جدید ترین اخبار سخت افزار و نرم افزار بازار PC

اون زمانی که خیلی ها امید داشتن AMD بهش برسه من گفتم انویدیا شرکت عجیب باهوشی هست و خیلی فاصله ازش زیاده انویدیا اصلا چند سالیه لولش فرق کرده خیلی فراتر از گیم و سرگرمی رفته

البته این خبر برای ماها بده نسل بعدی معلوم نیست قیمتا کجا بره

AMD نسل جدید و سال 2025 شانس خیلی کمتری برای رقابت با دو تا غول انویدیا و اینتل داره از طرفی اینتل این نسل جهش بزرگی ظاهرا داره که حتی اسم ها هم به خاطرش عوض کرده به کل انویدیا هم تکلیفش مشخصه دومین شرکت با ارزش ای تی شده و حالا فقط ماکروسافت سر راهشه
اوضاع AMD حداقل توی پردازنده دسکتاپ خوبه و فعلا سریعترین پردازنده 9950X هست.
رشد nvidia هم بخاطر ai هست و خیلی ها دارند وارد این بازار میشن
خود AMD هم امکان ورودش هست

ولی توی گرافیک تاج همچنان و احتمالا دراز مدت روی سر انویدیا هست و میمونه.

آخرین ویرایش:
اوضاع AMD حداقل توی پردازنده دسکتاپ خوبه و فعلا سریعترین پردازنده 9950X هست.
رشد nvidia هم بخاطر ai هست و خیلی ها دارند وارد این بازار میشن
خود AMD هم امکان ورودش هست

ولی توی گرافیک تاج همچنان و احتمالا دراز مدت روی سر انویدیا هست و میمونه.
AMD پیشرفت CPU هاش توی سری 5000 واقعا خوب بود و البته مدیون 10 نانومتر موندن اینتل هم هستن
اما با این حال سری 7000 چندان فروش خوبی نداشت جز 7800X3D که خوب گیمرها عاشقش هستن فروششم عالی بوده الباقی زیاد جالب نبودن حتی با افتضاح سری 14 اینتل

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/zse5yr/7000_series_cpus_are_not_selling_well_source/

اما اگر دقت می کردید نسل جدید گفتم چون اینتل این نسل قراره بالاخره از 10 دل بکنه بیاد روی 4 یا 3 نانومتر که اوضاع برای AMD خیلی سخت می شه
البته احتمالا گیمرها 9800X3D بازم ترجیح بدن مگر خیلی دیر عرضه ش کنه یا چیز بی خودی بشه
بازم باید منتظر موند و دید مخصوصا اینتل مشخص نیست چی در بساط داره

طبق بنچمارک ها اولیه Cpu-Z پردازنده Ryzen 5 9600x فقط 12% قوی تر از برادر بزرگتر خودش یعنی Ryzen 5 7600x هستش!

1000015307.png

براساس نتایج بدست اومده Ryzen 9 9600x در تست تک هسته 12.21% و در تست چند هسته 12.30% قوی تر ظاهر شده!

البته هر دو پردازنده کاملا بهم شبیه هستن (تعداد مشابه هسته و رشته و همینطور میزان کش برابر!) جز دو مورد سوای طراحی:

یکی کاهش خیلی خوب TDP. پایین آوردن 105W به 65W.
مورد دوم هم سرعت کلاک هستش که برای 9600x مقدار 5.4GHZ شده (تقریبا 100MHZ بیشتر!)

1000015306.jpg

درکل منبع به این مورد هم اشاره میکنه که نمیشه فقط به CPU-Z استناد کرد چون AMD در تبلیغات سری جدیدش از اپلیکیشن‌های واقعی بنچمارک گرفته و میانگین 16% رو بدست آورده و این امید هست که در اپلیکیشن های بیشتری هم خیلی بهتر از نتایج تست های CPU-Z عمل کنه.

Early sample of AMD's Ryzen 5 9600X is only 12% quicker than Ryzen 5 7600X in CPU-Z benchmark

پیشرفت خیلی خوبیه برای کسایی که میخوان از سری های قبلی کامل کوچ کنن به پلتفرم جدید! :D (سری 5000 و بخصوص 3000) انگار از یه خونه 50 متری به یه خونه 80~90 متری نقل مکان می‌کنید! :D

ولی اگه رو 7000 باشید کار شدیدا اشتباهیه! مگر اینکه نسخه های 3Dش اختلاف فاحشی داشته باشن با نسل قبلش!

مساله مصرف انرژی رو دست کم نگیرید!

65 وات یعنی پردازنده با همون کولر چسکی توی جعبه (اگر حذف نشده باشه:دی) کارایی عالی میده.

و از اون مهم‌تر نسخه‌های APU این سری هم اگر همین قدر بهبود توان حرارتی داشته باشن، نسل بعدی PC های قابل حمل ممکنه وضعشون بهتر بشه.

65 وات یعنی پردازنده با همون کولر چسکی توی جعبه (اگر حذف نشده باشه:دی) کارایی عالی میده.

و از اون مهم‌تر نسخه‌های APU این سری هم اگر همین قدر بهبود توان حرارتی داشته باشن، نسل بعدی PC های قابل حمل ممکنه وضعشون بهتر بشه.
به حرف اینا اعتمادی نیست
یادمه یه ryzen5 3600 گرفتم اونم 65 وات بود با کولر چسکی خودش دما تا نزدیک ۱۰۰ درجه هم میرفت مجبور شدم یه خنک کننده مایع براش بگیرم
Amd شاید مصرفش از اینتل کمتر باشه ولی تو همون مصرف کم هم حرارت زیادی تولید میکنه

65 وات یعنی پردازنده با همون کولر چسکی توی جعبه (اگر حذف نشده باشه:D) کارایی عالی میده.

کسی بخواد از همون Wraith Stealth Cooler استفاده کنه باید قید خیلی از کارهای سنگین رو بزنه! حتی بعضی از بازی‌ها تو رزولوشن های بالا! :D (البته برای کاربرای زیادی نرماله)
ولی مهندسی فوق العاده خوبی داشتن که هم TDP رو پایین آوردن هم افزایش راندمان داشتن! (باز باید منتظر بود و دید شاید همش تبلیغاته! :D)

APUهای AMD همیشه عالی و بی نقص با راندمان عالی بودن و هستن. (خودم رو یکی از سیستم هام هنوزم از 5700G استفاده میکنم! :D)
درکل اگه علاقه مند به سیستم ITX باشید میشه یه غول کوچیک جمع و جور ازش درآورد. خوراک امولاتور و ریترو گیمینگ :D

• Like
Reactions: m.a.t and 8030v2
یه مشخصاتی از چیپ های Blackwell انویدیا لیک شده که جالب به نظر میاد:

pF2ztLnmpVT3HQtU.jpg

GB202 چیپی هست که احتمالا با تغییراتی در RTX 5090 استفاده خواهد شد، حافظه GDDR7 هم گفته شده سرعت کلاکش حدودا 28Gbps هست که با پهنای باند 512 بیتی یه چیزی حدود 1792 گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه ـش میشه! (مقایسه کنید با تعداد کودا کور 16384 و پهنای باند 1008 گیگابایت بر ثانیه ایه RTX 4090)
بقیه چیپ ها هم باز با اعمال تغییرات و احتمالا کات کردن مشخصات در کارت های رده پایین تر سری 5000 استفاده میشه

https://www.techpowerup.com/323495/possible-specs-of-nvidia-geforce-blackwell-gpu-lineup-leaked

یه مشخصاتی از چیپ های Blackwell انویدیا لیک شده که جالب به نظر میاد:

View attachment 340824

GB202 چیپی هست که احتمالا با تغییراتی در RTX 5090 استفاده خواهد شد، حافظه GDDR7 هم گفته شده سرعت کلاکش حدودا 28Gbps هست که با پهنای باند 512 بیتی یه چیزی حدود 1792 گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه ـش میشه! (مقایسه کنید با تعداد کودا کور 16384 و پهنای باند 1008 گیگابایت بر ثانیه ایه RTX 4090)
بقیه چیپ ها هم باز با اعمال تغییرات و احتمالا کات کردن مشخصات در کارت های رده پایین تر سری 5000 استفاده میشه

https://www.techpowerup.com/323495/possible-specs-of-nvidia-geforce-blackwell-gpu-lineup-leaked
البته دانیال جان این شایعه س و هر سال انویدیا جو الکی به بازار تزریق می کنه من از انویدیا خسیس انتظار پهنای باند تا این حد بالا رو ندارم اصلا هیچ گیمی هم به همچین پهنایی نیاز نداره فکر نمی کنم حتی 8k هم اینقدر بخواد
بعد چیزی که عجیبه 5080 هست که 10 هزار تا داشته باشه بعد اون 25 هزار تا دیگه اختلاف از 2 نسلم بینشون بیشتره :D

البته اگر توانش همون 450 تا بمونه نانوش هم بگیریم کمتر شده توی گیم بین 40 تا 60 درصدش فرقش با 4090 می شه اما خوب 5080 قطعا به 4090 اینطوری نمی رسه باید دید چی کار قرار بکنه فعلا برای 5080 خیلی زوده چون گفتن 2025 میاد و انویدیا ید طولایی در عوض کردن مشخص حتی لحظه اخری داره

نسل پیش که رسما نا امیدمون کرد جز 4090 گرون قیمتش بقیه شون یکی از دیگری اشغال تر بودن
البته 5090 می تونه برای ai هم اماده بشه که اون وقت قیمت بالای 3000 دلاریش می شه پیشبینی کردن
1718219194946.png
این عکس بالا هم جدیده و خیلی انویدیا گیر داده به ai

البته دانیال جان این شایعه س و هر سال انویدیا جو الکی به بازار تزریق می کنه من از انویدیا خسیس انتظار پهنای باند تا این حد بالا رو ندارم اصلا هیچ گیمی هم به همچین پهنایی نیاز نداره فکر نمی کنم حتی 8k هم اینقدر بخواد
بله منم اشاره کردم که اینا مشخصات چیپه و نسل قبلم ورژن کامل چیپ AD102 رو داخل 4090 نذاشت، چون اصلا رقیبی هم از سمت AMD نداشت و انتشار 4090Ti هم بی معنی بود

arch1.jpg

این پهنای باندم مستلزم 32 گیگ بودن و استفاده از 16 تا چیپ مموری 32 بیتیه، ولی احتمالا 5090 رو با همون 24 گیگ رم (پهنای 384 بیتی) ریلیز کنه که پهنای باند حافظه با سرعت کلاک بالاتر GDDR7 بشه مثلا 1344GB/s

در مورد AI هم مدیرعامل انویدیا (هوانگ) پارسال رسما اعلام کرد که دیگه یه کمپانی مختص تولید کارت گرافیک نیستن و تبدیل شدن به یه کمپانی توسعه هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ!
الان هم به شدت دارن ازین موج AI سواری میگیرن و سود خالص شرکت از سال 2020 تا الان تقریبا 10 برابر شده و الان دیگه از نظر ارزش بازاری داره به اپل و مایکروسافت میرسه
احتمالا نسل بعدم عمده پیشرفت ها و بهبودها به جای راندمان رستری در زمینه تکنیک های آپسکیل و فریم جنریشن و حتی امکانات جدید باشه
البته این موج AI آدمو یاد اون حباب دات کام اواخر دهه 90 میندازه، اون زمانم که اینترنت تازه جا افتاده بود از در و دیوار استارت آپ کلید میخورد و سرمایه گذاری روی وبسایت های جدید فوران میکرد که حاصلش شد یه حباب بزرگ در شرکت های زمینه تکنولوژی بازارسرمایه آمریکا که سال 2000 ترکید
الانم از در در و دیوار داره تبلیغ AI میاد، مادربورد با تکنولوژی AI، ویندوز با AI و ... هر کی یه تگ AI میزنه روی محصولش که خیلی هاشون هم واقعا در عمل کسی استفاده نمیکنه و خیلی از کاربرای حرفه ای تر غیرفعالشون هم میکنن

انویدیا الان P/E ـش (نسبت قیمت سهام به سود شرکت) دو برابر اپل شده!، اپلی که در کنار مایکروسافت و آرامکوی عربستان بیشترین سودهای خالص رو در بین تمام شرکت های دنیا دارن، بعیده انویدیا بتونه با همین سرعت سودسازیش رو در آینده هم افزایش بده
جن سون هوانگ هم خیلی مغرور شده و یه جا میگفت اگه رقبای ما چیپ هاشونو رایگانم عرضه کنن نمی تونن با ما رقابت کنن :))
حتی چارت انویدیا هم نشون میده شرکت عملا در محدوده overbought شدید قرار داره!

NVDA_2024-06-13_10-26-16.png

اینا همه احتمالا خبر از ترکیدن یه حباب رو در آینده میده!

آخرین ویرایش:
یعنی گارانتی کشک!؟
3700 بدی که کلا یه سیستم دیگه میبندی!
حالا اینجوریام نیست که همه جا همیشه اینطوری می شه اینا برای ویو گرفتن هم از این کارا می کنن
من تبلت داشتم نشستم روش ال سی دیش به فنا رفت فرستادم اونور اب برای گارانتی چون ایرانش گارانتی نداشت گفتم به هزینه خودم برام عوضش کنن کل دستگاه عوض کردن 1 دلارم نگرفتن
اما خوب بوده اذیتم کردن اشناهای مارو تا تهدیدشون کردن سریع براشون عوضش کردن
چون اونجا اگر شکایت کنی شکایتت جواب بده کلیم جریمه شون می کنن ایرانم یک زمانی 4 برابر میزان خسارت شرکت یا شخص جریمه می کرد خیلی خوب بود قانونش اما برش داشتن دوباره پرو شدن

• Like
Reactions: Iman Shadow
View attachment 344015

از معجزات انویدیا 16 فریم چطوری شده 60 فریم؟
انپاپیولار اپنیون:
DLSS و FSR، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارن و براساس اعداد خوبن ولی در عمل نه

بنظرم باید تعادل بیشتری بین فریم ریت و image quality قائل بشن، این الان رو performance mode و ray tracing و max settings داره ۶۰ف میده با RTX 4060 ولی قول میدم یک ویدیو از بازی رو همین تنظیمات بذارن از نظر بصری از تنظیمات Low بدون DLSS گرافیک داغون تری داره
رو Quality Mode وضعیت بهتره ولی اون هم بنظرم حداقل ۳۰-۲۰٪ از Native Image Quality میزنه تا فریم بیشتری بده

• Like
Reactions: mamadha and m.a.t

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or