برترین ساندترک های صنعت بازی های ویدیویی از نگاه کاربران بازی سنتر

voldmort

AʙʏsSw̶ᴀʟᴋεЯ
کاربر فعال
May 28, 2015
10,014
نام
ali
معمولا شما وقتی از یک بازی خاص لذت می‌برید، اولین چیزی که در مورد سازندگان آن می‌گویید، اسم شرکت یا استودیو سازنده‌اش می باشد، اما مطمئنا وجود افراد بزرگ و زحمتکش در این استودیوها، عامل اصلی موفقیت یک پروژه است!
در پشت صحنه موفقیت بسیاری از بازی‌های بزرگ، افراد زیادی قرار دارند که حضور تک‌تک آن‌ها در نهایت منجر به ایجاد یک عنوان موفق شده است.
با این وجود، نقش بعضی از افراد در ساخت بازی بسیار پررنگ‌تر از دیگران است!

یکی از محبوب ترین ملاک های ما در زندگی انتخاب سبک های مختلف موسیقی برای گوش دادن است و ما لحظات زیادی از زندگی مان را در حال گوش دادن به موسیقی هستیم و درواقع یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زندگیمان است.
از جمله کلیدی‌ترین بخش‌های یک بازیِ ویدیویی که اهمیت وافری دارد، موسیقی متن آن محسوب می‌شود که گاهی بسیار بهتر و حتی ماندگار‌تر از گیم پلی آن بازی در یاد و خاطرتان باقی میماند
بر همین اساس در طول تاریخ گیمینگ بازی‌های متعددی را می‌توانیم برشمریم که از نظر موسیقی متن خود سنگ تمام گذاشته‌اند؛ به شکلی که حتی در برخی از موارد بازی ویدیویی مورد نظر را با موسیقی آن به یاد می‌آوریم!!

1.jpg 2.jpg
(چهره ی تعدادی از آهنگسازان برتر ویدیو گیم)

بعضی از این آهنگ‌ها آنقدر خاطره برانگیزند که برای خودشان هویت مستقل پیدا کرده‌اند.
در چند دهه ی اخیر اثار آهنگسازانی چون میچیرو اوشیما، گوستاوو سانتائولا، آکیرا یامائوکا، موتوی ساکورابا، گِرِک ادمونسون، جسپرکید، بِر مک‌کرری، وودکید، آستین وینتوری، کوجی کوندو، وودی جکسون، نوبوو اوئماتسو، پتری آلانکو، یوکو شیمومورا، مارتین اودونل و... رو در بازی ها شنیدیم و این آثار ناب باعث شد تا آن تجربه برایمان به یک بازی جاودانه تبدیل شود.

به عنوان مثال کار یونیک موتوی ساکورابا در Firelink Shrine در سولز 1 که از همان بدو ورود موسیقی سوزناکی را می‌شنوید، در لوکیشنی ویران شده که بنظر می‌رسد روزگاری به صورت کاخ بوده که شدیدا وجودتان را فرا می‌گیرد و تا ابد در خاطرتان باقی می ماند
و بلعکس، گاهی نیز استفاده نادرست از موسیقی در محیط بازی، باعث از بین رفتن اتمسفر حاکم بر محیط می‌شود!
به هر حال از ان جایی که بحث «ترین‌ها» همیشه در هر عرصه‌ای بین طرفداران داغ بوده است و بازی‌های ویدئویی نیز از این قضیه مستثنی نیستند، قراره در این تاپیک در موردش به بحث و گفتگو بپردازیم

پ.ن:مشابهه تاپیک های گذشت، اینجا هم قانون خاصی نداریم به غیر از اینکه به همدیگه توهین نفرمایید

توجه:
در صورت ایجاد شدن نظر سنجی فقط 5 ساندترک اول لیستتون به عنوان انتخاب های شما محسوب شده و مابقی در آرای نظرسنجی تاثیری نخواهند داشت
پس لطفا بعد از معرفی n ساندترک محبوب (یا منتخب تون) و توضیحاتتون راجب این انتخاب ها ، حتما 5 تای برتر رو با عدد مشخص کنید
تا در زمان جمع اوری آرا اشتباهی پیش نیاد و کمکی به تسریع روند شمارش کرده باشین

ضمنا پیشنهاد میشه جهت سهولت کار سایر عزیزان، در کنار معرفی لیست منتخبتون، لینک ساندتراک ها رو (یوتیوب/آپارات/...) در تگ اسپویلری قرار دهید تا کاربران حین مطالعه ی نظراتتون به موسیقی ها نیز گوش فرا دهند

گاد بلس آس [-o<:D

Cait Sith

Dauntless Feline Hero
کاربر سایت
Jan 21, 2009
2,912
Here's to You - MGS 4 & MGS V
The Legendary Hero - The legend of Zelda Wind Waker
To Zanarkand - FF X
سری پرسونا و سایلنت هیل هم معدن ساندترکهای معرکه ن
قطعات پیانو FF VIII هم عالیه و قطعه Eyes on me
یا آهنگ Why اندینگ FF VII Crisis Core و main theme فاینال فنتزی 7
کلا سری فاینال فنتزی هم معدن ساندترکهای معرکه هست.

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,997
نام
آریا
بَه‌بَه از اون تاپیک‌های عالی! باید سر فرصت بشینم کل پست‌ها رو ببینم و صفا کنم! :D
بیشتر آهنگ‌هایی که باهاشون خاطره دارم و می‌تونم بهشون اشاره کنم، برای نسل‌های قبلی هستن. این نسل هم آهنگ محشر زیاد داشتیم، ولی متأسفانه اسم‌هاشون رو یادم نیست و خیلی چیزها رو می‌خواستم اشاره کنم، ولی باید می‌رفتم دو ساعت کل آهنگ‌های بازی رو گوش می‌کردم تا ببینم دنبال چی می‌گردم. برای همین رفتم سراغ همون گزینه‌هایی که از قبل توی ذهنم بودن و شاید در آینده یه پست دیگه بزنم برای آهنگ‌های جدیدتر.
آهنگ‌ها رده‌بندی خاصی ندارن و به ترتیب تاریخ انتشار بازی‌ها می‌ذارم. توی آپارات آپلود کردم برای بچه‌هایی که فیلــــتــرشکن دم دستشون نیست.

Doom - Sign of Evil
خب لیست رو با یکی از قدیمی‌ترین تجربه‌هام روی پی‌سی شروع می‌کنم که بر حسب اتفاق، جزو افسرده‌کننده‌ترین آهنگ‌های لیست هم هست. :D یعنی اگه یکی اوضاع روحی روانی خوبی نداشته باشه و این رو گوش کنه، دیگه وضعیتش خیلی داغو‌ن‌تر هم میشه و بنده پیشاپیش اخطار رو داده باشم! :D

Metal Gear Solid - The Best Is Yet to Come
MGS از همون نسخه اول شروع کرد با آهنگ‌های خفن جلو اومد و تا نسخه آخر عالی کار کرد. The Best Is Yet to Come هم جزو بهترین‌ها بوده بدون شک.

Max Payne
از اون تم‌های ماندگار تاریخ بازی‌های کامپیوتری که اگه اهل مکس پین بوده باشین، با هر بار شنیدنش سفر می‌کنین به خاطرات خوش اون دوران.

Halo
تم اصلی Halo دیگه نیازی به تعریف نداره و نماد کاملی هست از یه آهنگ عظیم و حماسی. از اون آهنگ‌هایی که جزو شناسنامه بازی هستن و نمیشه از بازی جداشون کرد.

Gran Turismo 4 - Moon Over the Castle
اصلاً نمیشه وارد مبحث «بهترین آهنگ‌های بازی‌ها» بشم و Moon Over the Castle رو فراموش کنم! :D از اون آهنگ‌هایی هست که GTفن‌ها باهاش خیلی خاطره دارن و چون ترکیبش با ویدیوی اول بازی به شدت برام خاطره‌انگیزه، یه جا همون ویدیو رو می‌ذارم.

The Darkness
این تم The Darkness هم جزو محبوب‌ترین آهنگ‌های بازی‌های کامپیوتری برای من هست و از تک‌تک ثانیه‌هاش لذت می‌برم. عجب بازی‌ای بود و عجب اتمسفری!

Metal Gear Solid 4 - Father and Son
از MGS میشه صد تا آهنگ اینجا گذاشت، ولی دیگه محدودش کردم به دو تا آهنگ. برای دومی هم رفتم سراغ Father and Son که حس عجیبی نسبت بهش دارم.

Mass Effect 3 - I Was Lost Without You
پایان ME3 به نظرم افتضاح بود، ولی بقیه بخش‌های بازی واقعاً خوب بود، از جمله آهنگ‌هاش. در کنار آهنگ‌های حماسی و خفن، این یکی بیشتر از بقیه توی ذهنم مونده و هم خود سکانسش و آهنگش فوق‌العاده بودن.

Bloodborne - Ludwig, The Holy Blade
Bloodborne جزو بهترین بازی‌های عمر بنده بوده و آهنگ‌هاش هم همین‌طور. لامصب انقدر هم آهنگ درجه یک داره که انتخاب خیلی سخته، ولی این Ludwig, The Holy Blade برام یه حس و حال دیگه‌ای داره. هم خیلی زیبا و تأثیرگذاره، هم یه حالت دو مرحله‌ای و جالبی داره که بخش دومش از حدود ۳:۴۰ شروع میشه و توی ۴:۱۸ اوج می‌گیره و... الله اکبر! :|

Undertale - Megalovania
فکر کنم متفاوت‌ترین آهنگ لیست بنده باشه. آهنگی که توی یکی از سخت‌ترین باس‌فایت‌های این سال‌ها پخش میشه و آدم انقدر می‌بازه و این رو می‌شنوه که دیگه تبدیل میشه به بخشی از روح و روانش! :D

The Last of Us 2 - Beyond Desolation
لیست رو با آهنگ غمگین شروع کردیم و با غمگین هم تموم کنیم! :D به نظرم یکی از بخش‌های آندرریتد TLoU2 که در حد داستان و گیم‌پلی بهش توجه نشد، آهنگ‌هاش بود و در صدرشون هم همین Beyond Desolation. آهنگی که فکر کنم برای من رکورددار تعداد شنیدن بین آهنگ‌های بازی‌های این نسل هست و هنوز هم بعد از صدها(!) بار شنیدن، تأثیر خودش رو حفظ کرده.

آخرین ویرایش:

Uchiha Itachi

کاربر سایت
Feb 15, 2012
320
جای همچین تاپیکی واقعا خالی بود!
گفتنی ها رو اکثرا گفتن. تعداد بازی های خوب با ساندتراک های فوق العاده خیلی زیاده!
هر چی بخوام بگم تکراریه و قبلا اشاره شده!
منتها یه آهنگ که بعید میدونم کسی اسم اورده باشه و هنوز بعد از این همه سال تو خاطرم بود، آهنگ بازی heavenly sword برای کنسول ps3 هست!
نمیدونم واقعا این آهنگ خوبه، یا برای من حس نوستالوژی داره!

Changed_Man 50

کاربر سایت
Jul 6, 2016
4,412
از هالو نایت کدومارو دوست داشتید؟
برای من
Truth, Beauty, Ugliness (باس zote)
White palace
Sealed Vessel
اینا

بازی Celeste هم کار بسیار جالبی کرده بود در زمینه هماهنگی موزیک/گیمپلی
اثر Lena Raine بود آهنگاش که چندتا از ترک های ماینکرفت جدید هم ساخته.

MrElectricWizard

The Hawk Is Howling
کاربر سایت
Nov 6, 2011
3,541
نام
Mehrdad
ای کاش این تاپیک هیچوقت نخوابه :)]8->:D

The Witcher 3: Wild Hunt - Kaer Morhen
Castlevania: Lords Of Shadow - The Dead Bog
Castlevania: Lords Of Shadow 2 - Return To The Castle
Last Day Of June (Steven Wilson) - Time For A New Start
Last Day Of June (Steven Wilson) - Together, Forever Again
Uncharted 4 - Nates Theme 4.0
و در پایان یک شاهکار دیگر از راک استار.. ساندترک پاز باید همچین چیزی باشه.. حیرت انگیز..
Grand Theft Auto V - Pause Menu Theme

Need4Speed

کاربر سایت
Jan 25, 2021
175
همین و دیگر هیچ!...

خب اینو که نظرمو گفتم در موردش. اما بعد از اون جا داره از استاد بزرگوار JK یاد کنیم که از قدیم تا الان کیفیت کارش هیچوقت افتی نداشته و همیشه تو اوج بوده!

اون قدیما:

این جدیدا:

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103
دیگه همه رو گفتید امیدواری تکراری نگفته باشم:

بتلفیلد 1 رو واقعا با اکثرا آهنگاش زندگی میکنم:
مخصوصا از دقیقه 1:57 که تک خوانیش شروع میشه

متنی که میخونه واقعا تا مغز استخون آدمو میسوزونه (البته یک بخشیشه میخونه فقط):
Set, set bright sun,
Set, blackout