شایعه شایعه: سخت افزار کنسول PlayStation 5 با مشکل مواجه شده‌است

Bahram

Alan, Wake Up
مدیر انجمن
Sep 7, 2011
7,755
نام
Bahram
با نزدیک شدن به نسل جدید کنسول‌ها دوباره بازار شایعات مختلف داغ شده و به قول معروف هر دم از این باغ بری می‌رسد. هر چند این شایعات همیشه درست نیستند و حتی می‌توان گفت که درصد بیشتری از آن‌ها به حقیقت هم نمی‌پیوندند، اما شایعه امروز از طرف منابع معتبری منتشر شده که حداقل می‌توان آن‌ها را بررسی کرد.
با توجه به گزارش‌های منتشر شده، کنسول PlayStation 5 دارای مشکلات شدیدی است. تعدادی از بازیسازان و برنامه نویسان اعلام کرده‌اند که نگران برخی از کمبود های کنسول PS5 هستند. این گزارش ابتدا توسط یکی از کاربران توییتر با نام Jeff Rickel منتشر شد، اما بعد از آن دو نویسنده معتبر سایت Windows Central هم اعلام کردند که گزارش‌های مشابه‌ای را از تعدادی از سازندگان شنیده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که به نظر می‌رسد شرکت سونی با موفقیت کنسول PS4 تا حدودی مایکروسافت و کنسول Xbox Series X را دست کم گرفته و بعد از معرفی Xbox جدید، سونی به دنبال چاره‌ای بوده‌است تا بتواند اختلاف سخت افزاری PS5 را با کنسول رقیب کاهش دهد. آن‌ها در نهایت تصمیم می‌گیرند تا سخت افزار کنسول را اورکلاک کنند و این عمل باعث ایجاد مشکلات شدید گرمایشی، کاهش کلاک سخت افزار و در نتیجه بازدهی کمتر کنسول می‌شود. در نهایت این مشکلات سبب شده تا پروسه بهینه‌سازی بازی‌ها بر روی کنسول به امری دشوار تبدیل شود. در حالی که Xbox Series X از نظر قدرتی که ارائه می دهد ثابت است، PS5 غیرقابل پیش بینی عمل کرده که به نوبه خود بهینه سازی را بسیار چالش برانگیز می کند.
در ادامه گزارش آمده است که شرکت سونی برای رفع این مشکلات تصمیم گرفته تا دیزاین کنسول PS5 را به صورت کلی برای جلوگیری از این مشکلات تغییر دهد و ممکن است ما با کنسولی شبیه به Xbox Series X از لحاظ ضاهری طرف باشیم. همچنین ادعا شده که شرکت سونی قصد دارد عرضه کنسول را بین ۶ تا ۱۲ ماه به تاخیر بیاندازد.
البته شرکت سونی همچنان برای مقابله با کنسول Xbox Series X ممکن است تا تصمیم به عرضه کنسول با مشکلاتی که در بالا اشاره شد، در پایان سال ۲۰۲۰ بگیرد و طراحی دوباره کنسول را به زمان دیگری موکول کند.
در نهایت دوباره باید اشاره کرد که تمام این گزارشات شایعه هستند، اما تایید آن‌ها توسط Daniel Rubino و Jez Corden نویسندگان سایت Windows Central کمی این شایعات را جدی می‌کند.

آخرین ویرایش:

hercule-poirot

RPG Guru
کاربر فعال
Aug 1, 2007
1,203
من بازم متوجه نشدم چرا این اتفاق میفته. وقتی فرکانس دو برابر میشه توان مصرفی هم تقریبا دو برابر میشه. چطوری میگید که دما خیلی بالاتر میره؟

فرمول توان P=V*I و V=I*R
در نتیجه P=V^2/R

برای فرکانس بالاتر باید ولتاژ بیشتر بشه در نتیجه P با توان ۲ افزایش پیدا می کنه. وقتی فرکانس خیلی بالا می ره این دلتا به خاطر توان ۲ خیلی افزایش پیدا می کنه و دیگه رابطه از Semi linear بودن در میاد.

shayan720

Ceiling Gazing
کاربر سایت
May 23, 2010
555
نام
شایان
فرمول توان P=V*I و V=I*R
در نتیجه P=V^2/R

برای فرکانس بالاتر باید ولتاژ بیشتر بشه در نتیجه P با توان ۲ افزایش پیدا می کنه. وقتی فرکانس خیلی بالا می ره این دلتا به خاطر توان ۲ خیلی افزایش پیدا می کنه و دیگه رابطه از Semi linear بودن در میاد.
نه. مدارات دیجیتال توانشون اینجوری محاسبه نمیشه. توان این مدارات به صورت ساده از رابطه CV^2f بدست میاد. یعنی یه پارامتر فرکانس داریم یه پارامتر ولتاژ و اینا جدا از هم میتونن تغییر کنند. ( اون C هم خازنه.)
البته ویدیویی که گفته بودین رو دیدم و اونم حرف شما رو تایید کرد. ولی از نظر فرمولی درست درنمیاد.

hercule-poirot

RPG Guru
کاربر فعال
Aug 1, 2007
1,203
نه. مدارات دیجیتال توانشون اینجوری محاسبه نمیشه. توان این مدارات به صورت ساده از رابطه CV^2f بدست میاد. یعنی یه پارامتر فرکانس داریم یه پارامتر ولتاژ و اینا جدا از هم میتونن تغییر کنند. ( اون C هم خازنه.)
البته ویدیویی که گفته بودین رو دیدم و اونم حرف شما رو تایید کرد. ولی از نظر فرمولی درست درنمیاد.

بله
تو همون فرمول هم می بینید که ولتاژ با توان ۲ تغییر می کنه، برای افزایش فرکانس باید ولتاژ بالا بره وگرنه چیپ unstable می شه.

raminxxx

کاربر سایت
May 29, 2007
593
نام
Ramin
چیزی مشخصه کنسول تا خرخره اورکلاک کرده خب معلومه با فاک میره
این cpu پی سی من 500 تا بردم بالا با کولینگ مایع 360mm اینا این همه رو میخوان با بادی =)):))

• Like
Reactions: Love Console

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
این صحبت درستیه که مهم خود حرف هست نه لزوماً فردی که اون حرف رو زده ولی این بحثی که اینجا شده فرق داره. وقتی طرف ادعا می‌کنه که منابعی داره و گزارش‌هایی شنیده، بحث از یه تحلیل فراتر میره و طرف داره از یه چیز قطعی که شنیده حرف میزنه که اینجا دقیقاً اهمیت پیدا میکنه که اون شخص از کجا این حرف رو زده و اون منبع چه کسی هست و چه اعتباری داره. اگه بحث فقط یه صحبت و یه ادعا باشه، نیازی به کامنت یوتوب هم نیست. از همون روز اول، توی تاپیک اطلاعات PS5 هم بعضی از طرفداران سونی و هم بعضی از طرفداران مایکروسافت با توجه به اطلاعات اعلام شده، نسبت به سیستم خنک‌کننده کنسول نگرانی نشون دادن و چیز عجیبی هم نیست. نگرانی هم اتفاقاً به جا هست. هرچند سرنی گفته سیستم خنک‌کننده مناسبی تهیه کردن اما به هر حال نگرانی منطقیه. بحث اینجاست که این یوتوبر داره ادعا میکنه منابعی داره که این خبر رو بهش رسوندن. این بحثش فرق داره و دقیقاً باید اعتبار داشته باشه و بتونه اثبات کنه حرفش رو. من ترجیح میدم توی این برهه که چیزی مشخص نیست، حرف شرکت و اینسایدرهای معتبر رو منبع قرار بدم. اگه این خبر واقعیت هم داشته باشه سونی احتمالاً مشکل رو برطرف کرده چیزی که برای سونی میتونه مشکل ایجاد کنه قیمت دستگاه هست که اونم به سیاست‌های خودشون بر میگرده.
باز هم میگم همون روز اول هم این نگرانی برای سیستم خنک‌کننده بود اما وقتی ادعایی از منبع نا آشنا و بدون اعتبار خاصی صورت میگیره، دقیقا باید مورد پرسش قرار بگیره و این فشار وارد بشه تا اگه درست میگه بیاد ثابت کنه.

در مورد شرایر هم واقعا حرف‌ها درست نیست. اون موقع که به‌درستی در مورد ناتی داگ اومد بعضی از مشکلات و سختی‌های کار توی استودیو رو گفت، معتبر بود و حقایق ظلم ناتی داگ رو بر ملا کرده بود، حالا شده طرفدار سونی؟ در مورد خبر تاخیر TLoU Part II هم به صورت غیر مستقیم چند وقت پیش گفته بود که خیلی از بازی ها (اسم نبرده بود) به خاطر این اوضاع تاخیر می‌خورن. الان ویستلند و TLoU تاخیر خوردن و همچنان هم گفته با ادامه‌ این وضع، بازی‌های دیگه هم تاخیر میخورن.
در مورد قدرت کنسول‌ها هم که در مورد قدرت PS5 حرف زده اشتباه نگفته. به گفته‌ خودش حداقل نظر اون بازیسازها رو منعکس کرده. اینکه توی فروم‌ها به خاطر کل کل و دعوای فن‌ها یه کنسول خیلی بالا میره و یه کنسول ضعیف نشون داده میشه خاصیت همین کل کل‌ های شروع هر نسله. چیزی که تقریباً تمام کارشناس‌ها و بعضی از بازیساز به‌وضوح گفتن اینه که هر دو سخت‌افزار نسل بعد به‌شدت قوی هستن و برخلاف این نسل که نسبت به سیستم‌های PC ضعیف بودند نسل بعد اینطوری نمیشه. مشخصاً توی GPU که اینقدر بحثش زیاد شده روی کاغد سری ایکس قوی‌تره، هرچند قوی‌تر بودنش نزدیک 20 درصده و به اختلاف کنسول‌های نسل قبل نمیرسه (نسل قبل بیش از 40 درصد بود) اما چیزی که شرایر ادعا کرد این نبود که GPU یا حتی چنین جزییاتی توی کنسول سونی بهتره. شرایر توی همون پادکست بعد مراسم سونی گفت که حداقل بعد از مراسم سه تا بازیساز به من گفتند که PS5 به‌شیوه‌های دیگه و توی زمینه‌های دیگه برتری داره. البته همین ادعا هم تا نشون دادن بازی‌ها و اومدن هر دو کنسول مشخص نمیشه.

در همین لحظاتی که شما در حال تایپ این جملات در دفاع از جیسون شرایر بودید! ایشون داشت ماله میکشید

photo_۲۰۲۰-۰۴-۰۳_۱۸-۲۳-۰۱.jpg

shayan720

Ceiling Gazing
کاربر سایت
May 23, 2010
555
نام
شایان
بله
تو همون فرمول هم می بینید که ولتاژ با توان ۲ تغییر می کنه، برای افزایش فرکانس باید ولتاژ بالا بره وگرنه چیپ unstable می شه.
حرفتون به نظرم صحیح نیست. فرکانس و ولتاژ فکر نکنم ربطی به هم داشته باشند. شما میتونید بدون داشتن ولتاژ بالا فرکانس بالایی داشته باشید.

Timey Wimey

عضو تحریریه
Aug 15, 2014
260
نام
محمد زمانی
در همین لحظاتی که شما در حال تایپ این جملات در دفاع از جیسون شرایر بودید! ایشون داشت ماله میکشید

View attachment 135085
برام خیلی جالبه که در جواب اون پست من یکی از توییت‌های شرایر رو گذاشتید که اصلا ربطی به اون موضوعات مطرح شده نداشت. همون طور که به‌درستی توی پست قبل گفتی در وهله‌ٔ اول حرف مهمه نه شخص. من از اون حرف‌های شرایر که توی پست قبل گفتم دفاع کردم و همچنان از اون حرف‌ها دفاع می‌کنم، نه لزوماً خود شرایر یا هر حرفی که بزنه.
اما جالبه ادامه و جواب همون شخص هم نذاشتید که ببینید بحث ماله کشی نیست. صبر گیمرها رو بیش‌تر به خاطر فشار روی استودیوها و وضع سختی که دارن به‌کار برده. فقط امیدوارم نیای بگی که داره برای قضیه کرانچ و فشار استودیوها ماله میکشه چون عملاً تقریباً اکثر گزارش‌های کرانچ‌های اخیر رو خودش پوشش داده و بیش‌تر از همه به سیستم استودیوها گیر داده :D
با این حال دوباره هم میگم نه الان لزوماً از این توییت که گذاشتید دفاع می‌کنم و نه توی پست قبلی اشاره‌ای به چنین چیزی کردم و ربطش هم به موضوع اصلاً متوجه نشدم :D

1585927040080.png

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,959
نام
آریا
برام خیلی جالبه که در جواب اون پست من یکی از توییت‌های شرایر رو گذاشتید که اصلا ربطی به اون موضوعات مطرح شده نداشت. همون طور که به‌درستی توی پست قبل گفتی در وهله‌ٔ اول حرف مهمه نه شخص. من از اون حرف‌های شرایر که توی پست قبل گفتم دفاع کردم و همچنان از اون حرف‌ها دفاع می‌کنم، نه لزوماً خود شرایر یا هر حرفی که بزنه.
اما جالبه ادامه و جواب همون شخص هم نذاشتید که ببینید بحث ماله کشی نیست. صبر گیمرها رو بیش‌تر به خاطر فشار روی استودیوها و وضع سختی که دارن به‌کار برده. فقط امیدوارم نیای بگی که داره برای قضیه کرانچ و فشار استودیوها ماله میکشه چون عملاً تقریباً اکثر گزارش‌های کرانچ‌های اخیر رو خودش پوشش داده و بیش‌تر از همه به سیستم استودیوها گیر داده :D
با این حال دوباره هم میگم نه الان لزوماً از این توییت که گذاشتید دفاع می‌کنم و نه توی پست قبلی اشاره‌ای به چنین چیزی کردم و ربطش هم به موضوع اصلاً متوجه نشدم :D

View attachment 135089
دقیقاً جیسون شرایر خیلی حساسه نسبت به این قضایا و برای همین کلی گزارش تهیه کرده در این مورد.
یکی از آخرین گزارش‌هاش هم فقط دو ماه قبل از تاریخ انتشار TLoU2 بود (اگه تأخیر نمی‌خورد) که یه مقاله در حد فینال لیگ قهرمانان اروپا در مورد اوضاع کاری ND و کرانچ‌های خفن نوشته بود و حتی توی یه بخش از مقاله گفته بود شرایط طوریه که یه سری از اعضای استودیو آرزو می‌کنن بازی شکست بخوره! :D مقاله در حدی سنگین بود و اوضاع ND رو فجیع نشون می‌داد که وقتی ملت توی ResetEra تاپیک زدن که باید TLoU2 رو تحریم کنیم، همون اول کار به لینک همین مقاله ارجاع داده بودن:

After the kotaku article and the recent developer testimonials on Twitter detailing the work environment at Naughty Dog studios I can not in good conscenince support their toxic work practices

ولی اینجا میگن شرایر از عاشقان راه پلی‌استیشن هست و این حرفا! :D

saphire

کاربر سایت
Dec 9, 2007
2,578
نام
امیرحسین
جیسون شرایر رو وارد این بحث های بچه گونتون نکنید بابا. مگه همه مث شمان که حتما باید بین 2 تا کمپانی چند میلیارد دلاری که تو هیچکدوم سهام و سود و ... ندارن یکیشو انتخاب کنن و طرفداری کنن ازش؟ یه ور میگن سونی فنه یه ور میگن مایکرو فن. به این فکر کنید که شاید همه قرار نیست فن بوی باشن:))

qwerty2

کاربر سایت
Mar 26, 2014
1,329
من که میگم این مشکلات نباید پیش میومد و واسه سونی واقعا بده با ان تجربه و سابقه
ولی اشکالی نداره بالخره پیش میاد به نظر من البته یکمی کنسول تاخیر بخوره و توش تغییراتی داده بشه بد نیس حتی اگه سخت افزار تغییر بکنه و قویتر بشه و خنک تر بشه
این بهترین حالت قضیه و سونی همیشه فن های خودشو داره که منتظر میمونن و کنسول سونی رو تهیه میکنن البته میدونم مایکرو ممکنه کنسول جلوتر بده و بیشتر بفروشه ولی خب باید یجایی بهای اون اشتباه رو بدن دیگه اینجا که هنوز شروع نشده به نظرم بهتره الان همه چیو از کنسول رقیب میدونن و تو همین ps5 که ساختی تجربیاتی دارن نمیخوانن از اول یه کنسول جدید بساز و این باعث میشه سریعتر کار کنن

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
جیسون شرایر رو وارد این بحث های بچه گونتون نکنید بابا. مگه همه مث شمان که حتما باید بین 2 تا کمپانی چند میلیارد دلاری که تو هیچکدوم سهام و سود و ... ندارن یکیشو انتخاب کنن و طرفداری کنن ازش؟ یه ور میگن سونی فنه یه ور میگن مایکرو فن. به این فکر کنید که شاید همه قرار نیست فن بوی باشن:))

ببین بحث فن بوی بودن نیست ولی کسی که بدون دونستن اینکه واقعا داره راجب چی حرف میزنه بیاد همچین چیزی ول بده خب کارش منطقی نیست:

I heard from at least 3 Different people in the last couple of hours like, WOW, the Playstation 5 is actually the more superior piece of Hardware in a lot of different ways despite of what you see in the Spec Sheets.

یعنی چی این؟ :D یا یسری صحبتهای دیگه که کرده و ... این اطلاعاتی که جزو اسپک شیت کنسول نیستن و لابلای صحبت‌های سرنی هم نبودن ولی برتری میارن چیا هستن؟ چرا باید همچین چیزی رو گزارش بده وقتی خودش هم یا نمیدونه یا نمیخواد راجبش صحبت کنه؟ :D یا یه توییت دیگش که انگار فقط میخواد بگه آقا PS5 هم خوبه اونم فلانه و ... این اسمش دمیج کنترل نیست پس چیه واقعا؟

135103

ترافلاپس (lol)؟ :D

آخرین ویرایش:

smoker

کاربر سایت
Jan 17, 2012
2,059
نام
علیرضا
حرفتون به نظرم صحیح نیست. فرکانس و ولتاژ فکر نکنم ربطی به هم داشته باشند. شما میتونید بدون داشتن ولتاژ بالا فرکانس بالایی داشته باشید.
فرکانس با ولتاژ رابطه داره.
135105

w=2.pi.f

اون رابطه ایی که شما میگید به معماری ربط داره.
معماری های کوچیک تر ولتاژ کمتری نیاز دارن و کمتر هم گرما تولید میکنند.
جدای اینکه خب قطعا تو فضای کمتر ترانزیستور های بیشتری قرار میگیره.

saphire

کاربر سایت
Dec 9, 2007
2,578
نام
امیرحسین
ببین بحث فن بوی بودن نیست ولی کسی که بدون دونستن اینکه واقعا داره راجب چی حرف میزنه بیاد همچین چیزی ول بده خب کارش منطقی نیست:

یعنی چی این؟ :D یا یسری صحبتهای دیگه که کرده و ... این اطلاعاتی که جزو اسپک شیت کنسول نیستن و لابلای صحبت‌های سرنی هم نبودن ولی برتری میارن چیا هستن؟ چرا باید همچین چیزی رو گزارش بده وقتی خودش هم یا نمیدونه یا نمیخواد راجبش صحبت کنه؟ :D یا یه توییت دیگش که انگار فقط میخواد بگه آقا PS5 هم خوبه اونم فلانه و ... این اسمش دمیج کنترل نیست پس چیه واقعا؟

View attachment 135103

ترافلاپس (lol)؟ :D
مشکلش چیه مگه اون جمله؟:D PS5 در ضمینه I/O و پردازش صوت بهتره، XSX هم در خیلی ضمینه های دیگه که بحث در موردش زیاد شده.

پ.ن: نصف کسایی که اون پست قبلی رو لایک کردن خودشون از اون فن بوی ها هستن. سلف اورنس داشته باشید:D

• Like
Reactions: s.snake2 and g4mer

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
مشکلش چیه مگه اون جمله؟:D PS5 در ضمینه I/O و پردازش صوت بهتره، XSX هم در خیلی ضمینه های دیگه که بحث در موردش زیاد شده.

پ.ن: نصف کسایی که اون پست قبلی رو لایک کردن خودشون از اون فن بوی ها هستن. سلف اورنس داشته باشید:D

در زمینه I/O بهتره، اکی ولی این چیزی هست که همه می‌دونیم و توی Spec Sheet هم میشه فهمیدش :D

از نظر Tempest Engine هم سونی کار خیلی خوبی کرده ولی این رو چی باید گفت؟

Xbox Series X to have dedicated audio hardware acceleration

بعد اصلا این دو تا خوب، TF میشه lol؟ :D بگذریم که اصلا اون جمله همچنان بی معنی هست و اون چیزهای دیگه که میگه اصلا معلوم نیست چی هستن و بر چه اساسی گفته شده و چیزی که معلوم نیست چیه رو اصلا نباید می‌گفته :D

در نهایت هم من نه مشکلی دارم با اینکه گفته بشه فن ایکس باکس و مایکروسافت هستم و نه سعی در پنهان کردنش داشتم، چیز بدی هم نیست اتفاقا فن بودن ولی ادای بی طرفی در آوردن و اینطوری طرفداری کردن اونم برای یه خبرنگار خیلی جالب نیست :D

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر