برترین فرانچایز صنعت بازی های ویدیویی از نگاه کاربران بازی سنتر (فینال)

فینال

• مجموع رای دهنده‌ها
    195
  • نظرسنجی بسته شده است .

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
در میان انبوه فوق العاده و غیرقابل باور از محتوا که در طول سال های اخیر تولید شده، تعداد انگشت شماری از عناوین و بازی ها به موفقیت و شهرتی دست یافتند و در صد بالایی از بازی ها تنها می توانند رویای دست یافتن به آن را در سر بپرورانند.
رسیدن به این سطح از موفقیت به ترکیبی از لایه ها نه تنها برای ساخت بلکه برای بازیابی و فروش مجموعه نیاز دارد.
اگر همه چیز خوب پیش برود می تواند سرآغاز یک فرانچایز در دنیای بازی ها باشد!!
در واقع این شکل گیری یک فرانچایز است که از همان ابتدا در ذهن سازندگان بوده و با این وجود یافتن موفقیت در مقام یک عنوانِ تنها، در بازاری که از قبل اشباع شده و هر روز با عناوین زیادی تقویت می شود به یک معجزه شبیه است.
اتفاقی که معدود شماری از بازی ها در طول تاریخ این صنعت موفق به انجام آن شده اند

photo_2021-04-16_00-22-28.jpg photo_2021-04-16_00-22-48.jpg

حالا با این توضیح کوتاه به سراغ مبحث اصلی این تاپیک برویم :D
تک‌تک ما با ده‌ها فرانچایز مختلف از بازی‌های ویدیویی خاطره داریم که هریک به‌گونه‌ای سهمی در زندگی ما داشته‌اند و دارند!
در این تاپیک قصد داریم که به فرانچایزهای برتر و تحصین شده ی تاریخ که به نوعی سنگ بنا و پایه ای برای ساخت عناوین بزرگ امروزی هستند بپردازیم!
هریک از این عناوین دنباله ها و نسخه های مختلفی در طول سال های مختلف بر روی پلتفرم ها و سیستم عامل های مختلفی داشته اند بسیاری از این بازی ها زمینه ساز خلاقیت ها و نواوری های مختلف در صنعت بازیسازی امروزی هستند

به هر حال از ان جایی که بحث «ترین‌ها» همیشه در هر عرصه‌ای بین طرفداران داغ بوده است و بازی‌های ویدئویی نیز از این قضیه مستثنی نیستند، قراره در این تاپیک در موردش به بحث و گفتگو بپردازیم
پ.ن:مشابهه تاپیک های گذشت، اینجا هم قانون خاصی نداریم به غیر از اینکه به همدیگه توهین نفرمایید

توجه:
در صورت ایجاد شدن نظر سنجی فقط 3 فرانچایز اول لیستتون به عنوان انتخاب های شما محسوب شده و مابقی در آرای نظرسنجی تاثیری نخواهند داشت
پس لطفا بعد از معرفی n فرانچایزِ محبوب (یا منتخب تون) و توضیحاتتون راجب این انتخاب ها ، حتما 3 تای برتر رو با عدد مشخص کنید
تا در زمان جمع اوری آرا اشتباهی پیش نیاد و کمکی به تسریع روند شمارش کرده باشین

گاد بلس آس [-o<:D

THE END

111111 (1).png

آخرین ویرایش:

kamyy

کاربر سایت
Mar 20, 2013
3,874
نام
بنیامین
رد دد دقیقا همان چیزی هست که از غرب وحشی انتظار دارید . فضا سازی به شدت طبیعی و پویا . داستان های عالی و نحوه روایت حساب شده و موسیقی گوش نواز . رای من در نیمه نهایی رد دد هست که واقعا بازی همه چیز تمامی هستش

Ffmmdreza

کاربر سایت
Apr 8, 2021
668
نام
Mohammadreza Sayari
@jujutala
چی؟
یه فرنچایز خفن به ریشه و نسخه اولشه؟
ریلی؟ :D

حالا به غیر از Tlou و RDR که این به خاطر لطفی که بچه های این جا بهش دارن تا این جا اومدن بالا و خود GTA که اصن دو نسخه اولش مالی نبودن
من فقط یه سری مثال دیگه میزنم که این مورد رو نقض می کنن.

The Elder Scrolls: یه نظرسنجی عین همینی که ما این جا راه انداختیم رو گیم اسپات اگه اشتباه نکنم سال 2012 یا 2013 داشت. برنده کل رقابت آخرش الدر اسکرولز بود (رقیبش تو فینال GTA بود... یادش بخیر زلدا تنها فرنچایز انحصاری ای بود که تونست تا یک چهارم نهایی اون موقع بالا بیاد :D) نکته اینه، دو نسخه اول TES در بهترین حالت دانجن کراولرهای خیلی خوبی بودن (تازه در بهترین حالت... نمیشه این عبارت رو برای نسخه دوم خیلی به کار برد) الان بعیده این جا کسی با این حقیقت که TES یکی از خفن ترین فرنچایزهای WRPG تاریخه بحث کرد.

Mother: اینو ممکنه اسمش رو نشنیده باشید. چون هم قدیمیه، هم از نینتندوئه هم از ژانر JRPG ـه. ولی ... ولی بازم بعیده از کسی که وارده به این وادی سوال بپرسید و نگه سری Mother یکی از تاثیرگذارتری سری های ژانر ـه. کل سری سه تا بازیه. بازی اول رو NES اومده... اصن خارج از ژاپن عرضه نمیشه، بازی خوبی هم نیست واقعا. از نسخه دومه که میترکونه. بازی تحت عنوان earthbound تو غرب عرضه میشه و هنوزم که هنوزه ازش به عنوان یکی از بهترین بازی های کل SNES یاد می کنن. خیلی از بازی های ایندی مثل Earthbound و Lisa مستقیم از بازی الهام گرفتن. جوری این بازی، کل سری رو به یه سری Cult Classic تبدیل می کنه که وقتی نینتندو 2004 تصمیم میگیره Mother 3 رو خارج از ژاپن عرضه نکنه، تقریبا درجا بازی فن ترنسلیت که میشه هیچی، تا 17 سال و همین امروز هم با این که هیچی بعد از mother 3 از سری عرضه نشده و عملا پرونده اش بسته شده، فن های بازی به نینتندو اصرار دارن بازی رو لوکالیزه کنه واسه بقیه دنیا.
همین تری کروز خودمون دیشب به شوخی توییت شو زد :D هنوزم کالت بازی زنده است :D

Uncharted: این یکی که بقیه از منم واردترن. نسخه اول بازی خیلی خوبیه، ولی همه میدونیم چقدر سری به لطف نسخه های بعدیش علی الخصوص نسخه دوم، به همچین سری غول تشنی تبدیل شده و رسما گایدلاین کل جریان بازی های بلاک باستری سونی شده. اهمیت نسخه اول؟ Eh :D

Civilization: اینم مثل آنچارتد، نسخه اولش ایده های نابی و خوبی داشته، ولی از نسخه دوم و علی الخصوص سومه که بازی به یکی از کالت کلاسیک های کل ژانر استراتژیک نوبتی تبدیل میشه و از قبل اش سری هایی مثل Rise of Nations سبز میشن. البته برخلاف آنچارتد بچه های این جا خیلی لطفی به سری ندارن :D

Warcraft: شما میدونید وارکرفت 1 و 2... علی الخصوص وارکرفت 1 چه شکلی بوده؟ من مطمئنم دولوپرهای بلیزارد هم اکثرا ایده خاصی نداشته باشن :D تا یه حدی با وارکرفت 2، ولی کلا جریان انقلابی سری با وارکرفت 3 کلید خورد و به یه نحو دیگه با World of Warcraft ادامه پیدا کرد و هیچ احدالناسی تو کامیونیتی PC Gaming نمیتونه پشت سرش بد بگه و ارزش شو بیاره پایین.

Street Fighter: این خیلی داستان خاصی نداره نسخه دومشه که میترکونه زمین و زمان رو. دیگه همه قصه اش رو میدونیم تو ژانر فایتینگ

Tekken: این ولی قصه اش جالبه. دو نسخه اول بازی، مخصوصا تکن 1 رسما جلوی هیولایی که Virtual Fighter سگا داشت واسه فایتینگ های سه بعدی اون موقع دیکته می کرد شبیه جوک بود... جوک! الان بازی راحت و با اختلاف مهم ترین و کلیدی ترین سری بازی فایتینگ سه بعدی تاریخه. کل جریان هم با تکن 3 شروع شد و از همون نقطه پلی استیشن 1 یهو جای سگا سترن رو برای پلتفرم جادویی بازی های فایتینگ گرفت و خیلی طول نکشید تا میراث Virtual Fighter کمرنگ و کمرنگ تر شه. میخوای بگی تکن در حد GTA و امثالهم نیست؟ کلا کدوم سری تو ژانر فایتینگ هست؟ :D چیزی از ارزش و اهمیت سری کم نمی کنه

به غیر از اینا میتونم در مورد ویچر و دراگون کوئست و مانستر هانتر و پرسونا و... هم بنویسم. هیچ کدوم از اینا بعید میدونم فرنچایزهای کم و کوچیکی باشن. همشون یه جورایی کالت کلاسیک اند تو حیطه خودشون.

===============================

من الان پیام ها رو رد کردم یادم رفت نقل قول کنم، ولی یه تیکه گفتید که دلیل این که GTA با دو نسخه معمولی اولش باز هم فرنچایز قابل احترامیه واسه چندین و چند شاهکاریه که بعدش عرضه شده و نه چیز دیگه.
ببین
حرفت خیلی اشتباه نیست. ولی دو تا نکته
اول این که GTA با چندین و چند نسخه به همچین فرنچایز کالت کلاسیکی تبدیل نشده. عملا GTA III بیشتر پی کاری ها رو انجام داد. با عرضه San Andereas دیگه وضعیت فرنچایز جوری بود که توپ نمی لرزوندش. IV و بعدش هم V فقط همون جریان رو ادامه دادن. با عرضه San Andereas رسما GTA جزو فرنچایزهای کلاسیک کل تاریخ ویدیو گیم بود. (عملا تو 4 سال این اتفاق افتاد یعنی)
یکی این

یکی هم این که ما الان تو یه دوره متفاوت هستیم. عرضه دو تا رد دد خفن پشت هم خیلی تاثیرش بالاست.
الان ساخت یه بازی AAA خفن عملا 4 الی 6 سال وقت می گیره.
تو مدت زمان مشابهی که ناتی داگ طول کشید تا از دلست 1 برسه به 2 (که 7 سال طول کشید) خود ناتی داگ از کرش 1 رسید به جک اند دکستر 2 (1996 تا 2003) عملا تو همون مدت مشابه دو تا سری کلاسیک تو ژانر پلتفرم اینا ساخته بودن و تبیین کرده بودن. که جمعا میشه روی هم شش تا بازی.

شاید رد دد کلا سه تا نسخه داشته باشه. ولی دو تاش بین سال های 2010 تا 2018 بودن.
ما از سال 2010 تا 2018 کلا سه تا بازی زلدا داشتیم! که یکیش مال 3DS ـه. (همین سری از سال 2001 تا 2009 پنج تا بازی داشته که دو تاش مال کنسول های دستی بوده)
اگه شما جریان همه استدیوهای بازیسازی رو در نظر بگیرید راکستار دو بار زده وسط هدف. وسط ها. دلیل داشت من الان از نینتندو مثال زدم.
نینتندو از این سه تا زلدایی که تو این 8 سال ساخت فقط یکی اش زمین و زمان رو لرزوند و شد Breath of the wild...
راکستار دو بار معادل این حرکت رو با سری زد.
اگه برث آو د وایلد همزمان هم پرفروش ترین و پرافتخارترین بازی سری 35 ساله زلدا میشه و عملا میشه گفت مهم ترین بازی سری محسوب میشه بعد از ALttP
چرا سری ای که دو بار تو همون بازه زمانی بازی هاش معادل همون کار رو کرده ارزش یه فرنچایز تاریخی رو نداشته باشه.

حرفم اینه تو این دوره، دو تا نسخه شاهکار برای حک کردن خودت تو ذهن بقیه کافیه. کسی به غیر از میازاکی، وقت و توان سه چهار تا بازی دادن واسه تبیین خودش به عنوان یه فرنچایز کلاسیک رو نداره.
از یه طرف دیگه هم کلا بازی ها خیلی سریعتر جریان ساز تر میشن. هم چون اینترنت جای بزرگتریه و صحبت خیر بازی های سریعتر پخش میشه، هم این که بازی ها، کلا بازی های بزرگتر و خفن تری شدن و کمتر کسی میتونه جلوی جذابیت شون مقاومت نشون بده.

آقا من یه طومار نوشتم که بگم
سری رد دد واقعا سری کالت کلاسیکیه تو ژانر اوپن ورلد
با گذر زمان اتفاقا بیشتر این موضوع نمایان میشه.

ولی بازم GTA خفن تره :D
رای من واسه GTA ـه... Wild Cars go Vrrrrrrrrrrrrooooom :D
بریم نظرسنجی بعدی >:)
البته سری Tekken از نسخه اول محبوب بود ولی خب از tekken 2 که توی گیم رنکینگز بالای ۹۰ گرفت و فروشش هم بالا بود دیده شدن و Tekken 3 و Tekken 5 اوج سری بودن.
--
الدر اسکرولز هم واقعا نسخه اول و دومش چیزی نبودن مخصوصا نسخه دوم که با اون زامبی اولش معنی واقعی دیزاین بد رو نشون داد.
--
فرانچایز ماریو هم نسخه اولش یعنی Mario Bros زیاد دیده نشد و نسخه دوم یعنی Super Mario bros باعث محبوبیتش شد.
--
سری فینال فانتزی هم از نسخه ۴ تا ۱۲ عملا بهترین rpg بود و شروعش و وضع الانش صرفا یه بازی متوسط
---
فالوت هم با فالوت ۳ برای اولین بار دیده شد و بازی اولش خیلی بازی خوبی نبود ولی نسخه دوم ارزش تجربه داره.
---
اینکه میگن بدترین فرانچایز نمیدونم بر چه اساسیه ولی خب اگه کیفیت باشه زلدا بی شک اوله، اگه فروش باشه فکر میکنم پوکمون و ماریو اول میشن ولی خب توی ایران اوضاع یکم فرق داره

Tommy Vercetty

Remember the Name!
کاربر سایت
Nov 18, 2010
5,290
نام
ROULY
البته سری Tekken از نسخه اول محبوب بود ولی خب از tekken 2 که توی گیم رنکینگز بالای ۹۰ گرفت و فروشش هم بالا بود دیده شدن و Tekken 3 و Tekken 5 اوج سری بودن.
--
الدر اسکرولز هم واقعا نسخه اول و دومش چیزی نبودن مخصوصا نسخه دوم که با اون زامبی اولش معنی واقعی دیزاین بد رو نشون داد.
--
فرانچایز ماریو هم نسخه اولش یعنی Mario Bros زیاد دیده نشد و نسخه دوم یعنی Super Mario bros باعث محبوبیتش شد.
--
سری فینال فانتزی هم از نسخه ۴ تا ۱۲ عملا بهترین rpg بود و شروعش و وضع الانش صرفا یه بازی متوسط
---
فالوت هم با فالوت ۳ برای اولین بار دیده شد و بازی اولش خیلی بازی خوبی نبود ولی نسخه دوم ارزش تجربه داره.
---
اینکه میگن بدترین فرانچایز نمیدونم بر چه اساسیه ولی خب اگه کیفیت باشه زلدا بی شک اوله، اگه فروش باشه فکر میکنم پوکمون و ماریو اول میشن ولی خب توی ایران اوضاع یکم فرق داره
از نظر فروش فکر میکنم سری GTA تا الان بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه فروخته و مقام دوم یا سوم باید باشه تا جایی که خاطرم هست سری Tetris اول بود

kourooshkabir25

کاربر سایت
Apr 4, 2017
5,357
از نظر فروش فکر میکنم سری GTA تا الان بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه فروخته و مقام دوم یا سوم باید باشه تا جایی که خاطرم هست سری Tetris اول بود
1 - ماریو با 689 میلیون نسخه
2- Tetris با 495 میلیون
3- Call of Duty با 400 میلیون
4- Pokémon با 368 میلیون
5- Super Mario با 362 میلیون
6- fifa با 325 میلیون
7- gta با 320 میلیون
8- wii با 202 میلیون
9-lego با 200 میلیون
10- The Sims با 200 میلیون

----------
GTA V تا به حال با 140 میلیون پرفروش ترین AAA تاریخ و با حدود 8 میلیارد دلار سود اور ترین محصول سرگرمی تاریخ

jujutala

کاربر سایت
Apr 27, 2011
234
@jujutala
چی؟
یه فرنچایز خفن به ریشه و نسخه اولشه؟
ریلی؟ :D

حالا به غیر از Tlou و RDR که این به خاطر لطفی که بچه های این جا بهش دارن تا این جا اومدن بالا و خود GTA که اصن دو نسخه اولش مالی نبودن
من فقط یه سری مثال دیگه میزنم که این مورد رو نقض می کنن.
دوست عزیز نیازی به اینهمه توضیح و مثال نبود. شما هم در خواندن متن عجله کردی. من نگفتم صد در صدِ اعتبار یک فرانشیز رو باید بدیم به نسخه اول، عرض کردم باید میانگین گرفت و البته نسخه اول جایگاه ویژه ای در یک فرانشیز داره چون بازی با نسخه اولش به دنیا معرفی میشه. حالا ممکنه نسخه اول ضعیف باشه و با نسخه های خوبِ بعدی اثرش به تدریج جبران بشه یا برعکس. درضمن اتفاقاتی که در فروم های خارجی می افته به صرف اینکه در یک فروم خارجی رخ داده ملاکی برای درستی یا نادرستی نیست، اونجا هم مثل اینجا بعضی از کاربرانش ممکنه اشتباه کنند.

آخرین ویرایش:

Ffmmdreza

کاربر سایت
Apr 8, 2021
668
نام
Mohammadreza Sayari
سری ماریو با فروش بالای ۶۸۹ میلیون تا سال ۲۰۱۹ اوله

پوکمون هم بالای ۴۰۰ میلیون فروخته که دومه (البته تتریس هم هست که ۴۹۵ میلیون فروخته ولی ۴۲۵ میلیون دانلود موبایل داشته)
کالاف هم بیش از ۴۰۰ میل فروخته
بعد فیفا هست که ۳۲۵ میلیون فروخته
و بعد GTA با ۳۱۸ میلیون.
سری GTA با GTA V اینقدر گولاخ شد که تنهایی بالای ۱۲۰ میل فروخته وگرنه رتبه دوم پرفروش ترین بازیای سری IV هست که ۲۸ میلیون فروخته (البته عالیه ولی خب در سطح V نیست). شما اگه V رو فاکتور بگیری سری GTA چیزی در حد هیلو و GT بوده

Oakenshield

Fire and Cold Ashes
کاربر سایت
Jan 23, 2015
2,969
نام
محمد
میون این همه بحث سر سری های بزرگ و پر هیاهو، یادی کنیم از بالدور گیتس و تورمنت و دوستان ( کلا زیر مجموعه های D&D) که درسته تو ایران طرفدار ندارن زیاد، اما غول هایی هستن/بودن هر کدوم برا خودشون.

پ.ن: نمیدونم چرا یاد جمله I may be but small, but I will die a colossus افتادم:D

.::PUИK::.

کاربر سایت
Mar 28, 2014
8,599
خواستم بگم red dead ولی اگه بخوایم قیاس کنیم red dead کلا 3 نسخه داشته و gta خیلی بیشتر
و دیشب داشتم فکر میکردم اگه بگن برگردی گذشته یه بازی دوباره بشینی با همون جذابیت گذشته بازی کنی چی میتونه باشه تنها اسمی که به ذهنم اومد همین sa بود
واقعا حس اولین لحظه ی که بازیو اجرا کردم وصف نشدنیه
اون گرافیک
اون مپ
اون کاراکتر و داستان
با قاابیلیتای جدید مثله شنا کردن
هواپیما لباس مدل مو تتو کاستوم کردن ماشین
لول آپ کردن کاراکتر و فضای دهه 90
تعداد ماموریتا
واقعا هنوز مو به تن آدم سیخ میکنه
البته من تمایلاتم بیشتر به زمان حاله تا وسترن ولی واقعا سری gta به نظر من بهترینه ولی ای کاش ای کاش از حالت آرکید در بیاد شبیه red dead بشه
مثله روندن هواپیما و تانک و.... از بازی حذف شه یا بعد آموزش بهش اضافه شه که البته طرفدارای ارکید پسند gta خیلی بیشتره
بی صبرانه منتظر red dead بعدی و gta بعدی هستم ببینم چی انتظارمونو میکشه
بعیده کمتر از 2 سال دیگه gta یا 10 سال دیگه red dead بیاد
ولی فکر کردن بهش هم مو به تن آدم سیخ میکنه
اگه زنده بودیم و gta بعدی تو میامی دیدیم که عالی میشه

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
خب کم کم بریم ‌سراغ جنگ جهانی سوم:D

با رای 158 عزیز ، GTA به دور نهایی صعود کرد و باید منتظر حریف خودش که به زودی با قرار گرفتن نظرسنجی دوم از دور نیمه نهایی مشخص میشه، در فینال این رقابت رو در رو شه!

Screenshot_20210503-213553_Samsung Internet.jpg

???

نظرسنجی مرحله ی نیمه نهایی (مسابقه ی دوم)
+ حق رای طبیعتا 1 رای!
+ زمان نظرسنجی 72 ساعت

گزینه ها:
GodOfWar
TLOU

>:)>:)>:)

Screenshot_20210503-215917_Samsung Internet_copy_521x260.jpg
*ضمنا در این مرحله نیز به دلیل حساسیت بالای رقابت ها رای افراد مشخص خواهد بود، همچنین جهت جلوگیری از تقلب و حین شمارش، آرای کاربران فیک محسوب نخواهد شد
@Nima

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,462
نام
امین
با اینکه جناب کریتوس این اخری ها مرد خونواده شدن و از دست از عیاشی کشیدن ولی حالا حالاها مونده به جوئل برسه?

حدسم اختلاف 2 به 1 به نفع last ?

• Wow
Reactions: voldmort

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر