راهنمایی در مورد cpu

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
سلام
مصطفی جان
شما یعنی می گمی اور کلاک کردن نه تنها عیبی نداره بلکه اگه سیستم بالای داشته باشیم همه چی با هم مچ میشه....درسته
خوب اون فن رو دقیقا کجا نصب کردی؟

qx_roham_xp

کاربر سایت
Sep 26, 2005
1,872
نام
رهام
سلام من یک سوال دارم
من سی پی یو رو اور کلاک کردم تا 10 واحد
دما رسید به 46-47 آیا ضرری نداره؟؟؟؟قبلش 39-40 بود حتی گاهی 42
اگه یک برنامه هم بدین که دما رو موقع بازی بخونم خیلی ممنون می شم چون از ستاپ مادر بورد می خونم×!!!!
دما تا چند برسه هیچ مشکلی پیش نمی آد یکی می گفت 50 اما نمی دونم گفتم از شما ها بپرسم
منتظر جواب های خوب همیشگیتون هستنم

Kain

کاربر سایت
Sep 25, 2005
1,113
نام
مصطفی
نوشته شده توسط behzadr:
سلام
مصطفی جان
شما یعنی می گمی اور کلاک کردن نه تنها عیبی نداره بلکه اگه سیستم بالای داشته باشیم همه چی با هم مچ میشه....درسته
خوب اون فن رو دقیقا کجا نصب کردی؟
خوب بهزاد جان .
اول از همه اینکه مقدار Overclock کردن و میزان پایداری سیستم به عوامل مختلفی بستگی داره :
در ضمن برایOverclock حتما نباید سیستممون خیلی قوی باشه .
نمونش سیستم من . من این سیستم رو 4 سال و نیم پیش گرفتم و سیستم جدیدی نیست اما قابلیت Overclock خوبی داره .
1 - مدل و نوع سی پی یو
سی پی یو های Intel معمولا قابلیت Overclock پذیری خیلی بیشتری دارن تا AMD .
مثلا من الان 33 درصد افزایش کلاک داشتم . 600 مگاهرتز .
شما اگه یه سی پی یو AMD رو 600 که چه عرض کنم 300 مگاهرتز Overclock کنین فاتحه سی پی یو خوندس !
و مورد بعد اینکه پردازنده های Full Cache به خاطر میزان ترانزیستور های بیشتر معمولا بهتر Overclock میشن تا سلرون یا هاف کش .
2 - مدل مادربورد و نوع چیپست مادربورد :
این مسئله هم خیلی مهمه . مثلا بعضی شرکت ها مثل Abit مارد بوردهایی تولید میکنن که مخصوص Overclock کننده ها ساخته شده و قابلیت Overclock خوبی دارن.
البته این به این معنی نیست که مادربوردهای مارکهای دیگه یا مدل های معمولی Overclock نمیشن . نه اونا هم میشه اما اون مادربوردهای مخصوص تو حالت Overclock پایدارتر هستند .
چیپست مادربورد هم خیلی مهمه که چی باشه . حداکثر تا چه فرکانسی رو پشتیبانی میکنه . حداکثر تا چه باسی رو پشتیبانی میکنه و ...
3 - ثابت ماندن دمای قطعاتی که اورکلاک میشن :
وقتی یه قطعه ای مثل سی پی یو Overclock میشه بدلیل فشار اضافی که بهش وارد میشه داغتر میشه . هر چه میزان Overclock بیشتر باشه معمولا دما بالاتر میره و باید دما رو پایین آورد .

البته موارد دیگه ای هم هست که زیاد مهم نیست .
اینکه پرسیده بودی فن رو کجا نصب کردم باید عرض کنم که :
من یه پاور سوخته داشتم . بعد فن پشت پاور سوخته رو در آوردم و روبروی فن سی پی یو به شکلی قرار دادم که باد به سمت داخل و به سمت فن سی پی یو بزنه .
فن رو به زیر پاور و روبروی فن سی پی یو به فاصله حدود 10 - 15 سانت با چسب کاغذی پسبوندم و این کار به خنک شدن سی پی یوم تا حد خیلی زیادی کمک کرد . البته برای اطمینان بیشتر من همیشه یه طرف کیسم بازه و در اونو نمیبندم .
با این فن اضافی تابستونا با Overclock مشکل گرمایی ندارم . زمستونها هم که سی پی یو با کمک این فن و فن خودش قندیل میبنده !! :cheesygri
یادمه اون قدیما تو بازیدات همین آقا سامان خودمون یه عکس از کیس خودش گذاشته بود . ( وقتی که تازه اون کارت 6800 رو خریده بود ) . ایشون هم یه همچین کاری کرده بود و یه فن روبروی سی پی یو خودش قرار داده بود .
و البته این اخطار رو هم بدم که Overclock خطرناکه و ممکنه باعث آسیب رسیدن و حتی سوختن قطعه Overclock شده بشه پس مواظب باشید و در صورت بروز مشکل عواقب این کار رو هم باید خودتون گردن بگیرید :exclaim:

Kain

کاربر سایت
Sep 25, 2005
1,113
نام
مصطفی
نوشته شده توسط qx_roham_xp:
سلام من یک سوال دارم
من سی پی یو رو اور کلاک کردم تا 10 واحد
دما رسید به 46-47 آیا ضرری نداره؟؟؟؟قبلش 39-40 بود حتی گاهی 42
اگه یک برنامه هم بدین که دما رو موقع بازی بخونم خیلی ممنون می شم چون از ستاپ مادر بورد می خونم×!!!!
دما تا چند برسه هیچ مشکلی پیش نمی آد یکی می گفت 50 اما نمی دونم گفتم از شما ها بپرسم
منتظر جواب های خوب همیشگیتون هستنم
نه دوست عزیز این دما ضرری نداره و خوبه .
البته اینکه تا چه دمایی مشکلی پیش نمیاد به نوع و مدل سی پی یو بستگی داره .
پردازنده های اینتل تحمل دمای خیلی بیشتری دارن تا AMD . مثلا من یکی از دوستان چند ماه پیش زنگ زد و گفت وقتی کامپیوتر رو روشن میکنم بعد از چند دقیقه کار کردن هی بوق میزنه !
رفتم دیدم فن سی پی یو کار نمیکنه و دمای سی پی یو تا 90 درجه میرسه !!
اما نسوخته بود . سی پی یوش هم 2.4 هاف کش بود .
اما اگه دمای سی پی یو AMD به 90 برسه به طور حتم سی پی یو میسوزه !
البته اینتل هم احتمال سوختن داره اما خیلی خیلی کمتر از AMD هست
اما به طور عادی میشه گفت که دمای بالای 60 برای سی پی یو خطرناکه و باعث یه سری مشکلات میشه مثل هنگ کردن یا خود به خود ریست شدن و ... و دمای بالای 70 خیلی خطرناکه :exclaim:
برای دیدن دمای سی پی یو تو ویندوز میتونی از برنامه Speed Fan استفاده کنی .
این برنامه خیلی خوبه و حجم کمی داره ( فقط 1.36 مگ ) و دمای سی پی یو . دمای هارد دیسک . دمای مادربورد . دور فن سی پی یو و.... رو نشون میده .
این برنامه رو میتونی از لینک زیر دانلود کنی :

http://www.download.com/SpeedFan/3000-2094_4-10516200.html?tag=lst-0-1

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
سلام
ببین مصطفی کاملا داری دو پهلو صحبت می کنی
اول می گی که سیسمت با اینکه قدیمی هست خوب جواب داده و هیچ مشکلی نداره در حالی که خودت اون زمان می دونستی که این کار خطر داره
ولی الان هم در آخر صحبت هات باز می گی که این کار خطر داره و احتمال سو خت زیاد هست

یه جوری مبحث رو جمع کن که من حداقل بدونم چی کار کنم .....:confused:

Kain

کاربر سایت
Sep 25, 2005
1,113
نام
مصطفی
نوشته شده توسط behzadr:
سلام
ببین مصطفی کاملا داری دو پهلو صحبت می کنی
اول می گی که سیسمت با اینکه قدیمی هست خوب جواب داده و هیچ مشکلی نداره در حالی که خودت اون زمان می دونستی که این کار خطر داره
ولی الان هم در آخر صحبت هات باز می گی که این کار خطر داره و احتمال سو خت زیاد هست

یه جوری مبحث رو جمع کن که من حداقل بدونم چی کار کنم .....:confused:
ببین بهزاد جان .
این قسمت آخر و اخطار رو اگه دقت کنی همیشه تو همه سایت ها در مورد اورکلاک میدن . چون اگر احیانا مشکلی پیش اومد طرف نیاد شاکی بشه و بگه من به حرف شما رفتم Overclock کردم و الان سیستمم مشکل پیدا کرده و ... بعدش هم چهار تا فحش پشت سر طرف بده !
این اخطار هم یه جورایی جزو اصلی این جور کارا هست .
مثل این قضیه که میگن تو عید فندق و پسته رو با دندونتون نشکنین چون ممکنه آسیب جدی به دندونتون وارد بشه . حالا 1000 نفر میان 1 کیلو پسته با دندون میشکنن هیچی نمیشه اما یکی دیگه میاد با همون پسته اول دندون درد میگیره ! :)
و در آخر بگم که خود من و خیلی از دوستان تو Overclock به مشکلی برنخوردیم .
پس خیالت راحت زیاد هم خطر ناک نیست ! ;)
شما میتونی کم کم سرعت سی پی یو رو افزایش بدی . مثلا 50 مگاهرتز به 50 مگاهرتز و این کار رو اینقدر ادامه بدی تا زمانی که به مشکل برنخوری . وقتی برخوردی به مشکل تنظیمات رو به حالت قبلی که سیستم پایدار بود برگردون .
البته یادت باشه تو Overclock نباید زیاده روی هم کرد . حتی اگر مشکلی نداشتی .
مثلا یه دفه نیای 800 یا 1000 مگاهرتز کلاک رو افزایش بدی حتی اگرم مشکل نداشته باشی .
چون هر قطعه ای میتونه تا حدی بار اضافی تحمل کنه اما دیگه نه خیلی زیاد ! ;)
و نکته بسیار مهم اینکه Overclock سی پی یو رو باید تو بایوس انجام داد نه تحت ویندوز و با برنامه هایی مثل EasyTune و برنامه های مشابه .
به عنوان مثال عرض کنم که من وقتی با همین برنامه EasyTune تو ویندوز سی پی یو ام رو فقط حدود 50 مگاهرتز Overclock میکردم سیستم هنگ میکرد اما از طریق بایوس 600 مگاهرتز Overclock کردم و هیچ مشکلی هم ندارم . :p

Behzadr

کاربر سایت
Sep 23, 2005
2,706
مثل این قضیه که میگن تو عید فندق و پسته رو با دندونتون نشکنین چون ممکنه آسیب جدی به دندونتون وارد بشه . حالا 1000 نفر میان 1 کیلو پسته با دندون میشکنن هیچی نمیشه اما یکی دیگه میاد با همون پسته اول دندون درد میگیره
اين كه راه حل منطقي داره....مي توني با ابزارهايي كاملا بي خطر اين كارو بكني....يعني يه نوع تضمين داره
ولي اوركلاك كردن كاملا تاييد نشده....مي فهمي كه چي مي گم

حالا دقيقا نحوه اوركلاك كردن رو به من آموزش بده

Kain

کاربر سایت
Sep 25, 2005
1,113
نام
مصطفی
نوشته شده توسط behzadr:
اين كه راه حل منطقي داره....مي توني با ابزارهايي كاملا بي خطر اين كارو بكني....يعني يه نوع تضمين داره
ولي اوركلاك كردن كاملا تاييد نشده....مي فهمي كه چي مي گم

حالا دقيقا نحوه اوركلاك كردن رو به من آموزش بده
بهزاد جان شما مدل دقیق سی پی یو . یعنی سرعت یا همون کلاک . باس سی پی یو و نوع سوکت.
بعد من باید کامل برات توضیح بدم . ;)

SHvIRUS

کاربر سایت
Dec 2, 2005
938
نام
Shayan
سلام !
اوور کلاک کردن سی پی یو اینقدرام خطرناک نیست !
من سی پی یوم سمپرون 2400 هست و یازده واحد اوورکلاکش کردم . به جرات میتونم بگم که در روز بیش از پونزده ساعت روشنه ! یعنی هروقت خواب نیستم ! اما هیچ مشکلی برام از طرف سی پی یو پیش نیومده !
:cheesygri

Kain

کاربر سایت
Sep 25, 2005
1,113
نام
مصطفی
نوشته شده توسط behzadr:
من سی پی یو اینتل 2.8 سلرون دی که میشه هاف کش
همین کافی هست؟
با این حساب باس سی پی یو ات هم باید 533 باشه .
ببینم بهزاد جان مادربوردت باس 800 رو هم ساپورت میکنه دیگه ؟ مدل دقیق و کاملش چیه ؟

MGS

کاربر سایت
Sep 30, 2005
3,336
نام
Hesam
salam bachha komak konidman cpu khodam ro hodod 40 vahed 2 hafte pish overclock karde boodam ama hala raftam kardamesh 50 ta ke ye dafe intory shod ke system roshan mishe va fan kar mikone ama sedaee az cpu nemiad va roye tasvir chizi zaher nemish alan ham ba pc baradaram daram post midam yani emkan dare cpu sookhte bashe? agar rehe dorost kardan dare begid to khoda zoodtar komakam konid

SHvIRUS

کاربر سایت
Dec 2, 2005
938
نام
Shayan
salam bachha komak konidman cpu khodam ro hodod 40 vahed 2 hafte pish overclock karde boodam ama hala raftam kardamesh 50 ta ke ye dafe intory shod ke system roshan mishe va fan kar mikone ama sedaee az cpu nemiad va roye tasvir chizi zaher nemish alan ham ba pc baradaram daram post midam yani emkan dare cpu sookhte bashe? agar rehe dorost kardan dare begid to khoda zoodtar komakam konid
باتری مادربرد رو میگم
یه امتحانی بکن امیدوارم مشکلت حل شه
;)

Kain

کاربر سایت
Sep 25, 2005
1,113
نام
مصطفی
نوشته شده توسط MGS:
سلام .
ببینم دقت کن ببین کامپیوترت مدام ریست میکنه ؟؟؟ یعنی به سرعت تند تند پشت سر هم ؟
شما باید تنظیمات بایوس رو به حالت اولیه برگردونی . ( البته اگه از بایوس این کارو انجام دادی )
همون طور که دوستمون گفت باتری مادربورد رو در بیار . بعد دو اتصال جای باتری رو با یه چیزی مثل انگشت یا پیچ گوشتی و ... به هم اتصال بده تا بایوس ریست بشه و به حالت اولیه در بیاد .
بعد دوباره باتری رو جا بزن .
اگه سیستمت روشن شد که هیچ در غیر اینصورت احتمال داره سی پی یو یا مادربوردت سوخته باشه !

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر