیمی تر تست کردم تا بالاخره نسخه 0.8 opl اصلی بازی رو بدون مشکل آورد
هر موقع هم که دیدی یه بازی رو opl db نمیاره بیشتر وقتا اگه نسخه های پایین ترو تست کنی حل میشه
چون همواره دارن آپدیتش میکنن بعضی اوقات با بعضی از بازیا ناسازگار میشه (درصد خیلی کم) ولی اگه همونم به توسعه دهنده هاش بگی تموم تلاششونو برای رفعش میکنن واقعا تیم خوبی پشتشه

درمورد دسته هم والا اصلا چیزی نشنیدم ولی هیچی بعید نیست والا :))

• Like

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226
opl db تو اجرای بازی ها خوب عمل میکنه یادمه من همین چندماه پیش میخواستم همین silent hill 2 رو با opl اجرا کنم ولی موفق نمیشدم و مشکل داشت و هرازگاهی شانسی باز میشد به توسعه دهنده هاش گفتم بعد از چند وقت یه آپدیت دادن مشکل حل شد البته من برای آپدیت منتظر نموندم و چند نسخه قدیمی تر تست کردم تا بالاخره نسخه 0.8 opl اصلی بازی رو بدون مشکل آورد
هر موقع هم که دیدی یه بازی رو opl db نمیاره بیشتر وقتا اگه نسخه های پایین ترو تست کنی حل میشه
چون همواره دارن آپدیتش میکنن بعضی اوقات با بعضی از بازیا ناسازگار میشه (درصد خیلی کم) ولی اگه همونم به توسعه دهنده هاش بگی تموم تلاششونو برای رفعش میکنن واقعا تیم خوبی پشتشه

درمورد دسته هم والا اصلا چیزی نشنیدم ولی هیچی بعید نیست والا :))

من opl اصلی استفاده میکردم
مثلا ریمن ربیید . ۶ بار ریختم بار آخر اجرا کرد
بعضیا بازیا فقط رو یه ورژن کار میکرد
خیلی وقتا وسط بازی فریز میکرد
کلی دنگ فنگ دیگه
دیگه کلافه شدم کنسول سال ۹۶ اگر اشتباه نگنم فروختم

اتفاقا عکسشو گذاشتم تووفروم قبلا یکی از بچه گفت کاری نداره میشه درست کرد
که کنسول بجا پورت ps2 دیگه usb داشت و لینک ویدیو تست کردن دسته pc گذاشته بودم

پس ندیدی برو سرچ کن ببین دسته ps2 وصل کردن به psp و 3ds

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر